Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο ανεμοβλογιας


Jean

Recommended Posts

Τώρα που έχει τέτοιες ζέστες κολλάω να του κάνω τη 2η δόση. Η γιατρός που την ρώτησα μου είπε οτι πρέπει να γίνει αλλά παρόλα ταύτα εγώ το σκέφτομαι ακόμα. Ξέρω οτι τα εμβόλια δεν γίνονται μέσα στο κατακαλόκαιρο. Σκέφτομαι να του το κάνω το Σεπτέμβριο μετά τις διακοπές μας αλλά απο την άλλη φοβάμαι λίγο στη θάλασσα με τόσο κόσμο που θα ερχόμαστε σε επαφή. Για πείτε καμιά γνώμη. Βλέπω πως εμφανίζουν τα συμπτώματα της ανεμοβλογιάς και με 40 βαθμούς το λυπάμαι να το βάλω σε τέτοια ταλαιπώρια, ασε που αρχές Αυγούστου φέυγουμε διακοπές και τρέμω στη σκέψη οτι μπορεί ως τότε να μου βγάλει την αρρώστια! Βέβαια όλο το σκέφτομαι και απόφαση δε παίρνω κ ο καιρός περνάει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δευτερη δοση στο εμβολιο της ανεμοβλογιας?

Εμας γενικα η γιατρος μας μας αφηνε να κανουμε τα εμβολια τον Σεπτεμβρη μετα την επιστροφη.. Τωρα εχει ο μεγαλος την επομενη φορα που θα παμε (οποτε και να ειναι αυτη)

Link to comment
Share on other sites

Ναι 2η την πρώτη την είχαμε κάνει μαζί με το τριπλό πριοριχ τετρα 15 μηνών. Και εμένα έτσι με βλέπω να κάνω να το βάλω στο πρόγραμμα με την επιστροφή απλά επειδή βγαίνω απο το στανταρ της γιατρού γιαυτό αγχώνομαι μήπως σπάσει ο διάλος το ποδάρι του και πάθουμε τπτ και ποιός ακούει το μπαμπάς μας μετά! δεν την αντέχω τη γκρίνια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Σε λίγο καιρό θα κάνει και η μικρή μου το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν πιο πρόσφατες εμπειρίες από το συγκεκριμένο εμβόλιο. Επειδή με το priorix ταλαιπωρηθήκαμε πάρα πολύ, το καθυστέρησα λίγο της ανεμοβλογιάς, σκέφτομαι να της το κάνω στα 2 χρόνια.

Κάποια μανούλα που να το έκανε πρόσφατα, να μου πει συμπτώματα κτλ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς το κάναμε της ανεμοβλογιάς μαζί με το priorix πριν 2 μήνες, 15 μηνών δηλαδη. Η γιατρός είχε πει ότι σε 15 μέρες πιθανον να ανεβάσει πυρετό. Τελικα έκανε υψηλό πυρετό 39 μετά από 7 μέρες και η γιατρός είπε ότι αποκλείεται να είναι από το εμβόλιο, είναι ίωση. Ο πυρετός κράτησε 4 μέρες χωρίς άλλα συμπτώματα. Μάλλον η γιατρός είχε δίκιο και ήταν ίωση. Άλλα συμπτώματα ή πυρετό στις 15 μέρες δεν είχε πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχουν παρουσιαστεί στα μικρά σας παρενέργειες από το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς; (στη δεύτερη δόση) Εννοώ επιβεβαιωμένες με τον παιδίατρο παρενέργειες (όχι δηλαδή κάποιο σύμπτωμα που εσείς αποδώσατε στο εμβόλιο).

Link to comment
Share on other sites

Εμεις εχουμε κανει ολα τα εμβολια που πρεπει στο σωστο μηνα κ της ανεμοβλογιας στο προιγουμενο μηνα (τωρα ημαστε 14) κ δεν εχουμε ποτε κανενα συπτωμα...ισως οχι πολυ ορεξη για φαγητο για καμια βδομαδα αλλα τπτ αλλο..ουτε πυρετους..τωρα 15 μηνων παλι κανουμε καποιο..

Link to comment
Share on other sites

Εμεις εχουμε κανει ολα τα εμβολια που πρεπει στο σωστο μηνα κ της ανεμοβλογιας στο προιγουμενο μηνα (τωρα ημαστε 14) κ δεν εχουμε ποτε κανενα συπτωμα...ισως οχι πολυ ορεξη για φαγητο για καμια βδομαδα αλλα τπτ αλλο..ουτε πυρετους..τωρα 15 μηνων παλι κανουμε καποιο..

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό μου είχε πει η παιδίατρος, ότι δεν θα έχει καμιά παρενέργεια. Μάλιστα τώρα κάναμε τη δεύτερη δόση. Αλλά είδα κάτι σπυράκια χθες και ανησύχησα. Όμως έφυγαν γρήγορα. Πρέπει να ήταν κάποια αλλεργία επειδή ακουμπούσε ένα φερμουάρ στο δέρμα της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eμείς κάναμε της ανεμοβλογιάς πριν 3 βδομάδες την πρώτη δόση σε ηλικία 2 ετών. Η παιδίατρος μου είπε για τυχόν παρενέργειες σε δύο εβδομάδες. Δεν παρουσίασε τίποτα, ούτε πυρετό, ούτε σπυράκια. Αλλά μια ένταση, γκρίνια και ανορεξία.

Αλήθεια, δεν ήξερα ότι υπάρχει και δεύτερη δόση. Πότε γίνεται αυτή?

Link to comment
Share on other sites

εμείς κάναμε την πρώτη δόση στους 18 μήνες και την δεύτερη τώρα, που κοντεύει 5 ετών (αλλά την καθυστερήσαμε, θα μπορούσαμε να την έχουμε κάνει εδώ και τρεις μήνες)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

είμαι 24 ετών κι έκανα σήμερα το εμβόλιο ανεμοβλογιάς, ήθελα να ρωτησω αν αυτές τις 15-20 μέρες μπορώ να κολλήσω κάποιον που δεν εχει περάσει ανεμοβλογιά;;κι αν ναι πως κολλαει;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
On 9/2/2010 at 3:20 ΜΜ, Mairoula F είπε:

Καλησπέρα σε όλους,

 

Η κόρη μου είναι 2 χρονών και πριν από 5 μήνες κάναμε το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς (varivax). Ενώ η παιδίατρος μας είχε πει ότι οι σύνηθες παρενέργιες του εμβολίου είναι λίγα σπυράκια γύρω από την περιοχή του εμβολιασμού και ίσως λίγο πυρετο (όλα αυτά μέσα σε περίπου 10 ημέρες) η μικρή άρχισε και έβγαζε σπυράκια στην κοιλιά και στην πλάτη μετά από 20 ημέρες και κράτησε αυτό 1 μήνα! Τελικά μας πρότεινε η παιδίατρος να την δει μία ανοσολόγος στο Αγ. Σοφία η οποία και μας έγραψε να κάνουμε κάποιες εξετάσεις αντισωμάτων (να τσεκάρουμε δηλαδή αν έχει πάρει αντισώματα από την ανεμοβλογιά και από κάποια άλλα εμβόλια). Σημειωτέον ότι όταν είχε κάνει την αντίδραση αυτή, εξετάστηκε με δείγμα από κάποιο από τα σπυράκια και βεβαιώθηκε ότι όντως ήταν ανεμοβλογιά. Τελικά μάθαμε ότι αντισώματα από την ανεμοβλογιά δεν έχει κάνει αλλά έχει κάνει από τα άλλα εμβόλια. Όσους ρωτάω μου λένε ότι είναι σπάνιο αυτό αλλά όχι απίθανο να κάνει δηλαδή για μεγάλο διάστημα σπυράκια και να μην έχει αντισώματα γι'αυτό και άλλωστε κάνουν και τη δεύτερη δόση του εμβολίου.

 

Τώρα μας είπαν ότι εφόσον το παιδί αντέδρασε έτσι στο εμβόλιο έτσι και την κόλλαγε την ανεμοβλογιά θα την πέρναγε πολύ βαριά γι'αυτό και πρέπει να κάνει οπωσδήποτε τη δεύτερη δόση του εμβολίου.

 

Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία από αυτό το εμβόλιο?

 

Ευχαριστώ πολύ

Επειδή έχουμε μια παρόμοια περίπτωση σε εξέλιξη, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν τα σπυράκια σταμάτησαν μόνα τους να βγαίνουν (50 μέρες μετά το εμβόλιο) και τι κάνατε τελικά;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...