Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΑΞΙΔΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ


GREG78

Recommended Posts

Να είστε καλά κορίτσια...Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα το γράψω.Οτα νλέμε οτι έχω τρέλα μιλάμε για ΤΡΕΛΑ με τα ταξίδια.Για εμένα το ταξίδι δεν ξεκινάει απο την ώρα που θα μπώ στο αεροπλάνο αλλά απο τη στιγμή που θα μπώ στην διαδικασία της σκέψης του πού θα πάω.Να φανταστήτε 'εχω φτίαξει μια λίστα με τα μέρη στον κόσμο (χωρισμένα σε Ηπείρους) που θα ήθελα να πάω.Η σειρά δεν έχει σημασία...

Και μια λίστα με τα ταξίδια ζωής.Αυτά δλδ που θα ήθελα να κάνω οπωσδήποτε στη ζωή μου ακόμα κι αν δεν κάνω άλλα!!!!!

και εγώ σαν και εσάς είμαι joela μου και nina!!!Λατρεύω τα ταξίδια..και είναι ακριβώς αυτό που είπες"το ταξίδι δεν ξεκινάει απο την ώρα που θα μπώ στο αεροπλάνο αλλά απο τη στιγμή που θα μπώ στην διαδικασία της σκέψης του πού θα πάω.."

και πριν παντρευτώ και μετά, κανόνιζα κάθε χρόνο τουλάχιστον 1 φορά ταξιδάκι στο εξωτερικό..μετά έκανα την μπουμπού μου μαζί κ με κάποια άλλα προβληματα και μείναμε λίγο πίσω...καλά να είμαστε,χρήματα να έχουμε για να επισκεφτούμε όλα αυτά τα μέρη που ονειρευόμαστε!!:P;):D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν μπορείς και σε πέρνει ο χρόνος κ φυσικά σου αρέσει...για κάθε αξιοθέατο βρές πληροφορίες του τύπου πότε φτιάχτηκε απο ποιον για ποιο σκοπό κλπ(πχ στη Ρώμη πήγα με τα πεθερικά μου και τους έλεγα όπως οι ξεναγοί λίγα λόγια γι'αυτά που βλέπαμε.Ετσι τα βλέπαμε με άλλο μάτι και δεν στεκόμαστε απλά σαν χαζόι να τα κοιτάμε)_.Εννοείτε copy paste.Φυσικά δεν θα θυμάσε τπτ απο αυτά ή ελάχιστα αφού τα δείτε αλλά είναι ωραία να ξέρεις τι βλέπεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς και σε πέρνει ο χρόνος κ φυσικά σου αρέσει...για κάθε αξιοθέατο βρές πληροφορίες του τύπου πότε φτιάχτηκε απο ποιον για ποιο σκοπό κλπ(πχ στη Ρώμη πήγα με τα πεθερικά μου και τους έλεγα όπως οι ξεναγοί λίγα λόγια γι'αυτά που βλέπαμε.Ετσι τα βλέπαμε με άλλο μάτι και δεν στεκόμαστε απλά σαν χαζόι να τα κοιτάμε)_.Εννοείτε copy paste.Φυσικά δεν θα θυμάσε τπτ απο αυτά ή ελάχιστα αφού τα δείτε αλλά είναι ωραία να ξέρεις τι βλέπεις!!!

ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΝΩ Κ ΕΓΩ!!Ψάχνω στο ιντερνετ copy paste τα χαρτιά στην βαλίτσα και βουρ....στο αεροδρόμιο!!θα έπρεπε εμείς κορίτσια να πάμε μαζί ΤΑΞΙΔΙ!!!:rolleyes:ΑΑΑ!!!μην αναφέρω ότι ΟΠΟΥ πάω συνέχεια η φωτογραφική και η κάμερα άνα χείρας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου σου έυχομαι πάντα να ταξιδεύεις κ αν κάποιος δεν μπορεί να σου κρατήσει το παιδί και είναι ο μόνος λόγος που σε κρατάει πίσω.....απλά πάρτ'το μαζί σου....και ναι το έχω κάνει και αυτό....

Οταν ήμουν νιόπαντρη πήγα με τον Αντρα μου Αυστρία.Εβλεπα νεογέννητα στο δρόμο με -15.

Κι έλεγα καλά οι Ελληνες είμαστε λίγο πίσω ή μου φαίνεται.Σε πληροφορώ το τόλμησα και δεν έχασα.Ζεστά να είναι το παιδάκι και άνετα,να τρώει στις ώρες του κ όλα κομπλέ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι μου σου έυχομαι πάντα να ταξιδεύεις κ αν κάποιος δεν μπορεί να σου κρατήσει το παιδί και είναι ο μόνος λόγος που σε κρατάει πίσω.....απλά πάρτ'το μαζί σου....και ναι το έχω κάνει και αυτό....

Οταν ήμουν νιόπαντρη πήγα με τον Αντρα μου Αυστρία.Εβλεπα νεογέννητα στο δρόμο με -15.

Κι έλεγα καλά οι Ελληνες είμαστε λίγο πίσω ή μου φαίνεται.Σε πληροφορώ το τόλμησα και δεν έχασα.Ζεστά να είναι το παιδάκι και άνετα,να τρώει στις ώρες του κ όλα κομπλέ!!!!

ναι joela μου είμαστε λίγο πίσω σε αυτά!..και ναι το πρόβλημα είναι που δεν έχω που να αφήσω την κορούλα μου..αλλά εάν την πάρω μαζί μας πώς θα μπορώ ολη την ημέρα να είμαι έξω και να τρέχω απο εδώ και απο εκεί??:confused:

Link to comment
Share on other sites

Σε πληροφορώ ΑΝΕΤΑ.Το πρώτο ταξίδι του γιού μου ήταν 5 μηνών.Αν μπείς στο travelstories θα δεις κ την ιστορία που ανέρτησα εκει με το ίδιο ψευδώνυμο.Απλά κανόνισα με το ξενοδοχείο για κρεβατάκι.Πήρα μια βαλίτσα με τα πάντα για το παιδί(αν αναρωτιέσε για τα γάλατα κλπ που δεν αφήνουν στο αεροδρόμιο εξαιρούνται όταν ταξιδεύει βρέφος νήπιο).Κάθε βράδυ ετοίμαζα την τσαντούλα με τα πάντα του,καρότσι(μπαίνει τελευταία στιγμή στο αεροπλάνο οπότε δεςν ξεχεριάζεσε στην αναμονή) μάρσιππός(για να ξεπιάνετε όταν ξύπναγε) και έξω.Οταν πεινούσε σταματάγαμε κ έτρωγε,όταν χ@#%#^#%νε σταματάγαμε κ τον αλλάζαμε είτε στο καρότσι είτε σε ειδικούς χώρους.

Τι άλλο σε προβληματίζει και θεωρείς οτι θα σε δυσκολέψει.Δεν έχετε πάει ποτέ ημερήσιο ταξίδι? Κάπως έτσι είναι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε πληροφορώ ΑΝΕΤΑ.Το πρώτο ταξίδι του γιού μου ήταν 5 μηνών.Αν μπείς στο travelstories θα δεις κ την ιστορία που ανέρτησα εκει με το ίδιο ψευδώνυμο.Απλά κανόνισα με το ξενοδοχείο για κρεβατάκι.Πήρα μια βαλίτσα με τα πάντα για το παιδί(αν αναρωτιέσε για τα γάλατα κλπ που δεν αφήνουν στο αεροδρόμιο εξαιρούνται όταν ταξιδεύει βρέφος νήπιο).Κάθε βράδυ ετοίμαζα την τσαντούλα με τα πάντα του,καρότσι(μπαίνει τελευταία στιγμή στο αεροπλάνο οπότε δεςν ξεχεριάζεσε στην αναμονή) μάρσιππός(για να ξεπιάνετε όταν ξύπναγε) και έξω.Οταν πεινούσε σταματάγαμε κ έτρωγε,όταν χ@#%#^#%νε σταματάγαμε κ τον αλλάζαμε είτε στο καρότσι είτε σε ειδικούς χώρους.

Τι άλλο σε προβληματίζει και θεωρείς οτι θα σε δυσκολέψει.Δεν έχετε πάει ποτέ ημερήσιο ταξίδι? Κάπως έτσι είναι!!!!

έχουμε πάει διακοπές καλοκαιράκι αλλά γυρνάγαμε το μεσημέρι,κοιμότανε η μπουμπού και μετά μπανάκι κτλ αλλά εννοώ όταν είσαι ολη την ημέρα εκτος ξενοδοχείου, και περιμένεις στην ουρά για να μπεις σε ένα μουσείο κτλ πού θα κοιμάται...?? τί θα τρώει?..ίσως επειδή δεν το έχω κάνει,... ταξιδάκι στο εξωτερικό με το παιδί..κάπως με φοβίζει..ααα!!!κ το ταξίδι με το αεροπλάνο??άλλο αυτό...:confused:Μήπως λέω μήπως απο την ώρα που γέννησα τα .."έχασα λίγο"@@

Link to comment
Share on other sites

Greg, η Βαρκελώνη είναι πολύ φιλική για τα παιδιά....

 

Έμεινα κάποια χρόνια εκεί, προ παιδιών, και θα ήθελα πάρα πολύ να πάμε τώρα όλοι μαζί...

 

5 μέρες το λιγότερο θα σε συμβούλευα, και vueling χρησιμοποιεί πολύς κόσμος που μετακινείται συχνά στην Ισπανία.

 

Αφού θα έχεις το παιδί, βόλτιτσες στην παραλία της Μπαρσελονέτα, και στο πάρκο της Ciutadella, στο Parc Guell και στο πάρκο του Μιρό. Α, λίγο πιο έξω ρωτήστε για το πάρκο του Μiralles είναι πολύ όμορφο, περίμενε λίγο θα το ψάξω να σου βάλω λινκ.

 

Θα έλεγα να μείνετε στο κέντρο, Barri Gotic, Born άντε και Eixamle, α και στη Gracia είναι χαριτωμένα. Επέφυγε το Raval είναι κάπως κακόφημο. Προσέχετε τα πραγματα σας πολύ, μη δείχνετε έντονα τουρίστες αν γίνεται αυτό! Κλέβουν πολύ τους τουρίστες! Βόλτα στο λούνα παρκ στο Tibidabo που ανεβαίνεις με το τελεφερίκ, ή στο Montjuic, και κυρίως πολλές βόλτες στην πόλη, με στάση στις πλατειούλες για μπυρίτσα και πατάτας μπράβας και κυνήγι περιστεριού για την μικρή!

 

Από φαί, έχει ωραία μέρη για τσιμπημα όπως η Xampanet στο Μπορν και για paella στο Cherif στη Barceloneta και μερικά πιο καλά εστιατόρια στη Ferran στην πλατεία Del Rey...Ονόματα δε θυμάμαι, αν θες ψάχνω. Γενικά όμως δεν θα έκστασιαστείς από το φαγητό, προτίμησε tapas, μεζέδες δηλαδή με μπυρίτσα, ωραία αλλάντικά και τυριά. Οι καλύτεροι μεζέδες είναι στα βασκικα....

 

Οι Ισπανοι λένε en Avril aguas mil, δηλαδη τον Απρίλη βρέχει συχνά. Είναι κάπως αλήθεια, από την άλλη όμως, όταν δεν βρέχει είναι η ιδανική εποχή για Βαρκελώνη γιατί το καλοκαίρι έχει πολύ ζέστη και υγρασία....

 

Ουφ.....μάλλον πρέπει να σταματήσω να γράφω γιατί με έπιασε τρελλή νοσταλγία....

Αν θυμηθώ κι άλλα θα σου γράψω....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκτός του οτι πίστεψε στο εξωτερικό είναι ποιο "άνθρωποι" ειδικά σε οτι έχει να κάνει με παιδιά και ζώα,θα φροντίσεις να πάρεις ένα πάσο που προπληρώνει αξιοθέατα κ δεν περιμένεις στις ουρές για εισητήρια ή μπαίνει στο site των μουσείων οπου επίσης αγοράζεις τα εισητήρια με πιστωτική(προπληρωμένη αν δεν έχεις)οπου κ πάλι δεν κάθεσε σε ουρές.Αυτό πρέπει να το δεις γιατί κάθε χώρα ανάλογα έχει κάτι απο αυτά.

Οσο αφορά το όλη μέρα έξω.Η μικρή όταν κουράζετε θα κοιμάται στο καρότσι κι εσεις θα συνεχίζετε κανονικά.

Εκτός πια κι αν θέλετε να είστε τελείως ελέυθεροι για λίγες μέρες να ξεφύγετε λίγο ρε παιδί μου,αλλά από το καθόλου εγώ προτιμώ έστω κ με παιδιά.

Οσο για το τι θα τρώει,αν δεν κάνω λάθος τρώει τα πάντα σε αυτή την ηλικία αλλά και πάλι όπως είπε ο παιδιάτρος παντού στα σουπερ ολου του κόσμου υπάρχουν παιδικές τροφές,δεν πάτε στην Ρουάντα.Η και με γάλα μόνο 5 μέρες στην έσχατη δεν παθαίνει κάτι(λόγια παιδιάτρου έτσι?)

Link to comment
Share on other sites

Greg, η Βαρκελώνη είναι πολύ φιλική για τα παιδιά....

 

Έμεινα κάποια χρόνια εκεί, προ παιδιών, και θα ήθελα πάρα πολύ να πάμε τώρα όλοι μαζί...

 

5 μέρες το λιγότερο θα σε συμβούλευα, και vueling χρησιμοποιεί πολύς κόσμος που μετακινείται συχνά στην Ισπανία.

 

Αφού θα έχεις το παιδί, βόλτιτσες στην παραλία της Μπαρσελονέτα, και στο πάρκο της Ciutadella, στο Parc Guell και στο πάρκο του Μιρό. Α, λίγο πιο έξω ρωτήστε για το πάρκο του Μiralles είναι πολύ όμορφο, περίμενε λίγο θα το ψάξω να σου βάλω λινκ.

 

Θα έλεγα να μείνετε στο κέντρο, Barri Gotic, Born άντε και Eixamle, α και στη Gracia είναι χαριτωμένα. Επέφυγε το Raval είναι κάπως κακόφημο. Προσέχετε τα πραγματα σας πολύ, μη δείχνετε έντονα τουρίστες αν γίνεται αυτό! Κλέβουν πολύ τους τουρίστες! Βόλτα στο λούνα παρκ στο Tibidabo που ανεβαίνεις με το τελεφερίκ, ή στο Montjuic, και κυρίως πολλές βόλτες στην πόλη, με στάση στις πλατειούλες για μπυρίτσα και πατάτας μπράβας και κυνήγι περιστεριού για την μικρή!

 

Από φαί, έχει ωραία μέρη για τσιμπημα όπως η Xampanet στο Μπορν και για paella στο Cherif στη Barceloneta και μερικά πιο καλά εστιατόρια στη Ferran στην πλατεία Del Rey...Ονόματα δε θυμάμαι, αν θες ψάχνω. Γενικά όμως δεν θα έκστασιαστείς από το φαγητό, προτίμησε tapas, μεζέδες δηλαδή με μπυρίτσα, ωραία αλλάντικά και τυριά. Οι καλύτεροι μεζέδες είναι στα βασκικα....

 

Οι Ισπανοι λένε en Avril aguas mil, δηλαδη τον Απρίλη βρέχει συχνά. Είναι κάπως αλήθεια, από την άλλη όμως, όταν δεν βρέχει είναι η ιδανική εποχή για Βαρκελώνη γιατί το καλοκαίρι έχει πολύ ζέστη και υγρασία....

 

Ουφ.....μάλλον πρέπει να σταματήσω να γράφω γιατί με έπιασε τρελλή νοσταλγία....

Αν θυμηθώ κι άλλα θα σου γράψω....

Μυρτώ μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!εάν δεν έχω να αφήσω την μπουμπού στην μητέρα μου(κάτι το οποίο κ προτιμώ),έχω πολλές ανησυχίες,απο το πιο απλό ( τι θα φάει το παιδί που είναι και λιγόφαγη..)μέχρι πώς θα ταξιδέψει με το αεροπλάνο θα κάθεται ή θα ξεσηκώσει ολο το κόσμο??!!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του οτι πίστεψε στο εξωτερικό είναι ποιο "άνθρωποι" ειδικά σε οτι έχει να κάνει με παιδιά και ζώα,θα φροντίσεις να πάρεις ένα πάσο που προπληρώνει αξιοθέατα κ δεν περιμένεις στις ουρές για εισητήρια ή μπαίνει στο site των μουσείων οπου επίσης αγοράζεις τα εισητήρια με πιστωτική(προπληρωμένη αν δεν έχεις)οπου κ πάλι δεν κάθεσε σε ουρές.Αυτό πρέπει να το δεις γιατί κάθε χώρα ανάλογα έχει κάτι απο αυτά.

Οσο αφορά το όλη μέρα έξω.Η μικρή όταν κουράζετε θα κοιμάται στο καρότσι κι εσεις θα συνεχίζετε κανονικά.

Εκτός πια κι αν θέλετε να είστε τελείως ελέυθεροι για λίγες μέρες να ξεφύγετε λίγο ρε παιδί μου,αλλά από το καθόλου εγώ προτιμώ έστω κ με παιδιά.

Οσο για το τι θα τρώει,αν δεν κάνω λάθος τρώει τα πάντα σε αυτή την ηλικία αλλά και πάλι όπως είπε ο παιδιάτρος παντού στα σουπερ ολου του κόσμου υπάρχουν παιδικές τροφές,δεν πάτε στην Ρουάντα.Η και με γάλα μόνο 5 μέρες στην έσχατη δεν παθαίνει κάτι(λόγια παιδιάτρου έτσι?)

είσαι πολύ γλυκιά κ τα λες πολύ ωραία!!σε ευχαριστώ πολύ πολύ!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξεκλεψα λίγο χρόνο και γράφω:

 

Θα σου χωρισω την Βσρκελωνη σε μέρη:

1) Bari Gotic και La Ribera το κέντρο.

2) Ακριβώς δίπλα και λίγο δυτικά El Raval.

3)δυτικά του κέντρου Montjuic

4)Νότια Port Vell, Barceloneta, Port Olympic

5) βόρεια του κέντρου Eixample και

6)Gracia, Tibidado.

 

Ξεκινάμε ανά περιοχή:

1) ειναι γοτθικη συνοικία με πολλές εκκλησίες, μαγαζάκια, μουσεία και πολυ στυλ! Περπατιεται ολόκληρη η συνοικία.

Έχει τον καθεδρικό της Βαρκελωνης στην πλατεια (απέναντι απο το ξενοδοχείο που σου πρότεινα)

το μουσείο του Πικασο που πρέπει οπωσδήποτε να πας!!!

Έχει το Palau de la musica catalana που και να μην πας μεσα είσαι οκ θα περάσεις σίγουρα απ΄ έξω στη βόλτα.

Placa reial με τους ψηλούς φοίνικες και τους φανοστσατες του gaudi και το σιντριβάνι με τις 3 χάριτες.

Eglesia de Santa Maria del Mar και να μην πας είσαι οκ εγω το γράφω.

La Rampla οπωσδήποτε για βόλτα.

 

 

2) ειναι λίγο πιο υποβαθμισμένη περιοχή καθώς ειναι οι εργατικές κατοικίες αλλα τα τελευταία χρόνια έχει αποκτήσει στυλ.

Έχει το μουσείο μοντέρνας τέχνης

Palau Guel που φιλοτέχνησε ο Gaudi.

Αυτα τα δυο απο έξω κυρίως

 

3) ο λόφος αυτός ειναι ένα τεράστιο πάρκο με το παλάτι

Έχει το ίδρυμα του Μιρο που εινα πολυ πολυ ωραίο

Το castell de Montjuic οπωσδήποτε κι έχει εκπληκτική θεα στη θάλασσα. Ανεβαινεις με τελεφερίκ.

 

4) ειναι το λιμάνι, η παραλία και οι ολυμπιακές εγκαταστάσεις.

Έχει την παραλία

Rampla de Mar η προβλήτα με ένα εμπορικό σαν μολ

Το ενυδρειο

Barceloneta με στενά δρομάκια και πλατείες

 

5) η παλιά πόλη

τη sagrada familia οπωσδήποτε

La Pedrera οπωσδήποτε

Casa battlo οπωσδήποτε

Mansana de la discordia το χρυσο τετράγωνο με τα κτίρια της παραφωνίας όπως τα χαρακτηρίζουν

Έχει και Αιγυπτιακο μουσείο αλλα φυσικα και να μην πας είσαι οκ

 

6) οι λοφωδεις γειτονιές της Ζονα Αλτα

Εχει ωραία θεα

Λόφος τιμπινταμπο και Γκρασια

Οπωσδήποτε Park Guel

Έχει κι αλλα πάρκα αλλα δεν θα προλάβετε. σ

Camp nou stadium το γήπεδο της Μπαρτσελονα δηλαδη.

 

Το διώροφο κόκκινο λεωφορείο ειναι πιο βολικό απο το μετρό καθώς σε αφήνει στις περιοχές και διαλέγεις που θα πας. Σε 4 μέρες προλαβσινεις με μεγάλη άνεση να δεις πράγματα. Χωριζεις περιοχές κοιτώντας τις στάσεις και τις διαδρομές και πας.

 

Οπωσδήποτε φαγητο σε tapas bar. Έχει ένα πολυ ωραίο κοντα στην πεδρερα νομίζω λέγεται 24.

 

Ο,τι άλλο θυμηθώ σου λέω!

 

Αν θέλεις λεπτομέρειες σε κατι πες μου γιατι τα έγραψα λίγο βιαστικά.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγώ θα περιόριζα τα μουσεία αν είχα μαζί μου παιδί, άλλωστε η Βαρκελώνη είναι ξακουστή και για την αρχιτεκτονική της που μπορείς να τη θαυμάσεις και βολτάροντας. Επίσης θα βάλεις κάμποσα πάρκα στο πρόγραμμα, που ούτε εσένα φαντάζομαι θα σε χαλάσουν, ρίξε μια ματιά:

 

http://www.barcelonaturisme.com/Parc-Diagonal-Mar/_3Ngb8YjSpL3U56ScBHOWcxpDev_Vr2xeC4C8AF5KLASSxcnp9aH_exe7Y1l-YNqu

http://www.barcelonaturisme.com/Parc-de-Joan-Miro/_3Ngb8YjSpL3U56ScBHOWcxpDev_Vr2xex07sgCdpuVbHjfwox4NcZCFX7h7VDRQv

http://www.barcelonaturisme.com/Parc-de-la-Ciutadella/_3Ngb8YjSpL3U56ScBHOWcxpDev_Vr2xe-mLy7uUaSJfCP9VvKk14a9fFthw8abrp

http://www.barcelonaturisme.com/Parc-de-Montjuic/_3Ngb8YjSpL3U56ScBHOWcxpDev_Vr2xeFHO8JhjnvxvbOdzbBHSepcw7d7Lyt6Vc

 

Επίσης βάλε στο πρόγραμμα Maremagnum και aquarium είναι πολύ τουριστίκ, αλλά νομίζω ότι θα σας αρέσει και στη μικρή επίσης....

 

Ορισμένα καφέ εστιατόρια, το 4-gats πολύ διάσημο, το επισκεπτόταν και ο Πικάσο κλπ κλπ.... Και το 7 portes είναι πολύ γνωστό αν και ίσως ακριβούτσικο....

http://www.restaurantesbarcelona.com/e210289-4-gats

http://www.7portes.com/catala/libro.php

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α ναι! Στο Bari Gotic στην πλατεια του καθεδρικου έχει ένα πολυ μικρο μουσείο του Dali που μοιάζει λίγο με το μουσείο του στο Παρίσι. Αν σου αρέσει ο Dali θα ξετρελαθεις. Εγω τρελαινομαι αλλα ο σύζυγος που δεν του άρεσε ποτε ο Νταλί άλλαξε γνώμη μόλις βγήκαμε απο το μουσείο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Για φαγητο δες κι αυτο

http://www.gruptravi.com/nou/index.html

Λίγο ακριβό αλλα απίστευτη εμπειρια.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξεκλεψα λίγο χρόνο και γράφω:

 

Θα σου χωρισω την Βσρκελωνη σε μέρη:

1) Bari Gotic και La Ribera το κέντρο.

2) Ακριβώς δίπλα και λίγο δυτικά El Raval.

3)δυτικά του κέντρου Montjuic

4)Νότια Port Vell, Barceloneta, Port Olympic

5) βόρεια του κέντρου Eixample και

6)Gracia, Tibidado.

 

Ξεκινάμε ανά περιοχή:

1) ειναι γοτθικη συνοικία με πολλές εκκλησίες, μαγαζάκια, μουσεία και πολυ στυλ! Περπατιεται ολόκληρη η συνοικία.

Έχει τον καθεδρικό της Βαρκελωνης στην πλατεια (απέναντι απο το ξενοδοχείο που σου πρότεινα)

το μουσείο του Πικασο που πρέπει οπωσδήποτε να πας!!!

Έχει το Palau de la musica catalana που και να μην πας μεσα είσαι οκ θα περάσεις σίγουρα απ΄ έξω στη βόλτα.

Placa reial με τους ψηλούς φοίνικες και τους φανοστσατες του gaudi και το σιντριβάνι με τις 3 χάριτες.

Eglesia de Santa Maria del Mar και να μην πας είσαι οκ εγω το γράφω.

La Rampla οπωσδήποτε για βόλτα.

 

 

2) ειναι λίγο πιο υποβαθμισμένη περιοχή καθώς ειναι οι εργατικές κατοικίες αλλα τα τελευταία χρόνια έχει αποκτήσει στυλ.

Έχει το μουσείο μοντέρνας τέχνης

Palau Guel που φιλοτέχνησε ο Gaudi.

Αυτα τα δυο απο έξω κυρίως

 

3) ο λόφος αυτός ειναι ένα τεράστιο πάρκο με το παλάτι

Έχει το ίδρυμα του Μιρο που εινα πολυ πολυ ωραίο

Το castell de Montjuic οπωσδήποτε κι έχει εκπληκτική θεα στη θάλασσα. Ανεβαινεις με τελεφερίκ.

 

4) ειναι το λιμάνι, η παραλία και οι ολυμπιακές εγκαταστάσεις.

Έχει την παραλία

Rampla de Mar η προβλήτα με ένα εμπορικό σαν μολ

Το ενυδρειο

Barceloneta με στενά δρομάκια και πλατείες

 

5) η παλιά πόλη

τη sagrada familia οπωσδήποτε

La Pedrera οπωσδήποτε

Casa battlo οπωσδήποτε

Mansana de la discordia το χρυσο τετράγωνο με τα κτίρια της παραφωνίας όπως τα χαρακτηρίζουν

Έχει και Αιγυπτιακο μουσείο αλλα φυσικα και να μην πας είσαι οκ

 

6) οι λοφωδεις γειτονιές της Ζονα Αλτα

Εχει ωραία θεα

Λόφος τιμπινταμπο και Γκρασια

Οπωσδήποτε Park Guel

Έχει κι αλλα πάρκα αλλα δεν θα προλάβετε. σ

Camp nou stadium το γήπεδο της Μπαρτσελονα δηλαδη.

 

Το διώροφο κόκκινο λεωφορείο ειναι πιο βολικό απο το μετρό καθώς σε αφήνει στις περιοχές και διαλέγεις που θα πας. Σε 4 μέρες προλαβσινεις με μεγάλη άνεση να δεις πράγματα. Χωριζεις περιοχές κοιτώντας τις στάσεις και τις διαδρομές και πας.

 

Οπωσδήποτε φαγητο σε tapas bar. Έχει ένα πολυ ωραίο κοντα στην πεδρερα νομίζω λέγεται 24.

 

Ο,τι άλλο θυμηθώ σου λέω!

 

Αν θέλεις λεπτομέρειες σε κατι πες μου γιατι τα έγραψα λίγο βιαστικά.

ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, τώρα που μου το θύμισε η Nina-Nana, μπορείς να κάνεις εκδρομούλα στη Girona, πανεμορφη καταλανική πόλη και το Figueres όπου βρίσκεται το εντυπωσιακό μουσείο του Νταλί. Αν τώρα πας Μάρτιο και έχεις αρκετές μέρες τσέκαρε ποιά μέρα γίνονται οι Fallas στην Βαλένθια. Αν συμπίμπτουν οι μέρες θα μπορούσες να πας ένα ταξιδάκι μέχρι εκεί, δεν είναι και δίπλα αλλά είναι εντυπωσιακό το θέαμα, κάθε γειτονιά φτιάχνει μια γιγάντια κούκλα και στο τέλος της ημέρας τις καίνε, γίνεται πολύ νταβαντούρι, λίγο πυρομανείς τους λες, αλλά έχει την γοητεία του! :)

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧ!!!! κορίτσια θα το κανονήσουμε....όλες μαζί ταξιδάκι σουπερ θα είναι nina πές μου τώρα κ ποια είναι τα ταξίδια ζωής να πάθω!!!!!

 

Πολλα πάρα πολλα!

Ενδεικτικά θέλω Νεπάλ, Ναμιμπια, Μποτσουανα, Κενυα, Καμποτζη κ.α.

Εσυ;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, τώρα που μου το θύμισε η Nina-Nana, μπορείς να κάνεις εκδρομούλα στη Girona, πανεμορφη καταλανική πόλη και το Figueres όπου βρίσκεται το εντυπωσιακό μουσείο του Νταλί. Αν τώρα πας Μάρτιο και έχεις αρκετές μέρες τσέκαρε ποιά μέρα γίνονται οι Fallas στην Βαλένθια. Αν συμπίμπτουν οι μέρες θα μπορούσες να πας ένα ταξιδάκι μέχρι εκεί, δεν είναι και δίπλα αλλά είναι εντυπωσιακό το θέαμα, κάθε γειτονιά φτιάχνει μια γιγάντια κούκλα και στο τέλος της ημέρας τις καίνε, γίνεται πολύ νταβαντούρι, λίγο πυρομανείς τους λες, αλλά έχει την γοητεία του! :)

 

Έχεις δίκιο δεν τα έγραψα γιατι είπε 4 μέρες οτι σκέφτεται. Αχ, με ξεσηκωσες! :P

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Πολλα πάρα πολλα!

Ενδεικτικά θέλω Νεπάλ, Ναμιμπια, Μποτσουανα, Κενυα, Καμποτζη κ.α.

Εσυ;

 

 

Περού Ματσου-Πίτσου(τώρα που λέμε για παιδιά άκουσα κ για ένα ζευγάρι που ανέβηκε το βουνό με παιδί με ένα ειδικό σακίδιο που έχει καρεκλάκι...αλλόυ θα κ@$@#%σουμε...όρμα...)

Κίνα να δώ Σινικό και στράτο τερακόττα

Αρκτικό κύκλο Κρουαζιέρα με παγοθραυστικό,Βόρειο Σέλας

Ολη την Ιαπωνία

Νήσια Βανουάτου Τουβαλού που βυθίζονται...:(

Ταξίδι με τον Υπερσιβιρικό Απο Ρωσία μέχρι κάτω Μογγολία.

Α και σαφάρι στην Κένυα!!! Οχι να σκοτώσω βέβαια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Περού Ματσου-Πίτσου(τώρα που λέμε για παιδιά άκουσα κ για ένα ζευγάρι που ανέβηκε το βουνό με παιδί με ένα ειδικό σακίδιο που έχει καρεκλάκι...αλλόυ θα κ@$@#%σουμε...όρμα...)

Κίνα να δώ Σινικό και στράτο τερακόττα

Αρκτικό κύκλο Κρουαζιέρα με παγοθραυστικό,Βόρειο Σέλας

Ολη την Ιαπωνία

Νήσια Βανουάτου Τουβαλού που βυθίζονται...:(

Ταξίδι με τον Υπερσιβιρικό Απο Ρωσία μέχρι κάτω Μογγολία.

Α και σαφάρι στην Κένυα!!! Οχι να σκοτώσω βέβαια!!!!

joela μου σου εύχομαι μέσα απο την ψυχή μου να καταφέρεις να ταξιδέψεις σε όλα αυτά τα μέρη!!:D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραία.

Αν το αποφασίσεις για το Περου μπορω να βοηθήσω με πληροφορίες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...