Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομιλία - ανάπτυξη της ομιλίας σε παιδιά κάτω των 3 ετών


Recommended Posts

Δεν ξερω αν μπορουν να βγαλουν διαγνωση σε 5 λεπτα,αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι ο βαφτισιμιος μου μεχρι 3 ετων δεν ελεγε απολυτως τιποτα!Ουτε μαμα και μπαμπα!Ετρεχε η κακομοιρα η κουμπαρα μου στους ειδικους,ακουγε διαφορα,ωσπου μια ωραια πρωια ο μικρος σηκωθηκε και αρχισε να μιλαει οχι με λεξεις,αλλα με ολοκληρωμενες προτασεις!σημερα ειναι 5 και μισο και,οχι να το παινευτω,αλλα ειναι ο καλυτερος μαθητης στο νηπιο!μην αγχωνεσαι νομιζω απο τωρα,αλλωστε τα αγορια νομιζω ετσι και αλλιως ψιλοκαθυστερουν συγκριτικα με τα κοριτσια!Η κορη μου ειναι δυομισι και απιστευτη γλωσσοκοπανα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 994
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ακόμη έχει περιθώρια να βελτιωθεί η ομιλία της. Θα ήθελα να ρωτήσω όμως, αν της μιλάτε κι εσείς μωρουδίστικα και γενικά αν της μιλάτε και αν τις προσφέρετε πολλά γλωσσικά ερεθίσματα. Αν όχι, τότε να τις μιλάτε αρκετά έως πολύ-όμως να μην τη ζαλίζετε- και κυρίως να της μιλάτε καθαρά. ΠΟΤΕ μωρουδίστικα! Και κάτι άλλο ΠΟΤΕ να μην διορθώνετε τη δική της παιδική ομιλία. Αν της μιλάτε καθαρά, από μόνη της θα διορθώνει με τον καιρό τις λέξεις της.

 

Δεν της μιλάμε καθόλου μωρουδίστικα, αν και αραιά και που όταν μας επισκέπτεται η γιαγιά της και μένει μέρες μαθαίνει κάποιες μωρουδίστικες λέξεις... Ετσι κι αλλιώς όμως αυτό δεν γίνεται συχνά ευτυχώς.

Όσον αφορά τη διόρθωση, δεν μπορώ να πω πως είναι διορθωση ακριβώς απλά όταν λέει κάτι λάθος ή το λέει μισό της απαντάω με τη σωστή λέξη. Δεν προσπαθώ να την κάνω με πίεση να πει κάτι σωστά. Είναι γεγονός πάντως πως δεν έχει πάρα πολλά γλωσσικά ερεθίσματα, αφού δεν έχουμε και συγγενείς τριγυρω, ο μπαμπάς της λέιπει σχεδόν όλη μέρα και ουσιαστικά είμαστε οι δύο μας καθημερινά τις περισσότερες ωρες. Οπότε έχει λιγότερα ερεθίσματα σε σχέση με άλλα παιδάκια που εχουν πολλούς τριγύρω τους. Εχεις να μου προτείνεις κάτι που μπορώ να κάνω, κάποιο παιχνίδι ίσως που να τη βοηθάει;

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω και εγω μια απορια...οταν μιλαω με τον μικρο μου και του λεω πχ εφαγες;;;και μου απανταει ναι εφαγες....τον ρωταω επεσες;;και μου λεει επεσες...τι να κανω να τον διορθωνω η να τοναφησω με τον καιρο να τα διορθωνει μονος;;;και ξερετε ποια ειναι η πλακα οταν του λεω οχι επεσες αγαπη επεσα τοτε μου το λεει λαθος ας πουμε αντι για επεσα λεει επετα ενω οταν λεει επεσες το λεει ολοσωστα...τελευταια του μιαλω αναποδα δηλ...οταν τρωει τον ρωταω εφαγα;;;και μου απανταει ναι εφακα αλλα αν τον ρωτουσα εφαγες θα μου ελεγε καταγραμμα εφαγες...τι να κανω ;;;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω και εγω μια απορια...οταν μιλαω με τον μικρο μου και του λεω πχ εφαγες;;;και μου απανταει ναι εφαγες....τον ρωταω επεσες;;και μου λεει επεσες...τι να κανω να τον διορθωνω η να τοναφησω με τον καιρο να τα διορθωνει μονος;;;και ξερετε ποια ειναι η πλακα οταν του λεω οχι επεσες αγαπη επεσα τοτε μου το λεει λαθος ας πουμε αντι για επεσα λεει επετα ενω οταν λεει επεσες το λεει ολοσωστα...τελευταια του μιαλω αναποδα δηλ...οταν τρωει τον ρωταω εφαγα;;;και μου απανταει ναι εφακα αλλα αν τον ρωτουσα εφαγες θα μου ελεγε καταγραμμα εφαγες...τι να κανω ;;;

 

Το ιδιο εκανε και η κορη μου πριν λιγους μηνες και ειναι φυσιολογικο δεν εχει μαθει α ενικο εφοσον οταν απευθυνομαστε εμεις σε αυτα χρησιμοποιουμε β ενικο. Ουσιαστικα της επαναλαμβανα εφαγες? μου απαντουσε εφαγες και μετα ελεγα "α ωραια και εγω μολις εφαγα παμε να παιξουμε" οποτε σε καθε ρημα που χρησιμοποιουσε δεν τη διορθωνα γιατι εχουν και αρνηση σε αυτη την ηλικια απλα χρησιμοποιουσα το ιδιο ρημα σε α ενικο μεχρι που αρχισε να το χρησιμοποιει και αυτη σε μικρο χρονικο διαστημα. πχ θελεις νερο? εγω δεν θελω και ετσι μπορει να κατανοησει σιγα σιγα θα δεις πολυ μεγαλη βελτιωση σε μερικους μηνες

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο εκανε και η κορη μου πριν λιγους μηνες και ειναι φυσιολογικο δεν εχει μαθει α ενικο εφοσον οταν απευθυνομαστε εμεις σε αυτα χρησιμοποιουμε β ενικο. Ουσιαστικα της επαναλαμβανα εφαγες? μου απαντουσε εφαγες και μετα ελεγα "α ωραια και εγω μολις εφαγα παμε να παιξουμε" οποτε σε καθε ρημα που χρησιμοποιουσε δεν τη διορθωνα γιατι εχουν και αρνηση σε αυτη την ηλικια απλα χρησιμοποιουσα το ιδιο ρημα σε α ενικο μεχρι που αρχισε να το χρησιμοποιει και αυτη σε μικρο χρονικο διαστημα. πχ θελεις νερο? εγω δεν θελω και ετσι μπορει να κατανοησει σιγα σιγα θα δεις πολυ μεγαλη βελτιωση σε μερικους μηνες
Σε ευχαριστω αυτο θα κανω και εγω...οντως σε αυτην ηλικια εχουν μια αρνηση....θα περιμενουμε λοιπον...:-D
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια. εμενα παντως ο παδιατρος μας ρωτησε την τελευταια φορα που πηγαμε αν ο γιος μου που ειναι 20 μηνων λεει πανω απο 20 λεξεις με νοημα και αν κανει προτασεις, ο δικος μου ειναι πολυ πιο προχωρημενος αλλα μου εκανε μεγαλη εντυπωση γιατι απο οτι καταλαβα αρνητικα 8α ηταν ανησυχητικο.. και μου φανηκε καπως βιαστικο για ενα παιδι 20 μηνων.. των περισσοτερων φιλων μου που ειναι πανω απο 2 ουτε λεξεις δεν λενε..

Link to comment
Share on other sites

η μικρη μου ειναι σχεδον 2 ετων..εφτιαξε την πρωτη της προτσαη 18 μηνων (ελα μαμα)...δεν εχουμε θεμα με την ομιλια αλλα με την ζωγραφική

20 μηνων εκανε κυκλους και οριζοντιες και καθετες γραμμες και τωρα μονο μουντζουρες που τις περιγραφει κιολας (αυτο ειναι μια καρδουλα, αυτο ειναι μια κουνια κοκ)...στο διαστημα αυτο εκλεισε τον αντιχειρα της στην πορτα, μαυρισε και επεσε το νυχι...οποτε απο εκει που επιανε ολοσωστα το μολυβι (δεικτης απο πανω, μεσος αποκατω κλπ)..τωρα το πιανει οπως να ναι και μια με το αριστερο μια με το δεξι...τεσπα..ας μη γινει ζωγραφος..γερο να ειναι..

οφειλω να σας πω οτι ειχα αγχωθει και εγω στην αρχη γιατι εχανε και χανει ακομα βλεμματικη επαφη..(κολλαει που λενε)...βεβαια το παθαινω και εγω αυτο και μου αρεσει κιολας..ξεκουραζω το μυαλο μου

οσον αφορα το ΕΣΥ αντι ΕΓΩ..φυσικα το περασαμε και εμεις και χτυπουσε τα χερακια της στο στηθος και ελεγε ΕΣΥ ΕΣΥ ΕΣΥ...στην αρχη προσπαθουσα να την διορθωσα..μετα αποφασισα να το χαρω οσο κρατησει γιατι πολυ συντομα θα μιλανε οπως εμεις και θα μας κολλανε στον τοιχο...

τι πλακα που εχουν... (η φαση με το εσυ κρατησε κανενα μηνα)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν μπορουν να βγαλουν διαγνωση σε 5 λεπτα,αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι ο βαφτισιμιος μου μεχρι 3 ετων δεν ελεγε απολυτως τιποτα!Ουτε μαμα και μπαμπα!Ετρεχε η κακομοιρα η κουμπαρα μου στους ειδικους,ακουγε διαφορα,ωσπου μια ωραια πρωια ο μικρος σηκωθηκε και αρχισε να μιλαει οχι με λεξεις,αλλα με ολοκληρωμενες προτασεις!σημερα ειναι 5 και μισο και,οχι να το παινευτω,αλλα ειναι ο καλυτερος μαθητης στο νηπιο!μην αγχωνεσαι νομιζω απο τωρα,αλλωστε τα αγορια νομιζω ετσι και αλλιως ψιλοκαθυστερουν συγκριτικα με τα κοριτσια!Η κορη μου ειναι δυομισι και απιστευτη γλωσσοκοπανα!

 

 

Μακαρι τι να πω?ευχαριστω πολυ πάντως....

Link to comment
Share on other sites

και μένα είναι σχεδόν 3 και λέει μόνο μαμά και μπαμπά. Καταλαβαίνει όμως τα πάντα.

Η παιδίατρος μου είπε να κάνουμε προκλητά δυναμικά και αργότερα να δούμε αναπτυξιολόγο για να μας πει για λογοθεραπευτή αν χρειάζεται. Από τη μια δεν αγχώνομαι γιατί δεν πιστέυω ότι έχει κάτι σοβαρό αλλά από την άλλη μπήκα στο τρυπάκι να το ψάξω αλλά στενοχωριέμαι που τα ραντεβού στο παίδων είναι μετά από 3,5 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

και μένα είναι σχεδόν 3 και λέει μόνο μαμά και μπαμπά. Καταλαβαίνει όμως τα πάντα.

Η παιδίατρος μου είπε να κάνουμε προκλητά δυναμικά και αργότερα να δούμε αναπτυξιολόγο για να μας πει για λογοθεραπευτή αν χρειάζεται. Από τη μια δεν αγχώνομαι γιατί δεν πιστέυω ότι έχει κάτι σοβαρό αλλά από την άλλη μπήκα στο τρυπάκι να το ψάξω αλλά στενοχωριέμαι που τα ραντεβού στο παίδων είναι μετά από 3,5 μήνες.

 

Απο πότε καταλαβες οτι καταλαβαινει τα πάντα?Εμενα αυτο με ανυσηχει περισσοτερο,οτι δηλαδη δεν με καταλαβαινει πάντα.Για τα προκλητα δυναμικα εκλεισες το ραντεβου μετα από 3,5 μηνες η' σε αναπτυξιολογο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια. εμενα παντως ο παδιατρος μας ρωτησε την τελευταια φορα που πηγαμε αν ο γιος μου που ειναι 20 μηνων λεει πανω απο 20 λεξεις με νοημα και αν κανει προτασεις, ο δικος μου ειναι πολυ πιο προχωρημενος αλλα μου εκανε μεγαλη εντυπωση γιατι απο οτι καταλαβα αρνητικα 8α ηταν ανησυχητικο.. και μου φανηκε καπως βιαστικο για ενα παιδι 20 μηνων.. των περισσοτερων φιλων μου που ειναι πανω απο 2 ουτε λεξεις δεν λενε..

 

Δε νομίζω πως είναι βιαστικό 20 μηνών να λέει 20 λέξεις....αντιθέτως το βρίσκω τελείως φυσιολογικό δεδομένου ότι λένε ότι στα δύο φτιάχνουν μικρές προτάσεις....οπότε λογικό είναι 20 μηνών να λένε αρκετές λέξεις και σιγά σιγά να φτιάχνουν μικρές προτασούλες....

2 χρονών και να μη λένε καθόλου λεξεις μάλλον ανησυχητικό μου φαίνεται χωρίς να είμαι ειδικός βεβαίως! Εγώ τουλάχιστον θα ανησυχούσα αν το δικό μου παιδί 2 χρονών δεν έλεγε τίποτα...

Σίγουρα πρέπει να δίνουμε χρόνο και ερεθίσματα στο παιδί και κάθε παιδί έχει το χρόνο του...αλλά μετά τα 2 1/2 γνώμη μου, αν κάτι δε πάει καλά, καλό θα ήταν να μιλήσουμε με κάποιο ειδικό...αν μη τι άλλο να μας λύσει τις απορίες, τις αμφιβολίες και να δούμε πως μπορούμε να το χειριστούμε....

Link to comment
Share on other sites

μαριτα να σου πω για τον δικο μου που ειναι 2 και δεν λεει λεξη

 

πηγαμε σε λογοθεραπευτρια για συμβουλευτικη. την λογοθεραπευτρια μας την συνεστησε ο αναπτυξιολογος μας για να ξερουμε που παταμε.

 

εδωσε στον μικρο παιχνιδια για να δει αντιδρασεις συμπεριφορα κλπ και μας ειπε οτι ειναι φυσιολογικοτατος, πανεξυπνος, δεν διακρινει κανενα προβλημα πχ συνδρομο, αυτισμος, προβλημα ακοης κλπ

 

επειδη εχουμε βαρβατη κληρονομικοτητα, ολοι οι αρρενες και απο τις δυο πλευρες αργησαν πολυ να μιλησουν το αποδιδει εν μερει εκει, εν μερει στην υποτονια μας η οποια μπορει να φερει και καθυστερηση στον λογο όπως εφερε στην κινηση αλλά το απεδωσε και στο γεγονος οτι δεν εχει ζοριστει ο μικρος να μιλησει - ζητησει μια που τα εχει ολα στο πιατο και οτι εχει βρει τροπους να εξυπηρετειται

 

μας εδωσε συμβουλες πως να τον χειριστουμε και να τα ξαναπουμε σε ενα εξαμηνο, αφου μας τονισε οτι ειναι πολυ μικρος για λογοθεραπειες

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό λέω καλή μου! Ένα παιδί που δε λέει λέξη στα 2 δε σημαίνει ότι έχει πρόβλημα αλλά δεν είναι κακό μια μητέρα να το ψάξει γιατί μπορεί να τις δώσει συμβουλες και λύσεις και να βοηθήσει το παιδάκι....και τη μαμά στο πως να χειριστεί τη κατάσταση...

Όπως ακριβώς έκανε και σε εσάς!

2 χρονών για λογοθεραπεία είναι πάρα πολύ μικρός σίγουρα...για αυτό και ειπα ότι στα 2 1/2 θα ψαχνόμουν εγώ με ειδικούς....γιατί βλέπω και από τη κόρη μου από τα 2 μέχρι τα 2 1/2 είχε τεράστια διαφορά στο λόγο της....άλλο 2 και άλλο 2 1/2...

Αφού έχετε και τη κληρονομικότητα και αφού μιλήσατε και με ειδικό δεν βρίσκω κανένα λόγο να αγχώνεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλησπέρα!! Εμένα η κορη μου είναι 25,5 μηνών.. Ενώ τα έκανε όλα νωρίς,μας κακοφαινεται που αργεί να μιλήσει. όταν ήταν 20 μηνών με έστειλε ο παιδιατρος να κάνουμε ακουογραμμα, να δούμε αν ακούει Καλα.όλα ok.καταλαβαίνει τα πάντα.μέχρι πριν απο 2 εβδ. Μόνο μπαμπά, Μαμα, γιαγιά, μαμ, νουνου,κτλ έλεγε.εδω κ 2 εβδ περίπου ξεκίνησε να λέει Μαμα μου, μπαμπά μου, μάνα Κοιτα, μπανάνα, πατάτα,μανωνη( μανώλη),πουπα(σούπα) κτλ. Αν την ρωτήσεις κάτι αρκείται στο ναι η Όχι. Δεν απαντάει κανονικά. Προσπαθω να την ενθαρρυνω, δηλαδή της λέω θέλεις να πάμε βόλτα; Μου λέει ναι, της λέω που; Στα μπαλόνια; Πάλι ναι απαντάει. Πες μπαλόνια, κ τότε λέει μπαονια..πάντως τώρα βλέπω διάφορα, προσπαθεί κ χαίρεται όταν μαθαίνει λεξουλες..του χρόνου σίγουρα θα την στείλω στο παιδικό, ελπίζω να βοηθήσει Γιατί έχουμε κ ένα θέμα με παιδάκια. Τα φοβάται κ δεν τα θέλει με τίποτα. Πάμε κ σε παιδοτοπους κ κουνιες κ παντού, όλα Καλα μέχρι που θα την πλησιάσει κάποιο παιδάκι τότε φεύγει τρέχοντας κ μπορεί να κλαψει κιόλας.δεν ξέρω τι φταίει...

pX0wp2.png

 

97l0p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Annast

Καλησπέρα, δοκίμασε να μην κάνεις αρκετές 'κλειστού τύπου' ερωτήσεις, γιατί τότε αρκείτε στο ναι, οχι. Να τις δίνεις όποτε είναι εφικτό δυο επιλογές. ( π΄χ΄Θέλεις μπανάνα ή μήλ;) για να 'αναγκάζεται' να πει μια λεξούλα.

Να διαβάζετε πολλά παραμυθάκια εικονογραφιμένα όμως για να δείχνετε και να έχει κίνητρο να πει λεξούλες π.χ. Πω,πω κοίτα εδώ ενα μεγάαααααλο.... σπίτι να απαντάει ..με μια κόκκινη......πόρτα. και σιγά σιγά το εμπουτίζετε!Έτσι τη βοηθάς να εμπλουτίσει το λεξιλόγιό της χωρίς να της λες ξαναπέστο, γιατί είναι λογικό να μην θέλει συνέχεια να το ξαναλέει.

Λογοθεραπεύτρια

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Annast

Καλησπέρα, δοκίμασε να μην κάνεις αρκετές 'κλειστού τύπου' ερωτήσεις, γιατί τότε αρκείτε στο ναι, οχι. Να τις δίνεις όποτε είναι εφικτό δυο επιλογές. ( π΄χ΄Θέλεις μπανάνα ή μήλ;) για να 'αναγκάζεται' να πει μια λεξούλα.

Να διαβάζετε πολλά παραμυθάκια εικονογραφιμένα όμως για να δείχνετε και να έχει κίνητρο να πει λεξούλες π.χ. Πω,πω κοίτα εδώ ενα μεγάαααααλο.... σπίτι να απαντάει ..με μια κόκκινη......πόρτα. και σιγά σιγά το εμπουτίζετε!Έτσι τη βοηθάς να εμπλουτίσει το λεξιλόγιό της χωρίς να της λες ξαναπέστο, γιατί είναι λογικό να μην θέλει συνέχεια να το ξαναλέει.

Καλησπέρα! Ξέρεις τι γίνετε όταν την ρωτήσω αν θέλεις μήλο η μπανάνα θα μου πει "αυτο" κ θα μου το δείξει.. Κ της λεω πες μου τι θελεισ;θα μου λεει αυτο συνεχεια..αναγκαστικα τησ λεω τι θέλεις το μήλο;κ πάμε πάλι στο ναι, πες μήλο της λέω και θα στο δώσω κ μόνο τότε θα πει μήλο..βέβαια αν κοιτάξεις παλιότερα μου μην, πριν το καλοκαίρι,Είχαμε μεγάλο θέμα Γιατί δεν έλεγε σχεδόν τίποτα.. Τώρα τελευταία βλέπω κάποια πρόοδο κ πήρα λίγο πάνω μου Γιατί ανησυχουσα βλέποντας Αλλά παιδάκια να λένε ολόκληρες προτάσεις. Θα πεις δεν είναι όλα τα παιδια ίδια. Οκ συμφωνώ Αλλά μου κακοφαινεται..μήπως ξέρεις να μου πεις Γιατί αποφεύγει τόσο πολυ τα Αλλά παιδάκια;κ είναι Αυτή η κατάσταση γύρω σε 1χρονο..

pX0wp2.png

 

97l0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Βασικά απο ποια ηλικία θα πρέπει να ψάξω παραπάνω;; Τώρα δηλαδή λέει Μαμα μου,Μαμα Κοιτά, κτλ..παιδικό θα παει του χρονου.μέχρι τότε αν δεν μιλάει κ δεν φτιάχνει προτάσεις;;;

pX0wp2.png

 

97l0p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Annast

καλημέρα. Στην ηλικία των 2 πρέπει να κάνουν προτάσεις 2 λέξεων, σαν αυτές που κάνει, μαμα έλα, μπαμπά κοίτα, μπαλα μπαμ κτλ...το σημαντικό είναι όμως να εμπλουτίζει καθημερινά το λεξιλόγιό της, πρέπει δηλαδη να έχει ένα ενεργητικό λεξιλόγιο ( αυτό που λέει δηλαδή ) περίπου 30-50 λέξεις και ενα παθητικό λεξιλόγιο ( αυτές που μπορεί να αναγνωρίσει και να δείξει δηλαδή ) περίπου 200 λέξεων. Αυτές είναι οι αναπτυξιακές νόρμες, βέβαια το κάθε παιδί έχει το δικό του ρυθμό.

Αν δεν σε ανησυχεί κάτι άλλο στην αντίληψή της και την κατανόηση της μπορείς να περιμένεις γιατί είναι μικρούλα. Αν όμως δεις στασιμότητα αυτή τη χρονιά και όχι μεγάλη πρόοδο τότε να το δεις πριν ξεκινήσει τον παιδικό για να έχει προχωρίσει λίγο ο λόγος της και να μπορει να επικοινωνήσει με τα παιδάκαι.

Ένας λόγος που θα μπορούσε να αποφεύγει τα παιδάκια είναι ίσως γιατί αντιλαμβάνεται οτι δεν την καταλαβαίνουν. Αν έχει συναναστραφεί με παιδάκια στο παρελθόν που την "κάνανε πέρα" γιατι δεν την καταλάβαιναν ή μπορεί κάποιο παιδάκι να την κορόιδεψε. Μπορεί να είναι πολλα. Μπορεί απλά να μην ξέρει ακόμα να παίζει ομαδικά με άλλα παιδάκια και αυτό να της φαίνεται πολύ δύσκολο να το διαχειριστεί. Οι λόγοι μπορεί να είναι πολλοι, εξαρτάται το παιδί και το όλο ιστορικό.

Αφουτ δεν παέι παιδικό προσπάθησε να την φέρνεις σε επαφή με παιδάκια όσο μπορείς, σιγά σιγά στην αρχή, ελεγχόμενα, ( 1,2 παιδάκια, ξαδερφακια κτλ )για να συνηθίζει.

Λογοθεραπεύτρια

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Link to comment
Share on other sites

Annast

καλημέρα. Στην ηλικία των 2 πρέπει να κάνουν προτάσεις 2 λέξεων, σαν αυτές που κάνει, μαμα έλα, μπαμπά κοίτα, μπαλα μπαμ κτλ...το σημαντικό είναι όμως να εμπλουτίζει καθημερινά το λεξιλόγιό της, πρέπει δηλαδη να έχει ένα ενεργητικό λεξιλόγιο ( αυτό που λέει δηλαδή ) περίπου 30-50 λέξεις και ενα παθητικό λεξιλόγιο ( αυτές που μπορεί να αναγνωρίσει και να δείξει δηλαδή ) περίπου 200 λέξεων. Αυτές είναι οι αναπτυξιακές νόρμες, βέβαια το κάθε παιδί έχει το δικό του ρυθμό.

Αν δεν σε ανησυχεί κάτι άλλο στην αντίληψή της και την κατανόηση της μπορείς να περιμένεις γιατί είναι μικρούλα. Αν όμως δεις στασιμότητα αυτή τη χρονιά και όχι μεγάλη πρόοδο τότε να το δεις πριν ξεκινήσει τον παιδικό για να έχει προχωρίσει λίγο ο λόγος της και να μπορει να επικοινωνήσει με τα παιδάκαι.

Ένας λόγος που θα μπορούσε να αποφεύγει τα παιδάκια είναι ίσως γιατί αντιλαμβάνεται οτι δεν την καταλαβαίνουν. Αν έχει συναναστραφεί με παιδάκια στο παρελθόν που την "κάνανε πέρα" γιατι δεν την καταλάβαιναν ή μπορεί κάποιο παιδάκι να την κορόιδεψε. Μπορεί να είναι πολλα. Μπορεί απλά να μην ξέρει ακόμα να παίζει ομαδικά με άλλα παιδάκια και αυτό να της φαίνεται πολύ δύσκολο να το διαχειριστεί. Οι λόγοι μπορεί να είναι πολλοι, εξαρτάται το παιδί και το όλο ιστορικό.

Αφουτ δεν παέι παιδικό προσπάθησε να την φέρνεις σε επαφή με παιδάκια όσο μπορείς, σιγά σιγά στην αρχή, ελεγχόμενα, ( 1,2 παιδάκια, ξαδερφακια κτλ )για να συνηθίζει.

Σ΄ευχαριστω για διευκρινήσεις..τουλάχιστον με καθησυχάζει το γεγονός Ότι τωρα προσπαθει κ επαναλαμβάνει λεξουλες,μπορει Όχι πάντα σωστά Αλλά κάτι γίνεται.κ Εγω έλεγα να παει τουλάχιστον 2,5 χρόνων κ αν δεν δω βελτίωση, να απευθυνθώ σε ειδικό.εξάλλου καταλαβαίνει πολυ περισσότερες λέξεις απο 200,για την ακρίβεια δεν υπάρχει κάτι που να μην καταλαβαίνει..

Για το θέμα με παιδάκια, υπάρχει ένα πρόβλημα, δεν έχουμε καθόλου Αλλά παιδια στην παρέα μας κ τα παιδάκια που βλέπουμε είναι σε παιδοτοπους κ κουνιες, τα οποία είναι πιο ξεψαρωτα απο την δική μου..ίσως για αυτο να τα φοβάται..

pX0wp2.png

 

97l0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να την ενθαρρυνω, δηλαδή της λέω θέλεις να πάμε βόλτα; Μου λέει ναι, της λέω που; Στα μπαλόνια; Πάλι ναι απαντάει. Πες μπαλόνια, κ τότε λέει μπαονια..πάντως τώρα βλέπω διάφορα, προσπαθεί κ χαίρεται όταν μαθαίνει λεξουλες..του χρόνου σίγουρα θα την στείλω στο παιδικό, ελπίζω να βοηθήσει

 

Αν δεν απαντησεις στο που? (λεω εγω τωρα... χωρις να ξερω αν βοηθαει). Δλδ αν πεις "που" και αν δεν απαντησει αφου της δωσεις χρονο, δωσεις 2-3 επιλογες ? Μηπως ετσι δουλεψει καλυτερα αυτο.

 

2 χρονων παντως νομιζω ολα μονα τους παιζουν πιο πολυ. Κρινοντας απο τα δικα μου βεβαια :D. Δεν θα με ανησυχουσε αυτο δλδ καν.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν απαντησεις στο που? (λεω εγω τωρα... χωρις να ξερω αν βοηθαει). Δλδ αν πεις "που" και αν δεν απαντησει αφου της δωσεις χρονο, δωσεις 2-3 επιλογες ? Μηπως ετσι δουλεψει καλυτερα αυτο.

 

2 χρονων παντως νομιζω ολα μονα τους παιζουν πιο πολυ. Κρινοντας απο τα δικα μου βεβαια :D. Δεν θα με ανησυχουσε αυτο δλδ καν.

Αυτο δεν το δοκίμασα να πω την αλήθεια.. Θα δοκιμάσω κ αυτο..Ευχαριστω..

pX0wp2.png

 

97l0p3.png

Link to comment
Share on other sites

ραντεβού έκλεισα σε ένα μήνα από τώρα.

 

Θα περιμένω την αξιολόγηση του παίδων γιατί τους εμπιστεύομαι. Έχω ακούσει καλά λόγια οπότε θα περιμένω τι θα μου πουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να ρωτησω κατι κι εγω κοριτσια.Η μικρη μου ειναι 29 μηνων,φτιαχνει μεγαλες προτασουλες,,ρωταει συνεχεια '"πως το λενε αυτο,και πως το λενε εκεινο" για τα πραγματα που βλεπει γυρω της και επαναλαμβανει μετα,και γενικα μου φαινεται οτι μιλαει πολυ καλα για την ηλικια της.με προβληματιζει ομως που το σιγμα το λεει σαν χι, ,πχ, ,το "σιγά" το λεει "χιγά''.

Σε αυτη την ηλικια συμβαινει αυτο,ή θα επρεπε να το λεει κανονικα;ρωταω κυριως γιατι ο συζυγος εχει ενα θεμα με το σιγμα,(ορισμενες ,οχι ολες τις φορες ,ψευδιζει στην ομιλια του),και δεν ξερω κατα ποσο μπορει αυτο να εχει σχεση με τον μετεπειτα τροπο ομιλιας της μικρης.και αν ναι,τί μπορω να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...