Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργια σε μωρο που θηλάζει


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

από διάθεση τζίφος από χιούμορ όμως... :cool:

ευχαριστώ amaretto κ ας μου θυμίζει το όνομά σου καφέ ποτό γλυκά - ότι δεν μπορώ να καταναλώσω :P

h9mbp2.png

 

ΘΗΛΑΖΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ.

Link to comment
Share on other sites

Απαγορεύονται οι αρνητικές σκέψεις! :wink:

BTW εμείς καθυστερήσαμε τις στερεές μέχρι 6.5 μηνών. Αλλά κ που ξεκινήσαμε τίποτα δεν έτρωγε. Βρε είναι πανέξυπνα τα ζουζούνια! Ηρεμήσαμε αρκετά κ τώρα στις διακοπές 9.5 μηνών παρακαλώ :? άρχισε να τρώει. Ξέρεις τα απλά τα πρώτα, πατατούλες, καροτάκια, μήλα κλπ μέχρι που ήρθε το εξάνθημα τις προάλλες κ φτου κ απ'την αρχή! (από ψωμί μάλλον)

Εντάξει δεν θα αρνηθώ ότι κ μένα με παίρνει από κάτω πολλές φορές αλλά να βρε γιατί έχω εσάς!!! :cool: Παίρνω δύναμη κ συνεχίζω! ΟΚ κουκλίτσα?

 

:):) Eυχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! παρακολουθώ το θέμα εδώ και 5 μήνες και έχω γράψει την περίπτωση της μικρής μου, αλλά τώρα που βρήκα λίγο χρόνο θα σας καταθέσω την εμπειρία μας με την παιδοαλλεργιολόγο. (σωστά ή λάθος δεν ξέρω, απλά εκφράζω μια άποψη).

Η μικρή μου στον ένα μήνα παρουσίασε βλέννες και μια κουκίδα αίμα. Κόβω αγελαδινά, αυγό, ψάρι, ξηρούς καρπούς και το αίμα ναι μεν σταμάτησε, οι βλέννες όμως όχι. Μετά από ένα μήνα κάνω μάγερ και βγήκε θετική. Έκοψα και τα υπόλοιπα γαλακτοκομικά, αλλά μέχρι 4 μηνών καμιά βελτίωση. Πήγα σε παιδοαλλεργιολόγο και κάναμε εξετάσεις. Άμεσου τύπου αλλεργία, δηλαδή να φάει κάτι και αμέσως να εμφανίσει συμπτώματα δεν έχει. Έχει έμμεσου τύπου αλλεργία σε γαλακτοκομικά, αυγό, σόγια. Οι οδηγίες τώρα είναι οι εξης: Συνεχίζω δίαιτα στα παραπάνω όσο θηλάζω, δίνω υποαλλεργικό γάλα (της δίνω μια φορ'α την ημέρα αν έχω να παώ κάπου γιατι το θάλαστρο δεν αποδίδει πια) και υποαλλεργική κρέμα (sinlac αλλά τρώει λίγο με το ζόρι). Τις υπόλοιπες στερεές θα τις βάλω κανονικά (και μοσχάρι) αλλά μία μία για να βλέπουμε πως τις δέχεται και όταν γίνει ενός θα κάνει εξετάσεις για γάλα και αυγό για να δούμε αν μπορεί να τα εισάγει στην διατροφή της. Εδώ και ένα μήνα τα πράγματα δείχνουν να πηγαίνουν καλά (εγώ βέβαια αντέχω οριακά την δίαιτα). Επίσης μου είπε ότι πρέπει απαραιτήτως να παίρνω 1000 mg συμπλήρωμα ασβεστίου. Η περίπτωση της πρωκτοκολίτιδας ευτυχώς μέχρι τους 18 μήνες το αργότερο περνάει με ελάχιστες εξαιρέσεις. Στην μικρή δίνω σίδηρο γιατί μάλλον είχε χάσει αρκετό αίμα και όλες οι αντίστοιχες τιμές ήταν κάτω από το όριο.

Κάθε περίπτωση είναι μοναδική και θέλει υπομονή και επιμονή, αλλά στο κάτω κάτω μπροστά σε άλλα δεν είναι τίποτα. Η γιατρός μου είπε ότι σύμφωνα με την βιβλιογραφία ψάρι και ξηροί καρποί σπάνια ενοχοποιούνται για πρωκτοκολίτιδες, γιαυτό είναι λάθος να τα κόβουμε όλα και να οδηγούμαστε σε εξαντλητικές δίαιτες. Η εμπειρία μου λέει μεγάλη προσοχή στα συσκευασμένα και λεπτομερές διάβασμα συστατικών (τελευταία μια μαργαρίνη περιείχε για σταθεροποιητή νομίζω λεκιθίνη σόγιας).

Αυτά τα λίγα, για ότι άλλο επανερχόμαστε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω κάτι...

 

Είναι τώρα 2,3 μέρες που η μικρη τρώει κ δεν περνάνε 5'-10' κ κάνει κενωση νερο!!:shock: αυτο συμβαίνει σε όλα τα γεύματα οτιδήποτε κ να φάει...

 

Είναι πολυ ερεθισμενο το εντερακι της γί'αυτο;; Η να ψάξω κάτι άλλο;;:confused:

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ!

 

Rosoulita - μήπως πήγες Παίδων Πεντέλης? Τεσπά είπε κάποια σωστά πράγματα...

 

Κ εμένα μου έχουν πει ότι το γάλα συνήθως είναι το ένοχο στοιχείο για κολίτιδες πρωκτού κ εντέρου κ όχι άλλα φαγητά. ΑΛΛΑ κανείς δεν μπορεί να ξεκαθαρίσει αυτό το τοπίο με βεβαιότητα!

Εγώ συχνά ρωτώ: όλα αυτά τα φαγητά που υποτείθεται ότι είναι αλλεργικά - τι σημαίνει αλλεργικά? Σημαίνει να μην τα τρώει το παιδί Ή να μην τα τρωω εγώ διότι κάποια πρωτεΪνη τους περνά στο γάλα? Ποιών τροφών οι προτεΪνες περνάνε στο γάλα????? όλων?????

 

άλλο: έχουμε διάφορα συμπτώματα, βλέννη, αίμα, δερματικά κλπ κλπ - ποιος είναι η μηχανισμός αλλεργίας σε κάθε περίπτωση? Δηλαδή εμένα μου έχουν πει ότι η ατοπική δεν είναι αλλεργία σε φαγητό αλλά κάποιο φαγητό μπορεί να ενεργοποιήσει την ατοπία... ΟΚ, κάποιο φαγητό εκκίνησε την ατοπία. Τις εξάρσεις όμως? Μήπως πλέον δεν μιλάμε για φαγητό άλλα εξωτερικούς παράγοντες, οπότε να μην ψαχνόμαστε στο τι φάγαμε όταν βλέπουμε εξανθήματα στα μαγουλάκια τους αλλά σκόνη πχ, ή κάποιο δέντρο....?

 

ή το άλλο - πολλαπλές αλλεργίες: το γάλα να κάνει κολίτιδες (αίμα βλέννη) κ πχ το αυγό δερματίτιδες.... άρα να μην είναι το ίδιο πράγμα...

 

Η δίαιτα αυτή που μας επιβάλουν, λέω μας επιβάλουν διότι οι περισσότεροι ιατροι μας στερούν την ενημέρωση οπότε δεν μας δίνουν άλλες επιλογές (εκτός από το να κόψουμε θηλασμό κ να δίνουμε ΥΠΟαλλεργικά) είναι ΠΟΛΥ ΑΥΣΤΗΡΗ - με αποτέλεσμα κ γω να έχω ληγίσει πολλές φορές κ να έχω σκεφτεί να τα παρατήσω! Κ το ξαναλέω, όπως σου είπε η ιατρός σου, η λίστα απαγορευμένων είναι ΜΕΓΑΛΗ! Κ όχι απαραιτήτως επιστημονικά τεκμηριωμένη (για τη περίπτωση μας... αλλεργία σε παιδιά που θηλάζουν).

 

Katerinoula23 ανέφερέ το στον παιδίατρό σου. Μήπως είναι καμία γαστρεντερίτιδα ή κάννα άλλο μικρόβιο.... κ πρέπει να παίρνει πολλά υγρά όσο συμβαίνει αυτό...

h9mbp2.png

 

ΘΗΛΑΖΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν πήγα στο παίδων πεντέλης, αλλά σε ιδιώτη γιατρό.

Το θέμα των αλλεργιών είναι σίγουρα πολύ περίπλοκο. Εγώ πήγα σε δύο παιδοαλλεργιολόγους (θεωρητικά πολύ καλούς), αλλά κανένας δεν κάλυψε τις απορίες μου επαρκώς.

Η τελευταία γιατρός που πήγα ήταν αρκετά επεξηγηματική. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι στα βρέφη οι αλλεργίες δεν σχετίζονται με σκόνη, γύρη κλπ, αλλά μόνο με τροφές. Μετά τα τρία μπορούμε να μιλήσουμε για αναπνευστικές αλλεργίες.

Όσο για τις πρωκτοκολίτιδες είναι ακόμα πιο "απλή" περίπτωση (που βέβαια μας παιδεύει και μας στεναχωρεί πολύ) γιατί αφενός μεν εξαφανίζεται μέχρι τους 18 μήνες και αφετέρου στο 95% των περιπτώσεων οφείλεται σε συγκεκριμένες τροφές (πχ γάλα, αυγό, σόγια) και όχι σε χίλια δύο αλλεργιογόνα που μας "επιβάλλουν" να κόψουμε. (πορτοκάλι, ρύζι, ψάρι, ξηρούς καρπούς). Ακόμα και το μοσχάρι μου είπε να το εισάγω γιατί με το μαγείρεμα η ένοχη πρωτεϊνη διασπάται και δεν προκαλεί προβλήματα.

Όσο θηλάζουμε αποφεύγουμε ένοχες τροφές (στην δική μου περίπτωση γάλακτοκομικά, αυγό σόγια) και όταν το παιδί αρχίσει στερεές τις αποφεύγει αυτό σίγουρα μέχρι τον χρόνο και βλέπουμε.

Όταν θα έχω λίγο χρόνο θα σας δώσω μία λίστα με πράγματα που πρέπει να προσέχουμε σε συσκευασμενα τρόφιμα. πχ καζείνη, σκόνη ορού γάλακτος, αλβουμίνη, λεκιθίνη σόγιας.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μόλις θυμήθηκα ότι πριν 2εβδομάδες πήρα αντιβιωση ( συμβατή με το θηλασμο ) για γναθοχειρουργικους λόγους ...

Κάπου στα τέλη της αντιβιωσης μου άρχισε τα σύμπτωματα..

Λέτε να την επηρέασε τόσο πολυ;;;

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

http://www.humana.gr/contents/product_info/250

Μόνο αυτή έχει και την κρέμα μήλο. Εμείς εδώ στην επαρχία δεν έχουμε προϊόντα της humana δυστυχώς.

απο οτι καταλαβαινω η συγκεκριμενη κρεμα λεγεται υποαλλεργικη γιατι απλα δεν εχει γαλα και εχει ρυζι ,τετοιες κρεμες υπαρχουν και απο αλλες εταιρειες

επισης στα βιολογικα οπου η ποικιλια τους ειναι μεγαλη (φαγοπυρο ,κεχρι,βρωμη κ.α )ολες για παιδια προμαγειρεμενες για αμεση βρωση

,βεβαια η holle αν θυμαμαι καλα βρεθηκε καποια στιγμη να εχει καποιες επικινδυνες ουσιες (υπαρχει καπου σχετικο τοπικ),φανταζομαι αυτες οι ουσιες ειναι πιθανο να υπαρχουν σε πολλες τροφες για βρεφη

 

 

H Nουνου λεει πως αντι για ζαχαρη περιεχει χυμό σταφυλιου....

 

Γενικά η μικρούλα μου δεν τρώει τίποτα κ όντως εχει ένα θέμα με τις υφές ( γιάυτο κ τρώει μόνο μπανάνα από τα φρούτα, τα άλλα τα πιάνει κ αηδιαζει μόνο με την υφή ενω δεν θέλει τίποτα πολτοποιημένο εδώ κ μήνες...)

Δεν είχα σκεφτεί οτί μπορεί να προέρχεται απο την αλλεργια αυτό...

 

Τέλος πάντων επειδή είναι λιγόφαγη προσπαθώ να βρίσκω πράγματα που να τρώει κ να της αρέσουν..

 

Και ναι!!! Την τρώει με όρεξη σε αντίθεση με άλλες κρέμες (καλά μην φαντααστείτε ποσότητα....)

τελευταια εφαρμοζω το εξης,για να μην εχουν οι κρεμουλες την απαλη τους υφη ,μαγειρευω στην αρχη ενα κουταλακι του δημητριακου στην κανονικη του μορφη (π.χ σποροι φαγοπυρου) και στο τελος προσθετω νυφαδες του φαγοπυρου που αμεσως με το που τις προσθετεις διαλυονται , οποτε γινεται μια ευπεπτη κρεμα που εχει και λιγους σπορους ,

το ιδιο κανω με την βρωμη, μαγειρευω τις νυφαδες τις κανονικες(που παραμενουν ως εχουν οταν μαγειρευτουν) και στο τελος προσθετω τις μικρες νυφαδες της holle για βρεφη που διαλυονται ,το ιδιο και το κεχρι

δεν ξερω εαν εγινα κατανοητη

 

το προβιοτικο αυτο εχει μονο ενα ειδος προβιοτικων τους λακτοβακυλλους ,καλο ειναι να παιρνεις ενα που να εχει και bifidobacterium

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

katerinoula διάβασα ότι μετά την τρίτη φορά που δοκίμασε το μωρό γάλα εμφάνισε αλλεργία. κάνατε πρόκληση;;εμάς μας έχει προγραμματίσει για πρόκληση 11 μηνών και αγχώνομαι λιγάκι..

Link to comment
Share on other sites

katerinoula διάβασα ότι μετά την τρίτη φορά που δοκίμασε το μωρό γάλα εμφάνισε αλλεργία. κάνατε πρόκληση;;εμάς μας έχει προγραμματίσει για πρόκληση 11 μηνών και αγχώνομαι λιγάκι..

 

Όχι δεν έχουμε κάνει ακόμα πρόκληση, προς το παρόν μόνο αποχή!!

Τον Μάρτιο θα πάμε για πατς πάλι...έχουμε δρόμο μπροστά μας...:rolleyes:

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχουμε κάνει ακόμα πρόκληση, προς το παρόν μόνο αποχή!!

Τον Μάρτιο θα πάμε για πατς πάλι...έχουμε δρόμο μπροστά μας...:rolleyes:

για τις βλένες τι έχεις καταλάβει;;η αλλεργιολόγος μου είπε ότι το αίμα σε μικρή ποσότητα δεν είναι ανησυχητικό. εγώ τώρα είμαι στη δεύτερη βδομάδα με μπανάνα,την οποία είχα αποκλείσει από τη διατροφή μου, και η μπουμπου έχει σε μία πάνα την ημέρα περίπου λίγη βλένα.σήμερα της έκανα και μαγιερ και περιμένω αποτελέσματα.το ωραίο είναι ότι με τη μπανάνα την τρώει όλη την κρέμα της..τρώει και τη χιουμανα τώρα, με γάλα όμως.πριν με το νερό ούτε να τη φτύσει!

Link to comment
Share on other sites

για τις βλένες τι έχεις καταλάβει;;η αλλεργιολόγος μου είπε ότι το αίμα σε μικρή ποσότητα δεν είναι ανησυχητικό. εγώ τώρα είμαι στη δεύτερη βδομάδα με μπανάνα,την οποία είχα αποκλείσει από τη διατροφή μου, και η μπουμπου έχει σε μία πάνα την ημέρα περίπου λίγη βλένα.σήμερα της έκανα και μαγιερ και περιμένω αποτελέσματα.το ωραίο είναι ότι με τη μπανάνα την τρώει όλη την κρέμα της..τρώει και τη χιουμανα τώρα, με γάλα όμως.πριν με το νερό ούτε να τη φτύσει!

 

 

 

Αν έχει τόσο λίγη βλεννη είστε μια χαρα μπορώ να πω!!!:D

Απλά θα είναι ελάχιστα ακόμη ερεθισμενο το εντερακι της γί'αυτο την βγάζει...

Εμείς όταν έχουμε βλεννες αστο...!!μιλάμε για πολλές κενωσεις κ μόνο βλεννες...:?

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Garden of Life, O-Zyme, Ultra, Ultimate Digestive Enzyme Blend, 180 UltraZorbe Veggie Caps

 

Rosie, παραγγέλνεις από το site iherb.com? οι εντυπώσεις σου? Μεταφορικά πόσο χρεώνουν? Το amazon.co.uk τα έχει 70 ευρώ περίπου ένω το δικό σου 50.

 

Μάλλον δεν παρακολουθείς το τόπικ με τις αγορές βιολογικών/οικολογικών προϊόντων γιατί θα αντιλαμβανόσουνα πολύ γρήγορα ότι δεν υπάρχει κάτι που να μην παραγγέλνουνε από το iherb! :lol:

Τα μεταφορικά είναι πολύ χαμηλά, $4-$6, ανάλογα με το βάρος της παραγγελίας.

 

Αν θες να κάνεις παραγγελία στείλε μου πμ να σου δώσω ένα κωδικό που μου έδωσαν για έκπτωση $5 στην πρώτη παραγγελία.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Αξίζει να αφιερώσετε μια ωρίτσα ν' ακούσετε αυτή τη συνέντευξη της αγγλίδας γιατρού για τη σημασία του πεπτικού συστήματος στην καταπολέμηση των διαφόρων ασθενειών (η ίδια θεράπευσε το γιο της από τον αυτισμό με τη σωστή δίαιτα!):

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2011/07/31/dr-natasha-campbell-mcbride-on-gaps-nutritional-program.aspx

 

 

αυτισμο με διατροφη????

 

 

 

 

Για το θέμα των εμβολίων, της καντίτα και της διατροφής έχουμε γράψει αρκετά πιο παλιά, ρίξτε μια ματιά στις προηγούμενες σελίδες.

Πάντως πιστεύω ότι δεν υπάρχει κάποια αλλεργία που να μην μπορεί να αντιμετωπιστεί με την GAPS diet, μέχρι και η αλλεργία στη γλουτένη (celiac disease) που πολλοί μέχρι τώρα θεωρούσανε "μόνιμη"!

 

θα ηθελα να πω κατι για την καντιντα, για να επικρατησει πρεπει καταρχην να εχει διαταραχθει πολυ η φυσιολογικη χλωριδα του εντερου ,δηλαδη μπορει να διαταραχθει η φυσιολογικη χλωριδα και να υπαρχουν διαφορα συμπτωματα χωρις να εχουν αναπτυχθει μυκητες και αυτο ειναι και το συνηθες

 

οσο για την διαιτα ναι,πολλες φορες με την ιδια διατροφη αντιμετωπιζονται και αλλες διαταραχες του πεπτικου που δεν οφειλονται στους μυκητες,π.χ κλασικο παραδειγμα ειναι η ζαχαρη ,πρεπει να αποφευγεται σε φλεγμονες του πεπτικου

Link to comment
Share on other sites

κλασικο παραδειγμα ειναι η ζαχαρη ,πρεπει να αποφευγεται σε φλεγμονες του πεπτικου

 

H ζάζαρη αν καταναλώνεται από εμένα μπορέι να επιρεάσει το μωρό μου?

Link to comment
Share on other sites

αυτισμο με διατροφη????

 

Ναι, γιατί είναι ασθένεια του πεπτικού συστήματος, όπως άλλωστε είχε αποδείξει και ο Dr Wakefield στη περιβόητη μελέτη του για το MMR.

 

θα ηθελα να πω κατι για την καντιντα, για να επικρατησει πρεπει καταρχην να εχει διαταραχθει πολυ η υπολοιπη φυσιολογικη χλωριδα του εντερου ,δηλαδη μπορει να διαταραχθει η φυσιολογικη χλωριδα και να υπαρχουν διαφορα συμπτωματα χωρις να εχουν αναπτυχθει μυκητες και αυτο ειναι και το συνηθες

 

οσο για την διαιτα ναι,πολλες φορες με την ιδια διατροφη αντιμετωπιζονται και αλλες διαταραχες του πεπτικου που δεν οφειλονται στους μυκητες,π.χ κλασικο παραδειγμα ειναι η ζαχαρη ,πρεπει να αποφευγεται σε φλεγμονες του πεπτικου

 

Σωστά, γι' αυτό και η GAPS diet δεν αναφέρεται μόνο στην καντίτα αλλά γενικά στις διαταραχές του πεπτικού συστήματος.

Αλλα ναι, η δίαιτα που πρέπει να ακολουθηθεί είναι η ίδια.

 

Πάντως είναι γεγονός ότι οι πιο πολλές από μας που είχαμε μωράκια με αλλεργίες στο θηλασμό ταλαιπωρηθήκαμε με μυκητιάσεις στην εγκυμοσύνη.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

H ζάζαρη αν καταναλώνεται από εμένα μπορέι να επιρεάσει το μωρό μου?

 

Φυσικά, γιατί εφόσον θηλάζει το μωράκι σου το πεπτικό σου σύστημα επηρεάζει άμεσα και το δικό του.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μένα! Αρχίζουμε σιγά σιγά να ξαναβρίσκουμε τους ρυθμούς μας και δειλά δειλά να ξαναμπαίνω στο φόρουμ.

Βλέπω πολλές νέες μαμάδες στο τόπικ. Κορίτσια κουράγιο! Με υπομονή και επιμονή θα περάσει το μαρτύριο! Εμένα η μεγάλη τώρα 2 χρονών πια, τρώει τα πάντα :-)

 

Τρεις μήνες τώρα έχω κόψει τα γαλακτοκομικά και το αυγό, μετα από εντολή 2 παιδιάτρων (πήρα και 2η γνώμη). Είδαμε βλένες στα κακά της μπέμπας και κανά 2 φορές ήταν και πράσινα.

 

Οπότε πάλι η ίδια ιστορία, αλλά αυτή την φορά πιστεύω ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο σοβαρά όπως με την μεγάλη μου. Θα δείξει... Δεν κάνει και κακά κάθε μερα για να την ελέγχω και αυτό είναι το πιο δύσκολο της υπόθεσης. Κάνει κάθε 5-10 ημέρες :shock: Δεν ξέρω μάλιστα αν αυτό συνδέεται με αλλεργία ή πρέπει να κατηγορήσω μόνο την προωρότητα..

 

αυτισμο με διατροφη????

Γεια σου Valeri! :-D

Και όμως ισχύει.. Είχα διαβάσει παλιότερα ότι σε περιπτώσεις αυτισμού και σχιζοφρένειας ακολουθούν κάποιοι γιατροί διατροφή χωρίς καζείνη και γλουτένη και μάλιστα με αισιόδοξα αποτελέσματα. Και το έχω γράψει και παλιότερα νομίζω, στην Όπρα μία μητέρα είχε πει ότι το παιδί της έπαθε αυτισμό μετά το mmr και τελικά το ξεπέρασε με τη διατροφή, δίνοντας το μήνυμα ότι υπάρχει ελπίδα για κάποια παιδιά, διευκρινίζοντας όμως όχι για όλα. Ήταν το μοντέλο/ηθοποιος Jenny Garth κάπως έτσι λέγεται..

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι γεγονός ότι οι πιο πολλές από μας που είχαμε μωράκια με αλλεργίες στο θηλασμό ταλαιπωρηθήκαμε με μυκητιάσεις στην εγκυμοσύνη.

Rosie μαζί γράφαμε :D

 

Στην Σήλια είχα γεμίσει εξωτερικά με εκζέματα και στην μπέμπα δεν θέλω να θυμάμαι το μαρτύριο αυτό! εν πέρασα μία μέρα σχεδόν χωρίς ενοχληση από μυκητίαση...

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν παρακολουθείς το τόπικ με τις αγορές βιολογικών/οικολογικών προϊόντων γιατί θα αντιλαμβανόσουνα πολύ γρήγορα ότι δεν υπάρχει κάτι που να μην παραγγέλνουνε από το iherb! :lol:

Τα μεταφορικά είναι πολύ χαμηλά, $4-$6, ανάλογα με το βάρος της παραγγελίας.

 

Αν θες να κάνεις παραγγελία στείλε μου πμ να σου δώσω ένα κωδικό που μου έδωσαν για έκπτωση $5 στην πρώτη παραγγελία.

 

όχι rosie δεν το παρακολουθώ. είμαι πολύ του ιντερνετ κ γενικά κάνω αρκετές αγορές κ μάλιστα τώρα με το παιδί ψάχνω πολύ... ψυχάκιας κατά τον αγαπημένο σύζυγο :lol: είναι τόσα θέματα πια κ ο χρόνος τόσο περιορισμένος :?

Ναι θα κάνω παραγγελία, σε ευχαριστώ για το κωδικό. Σου στέλνω πμ.

h9mbp2.png

 

ΘΗΛΑΖΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ.

Link to comment
Share on other sites

Fairy's mom είχα διαβάσει σε παλαιότερα posts ( αν θυμάμαι καλα ότι ήσουν εσυ ) ότι αντιμετωπίζεις το θέμα κ με ομοιοπαθητικο...

 

Επειδή έχω κάνει κι εγω ομοιοπαθητικη ειδικά στην εγκυμοσύνη κ έχω δει τα απίστευτα αποτελέσματα της, θέλω να κάνω κ στη μικρη...

 

Μπορείς να μας πεις αν είσαι ικανοποιημένη;; Ξέρω ότι έχει συζητηθεί κ παλαιότερα αλλα αν δεν σου είναι κόπος γράψε δύο λόγια αν τελικά αξίζει για την αλλεργία να προσπαθήσουμε...

 

Επίσης αν έχεις κάποιον γιατρο να μου προτείνεις ( κ με πμ αν θες ) γιατί ο δικός μου είναι γυναικολογος-ομοιοπαθητικος κ μου έχει δώσει σκευάσματα μόνο έκτακτης ανάγκης για την μικρη...μου είπε πως θέλει παιδιατρο- ομοιοπαθητικο καλύτερα..

 

Ευχαριστω:D:D

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατί είναι ασθένεια του πεπτικού συστήματος, όπως άλλωστε είχε αποδείξει και ο Dr Wakefield στη περιβόητη μελέτη του για το MMR.

 

μου φαινεται πολυ περιεργο,τελος παντων ας μην βγουμε of topic

 

 

Πάντως είναι γεγονός ότι οι πιο πολλές από μας που είχαμε μωράκια με αλλεργίες στο θηλασμό ταλαιπωρηθήκαμε με μυκητιάσεις στην εγκυμοσύνη.
εγω ναι και στις 2

αλλα ειχα και αλλους προδιαθετικους παραγοντες

 

το γεγονος ειναι οτι αυτο το φαινομενο της αλλεργιας στα θηλαζοντα δεν ηταν συχνο στο παρελθον,απο οτι εχω ρωτησει δηλαδη

δεν ειναι παντως δυσκολο να διευκρινιστει επιτελους τι συμβαινει ακριβως

 

Τρεις μήνες τώρα έχω κόψει τα γαλακτοκομικά και το αυγό' date=' μετα από εντολή 2 παιδιάτρων (πήρα και 2η γνώμη). Είδαμε βλένες στα κακά της μπέμπας και κανά 2 φορές ήταν και πράσινα.

[/quote']

γεια σου καλη μου ,σε σκεφτομουν πολλες φορες ,να σου ζησει η μικρη και να την δεις οπως το θελει αυτη

και εγω στο δευτερο ειδα λιγη βλεννα και 1-2 φορες ροζ κλωστουλες ,αλλα ειχαμε και πρωκτοκολιτιδα ,ετσι ειχα ξαναμπει σε διαδικασια διαιτας με τον δευτερο γιο μου

 

Οπότε πάλι η ίδια ιστορία, αλλά αυτή την φορά πιστεύω ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο σοβαρά όπως με την μεγάλη μου. Θα δείξει... Δεν κάνει και κακά κάθε μερα για να την ελέγχω και αυτό είναι το πιο δύσκολο της υπόθεσης. Κάνει κάθε 5-10 ημέρες :shock: Δεν ξέρω μάλιστα αν αυτό συνδέεται με αλλεργία ή πρέπει να κατηγορήσω μόνο την προωρότητα..
οι παιδιατροι τι σου λενε για την καθυστερηση στις κενωσεις ?

 

Και όμως ισχύει.. Είχα διαβάσει παλιότερα ότι σε περιπτώσεις αυτισμού και σχιζοφρένειας ακολουθούν κάποιοι γιατροί διατροφή χωρίς καζείνη και γλουτένη και μάλιστα με αισιόδοξα αποτελέσματα. Και το έχω γράψει και παλιότερα νομίζω, στην Όπρα μία μητέρα είχε πει ότι το παιδί της έπαθε αυτισμό μετά το mmr και τελικά το ξεπέρασε με τη διατροφή, δίνοντας το μήνυμα ότι υπάρχει ελπίδα για κάποια παιδιά, διευκρινίζοντας όμως όχι για όλα. Ήταν το μοντέλο/ηθοποιος Jenny Garth κάπως έτσι λέγεται..
πραγματικα μου φαινεται εξαιρετικα περιεργο
Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται πολυ περιεργο,τελος παντων ας μην βγουμε of topic

 

το γεγονος ειναι οτι αυτο το φαινομενο της αλλεργιας στα θηλαζοντα δεν ηταν συχνο στο παρελθον,απο οτι εχω ρωτησει δηλαδη

δεν ειναι παντως δυσκολο να διευκρινιστει επιτελους τι συμβαινει ακριβως

 

πραγματικα μου φαινεται εξαιρετικα περιεργο

 

Valeri φαίνεται ότι δεν άκουσες τη συνέντευξη με τη Dr. Campbell που έβαλα, εξηγεί πολύ καλά όλες τις πιο πάνω απορίες σου!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...