Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Mantoux και μετά από 48 ώρες το τριπλό?15 μηνών.


depybal

Recommended Posts

καλημέρα κορίτσια.μου είπε η παιδίατρος ότι αυτό το μήνα πρέπει να κάνουμε το mantoux..και μετά από 48 ώρες το τριπλό..ιλαρά..δεν θυμάμαι τι άλλα έχει.τα έχει κάνει καμία.μου είπε ότι ενδέχεται να σηκώσει πυρετό.εμείς στο δημοτικό δεν κάναμε το πρώτο..αντιφυματικό?ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! το μαντού δεν είναι εμβόλιο είναι τεστ δερμοαντίδρασης, δείχνει δηλ. αν κάποιος είναι θετικός στη φυματίωση ή όχι και πρέπει να γίνεται πριν το mmr γιατί σε περίπτωση που κάποιος έχει φυματίωση δεν κάνει να κάνει το mmr.

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμένα ο γιος μου τα έκανε την ίδια μέρα και τα δυο, όταν ήταν 16 μηνών. Τίποτα δεν έπαθε, έχουν περάσει 10 μήνες από τότε! Το mantoux δεν του έκανε αντίδραση, ενώ δεν σήκωσε ούτε πυρετό στο ιλαρά-παρωτίτιδα-ερυθρά, αν και δεν θα ήταν ανησυχητικό να σήκωνε μετά από καμιά εβδομάδα. Καλή δύναμη!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς το σημάδι στο μπράτσο; Αν ναι τότε το μπερδεύεις με το εμβόλιο της φυματίωσης που κάναμε όταν πηγαίναμε στο σχολείο. Το μαντού γίνεται με πολύ μικρή βελονίτσα όχι μέσα στο μυ ίσα που τσιμπάει το δερματάκι στο εσωτερικό του χεριού μας συνήθως μερικά εκατοστά κάτω από την κλείδωση του αγκώνα (δεν μπορώ να το περιγράψω ακριβώς). Το κυκλώνουν με στυλό για να ξέρουν που έχει γίνει και ανάλογα με το αν πρηστεί κοκκινήσει κλπ ή όχι δείχνει αν νοσείς ή όχι. Αυτά για τον πυρετό που σου είπε αφορούν το εμβόλιο της ιλαράς.

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...