Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέο 13δύναμο συζευγμένο πνευμονιοκοκκικό εμβόλιο


Marakious

Recommended Posts

κ θα σας πω κ το αλλο. ο πατερας μου πριν πααααρα πολλα χρονια εκανε την πρωτη αποπειρα να μεταναστευσει στην γερμανια. δεν εγινε δεκτος. κ ξερετε γιατι? γιατι ειχε ενα δοντι χαλασμενο. το εφτιαξε κ μετα εγινε δεκτος. σημερα τι ακριβως γινεται, θα μου πει καποιος? απο ποια αρχη ελεγχεται ολο αυτο το τεραστιο μεταναστευτικο κυμα στην ελλαδα μας?!

κ φυσικα δεν ειμαι σε καμια περιπτωση ρατσιστρια, μην παρεξηγηθω.

 

 

τωρα αυτο τι εχει να κανει με τα εμβολια; :confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τωρα αυτο τι εχει να κανει με τα εμβολια; :confused::confused::confused::confused::confused::confused:

 

υποθέτω αγαπητή travellingmum ότι ο συλλογισμός είναι ότι τώρα που η λαθρομετανάστευση έχει αυξηθεί και δεν υπάρχει σοβαρός έλεγχος για το ποιος μπαίνει στη χώρα και τι ασθένειες κουβαλάει, οι μεταδοτικές ασθένειες μπορεί να έχουν έξαρση. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω :P

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

υποθέτω αγαπητή travellingmum ότι ο συλλογισμός είναι ότι τώρα που η λαθρομετανάστευση έχει αυξηθεί και δεν υπάρχει σοβαρός έλεγχος για το ποιος μπαίνει στη χώρα και τι ασθένειες κουβαλάει, οι μεταδοτικές ασθένειες μπορεί να έχουν έξαρση. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω :P

indeed, αυτο εννοω!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι... ολα οκ. μια στιγμιαια γκρινια απ τη μεγαλη στις 4 το πρωι( παραπονεθηκε για πονο χτες το απογ. στο μπρατσο της), λιγο κοκκινισμα στο σημειο εφαρμογης. τα διδυμα οχι πανω απο 37.2 (απο τον ορθο).

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

επαναφερω το θεμα.

(οπως ειδατε στην πρωτη επαφη με το εμβολιο κανενα απο τα διδυδμα δεν εκανε πυρετο.)

 

την πεμπτη 28/04 (στις 12.30 περιπου) καναμε επαναληψη του εμβολιου.

το κοριτσι τπτ, εκτος απο μικρα δεκατα κ ο μικρος μεχρι χτες το βραδυ. εκανε ενα 38,5 απ τον ορθο. εδωσα ντεπον κ ηταν οκ παλι στο μισαωρο. οταν κοιμοταν το βραδυ τον μετρησα δις με αυτο το θερμομετρο για το μετωπο κ δεν εδειχνε κατι εκτος απο δεκατα. πριν που τον ταίσαμε ειχε 39 απ τον ορθο. πηρα τον γιατρο κ μου ειπε οτι δεν ειναι απο το εμβολιο. εδωσα παλι ντεπον (πονσταν δεν κανει λεει, δεν εχουν κλεισει τους 6 μηνες). να μην τον μετραω απ τον ορθο κ απ το μετωπο, αλλα απ την μασχαλη.

εμενα γιατι παει το μυαλο μου στο εμβολιο?! βεβαια ξινετε κ στα ουλα....

δηλ. του βαζω το δαχτυλο μου μεσα κ με δαγκωνει.

κινκα εχεις πμ.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο πυρετός μπορεί να είναι παρενέργεια του εμβολίου (1 στα 20 παιδιά μπορεί να κάνει υψηλό πυρετό), αν και έχουν περάσει κάποιες μέρες από τον εμβολιασμό, συνήθως νομίζω εμφανίζεται πιο γρήγορα. αν θυμάμαι η δικιά μου στη δεύτερη δόση είχε κάνει ένα 38,3 αλλά το απόγευμα της ίδιας μέρας (μετά ξέχασα να τη θερμομετρήσω ξανά :oops:). Μήπως έχει καμιά ίωση; Δεν μπορώ να σου πω σίγουρα (τηλεδιάγνωση χιχιχιχιχ) αλλά εσύ παρακολούθησέ το και βλέπεις. Τα δόντια επίσης λένε ότι δεν κάνουν τόσο υψηλό πυρετό.

 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι που σου είπε όχι από το ορθό, από όσο ξέρω αυτή είναι η πιο αξιόπιστη θερμομέτρηση για μωρά.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ειναι σιναχι. εχει κ λιγες μυξουλες. αυριο καλως εχοντων τον πραγματων... να δω πως θα ειναι.

 

για την θερμομετρηση μου ειπε οτι δειχνει παραπανω απ τον ορθο. το ιδιο μου ειπε κ η κουμπαρα μου ( απ την παιδιατρο της).

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Γειά σας από μια νεα μανούλα! 

Το παιδί μου 3 μηνών θα κάνει το εμβόλιο prevenar 13. Θα ήθελα να μάθω απο μανούλες, τι παρενέργειες παρουσίασε στα παιδάκια τους!

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Πηγή είπε:

Γειά σας από μια νεα μανούλα! 

Το παιδί μου 3 μηνών θα κάνει το εμβόλιο prevenar 13. Θα ήθελα να μάθω απο μανούλες, τι παρενέργειες παρουσίασε στα παιδάκια τους!

Ευχαριστω

Καλημέρα!!! Η κόρη μου δεν παρουσίασε καμία παρενέργεια από το συγκεκριμένο εμβόλιο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Πηγή είπε:

Γειά σας από μια νεα μανούλα! 

Το παιδί μου 3 μηνών θα κάνει το εμβόλιο prevenar 13. Θα ήθελα να μάθω απο μανούλες, τι παρενέργειες παρουσίασε στα παιδάκια τους!

Ευχαριστω

Κανένα από τα 2 μου παιδάκια δεν είχε παρουσιάσει κάποια παρενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Πηγή είπε:

Γειά σας από μια νεα μανούλα! 

Το παιδί μου 3 μηνών θα κάνει το εμβόλιο prevenar 13. Θα ήθελα να μάθω απο μανούλες, τι παρενέργειες παρουσίασε στα παιδάκια τους!

Ευχαριστω

Καλημέρα! Έχουμε κάνει την πρώτη και τη δεύτερη δόση μέχρι στιγμής και δεν είχαμε καμία παρενέργεια!!

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Πηγή είπε:

Γειά σας από μια νεα μανούλα! 

Το παιδί μου 3 μηνών θα κάνει το εμβόλιο prevenar 13. Θα ήθελα να μάθω απο μανούλες, τι παρενέργειες παρουσίασε στα παιδάκια τους!

Ευχαριστω

Να σου ζήσει! 

 

Δεν θυμάμαι εντονα κάποια παρενέργεια απ το συγκεκριμένο εμβόλιο. Ίσως να έκανε λίγο πυρετο. 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, Πηγή είπε:

Γειά σας από μια νεα μανούλα! 

Το παιδί μου 3 μηνών θα κάνει το εμβόλιο prevenar 13. Θα ήθελα να μάθω απο μανούλες, τι παρενέργειες παρουσίασε στα παιδάκια τους!

Ευχαριστω

Καλησπέρα, και σε εμάς δεν παρουσιάστηκε καμία παρενέργεια! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...