Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ!

Ειμαι μια κοπελα 22 χρονών η οποία θέλει να ανοιξει έναν παιδότοπο στον νομό της Θεσσαλονίκης! Τον Σεπτεμβριο τελειώνω τις σπουδές μου με στο Τμήμα Εμπορίας και Διαφήμισης της Θεσσαλονικης και σκέφτομαι να κάνω κατι τέτοιο διοτι με την απόκτηση παιδιών απο την μεριά της αδελφής μου, ευαισθητοποιήθηκα λίγο παραπάνω με το θέμα παιδιών! Αρχικά μου αρέσει πολύ να παίζω με τα παιδιά και πιστεύω ότι δικαιούνται έναν εξαίρετο χώρο για τα ίδια αλλα και για τους γονείς (για να ξεφευγουν λίγο ). Θα ήθελα να μου πείτε κάποιες παρατηρήσεις επιι του θέματος, κάτι το οποίο μπορει να μην έχω σκεφτεί εγω (διότι δεν εγινα μητέρα ακόμα) ή κατι που θα θέλατε να υπάρχει σε έναν παιδοτοπο το οποίο δεν το είδατε ποτέ! Δεν προσπαθώ να ''κλέψω ιδέες'' αλλα προσπαθώ να αφουγκραστώ καποιες επιθυμίες ή ανησυχίες που έχουν οι γονείς για τους παιδότοπους!

Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπράβο σου που ξεκινάς έτσι!

Το παιδάκι μου είναι πολύ μικρούλι ακόμη για παιδότοπο, αλλά θέλησα να σε ενθαρρύνω γιατί θεωρώ πολύ σπουδαία την κίνησή σου να ζητήσεις τα σχόλια των γονιών και να μην κάνεις ό,τι και όλοι οι άλλοι.

 

Σου εύχομαι καλή επιτυχία & αν ακούσω κάτι από φίλες μου, θα μπω να σου γράψω.

:)

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ! Βεβαια και η δική σου γνώμη θα μου ηταν πολύτιμη! Πιστεύω οτι η απασχόληση των παιδιών ειναι κάτι ιδιαίτερο διότι τα παιδια είναι οι πιο αυστηρή κριτές διότι το βιώνω σε καθημερινή βάση! :P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, αυτό που σκέφτομαι είναι πως θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως ένα παιδότοπο που θα είχε και εξωτερικό χώρο, για όταν είναι καλός ο καιρός.

Δεν ξέρω πόσο εφικτό 'η συμφέρον θα ήταν οικονομικά για 'σένα.

 

Επειδή έχω πάει 2-3 φορές σε παιδότοπους, κσι θα δου πω ορισμένα πράγματα όπως θα τα ήθελα (χωρίς να ξέρω πως είναι, το επαναλαμβάνω)

- θα ήθελα να υπάρχουν ξεχωριστές τουαλέτες ενηλίκων - παιδιών, χώρος για να αλλάζεις πάνα & να καθαρίζονται πολύ συχνά σε ώρες αιχμής.

- θα ήθελα να μην προσφέρονται γαριδάκια, πατατάκια & λοιπά ανθυγειινά σνακς και χυμοί. Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα πιο υγιεινές, εναλλακτικές επιλογές.

- θα μου άρεσε ο χώρος να είναι μεγάλος &με εξαιρετικά καλό εξαερισμό

- θα έβρισκα πολύ ενδιαφέρον να προσφέρονται κι άλλες υπηρεσίες/δραστηριότητες για παιδιά, όπως πχ ανάγνωση παραμυθιών

 

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο για την ώρα, θα σου αναφέρω όμως πριν κλείσω το μήνυμά μου δυο πραγματάκια που κάνει ένας παιδότοπος που πάνε κάποιες φίλες τα παιδάκια τους & τα βρίσκω έξυπνα.

- έχουν πρωινή φύλαξη παιδιών

- κάποιες ώρες την εβδομάδα, έχουν μάθημα ζούμπα για μαμάδες, ενώ παίζουν τα παιδάκια τους! (το βρίσκω σπουδαίο, γιατί ξέρω πως είναι να θέλεις να κάνεις κάτι για σένα και να μην έχεις κάπου να αφήσεις το παιδάκι σου).

 

Αν σκεφτώ κάτι άλλο, θα επανέλθω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας αρχικά! Ας ξεκινήσω με την σειρά.

-Πρώτα απο όλα και εμένα θα μου άρεσε να είχε ανοιχτό χώρο στον παιδότοπο για τις όμορφες μέρες επειδή όμως είναι πολύ συγκεκριμένα τα μαγαζιά που υπάρχουν στην περιοχή αυτή είναι λίγο δύσκολο, μακάρι να υπήρχε και να γινόταν έτσι!

- Δεύτερον και εγώ αυτης της άποψης είμαι για τις τουαλέτες και σκέφτηκα στον χώρο που θα δημιουργηθεί για να αλλάζουν να είναι και χώρος θηλασμού, βέβαια έχει πάψει να είναι πλέον ''ταμπού'' αλλά υπάρχουν κάποιες γυναίκες ακόμα που είναι λίγο μαγκωμένες.

- Τρίτον έχω σκεφτεί να υπάρχουν και απο τις δύο επιλογές δηλαδή και υγιεινά σνάκ τύπου φρούτα, τοστ ολικής, φρούτα με επικαλύψεις μαυρης σοκολάτας (η αληθεια είναι οτι δεν το έχω δουλέψει πολυ στο μυαλό μου ακόμα το μενού)χαχαχα!

- Τέταρτον για τον χώρο δεν έχω και πολλές επιλογές αλλα σγουρα θα είναι πανω απο 120 τ.μ.

- Πέμπτον την φύλαξη την έχω σκεφτεί αλλά ειναι λίγο δύσκολο να το κάνεις απο την αρχή διότι πρώτα πρέπει να σε εμπιστευτούν οι γονείς και ιδιαίτερα μια μήτερα και μετά να φτάσεις σε αυτό το σημείο.

- Έκτον είχα σκεφτεί διάφορα για τα παιδάκια και για τις μητέρες στο ίδιο μήκος κύματος.

Σ' ευχαριστώ πάρα πολυ, η άποψή σου ήταν πολύτιμη :D:D:D. Αναμένω και άλλες παρατηρήσεις, απόψεις αλλα και συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να το πάρω αντίστροφα και να σου πω τι με ενοχλεί σε παιδότοπους:

 

- Τα πολλά ντεσιμπέλ (Αποφεύγω έναν συγκεκριμένο παιδότοπο, γιατί κάθε φορά φεύγουμε με πονόλαιμο...)

 

- τα 3 πάρτυ ταυτόχρονα σε μικρό χώρο + κόσμος άσχετος... Μπορεί εκείνη τη στιγμή να βγάλει κέρδος, μακροπρόθεσμα όμως απωθεί τον κόσμο...

 

- Οι βρώμικες τουαλέτες

 

- Οι αγενείς ή αδιάφορες κοπέλες που προσέχουν τα παιδιά.

 

- Τσιγαρίλα...

 

- Να έχουν e-mail επικοινωνίας ή σελίδα στο fb και να μην απαντούν...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα!

 

Εμείς πηγαίνουμε αρκετά συχνά σε παιδότοπο (2-3 φορές το μήνα + αν προκύψει πάρτι) και αυτός που προτιμούμε ξεχωρίζει για έναν κυρίως λόγο: τις κοπέλες που δουλεύουν εκεί!

Είναι χαμογελαστές και καλοδιάθετες, ασχολούνται πραγματικά με τα παιδιά και δεν περιπολούν απλά για λόγους ασφάλειας, είναι πάντα αρκετές για τον αριθμό των παιδιών (τουλάχιστον 2 ακόμα και σε μέρες που είναι μέσα 4-5 παιδάκια). Επίσης, αν το παιδί έρθει στους γονείς θα έρθουν να του μιλήσουν (ακόμα και αν δεν θέλει να πάει μέσα μαζί τους) και αν το δουν να βαρεθεί/στραβώσει θα του προτίνουν εναλλακτική όπως ζωγραφική, παιχνίδια με κατασκευές και διάφορα άλλα.

 

Εκτός λοιπόν από αυτό που είναι για μας μακράν το πιο σημαντικό (παραβλέπουμε π.χ. στον συγκεκριμένο παιδότοπο άλλα πράγματα) θα έλεγα και τα παρακάτω

- προτιμώ 1000 φορές τις σταθερές κατασκευές από τα φουσκωτά.

- μου αρεσει κι εμένα η ιδέα του εξωτερικού χώρου αλλά με παιχνίδια τύπου παιδικής χαράς και χώρο για τρέξιμο και παιχνίδι. Για παράδειγμα γρασίδι, χώρο για παιχνίδια με μπάλα

- μου άρεσε πάρα πολύ η ιδέα της παράλληλης δραστηριότητας για μεγάλους

- τα παιδιά μου σίγουρα θα ξετρελαίνονταν για πράγματα όπως να κάτσουν να κάνουν μια κατασκευή, χαρτοκοπτική, να ακούσουν παραμύθι

- θα το σκεφτόμουν σοβαρά να εντάξω τον παιδότοπο στο εβδομαδιαίο μας πρόγραμμα αν υπήρχε σταθερό πρόγραμμα τέτοιων δραστηριοτήτων (στην ουσία συνδυασμός μιας εξωσχολικής δραστηριότητας με παιδότοπο)

 

Τώρα που τα ξαναδιαβάζω όλα αυτά, ίσως δεν είναι εφικτά από την άποψη της επιχείρησης.... ;)

Link to comment
Share on other sites

ekavi & naya 23 θα ηθελα να σας ευχαριστήσω πάρα πολυ για τις συμβουλές σας - παρατηρήσεις!

Θεωρώ οτι οι εξωσχολικές δραστηριότητες ειναι λίγο δύσκολες τα τελευταία χρονια και ειδικά για γονείς που έχουν παραπάνω απο ένα παιδάκι (λόγο οικονομικών) και συνήθως διαλέγουν μια δραστηριότητες και όχι πολλές μαζί. Εκτός απο τον εξωτερικό χώρο που είναι ανάλογα με το μαγαζί αλλα και την περιοχή που βρίσκεται όλα τα άλλα νομίζω ότι είναι εφικτά. Βέβαια ο παιδότοπος δεν έχει ανοιξει ακόμα πράγμα που σημαίνει οτι δεν ξέρω πως μπορούν να ενταχθούν όλα αυτά! Θα ήθελα να κανω 2 ερωτήσεις! Θα προτιμούσατε μια κοπέλα ή οποια έχει τελειώσει κάποια ειδικότητα ή λόγο προυπηρεσίας έχει εμπειρία ή μια κοπέλα η οποία λατρευει τα παιδια και τα κερδιζεί με την πρώτη? Δευτερον θα προτιμούσατε έναν παιδοτοπο ο οποίος θα ήταν προσβάσιμος με τα πόδια ( τύπου της γειτονιάς ή της περιοχής ) ή με το αυτοκίνητο 10 λέπτα μακρυα με κήπο ή αυλη?

Σας ευχαριστω εκ των πρωτέρων:wink:;-):wink:;-)

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσατε μια κοπέλα ή οποια έχει τελειώσει κάποια ειδικότητα ή λόγο προυπηρεσίας έχει εμπειρία ή μια κοπέλα η οποία λατρευει τα παιδια και τα κερδιζεί με την πρώτη? Δευτερον θα προτιμούσατε έναν παιδοτοπο ο οποίος θα ήταν προσβάσιμος με τα πόδια ( τύπου της γειτονιάς ή της περιοχής ) ή με το αυτοκίνητο 10 λέπτα μακρυα με κήπο ή αυλη?

Σας ευχαριστω εκ των πρωτέρων:wink:;-):wink:;-)

 

Θα προτιμούσα μία που να συνδυάζει και τα δύο. Δηλαδή να έχει ανάλογες σπουδές, αλλά και μεράκι για αυτό που κάνει. Δεν μου αρκεί απλώς να κερδίζει τα παιδιά, αλλά να μην έχει εμπειρία-γνώσεις να τα διαχειριστεί σωστά.

 

Έχω παιδότοπο δίπλα στο σπίτι μου που έχω πάει 1-2 φορές και δεν ξαναπήγα γιατί μύριζε όλος ο χώρος άσχημα και συνήθως πάω σε παιδότοπους άλλων περιοχών.

 

Αν θα υπάρχει εξωτερικός χώρος-κήπος, φρόντισε να υπάρχει και κάποιου είδους στέγαστρο, δέντρα οτιδήποτε, ώστε να υπάρχει και σκιά.

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσατε μια κοπέλα ή οποια έχει τελειώσει κάποια ειδικότητα ή λόγο προυπηρεσίας έχει εμπειρία ή μια κοπέλα η οποία λατρευει τα παιδια και τα κερδιζεί με την πρώτη? Δευτερον θα προτιμούσατε έναν παιδοτοπο ο οποίος θα ήταν προσβάσιμος με τα πόδια ( τύπου της γειτονιάς ή της περιοχής ) ή με το αυτοκίνητο 10 λέπτα μακρυα με κήπο ή αυλη?

Σας ευχαριστω εκ των πρωτέρων:wink:;-):wink:;-)

 

Το θέμα είναι όντως η διαχείριση πολλών παιδιών (και διαφορετικών ηλικιών). Μου φαίνεται δύσκολο αν δεν έχει κάποια ειδίκευση ή εμπειρία.

Εμείς σχεδόν παντού με το αυτοκίητο πάμε, αλλά είναι που δεν έχει κάτι κοντά μας. Νομίζω δε θα μου έκανε μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...