Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΡΙΔΕΣΗ Κ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΝΑΠΟΔΑ


Recommended Posts

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 26 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΔΑΜΕ ΠΩς ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΠΑΝΩ..

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΕΙΧΕ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ,,

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΕΙΔΕ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΚΑΙ ΠΩς ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΕΡΙΔΕΣΗΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ.

ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΗΣΕΙ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το δικό μου ήταν με το κεφάλι πάνω μέχρι την 32 εβδομάδα, οπότε γύρισε και από τότε είναι με το κεφαλάκι κάτω. Γιατί αγχώνεσαι από τώρα, είναι νωρίς, έχει πολύ χρόνο για να γυρίσει.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ Η ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΚΛΩΤΣΑΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΕΙ... ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΚΙ ΕΣΥ ΠΕΡΙΔΕΣΗ?? Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΕ??

Link to comment
Share on other sites

ΔΕ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ Η ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΚΛΩΤΣΑΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΕΙ... ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΚΙ ΕΣΥ ΠΕΡΙΔΕΣΗ?? Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΕ??

 

Δεν παίζει κανένα ρόλο η θέση του μωρού στην περίδεση. Έτσι και αλλιώς η περίδεση έχει αποδειχθεί πιά διεθνώς ότι ΔΕΝ είναι χρήσιμη (δηλ. όσες εγκυμοσύνες πάνε καλά με περίδεση θα πήγαιναν καλά και χωρίς αυτήν!) και γι αυτό έχει εγκαταλειφθεί εν πολλοίς στο εξωτερικό. Χρησιμεύει μόνο όταν υπάρχει ιστορικό σε προηγούμενες κυήσεις με αποβολές 2ου τριμήνου (πάνω από 2).

Άρα μην αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα η μικρή μου γεννήθηκε με το κεφάλι προς τα πάνω, με βεντούζα παρακαλώ την βγάλαμε και ήταν τυλιγμένη 3 φορές αλλα όλα πήγαν μια χαρά κατα την διάρκεια του τοκετού και γέννησα φυσιολογικά. Μην σε τρομάζει καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχα αυτή τη συζήτηση με το γιατρό μου..Έκανα περίδεση στην 21 εβδομάδα διότι Ο τράχηλος μου είχε ανοίξει και ήμουν έτοιμη να γεννήσω. Δεν θα το κράταγα πάνω από βδομάδα. Θα την έχανα τη ζαχαρένια μου. Είμαι 26w και 4d σήμερα και η ζαχαρένια κλωτσάει συνέχεια και δυνατά προς τα κάτω. Την είδαμε στον υπέρηχο και όντως έχει τα πόδια προς τα κάτω. Ανυσήχησα. Ο γιατρός μου είπε πως είναι νωρίς ακόμα, έχουμε χρόνο να γυρίσει με το κεφάλι προς τα κάτω και ότι η περίδεση είναι σαν να την έκανα χθες...Απλά με συμβούλεψε να συνεχίσω να αποφεύγω τις μετακινήσεις, και να κινούμε μεσα στο σπίτι. (όχι σούρτα φέρτα έξω και περπάτημα). Μαζί γεννάμε λογικά. Τι πητ σου έδωσε? Εμένα 4/8 θα γεννήσω στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο Λάρισας! Και έχω και αστέρι γιατρό ευτυχώς γιατί πέρασα κάτι φρικτές αιμορραγίες άστα να πάνε!!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΣΤΗ 13Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ.. ΠΗΤ ΕΧΩ 10/8 ΚΑΙ ΓΕΝΝΑΩ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΥΓΕΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ. ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΛΟΓΩ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΑΠΟΒΟΛΗΣ ΣΤΟ Β ΤΡΙΜΗΝΟ. ΠΟΙΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΕΧΕΙΣ?? ΑΝ ΘΕΣ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΠΜ..

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 26 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΔΑΜΕ ΠΩς ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΠΑΝΩ..

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΕΙΧΕ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ,,

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΕΙΔΕ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΚΑΙ ΠΩς ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΕΡΙΔΕΣΗΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ.

ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΗΣΕΙ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ

 

 

συγνωμη κοπελα μου αλλα και εγω με περιδεση ειχα τη κορη μου αναποδα σχεδον μεχρι τον 8ο μηνα.. και τι εγινε?

 

οταν σου λεει κατι ο γιατρος σου να τον ρωτας και το ΓΙΑΤΙ ειναι καλο να ειναι ετσι οπως το λεει.. αλλιως μονο αγχος δημιουργει ισως και ανευ λογου..

Link to comment
Share on other sites

περίδεση είναι σαν να την έκανα χθες...Απλά με συμβούλεψε να συνεχίσω να αποφεύγω τις μετακινήσεις, και να κινούμε μεσα στο σπίτι. (όχι σούρτα φέρτα έξω και περπάτημα).

 

 

σε αυτη τη περιπτωση απλα θελει προσοχη με τις μετακινησεις.. οχι οτι προδιαγεγραμενα θα γινει κατι κακο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

prosperous με κανεις και αισθανομαι πολυ καλυτερα... ο γιατρος μου ειπε πως σε αλλη περιπτωση δε θα μας ενδιεφερε η θεση γιατι ειναι νωρις απλα σε περιπτωση περιδεσης καλο θα ηταν να ειχε παρει θεση το μωρο για να μην κλωτσαει προς τα κατω και δεχεται κραδασμους το ραμμα.. μακαρι να πανε ολα καλα....

Link to comment
Share on other sites

prosperous με κανεις και αισθανομαι πολυ καλυτερα... ο γιατρος μου ειπε πως σε αλλη περιπτωση δε θα μας ενδιεφερε η θεση γιατι ειναι νωρις απλα σε περιπτωση περιδεσης καλο θα ηταν να ειχε παρει θεση το μωρο για να μην κλωτσαει προς τα κατω και δεχεται κραδασμους το ραμμα.. μακαρι να πανε ολα καλα....

 

για αυτο σε τετοιες περιπτωσεις συνισταται η προσοχη και ειδικα στις μετακινησεις.

 

επισης φανταζομαι θα κανεις και αγωγη για προληψη των συσπασεων, δεν κανεις?

 

επισης το ραμα ρης περιδεσης εχει παχος σχεδον οσο ενα καλωδιο τηλεφωνου, αρκετα παχυ δηλαδη για να σπαει τοσο ευκολα μια περιδεση..

 

μην τρομοκρατησε, προσεχε απλα και μην κανεις εντονες δραστηριοτητες.

Εμενα η κορη μου ειχε τη ταση να χωνει τα δακτυλα της στον τραχηλο να καταλαβεις..

Link to comment
Share on other sites

προς το παρον παιρνω μαγνησιο. οσο για συσπασεις δεν εχω εντοπισει ακομα.. αλλα οταν λες μετακινησεις τι εννοεις περπατημα ή αυτοκινητο? γιατι δε μου ανεφερε κατι τετοιο ο γιατρος.

Link to comment
Share on other sites

εντονες δραστηριοτητες.. νακυκλοφορεις και να ταξιδευεις, να κανεις τις δουλειες σου αλλα με μετρο και προσοχη..λιγη περισσοτερη απο οτι αν δεν ειχες την περιδεση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για αυτο σε τετοιες περιπτωσεις συνισταται η προσοχη και ειδικα στις μετακινησεις.

 

επισης φανταζομαι θα κανεις και αγωγη για προληψη των συσπασεων, δεν κανεις?

 

επισης το ραμα ρης περιδεσης εχει παχος σχεδον οσο ενα καλωδιο τηλεφωνου, αρκετα παχυ δηλαδη για να σπαει τοσο ευκολα μια περιδεση..

 

μην τρομοκρατησε, προσεχε απλα και μην κανεις εντονες δραστηριοτητες.

Εμενα η κορη μου ειχε τη ταση να χωνει τα δακτυλα της στον τραχηλο να καταλαβεις..

 

να σε ρωτησω κατι πως καταλαβαινες οτι εβαζε το δαχτυλακι στον τραχηλο??νιωθω και εγω κατι περιεργα εκει κατω!!:oops::oops:

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...