Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κυησης και ενεσεις Celestone


Recommended Posts

Χριστός Ανέστη! Θα ήθελα κάποια να μου πει αν είχε διαβητη κυησης ρυθμισμενο με διατροφη και έκανε αυτές τις ενέσεις?Νοσηλέυτηκα από Μ. Πέμπτη μεσάνυχτα έως σήμερα το μεσημέρι για συσπάσεις και επειδή φοβήθηκαν για πρόωρο μου έκαναν αυτές τις ενέσεις μια χθες και μια σήμερα. Ειμαι 35+2 ημερων.Χθές με την πρωτη δόση αλλα μόνο με ορους απο την ώρα που μπήκα ήμουν με το βράδυ είχα 101 σήμερα το πρωι με ορους πάλι 116. Οι γιατροί του νοσοκομειου μου ειπαν οτι είναι μια χαρά αλλά εγώ εχω πανικοβληθεί. Σήμερα απότο μέσημέρι που βγήκα, πριν βγω έγινε η δευτερη ένεση και έχω 134 και 138 προ γευματικά κσι 142 μεταγευματικα που είχα 70-80νηστείας και προ γευματικα και βεριά εώς 110 μεταγευματικά. Ο γιατρός μου είπε θα ανέβει λιγο 2-3 μερες και θα επανέλθω δεν κινδυνευει το μωρακι. Επεσα σε αργιες και δεν μπορω να βρω ενδοκρινολογο να μου δωσει ινσουλινες εστω για λιγο. Μου γράψανε να κανω καινουργια καμπύλη. Σας παρακαλώ έχω απελπιστει σας έτυχε κάτι τέτοιο?

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μην ανυσηχεις οι σελοστον ανεβαζουν πολυ το ζαχαρο οταν τις εκανα μου ειχε πει η διατροφολογος που με παρακολουθουσε να προσεχω πολυ την διατροφη μου για εκεινες τις τρεις μερες.λογικα θα πρεπει να κανεις αλλη μια ενεση σε μια βδομαδα.μην ανυσηχεις δεν ειναι τιποτα.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ......

Link to comment
Share on other sites

μην ανυσηχεις οι σελοστον ανεβαζουν πολυ το ζαχαρο οταν τις εκανα μου ειχε πει η διατροφολογος που με παρακολουθουσε να προσεχω πολυ την διατροφη μου για εκεινες τις τρεις μερες.λογικα θα πρεπει να κανεις αλλη μια ενεση σε μια βδομαδα.μην ανυσηχεις δεν ειναι τιποτα.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου! Μου εκαναν δυο ενέσεις στις δυο μερες που ήμουν μέσα μια ανα 24ωρο.Μόνο την μία έγραψα επάνω. Οταν εβγαινα μου είπε η νοσοκόμα ισως χρειαστεί αναμνηστική αν κάνω καισαρική. Ηδη σήμερα τρίτη μέρα αρχισε να πέφτει από το 134-138 που ήταν προ γευματος (και έως 142 μεταγευματιακ) στο 110 προ γευματος και 119 μεταγευματικά. Πιστευώ σε δυο τρεις μέρες θα φανει αν επάνήλθε. Αλλά παιρνω και yutopar 1 ανα 4ωρο τα οποία απ' ότι διαβασα και αυτά επηρεάζουν το σάκχαρο και θα τα παιρνω για 7 με 10 μέρες ακόμα.

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτες οι ενεσεις ειναι κορτιζονης???αυτες που ειναι για την ωριμανση πνευμονων?

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

νοσηλευτικα κυριακη 17 της 21.30 στο ελενα με πονους ημουν 33 και 3 εβδομαδων μου εκαναν μια ηρεμηστηκη βολταρεν ενδομυηκα και μου εδωσαν αμοξιλ 1 γρ μισο γιουτοπαρ και ενα τροφοκαρ και πριν φυγω γιατι ειχα αρρωστη την μεγαλη μου μου εκαναν μια κορτιζονη για τους πνερυμονες του μωρου στης 23.30..εφυγα πηγα σπιτι και απο την πεινα που ειχα γιατι ολη μερα μια σαλατα τη να μου κανει..τσακισα ενα σουβλακι...το επομενο πρωι 7.45 εκανα καμπυλη ζαχαρου των 100 γρ και εβγαλε κατι τρελες τιμες λετε να το πω στο γιατρο γιατι μαλλον το εχει ξεχασει και με εστειλε σε ενδοκρινολογο..ο οποιος μου εδωσε αυστηροτατη διαιτα για να αποφυγουμε της ενεσης ινσουλινης...εγω δεν κανω την διαιτα τροω κανονικα και το ζαχαρο μου νηστειας παει μεχρη 80 και μετα απο δυο ωρες απο το φαγητο ποτε πανω απο 90!!και επειδη με τρωει...εφαγα σουβλακι και μετριθηκα μετα απο μια ωρα και ειχα 101!!ειναι ενταξει μηπως να μιλησω με τον γιατρο??

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

νοσηλευτικα κυριακη 17 της 21.30 στο ελενα με πονους ημουν 33 και 3 εβδομαδων μου εκαναν μια ηρεμηστηκη βολταρεν ενδομυηκα και μου εδωσαν αμοξιλ 1 γρ μισο γιουτοπαρ και ενα τροφοκαρ και πριν φυγω γιατι ειχα αρρωστη την μεγαλη μου μου εκαναν μια κορτιζονη για τους πνερυμονες του μωρου στης 23.30..εφυγα πηγα σπιτι και απο την πεινα που ειχα γιατι ολη μερα μια σαλατα τη να μου κανει..τσακισα ενα σουβλακι...το επομενο πρωι 7.45 εκανα καμπυλη ζαχαρου των 100 γρ και εβγαλε κατι τρελες τιμες λετε να το πω στο γιατρο γιατι μαλλον το εχει ξεχασει και με εστειλε σε ενδοκρινολογο..ο οποιος μου εδωσε αυστηροτατη διαιτα για να αποφυγουμε της ενεσης ινσουλινης...εγω δεν κανω την διαιτα τροω κανονικα και το ζαχαρο μου νηστειας παει μεχρη 80 και μετα απο δυο ωρες απο το φαγητο ποτε πανω απο 90!!και επειδη με τρωει...εφαγα σουβλακι και μετριθηκα μετα απο μια ωρα και ειχα 101!!ειναι ενταξει μηπως να μιλησω με τον γιατρο??

 

Voltaren για ηρεμιστική? Αντενδείκνυται στο 3ο τρίμηνο.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Non-steroidal_anti-inflammatory_drug

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη σου καμπύλη σε έβαλε να ξανακάνεις καμπύλη μετά?Λίγο αργά δεν είναι εκτός αν σου έβαλε επαναλληπτική. Και οι ενέσεις και τα yutopar και οι ενέσεις ανεβάζουν το σάκχαρο. Το σουβλάκι δεν νομίζω να επηρέασε την καμπύλη. Ισα ίσα 3μέρες πριν πρέπει να τρώς ελέυθερα τουλαχιστον 300γρ υδατανθρακες για να γίνει σωστη φόρτιση. Τα yutopar τα επαιρνες όταν έκανες την καμπύλη?Αν έκανες την ένεση και την άλλη μέρα πήγες για καμπύλη ίσως να επηρέασε. Ανέφερε το. Σε κάθε περίπτωση ότι σου πεί ο γιατρός σου.

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρώτη σου καμπύλη σε έβαλε να ξανακάνεις καμπύλη μετά?Λίγο αργά δεν είναι εκτός αν σου έβαλε επαναλληπτική. Και οι ενέσεις και τα yutopar και οι ενέσεις ανεβάζουν το σάκχαρο. Το σουβλάκι δεν νομίζω να επηρέασε την καμπύλη. Ισα ίσα 3μέρες πριν πρέπει να τρώς ελέυθερα τουλαχιστον 300γρ υδατανθρακες για να γίνει σωστη φόρτιση. Τα yutopar τα επαιρνες όταν έκανες την καμπύλη?Αν έκανες την ένεση και την άλλη μέρα πήγες για καμπύλη ίσως να επηρέασε. Ανέφερε το. Σε κάθε περίπτωση ότι σου πεί ο γιατρός σου.

 

οχι ειναι η πρωτη καμπυλη σε ολη την εγκυμωσυνη!!αλλα ολα αυτα τα φαρμακα μου χοριγηθηκαν 23 και 30 το βραδυ και το πρωι 7.45 εκανα καμπυλη....δεν ξερω τεσπα θα ενημερωσω το γιατρο και τον ενδοκρινολογο!!!οσο τωρα για την βολταρεν τι να πω ηξερε οτι ειμαι εγκυος λετε να μην γνωριζε οτι αντεδεικνητε??

καινουργιο αγχος τωρα!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Voltaren για ηρεμιστική? Αντενδείκνυται στο 3ο τρίμηνο.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Non-steroidal_anti-inflammatory_drug

 

αναλγητηκη την ειπε!!αλλα συγγνωμη διαβασα αυτο που παρεθεσες τι εννοει ο ποιητης........θα παθω κριση!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην αγχώνεσαι για την voltaren. Γιατροί είναι κάτι ξέρουν. Εκεί που νοσηλεύτηκα σε μια άλλη κοπέλα στον ίδιο θάλαμο άκουσα στην ιατρική επίσκεψη ότι της έδωσαν αντιφλεγμονώδη και η voltaren τέτοια είναι. Αν το έκρινε ο γιατρός σου απαραίτητο εμπιστευσου τον και μην βάζεις κακές σκεψεις στο μυαλό σου. Τωρα για την καμπύλη συνήθως 24-28 εβδομάδων την κάνουν αλλά και πάλι η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Αν έχεις αμφιβολία συζήτατο και κάντε μια επαναλληπτική αν αντέχεις!

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...