Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ ADVANCE


Recommended Posts

καλημέρα!

σήμερα για πρώτη φορα εδωσα το πρωι 200 ml γαλα advance στην μικρή΄(είμαστε 11 μηνών) κ τώρα με πηρε η μαμα μου κ μου ειπε πως ειναι ολο γκρίνια κ πως δεν εφαγε καθόλου την κρεμα της.

ενας συναδελφος εδω λεει πως την ποναει το εντερακι της απο το φρεσκο γαλα κ πως επρεπε να της δωδω λιγγο λιγο να το συνηθησει.

εχει κάποιος αναλογη εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα!

σήμερα για πρώτη φορα εδωσα το πρωι 200 ml γαλα advance στην μικρή΄(είμαστε 11 μηνών) κ τώρα με πηρε η μαμα μου κ μου ειπε πως ειναι ολο γκρίνια κ πως δεν εφαγε καθόλου την κρεμα της.

ενας συναδελφος εδω λεει πως την ποναει το εντερακι της απο το φρεσκο γαλα κ πως επρεπε να της δωδω λιγγο λιγο να το συνηθησει.

εχει κάποιος αναλογη εμπειρια?

 

H μικρή μου είναι 16 μηνών και αρκεί να σου πω ότι από 5 μηνών έχουμε προβλήματα με το γάλα. Δεν της αρέσει με τίποτα. Δοκίμασα τα πάντα, μέχρι που βγήκε αυτό της ADVANCE με λιγότερη λακτόζη και πλέον πίνει με άνεση 180ml. Νομίζω ότι όλα τα υπόλοιπα γάλατα την ενοχλούσαν στο στομάχι και δεν τα ήθελε. Μία ώρα κάναμε για να πιούμε 150 ml max. Δεν νομίζω ότι φταίει λοιπόν το γάλα...Εσύ του δίνει το απλό Advance, αλλα μην νομίζεις ότι διαφέρει και πολύ από το άλλο που σου περιγράφω.

Εμένα η συχνότερη αιτία ανορεξίας είναι τα δόντια... Όποτε έβγαζε δοντάκια ή πρήζονταν τα ούλα είχε γενικότερη γκρίνια, με επίκεντρο κυρίως το φαγητό.

Τέλος πρέπει να σου πω ότι το Advance μου φαίνεται (επειδή το έχω δοκιμάσει) το πιο εύπεπτο από όλα τα γάλατα αντίστοιχης ηλικίας.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο νωρίς δεν είναι για φρέσκο γάλα? Εμείς είμαστε 18 μηνών και δεν έχουμε πιει ακόμη φράσκο. Πίνουμε ακόμη σκόνη. Η γιατρός δεν θέλει να δώσουμε εβαπορέ και μου είπε αν μπορώ να δίνω σκόνη μέχρι να γίνει 2 χρονών και να πιει απευθείας φρέσκο. Τώρα εσένα 11 μηνών σου είπε η γιατρός για φρέσκο? εντύπωση μου κάνει..

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΜΑ και το μπουκαλι λέει απο τον 12ο μήνα.

εμείς το ξεκινήσαμε λίγο νωρίτερα.(15 ημέρες δηλαδη)

κοίτα πολλοί παιδίατροι τα παίρνουν απο τις εταιρείες με τα γάλατα κ αυτά προτείνουν...

Link to comment
Share on other sites

Ενός συναδέλφου μου πίνει το δικό μας φρέσκο από 11 μηνών. Ρώτησα και την παιδίατρο και μου είπε ότι από τη στιγμή που τα μωρά τρώνε πλέον όλες τις τροφές δεν υπάρχει κάποιο θέμα, απλά τα βρεφικα γάλατα έχουν πρόσθετα απαραίτητα για την ανάπτυξη του παιδιού, όπως σίδηρο κ.α.

Γνώμη μου είναι αν δεις ότι την ενοχλεί να πας σε αυτό με τη μειωμένη λακτόζη... Αλλιώς στο εβαπορέ το βρεφικό ή στη σκόνη 3ης βρεφικής ηλικίας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγώ του ξεκίνησα δελτα advance από 11 μηνών και 15 μερών που αρχισα σταδιακά να του κόβω τον θηλασμό....

δεν τον πείραξε πάντως...

ο γιατρος μου , ειπε οτι το δελτα αδωανψε ειναι από τα χειροτερα γάλατα.

ο άντραας μου όμως που ειναι διαιτολογος,το σύγκρινε με τα υπόλοιπα παιδικά φρέσκα που κυκλοφορούν και το βρήκε πολύ καλό...

αυτο πινουμε μεχρι σημερα που ειμαστε 20 μηνων.

από 2 χρονων θα αρχισουμε το απλο φρεσκο......

οι παιδιατροι τα πέρνουν από τις εταιρίες και γιάυτο λένε σκόνη......

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..εμενα ειναι 2 χρονων κ 5 μηνων..νουνου κιντ πινουμε κ αυτο με τα χιλια ζορια..κανενα αλλο δεν πινει,ουτε advance ουτε τιποτα.κ εγω παντως για το advance τα χειροτερα εχω ακουσει.

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

Link to comment
Share on other sites

Mamavicky, δε νομίζω να είναι από το γάλα...Μήπως κάτι άλλο?Κανένα δοντάκι?Δείχνει σημάδια να πιάνει την κοιλιά της σα να πονάει?Η γιατρός μου μου είχε πει τα μωρά το κάνουν αυτό αν πονάει η κοιλίτσα τους ή διπλώνονται.

 

Λες ότι της έδινες εβαπορέ, οπότε δε νομίζω να έχει δυσανεξία στη λακτόζη...Αυτό που σου είπε ο συνάδελφος σου για το φρέσκο, δεν το καταλαβαίνω..Εμένα θήλαζε μέχρι 12,5 μηνών και σταμάτησε επειδή δοκίμασε από το δικό μου φρέσκο γάλα και τρελλάθηκε και από τότε εκοψε το θηλασμό (σταδικά) και σήμερα πίνει 300 ml φρέσκο πρωί και άλλα τόσα το βράδυ...Δεν της το έδωσα το φρέσκο σταδιακά...Από την πρώτη μέρα, έπινε 200 ml φρεσκο (δικό μας, ούτε καν βρεφικό...)

 

Η γιατρός μου εμένα είναι της λογικής όχι βρεφικά γιατί έχουν πρόσθετα, ό,τι χρειάζεται το παιδί από θρεπτικά συστατικά το παίρνει και από την τροφή του. Και φυσικά δεν το συζητάει για σκόνη μετά το χρόνο...Εβαπορέ και να μου έλεγε δε θα της έδινα...Κονσέρβα-γάλα είναι το εβαπορέ και κονσέρβες δεν της δίνω ακόμα.

 

Αυτό που λέτε

οι παιδιατροι τα πέρνουν από τις εταιρίες και γιάυτο λένε σκόνη......
πώς το εννοείται?Πώς τα παίρνουν?Δεν το καταλαβαίνω..Θέλω να πω, αν εμένα μου πει πχ πάρε το τάδε γάλα σκόνη, αυτός τι κερδίζει??Δεν είναι ότι μου το δίνει ο ίδιος...Και ισχύει το ανάποδο?Δηλ αν ένας γιατρός δεν συστήνει σκόνη (η δικιά μας, μετά το χρόνο), δεν τα παίρνει??

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

babystar δες λίγο εδώ γιατί και εγώ την ίδια άποψη είχα για την κονσέρβα-γάλα και του έδωσα φρέσκο από 15 μηνών ( ολυμπος, κουκακι κτλ ), εμείς όπως ξερεις όντως πάθαμε την σιδ.αναιμία..

http://www.familylife.gr/v2/index.php?id=25

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Dalia, πολύ ενδιαφέρον το άρθρο..Θα σημειώσω κυρίως αυτό

Όπως προαναφέρθηκε το μητρικό γάλα είναι η καλύτερη πηγή βιοδιαθέσιμου σιδήρου και αυτό γιατί ο σίδηρος του μητρικού γάλατος απορροφάται τρεις φορές καλύτερα από οποιαδήποτε άλλη μορφή σιδήρου. Τα βρέφη στους πρώτους 6 μήνες της ζωής είναι καλό να θηλάζουν αποκλειστικά. Όταν αυτό δεν είναι εφικτό το βρέφος πρέπει να λαμβάνει ένα τροποποιημένο γάλα πρώτης βρεφικής ηλικίας ενισχυμένο με σίδηρο.

Μετά τους 6 πρώτους μήνες της ζωής καλό είναι να συνεχισθεί ο θηλασμός. Σε αντίθετη περίπτωση το γάλα δεύτερης βρεφικής ηλικίας πρέπει να είναι ενισχυμένο με σίδηρο. Μετά τον 6 μήνα η διατροφή του βρέφους πρέπει να εμπλουτισθεί με στερεή τροφή πλούσια σε σίδηρο όπως το κρέας και οι κρέμες δημητριακών με προσθήκη σιδήρου.

Για τους λόγους που αναφέρθηκαν παραπάνω, τα νήπια κάτω τον 2 ετών δεν πρέπει να λαμβάνουν περισσότερα από τρία ποτήρια γάλατος αγελάδας την ημέρα.

 

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι μετά το χρόνο (τρίτη βρεφική ηλικία), δεν αναφέρει πουθενά ότι το γάλα πρέπει να είναι εμπλουτισμένο με σίδηρο...Αντίθετα λέει ότι δεν πρέπει να πίνει πάνω από 3 ποτήρια γάλα αγελάδος ένα νήπιο κάτω 2 ετών...Προσωπικά ποτέ δεν της έδωσα γάλα μεσημέρι, μόνο πρωί βράδυ. Δεν αντικατέστησα δηλ. κανένα γεύμα της με γάλα, ούτε καν της το έδινα για να κοιμηθεί μετά το γεύμα, όπως κάνουν πολλές φίλες μου. Επίσης, τρώει κάθε μέρα κρέας (και μόνο) για μεσημέρι (ξέρεις το "θέμα" μου)..

 

Όπως και έχει, δε θα της έδινα εβαπορέ. Αν έπρεπε να της δώσω ειδικό γάλα μετά το θηλασμό (12,5 μηνών) θα της έδινα ένα από τα φρέσκα βρεφικά που είναι εμπλουτισμένα. Εβαπορέ και αυτά που βλέπω στα ράφια (όχι ψυγεία) σε χάρτινες συσκευασίες, ποτέ δε μου γέμισαν το μάτι.

 

Άσχετο, αλλά μεγάλωσα με εβαπορέ (νουνου) και φρέσκο ήπια μεγάλη, αλλά παρόλα αυτά, δε μου γεμίζουν το μάτι...Πάντα προσωπικά μιλώντας..

 

Ευχαριστώ πάντως για τον κόπο να μου το στείλεις και συγγνώμη Mamvicky Που καταχράστηκα το τόπικ σου..

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

δινω το advance απο τον 14ο μηνα.... ετυχε, επειδη σκεφτηκα πως επειδη ειναι μιζερη με το φαι της γενικα, θα της αρεσει περισσοτερο..

 

οντως, το τσακιζει... πινει 200 το βραδυ και 200 το πρωι, συχνα και περισσοτερο..

 

σιγα σιγα ομως θελω και γω, να της το γυρισω σε απλο φρεσκο.. καποιες φορες της εχω δωσει ολυμπος βιολογικο, αλλες γαλα βραχιας..

 

γενικα ομως, οπως και σε ολα τα αλλα τροφιμα... ετσι και στο γαλα, εχει κλονιστει η εμπιστοσυνη μου... σε ολα τα γαλατα.. δινουμε στα παιδια μας, και κανουμε το σταυρο μας...

Link to comment
Share on other sites

γενικα ομως, οπως και σε ολα τα αλλα τροφιμα... ετσι και στο γαλα, εχει κλονιστει η εμπιστοσυνη μου... σε ολα τα γαλατα.. δινουμε στα παιδια μας, και κανουμε το σταυρο μας...

 

Πόσο συμφωνώ μαζί σου...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

δινεται στα παιδιά σας φρεσκο γαλα, απλό, κανονικό.

οχι εμπλουτισμένο με ασβεστειο, σιδηρο κλπ. ειναι ψεμματα... δεν τα εμπλουτίζουν. ασε που αλλοιώνουν τη γευση του και μετα αντε να το ξεσυνηθίσουν. δυσκολο...

φρεσκο, φρεσκότατο γαλα με κανονικά λιπαρα (3,5%). οχι light, ούτε ελαφρύ.

 

εγω ξεκίνησα το φρέσκο λιγο αφού εκλεισε τον 2ο χρόνο. ο παιδίατρος μου ειχε πει αστο για τα 2,5. αλλά... γιατί; να πληρώνω το growing up ?14;

 

αν το παιδι τρωει οτι τρωμε εμεις (ξερει η καθε μαμα πότε τρωει τα παντα, σιγουρα οχι μολις κλεισει τον 1ο χρονο. λίγο αργότερα) γιατί να μην πιει και φρεσκο γάλα. βεβαια περνάμε σταδιακά από τη σκόνη στο φρέσκο. αφαιρούμε δυο μεζούρες τις 3 πρώτες μερες, αφαιρουμε αλλη μία τις επόμενες 3 κλπ κλπ μέχρι ολο το μπιμπερο να γεμίσει φρεσκο γαλα!

 

καποια σωστα ειπε... οι παιδίατροι πληρώνονται να προωθούνε τη σκόνη ή το εβαπορέ.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΟρίτσια ελέγχους στο advance κάνει κάθε εδβομάδα ο άντρας μου.

για αυτό κ επιμένει να του δίνουμε μόνο αυτό.

τελικά δεν νομίζω να ήταν απο το ΄γάλα μάλλον δοντάκι η ίσως να την πονούσε η κοιλίτσα καθώς εγω δυο μέρες πριν ειχα γαστρεντεριτιδα κ ισως να το κόλλησα το μικρακι μου.

απο το απογευμα ηταν μια χαρα παντως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε σχέση με αυτό που λέτε ότι οι γιατροί τα παίρνουν από τις εταιρείς, προφανώς πρακτικά δεν μπορεί να ισχύει.

Πως δηλαδή τα παίρνουν?? Ο γιατρός μπορεί να λέει "πάρτε την τάδε μάρκα", αλλά εγώ να παίρνω άλλη!

Η να μην παίρνω καν σκόνη, αλλά φρέσκο!

Από την στιγμή που η κάθε μαμά, πάει μόνη της και αγοράζει ότι εκείνη θέλει, αυτό δεν μπορεί να ισχύει...

Πως μπορεί να πληρώνεται ο γιατρός? Απλά για την σύσταση? Μην φτάνουμε στα άκρα..αυτό δεν μπορεί να γίνει. Καμία εταιρεία δεν πληρώνει για λόγια του αέρα.

Εμένα η γιατρός δεν μου λέει καν μάρκα, μου είπε απλά να του δίνω σκόνη επειδή είναι εμπουτισμένη με θρεπτικά στοιχεία, δεν μπορεί να το λέει για να τα πάρει από κάπου!

Εξάλλου, αν μου έλεγε πάρε φρέσκο γάλα, γιατί να μην θεωρήσω αντίστοιχα ότι τα παίρνει από τις εταιρείες που βγάζουν φρεσκα???????

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΟρίτσια ελέγχους στο advance κάνει κάθε εδβομάδα ο άντρας μου.

για αυτό κ επιμένει να του δίνουμε μόνο αυτό.

τελικά δεν νομίζω να ήταν απο το ΄γάλα μάλλον δοντάκι η ίσως να την πονούσε η κοιλίτσα καθώς εγω δυο μέρες πριν ειχα γαστρεντεριτιδα κ ισως να το κόλλησα το μικρακι μου.

απο το απογευμα ηταν μια χαρα παντως.

 

Ευτυχώς το καημενούλι που δεν έκανε γαστρεντερίτιδα! Όπως σου είπα, τα δόντια είναι άτιμη υπόθεση :-)

Link to comment
Share on other sites

φρέσκο γάλα πλήρες. συμφωνώ με μαμάvicky και ismeni.

ΟΛΥΜΠΟΣ επιλεγμένο, όταν έρθει η ώρα μας. νομίζω, δεν είμαι σίγουρη, μας είπε όταν γίνει ενός.

η αδερφή μου στη μικρή της έδινε και δίνει τρίκκη. μπορεί να το δοκιμάσω κι εγώ. πάντως το Όλυμπος έχει γεύση γάλακτος, ενώ κάποια άλλα δεν θυμίζουν καν γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά αλλά τα Ολυμπος, Τρικκη κτλ πρέπει να έχουν διατηρηθεί και σωστά για να επωφεληθούμε από τις "ζωντανές" βιταμίνες τους.... έχετε ιδέα πόση ώρα τα αφήνουν εκτός ψυγείου ή σε υψηλότερη θερμοκρασία??? Για ναμην μιλήσουμε για τα διάφορα σκανδαλάκια που ακούγωνται κατά καιρούς (όπως π.χ. με το εν ελάδι, που δεν ξέρεις πια τι να πιστεψεις!) Άσε που μου φαίνεται λίγο ύποπτο το πόσο ξετρελένονται όλα τα μωρά για γιαούρτια και γάλατα advance, τι βάζουν μέσα???

 

Εμείς από τον 14 πήγαμε στο φρέσκο Advance με λιγότερη λακτόζη όσο είχε μια ιωσούλα με τα εντερικά, μετά από 2-3 βδομάδες ξαναγυρίσαμε στο βρεφικό εβαπορέ, αν μη τι άλλο μπορεί να συντηρείται ασφαλέστερα από οποιοδήποτε φρέσκο. Γενικά είμαστε της άποψης οτι όσο μεγαλύτερη εταιρία, τόσο λιγότερες πιθανότητες έχουμε να βρεθούμε μπροστά από διατροφικό σκάνδαλο (βέβαια το παράδειγμα της creta farm με διαψεύδει τελείως!!).

Link to comment
Share on other sites

Δείτε κι εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24040

 

και συγκεκριμένα:

 

Γενικά ισχύει το "ουκ εν τω πολλώ το ευ".

Έχουμε βάλει τους γονείς σε μια λογική "οσο περισσότερες βιταμινές κλπ τόσο καλύτερα" που είναι κατοχική και εκτός επιστημονικής πραγματικότητας. Στην πραγματικότητα τα παιδιά κινδυνεύουν τόσο από έλλειψη στοιχείων όσο και από την περίσσεια τους και την παχυσαρκία που ακολουθεί. Όταν η ποσότητα και η συγκέντρωση που προτείνεται σε "ενισχυμένα" γάλατα για νήπια για βιταμίνη Β12 είναι τουλάχιστον 20 με 30 φορές παραπάνω από την ημερήσια που χρειάζεται το παιδί, κανένας δεν ενημερώνει για τον κίνδυνο τοξικότητας.

Το μέσο νήπιο 1-3 χρονών χρειάζεται περίπου 500ml γαλακτοκομικά την ημέρα. Όχι μόνο γάλα αλλά όλα μαζί - αν έφαγε 150γρ γιαούρτι, αυτό ισοδυναμεί περίπου με 250 γρ γάλα, αν έφαγε 60γρ τυρί ισοδυναμεί με 200γρ γάλα. Απλό γάλα + στερεές τροφές.

Το ζήτημα είναι στις στερεές τροφές. Αν ένα παιδάκι άνω του έτους ωριμάσει σωστά διατροφικά και τρώει ποικιλία από τρία γεύματα φρέσκα και από το τραπέζι μας, φυσικά πολυ΄δυσκολα θα πάθει αβιταμίνωση ή έλλειψη σιδήρου - ούτε στην Αφρική δεν θα πάθαινε! Το πρόβλημα είναι όταν το παιδί μας παραμένει εξαρτημένο από τα μπιμπερό και τις μεγάλες ποσότητες γάλακτος, όπότε είτε κόβει αριθμό ή/ και ποσότητα γευμάτων πραγματικού φαγητού, είτε το περίσσειο γάλα εμποδίζει την απορρόφηση του σιδήρου και του ψευδαργύρου μεταξύ άλλων. Κανένα παιδί λοιπόν που τρώει από τα πρώτα του γενέθλια έστω και μικρές ποσότητες από ζαρζαβατικά, σπανάκι, μπρόκολο, κρέας κόκκινο - όχι πάνω από δύο φορές την εβδομάδα- φακές κλπ δε θα βρεθεί σε μειονεκτική θέση απέναντι σε εκείνο που πίνει ένα λίτρο γαλακτοκομικά "ενισχυμένα"!

Δεν είναι μόνο οι συγκεντρώσεις βιταμινών που έχουν σημασία αλλά η πηγή τους. Υπάρχουν φτωχές και πλούσιες πηγές, φυσικές και τεχνητές. Άλλο ο σίδηρος που παίρνει ένα παιδί άπό το μητρικό γαλατάκι ή από βοδινό κρέας ντόπιου παραγωγού από αγελάδα που έβοσκε χαρούμενη στο γρασίδι όσο ήταν ζωντανή και άλλο ο σίδηρος που παίρνεται μέσα από ένα ενισχυμένο γάλα, ο οποίος πιθανά προήλθε από φυτική πηγή - άρα χειρότερα απορροφούμενη απο΄τον οργανισμό - ή από μια κτηνοτροφική μονάδα μαζικής παραγωγής στην Κένυα ή κάπου σε ένα άγνωστο μέρος..

Η φύση προνοεί ώστε να μην προκύπτουν προβλήματα. Αν δεν παρεμβληθούν τεχνητές ανάγκες που επιβάλλονται από εταιρίες, τα μωρά μας θα θηλάσουν όσο θέλουν και μπορούν, γύρω στους 9-10 μήνες θα απαιτήσουν πιο στερεές τροφές και να έχουν τον έλεγχο της κατάστασης στο φαγητό - όπως εμείς, ως ανθρώπινα όντα που ακούνε την πείνα και τη δίψα τους. Σύμφωνα με τη φύση όταν είναι 18 μηνών τρώνε λίγο και συχνά με τα χεράκια τους από το τραπέζι της μαμάς και σιγά-σιγά τα γαλακτοκομικά περνάνε σε δεύτερη μοίρα - απαραίτητα μεν ως καθημερινό συμπλήρωμα, όχι κυρίαρχα δε.

Το αντίθετο του φυσικού είναι ένα μωρό 18 μηνών που πίνει μόνο από μπιμπερό, δεν έχει κρατήσει ποτέ ένα ποτήρι, δεν έχει δοκιμάσει να πιεί από καλαμάκι, του αρέσουν όλα όσα έχουν γεύση βανίλια ή εκχυλίσματα "σακχάρων", τρώει μόνο αλοιφές με ακίνητα χεράκια, ανοιγοκλείνοντας μόνο το στόμα. Αυτό είναι αφύσικο, παθολογικό, οδηγεί σε ανεπάρκειες όπως σιδήρου, υπερβιταμινώσεις, παχυσαρκία, "δυσκολία" στο φαγητό αργότερα και αναπτυξιακή λίμναση. Είναι ένα μωρό που αντί να παίρνει φώσφορο από φρέσκο ψαράκι της ημέρας λαμβάνει το συμπλήρωμα φωσφόρου από τις έτοιμες κρέμες ή το "ενισχυμένο" γάλα, φώσφορο που προέρχεται από ψαρόλαδο αγνώστου χρονιάς και προέλευσης..

Τα ετερόκλητα συστατικά της σκόνης γάλακτος τα διαβάζετε στις ετικέτες: περιέχουν ούτε λίγο ούτε πολύ μια μεγάλη γκάμα από το φυτικό και ζωικό βασίλειο σε παγκόσμιο επίπεδο: γάλα από βιομηχανική μονάδα της ολλανδίας, μανιτάρια της Τσεχίας, ψάρι από τον ωκεανό, ουσίες φτιαγμένες στο εργαστήριο, πρόσθετα, μπορεί και μεταλλαγμένα. Τα περισσότερα αγνώστου ημερομηνίας και προέλευσης. Θα τρώγατε εσείς κάτι τέτοιο; Τις περισσότερες φορές θα προτιμούσαμε να φάμε ψάρι αγορασμένο από το ψαροκάικο τα χαράματα, μια ντομάτα εποχής χωρίς χημικά από το τοπικό μανάβικο, λαδάκι από τις ελιές μας στην Καλαμάτα και αρνάκι από το χωριό. Κι όμως μας έχουν πείσει να δίνουμε αυτά τα προιόντα στα παιδιά μας και να νιώθουμε και ενοχές, μήπως τους κάνουμε και κακό που δεν τα δίνουμε..

 

και εδώ:

 

Καταρχήν να σου πω ως Πιστοποιημένος Σύμβουλος Γαλουχίας ότι δεν υπάρχει καμία επιστημονική αντένδειξη να συνεχίσεις να θηλάζεις και κανείς μη ενημερωμένος δεν πρεπει να σου επιβάλλει να το κόψεις. Ο θηλασμός συνεχίζει να προσφέρει στο πρώτο παιδί τα άπειρα οφέλη του και τώρα, και στους δώδεκα μήνες, και στα δύο χρόνια! Αν δική σου επιθυμία είναι η διακοπή, άλλο ζήτημα και σεβαστό. Μπορούμε να το συζητήσουμε περισσότερο εάν θέλεις.

Δεύτερον, εφόσον επιλέξεις ξένο γάλα, σχηματικά η ιατρική κοινότητα θέτει ένα όριο στους 12 μήνες για να παίρνει το παιδί εμπλουτισμένο γάλα σε σκόνη. Εφόσον το μικρό σου έχει καλή διατροφή κατά τα άλλα από το τραπέζι όπως ανέφερα πριν, μετά τα πρώτα γενέθλια μπορείς να προχωρήσεις στο φρέσκο γάλα.

Τα ζωικά λιπαρά είναι ότι καλύτερο, τα μωρά έως 2 χρονών χρειάζονται μεγάλες ποσότητες για τον αναπτυσσόμενό τους εγκέφαλο, επομένως το επιχείρημα της συναδέλφου είναι τουλάχιστον άτοπο..

Επίσης δεν αντέχει κριτικής το επιχείρημα ότι το φρέσκο γάλα μπορεί να αλλοιώνεται στα ψυγεία κλπ. Κάθε ανθρώπινο προιόν έχει πιθανότητα αλλοίωσης. Εφόσον παίρνεις ένα ποιοτικό φρέσκο γάλα, εμπιστεύεσαι το μαγαζί από όπου το παίρνεις κλπ, δεν έχει μεγαλύτερη πιθανότητα αλλοίωσης από το γάλα σε σκόνη. Θα πρόσθετα ότι αντίθετα, το γάλα σε σκόνη είναι εκείνο που σε πολλές τελευταίες μελέτες και καταγγελίες περιέχει μικρόβια, βρίσκεται αλλοιωμένο με βαριά μέταλλα, με μελαμίνη, με ό,τι θες. Δες το site του ΙΒFAN για περισσότερα.

Το επιχείρημα του πιο εύπεπτου επίσης δεν έχει κανένα νόημα. Το φυσιολογικό παιδί στο χρόνο τρώει κρέας, φακές, φασόλια, αρακά, γιαούρτι κλπ, που είναι το πρόβλημα να πιεί και λίγο γαλατάκι;

Τέλος κάποιοι κινδυνολογούν και για το θέμα των αλλεργιών - ο μύθος ότι το φρέσκο γάλα προδιαθέτει σε αλλεργίες. Η αλήθεια είναι ότι η αλλεργία στην πρωτείνη του γάλακτος εμφανίζεται συνήθως μέσα στους πρώτους μήνες της ζωής και, στον 1-2 χρόνια της ζωής στις περισσότερες περιπτώσεις ξεπερνιέται καθώς ωριμάζει το παιδί. Άρα ένα παιδί ενός έτους σπάνια εκδηλώνει αλλεργία στο γάλα ενώ πριν ήταν μια χαρά. Ο μόνος τρόπος ένα παιδί με προδιάθεση να μην πάθει αλλεργία είναι να πίνει αντιαλλεργικό γάλα με υδρολυμένες πρωτείνες. Κανένα βέβαια από τα γάλατα 3ης βρεφικής ηλικίας δεν έχει υδρολυμένες πρωτείνες, ολόκληρες τις έχουν, με αποτέλεσμα να είναι το ίδιο αλλεργιογόνα με το απλό γαλατάκι.

Όλα μύθοι..

 

Όλα αυτά από παιδίατρο :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και στα 3 παιδιά έδινα Δέλτα advance και η κόρη μου η μία που είναι 10 χρονων τώρα(είναι πολύ κακόφαγη και δύσκολη με το φαγητό)ακόμα κια τώρα της δίνω το ίδιο......όσο για τον ζουμερούλη μου μόλις χρονίσει και σε αυτόν θα δώσω το ίδιο(τόσα χρόνια που το αγοράζω αυτό το γαλά και με 4 παιδιά... ίσως και να είμαι η καλύτερη πελάτησα της Δέλτα........!!!!!)

Τώρα για το τι πίνουμε και τρώμε...αυτό είναι μια άλλη ιστορία που δεν θέλω να την σκέφτομαι....νομίζω πάντως πως στο βωμό του κέρδους όλες οι εταιρίες...κάνουν τις παρατυπίες τους μικρές ή μεγάλες και κανένας δεν μπορεί να μας προστατεύσει......

Η μόνη λύση είναι να έχει ο καθένας στο σπίτι του την κατσικα και την αγελαδίτσα του ώστε να είναι σίγουρος....!!!!!γιαυτό ας κάνουμε όλοι το σταυρό μας και ας μας προστατεύσει ο θεός.......

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά αλλά τα Ολυμπος, Τρικκη κτλ πρέπει να έχουν διατηρηθεί και σωστά για να επωφεληθούμε από τις "ζωντανές" βιταμίνες τους.... έχετε ιδέα πόση ώρα τα αφήνουν εκτός ψυγείου ή σε υψηλότερη θερμοκρασία??? Για ναμην μιλήσουμε για τα διάφορα σκανδαλάκια που ακούγωνται κατά καιρούς (όπως π.χ. με το εν ελάδι, που δεν ξέρεις πια τι να πιστεψεις!) Άσε που μου φαίνεται λίγο ύποπτο το πόσο ξετρελένονται όλα τα μωρά για γιαούρτια και γάλατα advance, τι βάζουν μέσα???

 

Εμείς από τον 14 πήγαμε στο φρέσκο Advance με λιγότερη λακτόζη όσο είχε μια ιωσούλα με τα εντερικά, μετά από 2-3 βδομάδες ξαναγυρίσαμε στο βρεφικό εβαπορέ, αν μη τι άλλο μπορεί να συντηρείται ασφαλέστερα από οποιοδήποτε φρέσκο.

 

Δεν έχεις και άδικο για το πώς είμαστε σίγουροι ότι το φρέσκο φτάνει όντως φρέσκο στο ποτήρι μας, αλλά τότε θα πρέπει να κόψω και το...βούτυρο, το γιαούρτι, όλα τα τυριά, τα πάντα, γιατί δεν είμαι σίγουρη πώς φτάνουν στο πιάτο μου. Οπότε απλά δεν το σκέφτομαι επιλέγω απλό φρέσκο γάλα (και όχι κάποιο "εμπλουτισμένο" βρεφικό), έχω καταλήξει σε ποιο προτιμώ και για ποιο λόγο και συνεχίζω...Για το εβαπορέ δεν έχω να προσθέσω κάτι, τα είπα και παραπάνω...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...