Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ονομα χωρις γιορτή ?


geli

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια

 

ξέρετε εάν υπάρχει πρόβλημα με την βάφτιση εάν το όνομα δεν εχει γιορτή ? λέμε να βαφτίσουμε τη μικρή μας Ισαβέλλα και δεν συμπαθώ τα διπλά ονόματα !

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εξαρτάται τον παπά! όσο απίστευτο κι αν ακούγεται!

 

υπάρχουν παπάδες που κάνουν κανονικά την τελετή και άλλοι που αρνούνται.

Ρωτάς τον παπά αν βαφτίζει το όνομα αυτό κι αν ναι, όλα καλά... αν όχι, βρίσκεις άλλη εκκλησία και παπά που το βαφτίζει και πάλι όλα καλά

 

Πάντως, αν θες να "του την πεις" του παπά που δε θα στο βαφτίσει, υπάρχει ατάκα από θεολόγο

 

Αρνείστε δηλαδή να δώσετε την ευκαιρία στο παιδί μου να γίνει καλός χριστιανός και να αγιάσει?

 

 

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Σόρυ, μόλις ξύπνησα!

Νόμιζα ότι ρωτούσες αν γιορτάζει το συγκεκριμένο όνομα...

Το διάβασα διαγώνια το μήνυνά σου!

Όπως τα λέει η μαμά του Ωρίωνα! Έχω τύχει σε δύο περιπτώσεις που δεν δέχτηκε ο παπάς να δώσει όνομα που δεν γιορτάζει. Στη μία η μαμά άλλαξε παπά και στην άλλη αναγκάστηκε να κολλήσει κι άλλο όνομα.

Κοίτα και το άλλο. Μήπως μπορείς να δώσεις δύιο ονόματα στην εκκλησία αλλά να δηλώσεις ένα στο ληξιαρχείο.

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

. Μήπως μπορείς να δώσεις δύιο ονόματα στην εκκλησία αλλά να δηλώσεις ένα στο ληξιαρχείο.

 

αυτό δεν το εχω ξανα ακούσει ... λέτε να γίνεται ???

Link to comment
Share on other sites

Loipon emeis theloume na poume thn mpempa mas Anastasia - Emily - o papas den thelei na pei emily...mporei leei na pei mono anastasia AIMILIA. Emeis den theloume kai tou eipame na pei mono anastasia alla ego ths exo bgalei idi diabatirio me to onoma anastasia - emily opote mhn stenaxoriese ti tha pei o papas..esy opos theleis mporeis na thn diloseis

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ κορίτσια,

 

με το Ωρίων υπάρχει πρόβλημα ?

 

 

όχι, γιορτάζει :lol:

αλλά και να μην γιόρταζε θα έβρισκα παπά

αλλά και να μην έβρισκα παπα... δε θα το βάφτιζα!

δε θα κάτσω να σκάσω για τις τυπικότητες και την στενοκεφαλιά κάποιων

 

άλλο η βάφτιση κι άλλο η ονοματοδοσία όπως λέει και η sofiadav

αν κάνεις ονοματοδοσία στο παιδί πριν τη βάφτιση, μπορείς να την πεις και αχλαδόπιτα αν θες :lol:

η βάπτιση αφορά καθαρά το θρησκευτικό κομμάτι κι όχι το νομικό

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μικρός μου δεν γιορτάζει και φυσικά δεν είχα κανένα πρόβλημα με τον παπά.

Ούτε που μου πέρασε από το μυαλό να ρωτήσω αν δέχεται ο παπάς να μου βαφτίσει το παιδί με όνομα που δεν γιορτάζει, πρώτον γιατί δεν θα πάρω την άδεια κανενός για το όνομα που θα δώσω στο παιδί μου και δεύτερον γιατί είναι υποχρεωμένος να τελέσει το μυστήριο.(μου έχει πει παπάς πως δεν μπορούν να αρνηθούν την βάπτιση όταν οι γονείς είναι χριστιανοί ορθόδοξοι)

Που είναι γραμμένο ότι πρέπει να εγκρίνει ο παπάς το όνομα για να μας βαφτίσει το παιδί ? Ας μας το δείξει όποιος παπάς φέρει αντίρρηση. Ή μήπως έδωσε ο Χριστός τέτοια εντολή στους συγκεκριμένους παπάδες εν αγνοία των υπολοίπων...?

 

Αν θες βέβαια να είσαι απόλυτα σίγουρη ότι δεν θα έχεις πρόβλημα geli, πιστεύω πως είναι καλύτερα να κάνεις αυτά που λέει η μαμά του Ωρίωνα.

Όπως και να'χει, σε καμμία περίπτωση μην συμβιβαστείς εάν σου τύχει κάποιος παπάς με κάλο στον εγκέφαλο... :wink:

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα γενικά.Αν κρίνω από τη δική μου περίπτωση, είμαι βαφτισμένη Κρίνα πριν 30 σχεδόν χρόνια,που υποτίθεται ότι τώρα είναι και πιο προοδευτική η εκκλησία από τότε, δεν έχω γιορτή και από όσο μου έχουν πει δεν υπήρξε πρόβλημα.

Πάντως καλό θα ναι να το ξεκαθαρίσεις με την εκκλησία που θα το βαφτίσεις από πριν για να μη βρεθείς εκείνη την ώρα σε αδιέξοδο.Κάθε παπάς εφαρμόζει τα δικά του, το χουμε συναντήσει και αλλού.Άλλοι επιτρέπουν το στολισμό της κολυμπήθρας, άλλοι όχι, άλλοι αφήνουν ρύζι στους γάμους μέσα στο ναό, άλλοι όχι, άλλοι κολλάνε στο αν οι γονείς είναι παντρεμένοι με πολιτικό, άλλοι δεν έχουν πρόβλημα...Μια ερώτηση λοιπόν σε αυτόν που έχει την ''εξουσία'' δε θα ταν κακό.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ σε όλα. Κι εμείς δώσαμε όνομα που δε γιορτάζει, ρώτησα τον παπά (μην τρέχω τελευταία στιγμή, μου πει κανα "δεν το βαφτίζω" και άντε μετά να συμμαζέψεις την κατάσταση) και μου είπε ότι αυτό δεν πειράζει καθόλου και ότι κανονικά η εκκλησία θέλει νέα ονόματα γιατί ο στόχος είναι να αγιάσει το παιδί μου εν προκειμένω και έτσι να προστεθεί χάρη σε αυτόν το όνομα στο εορτολόγιο.

 

Πάντως, εγώ όταν βαπτίστηκα πριν 30 χρόνια (ας πούμε :wink: ) είχαν πρόβλημα με τον παπά οι γονείς μου κι ας γιορτάζει το όνομά μου. Ήταν παράξενο και αυτό σε κάποιους παπάδες ξενίζει.

 

Οπότε Πρώτα Ρώτα που λέει και η καμπάνια

Link to comment
Share on other sites

Έμενα πριν 30 χρόνια και κάτι μου δωσανε όνομα που δεν γιορτάζει και μάλιστα της γιαγιάς . σκέψου ότι και η γιαγιά είχε της γιαγιάς της το όνομα ,μιλάμε 2 αιώνες πριν.Σήμερα πίστευα ότι δεν υπάρχουν τέτοια κολλήματα , συνήθως οι παπουδογιαγιαδες δημιουργούν πρόβλημα . Στο χωρίο μου πάντως όπου οι περισσότεροι είναι Θρακιώτες και έχουν ονόματα που προέρχονται από φυτά (Κερασιά, Μηλιά , Νερατζιά ,Λουλούδα, κα)είναι όλοι τους χριστιανοί .

YVnYp3.png

 

IcqGp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η κόρη μου λέγεται Ρέα, δε γιορτάζει (δεν υπάρχει ούτε μάρτυρας, ούτε οσία, ούτε αγία, τίποτα). Δεν είχαμε κανένα πρόβλημα στη βάφτιση (δεν αφήσαμε όμως και πολλά περιθώρια!).

Επίσημα, οδηγία της αρχιεπισκοπής επιτρέπει να βαφτίζονται τα παιδιά με ονόματα που δε γιορτάζουν.

Επίσης, αφού η βάφτιση δεν έχει καμία σχέση με την ονοματοδοσία, πάλι δεν θα έπρεπε να υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...