Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το όνομα δίνεται την 8η μέρα από τη γέννηση


popolina

Recommended Posts

Ετοιμάζοντας την πρόσκληση για τη βάπτιση της κορούλας μας, είχαμε διαφωνία για το αν θα έχουμε το όνομα στην πρόσκληση ή όχι. Επειδή το όλο concept της πρόσκλησης ήταν δική μου ιδέα, μου άρεσε να περιλαμβάνει και το όνομα της μικρής. Ο σύζυγός μου δεν ήταν αρνητικός, αλλά είχε ενδοιασμούς μήπως δεν έπρεπε να υπάρχει στην πρόσκληση, αφού εθιμοτυπικά ακούγεται πρώτη φορά από το νονό στην εκκλησία.

 

Σκεφτήκαμε λοιπόν, να ρωτήσουμε κάποιον ιερωμένο - πήγαμε το θέμα στη ..διαιτησία. Η απάντηση που μας έδωσε όμως, σίγουρα δεν ήταν αυτή που περιμέναμε, γιατί απλά δεν το ξέραμε και σε συζητήσεις με άλλους γύρω μας δεν το ήξεραν κι αυτοί.

 

Ο ιερωμένος λοιπόν μας είπε πως κακώς δεν φωνάζουν το παιδί από τη γέννηση με το όνομά του, επειδή για την εκκλησία το όνομα δίνεται την 8η μέρα μετά τη γέννηση, διαβάζοντας ίσως μια ευχή. Όπως άλλωστε γίνεται στο εξωτερικό στις άλλες χριστιανικές εκκλησίες, ασχέτως αν είναι καθολικοί, διαμαρτυρόμενοι, κτλ.

 

Φαντάζεστε πόσα άσχημα επεισόδια θα είχαν αποφευχθεί αν συνηθιζόταν και στη χώρα μας να δίνεται το όνομα από τη γέννηση, μη δίνοντας με αυτόν τον τρόπο την "ευκαιρία" σε όλους αυτούς που ενδιαφέρονται και αντιδικούν για το ποιο πρέπει να είναι το όνομα του παιδιού, δημιουργώντας έτσι ίσως πρόβλημα και στο ίδιο το ζευγάρι?

 

Βέβαια, έτσι "χαλάει" κατά κάποιο τρόπο το έθιμο που ίσως εξακολουθεί να υπάρχει σε κάποια χωριά, κατά το οποίο η μητέρα του παιδιού περιμένει στο σπίτι, δεν πηγαίνει στην εκκλησία στη βάπτιση του παιδιού της, μέχρι να πει ο νονός το όνομα στην εκκλησία και να τρέξουν τα παιδάκια στο σπίτι να της το ανακοινώσουν, "απαιτώντας" γλυκάκια και λεφτάκια.

 

Φιλιά πολλά και να χαίρεστε τα παιδάκια σας!

line_m123_beg_41_time_1154491200_text_cf20eaeffdeaebeff220eceff520e5dfede1e9.gif line_m121_beg_39_time_1200114000_text_2e2eeae1e920e720eaeff5eaebdff4f3e120eceff5.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και ο παπας που ειχα ζητησει να ερθει σπιτι στις 20 μερες για να παρω τη μιση ευχη, μου ειπε οτι δεν υπαρχει η ευχη για 20 και 40 μερες αλλα στις 3 μερες μεσα στο νοσοκομειο μπορει να δωσει ευχη για τη βασκανια και στις 8 μερες αλλη ευχη (δε θυμομουν πια αλλα με καλυψε η προλαλισασα)

 

παντως και εγω στο προσκλητηριο που θα φτιαξω θα εχω και τα ονοματα τους

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

και ο παπας που ειχα ζητησει να ερθει σπιτι στις 20 μερες για να παρω τη μιση ευχη, μου ειπε οτι δεν υπαρχει η ευχη για 20 και 40 μερες αλλα στις 3 μερες μεσα στο νοσοκομειο μπορει να δωσει ευχη για τη βασκανια και στις 8 μερες αλλη ευχη (δε θυμομουν πια αλλα με καλυψε η προλαλισασα)

 

 

Κι εμείς είχαμε κανονίσει να έρθει ο πνευματικός μας στην κλινική να διαβάσει την ευχή στις 3 μέρες

αλλά επειδή δε βόλεψε τελικά,ήρθε τη μέρα που πήγαμε σπίτι.

Αυτά στις 20 μέρες είναι δικές μας εφευρέσεις. :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που μάθαμε το φύλλο του παιδιού , το φωνάζαμε με το όνομα του , πρίν καν γεννηθεί.

την 8 μέρα της γέννησης όπως λες Popolina ήρθε ο ίερεας της ενορίας μας στο σπίτι και διάβασε την ευχή , ... απο σημερα μπορείτε να τον λέτε Χαράλαμπο ... μας είπε, τελειώνοντας το "μυστήριο"....

 

- Μα παπούλη ήδη τον φωνάζουμε Χαράλαμπο γιατί από την 8ημέρα ...βιάστικα να απάντήσω...

 

να που με παρέπεμψε....

 

Βάπτισμα: Το πρώτο και βασικό ιερό Μυστήριο της Εκκλησίας, με το οποίο ο άνθρωπος απαλλάσσεται από την ενοχή του προπατορικού αμαρτήματος και γίνεται μέλος της Εκκλησίας του Χριστού. ‘Σύμφυτος’ με το θάνατο, την ταφή και την Ανάσταση του Σωτήρα (Ρωμ. στ΄, 3, 4΄Κολ. Β΄, 12). Πραγματοποιείται με την τριπλή κατάδυση και ανάδυση στο αγιασμένο νερό της κολυμβήθρας ή του βαπτιστηρίου στο όνομα της Αγίας Τριάδος. (Η κατάδυση συμβολίζει το θάνατο και την ταφή του Χριστού και η ανάδυση την ανάσταση μαζί Του). Με το βάπτισμα ο πιστός γίνεται ναός του Αγίου Πνεύματος (Α΄ Κορ. στ; 19), το θετό παιδί του Πατέρα (Γαλ. δ΄, 5 καί εξ.), ο αδελφός και συγκληρονόμος του Χριστού, που ζει από τη ζωή του Χριστού και μέλλει να μοιραστεί τη δόξα Του (Ρωμ.η΄, 2.9.10.17΄ Εφ. β΄, 6). Το όνομα στο παιδί δίνεται, (πρέπει να δίνεται), την όγδοη ημέρα από τη γέννησή του. Το βάπτισμα ανάγκης, (το αεροβάπτισμα), γίνεται στον αέρα, όταν το παιδί κινδυνεύει να πεθάνει. Υψώνεται τρίς στο όνομα του Πατρός και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος, ενώ προηγουμένως έχουμε πει: βαπτίζεται ο δούλος του Θεού τάδε. Τελείται από κάθε πιστό άνδρα ή γυναίκα.

 

Όγδοη Ημέρα: Η άχρονη περίοδος που θ’αρχίσει με τη Δευτέρα Παρουσία του Κυρίου, δηλ. η Αιωνιότητα. Αυτή θά είναι και η ολοκλήρωση του δημιουργικού έργου του Θεού (7 δημιουργικές μέρες + 1 = 8 ). Το επταδικό σύστημα των επτά ημερών έσπασε με την Ανάσταση του Χριστού που έγινε την πρώτη ημέρα μετά το Σάββατο (7+1=8 ), δηλ. την Κυριακή, που θεωρείται 8η Ημέρα. Μ’αυτό τον τρόπο περάσαμε στην ημέρα της αιωνιότητας, η οποία θα γίνει πραγματικότητα με την κοινή Ανάσταση. Κάθε Κυριακή στη Θεία Λειτουργία συμμετέχουμε στην «Ευλογημένη Βασιλεία» του Τριαδικού Θεού και προαπολαμβάνουμε τη ζωή καί τη χαρά της ένδοξης Αιωνιότητας, της πραγματικής Ο.Η

 

http://www.myriobiblos.gr

 

αυτά ! απο την δική μας εμπειρία!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν το ξέραμε δε θα ήταν αυτό το όνομα της μικρής ... :?:evil:

 

Νανό μου δίκαιο εχεις ... καλή καρδιά ... στο επόμενο όμως ... :D:lol::D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Το βάπτισμα ανάγκης, (το αεροβάπτισμα), γίνεται στον αέρα, όταν το παιδί κινδυνεύει να πεθάνει. Υψώνεται τρίς στο όνομα του Πατρός και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος, ενώ προηγουμένως έχουμε πει: βαπτίζεται ο δούλος του Θεού τάδε. Τελείται από κάθε πιστό άνδρα ή γυναίκα.
αυτό το τελευταίο δεν το ήξερα :shock: ... αχρείαστο να είναι!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το βάπτισμα ανάγκης, (το αεροβάπτισμα), γίνεται στον αέρα, όταν το παιδί κινδυνεύει να πεθάνει. Υψώνεται τρίς στο όνομα του Πατρός και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος, ενώ προηγουμένως έχουμε πει: βαπτίζεται ο δούλος του Θεού τάδε. Τελείται από κάθε πιστό άνδρα ή γυναίκα.
αυτό το τελευταίο δεν το ήξερα :shock: ... αχρείαστο να είναι!

 

και εγω δεν το γνώριζα οτι μπορεί να γίνει και

απο απλό πιστό , οχι ιερέα Χρυσαλίς ... το έμαθα εκεινη την ημέρα

απο τον ιερέα που ειχε έρθει στο σπίτι ! :!:

γι'αυτο και το έκανα πιο έντονο :)

όντως αχρείαστο , να γεννιούνται ολα τα παιδάκια γερά !

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφροδίτη μου, ναι, καλή καρδιά ...

όσο για το δεύτερο ... ας είμαστε γεροί και να μας το δώσει ο Θεός (που λέμε) και βλέπουμε

 

όσο για το αεροβάφτισμα δυστυχώς το έμαθα πρόσφατα από μία πολύ φίλη μου που έχασε το μωράκι της στις 3 μέρες :cry::cry::cry:

age.png
Link to comment
Share on other sites

Με αεροβάπτισμα βαπτίστηκε ο πατέρας μου.

Η γιαγιά μου είχε αρρωστήσει πολύ βαριά λίγο πριν γεννήσει (μάλλον είχε πάθει τύφο ή κάτι τέτοιο-τελικά έζησε) και ο πατέρας μου ήταν πολύ καχεκτικό και ταλαιπωρημένο μωράκι.

Το βάπτισμα το έκανε ο νονός του, όχι ιερέας.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις γνωριζαμε το ονομα που θα διναμε απο την κοιλια ακομη.

Αλλα οπως προειπαν οι φιλες μας, στις 8 μερες πηγαμε στην εκκλησια κ ο παπας εκανε την λεγομενη ονοματοδωσια. Ετσι ονομαζεται αυτη η ευχη.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο άντρας μου είχε αεροβαφτιστεί όταν ήταν 6 μηνών από την γιαγιά του, επειδή πήγε να πνιγεί από γάλα! και πετώντας στον αέρα το παιδί, έκανε εμετό και συνήλθε!

Και εγώ τον μικρό μου τον φώναζα με το όνομά του από την κοιλιά μου και από 3 μηνών πλέον εγώ και ο άντρας μου δεν τον φωνάζουμε μπέμπη αλλά μόνο Θάνο!

Τώρα αυτό για την 8η ημέρα δεν το ήξερα! σίγουρα αν το γνώριζαν μερικοί θα είχαν αποφευχθεί σίγουρα πολλά παρατράγουδα! :P:P

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ονοματοδωσία κάναμε και εμείς την 8η ημέρα κατα τις προσταγές της εκκλησίας αλλά δεν είναι υποχρεοτικό.Ασε που πολοί είναι αυτοί που δεν το γνωρίζουν.Ειναι μια πολύ σύντομη ευχή με την ιδιαιτερότητα να μην μπορεί να αλλάξει το όνομα μετά.Πρέπει το ζευγάρι να είναι απόλυτα βέβαιο για το όνομα αλλιώς ας περιμένουν μέχρι την βάπτηση για να έχουν χρόνο για σκέψη.Απο το υπερηχογράφημα που φάνηκε αγόρι το όνομα Χρηστος ήταν γεγονός.

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα αν το γνώριζαν μερικοί θα είχαν αποφευχθεί σίγουρα πολλά παρατράγουδα! :P:P
Αααααααα... μην το λές!!! και στις 8 μέρες να τον λέγαμε Ωρίων... (το όνομα που διαλέξαμε και δεν έχει σχέση με καμία οικογένεια...) τα μούτρα από τα πεθερικά μου δεν τα γλίτωνα με τίποτα!!! 3 εβδομάδες μετά τη βάφτιση κι ακόμη μπέμπη τον φωνάζουν!!! να δω μέχρι πότε!! :lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Είμαι πολύ καινούρια στην παρέα σας και ελπίζω να τα λέμε συχνά, ενδεχομένως και από κοντά με τις μαμάδες από Θεσσαλονίκη, από τις οποίες χρειάζομαι πολλές πληροφορίες για σταθμούς, παιδότοπους κλπ.

Όσον αφορά το όνομα της ζουζούκας μου, όταν πήγα να "σαραντίσω" ο παπάς (στην επαρχία και πολύ γνωστός των γονιών μου) ζήτησε να του πούμε όνομα για να το διαβάσει με την ευχή. Εγώ ήμουν τελείως απροετοίμαστη αλλά ο άντρας μου έσπευσε να πει Βασιλική (του μπαμπά μου) - Ιωάννα (του δικού του πατέρα).

Τελικά το παιδί βαφτίστηκε Ιωάννα - Δανάη (πολύ ψώνιο είμαι ως μαμά) από τον ίδιο ιερέα και δεν κατάλαβα αν είχε κάποια σημασία ενώπιον του Θεού ή των ανθρώπων η διαφοροποίηση του ονόματος.

 

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Το βάπτισμα ανάγκης, (το αεροβάπτισμα), γίνεται στον αέρα, όταν το παιδί κινδυνεύει να πεθάνει. Υψώνεται τρίς στο όνομα του Πατρός και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος, ενώ προηγουμένως έχουμε πει: βαπτίζεται ο δούλος του Θεού τάδε. Τελείται από κάθε πιστό άνδρα ή γυναίκα.
αυτό το τελευταίο δεν το ήξερα :shock: ... αχρείαστο να είναι!

 

Όντως αχρείαστο να είναι!!

Τον άντρα μου τον είχανε αεροβαφτίσει γιατί βρέφος κινδύνευσε να πεθάνει. Έζησε, τελικά, για να παιδεύει εμένα...

Στην συνέχεια τον βαφτίσανε και κανονικά την εκκλησία, με άλλο όνομα. Ο παππάς είπε ότι δεν ισχύει το όνομα της βάφτισης, αλλά της αεροβάφτισης, το οποίο είναι το μόνο που φαίνεται στα χαρτιά του.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαριλίνα, απ'όσο ξέρω (εκ πείρας, δεν έχω ρωτήσει ιερέα), ισχύει οπωσδήποτε το όνομα που δίνεται στο αεροβάπτισμα, απλά αν θες μπορείς να δώσεις και ένα δεύτερο.

 

Μια φίλη μου είχε γεννήσει δίδυμα στο τέλος του έκτου μήνα τα οποία πηγαν κατευθείαν στη Θεσσαλονίκη και έμειναν για πολλούς μήνες σε θερμοκοιτίδα. Καποια στιγμή, κοντά στο Πάσχα, το αγόρι κόντεψε να πεθάνει και οι νοσοκόμες (καθώς οι γονείς δεν ήταν εκεί) το αεροβάπτισαν μόνες τους και του έδωσαν το όνομα Αναστάσης. Τα παιδιά επειδή ήθελαν να το βαπτίσουν και Αλέξανδρο του έδωσαν στη βάπτιση και τα δυο ονόματα, αν και τελικά επικράτησε το Αναστάσης.... Ίσως λόγω του γεγονότος.

 

Αυτό με την 8η μέρα πρώτη φορά το ακούω και κακώς δεν μας ενημερώνουν οι ιερείς. Εμένα είχε έρθει την τρίτη ημέρα στην κλινική ένας γνωστός μου παπάς και διάβασε ευχή και μετά ξαναπήγα για ευχή όταν σαράντισα. Για τις μισές ευχές έχω διαβάσει πως δεν υπάρχουν αλλά εφόσον υπάρχουν παπάδες που τις δίνουν, τις δέχονται και γονείς.....

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου φαίνεται... πως ούτε οι παππάδες ξέρουν τι τους γίνεται!!

Εγώ φώναξα παππά στο σπίτι στις 20 μέρες να μας διαβάζει τη "μισή ευχή" και δε μου είπε τίποτε ούτε για τις 8 μέρες... ούτε για το όνομα...

Μα, ούτε ο παππάς που μας διάβασε την ευχή σαραντισμού στην εκκλησία μου είπε κάτι...

Απλά από πολύ κόσμο άκουγα πως η βάφτιση γίνεται στα 9μερα... και δεν καταλάβαινα τίποτε! και πάλι... λέγανε για 9 μέρες κι όχι για 8...

Δηλαδή... μαύρα μεσάνυχτα :lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την 8η μέρα πρώτη φορά το ακούω και κακώς δεν μας ενημερώνουν οι ιερείς. .....

 

:o:o:o Γράφω πρώτη φορά στο parents και αυτό γιατί εκπλήσσομαι λίγο με αυτά που διαβάζω...Lia..μήπως θέλεις να σου στείλει e-mail ο Αρχιεπίσκοπος με τους κανόνες της Εκκλησίας;;; :lol: κανένα μήνυμα στο κινητό;;Εϊναι δυνατόν να σκεφτόμαστε έτσι;;Τι θέλουμε δηλαδή, να μας πάρουν πόρτα πόρτα οι Ιερείς να μας κάνουν κατήχηση ή να μοιράζουν φυλλάδια και να γίνονται κολητσίδες σαν τους Ιεχωβάδες;;;Δεν είναι αυτή η φιλοσοφία της Ορθοδοξίας. Γι αυτό έχει τα κατηχητικά, τις ομιλίες και κυρίως τη Θεία Λειτουργία..όσοι πιστοί προσέλθετε..δεν είδα κανένα δάσκαλο να προσπαθεί να μαντέψει τι δεν ξέρουμε για να μας το μάθει αλλά εμείς να ρωτάμε τις απορίες μας...δεν είδα κανένα γιατρό να τηλεφωνεί ανελειπώς για να μάθει για την υγεία μας αλλά εμείς να τρέχουμε σ αυτόν όταν κάτι δεν πάει καλά..δεν είδα κανένα συνταγματολόγο να μας πέρνει στο κατόπι και να μας ρωτάει τι δεν καταλαβαίνουμε απο το Σύνταγμα αλλά εμείς να ψάχνουμε σε συγγράματα να μάθουμε οτι δεν ξέρουμε...Είναι λοιπόν δυνατόν να λέγονται αυτά;;;"δε μας ενημερώνουν οι Ιερείς" τι είναι οι Ιερείς;γραμματείς του καθενός;Αν εσύ δεν ενδιαφέρεσαι για το τι λεει η Εκκλησία...και όταν λέω Εκκλησία, εννοω την Εκκλησία δηλ τους πατέρες της Εκκλησίας, την Αγία Γραφή, την παράδοσή της...όχι τις θείες και τις γειτόνισσες....τότε δε θα σε κάνει κανείς με το ζόρι να ενδιαφερθείς..είμαστε ελευθεροι ως προς αυτό, κανείς δε μας καταπιέζει να ακολουθούμε την Εκκλησία αλλά να μην παραλογιζόμαστε κιόλας και μονίμως ρίχνουμε ευθύνες αλλά να δούμε και τι δική μας ευθύνη σε κάποια πράγματα...καλό απόγευμα σε όλους

Link to comment
Share on other sites

LydiaMelina θέλω να σου πω, πως κάνει εντύπωση το πρώτο σου ποστ! και δε θα έλεγα πως είναι και η καλύτερη!! Όπως και να το κάνεις, έχει ένα ύφος που δεν είναι και το ποιό θετικό!

Δεν ξέρω πιά η σχέση σου με την εκκλησία γενικότερα... (και στο κάτω κάτω της γραφής ούτε με νοιάζει, ούτε με αφορά...) αλλά πρέπει να ξέρεις πως όλα όσα λες, φυσικά και τα γνωρίζουμε! δεν χρειαζόμαστε κύρηγμα από κανέναν!

 

Αρχίζεις τον "εξάψαλμο" στη Lia, μη έχοντας καταλάβει το πνεύμα της τοποθέτησής της! όταν είπε

Αυτό με την 8η μέρα πρώτη φορά το ακούω και κακώς δεν μας ενημερώνουν οι ιερείς.....

εννοούσε προφανώς, πως δε μας ενημερώνουν οι ιερείς, όταν πια πηγένουμε για την ευχή στις 20 ή στις 40 μέρες! έτσι ώστε να είμαστε ενήμερες για το επόμενο παιδάκι τουλάχιστον!

 

Καλή σου μέρα λοιπόν, και ελπίζω οι επόμενες τοποθετήσεις σου (αν έρθουν ποτέ... :roll: ) να είναι ποιό ζεστές τουλάχιστον!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

LydiaMelina θέλω να σου πω, πως κάνει εντύπωση το πρώτο σου ποστ! και δε θα έλεγα πως είναι και η καλύτερη!! Όπως και να το κάνεις, έχει ένα ύφος που δεν είναι και το ποιό θετικό!

Δεν ξέρω πιά η σχέση σου με την εκκλησία γενικότερα... (και στο κάτω κάτω της γραφής ούτε με νοιάζει, ούτε με αφορά...) αλλά πρέπει να ξέρεις πως όλα όσα λες, φυσικά και τα γνωρίζουμε! δεν χρειαζόμαστε κύρηγμα από κανέναν!

 

Αρχίζεις τον "εξάψαλμο" στη Lia, μη έχοντας καταλάβει το πνεύμα της τοποθέτησής της! όταν είπε

Αυτό με την 8η μέρα πρώτη φορά το ακούω και κακώς δεν μας ενημερώνουν οι ιερείς.....

εννοούσε προφανώς, πως δε μας ενημερώνουν οι ιερείς, όταν πια πηγένουμε για την ευχή στις 20 ή στις 40 μέρες! έτσι ώστε να είμαστε ενήμερες για το επόμενο παιδάκι τουλάχιστον!

 

Καλή σου μέρα λοιπόν, και ελπίζω οι επόμενες τοποθετήσεις σου (αν έρθουν ποτέ... :roll: ) να είναι ποιό ζεστές τουλάχιστον!

 

Καλημέρα xrysalis.Γενικότερα δε με ενδιαφέρει να δώσω την εντύπωση της καλής ,της γλυκιάς και της ευαίσθητης και θα μπορούσα να σου πω δε με ενδιαφερεί και η εντύπωση που σχημάτισες για μένα. Άλλωστε συμπαθούμε κάποιον όταν είναι σύμφωνος με την άποψή μας και μας λέει ναι;;...Τότε μάλλον δεν είναι ειλικρινής η συμπάθειά μας..είναι ιδιοτελής!!Τέλος πάντων καλά είπες πως δε σε αφορά η σχέση μου με την Εκκλησία αλλά να ξέρεις η σχέση μου με την Εκκλησία δεν έχει να κάνει με αυτά που καταθέτω. Το ίδιο λέω και σε κάθε περίπτωση που την αμάθειά μας και την άγνοιά μας για κάποια πράγματα τη ρίχνουμε στους άλλους..η δική μας ευθύνη για αυτά που δε γνωρίζουμε που είναι; Μπορούμε και έχουμε άποψη χωρίς την απαραίτητη γνώση;;..."xrysalis: αλλά πρέπει να ξέρεις πως όλα όσα λες, φυσικά και τα γνωρίζουμε! δεν χρειαζόμαστε κύρηγμα από κανέναν!"...ασε με να αμφιβάλλω λίγο γι αυτό..έτσι για να σου την πω λιγάκι..για το αεροβάπτισμα δεν ξέρεις,για την ονοματοδοσία της 8ης ημέρας δεν ξέρεις...τι ακριβώς γνωρίζεις δηλαδή;;Και καλά,αυτοι δε σε ενημερώσανε..εσύ δεν ενδιαφέρθηκες;;Και να σου πω και κάτι xrysalis;Στο τέλος τέλος εμείς χάνουμε απο την αμάθειά μας..και να ρίξουμε την ευθύνη στους άλλους δεν έχουν αυτοί ανάγκη απο εμάς αλλά εμείς απο αυτούς

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...