Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ.....


Recommended Posts

Προσωπικά εμπειρία δεν έχω ακόμη με τοκετό αλλά η μητέρα μου μου έχει πει ότι εγώ καθυστέρησα να γεννηθώ. Ο γιατρός ήθελε να της κάνει τεχνητούς πόνους αλλά αρνήθηκε η ίδια και τελικά γεννήθηκα μία εβδομάδα μετά την ΠΗΤ. Λένε ότι αυτό συμβαίνει στο πρώτο παιδί σε κάποιες γυναίκες. Αν είναι υγιές το έμβρυο, πιστεύω ότι πρέπει να περιμένεις να έρθει φυσιολογικά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια,

 

40+2 σήμερα και ακόμη καμία πρόοδος... Εχθές μου είπε η γιατρός με λίγα λόγια ότι ή θα με πιάσουν οι πόνοι μέχρι το τέλος της εβδομάδας ή καισαρική. Φοβάται και να μην πολυμεγαλώσει το μωρό γιατί έχω μικρή λεκάνη (τώρα είναι 3100 γρ). Επιμένει ότι δε θα έχουν κανένα αποτέλεσμα οι τεχνητοί πόνοι και ότι αν το επιδιώξει μάλλον θα καταλήξω σε καισαρική. Πάντως αυτή τη στιγμή δε με πολυαπασχολεί αυτό, το μόνο που θέλω είναι να είναι καλά η μικρούλα και να μην ταλαιπωρείται μέσα στην κοιλιά μου.

Marilu, σου εύχομαι να έχεις ήδη γεννήσει, αν όχι, τότε σύντομα!

 

Εύχομαι να γεννήσεις με ένα πόνο και να μην αγχώνεσαι για τίποτα! Γέννησα στις 40+1 με τεχνητούς πόνους, γιατί υπήρχαν λόγοι υγείας που δεν επέτρεπαν άλλη αναμονή. Η αλήθεια είναι ότι, αν μπεις με πρόκληση έχεις μεγάλες πιθανότητες για καισαρική, όμως μπορείς να γεννήσεις και φυσιολογικά. Εγώ τα κατάφερα μετά από 2 υπόθετα, 1 1/2 μπουκάλι ορό και 14 ώρες αναμονής :D

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα αργει αυτο βλεπω και δεν αντεχω αλλο.........δεν εχω ουτε πονακια ουτε τιποτα.....την πεμπτη που ειναι και η ΠΗΤ μου εχω ραντεβου με τον γιατρο να με δει να δουμε τι θα γινει....παντως εγω την προκληση την εχω παρει απο φοβο και δεν ξερω γιατι....ευχομαι σε οσες κοπελες που περιμενουν απο μερα σε μερα με το καλο

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια,περπατημα,σεξ οσο μπορειτε περισσοτερο(καμα σουτρα και δωστου να καταλαβει:lol:) και δουλειες στο σπιτι,τιναξτε κανα χαλι...εγω με τα 2 τελευταια γεννησα 38+6 εβδ σε 2,5 ωρες.Με το καλο σε ολες!!!:D

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μπάινω Κυριακή βράδυ στο νοσοκομείο και τη Δευτέρα θα δοκιμάσει η γιατρός πρόκληση με υπόθετο. Αλλά δε μου έδωσε πολλές ελπίδες. Μου είπε ότι ακολουθούν κάποιο πρωτόκολλο για το πότε μπορεί να γίνει πρόκληση και εγώ δεν έχω καμία από τις προϋποθέσεις... Άρα σχεδόν σίγουρα με καισαρική, αλλά τουλάχιστον είναι παρήγορο που θα προσπαθήσει. Εντωμεταξύ τη Δευτέρα θα είμαι 41 εβδομάδες και 2 ημέρες και αρχίζω κι εγώ αν ανησυχώ για το πόσο θα αντέξει η μπέμπα. Γι'αυτό ας γεννηθεί καλά και ας είναι και με καισαρική!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά μπάινω Κυριακή βράδυ στο νοσοκομείο και τη Δευτέρα θα δοκιμάσει η γιατρός πρόκληση με υπόθετο. Αλλά δε μου έδωσε πολλές ελπίδες. Μου είπε ότι ακολουθούν κάποιο πρωτόκολλο για το πότε μπορεί να γίνει πρόκληση και εγώ δεν έχω καμία από τις προϋποθέσεις... Άρα σχεδόν σίγουρα με καισαρική, αλλά τουλάχιστον είναι παρήγορο που θα προσπαθήσει. Εντωμεταξύ τη Δευτέρα θα είμαι 41 εβδομάδες και 2 ημέρες και αρχίζω κι εγώ αν ανησυχώ για το πόσο θα αντέξει η μπέμπα. Γι'αυτό ας γεννηθεί καλά και ας είναι και με καισαρική!!

 

 

Καλή τύχη, με το καλό να γεννηθεί το μωράκι σου! Αχ κ εγώ έίχα το ίδιο θέμα, πέρυσι γέννησα, αλλά πήρα όλη την 41η εβδομάδα και δεν έλεγε να βγει! Ο γιατρός είπε να περατάω όσο μπορώ αλλά δεν είδα μεγάλη διαφορά. Μόνο που κατέβαινε ελάχιστα κάθε φορά που με έβλεπε ο γιατρός, και γιαυτό είπε πως υπήρχε προυπόθεση για πρόκληση τοκετού, από την στιγμή που κατέβαινε κάθε 2 μέρες λίγο. Αλλά δεν είχα ίχνος διαστολής, ούτε πονάκια, και έκανα πολλε΄ς δουλειές, περπατούσα συνέχεια! Τελικά επειδή έιχε μεγαλώσει πάρα πολύ, φοβήθηκε κάποιον αιφνίδιο ενδομήτριο θάνατο και πήγα τέλος της 41ης εβδ. για πρόκληση. Το υπόθετο έκανε την δουλειά του, και μετά από κάποιες ώρες μου έβαλαν όρο (ωκυτοκίνη) και άρχισαν οι συσπάσεις... Πω πω σαν όνειρο τα θυμαμαι.. και πόνεσα πολύ γιατί δεν χωρούσε ολόκληρος μπέμπαρος 3600 και ας είχα βάλει επισκληρίδιο...

 

Να μην ανησυχέις καθόλου, εμπιστεύσου το γιατρό σου και εύχομαι όλα να πάνε καλα!

qHzbp2.png

dpwIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κ η δικιά μου καλοπερνούσε κ δεν ήθελε να βγει! Εξαντλήσαμε όλα τα περιθώρια (πρέπει να κλείσαμε τις 41 εβδ) κ ο γιατρός μου λέει... διάλεξε θες να γεννήσεις Τρίτη ή Τετάρτη;

 

Είχαμε κανονίσει να μπω Τρίτη βράδυ για να κάνουμε τη Τετάρτη τεχνητούς, αλλά η ζουζούνα μου λέει... δεεεεν θα με βγάλετε εσείς, μόνη μου θα βγω!!!! :Ρ

Τελικά Δευτέρα βράδυ με έπιασαν οι πόνοι! Πήγαμε στις 2 στη κλινική κ 9 το πρωί κρατούσα το κοριτσάκι μου!!!! :)

 

Πάντως σου εύχομαι τα καλύτερα! Με ένα γερό μωράκι πάνω απ'όλα!

Link to comment
Share on other sites

:-):smile:gina77 εγω δεν εχω εμπειρια καθως ειμαι στο πρωτο μωρακι μου και μολις 28 εβδομαδες μια φιλη μου ομως αντιμετωπιζει το ιδιο με εσενα αγχωνεται και αυτη μην ανησυχειτε εγω το μονο που μορω να σας πω ειναι να πανε ολα καλα και γραγηρα να κρατατε τα μωρακια σας αγκαλια....
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον

40+3 η πρωτη κορη μου

40+3 η δευτερη

40+4 ο μικρος και αυτο μονο επειδη ειχα προβλημα και αιμορραγησα,αλλιως ο γιατρος ειχε σκοπο να το φτασει 41 και...

Στις δυο κορες μου εκανα τεχνιτους και γεννησα φυσιολογικα στον γιο μου εκανα τεχνιτους αλλα αντι να κατεβαινει ανεβαινε και κατεληξα σε καισαρικη.

Τις περισσοτερες φορες ανοιγει ο τραχηλος,οχι παντα ομως.

Το ποσο θα φτασεις εξαρταται απο το αμνιακο υγρο που εχεις,αν τρεφεται το μωρακι σου.Αν δεν εχεις πολυ,δεν τους γλυτωνεις.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια, μου δίνετε κουράγιο ότι ίσως κάτι να γίνει και να με πιάσουν και εμένα οι πόνοι. Αν και τώρα πια το βλέπω λίγο δύσκολο... Christiana, και εμένα σπρώχνεται προς τα πάνω το μωρό και αυτό με ανησυχεί. Μου είπε η γιατρός ότι ίσως έχει περίδεση αλλά μόνο την ώρα του τοκετού μπορεί να το διαπιστώσει. Επίσης έχω πολύ αμνιακό υγρό, περισσότερο απ'το κανονικό.

Πάντως τώρα θέλω απλά να γεννήσω και δεν ανησυχώ για το ενδεχόμενο καισαρικής. Μόνο που είναι το πρώτο μου μωρό και έτσι δε θα έχω την ευκαιρία για φυσιολογικό τοκετό αργότερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα εχεις!! αν κανεις υπομονη 2-3 χρονια μεχρι την επομενη εγκυμοσυνη, μπορεις να γεννησεις φυσιολογικα!!!

με το καλο να ερθει το μωρακι σου και να πανε ολα καλα.Περιμενουμε νεα σου!

φιλακια πολλα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, απίστευτο και όμως γέννησα φυσιολογικά! Στις 31/1 γέννησα την τριανταφυλλένια μου κορούλα. Δύο ώρες πριν δοκιμάσουν με υπόθετο με έπιασαν οι πόνοι και έσπασαν και τα νερά. Δεν το πίστευα και η μαία μου είπε να μη χαίρομαι ακόμη γαιτί το μωρό πάλι σπρωχνόταν προς τα πάνω και ίσως οι πόνοι να προκλήθηκαν από ψυχολογικά αίτια. Δεν έβαλαν υπόθετο, περίμεναν πως θα εξελιχθούν οι πόνοι και στις 11 μου έβαλαν ορό. Στις 12.30 είχα γεννήσει! Η γιατρός μου είπε τελικά ότι δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα και δεν μπορούσε να εξηγήσει γιατί το μωρό σπρωχνόταν προς τα πάνω στις προηγούμενες εξετάσεις. Ακόμη δεν μπορώ να το πιστέψω! Ήταν πολύ δυνατή εμπειρία γιατί δεν έκανα επισκληρίδειο αλλά είχα και τον άντρα μου στην αίθουσα τοκετών που με βοήθησε πάρα πολύ. Τέλος καλό λοιπόν!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας ρωτήσω και εγω κάτι. Σημερα ολοκληρώνω την 40 εβδομάδα κύησης 39+7 και το μωρό δεν λέει να βγει!!!Οταν λετε προυποθεση για πρόκληση τι εννοείτε; Η γιατρός που με παρακολουθει μου είπε να παω την Τετάρτη 9/2 αν δεν εχω γεννήσει μεχρι τοτε και μετα μάλλον θα εισχθώ στην κλινική με πρόκληση. Ποια είναι η διαδικασία που ακολουθείται όταν μπαινεις για πρόκληση; Αν δεν κάνω λαθος με προκληση πας αρχικά για φυσιολογικό τοκετό!Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...