Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

10ωρο ταξιδι με αυτοκινητο με 10 μηνων μωρο!


Recommended Posts

Τις γνωμες σας! ο καλος μου θελει να δει...τη μαμα του στην Ξανθη, λεει να παμε οδικως. 10 ωρες το μωρο σε αναποδο καθισμα, που μου ιδρωνει, βαριεται, πιανεται στο 20λεπτο.....και με τα γευματα τι θα κανω, θα σταματαμε καταμεσις στην εθνικη με το μπλεντερ????

ποσες το εχετε κανει?

Help!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θυμισε μου αεροπλανο παιζει για ξανθη???εαν ναι ή καπου κοντα εσεις καντε αερολανικως το ταξιδι και ασε το συζυγο να παιδευται δεκα ωρες....(ελεος...)..η μια λυση ειναι να ταξιδεψετε βραδυ.....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανει ποτε τοσο μεγαλο ταξιδι με τα παιδια μου (2,5 ετων και 6 μηνων). Εχω εμπειρια απο 2ωρα ταξιδια. Το 6 μηνων μωρο μου ενα τεταρτο περιπου αφου ξεκινησουμε κοιμαται για περιπου 1 ωρα αφου ξυπνησει ομως δειχνει να μην ειναι πολυ ευχαριστημενος στο αναποδο καθισματακι του. Με την μεγαλη μεχρι ενος ετους που την ειχαμε στο αναποδο, αποφευγαμε δια ροπαλου τις διαδρομες με το αυτοκινητο λογω του οτι εκλαιγε σπαρακτικα μεχρι να αποκοιμηθει (για πολυ λιγο) και μετα συνεχιζε το κλαμα με την ιδια ενταση. Απο οταν ομως αλλαξαμε καθισματακι αρχισε να δεχεται τις διαδρομες με το αυτοκινητο καθε φορα και καλυτερα και τωρα τις απολαμβανει. Νομιζω πως 10 ωρες ειναι πολλες για το μωρο, εμεις στην 2ωρη διαδρομη οταν κατεβαζουμε τα παιδια απο το αυτοκινητο χρειαζεται να τους φορεσουμε αλλα ρουχαλακια επειδη εχουν ιδρωσει. Εαν υπαρχει η δυνατοτητα θα μπορουσε ο συζυγος σου να ταξιδεψει μια μερα νωριτερα οδικως και να παραλαβει εσας απο Καβαλα η Αλεξανδρουπολη οπου θα εχετε φτασει με το αεροπλανο. Διαφορετικα αυτο που ειπε η yasemi για ταξιδι κατα την διαρκεια της νυχτας ειναι μια καλη εναλλακτικη ιδιως αν το μωρο δεν ξυπναει την νυχτα.

sYSBp3.pngR9zap3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε πολύωρα ταξίδια με τα μωρά, αλλά ξεκινούσαμε όσο μπορούσαμε πιο...ξημέρωμα και με πολλά εφόδια στο αυτοκίνητο (παιχνίδια, μπισκότα κλπ). Κάναμε όμως στάση ανά 3ωρο περίπου, για να ξεμουδιάζουν. Αθήνα-Ξάνθη είναι 10 ώρες; (πολλές μου φαίνονται, αν σκεφτείς ότι από Θεσ/νίκη η Ξάνθη απέχει το πολύ 3 ώρες. Συγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτη, μπορεί να κάνω και λάθος).

Link to comment
Share on other sites

Ειναι και θεμα παιδιου μαλλον ο δικος μου με τιποτα δεν θα καθοταν τοσες ωρες μεσα σε αυτοκινητο. Στη θεση σου δεν θα επελεγα το αυτοκινητο, καλυτερα αεροπλανο για να μην ταλαιπωρηθεις και εσυ και το παιδι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς κάναμε πολύωρα ταξίδια με τα μωρά, αλλά ξεκινούσαμε όσο μπορούσαμε πιο...ξημέρωμα και με πολλά εφόδια στο αυτοκίνητο (παιχνίδια, μπισκότα κλπ). Κάναμε όμως στάση ανά 3ωρο περίπου, για να ξεμουδιάζουν. Αθήνα-Ξάνθη είναι 10 ώρες; (πολλές μου φαίνονται, αν σκεφτείς ότι από Θεσ/νίκη η Ξάνθη απέχει το πολύ 3 ώρες. Συγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτη, μπορεί να κάνω και λάθος).

 

Αν βάλεις και τις στάσεις μέσα το 10ωρο το φτάνει.

Δηλαδή Αθήνα-Θεσσαλονίκη=6 ώρες περίπου +Θεσσαλονίκη-Ξάνθη=3 ώρες

Συνολο 9ώρες + οι στάσεις..πωπω μη σου πω ξεπερνάει και τις 10 ώρες.

 

 

Ατελείωτο βρε κούκλα μου το ταξιδάκι που θέλει ο σύζυγος, ας το ξανασκεφτεί λιγάκι, υπάρχουν και τα αεροπλάνα όπως πρότειναν πιο πάνω.

Δεν ξέρω πάντως η δική μου κόρη όταν ήταν μωρό δεν άντεχε ούτε ένα δίωρο ταξιδάκι (όχι οτι τώρα το αντέχει) πόσο μάλλον ένα πολύωρο.

Αλλά και πάλι όπως είπανε και τα κορίτσια εξαρτάται το παιδί..άλλα αντέχουν τα ταξίδια και άλλα όχι, εμείς ανήκουμε στην δεύτερη κατηγορία.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

10ωρο για ξανθη με μωρο 10 μηνων ειπεεεε;;;;;;το σκεφτηκε καλα;;πηγαμε θεσ/νικη με τη μικρη 9 μηνων......και δεν ειχαμε ιδεα για αυτο που εγινε.....να ουρλιαζει σε ΟΛΟ το ταξιδι.....δεν μπορεις να το διανοηθεις!και μιλαμε για ενα ησυχο παιδι , χαρουμενο, καλοφαγο.....ασε......κοντεψαμε να τρελαθουμε:? (ειχαμε μεινει, βλεπεις, στα ταξιδια που καναμε το καλοκαιρι, οπου ομως ηταν 5 μηνων κ κοιμοταν του καλου καιρου.....και παλι, το περισσοτερο που καναμε ήταν 4-5 ωρες τη φορα...)

 

στην επιστροφη απο θεσ/νικη φυγαμε 5 το πρωι για να κοιμαται και επιασε το κολπο, αν ομως μιλαμε για ξανθη, θα πρεπει να οδηγαει ολη νυχτα.....

ή αεροπλανο να παρετε ή στη χειροτερη, τρενο, για να κουνιεται το παιδι κ να μη βαριεται.

Link to comment
Share on other sites

μοιράζεις το ταξίδι στα δύο !!!!!

και βγαίνει άνετα .

ξεκινάς μεσημεράκι και το μικρό παίρνει τον ύπνο του στο αυτοκίνητο .

στα μισά μένετε σε ένα ωραίο ξενοδοχείο.

τρώτε έξω πάτε βολτούλα με τα πόδια να ξεμουδιάσετε.

και την επόμενη ημέρα ξυπνάτε λίγο νωρίς για να κοιμάται το νινι σας

και συνεχίζεται την διαδρομή σας.

 

φτάνετε στο προορισμό σας ξεκούραστα και φρέσκοι για να χαρείτε την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Για πόσες μέρες θα πάτε βρε κορίτσι μου? Εμείς στα ταξίδια φεύγουμε πάντα νύχτα. Το πολύ 1 ωρα αφου κοιμηθεί η μικρή, δηλαδή κατα τις 11. Έτσι κοιμάται σε όλο το ταξίδι. Αλλά δεν κάνουμε πάνω από 4,5 ώρες μαζί με μισάωρη στάση. Μέχρι το προηγούμενο ταξίδι που το έκανε σε ανάποδο κάθισμα, αυτή κοιμόταν μεν αλλά εγώ μαρτυρούσα βλέποντας το κεφαλάκι στα πόδια. Ελεινά ταξίδια...

Πραγματικά αν ήμουν στη θέση σου δεν θα το συζήταγα καν. Α-Ε-ΡΟ-ΠΛΑ-ΝΟ.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν αποφασίσεις, πάντως, οδικώς τα γεύματα μπορείς να τα ετοιμάσεις από την προηγουμένη σε ταπεράκι και φρουτόκρεμες υπάρχουν σε βαζάκι βιολογικές που τις χρησιμοποιούσα σε τέτοιες περιπτώσεις.

Μπορείς να πας εσύ και το μωρό με αεροπλάνο και να συναντηθείτε εκεί με το σύζυγο. Το τρένο δε θα το συνιστούσα. Αν γκρινιάζει, πού θα το πας; Είναι ταλαιπωρία τόσες ώρες με το τρένο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα δικά μου παιδιά και τα δύο τα έχω κάνει ταξιδευτές. Ο μεγάλος μου 40 ημερών πήγε Αλεξανδρούπολη οδικώς (το κάναμε βέβαια 14 ώρες με τις στάσεις κάθε τρεις και λίγο για άλαγμα- τάισμα κλπ)- και 18 μηνών πήγε Κέρκυρα (13 ώρες στο σύνολο), ο δε μικρός μου 3 μηνών τον πήγαμε Λευκάδα (από ότι θυμάμαι περίπου στις 8 ώρες) και γενικώς από κει και πέρα όλα τα ταξίδια μας είναι μακρινά έως πολύ μακρινά είτε με αυτοκίνητο είτε με πλοίο.

Πιστεύω ότι το θέμα είναι να είσαι καλά οργανωμένη και με καλή διάθεση γιατί όποιος φόβος και εκνευρισμός δικός σας μεταφέρεται και στο παιδί.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χώρια την καλή οργάνωση που πρέπει να έχεις, ξανασκέψου το. Θα ταξιδευεται 10 και παραπανω ώρες, θα εκνευριστειται και θα κουραστειται. Αν ειναι για δυο τρεις μέρες δεν λεέι. Ασε που τώρα με την βενζίνη στα ύψη δεν συμφέρει και οικονομικά. Βαλε κατι παραπάνω και βρες εισητηρια αεροπορικώς για Αλεξανδρούπολη και να ερθει να σας παρει καποιος φίλος απο κει. Ειναι μια ώρα το πολύ! και πριν 2 χρόνια που το εκανα πληρωσα 90 ευρώ περιπου. Αν το ψαξεις μπορεις να πετυχεις και καμια προσφορά!

Link to comment
Share on other sites

Αν οργανωθείς καλά, νομίζω ότι θα είσαι μία χαρά!

Ταξίδι ώρες που συνήθως κοιμάται το μωρό (βράδυ δλδ) πολλά παιχνίδια και πάνω από όλα καλή δίαθεση από μέρους σου.

Πήγαμε Θεσσαλονίκη όταν ο Γιώργος ήταν 7μιση μηνών (και εγώ έγκυος 1 μήνα, αλλά δεν το ξερα τότε, χιχιχι)

Είχαμε τη φαεινή ιδέα να βγούμε φωτό στον Λευκό Πύργο πριν φύγουμε, κ επειδή είχε πολλή κίνηση, φάγαμε 2 ώρες μέσα στη Θεσ/κη. Ηταν κ η επιστροφή των Χριστουγέννων κ κάναμε + 7 ώρες να φτάσουμε σπίτι μας. Ο Γιώργος χαρούμενος και ευτυχισμένος, εμείς βέβαια κομμάτια!

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, αλλά Θεσ/κη-Ξάνθη είναι ούτε 2 ώρες...Με την Εγνατία μιλάμε πάντα έτσι???Καβάλα-Θεσ. είναι 1 ώρα και ένα τέταρτο και πλέον και Καβάλα-Ξάνθη μισή ωρίτσα...

 

Στο θέμα μας..Αν δεν σας παίρνουν τα οικονομικά, ξεχνάμε το αεροπλάνο...Είναι πανάκριβο δυστυχώς...Βάλε και τα μεταφορικά για το Βενιζέλος....

(υπολόγισε βέβαια τα ύψη που έφτασε η βενζίνη και δες ας όντως συμφέρει το οδικώς...)

 

Οπότε πάμε στο οδικώς...Κάνεις πολλές στάσεις ή το καλύτερο που είπε μια φίλη πιο πάνω, σπας το ταξίδι στα δυο...(βέβαια αυτό αυξάνει πολύ τα οικονομικά)...Εγώ από 2 μηνών την έχω στα ταξίδια...Βέβαια το πιο μεγάλο είναι 5 ώρες, αλλά έχουμε φτάσει στο σημείο να κάνουμε Καβάλα Γιάννενα (4 ώρες) συνεχόμενα, μέρα μεσημέρι , μιας και η μικρή ήταν κυρία και το διασκέδαζε!

 

Για να μην ιδρώνει με τα πλαστικά, βάλε ένα βαμβακερό πανάκι στο κάθισμα...

 

Στον Κορινό θα σταματήσεις για να αλέσεις και φαγάκι (και όπου αλλού δεις ότι βολεύει, ανάλογα τι ωρα ξεκινήσετε από εκεί...). Αυτό με το μπλέντερ το έχω κάνει άπειρες φορές, μέχρι και σε μαγαζί άσχετο μέσα έχω πάει και ζήτησα να αλέσω και όλοι χαμογελάνε και δείχνουν κατανόηση!

 

Καλή διάθεση, δες το με άλλο μάτι!Road trip!Τρελλαίνομαι για ταξίδια με αμάξι (και όχι μόνο) και ευτυχώς η μικρή μου βγήκε και αυτή ταξιδιάρα ψυχή και πάει παντού!!!Εμείς πλέον σκεφτόμαστε για οδικώς Ευρώπη!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Α....Αθήνα Θεσ. νομίζω είναι 5 ώρες (τόσο κάναμε εμείς τουλάχιστον)...Εννοείται δεν μπαίνεις Θεσ. και βγαίνεις απευθείας από ΤΙΤΑΝ για Ξάνθη...Ε, μετά παίρνεις την κατηφόρα του Δερβενίου, περνάς τις λίμνες και σε 2 ωρίτσες είσαι εκεί!!Τίποτα!!!

 

Οπότε συνολικά είναι 7 ώρες, άντε βάλε και στάσεις, 8-9 ώρες....Παλεύετε πολύ άνετα!!!Καλή διάθεση!Πάνω από όλα!!!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βαλε κατι παραπάνω και βρες εισητηρια αεροπορικώς για Αλεξανδρούπολη και να ερθει να σας παρει καποιος φίλος απο κει.

 

Και για Καβάλα έχει, που είναι πιο κοντά στην Ξάνθη...Το αεροδρόμιο της Καβάλας είναι στη Χρυσούπολη, που είναι 25 χλμ από Ξάνθη...Με Εγνατία φτάνεις σε 10 λεπτά...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ταξιδεύουμε κάθε χρόνο στην Κρήτη με το αυτοκίνητο (9 ώρες μαζί με στάσεις από Σέρρες μέχρι τον Πειραιά). Και φέτος τον Ιούλιο πάλι θα πάμε. Ξεκινήστε κατά τις 5 το πρωί για να είστε στην Ξάνθη το μεσημέρι. Οπότε θα πιει το παιδί το γαλατάκι του, μπορείς να δώσεις φρουτόκρεμα σε σκόνη ή να ανταλλάξεις τα γεύματα φρούτα-φαρίν λακτέ (ή ό,τι άλλο τρώει το απόγευμα) και όταν φτάσετε δίνεις κα το μεσημεριανό.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λίζα μου, εάν ήταν η μαμά σου δεν θα πήγαινες να την δεις? ¨Οσο για το ταξίδι καλή θέληση να υπάρχει , εγώ με δίδυμα 1 μήνών πήγα Κέρκυρα Κύπρο και έως σήμερα 10 μηνών το έχω κάνει 4 φορές, εάν το θέλεις όλα γίνονται. ¨οσο για το ανάποδο καθισματάκι θα σου πώ να διαβάσεις μία συζήτηση που έχει γίνει εδώ "ανάποδα καθισματάκια αυτοκινήτου" που εν συντομία λέει ότι είναι ο πιο ασφαλής τρόπος μεταφοράς έως 4 ΕΤΩΝ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμενα .Εμείς απο μωράκι που ήταν η δικιά μου πηγαίναμε εκδρομές και μονοήμερες πχ.Καλαρυατα 3-4 ωρίτσες (φοβάσαι να τρέξεις με το μωρό μέσα)αλλά και ταξίδια με καράβι 10ώρες .Πέρσι πήγαμε Νάξο με καράβι γυρίσαμε όλη την Νάξο για μια βδομάδα απλά φέυγαμε απο την παραλία κατά τις 13¨00 που απαγορευόταν πια να είμαστε λόγω ήλιου και πίαναμε τα βουνά οπότε η μικρή έπαιρνε το μεσημεριανό υπνάκο της και όταν σταματάγαμε για φαγητό ήταν όρεξάτη και ξεκούραστη , μετά απο Νάξο πήγαμε Σάμο και επείδή το ταξιδάκι είναι και λίγο μακρινό φύγαμε νύχτα οπότε η μικρή κοιμήθηκε όλο το βράδυ αλλά και πρωινά ταξίδια με καράβι έχουμε κάνει και παλι πρόβλημα δεν έιχαμε.αρκεί να έχεις καλή διάθεση .

Τα φαγητά τα μαγειρευεις απο την προηγούμενη έτοιμα αλεσμένα τα βάζεις στο ψυγείο οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα θα τα βάλεις στις τσάντες ψυγείο μέσα στο αυτοκίνητο και θα είναι μια χαρά για το ταξίδι.Την φρουτόκρεμα μπορείς να την αλέσεις λίγο πρίν φύγεις ή παίρνεις βαζάκι και φυσικά γεμίζεις θερμό με βραστό νερό για γάλα.Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι κάτι άλλο .Ολά καλά θα πάνε και καλό ταξίδι σας εύχομα.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εχμ...Βασικά το είπαν κ άλλες κοπέλες και ίσως είναι το σημαντικότερο. Η καλή ψυχολογία της μαμάς. Και επειδή η Λίζα είναι ήδη προκατειλλημένη αρνητικά θα περάσει δύσκολο ταξίδι. Αν έχεις τα μούτρα στο πάτωμα, μια φορά να κλάψει το μωρό χάλια θα σαι. Οπότε αν είναι να το κάνεις, φρόντισε να ξεκινήσεις χωρίς κανένα άγχος και καμία αγωνία.

 

Υ.Γ. Το ξερα ότι δεν είναι 10 ώρες ταξίδι αλλά δεν είπα τίποτα σεβόμενη ότι υπάρχουν άνθρωποι που οδηγούν πιο αργά από τον δικό μου τον Σουμάχερ...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις ιδεες!!!! Να απαντησω λοιπον....

Καταρχας χαιρομαι και που καποιες το βλεπουν δυσκολο οπως εγω και δεν νιωθω...μονη, αλλα και που καποιες μου δωσατε κουραγιο.

1. αεροπλανο δεν παιζει, το φοβομαστε ετεροι οι γονεις :oops: .....χι χι

2. 10 ωρες κανει ο καλος μου, οδηγαει ολιγον τι αργα, αν εχετε πετυχει καμμια φορα εναν στην ακρη να πηγαινει με 60 στην εθνικη ο δικος μου ειναι μη βριζετε παρακαλωωωωω...

3. Βραδυ μια φορα το εκανα και απο την αγρυπνια ειχαμε πονοκεφαλο μια εβδομαδα, δεν μας ταιριαζει.

4: Εχετε δικιο οτι μαλλον ειναι στο παιδι. Εμας ιδρωνει και με το καλυμμα που πηρα για το καρεκλακι, με το που μπει στο αυτοκινητο. Γυριζει το κεφαλι της προς τα πισω συνεχεια (=μπροστα δλδ, μια και εχουμε αναποδο καθισματακι) και κλαιει, μαλλον ζαλιζεται. Της δινω παιχνιδι, μου το κλοτσαει, της μιλαω και μου τραβαει το μαλλι. Δραμα. Δεν θελω ουτε να το φανταστω να το περασω αυτο επι 10 ωρες, θα μπω στο τρελλοκομειο.

 

Μαλλον ειτε θα κανω αυτο με την εξτρα διανυκτερευση ειτε, απλα, θα παει μονος του να δει τη μανουλα του!!!!! Βασικα ηλπιζα να κατεβει εκεινη αλλα τεσπα.

Link to comment
Share on other sites

Τα δικα μου τα παιδια εχουν κανει αρκετες φορες τη διαδρονη Αθηνα-Κατερινη (περιπου 5 ωρες)και πισω παλι σε διαφορες ηλικιες,απο 5 μηνων

Αν θυμαμαι καλα ο μεγαλος γκρινιαζε λιγο αλλα με στασεις καλα τα πηγαμε!

Η καλυτερη λυση ειναι να ταξιδεψεις ξημαρωματα και λιγοτερη κινηση θα βρεις στο δρομο;)

Και αν δεν φαει μεσημεριανο μια μερα δεν χαλασε ο κοσμος

4

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να φυγετε 3 το πρωι, που το πιο λογικο ειναι να κοιμηθει η μικρη, στον δρομο εχει ησυχια και θα πατε ανετα, το πρωι 9-10 να ειστε Θεσσαλονικη, να καθησετε 2-3 ωρες σε κανενα μεγαλο εμπορικο (κοσμος-ικεα κλπ) να φατε και ξεμουδιασει και η μικρη και μετα απο εγνατια να πατε ξανθη με 1-2 στασεις αν δεν καθεται η μικρη. Για το φαγητο εγω θα το ειχα αλεσμενο σε ταπερακια και θα το εβαζα σε καποιο ισοθερμικο τσαντακι για να μην κρυωσει. Ειναι λιγο παλουκι με τοσο μικρο παιδι αλλα τι να κανεις. Και ο δικος μου απολαμβανε το αυτοκινητο και τωρα τρομαζουμε να τον δεσουμε στο καρεκλακι.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Τις γνωμες σας! ο καλος μου θελει να δει...τη μαμα του στην Ξανθη, λεει να παμε οδικως. 10 ωρες το μωρο σε αναποδο καθισμα, που μου ιδρωνει, βαριεται, πιανεται στο 20λεπτο.....και με τα γευματα τι θα κανω, θα σταματαμε καταμεσις στην εθνικη με το μπλεντερ????

ποσες το εχετε κανει?

Help!

 

Σε αυτήν την ηλικία μπορείς να το βάλεις σε κανονικό καρεκλάκι. Υπάρχουν καρεκλάκια με επιπρόσθετο εσωτερικό κάλλυμα που κάθονται τα μικρά λίγο πιο ψηλά.

Πότε θα πάτε? Το καλοκαίρι? Δεν θα έχει μεγαλώσει κι άλλο?

Όσο για τα γεύματα εγώ τα άλεθα από το σπίτι και τα έβαζα στο ειδικό θερμός της Chicco για φαγητά με βραστό νερό μέσα. Αν ήταν φρουτόκρεμα έβαζα μέσα παγάκια. Μόνο πρόσεξε να είναι καλά κλειστά τα κυπελάκια.

Το μεγαλύτερο ταξίδι που έχουμε κάνει ήταν με την μικρή 7 μηνών 5 ώρες σύνολο. Φεύγαμε αμέσως μετά το πρωΙνό γάλα και κοιμόταν καμιά ώρα μετά στο αμάξι. Ήταν η ώρα της δηλαδή.

Κάναμε δύο στάσεις για το φαγητό, στο ενδιάμεσο κοιμόταν μετά από λίγο. Τότε την είχα στο ανάποδο καρεκλάκι.

Εννοείται ότι διαμαρτυρόταν αρκετές φορές... το μυστικό είναι να κάνετε συχνές στάσεις. Δεν γίνεται αλλιώς. Μην αφήσεις το μωρό να κλαίει μέσα στο αμάξι.

10 ώρες είναι πολλές, αλλά ΟΚ, ΚΑΠΟΙΑ στιγμή θα φτάσετε! :-)

Εγώ πάντως για την υπόλοιπη ημέρα ήμουν πτωμα, δεδομένου ότι καθόμουν και πίσω μαζί της, και εγώ ζαλιζόμουν πολύ περισσότερο από αυτήν! Γενικά τα μωρά όσο πιο μικρά είναι πάντως τόσο λιγότερο ζαλίζονται..

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήγαμε και ήρθαμε Θεσσαλονίκη το Σεπτέμβρη που η μπουμπού ήταν 9 και κάτι μηνών και το ταξίδι ήταν κόλαση, το κάναμε 10 ώρες. Οι συμβουλές που είπαν τα κορίτσια είναι σωστές, είναι και στο παιδί φυσικά, η δικιά μας δε μπορεί μισή ώρα στο καρότσι, τώρα όμως άλλαξε και το αυτοκίνητο της αρέσει.

 

Θα σε συμβούλευα να κατανικήσετε καποια στγμη το φόβο για το αεροπλάνο και να κάνετε την κίνηση. Χτες γυρίσαμε από Θεσσαλονίκη από τα πεθερίξ αεροπορικώς, ο άντρας μου ψιλοφοβάται με το αεροπλάνο αλλά πατ-κιουτ ήρθαμε, μπορεί να έκλαψε λίγο στην απογείωση αλλά μετά μισή ωρίτσα την περάσαμε χωρίς να το καταλάβουμε! :-) Είναι το καλύτερο!

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...