Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΕΑ ΜΑΜΑ - ΔΙΑΚΟΠΗ ΘΗΛΑΣΜΟΥ


Recommended Posts

 

Καλησπέρα ονομαζομαι Κελλυ!

διαβαζα το site αλλα τωρα καταφερα να ασχοληθω λιγο παραπανω.

Το μωρακι μου ο γιος μου ειναι 6,5 μηνων, τοσο καιρο το θηλαζα αποκλειστικα, ομως τρεις ημερες τωρα αρρωστησα βαρια και επρεπε να παρω αντιβιωση οποτε τελος ο θηλασμος. Το στηθος εχει γινει τουμπανο και ποναω. Ξεκινησα το χαπι για την διακοπη του θηλασμου. Ελπιζω να ξεπριστω γρηγορα...

 

Αν καποια φιλη ειχε παρομοια εμπειρια ας με διαφωτισει και εμενα...

 

ΤΗΑΝΧ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κέλλυ γεια σου και καλώς ήρθες!

Να σου ζήσει το μωράκι σου :D

 

Η αντιβίωση δεν είναι πάντα λόγος για τη διακοπή του θηλασμού!

Αν δεν είναι πολύ αργά με το χάπι και σε ενδιαφέρει να συνεχίσεις με το θηλασμό, άνοιξε ένα τόπικ στην αντίστοιχη ενότητα να το δουν και τα άλλα κορίτσια και προπαντώς η Αγλαϊα!

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά υπάρχει λίστα με τα φάρμακα που επιτρέπεται να πάρεις ενώ θηλάζεις... το λινκ δε θυμάμαι που να το βρω τώρα....

 

Όταν γύρισα από την κλινική που γέννησα με καισαρική, έπαιρνα αντιβίωση... η οποία όμως δεν επιρέαζε σε τίποτα το θηλασμό... γι' αυτό σου λέω, αν σε ενδιαφέρει να συνεχίσεις μην ανησυχείς.... τώρα αρχίζουν τα εύκολα εξάλλου (μετά τον 6ο μήνα!)

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη, αν διακόψεις τελικά, μην αυτομαστιγώνεσαι...είναι αρκετά μεγάλο το μωράκι σου και έχει πάρει πολλά από σένα. :wink:

 

Χαλάρωσε και φρόντισε να γίνεις καλά για να το φροντίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δε μίλησε για αυτομαστίγωμα... :?

...τονίζω ότι η δύσκολη φάση τελείωσε και με την εισαγωγή των στερεων τροφών ο θηλασμός είναι παιχνιδάκι... θα συνεχίσεις να κάνεις καλό στο παιδάκι σου χωρίς εσύ η ίδια να ταλαιπωρήσαι...

Σε κάθε περίπτωση η απόφαση είναι της Κέλλυ! Και αν σε έχει κουράσει να θηλάζεις είναι ok! Και αν είναι όντως έτσι, επιμένω πως αν ανοίξεις τοπικ στην ενότητα θηλασμός θα σε βοηθήσουν και να αποθηλάσεις χωρίς προβλήματα...

:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κανείς δε μίλησε για αυτομαστίγωμα... :?

...τονίζω ότι η δύσκολη φάση τελείωσε και με την εισαγωγή των στερεων τροφών ο θηλασμός είναι παιχνιδάκι... θα συνεχίσεις να κάνεις καλό στο παιδάκι σου χωρίς εσύ η ίδια να ταλαιπωρήσαι...

Σε κάθε περίπτωση η απόφαση είναι της Κέλλυ! Και αν σε έχει κουράσει να θηλάζεις είναι ok! Και αν είναι όντως έτσι, επιμένω πως αν ανοίξεις τοπικ στην ενότητα θηλασμός θα σε βοηθήσουν και να αποθηλάσεις χωρίς προβλήματα...

:wink:

Συμφωνω..... :wink:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη, αν διακόψεις τελικά, μην αυτομαστιγώνεσαι...είναι αρκετά μεγάλο το μωράκι σου και έχει πάρει πολλά από σένα. :wink:

 

Χαλάρωσε και φρόντισε να γίνεις καλά για να το φροντίζεις.

 

Θα έχεις πολυ οργή εαν εκ των ύστερων μάθεις ότι θα μπόρουσες να συνεχίσεις τον θήλασμο!!!

 

Οσο για το πόσο είναι μέγαλο το μωρακί σου αυτό θα το κρίνεις ΕΣΥ

 

Δεν είμαι ειδικός αλλα νομίζω οτι δεν έχεις πρόβλημα μα την αντιβίωση, ρώτα την Αγλαια που έχει τις καταληλες γνώσεις

 

ΜΗΝ εμπειστευσαι τον ΚΑΘΕ γιατρο!!! :shock:

Link to comment
Share on other sites

καλη μου καλησπερα,

 

εχω και εγω ενα μωρακι 7 μηνων που τη θηλαζω ακομη.

οσον αφορα τα φαρμακα αν ειχες ενημερωσει το γιατρο εγκαιρως οτι θηλαζεις θα σου εδινε τα καταλληλα φαρμακα.

και εγω πιστευω οτι οσο περισσοτερο θηλασουμε τα παιδια μας τοσο το καλυτερο!και πραγματικα μετα τον 6 μηνα τα πραγματα απλουστευουν πολυ με την εναρξη των στερεων τροφων.

 

Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ

ΦΙΛΙΑ

ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ..

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα τα φαρμακα αν ειχες ενημερωσει το γιατρο εγκαιρως οτι θηλαζεις θα σου εδινε τα καταλληλα φαρμακα.

 

Αγαπητή vivian αυτό δυστυχώς μοιάζει λίγο με ανέκδοτο στην Ελλάδα... :?

 

Η kelly πήρε φάρμακα απολύτως ασφαλή για το θηλασμό αλλά ο γιατρός δεν ήξερε ότι μια αντιβίωση που χορηγείται και σε βρέφη, άρα μπορεί να την παρει το βρέφος σε μεγάλη δόση, είναι ένα φάρμακο ασφαλές στη διάρκεια του θηλασμού.

 

Δηλαδή ο γιατρός δεν μπορεί να σκεφτεί ότι αφού το μωρό παίρνει μια ολόκληρη δόση, μπορεί να πάρει χωρίς πρόβλημα το ελάχιστο ποσοστό που περνά στο γάλα της μαμάς... :?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα φίλες μου, έπρεπε να γράψω κάπου επειγόντως, καθότι έχω πρόβλημα, και επίσης δεν έχω πισί, γράφω από του άντρα μου...

Μειώθηκε ξαφνικά η παραγωγή μου, χωρίς να το θέλω, δεν θέλω να αποθηλάσουμε, ούτε η Χριστίνα μου. Αλλά τις τελευταίες 10 μέρες, θήλαζε όλο και λιγότερο, για διάφορους λόγους, προσπαθούσα να της κόψω και το νυχτερινό, και μου γύρισε μπούμερανγκ... Το γάλα μου μειώθηκε, το στήθος μου δεν πρήζεται πια καθόλου, ξέρω αυτό είναι φυσιολογικό, αλλά όχι για μένα που είχα πάντα υπερπαραγωγή, και ήμουν συνέχεια πρησμένη. Τώρα το μωρό προσπαθεί να θηλάσει και νομίζω δεν έχω γάλα, γυρναεί με απορία, και μου λέει παραπονιάρικα: "(γ)άλα?" . Επίσης δεν βλέπει σταγόνα στο στόμα της, νομίζω ότι μόνο πιπιλάει. Τις τελευταίες 2-3 μέρες την βάζω πιο συχνά στο στήθος για να μου αυξήσει την παραγωγή, αλλά δεν βλέπω αποτέλεσμα... ΒΟΗΘΕΙΑ!!! δΕΝ ΘΈΛΩ ΝΑ ΑΠΟΘΗΛΆΣΟΥΜΕ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

haido καλημέρα και εμείς εδώ και περίπου δύο βδομάδες θηλάζουμε πρωί βράδυ και τα χαράματα, νιώθω το στήθος μου χαλαρό, δεν πρήζεται όπως πριν αλλά παρόλαυτα μόλις κάτσει ο μικρός στο στήθος σε μισό λεπτό αρχίζει να τρέχει, νιώθω δηλαδή ακόμα αυτό το let down, (που διάβαζα κάπου εδώ). Ελπίζω να διατηρηθεί για πολύ καιρό ακόμα. Εσύ δεν νιώθεις κάτι, η μικρή πόσο κάθεται στο στήθος; Προσπάθησε να την βάζεις το βράδυ την ώρα που είναι μισοκοιμησμένη έτσι ώστε να κάθεται παραπάνω ώρα. Ο μικρός μου το βράδυ κάθεται και μισή ώρα και παίρνει και τα δύο. Ελπίζω να δει και η Αγλαία να σου απαντήση.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Pipi, anna kai bloublou, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, η μικρή μου είναι 16.5 μηνών, θα γράψω τα ίδια και σε ένα άλλο ποστ που είδα, που παρακολουθεί και η Αγλαια, για να δω τι θα γίνει... είμαι σίγουρη ότι το γάλα μου έχει μειωθεί δραματικά...

Link to comment
Share on other sites

BLOUBLOU, ξέχασα να απαντήσω... είναι και το παλιο-λάπτοπ, που δε με βολεύει... δεν νιώθω να κατεβαίνει γάλα, η μικρή, κάθεται 3-4 λεπτά και μετά διαμαρτύρεται, σαν να μου λέει, πού είναι το (γ)άλα, οεο??? ΄/αρχισα να την βάζω πιο πολύ ώρα, αλλά ακόμη τπτ, δυστυχώς... πότε θα δω αποτέλεσμα??? πριν την έβαζα πρωί-βράδυ, και 1-2 φορές τη νύχτα, τώρα το αύξησα σε 4 φορες τη μέρα και 1-2 τη νύχτα... είδωμεν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

BLOUBLOU, ξέχασα να απαντήσω... είναι και το παλιο-λάπτοπ, που δε με βολεύει... δεν νιώθω να κατεβαίνει γάλα, η μικρή, κάθεται 3-4 λεπτά και μετά διαμαρτύρεται, σαν να μου λέει, πού είναι το (γ)άλα, οεο??? ΄/αρχισα να την βάζω πιο πολύ ώρα, αλλά ακόμη τπτ, δυστυχώς... πότε θα δω αποτέλεσμα??? πριν την έβαζα πρωί-βράδυ, και 1-2 φορές τη νύχτα, τώρα το αύξησα σε 4 φορες τη μέρα και 1-2 τη νύχτα... είδωμεν...

 

Λογικά θα δεις αποτέλεσμα σε 3-4 μέρες. Αλλιώς μπορείς να ζητήσεις βοήθεια από την Άννα Πατσούρου που είναι παιδίατρος και σύμβουλος θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επιτέλους είδα αποτέλεσμα, άργησα λίγο (10 μέρες σχεδόν), αλλά τα κατάφερα! Ευχαριστώ Αγλαΐα! Δεν ήμουν πολύ επίμονη στην αρχή, αλλά , τώρα ΟΚ! Έπρεπε να αυξήσω σε τουλάχιστον 7-8 θηλασμούς το 24-ωρο για να πετύχω αύξηση της παραγωγής, τώρα συμβιβαστήκαμε σε 5-6 θηλασμούς. Επιτέλους ξαναέβαλα και επιθέματα στο σουτιέν! Το ηθικό δίδαγμα? Με 2 θηλασμούς το 24-ωρο, τουλάχιστον εγώ, οδηγούμαι σε ...στέρεμα!

Καλή επιτυχία και στις ομοιοπαθόυσες.

Link to comment
Share on other sites

thanx pipi!

 

Έχω και μια άλλη ερώτηση. Αν λείψω 3-4 μέρες από το σπίτι, για ένα ταξιδάκι με τον καλό μου, πόσες αντλήσεις πρέπει να κάνω για να διατηρηθεί η γαλουχία μου? Η Χριστίνα μου είναι 17 μηνών και πίνει ενίοτε ΚΑΙ φρέσκο γάλα από ποτήρι με το καλάμάκι. Πειράζει αν δεν αφήσω δικό μου γάλα? (Υποθέτω όχι). Βασικά με ενδιαφέρει να διατηρηθεί η παραγωγή μου...

Link to comment
Share on other sites

Αφού το μωρό σου θηλάζει 5-6 φορές την ημέρα καλό θα ήταν να αντλείς τόσες ή και παραπάνω φορές (καλύτερα) για να μην επιστρέψεις στα παλιά προβλήματα της μειωμένης παραγωγής. Αλλά αφού δεν έχεις αντλήσει εδώ και πολύ καιρό δεν ξέρω κατά πόσο θα ανταποκριθεί το στήθος σου. Εννοώ αν ο εγκέφαλος λάβει το ερέθισμα του θηλάστρου όπως του μωρού και ανταποκριθεί το ίδιο. Αν ξέρει κάποια άλλη κοπέλα να μας διαφωτίσει.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Χαιδω το παιδι μπορει να μεινει και χωρις το γαλατακι σου, αλλα εσυ θα πρηστεις πολυ ασχημα και πρεπει να βγαλεις γαλα.......κανε δοκιμες απο πριν εμ το θηλαστρο για να στρωσει η αντληση, γιατι μπορει με την πρωτη να μη βγλαει γαλα.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

ναι, ήδη δοκίμασα με το θήλαστρο, και έβγαλα πολύ λίγο... αν και δεν με ενδιαφέρει να έχω παραγωγή εκείνες τις μέρες, αλλά να διατηρηθεί η γαλουχία. Έχει σχέση το ένα με το άλλο? (πιθανώς...)

 

Να ρωτησω και κάτι άλλο (τώρα που βρήκα παπά...:-) Αν για χ, ψ λόγο μειωθεί η παραγωγή μου, και η Χριστίνα ζηταέι στήθος, αν δεν βγαίνει γάλα, υπάρχει περίπτωση να της προσφέρω εγώ το στήθος για πιπίλισμα, και εκείνη να το δέχεται, χωρίς όμως να πίνει γάλα? Και αυτό για πόσο καιρό το δέχεται ένα παιδάκι?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα σε τρεις μερες δεν χανεται η παραγωγη..........αρκει να κανεις εσυ μερικες ανλτησεις (περισσοτερο για σενα δλδ)...μολις πας σπιτι αναλαμβανει το μωρο, το αφηνεις στο στηθος οσο θελει κι αυτο θα σου ανεβασει την παραγωγη.........

 

Σε μενα τουλαχιστον αυτο το συστημα λειτουργησε για μηνες,.......ελειπα δλδ ολη την εβδομαδα και με εβλεπε βραδυ........τις πρωτες μερες εφθανα σπιτι πρησμενη απο το γαλα και ειχα και πονακια απο φραγμενους πορους (το παθαινω ευκολα)........οταν εφθανε η κυριακη και ημουν σπιτι ολη μερα, παρατηρουσα οτι το παιδι δεν ειχε παραπονο με την παραγωγη.......επινε ολη μερα μια χαρα και μου ανεβαζε την παραγωγη........κι εκει που ειχε συνηθισει το στηθος να θηλαζει λιγοτερο ολη την εβδομαδα, την επομενη μερα που δουλευα παλι μεχρι αργα, ξαναγυριζα σπιτι πρησμενη......

 

 

Ακομα και το πιπιλισμα που κανει το μωρο ανεβαζει την παραγωγη σου.....

 

Θα σου πω για μια γνωστη μου που σταματησε το θηλασμο στην 5 μηνων κορη τηα λογω ενος χειρουργειου που εκανε.........αποφασισε ομως να επαναγαλακτισει κι εβαζε καθε μερα το μωρο στο στηθος να πιπιλαει.........του φτιαχνε γαλα μονο αργοτερα αφου το αφηνε να πιπιλαει για ωρα το στηθος...........καθε μερα το ιδιο.....σε ενα μηνα το πολυ ο θηλασμος ανεκτησε το χαμενο εδαφος....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

thanx vera! πολύ χρήσιμα όλα αυτά! Κι εσείς θηλάζετε ακόμα, ε? νομίζω ότι άμα κλείσεις χρόνο, μετά δύσκολα το σταματάς... ωραία... με χαλάρωσες! Έτοιμη για ταξιδάκια λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...