Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ...


myrto

Recommended Posts

Γεια σας,

έχω ένα κοριτσακι 10,5 μηνών και θηλάζουμε.

 

Το πρόγραμμά μας έχει διαμορφωθεί περίπου ως εξής:

08:30 θηλασμός

11:00 φρούτα

14:00 μεσημεριανό

17:00 απογευματινό

19:30 θηλασμός

20:00-08:00 ύπνος με ένα ακόμα ξύπνημα για θηλασμό γύρω στις 24:00.

Δηλαδή συνολικά 6 γέυματα από τα οποία 3 στερεές και 3 θηλασμοί.

 

Επειδή εχω επιστρεψει στην δουλεια, εχω τις εξης απορίες:

 

1. Είναι αρκετοι 3 θηλασμοί για το μωρό για το γαλα που χρειαζεται? γιατι διαβαζω πως χρειαζεται 4-6 θηλασμους αλλα δεν ξερω ποτε θα μπορουσα να εβαζα επιπλεον θηλασμο??? λειπω για δουλεια 8.30 το πρωι με 18.30 το απογευμα και στις 20.00 περιπου κοιμαται για βραδυ.

 

2. Στην δουλεια κανω 2 αντλησεις στις 12 και στις 4. Δηλαδη συνολικα μαζι με τους θηλασμους, 5 φορες τη μερα αδειαζει το στηθος. Απο θεμα παραγωγης δεν εχω καποιο προβλημα, αλλα με εχει κουρασει παρα πολυ το θεμα των αντλησεων στη δουλεια. Θα μπορουσα να τις σταματησω? Φοβαμαι οτι και θα πρηστω γιατι θα ειμαι περιπου 10 ωρες με το γαλα στο στηθος, αλλα και θα μου μειωθει το γαλα μονο με 3 θηλασμους την ημερα.

 

Τα παραπανω ισχυουν 4 φορες την εβδομαδα. τις υπολοιπες 3 ημερες θηλαζω 1-2 φορες επιπλεον γιατι ειμαι σπιτι.

 

Εχετε αντιστοιχη εμπειρια? ευχαριστω :)

 

 

 

Φίλη μου, είχαμε και έχουμε σχεδόν το ίδιο πρόγραμμα.

 

Επέστρεψα στη δουλειά αρχές Ιανουαρίου και από τότε την θηλάζω 3 φορές την ημέρα κι εγώ, πρωί - απόγευμα - βράδυ, ενίοτε κάποια σκ 1-2 φορές ακόμα και όλα έχουν κυλήσει μια χαρά τόσους μήνες.

 

Να σου πω επίσης ότι δεν άντλησα καθόλου όσους μήνες εργάζομαι και το στήθος μου δεν έχει παρουσιάσει κάποια ενόχληση. Αυτή είναι η δική μου εμπειρία. Καλή συνέχεια και να χαίρεσαι το παιδάκι σου! :D

0mthp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγώ γύρισα στην δουλειά όταν ο μικρός ήταν 6,5 μηνών και αντλούσα μια φορά στην δουλειά για 2 μήνες περίπου. Μετά σταμάτησα να αντλώ (δεν ειχα τι να κάνω και το γάλα και δεν υπήρχε λόγος), σταδιακά μείωνα την ποσότητα άντλησης για να μην πετρώσει το στήθος. Η παραγωγή προσαρμόζεται, δεν είδα να υπάρχει πρόβλημα με την παραγωγή με 3 θηλασμούς την μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Οποτε λεω σταδιακα να μειωσω/κοψω τις αντλησεις? Γιατι το στηθος μου εχει προγραμματιστει μαλλον και αντλω αρκετο γαλα στη δουλεια και ενω εχω μειωσει το χρονο αντλησης, η ποσοτητα που αντλω αυξανεται..... Το γαλα που παω σπιτι δεν εχω τι να το κανω γιατι εχω και αρκετο στην καταψυξη που και αυτο δεν ξερω αν θα προλαβει να το πιει.

 

Ελπιζω να μην μου δημιουργηθει καποια εμπλοκη γιατι και 10 ωρες μου φαινεται πολυ να ειμαι ετσι στη δουλεια, αλλα και το θηλαστρο με εχει κουρασει πλεον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αγλαϊα μου θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής: Η μικρή μου είναι 11,5 μηνών και μέχρι τώρα όταν έλειπα για κάποιες ώρες από το σπίτι η γιαγιά της έδινε φρουτέκρεμα ή αλεσμένο φαγητό, ποτέ δεν ήπιε γάλα από μπιμπερό ήθελε μόνο από το στήθος.Τώρα όμως πρόκειται να λείπω πλέον στη δουλειά για 9 ώρες. Σκέφτομαι να τη θηλάζω πριν φύγω για δουλειά και όσο λείπω να τρώει στερεά τροφή, ωστόσο πρέπει να κάνω αντλήσεις στη δουλειά για να μη κοπεί το γάλα ή αρκεί να θηλάζει το παιδί όταν είμαστε μαζί ; Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Η μπεμούλα μου ταλαιπωρήθηκε πολύ για να φάει το γάλα της μαμάς της, αλλά τα καταφέραμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Οποτε λεω σταδιακα να μειωσω/κοψω τις αντλησεις? Γιατι το στηθος μου εχει προγραμματιστει μαλλον και αντλω αρκετο γαλα στη δουλεια και ενω εχω μειωσει το χρονο αντλησης, η ποσοτητα που αντλω αυξανεται..... Το γαλα που παω σπιτι δεν εχω τι να το κανω γιατι εχω και αρκετο στην καταψυξη που και αυτο δεν ξερω αν θα προλαβει να το πιει.

 

Ελπιζω να μην μου δημιουργηθει καποια εμπλοκη γιατι και 10 ωρες μου φαινεται πολυ να ειμαι ετσι στη δουλεια, αλλα και το θηλαστρο με εχει κουρασει πλεον.

 

Να σταματήσεις τις αντλησεις!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαϊα μου θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής: Η μικρή μου είναι 11,5 μηνών και μέχρι τώρα όταν έλειπα για κάποιες ώρες από το σπίτι η γιαγιά της έδινε φρουτέκρεμα ή αλεσμένο φαγητό, ποτέ δεν ήπιε γάλα από μπιμπερό ήθελε μόνο από το στήθος.Τώρα όμως πρόκειται να λείπω πλέον στη δουλειά για 9 ώρες. Σκέφτομαι να τη θηλάζω πριν φύγω για δουλειά και όσο λείπω να τρώει στερεά τροφή, ωστόσο πρέπει να κάνω αντλήσεις στη δουλειά για να μη κοπεί το γάλα ή αρκεί να θηλάζει το παιδί όταν είμαστε μαζί ; Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Να μην κανεις αντλησεις, θα τρωει στερεες οταν λείπεις και θα θηλαζει οταν είστε μαζι! Καλη συνέχεια!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Να σταματήσεις τις αντλησεις!

 

Σταματησα εδω και 3 μερες τις αντλησεις την ημερα στη δουλεια και δεν εχω πολυ γαλα το βραδυ :-(. Χθες στις 2 το βραδυ εκλαιγε σπαρακτικα μεχρι που εδωσα απο καταψυξη που ειχα. Εβαλα το θηλαστρο και ειχα μονο 70μλ.

 

Σημερα το πρωι το στηθος μου δεν ηταν πρησμενο καθολου. Τι να κανω? Λετε να μου κοπηκε τοσο γρηγορα??

 

Εχω περιοδο απο προχθες. Μηπως παιζει ρολο ?

Link to comment
Share on other sites

Σταματησα εδω και 3 μερες τις αντλησεις την ημερα στη δουλεια και δεν εχω πολυ γαλα το βραδυ :-(. Χθες στις 2 το βραδυ εκλαιγε σπαρακτικα μεχρι που εδωσα απο καταψυξη που ειχα. Εβαλα το θηλαστρο και ειχα μονο 70μλ.

 

Σημερα το πρωι το στηθος μου δεν ηταν πρησμενο καθολου. Τι να κανω? Λετε να μου κοπηκε τοσο γρηγορα??

 

Εχω περιοδο απο προχθες. Μηπως παιζει ρολο ?

 

Η περιοδος παίζει ρολο.

Δεν εχει σημασία το αν θα μειωθει κάπως. Σίγουρα θα μειωθει το γαλα εφόσον δεν αντλεις. Αλλα ειναι κατι που πρέπει να γίνει!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Η περιοδος παίζει ρολο.

Δεν εχει σημασία το αν θα μειωθει κάπως. Σίγουρα θα μειωθει το γαλα εφόσον δεν αντλεις. Αλλα ειναι κατι που πρέπει να γίνει!

 

Oποτε αν μετα δεν χορταινει το μωρο τι θα γινει? Δεν θελω να αποθηλασω. Να δινω και συμπληρωμα?

Link to comment
Share on other sites

Oποτε αν μετα δεν χορταινει το μωρο τι θα γινει? Δεν θελω να αποθηλασω. Να δινω και συμπληρωμα?

 

Θα θηλαζεις όσες ωρες εισαι σπιτι, με 4-5 θηλασμούς δε χρειαζεται συμπλήρωμα.

Το γαλα σε αυτήν την ηλικια δεν ειναι η κυρια διατροφική πηγή.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Γεια σας! Επιστρέφω στη δουλειά σε ένα μήνα και ο μπέμπης θα είναι 3 μηνών και 8 ημερών. Τώρα είμαστε διακοπές και δεν μπορώ να ξεκινήσω να καταψύχω γάλα, θα επιστρέψουμε 1 εβδομάδα πριν τη δουλειά και θα νοικιάσω το symphony. Θα δουλεύω Δευτέρα με Πέμπτη πλήρες ωράριο και την Παρασκευή θα έχω ρεπό. Θα φεύγω 8:30 το πρωί και θα επιστρέφω 6 το απόγευμα. Πόσο γάλα περίπου θα πίνει το μωρό; Έβγαλα 50 ml και δοκίμασα να δώσω λίγο για να μάθει σιγά σιγά το μπιμπερό, χρησιμοποίησα την calma της medela αλλά τζίφος. Φαντάζομαι θέλει το χρόνο του, αλλά τη βλέπω "δύσκολη" θηλή, θα τη μάθει ή τζάμπα την πήρα και να δοκιμάσω απλή θηλή; Μετά τους 3 μήνες, με 3-4 μπουκάλια που υπολογίζω να παίρνει υπάρχει ακόμα ο κίνδυνος για σύγχυση θηλών ;

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα, τη θηλή πρέπει να την αποστειρώνω; Αν χρησιμοποιώ σακουλάκια για τις αντλήσεις, το μπιμπερό που θα βάζω μετά το γάλα τη στιγμή που πρέπει να το πιει θα πρέπει να είναι αποστειρωμένο; Έχω την εντύπωση ότι αποστειρώνουμε μόνο τα μπουκάλια που συλλέγουμε/αποθηκεύουμε γάλα, θυμάμαι καλά;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια!! Θα ηθελα τα φωτα σας... Εχω εαν μωρακι τωρα 40 ημερων, το οποιο το θηλαζω αποκλειστικα... Απο οκτωβρη θα παω δουλεια κ θα ηθελα τη γνωμη σας πως θα τα βολεψω με το θηλασμο...θα πρεπει μαλλον απο τωρα να αρχισω να κανω τραπεζα....α επισης θα φευγω κατα τις 8.30& θα γυρναω κατα τις 18.30...πως θα τα βολεψω?? α,επισης στη δουλεια,το αφεντικο εχει αρκετες φορες εξωτερικα ραντεβου,αρα θα μπορω να ξεκλεβω χρονο για να βγαζω με το θηλαστρο...θεωρητικα θα πρεπει να βγαζω δυο φορες στη δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Καλό είναι να ξεκινήσεις από τώρα την τράπεζα.

Θα προσπαθήσεις να θηλάζεις αμέσως πριν φύγεις και με το που θα γυρνάς. Το μωράκι είναι μικρό, άρα, στο 10ωρο που θα λείπεις, θα κάνει σίγουρα 3 γεύματα, έτσι δεν είναι; Επομένως, καλύτερα να κάνεις κι εσύ 3 αντλήσεις, τόσο για να μη μειωθεί η παραγωγή, όσο και για να εξασφαλίσεις τα γεύματα του μωρού.

Να ρωτήσω κάτι; Γιατί λες ότι θα "ξεκλέβεις" χρόνο όποτε λείπει το αφεντικό; Είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου να κάνεις αντλήσεις, να του μιλήσεις για τις προθέσεις σου. Συγγνώμη που ανακατεύομαι, κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου, κ εννοειται οτι δεν ανακατευεσαι! Ναι, στο 10ωρο κανει περιπου 3 γευματα... Αυτο σημαινει οτι πρεπει να κανω 3 αντλησεις στη δουλεια? το ειπα αυτο για το αφεντικο, γιατι δυστυχως η ελληνικη εργασιακη πραγματικοτητα δεν δεχετσι ευκολα το θηλασμο... Επισης κατι αλλο: θα νοικιασω επαγγελματικο θηλαστρο για την τραπεζα... Εχω ακουσει ομως οτι ειναι λιγο ογκωδη για να το μεταφερω στη δουλεια... Εχετε να μου προτεινετε και καποιο αλλο για να ειναι ευκολο στη μεταφορα? ή για να το αφηνω εκει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

 

Πότε θα καταλάβουν, επιτέλους, οι εργοδότες ότι ο ευχαριστημένος εργαζόμενος είναι αποδοτικότερος εργαζόμενος;;; Τέλος πάντων...

 

Ναι, εννοούσα για 3 αντλήσεις στη δουλειά, ουσιαστικά αναπληρώνεις τους θηλασμούς που χάνεις. Αλλά, δες και αυτό για το "μαγικό αριθμό": http://www.thilasmos.com/?p=2131

 

Το ενοικιαζόμενο θήλαστρο από μόνο του δεν είναι ογκώδες, αλλά η θήκη μεταφοράς του είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ!. Θα πρότεινα να το βάλεις σε ένα απλό σακίδιο πλάτης, αφού το τυλίξεις με κάτι μαλακό, για να το προφυλάξεις από χτυπήματα. Η Medela πουλάει ειδική τσάντα μεταφοράς του, http://klinikum.gr/product/city-style/ αλλά γιατί να μπεις στα έξοδα;

Μην το αφήσεις στη δουλειά, αν σου το κλέψουν ή σου το σπάσουν, είναι πανάκριβο (νομίζω πάνω από 1.000 ευρώ).

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

 

εγώ που ειχα νοικιασει το συμφονυ μια χαρα το πηγαινοέφερνα στη δουλειά. Δεν είναι ιδιαίτερα βαρύ απλώς έχει όγκο. Όλοι με ρωτούσαν τι κουβαλάω και αν παώ ταξίδι ! Δε θα το άφηνα στη δουλειά

Link to comment
Share on other sites

SOS ξέχασα τις χοάνες στη δουλειά. Έχω μια από το swing αλλά θα πρέπει να κάνω Μονή άντληση

Αν τις ρίξω σε βραστό νερό αποστειρώνονται ; Μπορώ να κάνω κάτι με το φούρνο μικροκυμμάτων;

Link to comment
Share on other sites

Σε νερό που βράζει για 15 λεπτά, να είσαι σίγουρη (επισήμως, τα 5 λεπτά είναι αρκετά). Στο φούρνο μικροκυμάτων, από όσο ξέρω, μόνο μέσα στα ειδικά σακουλάκια της Medela: http://klinikum.gr/product/quick-clean/

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια...θέλω κι εγώ συμβουλές...είναι ακόμα πολύ νωρίς, είμαι μόλις 4 μηνών έγκυος, αλλά σκέφτομαι κάποια πράγματα. θα ήθελα να θηλάσω το μωρό, όμως πιστεύω ότι θα είναι δύσκολο, γιατί έχω ΠΗΤ 10-13 ιουλίου και πρέπει να γυρίσω στη δουλειά αρχές σεπτέμβρη. δε νομίζω ότι θα έχω τη δυνατότητα στη δουλειά να βγάζω γάλα με το θήλαστρο....τι με συμβουλεύετε να κάνω; εργάζομαι 2-8.30

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Ούτε 2 μηνών μωράκι, θα τρώει τουλάχιστον 2 φορές, τις ώρες που θα λείπεις. Είναι πραγματικά ακατόρθωτο να αντλείς στη δουλειά, έστω μόνο 1 φορά;

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς...ούτε τουαλέτα δεν πηγαίνω πολλές φορές :(

 

Μα δεν πρέπει!

Προσπάθησε να κανεις μια τράπεζα γάλακτος με νοσοκομειακό θηλαστρο. Δε θα ειναι εύκολο όμως αν δεν αντλείς στη δουλειά! Βέβαια έχεις υπέρ σου ότι ημερολογιακά θα είσαι κοντά στον τοκετό.

Τι επιθυμία έχεις; Θέλεις αποκλειστικό θηλασμό ή συμβιβάζεσαι με μεικτή διατροφή; Ανάλογα με το τι θέλεις το ξανασυζητάμε.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...