Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΡΣΑΚΕΙΟ


Recommended Posts

Μαζί με τον άντρα μου βρισκόμαστε τον τελευταίο καιρό σε αναζήτηση σχολείου για τα παιδιά μας (αρχικά για την κόρη μας που θα πάει νηπιαγωγείο). Μία επιλογή μας είναι το Αρσάκειο κυρίως λόγω απόστασης. 'Όμως σε διάφορες επαφές που είχαμε, άνθρωποι από τον χώρο της εκπαίδευσης μας απέτρεψαν με την αιτιολογία οτι μέχρι στιγμής το Αρσάκειο δεν έχει ανταποκριθεί στην πρόκληση της πιο σύγχρονης εκπαίδευσης με την έννοια του σύγχρονου τρόπου διαβάσματος μακρυά από την στεγνή αποστήθιση του παρελθόντος.

Στηρίζεται στην αξία του ονόματος του και στην αδιαμφισβήτητη βαρύτητα που δίνει στον πολιτισμό και την Ελληνική γλώσσα.

 

 

Θα ήθελα λοιπόν αν κάποιος γονιός έχει το ή τα παιδιά του στο Αρσάκειο να μας ενημερώσει σχετικά με το σχολείο και πιο συγκεκριμένα:

 

Μαθαίνει το παιδί από την πρώτη δημοτικού πως να διαβάζει / πως να μαθαίνει δηλαδή?

Γίνεται δια θεματική προσέγγιση των μαθημάτων ?

Υπάρχει βιωματική μάθηση?

Η κάθε διδακτική ώρα είναι το γνωστό 45 λεπτο με την παράδοση του μαθήματος και την εξέταση ή τα παιδιά έχουν χρόνο να δουλέψουν αρκετά το κάθε αντικείμενο ώστε να είναι κάπως προετοιμασμένα για την επόμενη ημέρα και απλά στο σπίτι να κάνουν κάποιες ασκήσεις?

Έχει το παιδί “ταυτότητα” ή “χάνεται” στον μεγάλο αριθμό παιδιών της τάξης και ακόμα περισσότερο στο “αχανές” του σχολείου.

Μου έχουν πει ότι στην ξένη γλώσσα δεν γίνεται καμία ουσιαστική προσπάθεια και όλα τα παιδιά στηρίζονται στα εξωσχολικά.

Ισχύει ότι το επίπεδο των εκπαιδευτικών διαφέρει κατά πολύ και είναι θέμα τύχης να έχεις “καλή” δασκάλα?

 

 

Μπορεί τα παραπάνω να φαντάζουν οτι αναζητάμε το τέλειο σχολείο. Όμως κάποια ιδιωτικά σχολεία προσπαθούν έστω να τα πετύχουν. Φυσικά δεν είμαι καθόλου σίγουρη οτι το καταφέρνουν.

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον έχει την διάθεση να με βοηθήσει έστω και εάν με θεωρήσει υπερβολική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν έχω παιδιά στο Αρσάκειο αν και έχω άποψη για το σχολείο. Όμως εσύ δεν ζητάς αυτό.

Επειδή βλέπω ότι δεν έχεις απάντηση άλλη μέχρι σήμερα, ρίξε μία ματιά και στο "Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία" που έχει σκόρπιες κάποιες πληροφορίες για το σχολείο. Δεν ξέρω πόσο θα σε βοηθήσει, αλλά είναι κάτι.

Πάντως φέρνε σε τακτά χρονικά διαστήματα το θέμα στην επιφάνεια. Δεν μπορεί. Κάποιος από τους αναγνώστες θα έχει παιδιά στο Αρσάκειο και θα ευαισθητοποιηθεί να σου απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι αρσακειαδα... αλλα πανε 500 χρονια εκτοτε...

ημουν στο πρωτο (πειραματικο) τμημα στην εκαλη, με αγορια...

 

οποτε, και γω δεν μπορω να σε βοηθησω ιδιαιτερα... παντως, ναι.. εγω προσωπικα, θα εστελνα το παιδι μου εκει..

Link to comment
Share on other sites

συμφοιτητες μου απο ιατρικη που πηγαιναν αρσακειο δεν λενε κατι το ιδιαιτερο σε σχεση με μας που ειμαστε απο δημοσια.ισα ισα καποιοι απο αυτους σταματησαν να πηγαινουν κατα το λυκειο κ πηγαν σε δημοσια καθως θεωρουσαν οτι ηταν περιττο να συνεχισουν εκει,αφου φροντιστηρια για ξενες γλωσσες κ για μαθηματα απο α' γυμνασιου εκαναν εξω.το θεμα που θετεις οτι ειναι αναλογα σε ποιο δασκαλο θα πεσεις ισχυει παντου κ σε δημοσια κ σε ιδιωτικα.πρωτον ειναι υποκειμενικο θεμα για το ποιο τροπο μεταδοσης γνωσεων απο το δασκαλο θεωρουμε κατανοητο(καποιο δασκαλο που θεωρω εγω καλο ενας αλλος μπορει να μην τον καταλαβαινει)κ δευτερον τα ιδιωτικα σχολεια προσλαμβανουν δασκαλους αναλογα με βισματα αλλα κ με βαθμο πτυχιου.καποιος που εχει βαθμο πτυχιου 10 δε σημαινει οτι εχει κ μεταδοτικοτητα.εγω παντως τα παιδια μου σε δημοσια θα τα παω,δε νομιζω οτι υστερουν σε κατι αφου η παραπαιδεια βασιλευει!

Link to comment
Share on other sites

Σας προτείνω το Διονύσιο Σολωμό στην Αγία Παρασκευή. Δεν έχει αξιόλογη κτιριακή υποδομή, αλλά έχει εξαιρετικό προσωπικό και διευθυντή. Είναι μόνο δημοτικό. Στο σχολείο αυτό τα παιδιά μαθαίνουν πολύ καλά Γαλλικά σε βαθμό που τα περισσότερα εισάγονται στο Lycee Ευγένιος Ντελακρουά, αλλά και στο Pierce. Μπορείτε να μιλήσετε με το Διευθυντή κο Παντελή Μπουκάλα για περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Διάβασα ότι το Αρσάκειο δέχεται από φέτος (2010-2011) και προνήπια? Μήπως ξέρετε πώς αυτό? Όταν είχα περάσει από εκεί τον Απρίλιο, για απλή ενημέρωση για το νηπιαγωγείο, δεν μου είχαν πει τίποτα τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγώ έχω εμπειρία από Αρσάκειο Ψυχικού, καθώς τελειώσαμε εκεί 3 παιδιά και είχαμε άμεσα συγγενικό πρόσωπο καθηγήτρια, οπότε ήταν σαν να μην τελειώσαμε ποτέ, αφού μέχρι πρότεινος πηγαίναμε σε όλες τις εκδηλώσεις και βλέπαμε όλους τους καθηγητές. Το παιδί μου μπορούσα να το βάλω άνετα, όμως δεν θέλησα και ο λόγος είναι ότι η πίεση που ασκείται σε παιδιά δημοτικού είναι απίστευτη και για μένα και απαράδεκτη. Αυτό που γίνεται σε καλό βαθμό τελικά είναι τα Ελληνικά. Οι ξένες γλώσσες γίνονται όπως σε ένα οποιοδήποτε άλλο σχολείο και μάλιστα είναι αναλόγως τον καθηγητή της ξένης γλώσσας..που θα σου τύχει. Αν δεν κάνεις φροντιστήρια full δίπλωμα δεν βλέπεις. Αυτό που έλεγα για τα ελληνικά : προσπαθούν να δείξουν προς τα έξω ένα πρόσωπο, ώστε να καλύψουν και οποιαδήποτε άλλη ατέλεια, με την υπερβολική δουλειά (εργασίες κάθε τύπου ατομικές/ομαδικές, έντυπα υπερβολικά, εγκυκλοπαίδειες κλπ) με την οποία επιφορτίζουν τα παιδάκια, τα οποία πλέον δεν έχουν χρόνο να παίξουν καθόλου, σημειωτέον ότι έχουν και extra επιβάρυνση τα απογεύματα με φροντιστήρια αγγλικών από Β' δημοτικού και μετά. Εχω ακούσει για "σαλταρισμένα" παιδιά και τα λυπάμαι.

Ούτε πτυχιακή να ετοιμάζανε...

Δεν ήθελα λοιπόν να στείλω το παιδί μου σε ένα σχολείο όπου θα επιβαρυνόταν τόσο πολύ το απόγευμα για τις σχολικές εργασίες από την Α' κιόλας δημοτικού και επιπλέον να το επιβαρύνω αναγκαστικά με φροντιστήρια το απόγευμα, καθώς οι ξένες γλώσσες εκεί είναι ανεπαρκείς.

Οσο για τα προνήπια το είχαν παλιά (εμείς πήγαμε προνήπιο) αλλά το έκοψαν λόγω πληθώρας παιδιών νηπιαγωγείου. Τώρα με την κρίση μάλλον το ξεκίνησαν ξανά, αφού ίσως έχουν κενά.

Και όσο αναφορά στο Λύκειο, πραγματικά πολλά παιδιά έφευγαν, μια που δεν τους προσέφερε τίποτα περισσότερο και έπρεπε να κάνουν τρελλά φροντιστήρια. Και οι επιτυχίες ήταν κυρίως κλασσικών σπουδών.

Ελπίζω να σε διαφώτισα λίγο, μπορείς όμως να σταθείς απέξω ένα μεσημέρι και να ρωτήσεις γονείς που περιμένουν τα παιδιά τους εκεί. Το ίδιο έκανα στο σχολείο που επιλέξαμε εμείς και έμαθα πολλά. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι με την επιλογή μας.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι αρσακειαδα... αλλα πανε 500 χρονια εκτοτε...

ημουν στο πρωτο (πειραματικο) τμημα στην εκαλη, με αγορια...

οποτε, και γω δεν μπορω να σε βοηθησω ιδιαιτερα... παντως, ναι.. εγω προσωπικα, θα εστελνα το παιδι μου εκει..

αχ φυστικακι κι εγω τα ιδια. μονο που στο δικο μας δημοτικο δεν ειχαμε αγορια...νομιζω ειχανε στο 5ο και 6ο? εγω ημουν στο 4ο. αγορια πια ειχαμε 5-6 σε καθε ταξη στο γυμνασιο. Στο θεμα μας.

ΔΕ θα σου μιλησω για πριν 20 χρονια γιατι δεν εχει νοημα ( αν και πιστευω πως η λογικη ενος σχολειου δεν αλλαζει ευκολα, ειδικα απο τη στιγμη που ακομη διδασκουν καθηγητες που ειχα κι εγω!!!!) Να σημειωσω επισης πως εγω ημουν μεταγραφη απο αλλο μικροτερο ιδιωτικο και πηγα εκει στη 5η δημοτικου και τα βρηκα πολυ δυσκολα σε θεμα προσαρμογης κ τροπου διδασκαλιας.

Πιο προσφατες λοιπον εχω 2 ξαδελφες μου που πηγαν στο αρσακειο τοσιτσειο στην εκαλη. Καθε ταξη δημοτικου ειχε γυρω στα 28-30 παιδακια. πολλα απο αυτα ηξεραν κουτσα κουτσα να διαβαζουν ηδη απο το νηπιαγωγειο. δε ξερω αν αυτο σας ακουγεται καλο η κακο. (Τα παιδακια ομως απο αλλα σχολεια που δεν ηξεραν δυσκολευονταν να ακολουθησουν... )Απο οσο ειχα μαθει τα μαθηματα γινονταν περιπου οπως και σε εμας τοοοτε ( γιαυτο λεω πως δεν αλλαζει ενα σχολειο το προγραμμα του ευκολα.) "εργαστηριο" για μελετη περιβαλλοντος ( με προβολες σε προτζεκτορες , αναλογες του μαθηματος κλπ) και γενικα κανουν διαφορετικα πραγματα απο οτι στα περισσοτερα σχολεια.(δημοσια). 2 ξενες γλωσσες ομως στη 4η (ή 5η) δημοτικου νομιζω πως ειναι υπερβολη και σκοτωμα! πως να αναπεξελθουν αυτα τα παιδακια?

Στο λυκειο ξερω πολλα παιδια που φευγουν κι αυτο γιατι δεν καλυπτει ολα τα φασματα....πχ τεχνικα λυκεια η οπως αλλιως τα λενε τωρα ( συγνωμη δε τα παρακολουθω εδω και καιρο τα σχολικα θεματα!) και για θεμα χρηματων καθως νομιζω πως σε καθε ταξη αλλαζει και η τιμη ( οσο ανεβαινεις)

Εγω αν μπορουσα θα τα εστελνα εκει τα παιδια μου αλλα με μια πιο χαλαρη διαθεση απο μεριας μου. δε θα χρειαζοταν το παιδι μου να ειναι πρωτο ) οπως ζητανε ολοι οι γονεις σχεδον απο τα παιδια τους) για να ευχαριστηθω εγω....! την εποχη εκεινη περασα απιστευτες στιγμες στο σχολειο μου που δε θα τις αλλαζα με τιποτα!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα και εγω ειμαι αρσακειαδα αλλα δεν μπορω να μιλησω για πριν 850 χρονια...!!!απλα εχω εμπειρια απο φιλες που εχουν στειλει τα παιδια τους εκει και απο την αδερφη μου...οσον αφορα τις ξενεσ γλωσσες ναι εχετε δικιο δεν γινεται δουλεια μονο απο το σχολειο..αλλα για τον ελευθερο χρονο θα διαφωνισω τα κοριτσακια της αδερφης μου που ειναι εκει απο το νηπιαγωγειο εκτος οτι ειναι απολυ ευχαριστημενα και κολυμβητηριο πανε και ιππασια και παιχνιδι και ολα και 9 η ωρα στο κρεβατι...οσον αφορα το τροπο διδασκαλιας δεν ξερω να σας πω αλλα οι μικρες ηταν παντα πολυ χαρουμενες που θα πηγαιναν σχολειο και τους αρεσε που ηταν και πολλα παιδια αυτο εν μερη ισως ειναι θετικο απο την αποψη και μονο οτι μεσα σε ενα τοσο μεγαλο σχολειο συγουρα το παιδακι θα βρει καποιο αλλο που να του ταιριαζει στο χαρακτηρα..!!και τα σχολεια που εχω να κανω με το νηπιαγωγειο ειναι οτι στα δικα μας κοριτσακια παντως τους αρεσε πολυ που τα βγαζανε στο κηπο παιζανε στο γκαζον κανανε κηπουρικη και ερχοντουσαν γενικοτερα σε μια επαφη με τη φυση...μην ξεχναμε οτι ειναι ενα σχολειο μες στο πρασινο και τα παιδια εχουν την προσβαση αντιθετως με αλλα που απλα βλεπουν γυρο τους κτηρια αυτοκινητα και τσιμεντο..!!!ως ενα βαθμο ομως εχει μεινει απλα μονο το ονομα..εγω οταν αποκτησω παιδακια θα ηθελα να τα στειλω στο αρσακειο αλλα σκεφτομαι πολυ το θεμα της ξενης γλωσσας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και όσο αναφορά στο Λύκειο, πραγματικά πολλά παιδιά έφευγαν, μια που δεν τους προσέφερε τίποτα περισσότερο και έπρεπε να κάνουν τρελλά φροντιστήρια. Και οι επιτυχίες ήταν κυρίως κλασσικών σπουδών.

Ελπίζω να σε διαφώτισα λίγο, μπορείς όμως να σταθείς απέξω ένα μεσημέρι και να ρωτήσεις γονείς που περιμένουν τα παιδιά τους εκεί. Το ίδιο έκανα στο σχολείο που επιλέξαμε εμείς και έμαθα πολλά. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι με την επιλογή μας.

 

οσον αφορα το λυκειο και εγω αυτο ηθελα να πω οτι για μενα απο τα 3 λυκεια που εχει στο ψυχικο μονο το κλασσικο αξιζει...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το κλασσικό τελείωσα και πιστεύω ότι ήταν και το μόνο που είχε 100% επιτυχία στις Πανελλαδικές. Το Γενικό (1ο και 2ο) που ήταν οι φίλες μου είχαν μεγάλη αποτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τα προνήπια το είχαν παλιά (εμείς πήγαμε προνήπιο) αλλά το έκοψαν λόγω πληθώρας παιδιών νηπιαγωγείου.

 

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ, γιατί το Μάιο που είχα πάει για ενημέρωση δεν μου είπαν τίποτα για προνήπιο (το παιδί μου ηλικιακά θα πάει προνήπιο, αλλά εγώ ρωτούσα για νηπιαγωγείο). Μάλλον η οικονομική κρίση χτύπησε κι εκεί!

Link to comment
Share on other sites

αχ φυστικακι κι εγω τα ιδια. μονο που στο δικο μας δημοτικο δεν ειχαμε αγορια...νομιζω ειχανε στο 5ο και 6ο?

 

 

νομιζω ημουν στο 1ο..

 

ειχαμε αγορια απο το νηπιο..

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι αρσακειαδα... αλλα πανε 500 χρονια εκτοτε...

ημουν στο πρωτο (πειραματικο) τμημα στην εκαλη, με αγορια...

 

οποτε, και γω δεν μπορω να σε βοηθησω ιδιαιτερα... παντως, ναι.. εγω προσωπικα, θα εστελνα το παιδι μου εκει..

 

ωπα! `τωρα το ειδα. Ειμασταν γειτονισσες κοριτσι. Πισω πορτα με πισω πορτα νομιζω καταλαβες που ειμουν........:roll:

 

Οσο για το θεμα καλα σχολεια ειναι κυριως λογω χωρων και εξοσχολικων δραστηριοτητων. Πισινες, γηπεδα ολυμπιακων διαστασεων κλπ. Αλλα ως μαθητρια σε κατι αναλογο δεν εμαθα τπτ παραπανω απο το παιδακι του δημοσιου. Αν το σηκωνει η τσεπη τοτε στειλτε τα εκει......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλλα ως μαθητρια σε κατι αναλογο δεν εμαθα τπτ παραπανω απο το παιδακι του δημοσιου. Αν το σηκωνει η τσεπη τοτε στειλτε τα εκει......

 

Νομίζεις ότι δεν μάθατε τίποτα παραπάνω. Ρώτα κι εμένα που τελείωσα δημόσιο σχολείο πρώτη, μπήκα στο πανεπιστήμιο έβδομη με πολύ κόπο και πολλά έξοδα των γονιών μου- και όταν μπήκα στη σχολή κατάλαβα τί σημαίνει μόρφωση από κάποια παιδιά συγκεκριμένων ιδιωτικών σχολείων, που μπορεί να μην έγραψαν τα άριστά μου, όμως είχαν πολύ ευρύτερη παιδεία και ήταν σαφώς πιο καλλιεργημένοι άνθρωποι. Δούλευαν με μέθοδο, ήξεραν να ψάχνουν στα βιβλία, είχαν ΔΕΙ μία βιβλιοθήκη κλπ. Εσείς που πήγατε σε αυτά τα σχολεία (είναι η μόνιμη διαφωνία μου με τον άντρα μου που τελείωσε το άλλο μεγάλο σχολείο του Ψυχικού) δεν μπορείτε νομίζω να εκτιμήσετε τόσο τη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζεις ότι δεν μάθατε τίποτα παραπάνω. Ρώτα κι εμένα που τελείωσα δημόσιο σχολείο πρώτη, μπήκα στο πανεπιστήμιο έβδομη με πολύ κόπο και πολλά έξοδα των γονιών μου- και όταν μπήκα στη σχολή κατάλαβα τί σημαίνει μόρφωση από κάποια παιδιά συγκεκριμένων ιδιωτικών σχολείων, που μπορεί να μην έγραψαν τα άριστά μου, όμως είχαν πολύ ευρύτερη παιδεία και ήταν σαφώς πιο καλλιεργημένοι άνθρωποι. Δούλευαν με μέθοδο, ήξεραν να ψάχνουν στα βιβλία, είχαν ΔΕΙ μία βιβλιοθήκη κλπ. Εσείς που πήγατε σε αυτά τα σχολεία (είναι η μόνιμη διαφωνία μου με τον άντρα μου που τελείωσε το άλλο μεγάλο σχολείο του Ψυχικού) δεν μπορείτε νομίζω να εκτιμήσετε τόσο τη διαφορά.

 

Στο ιδιο πηγαιναμε με τον αντρα σου? Κολεγιοπαις ηταν και αυτος ή Μωραιτη? :roll: Δεν ξερω κοπελα μου. Ενταξει μια βιβλιοθηκη ειχα δει, αλλα ουτε μεθοδο ειχα ουτε ηθελα να ψαξω στα βιβλια και την μορφωση στην πλακα την ειχα παρει γενικα. Μιλαω ειλικρινα. Επισης μπηκες πανεπιστημιο. ΜΠΡΑΒΟ σου, εγω δεν μπηκα......σου λεει κατι αυτο? Και μπηκες με τον ΔΙΚΟ σου κοπο και ιδρωτα. Εγω σε πληροφορω αυτο το εκτιμω ΠΟΛΥ περισσοτερο απο εκει που πηγα εγω. Δεν θα το σκοτωσω το θεμα αν μιλησω για την απολυτη υποκρισια των δασκαλων εκει μεσα και για το ποσο ευκολα επισης σε περαν ταξεις αν πληρωσεις, το οποιο και γινοταν κατα κορων. Μιλα στον αντρα σου θα στα πει. Αυτα που εχω δει παντως με κανουν να θελω το παιδι μου μονο δημοσιο να παει. Εκτιμω το δημοσιο γιατι? Γιατι εχω δει οτι εκει μεσα αυτος που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θελει θα κανει τα παντα για να διαβασει και να παει μπροστα. Σε ιδιωτικα τετοιου επιπεδου πολλα ειναι δεδομενα και ειναι ωραια (οπως οι βιβλιοθηκες και οι πισινες) αλλα η μορφωση ΔΕΝ ειναι δεδομενη αν εσυ δεν θες........:wink::wink: Ο αντρας μου εβγαλε δημοσιο. Η αντιληψη που εχει και η ικανοτητα του στο επαγγελμα του ειναι ΣΚΑΛΕΣ ανωτερη απο την δικη μου. Οσο για σενα? Μπραβο σου! Τα σεβη μου

 

ΥΓ¨Κοριτσια δεν θελω να σας καψω το θεμα απλα απαντω στην κοπελα γιατι ειπε κατι πολυ ουσιστικο και σημαντικο οσον αφορα την μορφωση.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Κολέγιο τελείωσε ο άντρας μου, από φτωχή οικογένεια, με πλήρη υποτροφία, όπως και πολλά άλλα παιδιά τότε (τώρα δεν ξέρω για την πολιτική υποτρφιών). Κι εκείνος είναι υπέρ του δημοσίου, ενώ αγαπάει πολύ το σχολείο του και έχει περάσει καλά. Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, απλά θεωρώ ότι το να περάσεις στις πανελλήνιες δεν είναι το βασικό. Σήμερα μάλιστα νομίζω ότι είναι μία πολύ αξιοπρεπής επιλογή να κάνεις κάτι άλλο, γιατί το πτυχίο σίγουρα δεν σου εξασφαλίζει τίποτα. Από αυτά που γράφεις, καταλαβαίνω ότι τελικά τα πάντα πρέπει να τα ελέγχουμε. Πουθενά δεν υπάρχει το απόλυτο καλό ή κακό. Και εγώ που έχω το σύνδρομο της επαρχίας, νομίζω θα στείλω το παιδί ιδιωτικό:D:D:D. (άν έχουμε να ζήσουμε μέχρι τότε, βέβαια:D:D)

Link to comment
Share on other sites

να σασ πω κ γω γνωριζοντασ εκ των εσω οτι στο συγκεκριμενο σχολειο χτυπησε η κριση με περικοπεσ μισθων κ προσωπικου κ εχει δοθει η γραμμη καλοι βαθμοι οχι συγκρουσεισ με γονεισ κ παιδια...θα φυγει η πελατεια:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

να σασ πω κ γω γνωριζοντασ εκ των εσω οτι στο συγκεκριμενο σχολειο χτυπησε η κριση με περικοπεσ μισθων κ προσωπικου κ εχει δοθει η γραμμη καλοι βαθμοι οχι συγκρουσεισ με γονεισ κ παιδια...θα φυγει η πελατεια:P:p:p

 

Μπααααα απο παλια ετσι ηταν μην το ψαχνεις. Φανταχτερο παραδειγμα. Δυο ταξεις πιο κατω απο εμενα ηταν ενα κοριτσακι. ΜΕΓΑΛΗΣ οικεγειας VIP (μη χ@σω- δεν λεμε ονοματα). Το κοριτσι έχριζε ιδιαιτερης φροντιδας. Χρειαζοταν ειδικες ταξεις πως να το πω ευγενικα. Ειχε καποια σοβατα θεματα που εβγαζαν ματι. Ε, πηγαινε κανονικα, τα περναγε ολα με Α, και τελειωσε κανονικοτατα. Φυσικα οταν εχεις πατερα τον ταδε ε, τι να κανουμε γονατιζουν πολλοι μπροστα......Τι να πεις περα απο αυτο? .......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που έχω το σύνδρομο της επαρχίας, νομίζω θα στείλω το παιδί ιδιωτικό:D:D:D. (άν έχουμε να ζήσουμε μέχρι τότε, βέβαια:D:D)

 

Περαν ολων των αλλων που ειπα (παρεπιτοντως εμεις παρακαλαμε να φυγουμε απο εδω να ερθουμε επαρχια - ειδες? .....:mrgreen:) υπαρχουν και ιδιωτικα που ειναι πολυ καλα. Απλα πρεπει να το ψαξεις. Πολυ.....μην το αφησεις μονο στο ονομα. Αυτο και μονο ΔΕΝ ειναι ενδεικτικο. Για να μην σου πω ειναι το ενδεικτικο του αναποδου......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

και εγω και τα αδερφια μου ημασταν στο Αρσακειο. τελευταιος αποφοιτησε ο μικρος ο αδερφος μου το '99. και οι 3 περασαμε σε σχολες της επιλογης μας, αλλα δεν νομιζω να επαιξε ρολο το σχολειο σε αυτο. οι καθηγητες που εμεις ειχαμε, προτιμουσαν τα παιδια αλλων καθηγητων, αλλα και μερικοι επρεπε να παρακολουθουνται απο ψυχιατρο(ειχαμε δασκαλα που σε ΣΤ' δημοτικου χαστουκιζε σαν τιμωρια, καθηγητη αγγλικων που ηταν μισογυνης, μαθηματικο σαλταρισμενο αλλα και αλλα περιστατικα μεταξυ σχεσεων καθηγητων κ μαθητων, θεολογο που εβαζε καλο βαθμο μονο σε οσους φοραγαν σταυρο,κτλ). βεβαια , αυτα συμβαινουν γενικα στα σχολεια , οχι μονο στα ιδιωτικα.

αυτο ομως που δεν δεχομασταν και οι 3 ειναι οι ειδικη μεταχειρηση γονων πολιτικων οικογενειων και οχι μονο...οποιος θελει ονοματα ας κανει πμ, αλλα να ξερετε ειχαμε 1 απο πασιγνωστη μπλε, 1 απο πρασινη οικογενεια και γνωστη τραγουδιστρια. υπηρχαν παιδια πραγματικα ταλαντουχα και με μερακι που ηθελαν να παρουν μερος στα θεατρικα και στις γιορτες, αλλα υπερισχυε η "αξιοκρατια" . περιττο να πω οτι τα ιδια γινονταν και με τους βαθμους.

παντως τον δικο μου τον γιο τον παω σε δημοσιο.

Link to comment
Share on other sites

εγω απ το Αρσακειο γενικα ημουν ευχαριστημενη.

Εχω καταληξει οτι η ποιοτητα του μαθηματος δεν εχει διαφορα με ενα δημοσιο σχολείο. αυτο που διαφερει ειναι οι εγκαταστασεις κ τα παρελκομενα. πολυ ωραιοτερο περιβαλλον, πολυ πιο πλουσιες δραστηριοτητες. κ γενικα υπηρχε ενας μεγαλυτερος ελεγχος σε ολα.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...

η αληθεια ειναι οτι και εγω δε μπορω να εκφερω ουσιαστικη αποψη..

ειμαι μεν Αρσακιαδα..οποτε μπορεις να με θεωρησεις προκατειλημενη..

αλλα η αληθεια ειναι οτι επειδη πηγα απο νηπιαγωγειο στο Αρσακειο Ψυχικου μπορω να σου πω οτι σε καθ μαθησιακο επιπεδο ειχα απο τους καλυτερους εκπαιδευτικους..βεβαια αυτο μπορει να ειναι και απο τυχη..π.χ. φιλες μου που ηταν σε αλλο Δημοτικο ή Γυμνασιο δεν ειχαν την ιδια τυχη..και τα πραγματα ηταν ακριβως οπως τα περιγραφεις..

παντως απο υποδομες υστερει σε σχεση με αλλα ιδιωτικα πιο συγχρονα..π.χ. αθλητικες εγκαταστασεις, πισινες κλπ..αλλα κατα τ'αλλα εμεις απο το 1996 ειχαμε Η/Υ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

    Nobody has received reputation this week.

×
×
  • Δημιουργία νέου...