Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε αρχιζει το παιδι να δοκιμαζει κανονικο φαγητο?


Recommended Posts

Επειδη δεν εχω γνωση επι του θεματος θα ηθελα αν γινεται να μου πειτε ποτε αρχισατε να δινετε στο παιδι σας να δοκιμασει απο το φαγητο που τρωγατε εσεις.Δεν εννοω να τρωει κανονικη μεριδα το παιδι αλλα να του δωσετε πχ πατατουλες φουρνου που ετυχε να ειχατε λιγο να δοκιμασει.

 

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επειδη δεν εχω γνωση επι του θεματος θα ηθελα αν γινεται να μου πειτε ποτε αρχισατε να δινετε στο παιδι σας να δοκιμασει απο το φαγητο που τρωγατε εσεις.Δεν εννοω να τρωει κανονικη μεριδα το παιδι αλλα να του δωσετε πχ πατατουλες φουρνου που ετυχε να ειχατε λιγο να δοκιμασει.

 

Ευχαριστω...

 

 

εγω και τα δυο μου παιδια αρχησα νατους δινω 8,5 μηνων και μετα το χρονο κανονικα ολα τα φαγητα και το αλεσμεννο το σταματησα 10 μηνων.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εχω γνωση επι του θεματος θα ηθελα αν γινεται να μου πειτε ποτε αρχισατε να δινετε στο παιδι σας να δοκιμασει απο το φαγητο που τρωγατε εσεις.Δεν εννοω να τρωει κανονικη μεριδα το παιδι αλλα να του δωσετε πχ πατατουλες φουρνου που ετυχε να ειχατε λιγο να δοκιμασει.

 

Ευχαριστω...

 

Εγω προτιμησα να ακολουθησω τις οδηγιες του γιατρου και μολις χρονισε τοτε μου ειπε να του δινω να δοκιμαζει απο τα δικα μας φαγητα αλλα θα συνεχισει να τρωει τα δικα του. Τωρα την επομενη βδομαδα που εχουμε εμβολιο θα τον ρωτησω αν θα προσθεσουμε κανα αλλο φαγητο γιατι μου φαινεται εχει αρχισει να μπουχτιζει ολο τα ιδια φαγητα.

Y9MXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Από το χρόνο και μετά - ειδικά αν έχει δόντια αρκετά - τρώει φαγητό ίδιο με την υπόλοιπη οικογένεια.

Τώρα, για να δοκιμάσει λίγο, ε, αν τρώει αλεσμένες τροφές (από 6-8 μηνών) και του δώσεις κάτι μαλακό, όπως πατάτα που λες, δεν θα πάθει και τίποτα αν το δοκιμάσει :D!

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, εξαρτάται και από τον τρόπο που μαγειρεύει κανείς. Π.χ. άλλο να φάει πατατούλα και κοτόπουλο στο φούρνο όπως το κάνω εγώ, με ελάχιστο αλάτι και χωρίς μπαχαρικά και άλλο κοκκινιστό από τη μαμά μου, τσιγαρισμένο σε άφθονο λάδι και πίτα στο αλάτι και το μπαχαρικό.:twisted:

 

Τα δικά μου τα "νερόβραστα" φαγητά τα δίνω άφοβα και πριν να χρονίσουν τα παιδιά, από 8-9 μηνών και μάλιστα συνήθως τα προτιμούν από τα δικά τους.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κορίτσια επαναφέρω το θέμα γιατί και εγω προβληματίζομαι.....Ο μικρός μου είναι 8 μηνων και λέω να του ξεκινήσω σιγά σιγά να του δίνω απο το δικό μας φαγητό π.χ. φασολάκια,αρακά,κοτόσουπα(χωρις αβγό),πατάτες γιαχνί,γιουβαρλάκια...Τι λέτε;Είναι πολύ νωρίς ακόμη;Κάποια στιγμή που είχαμε πιάσει αυτό το θέμα με την παιδίατρο μου είχε πει πως όσο πιο νωρίς μάθει να τρώει απο τα δικά σας φαγητά τόσο το καλύτερα(βεβαια για ποιον είναι καλύτερο δεν κατάλαβα,μηπως για την μαμα;;)).

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια επαναφέρω το θέμα γιατί και εγω προβληματίζομαι.....Ο μικρός μου είναι 8 μηνων και λέω να του ξεκινήσω σιγά σιγά να του δίνω απο το δικό μας φαγητό π.χ. φασολάκια,αρακά,κοτόσουπα(χωρις αβγό),πατάτες γιαχνί,γιουβαρλάκια...Τι λέτε;Είναι πολύ νωρίς ακόμη;Κάποια στιγμή που είχαμε πιάσει αυτό το θέμα με την παιδίατρο μου είχε πει πως όσο πιο νωρίς μάθει να τρώει απο τα δικά σας φαγητά τόσο το καλύτερα(βεβαια για ποιον είναι καλύτερο δεν κατάλαβα,μηπως για την μαμα;;)).

Είναι λίγο μικρό για να τρώει κανονικά τα φαγητά σας.απο το 1 χρόνο και μετά μπορείς να τα δίνεις άφοβα.

αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να δίνεις μια κουταλία να δοκιμάζει.

Δεν δίνουν κανονικά φαγητά σε αυτες τις ηλικίες λόγω αλλεργιών.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιουβαρλακια χωρις αυγο ε? Και ολα τα φαγητα χωρις αλατι..

 

ναι αυτο εννοείτε....

Σκεφτόμουν πως όλα αυτα τα τρώει ήδη.Τρώει δηλαδή λαχανικά,ζυμαρικά,κρέας....απλά έλεγα να τα κάνω λίγο πιο"φαγητό" και οχι τοσο νερόβραστα.

Α να ρωτήσω κατι ακόμα;Όσπρια πότε δίνουμε;

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι αυτο εννοείτε....

Σκεφτόμουν πως όλα αυτα τα τρώει ήδη.Τρώει δηλαδή λαχανικά,ζυμαρικά,κρέας....απλά έλεγα να τα κάνω λίγο πιο"φαγητό" και οχι τοσο νερόβραστα.

Α να ρωτήσω κατι ακόμα;Όσπρια πότε δίνουμε;

 

Οσπρια οποτε σου πει ο γιατρος.. Εγω τους ειχα δωσει στους 8 μηνες αλλα στο φορουμ θα βρεις μανουλες που εδωσαν ζουμακι απο οσπρια στο χρονο..

Εγω το εχω ξαναπει οτι οταν ηταν φαγητο που μπορουσαν να το φανε τους εδινα απο το δικο μας. Πχ οταν εβραζα μπροκολο τωγαν και τα παιδια.. Για μενα αν δεν ηταν "βαρυ" το φαγητο και ειναι ισσοροπημενο δηλαδη εχει κια λαχανικα και προτεινες και υδατανθρακες τους το εδινα... Μπορει να ηταν και θεμα τθχης αλλα δεν αντιμετωπισαμε προβλημα. Παντως για τον μικρο που κοντευει τα 2 ακομη ετοιμαζουμε χωριστο φαγητο αν ειναι κατι που κρινω οτι δεν μπορει να το φαει ή δεν του προσφερει ολα τα συστατικα..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γύρω στον 9ο άρχισα να δίνω "κανονικό" φαγητό. Τι εννοώ: μαγείρευα φαγητο για εμάς χωρίς αλάτι, κρατούσα στην άκρη για τη μικρή και πρόσθετα αλάτι στο τέλος για εμάς. Τι φαγητα; απ' όλα, δηλαδή, έφτιαχνα π.χ. μοσχαράκι με αρακά ή μοσχαράκι με φασολάκια, κρεατοχορτόσουπα όσπρια (το ζουμάκι από φακές το ήθελε στάνταρ), μπρόκολι, καρότα βραστά. Έφτιαξα ένα πρόγραμμα που να βολεύει κι εμένα για να μη μαγειρεύω κάθε μέρα (π.χ. 2 μέρες κοκκινιστό μοσχαράκι με φασολάκια ή αρακά, 2 μέρες όσπρια (φασολάδα ή φακές), 2 κοτόσουπα με ρύζι ή χυλοπίτες, την άλλη εβδομάδα 2 μέρες κρεατοχορτόσουπα με μοσχαράκι κ.ο.κ για να μην είναι πάντα ακριβώς τα ίδια κλπ κλπ)

 

Πάντα από την αρχή τρώγαμε "μαζί" δηλαδή ήταν στο τραπέζι μαζί μας στο καρεκλάκι της. Ενδιαφέρθηκε πολύ νωρίς (9ο-10ο) για τα δικά μας φαγητά και στο να τα πιάνει και να τα τρώει μόνη της. Από το 10ο συστηματικά πλέον τρώει μόνη της με τα χέρια (το πάτωμα χάος τα ρούχα...επίσης - αλλά σίγουρα το ευχαριστιέται το φαγητό έστω και λίγο, ανάλογα με την όρεξη - θηλάζουμε ακόμη οπότε καλύπτεται). Μη νομίζετε ότι είναι εύκολο, δηλαδή, δε γίνονται όλα σωστά με τη μία, θέλει κάποια υπομονή απ' τους γονείς, γιατί ειδικά στην αρχή έκανε 10 ώρες (που λέει ο λόγος) για να καταφέρει να πιάσει σωστά ένα φασολάκι και να το βάλει στο στόμα χωρίς να το διαλύσει κλπ. Όμως, διάβασα ότι είναι άσκηση για τη λεπτή κινητικότητα και σίγουρα το ευχαριστιόταν και το ευχαριστιέται να πειραματίζεται και να προσπαθεί. Τώρα τρώει μια χούφτα αρακά στο πι και φι με τα χέρια, πιάνοντάς τα ένα ένα με ακρίβεια, ζουμάκι της δίνω με το κουταλάκι.

Δεν έχω αλέσει φαγητό από τότε...αφού απ' τον 11ο άρχισε κανονικότατα να τρώει κομματάκια κι από άλλα όπως ψητό κατσικάκι στο φούρνο, τυράκια κλπ. Για μας ήταν πολύ εύκολη η μετάβαση.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο το παιδι.

 

Ο Βασιλης εβλεπε το φαγητο και γυρναγε απο την αλλη . Του εκανα "ιδιαιτερα" μεχρι 3 ετων (τραχανα, μακαρονια κλασικα )

 

Ο Γιαννης παλι, κραταγα ενα παριζακι και νομιζα οτι ηρθε για φιλακι και μου πηρε το παριζακι και εφυγε.:lol::lol: Τον εχω φωτογραφια 6,5 μηνων με ενα παϊδακι στο χερι (το εγλυψε και γουρλωσε απο χαρα :lol:)

 

Εννοειτε οχι πραγματα που δεν επιτρεπονται (αυγο, ψαρι, φραουλες κλπ) αλλα ολα τα αλλα τα δοκιμασε πολυ νωρις

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα και ψαρι και φραουλες ετρωγαν στιν ογδοο (οι φραουλες ηταν της εποχης)... μονο στο αυγο εδω εχεουν διαφορετιο συστημα. Το δινουν στο χρονο και μεσα σε αλλη τροφη.. πχ μπισκοτα ή κεικ και αν δεν τα πειραξει τους δινεις ομελετα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!Εμένα ο Δημητράκης μου απο τον 8 μήνα έκανε σαν τρελός όταν τρόγαμε εμείς και δεν του δίναμε απο το δικό μας,παρόλα αυτά δεν του έδινα μέχρι τον 10 απο εκεί και πέρα τρώει ότι φαγητό μπορεί να φάει απο το δικό μας και μάλιστα δεν το ήθελε καν αλεσμένο τα έτρωγε μικρά κομματάκια.Τώρα που είναι 12 μηνών δεν θέλει με τίποτα νερόβραστα!!!Τρώμε μπιφτεκάκια με πατατούλες,όσπρια με φρέσκια ντομάτα,κοτοπουλάκι κοκκινιστό με χειλοπίτες και γενικά οτιδήποτε είναι γευστικό αλλά όχι βαρύ;)

RUx9p2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας ο παιδιατρος μας ειπε απο 10 μηνων μια φορα την εβδομαδα να του δινουμε απο τα δικα μας φαγητα και στο χρονο ο,τι τρωμε και εμεις. Εγω απο νωρις, 8 μηνων, του εδινα απο ενα κομματακι πχ πατατα φουρνου, λιγο ζουμι απο το φαγητο ή τη σαλατα και του αρεσαν. Του εδινα και καροτο στο χερι ωμο να το δαγκωνει για τα δοντια του και τα ουλα του και αρχισε απο 10 μηνων να το ξυνει και να τρωει λιγο. Αλλα παρολο που ειμαι αφοβιστη στο φαγητο, τα αλεσμενα τωρα καταφεραμε να τα κοψουμε και χωρις πλεον να τρωει ικανοποιητικη ποσοτητα. Του δινω και στο χερι να τρωει, αλλα προτιμω να τον ταιζω εγω για να τρωει. Γιατι διαφορετικα απλα τα πασαλειφει στο πατωμα:?

Link to comment
Share on other sites

Αν τρωει ψαρι γενικως, ναι. Εμας ο παιδιατρος απο 8 μηνων μας εδωσε ψαρι. Ειπε ο,τι ψαρι θελω καλα ξεκοκκαλισμενο. Εδωσα και λαβρακι και τσιπουρα και φαγκρι και μπακαλιαρακι, γαυρο, σαρδελα.

Δεν τρωει ψαρι γενικως ή τρωει μπακαλιαρακι και ρωτας για αλλο ψαρι;

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε 5 μηνων.Μολις καθισει ανθρωπος να φαει, γουρλωνουμε τα ματια και δεν ξεκολαμε απο το τραπεζι....:-P:razz::-P.Ακομα δεν αρχισαμε να τρωμε ουτε κρεμες αλλα ειμαι σιγουρη οτι με το φαγητο δεν θα εχουμε προβλημα.Της εδωσα και δοκιμασε γιαουρτι, πεπονι, ρυζογαλο, αγγουρακι (απο τον κηπο μας) και ολα της αρεσουν.....αχαχαχαχ.Προφανως ειναι η περιεργεια και η καινουργιες γευσης.Παντως αυριο που εχουμε εμβολιο θα πω του παιδιατρου να ξεκινησουμε τουλαχιστον τις φρουτοκρεμες.Αφου μπορει ηδη και τρωει με το κουταλι το πουλακι μου ελεος πια ολο γαλα , γαλα, γαλα.Παλια θυμαμαι ξεκινουσαν απο τον 4ο και οχι απο τον 6ο που λενε τωρα.Καλε κι εμας θα φαει η μπουμπου .............εδω θα ειστε και θα δειτε......:lol:

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξεκινησει με μπακαλιαρακι γιατι μου το ειχε συστησει ο ποιδιατρος αλλα ειπα να του δοκιμασω και κανα αλλο ψαρι...δε νομιζω να υπαρχει προβλημα.

 

Το μπακαλιαρακι γενικα το συστηνουν οι παιδιατροι κυριως γιατι δεν εχει κοκκαλα. Υπαρχει ακι τοπικ για το ψαρι. Αλλα τωρα μεγαλωσε το μωρο σου και αφου τρωει ψαρι γιατι να μην δοκιμασεις και αλλα ψαρια. Αμα δεν εχει αλλεργιες και δεν υπαρχει προβλημα. Αλλα και αλλες μαμαδες γνωστες μου δοκιμαζουν και αλλα ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Να επαναφέρω το θέμα, ηθέλα να ρωτησω μιας και αναφερετε τα ψάρια...

 

Θα ξεκινησω να δίνω δειλά δειλά ψαράκι μιας και χρονιζουμε σε 4 μέρες. Εδω που βρίσκομαι δεν εχω πολλές επιλογες φρέσκου ψαριού. Μόνο σολωμού, σαφριδιού και κολιού. Αν τον ξεκινησω με κάτι απο αυτα λέτε να υπάρξει πρόβλημα?

 

Τονάκι μπορώ να του δώσω? Αν δεν βρίσκω φρέσκο, σε κονσέρβα νερού δεν ειναι σωστό για το μωρό ε?

Link to comment
Share on other sites

Να επαναφέρω το θέμα, ηθέλα να ρωτησω μιας και αναφερετε τα ψάρια...

 

Θα ξεκινησω να δίνω δειλά δειλά ψαράκι μιας και χρονιζουμε σε 4 μέρες. Εδω που βρίσκομαι δεν εχω πολλές επιλογες φρέσκου ψαριού. Μόνο σολωμού, σαφριδιού και κολιού. Αν τον ξεκινησω με κάτι απο αυτα λέτε να υπάρξει πρόβλημα?

 

Τονάκι μπορώ να του δώσω? Αν δεν βρίσκω φρέσκο, σε κονσέρβα νερού δεν ειναι σωστό για το μωρό ε?

τις κονσέρβες τόνου να τις αποφεύγεις γιατί έχουν υδράργυρο (τα ψάρια των ωκεανών).

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβασά όλα τα σχόλια αλλά το πρόβλημα είναι το αλάτι.Αυτό ξέρω...Τα νεφρά του δεν είναι έτοιμα πριν το χρόνο.Αν πάλι του δώσεις να δοκιμάσει χωρίς αλάτι ή ελάχιστο δεν υπάρχει πρόβλημα...:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...