Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μέγεθος ωαρίων


doraki

Recommended Posts

Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε τι μέγεθος έχουν τα ωάρια που είναι έτοιμα για γονιμοποίηση.

Χτες πήγα στο γιατρό και είδε στον υπέρηχο 7-8 ωάρια μεγέθους 10χ12 κατά μέσο όρο και θα ξαναπάω αύριο να δει αν έχουν μεγαλώσει κι άλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


doraki, αυτο που μετρα ο γιατρος δεν ειναι τα ωαρια, αλλα τα ωοθυλακια.

Οταν ενα ωοθυλακιο φτασει στα 20-22 χιλιοστα, ειναι ετοιμο να απελευθερωσει το ωαριο προς γονιμοποιηση.

Εχεις λιγο δρομο ακομη μπροστα σου.

 

Ακολουθεις καποια αγωγη για περισσοτερα ωαρια?

Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα!!!Δεν το ήξερα ότι τα ωάρια είναι μέσα σε ωοθηλάκια!!!!

Ναι έχω πάρει clomiphene citrate και μόλις τα ωοθηλάκια είναι έτοιμα,θα κάνω και την ένεση pregnyl και ελπίζω να πάμε καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε τι μέγεθος έχουν τα ωάρια που είναι έτοιμα για γονιμοποίηση.

Χτες πήγα στο γιατρό και είδε στον υπέρηχο 7-8 ωάρια μεγέθους 10χ12 κατά μέσο όρο και θα ξαναπάω αύριο να δει αν έχουν μεγαλώσει κι άλλο.

Το μέγεθος που μπορεί να φτάσει ένα ωοθυλάκια πριν "σκάσει" και απελευθερωθεί το ωάριο είναι 20χιλ. maximum μου είπε εμένα η γιατρός τον προηγούμενο μήνα που είχε δει ένα ωοθυλάκιο 19 χιλ. στην δεξιά ωοθήκη και ήταν σίγουρη ότι θα έσκαγε την επόμενη μέρα, ήταν Τρίτη απόγευμα και μου έιπε για την Τετάρτη, εγώ όμως ταυτόχρονα έκανα και τεστ ωορηξίας και δεν χαμογέλασε (έδειξε) τίποτα έως την Κυριακή, φαντάζεσαι πόσες μέρες? Τελικά μαλλον δεν έσκασε αυτό το μεγάλο αλλά ένα μικρό 13χιλ στην αριστερή ωοθήκη που δεν του έδωσε καμία σημασία.

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωχ ελπίζω να μην πέσουμε τόσες μέρες έξω και γίνει "πατάτα" αντί για γονιμοποίηση!!!

Μα αφού θα κάνετε και την ένεση pregnyl θα σκάσει έτσι, αυτό κάνει η ένεση.... άρα δεν θα πέσετε έξω!!!

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Ρε κοριτσια αν εχεις μεγεθος ωαριου 28 ειναι καλο η κακο?????????? Μια φιλη μου δεν μπορει να μεινει εγκυος για χρονια πολλα χρονια δεν τις βρισκουν τιποτα να.φταιει...εχει παει αε απειρους γιατρους εχουν ψαξει τα παντα εννοειτε..μονο που της ειπαν πως εχει ωαρια μεγαθους 28 ενω το φυσιολογικο της ειπαν ειναι 18-20...αυτο τι σημαινει??

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια αν εχεις μεγεθος ωαριου 28 ειναι καλο η κακο?????????? Μια φιλη μου δεν μπορει να μεινει εγκυος για χρονια πολλα χρονια δεν τις βρισκουν τιποτα να.φταιει...εχει παει αε απειρους γιατρους εχουν ψαξει τα παντα εννοειτε..μονο που της ειπαν πως εχει ωαρια μεγαθους 28 ενω το φυσιολογικο της ειπαν ειναι 18-20...αυτο τι σημαινει??

 

Οχι τα ωαρια, τα ωοθηλακια. Κοιτα, ετσι οπως το περιγραφεις, δεν το εχω ξανακουςει κι ειμαι πολυ επιφυλακτικη...Δηλαδη οταν το ωοθηλακιο φρασει τα 20-22 χιλιοστά, δεν "σκαει";

Αυτα συνηθως θεωρούνται κυστικά ωοθηλάκια, δηλαδη δεν "σκανε" για να απελευθερώσουν ωάριο, αλλα ετσι οπως το λες εσυ της συμβαινει μονιμα, σε καθε κυκλο... Δεν πιστευω οτι θεωρειται τοσο δυσκολη περιπτωση. Ακομα και με αντισυλληπτικα ή καλη ρυθμιση του κυκλου εχω ακουσει οτι μπορει να αντιμετωπιστει ενα κυστικο ωοθηλακιο..

Ειναι δυνατον να εχει δει τοσους γιατρους η κοπελα και κανεις να μην της εχει προτεινει καποια αγωγή;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο μ ειπε δεν.ρωτησε παραπανο ντραπηκα...εχει παει στους πιο μεγαλους γιατρους...σε παρα πολλους...προσπαθει χρονια...ειναι 38 χρονων...οι γιατροι ολοι σηκωνουν τα χερια ψυλα...δεν τις βρισκουν τιποτα απλα δεν μπορει να μεινει εγκυος.....μονο αυτο της ειπαν αλλα κ εγω δεν την ρωτησαβπερισσοτερα αν ειναι καλο η κακο αυτο.....εχει κανει σπερματυχηση χωρις αποτελεσμα...εξωσοματικη δεν της κανει κανενας γιατρος γιατι υπαρχειι περιπτωση να τρυπησει η μητρα της

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ λιγα αυτα που ειπες για τη φιλη σου, για να μπορεσει καποιος να βοηθησει καπως.

οπως και η skountoufla, θα ελεγα για κυστικα ωοθηλακια.

αλλα εσυ λες οτι ενω επρεπε να ειναι τα ωοθηλακια 20χιλ σε καποια μερα του κυκλου, αυτα ειναι ηδη σε μεγεθος 28. δλδ, ωριμαζουν πολυ πιο γρηγορα και εκφυλιζονται? δεν ξερουμε και τι κυκλο εχει η φιλη σου και αλλες λεπτομερειες.

επισης για το τρυπημα της μητρας που λες, εμενα με παραπεμπει σε καποια προβληματα της μητρας (χωρις να ειμαι γιατρος φυσικα, δεν μπορω να κανω διαγνωση).

για την σπερματεγχυση, αν την εκανε με pregnyl, εσπασαν τα ωοθηλακια της η οχι? σε τι μεγεθος ηταν?

ωορρηξια εχει? εχει θεματα οπως ενδομητριωση, πολυκυστικες κ.λ.π.?

υπαρχει περιπτωση να τη ρωτησεις λεπτομερειες και να μας πεις, μηπως και μπορουμε να βοηθησουμε σε κατι? αλλιως, πες μου που μενει η φιλη σου - αθηνα η θεσσαλονικη, να σου πω ονομα γιατρου - ψειρα, μηπως μπορει να την βοηθησει. καμια φορα οι μεγαλοιατροι που ασχολουνται με εξωσωματικες, δεν πολυασχολουνται με την διερευνηση, δεν ξερω τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...