Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοηθεια δε θέλει να φάει τίποτα εδώ και 2 μήνες!


Recommended Posts

πρώτη φορά σας γράφω αλλά είμαι πραγματικά απελπισμένη! Ο γιος μου είναι 19 μηνών και πριν 2 μήνες περίπου σταμάτησε να τρώει! Τι εννοώ; Τρώει μόνο γάλα πρωί και βράδυ, γιαουρτάκι advance το πρωί και το απόγευμα ίσως φάει κανένα μπισκοτάκι ή ελάχιστο τοστ ή κρέμα....έχω απελπιστεί! Νιώθω άχρηστη και γενικά δεν αντέχω άλλο!

Ο γιατρός λέει πως αντιδρά στο οτι δεν του δίνουμε πια αλεσμένα (ούτε αυτά τα έτρωγε γι αυτό τα κόψαμε)! μέχρι πριν καμιά βδομάδα τσιμπολογούσε λίγο περισσότερο. Τώρα η κατάσταση είναι τραγική!

Σας παρακαλώ βοηθήστε με!

Σημειωτέον δεν έχουμε θέμα με το βαρος (τους τελευταίους 4 μήνες έβαλε 200 γρ και 4 πόντους).... αλλά πόσο θα πάει αυτό;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δωσε του κινητρο να φαει, δλδ να "ζηλεψει" βλεπωντας εσας.

Ακομα μπορεις να δοκιμασεις τα φαγητα του να τα κανεις λιγο πιο παιχνιδιαρικα, μηπως ετσι και του δωσεις κινητρο.

Δεν ξερω τι αλλο να προτεινω...

 

Και Φυσικα να τον επιβραβευεις...

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δοκιμασεις να τον βαλεις με ενα αλλο παιδακι να φανε μαζι και ισως βλεποντας το αλλο να παρει και αυτος.Μπορεις να του δωσεις να φαει μονος του ειτε με το κουταλακι ειτε στο χερι.Η δικη μου επισης 19 μηνων θελει μονη της να τρωει,βεβαια και εμεις την βοηθαμε και τρωμε παντα μαζι.

Μηπως εχει αρχισει να βγαζει δοντια και εκοψε το φαγητο?Γιατι και η δικη μου 11 μηνων οταν αρχισε να βγαζει τους τραπεζιτες εκοψε τα αλεσμενα και μας πηρε καιρο μεχρι να ξαναμπουμε σε μια σειρα με το φαγητο,μονο τσιμπολογουσε απο δω απο κει φαγητο ελαχιστα ετρωγε η και καθολου

Link to comment
Share on other sites

για σταμάτα και 2-3μέρες να ασχολείσαι με αυτό το θέμα.Εννοώ καθόλου,μην του πεις καθόλου να φάει ,παρα μόνο τα βασικά βέβαια και χωρίς πίεση με αδιαφορία,και τρώγε κοντά του επιδεικτικά χωρίς όμως να του πεις τίποτα και λιχουδιές πραγματάκια που να του κινήσουν την περιέργια και λέγε σε κάποιον άλλον δοκίμασε είναι τέλειο.Άσε και το πιάτο στο τραπέζι κάπου κοντά του και κόψε κίνηση

Link to comment
Share on other sites

για σταμάτα και 2-3μέρες να ασχολείσαι με αυτό το θέμα.Εννοώ καθόλου,μην του πεις καθόλου να φάει ,παρα μόνο τα βασικά βέβαια και χωρίς πίεση με αδιαφορία,και τρώγε κοντά του επιδεικτικά χωρίς όμως να του πεις τίποτα και λιχουδιές πραγματάκια που να του κινήσουν την περιέργια και λέγε σε κάποιον άλλον δοκίμασε είναι τέλειο.Άσε και το πιάτο στο τραπέζι κάπου κοντά του και κόψε κίνηση

 

καλη ιδεα...λιγο υπερβολικο να μην τρωει και τιποτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για τις ιδέες...το να τον αφήσω να τρώει μόνος του το έχω δοκιμάσει αλλά ούτε που απλώνει χέρι...άλλο παιδάκι δεν έχω εύκαιρο να τους βάλω να φάνε μαζί δυστυχώς! Ελπίζω από Σεπτέμβρη στον παιδικό να ζηλέψει!

Η διακοπή των αλεσμένων κι εμάς συνέπεσε με τους φρονιμήτες αλλά θεώρησα πως μετά από τόσο καιρό θα είχαμε μπει σε μια σειρά! Τώρα έχει όλα τα δόντια....

Προσπαθώ να το παίζω αδιάφορη αλλά στεναχωριέμαι τοσο πολύ...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Άμα είχες κόρη θα νόμιζα ότι το έγραψα εγώ και το ξέχασα...έχουμε και εμείς το ίδιο θέμα και να φανταστείτε ότι λίγους μήνες πριν έγραφα σε μια κοπέλα ότι τρώμε ασταμάτητα και συνέχεια πεινάμε και φοβόμουν ότι θα μου πει ο γιατρός να κόψει το φαι!!!

Τους τελευταίους 2μήνες σταματήσαμε σταδιακά τα φρούτα, την ποσότητα φαγητού και τώρα το πρόγραμμα έχει ως εξής:

το πρωϊ γάλα ανάλογα τα κέφια μας από 50ml έως και 300ml τις καλές μέρες

μετά νερό και πιπίλα και μόνο αν μας δει να τρώμε κανένα κέικ μπορεί να φάει μια μπουκιά. Το μεσημέρι ξεκινάω νωρίς να την ταϊσω αλλά βάζει τις φωνές μέχρι που κουράζεται και μου κοιμάται χωρίς φαγητό.

το απόγευμα ίσως φάει λίγο φαγητό και μετά το βράδυ γάλα!

Και δυστυχώς έχει χάσει και 600γρ.

Η αλήθεια είναι ότι έχω αρχίσει να κουράζομαι και να στενοχωριέμαι. Έχω κάνει πολλά που διάβασα εδώ και σε άλλα site το μόνο που έπιασε λίγο είναι η αδιαφορία αλλά και αυτό μετά από 6-7 ώρες μόνο με νερό και πιπίλα. Δεν ξέρω αν φταίει και αυτή γιατί ενώ πιο μικρή την ήθελε μόνο στον ύπνο τώρα της την παίρνουμε μόνο κλαίγοντας.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα σε όλους! Επαναφέρω το θέμα μετά από 1 χρόνο περίπου γιατί αντιμετωπίζω κι εγώ πρόβλημα με τοο φαγητό και θα ήθελα τη γνώμη σας. Έχω τρία αγοράκια 18 μηνών. Μέχρι πριν ένα μήνα περίπου δεν είχαμε κανένα πρόβλημα με το φαγητό. Τον τελευταίο μήνα ενώ οι δύο συνεχίζουν να τρώνε κανονικά ο τρίτος έχει αλλάξει εντλώς συμπεριφορά. Μόλις βλέπει το φαγητό κυριολεκτικά αγριεύει. Κλαίει μέχρι σημείου να μην μπορεί να πάρει ανάσα και τις περισσότερες φορές κοιμάται μένει νηστικός. Τρώει μόνο επιλεκτικά - τραχανά, γιαουρτάκι το απόγευμα, το αυγό του κανονικά κι έχει μειώσει και το γάλα που έπινε πρωί - βράδυ. Αυτό ξεκίνησε από τη στιγμή που έσκασαν οι τραπεζίτες κι κάποια πάνω δόντια. Γενικά τα ούλα του είναι πολύ φουσκωμένα αλλά μπορεί τα νεύρα να οφείλονται σε αυτό ? Please τις απόψεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...