Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ούτε αυγό ούτε φρουτόκρεμα


Recommended Posts

Τις 2 τελευταίες εβδομάδες δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω με τον 13 μηνών γιο μου. Γενικότερα δεν ήταν πολύ φανατικός με την φρουτόκρεμα αλλά με παιχνίδι στο καρεκλάκι την τρώγαμε. Τώρα δεν θέλει ούτε την φρουτόκρεμα ούτε σκέτο το αυγό. Πριν το αυγό το έβαζα στην φρουτόκρεμα τώρα δεν ξέρω που να το βάλω.

Επίσης δεν θέλει να δοκιμάσει τίποτα καινούργιο και όλα τα θέλει αλεσμένα. Εκνευρίζεται και κλαίει όταν κάτι δεν του αρέσει.

Ωστόσο, πίνει 540γρ γάλα την ημέρα, 400 γρ. μεσημεριανό (αλεσμένο) και κρέμες]-πρωϊ και απόγευμα πλέον που πολύ το φοβάμαι οτι θα τις βαρεθεί και αυτές. Δεν έχω καμία εναλλακτική στην περίπτωση που θα βαρεθεί και αυτές. Το γιαούρτι και αυτό το τρώει με το ζόρι.

Δοκίμασα και τραχανά να του δώσω ούτε που να το φτύσει.

Σήμερα που επισκέφθηκα την γιατρό, μου είπε ότι να τον αφήσω να πεινάσει για να φάει.Μου είπε οτι το ένστικτο της επιβίωσης είναι πολύ μεγαλύτερο. Επίσης μου ανέφερε ότι τα φρούτα και το αυγό είναι πολύ σημαντικά για την διατροφή του και οτι η κρέμα δεν του προσφέρει κάτι. Στεναχωριέμαι όμως αρκετά με την ιδέα οτι θα χάσει βάρος.

Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω....Βαρέθηκε και το quaker.

Με το που έκλεισε το έτος μεταλλάχθηκε αυτό το παιδί.

Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το αυγό θα το φάει 100% εάν το αναμίξεις με λίγη τριμένη γλυκειά γραβιέρα. Εμάς η παιδίατρος μας επιτρέπει αυτό το τυρί, 1 κουταλάκι του γλυκού στο αυγό κάνει τη διαφορά.

Είμαστε στην ίδια ηλικία, δοκίμασε να του δίνεις μπισκοτάκι στο χεράκι να φάει μόνος του, ή ψωμάκι, κυρίως δίπλα σας τις ώρες που κάθεστε στο τραπέζι να φάτε, έτσι θα αρχίσει σιγά σιγά να συνηθίζει στα κομματάκια και συνεπώς θα τρώει πχ μπανάνες μη αλεσμένες άνετα.

Επίσης αν μπορείς, δοκίμασε και το μάνγκο, έχει "καλοκαιρινή γεύση" και θα του αρέσει περισσότερο από τα κλασσικά χειμωνιάτικα φρούτα. Μανταρινάκι, πορτοκάλι, ίνες ίνες έχεις δοκιμάσει;; να τον αφήνεις να τα παίρνει μόνος του;;

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα για καμια εβδομαδα να μην επιχειρησεις να του δωσεις κατι...και να δοκιμασεις απο την επομενη. Δεν θα παθει κατι....μπορει μετα να του εχει λειψει η γευση

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου δεν έφαγε ποτέ αυγό ούτε ως μωρό και ακόμα δεν τρώει. Ο παιδίατρος έχει πει ότι αφού παίρνει από αλλού πρωτείνες (πίνει πολύ γάλα και τρώει κρέας) δεν χρειάζεται να φάει αυγό σώνει και καλά. Αιματολογικές έχει κάνει 2 φορές και όλα είναι οκ!;)

Επίσης αφού τα θέλει αλεσμένα δώστου τα αλεσμένα για 10 μέρες και δοκίμασε να επιστρέψεις στα μη αλεσμένα ξανά.

Το είχαμε κάνει από το πέρασμα στα αλεσμένα μετά το γάλα, πάλι μετά από συμβουλή του παιδίτρου και έπιασε.

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα το αυγο το τρωει μονο ομελετα!βαζω λιγη τριμενη τοματα λαδι και το αυγο στο τηγανι και την φτιαχνω απο πανω τριμμενο τυρι κ δεν αφηνει τιποτα!τα φρουτα καλυτερα ν ατα κανεις χυμο!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι αν καποιος μου δινε αλεσμενα φρουτα με αυγο το πιθανοτερο να του το φτυνα στη μουρη..

ποιος εφηυρε τουτο το συνδυασμο? κ δεν το γραφω για σενα αριελ,το κανουν πολλες μαναδες κ το χω τρελλη απορια

 

κ η δικη μου γνωμη ειναι ν αφησεις για λιγο στην ακρη οτι δεν του αρεσει για καμμια 10αρια μερες κ μετα ξαναδοκιμασε

οντως δεν θα παθει τπτ αν δεν φαει για λιγο καιρο κατι απ αυτα

κ ο δικος μου ποτε δεν εφαγε αυγο στην ηλικια σας αλλα εδω κ μηνες πλεον καταβροχθιζει τις αυγοφετες κ που κ που καμμια ομελέτα

οποτε αν τρωει το μοσχαρακι του μην αγχεσαι

Link to comment
Share on other sites

επισης πιστευω ακραδαντα οτι οταν το παιδι καποιες μερες καποιες φορες δεν θελει καποιες τροφες..κατι ξερει!!

δεν μιλαω για τα εντελεως αφαγα αλλα γι αυτα που καποιες φορες

ειναι ..ανθρωποι κ εχουν ..προτιμησεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν του εκανες τα φρουτα σε αποχυμωτη και να τα πιει σαν χυμο?Εγω ετσι του κανω μηλα,αχλαδια κ.τ.λ και τα πινει απο ποτηρακι..

 

Ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας! Βασικά δεν το είχα σκεφτεί και δεν ξέρω εάν θα πιει το χυμό και το λέω αυτό γιατί και νερό που του δίνω με το ποτηράκι το φτύνει. Τώρα να μου πεις το νερό είναι άγευστο....Θα αγοράσω έναν αποχυμωτή μπας και το πιει.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι αν καποιος μου δινε αλεσμενα φρουτα με αυγο το πιθανοτερο να του το φτυνα στη μουρη..

ποιος εφηυρε τουτο το συνδυασμο?

:lol::lol:Οντως αηδία ειναι

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το αυγό θα το φάει 100% εάν το αναμίξεις με λίγη τριμένη γλυκειά γραβιέρα. Εμάς η παιδίατρος μας επιτρέπει αυτό το τυρί, 1 κουταλάκι του γλυκού στο αυγό κάνει τη διαφορά.

Είμαστε στην ίδια ηλικία, δοκίμασε να του δίνεις μπισκοτάκι στο χεράκι να φάει μόνος του, ή ψωμάκι, κυρίως δίπλα σας τις ώρες που κάθεστε στο τραπέζι να φάτε, έτσι θα αρχίσει σιγά σιγά να συνηθίζει στα κομματάκια και συνεπώς θα τρώει πχ μπανάνες μη αλεσμένες άνετα.

Επίσης αν μπορείς, δοκίμασε και το μάνγκο, έχει "καλοκαιρινή γεύση" και θα του αρέσει περισσότερο από τα κλασσικά χειμωνιάτικα φρούτα. Μανταρινάκι, πορτοκάλι, ίνες ίνες έχεις δοκιμάσει;; να τον αφήνεις να τα παίρνει μόνος του;;

 

Αγαπητή xena εμένα η γιατρός μου είχε πει να του βάλω ανθότυρο αλλά με την ιδέα ότι είναι κομματάκια το αυγό δεν το τρώει με τίποτα. Το μόνο που παίρνει στο χέρι του για να φάει είναι μπισκότο. Το ψωμί δεν του αρέσει και γενικότερα όταν τον έχω βάλει μαζί μας στο καρεκλάκι με φρούτα ούτε που τα αγγίζει. Αδιαφορεί τελείως.

Στην φρουτόκρεμα του έχω δοκιμάσει και μανταρίνι και πορτοκάλι. Δεν του αρέσει με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή xena εμένα η γιατρός μου είχε πει να του βάλω ανθότυρο αλλά με την ιδέα ότι είναι κομματάκια το αυγό δεν το τρώει με τίποτα. Το μόνο που παίρνει στο χέρι του για να φάει είναι μπισκότο. Το ψωμί δεν του αρέσει και γενικότερα όταν τον έχω βάλει μαζί μας στο καρεκλάκι με φρούτα ούτε που τα αγγίζει. Αδιαφορεί τελείως.

Στην φρουτόκρεμα του έχω δοκιμάσει και μανταρίνι και πορτοκάλι. Δεν του αρέσει με τίποτα.

 

 

Θα πάρω και γραβιέρα μπας και το φάει έτσι. Καλή ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα το αυγο το τρωει μονο ομελετα!βαζω λιγη τριμενη τοματα λαδι και το αυγο στο τηγανι και την φτιαχνω απο πανω τριμμενο τυρι κ δεν αφηνει τιποτα!τα φρουτα καλυτερα ν ατα κανεις χυμο!

 

Perlina το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχω επιλογές δεν θέλει ούτε τα μη αλεσμένα. Οπότε μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Μακάρι να έτρωγε μικρά κομματάκια και θα του έδινα και εγώ ομελέτα. Είναι πολύ αντιδραστικός με αποτέλεσμα να μην έχω τίποτα ως εναλλακτική να του δώσω.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου δεν έφαγε ποτέ αυγό ούτε ως μωρό και ακόμα δεν τρώει. Ο παιδίατρος έχει πει ότι αφού παίρνει από αλλού πρωτείνες (πίνει πολύ γάλα και τρώει κρέας) δεν χρειάζεται να φάει αυγό σώνει και καλά. Αιματολογικές έχει κάνει 2 φορές και όλα είναι οκ!;)

Επίσης αφού τα θέλει αλεσμένα δώστου τα αλεσμένα για 10 μέρες και δοκίμασε να επιστρέψεις στα μη αλεσμένα ξανά.

Το είχαμε κάνει από το πέρασμα στα αλεσμένα μετά το γάλα, πάλι μετά από συμβουλή του παιδίτρου και έπιασε.

 

Δεν έτρωγε ποτέ μη αλεσμένα. Δοκίμασα κανά δυο φορές για να κάνω την μετάβαση αλλά άρχισε και έκλαιγε. Ήδη έχουμε δυο εβδομάδες που δεν τρώει ούτε φρούτα ούτε αυγό.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι αν καποιος μου δινε αλεσμενα φρουτα με αυγο το πιθανοτερο να του το φτυνα στη μουρη..

ποιος εφηυρε τουτο το συνδυασμο? κ δεν το γραφω για σενα αριελ,το κανουν πολλες μαναδες κ το χω τρελλη απορια

 

κ η δικη μου γνωμη ειναι ν αφησεις για λιγο στην ακρη οτι δεν του αρεσει για καμμια 10αρια μερες κ μετα ξαναδοκιμασε

οντως δεν θα παθει τπτ αν δεν φαει για λιγο καιρο κατι απ αυτα

κ ο δικος μου ποτε δεν εφαγε αυγο στην ηλικια σας αλλα εδω κ μηνες πλεον καταβροχθιζει τις αυγοφετες κ που κ που καμμια ομελέτα

οποτε αν τρωει το μοσχαρακι του μην αγχεσαι

 

Έχεις απόλυτο δίκιο για τον συνδυασμό...Δεν παρεξηγούμε αλλά πραγματικά που να το χώσω και αυτό το αυγό?Πόσο είναι το παιδάκι σου?Πότε ξαναδοκίμασες να του δώσεις αυγό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχεις απόλυτο δίκιο για τον συνδυασμό...Δεν παρεξηγούμε αλλά πραγματικά που να το χώσω και αυτό το αυγό?Πόσο είναι το παιδάκι σου?Πότε ξαναδοκίμασες να του δώσεις αυγό?

 

χαιρομαι που δεν παρεξηγεισαι

εδω ειμαστε για να βοηθιομαστε :P

οταν ηταν 12 μηνων 1ηφορα..εφαγε μια μπουκια κ την εφτυσε

13 μηνων 2η φορα κ σπινταρισε..οπου φυγει φυγει :D:D:cool:

14 μηνων με κοιταξε με απορια του στυλ,ελα ρε μανα δε μ αρεσει

15 μηνων αρχισε να το τρωει σε ομελετα με πατατουλα κ κρεμμυδακι κ αν θυμαμαι καλα πανω κατω εκεινο τον καιρο αυγοφετες για πρωινο σε αντικολλητικο (εχουμε κι ενα κολλημα με τα υγιεινα)

 

αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι ισως εξαιτιας του αυγου να "εχασες" κ τη φρουτοκρεμα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το αυγό και την φρουτόκρεμα το έκανα και εγώ μια φορά μες στην απελπισία μου.Στην πρώτη κουταλιά έκανε εμετό.Ήταν και από τις τελευταίες φορές που δοκίμασα να φάει αλεσμένα.Κόψε ένα φρούτο μικρά κομματάκια.Ένα όμως μόνο.το αχλάδι είναι το πιο εύκολο.Η δικιά μου ακόμα και τώρα με την μπανάνα αναγουλιάζει.Πάτησέ το με το χέρι λίγο και δώστου να το δοκιμάσει.όσο φάει.Τώρα το αυγό θρυμμάτισέ το και ...θα σου πω τι έκανε στην κόρη μου.Φτιάχναμε ένα κομμάτι κόρα σαν φτυάρι και της το φτυάριζα σαν παιχνίδι στο στόμα.Τρελαίνεται για ψωμί.Της κόβω και πολύ λίγη ψίχα και την τρώει μόνη της κομμάτι-κομμάτι.Επίσης κόψε τα καρότα,τα κολοκυθάκια,ότι τελος πάντων μαλακό σε μικρά κομμάτια και βάλτα σε ένα μπωλ μπροστά στο παιδί.Τόσο μικρά ώστε να μην σε πιάνει άγχος για πνίξιμο.Ανακάτεψε λίγο λιωμένο δικό σας φαγητό με το δικό του.Γενικώς αυτά είναι συνήθως σημάδια ανάπτυξης.Θέλει να προχωρήσει το τέκνο.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο για τον συνδυασμό...Δεν παρεξηγούμε αλλά πραγματικά που να το χώσω και αυτό το αυγό?Πόσο είναι το παιδάκι σου?Πότε ξαναδοκίμασες να του δώσεις αυγό?

 

 

Εγω το αυγο το βαζω μεσα στο φαγητο,ουτε που θα σκεφτομουν ποτε να το βαλω με τα φρουτα!Να δοκιμασεις να καθυσετε μαζι στο τραπεζι για φαγητο και ισως να θελησει και αυτος να δοκιμασει απο το φαγητο σας!Μην του βαλεις τιποτα,μονο αυτο που θα φας εσυ κ αν σου ερθει δωστου οπως ειναι.Η δικια μου μην δει ανθρωπο να τρωει και αυτη εκει κατευθειαν!Παντως αφου τρωει τα υπολοιπα δεν θα ανυσηχουσα καθολου...εμενα εδω κ μερικες μερες δεν τρωει πολυ φαγητο και με προβληματιζει,φρουτοκρεμα και να μην φαει δεν με πειραζει,θα της δωσω στο χερι ενα και θα το γλυψει ολο.Δοκιμασε να του δωσεις κ εσυ ετσι στο χερακι μιπως κ φαει (μπανανα πχ για αρχη που ειναι μαλακια)

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια.οταν μου ειπε η παιδιατρος πριν 9 χρονια να βαλω το αυγο μεσα στη φρουτοκρεμα την κοιτουσα σαν εξωγηινο!!ομως επιασε κ στα 3 παιδια μου!!αλλιως δεν το ετρωγαν!οποτε δοκιμαζετε οτι σας λεει κ βλεπετε!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπε να το δίνω μετά τη φρουτόκρεμα, ευτυχώς το μωρό το τρώει μία χαρα κι έτσι αλλιώς κι εγώ θα δοκίμαζα να το δώσω μαζί (όσο αηδία και αν μου φαίνεται :cool:).

 

Σχετικά με το αρχικό θέμα μήπως να του έδινες τα φρούτα αλεσμένα μεν αλλά ένα-ένα μήπως τα φάει έτσι, μερικά μωράκια δεν τα θέλουν ανακατεμένα όλα μαζί.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια.οταν μου ειπε η παιδιατρος πριν 9 χρονια να βαλω το αυγο μεσα στη φρουτοκρεμα την κοιτουσα σαν εξωγηινο!!ομως επιασε κ στα 3 παιδια μου!!αλλιως δεν το ετρωγαν!οποτε δοκιμαζετε οτι σας λεει κ βλεπετε!

 

Συμφωνώ.και εμεις βραστο μόνο έτσι το τρώμε.αυγοφετα και ομελετα μόνο όταν πειναει πολυ θα φάει.παντως είναι δύσκολο αυτό το πέρασμα απτα άλεσμενα.αν της δώσω την μπανάνα κομματάκια θα τη φάει σε κανά 20λεπτο και μετα θάχει κουραστεί και δεν ξανά τρώει.ενω άλεσμενα μου τρώει μια μπανάνα να,ένα μήλο,ένα αχλαδι,ένα ακτινίδιο,χυμό πορτοκαλί και το βραστο αυγό.υπερισχυει η γεύση της φρούτο κρεμας του αυγου.και άλεσμενα θα το φάει και σε 10 λεπτά βαριά.προτιμω να τα τρώει άλεσμενα τα φρούτα παρά να τρώει το πολυ μια μπανανα.ηδη με το φαγητό που δεν είναι άλεσμενα έχει μειώσει πολυ ποσότητες.η Παιδιατρος μου είπε είναι φυσιολογικό να τρώνε άλεσμενα μέχρι και τα δυο τους.

alKfp3.png

Vvc2p2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ο δικος μου εδω και 1 μηνα και κατι δεν τα θελει αυτα τα 2 με τπτ ενω τα ετρωγε.Αλεσμενα δεν τρωει πια παρα μονο απο το φαγητο μας.Η γιατρος ειπε ειναι φαση και θα την ξεπερασει.Και εγω λοιπον το αυγο το κανω σε αντικολλητικο ομελετιτστα με λιγο τυρι γραβιερα και λιγη ρηγανη.. και τα φρουτα,, του στιβω λιγο χυμο πορτοκαλι (αυτο λιγο το πινει αλλα οχι παντα) αλλα αρχισαα και φτινχω διαφορα κεικ χωρις πολυ ζαχαρη υγεινα με μπολικα φρουτα και μπισκτοτα φρουτων.Τουλαχιστον ετσι τα τρωωει και να ξαναγαπησει αυτες τις γευσεις.Με επιμονη πιστευω θα τα καταφερουμε!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ο δικος μου εδω και 1 μηνα και κατι δεν τα θελει αυτα τα 2 με τπτ ενω τα ετρωγε.Αλεσμενα δεν τρωει πια παρα μονο απο το φαγητο μας.Η γιατρος ειπε ειναι φαση και θα την ξεπερασει.Και εγω λοιπον το αυγο το κανω σε αντικολλητικο ομελετιτστα με λιγο τυρι γραβιερα και λιγη ρηγανη.. και τα φρουτα,, του στιβω λιγο χυμο πορτοκαλι (αυτο λιγο το πινει αλλα οχι παντα) αλλα αρχισαα και φτινχω διαφορα κεικ χωρις πολυ ζαχαρη υγεινα με μπολικα φρουτα και μπισκτοτα φρουτων.Τουλαχιστον ετσι τα τρωωει και να ξαναγαπησει αυτες τις γευσεις.Με επιμονη πιστευω θα τα καταφερουμε!

 

επειδη το αυγο εχει σιδηρο μη το δινεις με τυρι γιατι το ασβεστιο το αποροφα.ουτε το μοσχαρι με τυρι ουτε τις φακιες(στο παιδικο ακομα τις δινουν με φετα).επειδη ο μεγαλος μου εχει προβλημα(δεν αποθηκευει σιδηρο)τα εχω μαθει αυτα.απο την εγκυμοσυνη ακομα το ασβεστιο με το σιδηρο δεν το παιρναμε την ιδια ωρα.οποτε μακαρονια με κιμα χωρις τριμμενο τυρακι(αχ!)

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ήθελα να επισημάνω είναι ότι ούτε κομματάκια τα θέλει γι'αυτό βρίσκομαι σε τέλμα. Σήμερα το πρωϊ του ανακάτεψα την κρέμα που τρώει με λίγο αχλάδι και δεν την έφαγε. Μόνο μια μπουκιά και τον άφησα νηστικό, δεν του έδωσα τίποτα.

Αλλά μέχρι το μεσημεριανό δεν έφαγε τίποτα. Του πρόσφερε και η πεθερά μου κατά τις 12 αυγό και γύρισε την μούρη του.

 

Αγαπητή maela εάν και ο δικός μου έτρωγε κομματάκια δεν θα ανησυχούσα και πολύ γιατί θα του έδινα ένα φρουτάκι στο χεράκι και θα το έτρωγε. Τσινάει και με αυτό. Οπότε ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ.

 

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση να μείνει νηστικός ή να του δίνω τουλάχιστον την κρέμα που τρώει ελπίζοντας ότι κάποια στιγμή θα τα φάει.

 

Και ένα ένα τα έχω δοκιμάσει και δεν δείχνει σε κανένα φρούτο προτίμηση. Όλα τα απορρίπτει.

 

Αγαπητή fire πόσο με καθησυχάζουν τα λόγια σου. Εύχομαι και εμένα κάποια στιγμή να φάει. Σίγουρα είναι μια μεταβατική περίοδος αλλά δεν ξέρω πότε θα την ξεπεράσουμε.

Όπως λες μπορεί την φρουτόκρεμα να την έχασα από το αυγό, αλλά γενικότερα πρίν την εισαγωγή του πάλι δεν ήταν φανατικός. Το καλοκαίρι την έτρωγε λίγο καλύτερα με την βοήθεια της κουμπάρας μου που ήμασταν διακοπές αλλά αυτό που κάνει τώρα είναι να κρατάει το φαϊ στο στόμα πάνω από 30 λεπτά. Οπότε πόσο να αντέξω η κακομοίρα. Έχω κάτσει και να τον ταϊσω και 1 ώρα την φρουτόκρεμα με αποτέλεσμα να σπάνε τα νεύρα και των δυο μας.

 

Επίσης tot το ψωμί για φτύσιμο το έχει. Δεν του λέει τίποτα η γεύση του. Μόνο το καλοκαίρι είχε φάει λίγο και από τότε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ο δικος μου εδω και 1 μηνα και κατι δεν τα θελει αυτα τα 2 με τπτ ενω τα ετρωγε.Αλεσμενα δεν τρωει πια παρα μονο απο το φαγητο μας.Η γιατρος ειπε ειναι φαση και θα την ξεπερασει.Και εγω λοιπον το αυγο το κανω σε αντικολλητικο ομελετιτστα με λιγο τυρι γραβιερα και λιγη ρηγανη.. και τα φρουτα,, του στιβω λιγο χυμο πορτοκαλι (αυτο λιγο το πινει αλλα οχι παντα) αλλα αρχισαα και φτινχω διαφορα κεικ χωρις πολυ ζαχαρη υγεινα με μπολικα φρουτα και μπισκτοτα φρουτων.Τουλαχιστον ετσι τα τρωωει και να ξαναγαπησει αυτες τις γευσεις.Με επιμονη πιστευω θα τα καταφερουμε!

 

Πόσο είναι το δικό σου παιδάκι maela? Και τι του δίνεις ως εναλλακτική το πρωϊ αφού δεν τρώει φρουτόκρεμα?Αν και έχεις επιλογές γιατί που λέει ο λόγος του βάζεις λίγο ψωμάκι με βούτυρο και τελειώνει η υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...