Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στους 18 μηνες τι τρωμε;;;;


Recommended Posts

  • 5 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν κοριτσια ακούστε εμας το δικο μας διατροφικό προγραμμα να φριξετε:

5:00:200-250 μλ γαλα (το οποίο πινει μονο κοιμησμενη αλλιώς δεν πινει καθολου γαλα. Για αυτο το λογο και της το δίνουμε τοσο πρωι)

9:30: φρουτοκρεμα με τρία ή και τέσσερα φρούτα με ενα μπισκότο και μια κουταλιά της σούπας γεμάτη έτοιμη φρουτοκρεμα (τρωει περίπου καθε φορα την μιση και λιγο παραπάνω. Ποτε όλη)

15:00: φαγητο μονο αλεσμένο και μάλιστα παρα πολυ καλα να μην εχει το παραμικρο κομματάκι ή ίνα απο κρεας για παράδειγμα και γινεται κόλαση για να φαει 100-150 το πολυ! Επίσης δεν τρωει τιποτα αλλο εκτός απο μοσχάρι το οποίο το συνδυάζω με τα απίστευτα πράγματα μεσα (κοτόπουλο, ψάρι , αυγό ουτε να τα βλέπει)και φυσικα μονο μπροστα στην τηλεόραση και ο πατερας της να της κανει καραγκιοζιλικια και εγω πίσω απο το καρεκλακι για να μην με βλέπει να της βάζω κουταλιές!!!!!!!!!

19:00: γιαουρτακι σπάνια ολόκληρο

23:30: γαλα 200-250 μλ εννοειται παλι κοιμησμενη!

 

Τι να κάνω εχω κουραστεί παρα πολυ και πανω απο ολα αυτο που με προβληματίζει ειναι οτι δεν τρωει αλλη τροφή εκτός απο αλεσμένα!!!!!! Και ας εχουμε 16 δοντια!

Link to comment
Share on other sites

MIRKAR καλημερα!

Αρχικα, οι ωρες μεταξυ γευματων ειναι πολλες.

 

Δευτερον, η φρουτοκρεμα που της δινεις εχει τοση μα τοση ζαχαρη , που θερμιδικα την καλυπτει και δε θελει να σου φαει τιποτ'αλλο.

 

Τριτον, της δίνεις πολλα γαλακτοκομικά. Στην ηλικία της, τα 500μλ της αρκουν (στο συνολο τους, δλδ γ'αλα, τυρι, γιαουρτια κλπ οτιδηποτε σε γαλακτοκομικο).

 

Τεταρτον, τα μωρα δε χρειαζονται δοντια για να μασησουν, εχουν παρα πολυ δυνατα ουλα. Ομως η μικρη σου δεν ειναι πια μωρο...

Εχετε μια μικρη ντιβα στο σπιτι! χεχε

 

Για μενα προσωπικα, ο μονος τροπος ειναι να αρχισεις να της προσφερεις της τροφες ολοκληρες. Να τις περιεργαζεται μονη της, να της δοκιμαζει, να της γνωρισει!!

Στην αρχη μπορει να μη σου φαει, αλλα οταν πεινασει, θα φαει! Πιστεψε με.

Και στις κλινικες αυτο κανουν.

 

Μολις γνωρισει της τροφες κι αρχισει να μασουλαει καμμια μπανανα, κανα μπροκολο, κανα αγγουρακι, θα ειναι πιο δεκτικη και στις αλλες τροφες.

Απο κρεας, προσφερε της κανα μπιφτεκι (ειτε κοτοπουλο, ειτε μοσχαρι κλπ) που ειναι μαλακο, με λιγη βραστη πατατα και μετα δως της κατι "δυσκολοτερο".

 

Η τηλεοραση και τα καραγκιοζιλικια πρεπει επισης να κοπουν.

Πρεπει να ξερει τι τρωει, και οτι τρωει. Να εχει επιγνωση, να ανακαλυψει τις γευσεις και τα χρωματα.

 

Αρχισε να της μαθαινεις τις τροφες με ενθουσιασμο κλπ και σβησε το χαζοκουτι.

"κοιτα τι ομορφο κιτρινο χρωμα που εχει η μπανανα! και τι μαλακη που ειναι! ζουλα την να δεις! ειναι τοσο γλυκια!". τρωτε ολοι μαζι και μπροστα της.

Εμενα ο δικος μου σπανια δεν τρωει κατι. Για να τον κανω να το φαει, παω και καθομαι και τρωω μπροστα του και το παιζω ανετη... σε 3 μερες το πολυ θα ερθει και θα κατσει διπλα μου, θα βγαλει πιπιλα, θα ανοιξει το στομα και θα θελει να το δοκιμασει.

 

Γενικα προσπαθησε να γινει ολο αυτο χωρις αγχος.

Να ειστε κουλ... (δυσκολο, το ξερω).

 

Καλη επιτυχια!

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ μπορεί και να ήμουν και ο πιο αγχώδεις άνθρωπος με το θέμα διατροφής. Τι ώρα θα φάει, πόσο θα φάει, να φάει λαχανικά, να μη φάει σοκολάτες/ σφολιάτες/ πατατάκια και όλα τα συναφή, να μη φάει πολύ, να μη φάει λίγο, κλπ., κλπ.

Ακόμη κι όταν η παιδίατρος μας είπε μετά το χρόνο να τρώει από το φαγητό μας (μαγειρεμένο κατάλληλα) εγώ συνέχιζα, τα ΣΚ που δεν έτρωγε στο σταθμό, να τις μαγειρεύω χωριστά, πιστεύοντας ότι πρέπει να τρώει αυτές τις κρεατό, -κλπ. σούπες για τα λαχανικά, επειδή δεν μπορεί να φάει σαλάτα.

Κάποια στιγμή άρχισε - στο σπίτι, γιατί στο σταθμό τρώει τα κέρατά της - η άρνηση για φαγητό, την ώρα που την τάιζα. Το μεσημέρι που τρώγαμε εμείς, μπορεί να έτρωγε από το φαγητό μας και ολόκληρη μερίδα - όχι αλεσμένη.

Έκοψα στην αρχή τα αλεσμένα, αλλά εξακολουθούσα να μαγειρεύω χωριστά. Πάλι άρνηση όταν έτρωγε μόνη της, το μεσημέρι κανονικά (διατηρούσα και στο σπίτι το πρόγραμμα φαγητού του σταθμού).

Συμπέρασμα, το παιδί είχε σωστά υιοθετήσει τη συνήθεια του να τρώει με παρέα, να αποτελεί δηλαδή και το γεύμα μορφή κοινωνικής αλληλεπίδρασης.

Πλέον τρώει το μεσημέρι μαζί μας, ό,τι φάμε κι εμείς, όχι αλεσμένο, τρώει μπόλικη σαλάτα και το μεσημεριανό φαγητό είναι πλέον μια όμορφη, διασκεδαστική και χαλαρή στιγμή και όχι το μισάωρο του "τρώγε να τελειώνουμε".

Τα βρεφάκια μας μεγαλώνουν, κατανοούν ότι είναι μέλη ενός συνόλου (σχολικού ή/και οικογενειακού) και απαιτούν, και καλά κάνουν, να συμμετέχουν στις δραστηριότητες αυτού του συνόλου κανονικά και ισότιμα. Αν έχουμε αυτό στο νου μας, νομίζω, θα βγούμε από πολλά αδιέξοδα στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
MIRKAR καλημερα!

Αρχικα, οι ωρες μεταξυ γευματων ειναι πολλες.

 

Δευτερον, η φρουτοκρεμα που της δινεις εχει τοση μα τοση ζαχαρη , που θερμιδικα την καλυπτει και δε θελει να σου φαει τιποτ'αλλο.

 

Τριτον, της δίνεις πολλα γαλακτοκομικά. Στην ηλικία της, τα 500μλ της αρκουν (στο συνολο τους, δλδ γ'αλα, τυρι, γιαουρτια κλπ οτιδηποτε σε γαλακτοκομικο).

 

Τεταρτον, τα μωρα δε χρειαζονται δοντια για να μασησουν, εχουν παρα πολυ δυνατα ουλα. Ομως η μικρη σου δεν ειναι πια μωρο...

Εχετε μια μικρη ντιβα στο σπιτι! χεχε

 

Για μενα προσωπικα, ο μονος τροπος ειναι να αρχισεις να της προσφερεις της τροφες ολοκληρες. Να τις περιεργαζεται μονη της, να της δοκιμαζει, να της γνωρισει!!

Στην αρχη μπορει να μη σου φαει, αλλα οταν πεινασει, θα φαει! Πιστεψε με.

Και στις κλινικες αυτο κανουν.

 

Μολις γνωρισει της τροφες κι αρχισει να μασουλαει καμμια μπανανα, κανα μπροκολο, κανα αγγουρακι, θα ειναι πιο δεκτικη και στις αλλες τροφες.

Απο κρεας, προσφερε της κανα μπιφτεκι (ειτε κοτοπουλο, ειτε μοσχαρι κλπ) που ειναι μαλακο, με λιγη βραστη πατατα και μετα δως της κατι "δυσκολοτερο".

 

Η τηλεοραση και τα καραγκιοζιλικια πρεπει επισης να κοπουν.

Πρεπει να ξερει τι τρωει, και οτι τρωει. Να εχει επιγνωση, να ανακαλυψει τις γευσεις και τα χρωματα.

 

Αρχισε να της μαθαινεις τις τροφες με ενθουσιασμο κλπ και σβησε το χαζοκουτι.

"κοιτα τι ομορφο κιτρινο χρωμα που εχει η μπανανα! και τι μαλακη που ειναι! ζουλα την να δεις! ειναι τοσο γλυκια!". τρωτε ολοι μαζι και μπροστα της.

Εμενα ο δικος μου σπανια δεν τρωει κατι. Για να τον κανω να το φαει, παω και καθομαι και τρωω μπροστα του και το παιζω ανετη... σε 3 μερες το πολυ θα ερθει και θα κατσει διπλα μου, θα βγαλει πιπιλα, θα ανοιξει το στομα και θα θελει να το δοκιμασει.

 

Γενικα προσπαθησε να γινει ολο αυτο χωρις αγχος.

Να ειστε κουλ... (δυσκολο, το ξερω).

 

Καλη επιτυχια!

 

Γεια σου Chrisisred !!!!

 

Εισαι φοβερη! Μονο αυτο εχω να σου πω και ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου. Εφαρμοσα τα περισσοτερα απο οσα μου ειπες και ειδα τρομερη βελτιωση. Ειχες δικιο απολυτο ειναι ντιβα και μας εκμεταλλευοταν (χεχεχε).

 

Λοιπον ειμαστε 21 μηνων κομμενα τα αλεσμενα εδω και 2 μηνες περιπου τρωει σχεδον τα παντα το μεσημερι οπως μου εγραψες (καθομαστε η' ολοι μαζι να φαμε η' μονο εγω η' μονο η μαμα μου και ο μπαμπας μου που την κρατανε γιατι δουλευω), τρωει αρκετα φαγητα κομμενα μομματακια σχεδον μονη της και πλεον ικανοποιητικη ποσοτητα. Το απογεμα δεν τησ δινω καθε μερα γιαουρτι της το αλλαζω με κατι αλλο μεσα στην εβδομαδα οπως μου ειπες σχετικα με τα γαλακτοκομικα (φαντασου οτι εχει αυξησει και λιγο το γαλα φτανουμε τα 600μλ) και της εφτιαξα καλυτερα το προγραμμα της με αποτελεσμα να προσθεσουμε αλλο ενα γευμα (το οποιο ζηταει και μονη της κατα τις 7¨30 - 8 το βραδυ) οπου της δινω η΄αν εχει περισσεψει απο το μεσημεριανο της η' αν εχω φτιαξει κατι αλλο.

 

Το μονο που εξακολουθω και εχω προβλημα ειναι τα φρουτα και η φρουτοκρεμα! με τιποτα (πες καμια αλλη συμβουλη).

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σου. Να εισαι παντα καλα.

Σε φιλω;);)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλα ΜΙΡΚΑΡ μου εφτιαξες τη μερα!!!

 

Πολυ χαιρομαι!! Μπραβο σας!!

 

Οσο αφορα τη φρουτοκρεμα, δε μας πειραζει αφου πλεον τρωει κανονικα ολα τα γευματα της, μονο κοψε το μπισκοτο και την ετοιμη και βαζε μονο φρεσκα φρουτακια.

 

Στην αναγκη βαλε 2 μπανανες στην αρχη (για να ειναι γλυκια) + ενα ή δυο αλλα φρουτα, μη βαζεις του εμποριου σκευασματα :/ κριμα ειναι.

 

Βαλε κανα αβοκαντο <3 νομ νομ (πειναω! ΧΑΧΑ)

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εμεις δεν πεινουμε κ πολυ γαλα... 150-200 το παρα πολυ! τι να κανω? ? ? ξυπναει γυρω στις 7 παρα πινει λιγο γαλα μετα οτι φαει στον παιδικο. Το μεσημερι τσιμπαει λιγο απο εμας κ κατα τις 16.30 τρωει κρεμα κ συνηθως ουτε 150ml. Στις 19.00 παμε για υπνο που παλι πινει γαλα αλλα λιγο. Ολη νυχτα ξυπναει...δν ξερω τι αλλο να κανω. Ειπα μηπως πειναει κ τ εδωσα γαλα αλλα τπτ

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα μαμαδες ειμαι καινουρια εδω εχω μια κορούλα 16 μηνων

Τρώμε μονο αλεσμένα σαν βασική τροφή

 

9 η ώρα γάλα

12 η ώρα φρούτοκρεμα κυρίως μπανάνα

2 η ώρα μοσχαράκι με εναλλαγές λαχανικών και κοτόπουλου

5 η ώρα ψωμάκι με κασέρακι η μπισκότακια

7 η ώρα καμια σουπιτσα

Χυμό πόρτοκαλι στημένο

Τωρα εμπλουτισαμε με πουρε/αυγό/αστρακια /τραχανά /κοφτά μακαρονάκι και φέτα

 

Κατα της 11 γάλα 180 ml

Μονο που θα ξυπνήσει και τρεις φορές και θα πιει απο 80 ml. Γάλα η τσάι το μονο μας πρόβλημα

Γενικά δεν την ζορίζω ειναι πολυ ανεξάρτητο παιδι και εχει τους δικούς της χρόνους

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...