Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

20 μηνών - πώς να πίνουμε το γάλα?


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!

 

Αισίως φτάσαμε τους 20 μήνες και πίνουμε με το μπιμπερό το γάλα μας πρωί και βράδυ.

Μια και δεν υπάρχουν θηλές για 18+, σκεφτόμουνα ότι μάλλον ήρθε η ώρα να αλλάξουμε στυλ, αλλά πώς να πίνουμε το γάλα?

 

Από καλαμάκι ή απευθειας από το ποτήρι μπορεί να πιει, αλλά 200 μλ? χμμμ δύσκολο....

 

Το εκπαιδευτικό ποτηράκι που πίνουμε νερό, πάλι νομίζω δεν ταιριάζει, είναι κάπως σκληρό το ρύγχος του. Καμιά ιδέα?

 

Εσείς πώς πίνετε / πίνατε το γάλα σε αυτή την ηλικία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


22μηνων ειναι η κορη μας και της δινω γαλα με το μπιμπερο, με θηλη για 6-18μηνων. ολα τα αλλα υγρα (νερο, χυμο) της τα δινω με ποτηρι ή με καλαμακι. απλως με το μπιμπερο το κραταει και πινει ησυχα χωρις να χρειαζεται εμενα διοτι εχω και μικροτερο μωρο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό σκέφτομαι!! Περιμένω τώρα το δεύτερο κι έλεγα αν πρέπει να εκπαιδευτούμε σε κάτι νέο, να γίνει τώρα, προ της ελεύσεως του μωρού.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που είναι 28 μηνών του το δίνω κάποιες φορές στο ποτήρι με καλαμάκι. Δεν πίνει όμως το ίδιο σε ποσότητα και κινδυνευουμε από ατυχήματα.. Κάποιες φορές του το δίνω και με μπιμπερό, είμαστε στην φάση αλλαγής. Πάντως οι θηλές δεν είναι πρόβλημα, σημασία έχει να το πίνει καλά το μωρό, η ηλικία που αναγράφουν είναι σχετική.

Είναι σε καλή ηλικία να ξεμάθει το μπιμπερό, και εμείς πιστεύω έχουμε αργήσει, είναι όμως ευκολία! Του το δίνεις και πίνει μόνο του!

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και πολύ καιρό επειδή αντιγράφει τον αδερφό της θέλει να πίνει από ποτήρι με καλαμάκι. Για να αποφύγω τα ατυχήματα της πήρα σεικερ καφέ και το πίνει από εκεί με καλαμάκι. Την ποσότητα δεν τη μείωσε (γύρω στα 150-170ml, ποτέ δεν έπινε και περισσότερο).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Καλημέρα.

 

Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω το εξής :

 

Σας έχει τύχει όταν περάσατε από το μπιμπερό στο ποτήρι να μειωθεί η ποσότητα που πίνει το παιδί?

 

Ο γιος μου είναι 21 μηνών, εδώ και μια εβδομάδα, με μεγάλη επιτυχία και ευτυχώς με μηδενική αντίδραση, έχουμε κόψει το μπιμπερό και πίνει πια το γάλα σε ποτήρι με καλαμάκι (από αυτά τα παιδικά που κυκλοφορούν στην αγορά). Το δέχθηκε χωρίς κανένα πρόβλημα (έτσι κι αλλιώς το ποτήρι το είχε συνηθίσει καθώς νερό ή χυμό δεν ήπιε ποτέ από μπιμπερό), απλά έχει μειώσει σημαντικά την ποσότητα που έπινε.

 

Ειδικότερα, με το μπιμπερό έπινε πάντα γύρω στα 250-300 ml πρωί και βράδυ (σύνολο γύρω στα 500-600 ml την ημέρα), ενώ με το ποτήρι δεν ξεπερνά τα 180 ml την φορά, μια φορά μόνο έχει πιει 200.

 

Υπό άλλες συνθήκες δεν θα με απασχολούσε ιδιαίτερα, αλλά εδώ και μήνες έχει κόψει το απογευματινό γιαούρτι, όπως και οποιοδήποτε άλλο απογευματινό γεύμα και αυτό γιατί κοιμάται πολύ νωρίς το βράδυ, οπότε ανάμεσα στο μεσημεριανό φαγητό και στο βραδυνό γάλα δεν περνάνε πολλές ώρες, ώστε να χωρέσει κάποιο γεύμα. Το περισσότερο που μπορεί να φάει είναι καμιά μπανάνα ή μπισκοτάκι και αυτό όχι πάντα. Οπότε μέχρι τώρα στηριζόμουν στο γεγονός ότι έπινε πολύ γάλα!

 

Τί λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το έχει μειώσει λόγω ζέστης κ όχι λόγω αλλαγής; Ή μήπως δεν τον διευκολύνει το συγκεκριμένο μεγεθος που έχει το καλαμάκι; Εμένα έκλεισε τα 2 κ περάσαμε κ εμείς σε ποτηράκι με καλαμάκι κ τώρα πίνει περισσότερο επειδή ρουφάει πιο εύκολα. Τον κούραζε το μπιμπερό. Καμιά φορά ωστόσο δεν θα πιεί κ πολύ γάλα κ ας μην έχει φάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το έχει μειώσει λόγω ζέστης κ όχι λόγω αλλαγής; Ή μήπως δεν τον διευκολύνει το συγκεκριμένο μεγεθος που έχει το καλαμάκι; Εμένα έκλεισε τα 2 κ περάσαμε κ εμείς σε ποτηράκι με καλαμάκι κ τώρα πίνει περισσότερο επειδή ρουφάει πιο εύκολα. Τον κούραζε το μπιμπερό. Καμιά φορά ωστόσο δεν θα πιεί κ πολύ γάλα κ ας μην έχει φάει καλά.

 

Θα δοκιμάσω και σε σέικερ με κανονικό καλαμάκι να το τσεκάρω. Για την ζέστη αμφιβάλλω γιατί ίσα - ίσα τώρα με το ποτήρι το πίνει κρύο, ενώ πριν το ζεσταίναμε.

 

Μπορεί να είναι και το γεγονός ότι τώρα αποσπάται περισσότερο, γιατί κρατάει μόνος του ποτήρι και μπορεί να το κατεβάσει όποτε θέλει, δεν είναι αγκαλιά με κάποιον να του κρατάει το μπιμπερό (ποτέ δεν το έπιασε μόνος του σε αντίθεση με το ποτήρι :rolleyes::rolleyes:). Το πρωί έχει το νου του πότε θα βγει βόλτα καθώς τώρα το καλοκαίρι η νταντά του τον βγάζει πολύ νωρίς λόγω ζέστης και το βράδυ είμαστε μεν αγκαλιά, αλλά αυτός πίνει το γάλα ενώ εγώ διαβάζω παραμύθι...και εκεί η έννοια του είναι να γυρίζει τις σελίδες και να μιλάει στα ζωάκια του βιβλίου!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα! Γλυκούλης!!! Εγω χθες δοκίμασα α του δώσω με κανονικό καλαμάκι κ πάλι μου ψιλοδυσκολεύτηκε οπότε το έκοψα λίγο ώστε να είναι πιο κοντό κ ήπιε καλύτερα! Τεστ, τεστ! Δεν διευκρίνισα πριν ότι όταν λέω περάσαμε σε ποτηράκι με καλαμάκι εννοώ κ εγω τα παιδικά. Βρήκα κάτι ωραία που δεν έχουν ούτε πολύ λεπτό καλαμάκι ούτε χοντρό κ κλείνουν από πάνω σαν παγουράκια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...