Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι (δεν) λέτε στα παιδιά σας για το Θεό;


Recommended Posts

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 821
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να ξαραχνιάσουμε λίγο το νήμα.

 

φρέσκο φρέσκο:

Η Ιερά Μητρόπολη Πειραιώς για το πάθος της ομοφυλοφιλίας.

 

Στα highlights οι αναφορές στην Παλαιά Διαθήκη, αυτοί που αρκετοί πιστοί αρέσκονται να πιστεύουν ότι η Εκκλησία έχει αφήσει πίσω της.

 

αντιγράφω ορισμένα σπαρταριστά εδάφια της ανακοίνωσης:

 

 

Το σεξ είναι αποτέλεσμα της εξόδου από τον κήπο της Εδέμ:

Όπως είναι γνωστό από την βιβλική διήγηση της Γενέσεως οι συζυγικές σχέσεις ανδρός και γυναικός αποτελούν μεταπτωτικό φαινόμενο.

Ο «Αδάμ έγνω Εύαν την γυναίκα αυτού» (Γεν.4,1) αφού πλέον παρέβη την εντολή του Θεού και εξεβλήθη του παραδείσου.

 

 

Η Κρίση στην Ελλάδα οφείλεται στο ότι τα παιδιά μαθαίνουν ότι υπάρχουν ομοφυλόφιλοι, μάλιστα η ύπαρξη της ομοφυλοφιλίας έχει κεντρική! θέση στη σεξουαλική αγωγή:

Η χώρα αυτή διαλύεται κυριολεκτικά από ηθική και πνευματική σήψη και μπορούμε να πούμε, ότι εδώ βρίσκει απόλυτη εφαρμογή το πασίγνωστο λεχθέν υπό του Ντοστογιέφσκι «χωρίς Θεό όλα επιτρέπονται».

Ο λαός της ήδη γεύεται τους πικρούς καρπούς της εδώ και δεκαετίες εφαρμοζομένης σεξουαλικής αγωγής, στην οποία κεντρική θέση κατέχει η διδασκαλία της ομοφυλοφιλίας από την ηλικία των 5 ετών στα σχολικά εκπαιδευτικά τους προγράμματα.

 

 

απορώ που δεν το συσχετίζουν με τις φωτιές στην Πελοπόννησο και την αττική πριν μερικά χρόνια.

 

Ω της διαστροφής! Σε ποιό κατάντημα έφθασε η πατρίδα μας! Πως δεν έπεσε ακόμη φωτιά να μας κάψει, όπως κάποτε στα Σόδομα και τα Γόμορα; Τι να επισημάνει κανείς πρώτον και τι δεύτερον;

 

 

αφορίστε τους τώρα!

 

Ή να θρηνήσει το γεγονός ότι η διοικούσα Εκκλησία, η πλειονότης των ιεραρχών μας, παρακολουθεί άφωνη και ουσιαστικά αδιάφορη τα γεγονότα, λες και έχουν παραλύσει τα ηθικά και πνευματικά αντανακλαστικά της, βλέποντας να διαπράττονται μπροστά στα μάτια της όλα αυτά τα αίσχη των φεστιβάλ και των παρελάσεων, ενώ θα έπρεπε να προχωρήσει σε δυναμικές κινητοποιήσεις και συλλαλητήρια, αλλά και σε κάθε άλλο επιβαλλόμενο ποιμαντικό μέτρο;

 

 

όλο το κείμενο είναι σπαρταριστό, αλλά το υπόλοιπο το αφήνω στην κρίση σας.

 

 

Μην ξεχάσουμε να αφήσουμε στην εφορία, μέρες που είναι, 100-400 ευρώ έκαστος για την μισθοδοσία και λοιπά έξοδα αυτών των φωτισμένων ανθρώπων.

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να ξαραχνιάσουμε λίγο το νήμα.

...

 

Ιιιι ωραίο ξαράχνιασμα!! :P Έτσι ξαραχνιάζετε εσείς στο χωριό σας απελεύθερε; τς τς τς!! :lol:

Το σεξ είναι αποτέλεσμα της εξόδου από τον κήπο της Εδέμ:

Ο όφις αγαπητέ μου... ο όφις...! :P

 

 

 

Το παρακάτω απόσπασμα είναι εσφαλμένο. Στα ζώα έχει παρατηρηθεί ομοφυλοφιλική συμπεριφορά. Στη φύση υπάρχει. Δεν είναι κάτι ξένο. Μέρος της φύσης και ο άνθρωπος. Άρα όλο το κείμενο είναι... φτερό στον άνεμο.

 

Πέραν τούτου πουθενά στο ζωϊκό βασίλειο δεν συναντούμε μιά τέτοιου είδους παρά φύσιν σχέση, πράγμα το οποίον μαρτυρεί ξεκάθαρα, ότι η ομοφυλοφιλία αποτελεί θλιβερό «προνόμιο» μόνο των ανθρώπων, ως αποτέλεσμα αποκλειστικά μιάς διεστραμένης επιλογής και όχι ως οργανική πάθηση!
Με ποιο δικαίωμα δεν αποδέχονται οι "άνθρωποι του θεού", πράγματα που "επιτρέπει ο θεός"; Αυτό δεν το καταλαβαίνω...

 

 

Απελεύθερε λες:

Η Κρίση στην Ελλάδα οφείλεται στο ότι τα παιδιά μαθαίνουν ότι υπάρχουν ομοφυλόφιλοι, μάλιστα η ύπαρξη της ομοφυλοφιλίας έχει κεντρική! θέση στη σεξουαλική αγωγή:
Και σπάω το κεφάλι μου κι εγώ να θυμηθώ πού έχουμε σεξουαλική διαπαιδαγώγηση στα σχολεία. Είχα την εντύπωση πως δεν έχουμε. Πότε αποκτήσαμε;

 

 

 

(Θα μου πεις τι σε έπιασε ρε αλκυ στις 4 τα ξημερώματα με τους homo και όσους δε γουστάρουν gay pride. Έλα ντε... :lol: Ας πούμε πως φταίει η μέρα μου σήμερα! Από εκείνες τις μέρες που μοιάζουν "σταθμοί" και αρνούμαι να την αφήσω να κλείσει. Αύριο που θα σέρνομαι θα σας πω.... :lol: Καλέεεεεε σταματήστε με κάποιος να πάω για ύπνο.... τρολιάζω στο θέμα μου!!)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Απελεύθερε λες:
Η εκκλησία λέει, εγώ απλώς διασκεδάζω.

 

αυτό για την ομοφυλοφιλία είναι όλα τα λεφτά. Να τους στείλει κάποιος το βίντεο με τους 2 αρσενικούς ομοφυλόφιλους πιγκουίνους να κλέβουν αυγό από γειτονική φωλιά και μετά να το κλωσούν 1 μήνα και να το μεγαλώνουν (το μικρό) στοργικά, να γελά και το παρδαλό κατσίκι. Φαίνεται έβλεπαν πολλή τηλεόραση οι συγκεκριμένοι πιγκουίνοι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι! το ολόκληρο προσδίδει σίγουρα!

 

για αυτό που συζητάτε, αυτή η φωτό, είναι η μία εικόνα για χίλιες λέξεις - ή τουλάχιστον όλη η επιχειρηματολογία που θα ανέπτυσσα εγώ θα ήταν βασισμένη σε αυτό το πλακάτ...

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Η αλήθεια είναι έχω αμελήσει λίγο το όλο θέμα... Στον μικρο σπάνια λέω κάτι για τον θεό και ακόμη πιο σπάνια πάμε στην εκκλησία να ανάψουμε κεράκι! κακώς... Τώρα θα ήθελα να βάλω λιγάκι στην ζωή του τον Θεό, σιγά σιγά, με παραβολές και έτσι, σαν παραμυθάκια... Στην πραγματικότητα μεγάλωσα σε μια οικογένεια πολύ άνετη στο θέμα της Θρησκείας και μια ζωή, καθώς και το τώρα, με τα ποδιά η εκκλησία είναι ούτε δυο βήματα! Άπλα δεν μου κάνει εντύπωση να πάω... Φυσικά πιστεύω στον Θεό και υπάρχουν φόρες που τον ευχαριστώ ή τον παρακαλάω για κάτι, άλλα θεωρώ πως όλο το νόημα στην πίστη για τον Θεό είναι ένα! η καλοσύνη... κανε το κάλο και ριχτώ στον γιαλό! όποτε νομίζω είναι κάλο να υπενθυμίζουμε στα παιδιά μας πόσο τυχερά είναι που έχουν ρούχα, φαΐ, οικογένεια (πάρα τα προβλήματα) και μια στεγή! εξίσου θα ήταν κάλο να τα πηγαίνουμε καμιά βόλτα από ορφανοτροφεία, και γηροκομία, να εξηγούμε και την άλλη πλευρά της ζωής και να την βλέπουν και με τα μάτια τους, να δίνουμε λεφτά σε εκείνους που δεν έχουν, να τους ζητάμε να βρουν κάνα ρούχο από την ντουλάπα τους (εκείνα!!) που δεν τους πάει να το δώσουν (έχει σημασία να το κάνουν εκείνα!) και που και που να τα πηγαίνουν να ανάβουν ένα κεράκι για να ευχαριστούν τον Θεό για εκείνα που έχουν, και ένα άλλο κεράκι για να βοηθήσει τους ανθρώπους που δεν έχουν σταθεί τυχεροί στην ζωή!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικα τα θρησκευτικα ειναι ενα μαθημα σαν ολα τα αλλα ή εχει μεγαλυτερη σημασια?

 

Εδω στο Βελγικο σχολειο ξεκιναν θρησκευτικα απο την 1η Δημοτικου. Αναλογα με το αν συπμπηρωνονται τμηματα μπορουμε να επιλεξουμε "φιλοσφια".

Εμεις επιλεξαμε ορθοδοξια (με ελληνα δασκαλο, συνονοματο με τον γιο μου - που ομως του ειπε οτι θα μιλαει γαλλικα για να καταλαβαινουν ολοι).

Πρωτο μαθημα η παραβολη του Ασωτου (και κατι αλλο που δεν καταλαβα)

Δευτερο μαθημα η Δευτερα Παρουσια (!!!!!!!!) αλλα οχι με τον κυριο Κ. Με εναν αλλο κυριο.,,

Απο τα ονοματα των συμμαθητων του ειδα οτι ηταν στο τμημα του Προτεσταντισμου,,,

Μου ηρθε καπως,,, Και η Δευτερα Παρουσια αλλα και αυτη η μετακινηση,,,

Στο σπιτι που το συζητησα η γιαγια φρικαρε με το σκεπτικο οτι ακομη και οι μεγαλοι μπερδευονται ποσο μαλλον τα παιδια,, Ο μπαμπας - σκασιλα του (αρκει να μην γινει Ολυμπιακος).

Εγω δεν ξερω,, Ειναι μια ευκαιρια να δει αλλες θησκιες? Ειναι μικρος και θα μπερδευτει?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα θρησκευτικα ειναι ενα μαθημα σαν ολα τα αλλα ή εχει μεγαλυτερη σημασια?

 

Εδω στο Βελγικο σχολειο ξεκιναν θρησκευτικα απο την 1η Δημοτικου. Αναλογα με το αν συπμπηρωνονται τμηματα μπορουμε να επιλεξουμε "φιλοσφια".

Εμεις επιλεξαμε ορθοδοξια (με ελληνα δασκαλο, συνονοματο με τον γιο μου - που ομως του ειπε οτι θα μιλαει γαλλικα για να καταλαβαινουν ολοι).

Πρωτο μαθημα η παραβολη του Ασωτου (και κατι αλλο που δεν καταλαβα)

Δευτερο μαθημα η Δευτερα Παρουσια (!!!!!!!!) αλλα οχι με τον κυριο Κ. Με εναν αλλο κυριο.,,

Απο τα ονοματα των συμμαθητων του ειδα οτι ηταν στο τμημα του Προτεσταντισμου,,,

Μου ηρθε καπως,,, Και η Δευτερα Παρουσια αλλα και αυτη η μετακινηση,,,

Στο σπιτι που το συζητησα η γιαγια φρικαρε με το σκεπτικο οτι ακομη και οι μεγαλοι μπερδευονται ποσο μαλλον τα παιδια,, Ο μπαμπας - σκασιλα του (αρκει να μην γινει Ολυμπιακος).

Εγω δεν ξερω,, Ειναι μια ευκαιρια να δει αλλες θησκιες? Ειναι μικρος και θα μπερδευτει?

 

Δηλαδή για να καταλάβω, το κάθε παιδί διαλέγει να μάθει τη θρησκεία-δόγμα που θέλει; ή προτεσταντισμός ή ορθοδοξία ή καθολικισμός κτλ;; Αυτό δεν είναι μάθημα, αυτό είναι κατήχηση.

Εγώ δεν θα είχα αντίρρηση να υπάρχει ένα μάθημα που να μιλάει γενικά περί θρησκειών. Επειδή όμως κάτι τέτοιο δεν παίζει-ειδικά στην Ελλάδα- είμαι εναντίον της οποιασδήποτε κατήχησης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όποιοι ενδιαφέρονται για την απαλλαγή των παιδιών τους από το συγκεκριμένο μάθημα, δείτε αυτή την ανάρτηση:

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2593029&postcount=782

(υπάρχει ασφυκτική προθεσμία, μέχρι την παρασκευή.)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω, το κάθε παιδί διαλέγει να μάθει τη θρησκεία-δόγμα που θέλει; ή προτεσταντισμός ή ορθοδοξία ή καθολικισμός κτλ;; Αυτό δεν είναι μάθημα, αυτό είναι κατήχηση.

Εγώ δεν θα είχα αντίρρηση να υπάρχει ένα μάθημα που να μιλάει γενικά περί θρησκειών. Επειδή όμως κάτι τέτοιο δεν παίζει-ειδικά στην Ελλάδα- είμαι εναντίον της οποιασδήποτε κατήχησης.

 

Ναι Εκαβη. Μπορουμε να διαλεξουμε τι θα δειδαχτει το παιδι μας (η μαμα μου που διαβασε ενα ενημερωτικο εντυπο απο την εδω μητροπολη επεμενει οτι ειναι υποχρεωμενο το κρατος να δειδαξει σε οσους θελουν την Ορθοδοξη θηρσκεια).

Υποθετω οτι εδω δεν το περνουν τοσο σοβαρα οσο διαβασα στις εφημεριδες στην Ελλαδα. ισως επειδη δεινουν καποιες επιλογες. Πχ στο σχολειο μας διδασκουν, καθολικισμο, ορθοδοξια, προτεσταντισμο, ισλαμισμο, ιουδαισμο και ηθικη (υπαρχουν και καθολικα σχολεια στο οποια δεν υπαρχουν τετοιες επιλογες). Νομιζω οτι εφοσον το μαθημα ειναι υποχρεωτικο γαι το σχολειο ειναι πιο βασικο να ειναι καθε παιδι σε μια ταξη. Υποθετω οτι τα εβαλαν στο τμημα με τα λιγοτερα παιδακια. Παντως εγραψα ενα σημειωμα στην δασκαλα να μενει αμζι της ή να πηγαινει στην ηθικη (αν λοιπει ο δασκαλος της ορθοδοξιας)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καταδίκη για ασέλγεια σε ανήλικους, 25 χρόνια φυλακή

http://www.acharnea.gr/topika-nea/2812/katadikastike-o-amartolos-arximandritis-ton-axarnon

Στα highlights, όταν ενημερώθηκε αρχικά ο προϊστάμενος του, απλώς τον άλλαξε ενορία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι επίσης ένα κεφάλαιο...

Σε ποιον να μιλήσει κάποιος ... και ποιος θα τον πιστέψει...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι δημοσιεύονται στοιχεία για όλους τους παιδεραστές, μάλιστα για τους υπόλοιπους χρησιμοποιούνται εκφράσεις όπως δράκος τέρας κλπ (ασελγούσε σε 11χρονο αγοράκι). Από που προκύπτει ότι είναι ΓΟΧ; Έχω την αίσθηση ότι οι μεν δεν αναγνωρίζουν τους δε. Μιλάμε σίγουρα για το ίδιο άτομο;

Link to comment
Share on other sites

Mιλαω για τον Ρενεση, που τον γνωριζα προσωπικα απο μικρη ηλικια.

Αυτα που εγραψα δεν τα διαβασα καπου, αλλα απο οτι θυμαμαι.

Γιαυτο αναρωτηθηκα για την εκκλησια και εαν ειναι νεου ημερολογιου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν θυμομουν καλα . Eιναι με την επισημη εκκλησια και οχι παλαιοημερολιγιτης.

Του ειχαν αρνηθει καποιοι μητροπολιτες αλλα τελικα καταφερε και βρηκε Μητροπολιτη να τον χειροτονησει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Τι υπεροχο τοπικ ηταν αυτο....

Διαβασα και τις 41 σελιδες...

Καταρχην ενθουσιαστηκα απο το επιπεδο της συζητησης..για να ειμαι ειλικρινης δεν το περιμενα και με εξεπληξε ευχαριστα...

Δεν εχω παιδακια για να εχω βιωματικα παραδειγματα του πως θα χειριζομουνα καποιες αποριες...αλλα τα βρισκω σκουρα και με τους ενηλικες καμια φορα...

Ειναι παλιο το θεμα και πιθανοτατα να μην ειναι ενεργοι ολοι οι συμμετεχοντες...

αλλα ενιωσα την αναγκη να σας ευχαριστησω για τη τοσο πολιτισμενη ανταλλαγη αποψεων...

Νομιζω ιδανικα θα ηθελα σε ενα παιδι να παρουσιασω μια γενικη εικονα απο ολα τα πιστευω...θρησκευτικα, βιολογικα, ενεργειακα....εστιαζοντας στη θετικη εννοια κατα βαση...περνωντας το μυνημα του σωστου και του λαθους οχι ως πρεπει η προσταζειν καποιας θρησκειας αλλα ξεκινωντας με βαση του πως θα θελαμε να φερονται οι αλλοι σε μας...

Μου αρεσει πολυ η βιβλιογραφια του Jostein Gaarder, ενος ανθρωπου που εχει σπουδασει θεολογια και φιλοσοφια και καταφερνει στα βιβλια του να συνδυασει βατα ολες τις ιδεολογιες με την εκπληξη που θα επρεπε να μας προκαλει το θαυμα της ζωης,..

Σε οποιον αρεσει το διαβασμα....προτεινω το Μυστηριο της τραπουλας χωρις δευτερη σκεψη...μαγικο βιβλιο...

 

Οι περισσότεροι φυλακίζονται για διάφορους λόγους τόσο βαθιά μέσα στην καθημερινότητα, που θάβουν μια για πάντα την έκπληξη τους για το φαινόμενο της ζωής.

Νομιζω η μεγαλυτερη φοβια που θα ειχα σχετικα με το παιδι μου θα ηταν πως να αντιμετωπισω τη περιπτωση #χ# Χο που παει στην εκκλησια καθε Πασχα..και που νομιζει οτι εχει το δικαιωμα να κρινει ανθρωπους..ποσω μαλλον παιδακια...

 

Εχω παντρευτει με θρησκευτικο γαμο , το ιδιο και ο συντροφος μου...χωρις καλη καταληξη,...και ειναι κοινη μας γραμμη το οτι θελουμε να γερασουμε μαζι....δεν θελουμε να παντρευτουμε, δεν θελουμε να υποχρεωσουμε το παιδι μας οταν με το καλο ερθει σε μια θρησκεια με το ζορι...και ολο αυτο δεν σημαινει οτι αγαπιομαστε λιγοτερο η οτι σεβομαστε λιγοτερο ο ενας τον αλλον...Τις λιγες φορες που ετυχε η συζητηση σε τραπεζι το τι κριτικη δεχτηκαν τα αυτακια μας δεν υπαρχει...Το να ακουσω δε την αποψη ενος βαθια θρησκευομενου ατομου...οσο και να μην συμφωνω καταλαβαινω την πηγη...καταννοω το σκεπτικο και σε καμια περιπτωση δεν μπορω να την παρεξηγησω οσο κι αν διαφωνω μιας και θεωρω οτι γινεται καλοπροεραιτα με βαση τα πιστευω του ατομου...

Εκει που τρελλαινομαι ειναι να βλεπω ατομα που ειναι στα χαρτια χριστιανοι, στην πραξη οχι και που χωρις δευτερη σκεψη δεν θα συμβουλεψουν, θα κριτικαρουν με τον πιο ασχημο τροπο...Εχω ακουσει μεχρι το οτι ο Θεος δεν μας δινει παιδι λογω αυτων που πιστευουμε και λεμε...και ουυυυ στα ορη στα αγρια βουνα φωτια θα πεσει να μας καψει..

αφηστε τον κοσμο διπλα σας να πιστευει οτι θελει...αν θελετε να ειστε κοντα στο Θεο κρατηστε κατι κοινο που υπαρχει σε ολες τις θρησκειες...αγαπη και σεβασμο στον διπλανο σου ακομα κι αν δεν εχετε τα ιδια πιστευω..αν το καναμε ολοι αυτο...θα ειχαμε μια καλυτερη ζωη απο αυριο...

preg.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Η Θρησκευτική Πίστη και οι προσευχές έχουν μετρήσιμα θετικά κλινικά αποτελέσματα ενάντια στην κατάθλιψη, σε όλες τις επιστημονικές μελέτες που έχουν δημοσιευτεί!

 

Αναφορές
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26200715

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3921896/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23420279

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5474022/

 

Link to comment
Share on other sites

Ο Άγιος Πορφύριος μας εξηγεί με απλά λόγια τη δύναμη και θεραπευτική δυναμική της εξομολόγησης αμαρτημάτων:
https://www.youtube.com/watch?v=v9CrJFV4MEs

 

Οδηγός αμαρτημάτων που διαγράφουμε οριστικά κατά το Μυστήριο της Αγίας Εξομολόγησης:
https://proskynitis.blogspot.com/2014/02/blog-post_11.html

Οι άγγελοι δημιουργήθηκαν πριν από τον ορατό κόσμο και τον άνθρωπο.

Όπως χαρακτηριστικά αναφέρει ο άγιος Γρηγόριος ο Παλαμάς, ο Θεός «έπλασε τούς αγγέλους πριν από εμάς για χάρη μας για να αποστέλλονται ως διάκονοι…, όπως λέγει ο Παύλος, στους μέλλοντας να κληρονομήσουν την σωτηρία» (Ε.Π.Ε., τόμ. 9ος, σελ. 80, 81).

Σύμφωνα με την Ορθόδοξη θεολογία, όπως συνοψίζεται στην διδασκαλία του αγίου Ιωάννου του Δαμασκηνού, οι άγγελοι είναι υπάρξεις πνευματικές, αεικίνητες, ελεύθερες, ασώματες, που υπηρετούν τον Θεόν και είναι κατά χάριν αθάνατες.

Το σχήμα και την κατάσταση των υπάρξεων αυτών, μόνον ο Θεός τα γνωρίζει. Είναι όμως ασώματοι και αεικίνητοι οι άγγελοι σε σχέση με τούς ανθρώπους. Σε σύγκριση με τον Θεό, τον μόνον ασώματο, είναι δυσκίνητοι και υλικοί. Είναι πλασμένοι από λεπτή ύλη.

Μόνον ο Θεός είναι αληθινά άϋλος και ασώματος. Δεν έχουν ανάγκη από γλώσσα και ακοή, αλλά πληροφορούνται μεταξύ τους τα προσωπικά διανοήματα και τις αποφάσεις τους, χωρίς τον προφορικό λόγο. Όταν επικοινωνούν με τούς ανθρώπους, τότε λαμβάνουν σχήμα και μορφή για να μπορούν οι άνθρωποι να τούς βλέπουν. Η θέα τους είναι φωτεινή και τα ρούχα τους είναι συνήθως λευκά, πράγμα που φανερώνει την καθαρότητά τους. Τροφή τους είναι η θέα του Θεού, τον Οποίο βλέπουν, κατά το μέτρο της δυνατότητός τους.

Οι άγγελοι και οι αρχάγγελοι, διαφυλάττουν τα μέρη της Γης, είναι άρχοντες των λαών και των χωρών, όπως τούς όρισε ο Δημιουργός, τακτοποιούν τα ανθρώπινα και προστατεύουν όσους τούς επικαλούνται, κυρίως από το μίσος και την μανία του διαβόλου. «Όπου επισκιάσει η χάρις σου Αρχάγγελε, εκείθεν του διαβόλου διώκεται η δύναμις, ου φέρει γάρ τώ φωτί σου προσμένειν ο πεσών εωσφόρος…». (Δοξαστικό των αίνων, 8ης Νοεμβρίου).

Σε κάθε θεία Λειτουργία, η οποία είναι Σύναξη ουρανού και Γης, συλλειτουργούν με τον Αρχιερέα ή τον Ιερέα άγγελοι. Στην μικρή είσοδο, ο Λειτουργός παρακαλεί τον Κύριο να στείλει αγγέλους, για να συλλειτουργήσουν μαζί του και θα συνδοξολογήσουν την αγαθότητα του Θεού. Ο Διάκονος, επίσης, δέεται: «άγγελον ειρήνης, πιστόν οδηγόν, φύλακα των ψυχών και των σωμάτων ημών παρά του Κυρίου αιτησώμεθα».«Εννέα είναι τα ουράνια τάγματα και τρεις τάξεις ή τρία συστήματα, που το καθένα αποτελεί τριάδα».

Η πρώτη τριάς είναι αυτή που είναι πάντοτε γύρω από τον Θεό και είναι έτοιμη να ενωθεί με αυτόν αμέσως, χωρίς την μεσολάβηση κανενός. Είναι η τάξη των εξαπτέρυγων Σεραφείμ και των πολυομμάτων Χερουβείμ και των αγιοτάτων Θρόνων.

Δευτέρα τάξη είναι εκείνη των Κυριοτήτων, των Δυνάμεων και των Εξουσιών. Έργο της είναι οι διευθετήσεις των μεγάλων πραγμάτων, οι ενέργειες των θαυμάτων και ο Τρισάγιος ύμνος, το Άγιος, Άγιος, Άγιος.

Τρίτη και τελευταία είναι η τάξη των Αρχών, των Αρχαγγέλων και των Αγγέλων, το χαρακτηριστικό γνώρισμα της οποίας είναι το «λειτουργικόν εν διακονίαις και τέλος ο ιερός ύμνος του Αλληλούϊα»» (Φιλοκαλία, τόμ. 3ος, σελ. 354, 355).

Από την ώρα που βγήκαμε από την μήτρα της Εκκλησίας, την Κολυμβήθρα του βαπτίσματος, μας παραστέκει ένας άγγελος, ο οποίος είναι φύλακας των ψυχών και των σωμάτων μας. Δε φεύγει από κοντά εάν εμείς δεν τον διώξουμε με την αμαρτωλή ζωή μας. Εκείνο που τον ξαναφέρνει κοντά μας είναι η αληθινή μετάνοια. Οι άγγελοι χαίρονται και πανηγυρίζουν, όταν κάποιος μετανοεί ειλικρινά.
Στο τέλος του «Μικρού Αποδείπνου», μιας κατανυκτικής ακολουθίας που θα πρέπει να την διαβάζουμε όλοι μας κάθε βράδυ, υπάρχει μια θαυμάσια προσευχή στον φύλακα άγγελό μας.

"Άγιε Άγγελε, ο εφεστώς της άθλιας μου ψυχής και ταλαίπωρου μου ζωής, μη εγκαταλίπης με τον αμαρτωλόν, μηδέ αποστής απ εμού δια την ακρασίαν μου· μη δώης χώραν τω πονηρώ δαίμονι κατακυριεύσαι μου τη καταδυναστεία του θνητού του τούτου σώματος· κράτησον της αθλίας και παρειμένης χειρός μου, και οδήγησον με εις οδόν σωτηρίας. Ναι, Άγγελε του θεού, ο φύλαξ και σκεπαστής της αθλίας μου ψυχής και του σώματος, πάντα μοι συγχώρησον, όσα σοι έθλιψα πάσας τας ημέρας της ζωής μου, και εί τι ήμαρτον την σήμερον ημέραν· σκέπασόν με εν τη παρούση νυκτί και διαφύλαξόν με από πάσης επήρειας του αντικειμένου, ίνα μη εν τίνι αμαρτήματι παροργίσω τον Θεόν· και πρέσβευε υπέρ εμού προς τον Κύριον, του επιστηρίξαι με εν τω φόβω αυτού, και άξιον αναδείξαι με δούλον της αυτού αγαθότητος. Αμήν."

Ο Γέροντας Παΐσιος έλεγε ότι πρέπει να προσπαθήσουμε να αποκτήσουμε φιλία με τούς αγίους και τούς αγγέλους. Ιδιαίτερα, με τον άγιο του οποίου φέρουμε το όνομα και με τον φύλακα άγγελό μας. Και αυτό μπορεί να γίνει με την οργανική ένταξή μας στην πνευματική ατμόσφαιρα της Εκκλησίας, με την αδιάλειπτη προσευχή, την μυστηριακή ζωή και την άσκηση, ήτοι την βίωση των εντολών του Χριστού.

Οι άγγελοι δημιουργήθηκαν πριν από τον ορατό κόσμο και τον άνθρωπο.

Όπως χαρακτηριστικά αναφέρει ο άγιος Γρηγόριος ο Παλαμάς, ο Θεός «έπλασε τούς αγγέλους πριν από εμάς για χάρη μας για να αποστέλλονται ως διάκονοι…, όπως λέγει ο Παύλος, στους μέλλοντας να κληρονομήσουν την σωτηρία» (Ε.Π.Ε., τόμ. 9ος, σελ. 80, 81).

Σύμφωνα με την Ορθόδοξη θεολογία, όπως συνοψίζεται στην διδασκαλία του αγίου Ιωάννου του Δαμασκηνού, οι άγγελοι είναι υπάρξεις πνευματικές, αεικίνητες, ελεύθερες, ασώματες, που υπηρετούν τον Θεόν και είναι κατά χάριν αθάνατες.

Το σχήμα και την κατάσταση των υπάρξεων αυτών, μόνον ο Θεός τα γνωρίζει. Είναι όμως ασώματοι και αεικίνητοι οι άγγελοι σε σχέση με τούς ανθρώπους. Σε σύγκριση με τον Θεό, τον μόνον ασώματο, είναι δυσκίνητοι και υλικοί. Είναι πλασμένοι από λεπτή ύλη.

Μόνον ο Θεός είναι αληθινά άϋλος και ασώματος. Δεν έχουν ανάγκη από γλώσσα και ακοή, αλλά πληροφορούνται μεταξύ τους τα προσωπικά διανοήματα και τις αποφάσεις τους, χωρίς τον προφορικό λόγο. Όταν επικοινωνούν με τούς ανθρώπους, τότε λαμβάνουν σχήμα και μορφή για να μπορούν οι άνθρωποι να τούς βλέπουν. Η θέα τους είναι φωτεινή και τα ρούχα τους είναι συνήθως λευκά, πράγμα που φανερώνει την καθαρότητά τους. Τροφή τους είναι η θέα του Θεού, τον Οποίο βλέπουν, κατά το μέτρο της δυνατότητός τους.

Οι άγγελοι και οι αρχάγγελοι, διαφυλάττουν τα μέρη της Γης, είναι άρχοντες των λαών και των χωρών, όπως τούς όρισε ο Δημιουργός, τακτοποιούν τα ανθρώπινα και προστατεύουν όσους τούς επικαλούνται, κυρίως από το μίσος και την μανία του διαβόλου. «Όπου επισκιάσει η χάρις σου Αρχάγγελε, εκείθεν του διαβόλου διώκεται η δύναμις, ου φέρει γάρ τώ φωτί σου προσμένειν ο πεσών εωσφόρος…». (Δοξαστικό των αίνων, 8ης Νοεμβρίου).

Σε κάθε θεία Λειτουργία, η οποία είναι Σύναξη ουρανού και Γης, συλλειτουργούν με τον Αρχιερέα ή τον Ιερέα άγγελοι. Στην μικρή είσοδο, ο Λειτουργός παρακαλεί τον Κύριο να στείλει αγγέλους, για να συλλειτουργήσουν μαζί του και θα συνδοξολογήσουν την αγαθότητα του Θεού. Ο Διάκονος, επίσης, δέεται: «άγγελον ειρήνης, πιστόν οδηγόν, φύλακα των ψυχών και των σωμάτων ημών παρά του Κυρίου αιτησώμεθα».«Εννέα είναι τα ουράνια τάγματα και τρεις τάξεις ή τρία συστήματα, που το καθένα αποτελεί τριάδα».

Η πρώτη τριάς είναι αυτή που είναι πάντοτε γύρω από τον Θεό και είναι έτοιμη να ενωθεί με αυτόν αμέσως, χωρίς την μεσολάβηση κανενός. Είναι η τάξη των εξαπτέρυγων Σεραφείμ και των πολυομμάτων Χερουβείμ και των αγιοτάτων Θρόνων.

Δευτέρα τάξη είναι εκείνη των Κυριοτήτων, των Δυνάμεων και των Εξουσιών. Έργο της είναι οι διευθετήσεις των μεγάλων πραγμάτων, οι ενέργειες των θαυμάτων και ο Τρισάγιος ύμνος, το Άγιος, Άγιος, Άγιος.

Τρίτη και τελευταία είναι η τάξη των Αρχών, των Αρχαγγέλων και των Αγγέλων, το χαρακτηριστικό γνώρισμα της οποίας είναι το «λειτουργικόν εν διακονίαις και τέλος ο ιερός ύμνος του Αλληλούϊα»» (Φιλοκαλία, τόμ. 3ος, σελ. 354, 355).

Από την ώρα που βγήκαμε από την μήτρα της Εκκλησίας, την Κολυμβήθρα του βαπτίσματος, μας παραστέκει ένας άγγελος, ο οποίος είναι φύλακας των ψυχών και των σωμάτων μας. Δε φεύγει από κοντά εάν εμείς δεν τον διώξουμε με την αμαρτωλή ζωή μας. Εκείνο που τον ξαναφέρνει κοντά μας είναι η αληθινή μετάνοια. Οι άγγελοι χαίρονται και πανηγυρίζουν, όταν κάποιος μετανοεί ειλικρινά.
Στο τέλος του «Μικρού Αποδείπνου», μιας κατανυκτικής ακολουθίας που θα πρέπει να την διαβάζουμε όλοι μας κάθε βράδυ, υπάρχει μια θαυμάσια προσευχή στον φύλακα άγγελό μας.

"Άγιε Άγγελε, ο εφεστώς της άθλιας μου ψυχής και ταλαίπωρου μου ζωής, μη εγκαταλίπης με τον αμαρτωλόν, μηδέ αποστής απ εμού δια την ακρασίαν μου· μη δώης χώραν τω πονηρώ δαίμονι κατακυριεύσαι μου τη καταδυναστεία του θνητού του τούτου σώματος· κράτησον της αθλίας και παρειμένης χειρός μου, και οδήγησον με εις οδόν σωτηρίας. Ναι, Άγγελε του θεού, ο φύλαξ και σκεπαστής της αθλίας μου ψυχής και του σώματος, πάντα μοι συγχώρησον, όσα σοι έθλιψα πάσας τας ημέρας της ζωής μου, και εί τι ήμαρτον την σήμερον ημέραν· σκέπασόν με εν τη παρούση νυκτί και διαφύλαξόν με από πάσης επήρειας του αντικειμένου, ίνα μη εν τίνι αμαρτήματι παροργίσω τον Θεόν· και πρέσβευε υπέρ εμού προς τον Κύριον, του επιστηρίξαι με εν τω φόβω αυτού, και άξιον αναδείξαι με δούλον της αυτού αγαθότητος. Αμήν."

Ο Γέροντας Παΐσιος έλεγε ότι πρέπει να προσπαθήσουμε να αποκτήσουμε φιλία με τούς αγίους και τούς αγγέλους. Ιδιαίτερα, με τον άγιο του οποίου φέρουμε το όνομα και με τον φύλακα άγγελό μας. Και αυτό μπορεί να γίνει με την οργανική ένταξή μας στην πνευματική ατμόσφαιρα της Εκκλησίας, με την αδιάλειπτη προσευχή, την μυστηριακή ζωή και την άσκηση, ήτοι την βίωση των εντολών του Χριστού.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...