Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο


Recommended Posts

Γιατρε γεια σας. Ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ.ειμαι 6 εβδομαδων και 4 ημερων και πριν 3 μερες εκανα υπερηχο κ ολα καλα εμβρυο, σακος κ καρδια που μονο την ειδαμε δεν την ακουσαμε. Αμεσως μετα τον υπερηχο ειχα αιμα που διηρκησε μιση μερα . 2 μερας μετα απο χθες που ειχα ροζ υγρα σημερα το πρωι μου ξαναγυρισε σε αιμα... Ειμαι ξαπλα μεχρι να σεγνωσω. Ειναι αποβολη; Εχω πιθανοτητες να παω καλα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γιατρε καλησπερα ,εχω πολυκυστικες ,βαρος αυξημενο,τριχοφυια ,κυκλο απο 33 μερες με 60 μερες(επαιρνα αντισυλληπτικα σαν θεραπεια για 10 χρονια ) .επειδη θελουμε παιδι για αρχη κανω διατροφη για απωλεια κιλων ,παιρνω τα χαπια του θυροειδη και γκλουκοφαζ οπως μου ειπε ο ενδοκρινολογος .προσπαθουμε 1 χρονο αλλα τιποτα .(τα γκλουκοφαζ τα παιρνω 3 μηνες).πριν μηνες ειχα πρωτη φορα στην ζωη μου περιοδο στις 29 μερες και με απιστευτους πονους που με διπλωσαν (γενικα αντεχω )υπαρχει περιπτωση να ηταν αποβολη?και δευτερον υπαρχει περιπτωση το περιβαλλον του κολπου μου να εχει μεγαλη οξυτητα οποτε και να μην μπορει να επιτευχθει μια εγκυμοσυνη ?ρωταω γιατι απο τοτε που με θυμαμαι τα μαυρα εσωρουχα μου παντα ξεβαφουν στο σημειο που καταληγουν οι κολπικες εκκρισεις οποτε τωρα που αναλυω τα παντα ειπα να ρωτησω και αυτο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γιατρε

Εδω και 4 μηνες προσπαθουμε με τον αντρα μου να κανουμε παιδακι αλλα δηστυχως δεν εχει προκυψει ακομη. Σκεφτομαστε τον επομενο μηνα αν δεν προκυψει εγκυμοσυνη να κανουμε τις απαραιτητες εξετασεις γονιμοτητας για να μας φυγει το αγχος. Εσεις τι λετε? μηπως ειναι ακομη νωρις και ανησυχουμε αδικα?

 

Καλησπέρα,

Πέντε μήνες ομολογουμένως δεν είναι μεγάλο διάστημα. Ένα υγιές ζευγάρι κατά κανόνα θα συλλάβει μέσα σε ένα χρόνο προσπαθειών, με ένα μικρο ποσοστό να χρειάζεται έξι μήνες παραπάνω. Συνεπώς γενικά συστήνεται έλεγχός γονιμότητας αν δεν επιτευχθεί σύλληψη μέσα σε 1-1,5 χρόνο.

Το διάστημα αυτό πάντως μπορεί να είναι μικρότερο αναλόγως της ηλικίας του ζευγαριού και του ιατρικού ιστορικού τους, οπότε σε κάποιες περιπτώσεις χρειάζεται διαφορετική προσέγγιση. Πριν κάνετε εξετάσεις καλό θα ήταν να συζητούσατε το θέμα με το γυναικολόγο σας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γιατρε.θα ηθελα την βοηθεια σας.στις 10 ιουλιου ειχα περιοδο στις 27 εκανα ελευθερα ερωτα με τον συντροφο μου και στις 5 αυγουστου ειχα την τελευταια μου περιοδο.στις 17 αυγουστου καναμε παλι ελευθερα.λετε αυτη τη φορα να ζησω και εγω αυτο το θαυμα?υπαρχουν πιθανοτητες?δεν προσπαθουμε καιρο βεβαια απο οτι καταλαβατε.αλλα το θελουμε πολυ και το θελουμε συντομα τωρα που το πηραμε αποφαση. αααα.ξεχασα να πω πως δεν εχω σταθερο κυκλο ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!

 

Καλησπέρα,

 

Εφόσον το αποφασίσατε το καλύτερο είναι να καταλάβετε πώς υπολογίζονται οι γόνιμες μέρες σας ώστε να προγραμματίσετε τις επαφές σας. Οι γόνιμες μέρες είναι συνάρτηση της διάρκειας του κύκλου σας - εφόσον ο κύκλος είναι ασταθής πρώτα πρέπει να σκεφτείτε πόση είναι η μέγιστη και πόση η ελάχιστη διάρκειά του, μετρώντας από την πρώτη μέρα της μιας περιόδου ως την πρώτη της επόμενης.

 

Έστω ότι η ελάχιστη διάρκεια είναι 27 ημέρες και η μέγιστη 34. Από το ελάχιστο αφαιρούμε 17 ημέρες και από το μέγιστο 11, οπότε στο παράδειγμά μας το αποτέλεσμα είναι 10 και 23 αντίστοιχα. Αυτό είναι το χρονικό διάστημα που θα πρέπει να έχετε επαφή - από 10η ως 23η μέρα, μέρα παρά μέρα. Αντίστοιχα, αν ο κύκλος είναι από 24 ως 29 ημέρες, το αντίστοιχο διάστημα είναι από 7η ως 18η ημέρα.

 

Ελπίζω η εξήγηση να είναι κατανοητή, αν όμως χρειάζεστε διευκρινίσεις θα χαρώ να σας βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΡΕ,

 

ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΑ ΤΕΣΤ-ΠΑΠ ΚΑΙ ΚΟΛΠΙΚΗ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ.

 

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΚΟΛΠΙΚΗ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ:

ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΓΙΑ: ΔΕΝ ΑΝΕΥΡΕΘΗΚΑΝ

Mycoplasma ΤΡΙΧΟΜΟΝΑΔΕΣ

Ureaplasma

Streptococcus

Chamydia

Candida

 

ΤΕΣΤ ΑΜΙΝΩΝ:ΘΕΤΙΚΟ(+)

 

ΚΑΤΑ ΤΗ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΜΕΣΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΜΑΤΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΘΗΚΑΝ ΣΠΑΝΙΑ ΠΥΟΣΦΑΙΡΙΑ, ΠΟΛΛΑ CLUE CELLES ΚΑΙ ΕΙΚΟΝΑ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗΣ ΤΗΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΧΛΩΡΙΔΑΣ, ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΜΟΡΦΟΤΥΠΩΝ ΓΑΛΑΚΤΟΒΑΚΚΙΛΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ GRAM ΘΕΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΩΝ ΚΟΚΚΟΒΑΚΤΗΡΙΩΝ.

ΤΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΑ ΜΕ

''ΜΗ ΕΙΔΙΚΗ ΚΟΛΠΙΤΙΔΑ'' ΑΠΟ GARDENELLA VAGINALIS KAI ΛΟΙΠΗ ΑΝΑΕΡΟΒΙΑ ΧΛΩΡΙΔΑ.

 

___________________________

 

 

 

 

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΣΤ-ΠΑΠ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ:

  1. ΠΛΑΚΩΔΗ ΚΥΤΤΑΡΑ-ΕΠΙΠΟΛΗΣ ΑΡΚΕΤΑ, ΔΙΑΜΕΣΑ-ΠΟΛΛΑ
  2. ΑΔΕΚΙΚΑ ΚΥΤΤΑΡΑ-ΕΝΔΟΤΡΑΧΗΛΙΚΑ ΠΟΛΛΑ
  3. ΦΛΕΓΜΟΝΩΔΗ ΚΥΤΤΑΡΑ-ΠΟΛΥΜΟΡΦΟΠΥΡΗΝΑ ΛΙΓΑ
  4. ΧΛΩΡΙΔΑ-ΚΟΛΠΟΒΑΚΤΗΡΙΔΙΑ
  5. ΟΡΜΟΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ-ΜΕΤΡΙΑ ΟΙΣΤΡΟΓΟΝΙΚΗ ΔΡΑΣΗ

___________________________

 

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΤΑ CLUE CELLS ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΚΟΛΠΙΚΗ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ;; ΚΑΙ ΑΝ

ΕΙΝΑΙ ΑΙΤΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΙΣΗΣ Ή ΑΠΟΒΟΛΗΣ.

ΚΑΝΩ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ FLAGYL,

ΥΠΟΘΕΤΑ ECOVAG ΚΑΙ ΠΛΥΣΕΙΣ ΜΕ ΧΑΜΟΜΙΛΗ.

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ CICLACUR ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΜΕ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΑ ΕΜΒΡΥΑ;;

____________________________

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΕΡΩΝ

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σας γιατρε

εχω το εξης ερωτημα με τελευταια περιοδο 25/1

μου εχει δωσει ενα ημερολογιο ο γιατρος μου με την ημερομηνια που εισερχομαι σε καθε μηνα μου γραφει λοιπον οτι στις 4/9 μπαινω στον 9ο μηνα δηλαδη στην 33 εβδομαδα . πητ μου εχει δωσει 2/11

δεν μπορω να καταλαβω γιατι??εφοσον αρχες οκτωμβρη κλεινω τον 9ο πρεπει να περιμενω αλλο ενα μηνα δηλαδη 10 μηνες???

εχουμε μπερδευτει λιγο η μητερα μου αποσο γνωριζει με το που μπεις στον 9ο περιμενεις καθε μερα ελεγαν παλια.

 

δωστε μου τα φωτα σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας γιατρε

εχω το εξης ερωτημα με τελευταια περιοδο 25/1

μου εχει δωσει ενα ημερολογιο ο γιατρος μου με την ημερομηνια που εισερχομαι σε καθε μηνα μου γραφει λοιπον οτι στις 4/9 μπαινω στον 9ο μηνα δηλαδη στην 33 εβδομαδα . πητ μου εχει δωσει 2/11

δεν μπορω να καταλαβω γιατι??εφοσον αρχες οκτωμβρη κλεινω τον 9ο πρεπει να περιμενω αλλο ενα μηνα δηλαδη 10 μηνες???

εχουμε μπερδευτει λιγο η μητερα μου αποσο γνωριζει με το που μπεις στον 9ο περιμενεις καθε μερα ελεγαν παλια.

 

δωστε μου τα φωτα σας

 

 

Ο υπολογισμός είναι αρκετά απλός. Η κύηση διαρκεί 40 εβδομάδες και ξεκινάμε να μετράμε από την τελευταία περίοδο. Η ημέρα της τελευταίας περιόδου (ΤΕΡ) δηλαδή είναι η ημέρα 0 και μετράμε από εκεί. Τρεις μέρες μετά την τελευταία περίοδο είμαστε 0 εβδομάδες και 3 ημέρες, ενώ μία εβδομάδα μετά την τελευταία περίοδο είμαστε 1 εβδομάδα και 0 ημέρες.

Μετρώντας με αυτό τον τρόπο με ΤΕΡ στις 25/1/13 η πιθανή ημερομηνία τοκετού (ΠΗΤ) είναι η 1/11/13 γιατί τότε συμπληρώνονται 40 εβδομάδες από την ΤΕΡ. Στις 4/9 θα είστε 31 εβδ + 5 ημέρες. Στις 4/10/13 συμπληρώνονται 36 εβδομάδες οπότε και μπαίνετε "στο μήνα σας" που λένε και παραδοσιακά.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΡΕ,

 

ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΑ ΤΕΣΤ-ΠΑΠ ΚΑΙ ΚΟΛΠΙΚΗ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ.

 

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΚΟΛΠΙΚΗ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ:

ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΓΙΑ: ΔΕΝ ΑΝΕΥΡΕΘΗΚΑΝ

Mycoplasma ΤΡΙΧΟΜΟΝΑΔΕΣ

Ureaplasma

Streptococcus

Chamydia

Candida

 

ΤΕΣΤ ΑΜΙΝΩΝ:ΘΕΤΙΚΟ(+)

 

ΚΑΤΑ ΤΗ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΜΕΣΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΜΑΤΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΘΗΚΑΝ ΣΠΑΝΙΑ ΠΥΟΣΦΑΙΡΙΑ, ΠΟΛΛΑ CLUE CELLES ΚΑΙ ΕΙΚΟΝΑ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗΣ ΤΗΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΧΛΩΡΙΔΑΣ, ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΜΟΡΦΟΤΥΠΩΝ ΓΑΛΑΚΤΟΒΑΚΚΙΛΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ GRAM ΘΕΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΩΝ ΚΟΚΚΟΒΑΚΤΗΡΙΩΝ.

ΤΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΑ ΜΕ

''ΜΗ ΕΙΔΙΚΗ ΚΟΛΠΙΤΙΔΑ'' ΑΠΟ GARDENELLA VAGINALIS KAI ΛΟΙΠΗ ΑΝΑΕΡΟΒΙΑ ΧΛΩΡΙΔΑ.

 

___________________________

 

 

 

 

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΣΤ-ΠΑΠ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ:

  1. ΠΛΑΚΩΔΗ ΚΥΤΤΑΡΑ-ΕΠΙΠΟΛΗΣ ΑΡΚΕΤΑ, ΔΙΑΜΕΣΑ-ΠΟΛΛΑ
  2. ΑΔΕΚΙΚΑ ΚΥΤΤΑΡΑ-ΕΝΔΟΤΡΑΧΗΛΙΚΑ ΠΟΛΛΑ
  3. ΦΛΕΓΜΟΝΩΔΗ ΚΥΤΤΑΡΑ-ΠΟΛΥΜΟΡΦΟΠΥΡΗΝΑ ΛΙΓΑ
  4. ΧΛΩΡΙΔΑ-ΚΟΛΠΟΒΑΚΤΗΡΙΔΙΑ
  5. ΟΡΜΟΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ-ΜΕΤΡΙΑ ΟΙΣΤΡΟΓΟΝΙΚΗ ΔΡΑΣΗ

___________________________

 

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΤΑ CLUE CELLS ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΚΟΛΠΙΚΗ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ;; ΚΑΙ ΑΝ

ΕΙΝΑΙ ΑΙΤΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΙΣΗΣ Ή ΑΠΟΒΟΛΗΣ.

 

ΚΑΝΩ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ FLAGYL,

ΥΠΟΘΕΤΑ ECOVAG ΚΑΙ ΠΛΥΣΕΙΣ ΜΕ ΧΑΜΟΜΙΛΗ.

 

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ CICLACUR ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΜΕ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΑ ΕΜΒΡΥΑ;;

____________________________

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΕΡΩΝ

 

 

Καλησπέρα,

 

Τα clue cells είναι ενδεικτικά της κολπίτιδας που βρέθηκε και είναι αναμενόμενο να είναι παρόντα σε τέτοιες περιπτώσεις. Ουσιαστικά συμβαδίζουν με τα λοιπά ευρήματα. Τέτοιες λοιμώξεις είναι ασυνήθιστο να προκαλέσουν αποβολές και συνήθως αποτελούν τυχαίο εύρημα.

 

Μπορείτε να ξεκινήσετε τη θεραπεία με Cyclacur που απαιτείται γιατί τα φάρμακα που παίρνετε δεν έχουν ορμονική δράση.

Link to comment
Share on other sites

γιατρε καλησπερα ,εχω πολυκυστικες ,βαρος αυξημενο,τριχοφυια ,κυκλο απο 33 μερες με 60 μερες(επαιρνα αντισυλληπτικα σαν θεραπεια για 10 χρονια ) .επειδη θελουμε παιδι για αρχη κανω διατροφη για απωλεια κιλων ,παιρνω τα χαπια του θυροειδη και γκλουκοφαζ οπως μου ειπε ο ενδοκρινολογος .προσπαθουμε 1 χρονο αλλα τιποτα .(τα γκλουκοφαζ τα παιρνω 3 μηνες).πριν μηνες ειχα πρωτη φορα στην ζωη μου περιοδο στις 29 μερες και με απιστευτους πονους που με διπλωσαν (γενικα αντεχω )υπαρχει περιπτωση να ηταν αποβολη?και δευτερον υπαρχει περιπτωση το περιβαλλον του κολπου μου να εχει μεγαλη οξυτητα οποτε και να μην μπορει να επιτευχθει μια εγκυμοσυνη ?ρωταω γιατι απο τοτε που με θυμαμαι τα μαυρα εσωρουχα μου παντα ξεβαφουν στο σημειο που καταληγουν οι κολπικες εκκρισεις οποτε τωρα που αναλυω τα παντα ειπα να ρωτησω και αυτο

 

Καλησπέρα,

 

Ο πόνος με την περίοδο είναι αρκετά συνηθισμένο σύμπτωμα και δε θα έσπευδα να το συνδέσω με αποβολή - ούτε μπορώ και να το αποκλείσω κατηγορηματικά φυσικά. Επίσης αυτό που περιγράφετε αναφορικά με τις κολπικές εκκρίσεις δε θα έλεγα ότι αποτελεί προτεραιότητα να διερευνήσετε, άλλωστε ο κόλπος είναι έτσι κι αλλιώς όξινο περιβάλλον.

Οι πολυκυστικές ωοθήκες όπως γνωρίζετε μπορεί να χρειαστούν καιρό και ειδικό χειρισμό για να επιτευχθεί εγκυμοσύνη. Θεωρώ ότι η απώλεια βάρους που προσπαθείτε είναι μια πολύ καλή αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε γεια σας. Ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ.ειμαι 6 εβδομαδων και 4 ημερων και πριν 3 μερες εκανα υπερηχο κ ολα καλα εμβρυο, σακος κ καρδια που μονο την ειδαμε δεν την ακουσαμε. Αμεσως μετα τον υπερηχο ειχα αιμα που διηρκησε μιση μερα . 2 μερας μετα απο χθες που ειχα ροζ υγρα σημερα το πρωι μου ξαναγυρισε σε αιμα... Ειμαι ξαπλα μεχρι να σεγνωσω. Ειναι αποβολη; Εχω πιθανοτητες να παω καλα;

 

Καλησπέρα,

 

Είναι δύσκολο να πει κανείς τι συμβαίνει και ποια θα είναι η εξέλιξη σε τέτοιες περιπτώσεις. Κάποιες φορές η αιμορραγία πράγματι συνδέεται με παλινδρόμηση ή αποβολή, άλλες πάλι η εγκυμοσύνη συνεχίζει κανονικά χωρίς να επηρεαστεί. Δυστυχώς από πλευράς συμπτωμάτων δεν υπάρχει ιδιαίτερη διαφορά για να μπορείτε να ξεχωρίσετε για ποια περίπτωση πρόκειται, τουλάχιστον σε αυτή τη φάση.

Σας εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατρέ καλησπέρα

 

Θα ήθελα να σας ρωτησω το εξής: Η αδερφή μου έκανε πρόσφατα τεστ παπ το οποίο έδειξε φλεγμονή του τραχήλου. Ο γιατρός της ειπε ότι, από την στιγμή που δεν έχει αλλα συμπτώματα (φαγούρα, υγρά κτλ) να μην ασχοληθεί.

 

Συμφωνείτε με την προσέγγιση αυτη; Μήπως πρέπει να πάρει κάποια αγωγή ή να κάνει κάποιες άλλες εξετασεις;

 

Σας ευχαριστω πολύ

 

Καλησπέρα,

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι εφόσον ο τράχηλος δεν έχει κλινικά εμφάνιση φλεγμονής και δεν υπάρχουν συμπτώματα δεν είναι απαραίτητη κάποια αγωγή ή άλλες εξετάσεις. Το τεστ Παπ συχνά μπορεί να δείξει τέτοια ευρήματα τα οποία όμως τελικά να μην έχουν κλινική σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ κύριε Μιχαλόπουλε,

Είμαι σχεδόν 35 ετών. Μετά από 8 μήνες προσπαθειών σύλληψης χωρίς αποτέλεσμα η γιατρός μου έγραψε διάφορες εξετάσεις. Υπόψη ότι έχω σταθερό κύκλο 26 ημερών με καλά θερμοδιαγράμματα που υποδεικνύουν υποθέτω ωορρηξία.

Οι ορμονολογικές μου την 4η μέρα ήταν

TSH: 2,57 miu.ml

FT4: 1,09 ng/dl

PRL: 21,2 ng/ml

FSH: 8 iu/l

LH: 5,8 iu/l

AMH: 7,9 pmol/l

 

Θα κάνω σαλπιγγογραφία τη Δευτέρα και περιμένουμε και αποτελέσματα από σπερμοδιάγραμμα για να τα πάμε όλα μαζί στη γιατρό μου.

 

Έχω αγχωθεί όμως πάρα πολύ και ήθελα την αποψή σας. Με ΑΜΗ που υποδεικνύει χαμηλή γονιμότητα, υπάρχουν αρκετές πιθανότητες επίτευξης εγκυμοσύνης φυσιολογικά ή η εξωσωματική είναι μονόδρομος???

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.

 

Καλησπέρα,

 

Η χρησιμότητα και η σημασία της ΑΜΗ δεν είναι ξεκάθαρη. Μια χαμηλή τιμή δε σημαίνει ότι είναι αδύνατο να μείνετε έγκυος φυσικά, σημαίνει κυρίως ότι οι ωοθήκες έχουν μεγαλύτερη δυσκολία να ανταποκριθούν στις ορμόνες που τις διεγείρουν και ενεργοποιούν το μηχανισμό ωρίμανσης των ωαρίων. Αυτή η μειωμένη ανταπόκριση έχει αποδειχτεί σε γυναίκες με χαμηλή ΑΜΗ που λαμβάνουν ορμονική θεραπεία κατά τη διάρκεια εξωσωματικής, όμως η πρακτικές της επιπτώσεις σε φυσικό κύκλο δεν είναι ξεκάθαρες.

Προσωπικά θεωρώ ότι αν έχετε ενδείξεις τακτικής ωορρηξίας (ιδανικά υπερηχογραφικές) τότε η τιμή της ΑΜΗ έχει μόνο σχετική σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γέννησα πριν 3 μήνες, στις 12/5 με καισαρική τομή στο νοσοκομείο Παπαγεωργίου. Με [αρακολουθούσαν στα πρωινά ιατρεία και γέννησα με προγραμματισμένο ραντεβού (λόγω προηγηθείσας καισαρικής) απο τον εφημετεύοντα γιατρό. Το θέμα μου είναι το εξής. Γενικά σε αυτή την καισαρική πόνεσα πολυ από το χειρουργείο ακόμη που πριν να τελειώσει η επέμβαση άρχισα να νιώθω τα πόδια μου και να πονάω μέχρι και περίπου σαράντα μέρες μετά τον τοκετό. Αυτό που με απασχολεί είναι οτι πονάει η κοιλιά μου στο ύψος περίπου του αφαλο'υ. Δεξία μεριά. Αρχικά πονούσε σχεδόν όλη απο τον αφαλό και κάτω. Να σημειωθεί οτι εκεί που ήταν η τομή δεν ένιωθα τίποτα. Στις 40 μερες επισκέφτηκα τη γυναικολόγο που με παρακολουθεί χρόνια τώρα και μυ είπε πως πιθανότατα ο πόνος να οφείλεται σε αιμάτωμα. Για αυτό μου συνταγογράφησε τα Brasan τα οποία έλαβα για 15 μέρες/3 φορές τη μέρα. Ο πόνος μειώθηκε αρκετά και κυρίως πλέον μόνο στη δεξιά μεριά. Ο πόνος να σημειώσω οτι είναι μόνο όταν μ ακουμπά κάτι, στην αρχή δηλαδή έκανα ντουζ και μόνο που έπεφτε το νερό πάνω μου πονούσα ή ακόμη και το ρούχο με ενοχλούσε. Τώρα πονάω όταν με ακουμπα η μικρή ή όταν για κάποιο λόγο κάτι μου ακουμπήσει την κοιλιά. Αφού τελειώσα με τα Brasan μίλησα με την γυναικολόγο μου και μου είπε να κάνω έναν υπέρηο κοιλιακού τοιχώματος-μαλακών μορίων για να δούμε αν πρόκειται για αιμάτωμα ή για ενδομητρίωση. Το έκανα και η ακτινολόγος μου είπε πως δεν υπάρχει αιματωμα και όσο για ενδομητρίωση ουτε μπορουσε να το στηρίξει όυτε να το απορρίψει με τα ευρήματα που είχε απο το υπερηχογράφημα. Πρότεινε να κάνω μαγνητική. Να σημειώσω οτι κατά τη διάρκεια που γινόταν ο υπέρηχος πραγματικά υπέφερα απο τον πόνο καθώς η ακτινολόγος πίεζε τον υπέρηχο πάνω μου και η κοιλιά μου πονούσε πιο έντονα για αρκετές μερες. Η Γιατρός μου που είδε τα αποτελέσματα μου είπε πως η μαγνητική δεν θα δείξει τίποτα αλλά καλό είναι να την κάνω. Μου σύστησε να πάρω άλλη μια εβδομάδα τα brasan και αρχές Σεπτεμβρίου να κάνω μαγνητική. ΕΠίσης μου είπε οτι αν είναι ενδομητριωση θα μπορούσαμε να το καταλάβουμε σε εκείνη την περίπτωση που θα έκανα θεραπεία με αντισυλλιπτικά και περνούσε ο πονος. ¨ομως λόγω αποκλειστικού θηλασμού δεν μπορεί να γίνει αυτό οπότε με καθησύχασε και μου είπε να κανω τη μαγνητική. Εγώ όμως ανησυχώ πολύ. Τι μπορεί να είναι αυτό που μου προκαλεί πόνο 3 μήνες μετά τον τοκετό. Επίσης με έχει κουράσει φοβερά. Θα ήθελα τη γνώμη σας και στο θέμα της διαγνωσης αλλά και στο θέμα της μέχρι τώρα αντιμετώπισης.Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Καλησπέρα,

 

Ομολογουμένως είναι ένα δύσκολο διαγνωστικά πρόβλημα. Θεωρώ ότι η ως τώρα προσέγγιση της γιατρού σας είναι λογική και είναι κρίμα που δεν καταλήξατε σε κάποιο συμπέρασμα. Πράγματι η πρώτη σκέψη σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η ύπαρξη αιματώματος μέσα στο μυικό τοίχωμα, που μπορεί να προκαλέσει συμπτώματα όπως τα περιγράφετε. Ο εντοπισμός του βέβαια, ειδικά κάποιον καιρό μετά την επέμβαση δεν είναι πάντοτε εύκολος.

Η πιθανότητα ο πόνος να οφείλεται σε ενδομητρίωση θεωρώ ότι είναι μικρή, ειδικά με τον τρόπο που παρουσιάστηκε ο πόνος και την περιγραφή που μου μεταφέρετε. Μια άλλη πιθανή αιτία ίσως θα ήταν ο τραυματισμός κάποιου μικρού νεύρου του κοιλιακού τοιχώματος κατά την καισαρική, η οποία είναι επίσης πολύ δύσκολο να διαγνωστεί.

Από εκεί και πέρα θα έλεγα ότι το να προχωρήσετε σε μαγνητική έχει νόημα μια και θα σας δώσει μια πολύ καλύτερη εικόνα που ίσως επιτρέψει να εντοπιστεί κάτι που δεν ήταν ορατό στον υπέρηχο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ο πόνος με την περίοδο είναι αρκετά συνηθισμένο σύμπτωμα και δε θα έσπευδα να το συνδέσω με αποβολή - ούτε μπορώ και να το αποκλείσω κατηγορηματικά φυσικά. Επίσης αυτό που περιγράφετε αναφορικά με τις κολπικές εκκρίσεις δε θα έλεγα ότι αποτελεί προτεραιότητα να διερευνήσετε, άλλωστε ο κόλπος είναι έτσι κι αλλιώς όξινο περιβάλλον.

Οι πολυκυστικές ωοθήκες όπως γνωρίζετε μπορεί να χρειαστούν καιρό και ειδικό χειρισμό για να επιτευχθεί εγκυμοσύνη. Θεωρώ ότι η απώλεια βάρους που προσπαθείτε είναι μια πολύ καλή αρχή.

 

 

ο πονος ηταν υπερβολικα πιο εντονος σε σχεση με τους αλλους που εχω τοσα χρονια γι'αυτο το ανεφερα .σας ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σας.να'στε καλα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Αυτά είναι υπέροχα νέα - συγχαρητήρια! Καλά κάνατε και ξεκινήσατε ήδη τις αντιπηκτικές ενέσεις. Η Αιματολόγος θα σας διευκρινίσει από βδομάδα αν αυτό είναι το μόνο που χρειάζεται να κάνετε, που πολύ πιθανώς να είναι, και από εκεί και πέρα δε νομίζω πως θα χρειαστεί κάποια άλλη παρέμβαση.

 

Σας εύχομαι όλα να πάνε καλά!

 

 

Καλησπερα σας γατρε μου...

εχω καποιες αποριες..

 

λοιοπν.. ειμαι εγκυος 6w+6d...

απο την πρωτη μερα που εκανα το θετικο τεστ (3 μερες πριν την ημερα που περιμενα 3/8 αρχισα να βαζω την κολπικη προγεστρονη vasclor(21η μερα του κυκλου ηταν 7,5) (τον μηνα που εμεινα εγκυος ειχα κανει και τον ορμονικο ελεγχο).. επισης πινω και φυλλικο εδω και πολλιυς μηνες.. και επισης μια μερα απο τις 5/ 8 ξεκινησα ενεσακια innohep 0,45...

την τεταρτη που μας περασε πηγα στον γιατρο ημουν 6w+2d... ακουσαμε καρδουλα 125 bpm.. το εμβρυο ηταν 5,3mm..

ειχε καλο μεγεθος...???σε σχεση με την ημερα που ημουν και οι χτυποι του ειναι καλοι???

την Πεμτη πηγα στο διπλανο νομο να κνω τις εξετασεις εαν με καλυβουν τα ενεσακια το αποτελεσμα βγηκε 0,26 καιμου ειπαν οτι θα χρειαστω αλλαγη δοσης αλλα πρεπει να το επαναλαβω σε 10 μερες πριν την αλλαξουμε...

οι χοριακες ου ηταν

5/8-107,47

7/8-298,32

12/8-3.027,47

21//8-33.216,50 (6w+2d)

ειναι καλες γιατρε μου.. στην ουσια σιπλασιαζετε να 4 μερες, και καπου διαβασα οτι μετα τις 6.000 κανει πανω απο 4 μερες να διπλασιαστει...ισχυει αυτο???

 

επισης γιατρε μου.. τις δυο μερες που ετρεχα και κουραστηκα και δεν ειχα κοιμηθει καλα ειχα παρα πολλες ανγουλες, σε σημειο που δεν μορουσα να σταθω...

και ξαφνικα εχτες και σημερα δεν εχω απολυτος τιποτα.. το μονο που μου θυμιζει την εγκυμοσυνη ειναι οτι δεν μπορω να χωνεψω, οτι το στηθος μου ποναει φυσιολογικα(απο την αρχη ποναγε σε νορμαλ επιπεδα) και εχω καουρες και ρεψιματα και που και που, πονακια χαμηλα

ειναι φυσιολογικο αυτο..??? η παει να πει οτι κατι δεν παει καλα????

κανονικα δεν θα επρεπε να εχω συνεχεια αναγουλες...???

να σας πω βεβαια οτι τωρα δεν κουραζομαι καθλου.. απο τον καναμπε στο κρεβατι και παλι πισω και το μαγειρεμα που κανω..!!

 

ειναι στην ουσια η τριτη μου εγκυμοσυνη.. οι αλλες δυο κατελληξαν αδοξα η πρωτη στην 12η βδομαδα (αιφνισιος θανατος)

και η δευτερη απο χτυπημα στην 8η μερα καθηστερησης..

οποτε γιατρε μου εχω ενα μεγαλο φοβο.. !!!

 

απο την στιγμη που κανω τα ενεσακια μου, βαζω και την προγεστερονη, ακουσαμε και καρδουλα.. εχω ακομα πολλες πιθανοτητες να το χασω...???

 

αιμα δεν εχω, ουτε καν μπεζ χρωμα.. ουτε εχω οξυ πονο ουτε κατι αλλο.. σημερα ολη μερα δεν ενοιωσα τιποτα.. παρα μονο πριν απο λιγο που ηπια γαλα μια ελαφρια ανακατοσουρα..

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

 

Ομολογουμένως είναι ένα δύσκολο διαγνωστικά πρόβλημα. Θεωρώ ότι η ως τώρα προσέγγιση της γιατρού σας είναι λογική και είναι κρίμα που δεν καταλήξατε σε κάποιο συμπέρασμα. Πράγματι η πρώτη σκέψη σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η ύπαρξη αιματώματος μέσα στο μυικό τοίχωμα, που μπορεί να προκαλέσει συμπτώματα όπως τα περιγράφετε. Ο εντοπισμός του βέβαια, ειδικά κάποιον καιρό μετά την επέμβαση δεν είναι πάντοτε εύκολος.

Η πιθανότητα ο πόνος να οφείλεται σε ενδομητρίωση θεωρώ ότι είναι μικρή, ειδικά με τον τρόπο που παρουσιάστηκε ο πόνος και την περιγραφή που μου μεταφέρετε. Μια άλλη πιθανή αιτία ίσως θα ήταν ο τραυματισμός κάποιου μικρού νεύρου του κοιλιακού τοιχώματος κατά την καισαρική, η οποία είναι επίσης πολύ δύσκολο να διαγνωστεί.

Από εκεί και πέρα θα έλεγα ότι το να προχωρήσετε σε μαγνητική έχει νόημα μια και θα σας δώσει μια πολύ καλύτερη εικόνα που ίσως επιτρέψει να εντοπιστεί κάτι που δεν ήταν ορατό στον υπέρηχο.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ,

βρέθηκα θετική σε ουρεόπλασμα τραχηλικού υγρού και ο γιατρός μου είπε να πάρω zonital. Έχω όμως αμφιβολίες καθώς η δραστική του ουσία δεν περιλαμβάνεται στα αντιβιωτικά για το ουρεόπλασμα. Επίσης μου ειπε πως δε χρειάζεται να πάρει ο συντροφος μου. Δεν είναι επικίνδυνο να μου το περάσει ξανά αν το έχει κι αυτός?

Ποιά είναι η γνώμη σας? Εσείς ποιό αντιβιωτικό θα συστήνατε?

Link to comment
Share on other sites

γιατρε καλησπερα...δεν ειμαι ακομα μητερα αλλα προσπαθω να φτιαξω τον κυκλο μου για να γινω στο μελλον... αρχικα περιοδο για 1η φορα ειδα στα 13 και απο τοτε αρχισε τ μαρτυριο.. υπηρξε καθυστερηση μεχρι και 9 μηνες...ειμαι 20 χρονων και μ διαγνωστηκε συνδρομο πολυκυστικων και κανω θεραπεια με glucophage 850gr. την θεραπεια την κανω σχεδον 2 χρονια αλλα στην αρχη ειχα παρενεργειες και μ ειπε ο γιατρος να τ παιρνω μισο μισο μετα 1 τ βραδυ και στη συνεχεια 2{1 πρωι και ενα βραδυ}.. τ ειχα σταματησει για ενα μηνα σχεδον . τον νοεμβριο 2012 και τ αρχισα ξανα τ δεκεμβριο 1 καθε βραδυ μεχρι τωρα.. το θεμα ειναι πως μου ηρθε περιοδος μαρτιο ,απριλιο και μαιο και μετα τιποτα.ολο τ καλοκαιρι δεν ειδα περιοδο... εαν το αρχισω και το πρωινο χαπι θα ξανα εχω παρενεργειεσ εφοσον ο οργανισμοσ εχει συνηθισει τουλαχιστον 9 μηνες στο glcphage? και αν τ αρχισω τωρα με 2 χαπια την ημερα θα δω αποτελεμστα η να αρχισω ξανα να απογοητευομαι?? με εχει επηρεασει ψυχολογικα αυτο τ προβλημα και νιωθω πως ποτε δεν θα φτιαξω αυτο τ προβλημα...:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:( θα περιμενω με ανυπομονησια την απαντηση σας καθως και οποιων γυναικων εχουν παρομοιο προβλημα ...! ευχαριστω και συγνωμη για το εκτενες κειμενο !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας γατρε μου...

εχω καποιες αποριες..

 

λοιοπν.. ειμαι εγκυος 6w+6d...

απο την πρωτη μερα που εκανα το θετικο τεστ (3 μερες πριν την ημερα που περιμενα 3/8 αρχισα να βαζω την κολπικη προγεστρονη vasclor(21η μερα του κυκλου ηταν 7,5) (τον μηνα που εμεινα εγκυος ειχα κανει και τον ορμονικο ελεγχο).. επισης πινω και φυλλικο εδω και πολλιυς μηνες.. και επισης μια μερα απο τις 5/ 8 ξεκινησα ενεσακια innohep 0,45...

την τεταρτη που μας περασε πηγα στον γιατρο ημουν 6w+2d... ακουσαμε καρδουλα 125 bpm.. το εμβρυο ηταν 5,3mm..

ειχε καλο μεγεθος...???σε σχεση με την ημερα που ημουν και οι χτυποι του ειναι καλοι???

την Πεμτη πηγα στο διπλανο νομο να κνω τις εξετασεις εαν με καλυβουν τα ενεσακια το αποτελεσμα βγηκε 0,26 καιμου ειπαν οτι θα χρειαστω αλλαγη δοσης αλλα πρεπει να το επαναλαβω σε 10 μερες πριν την αλλαξουμε...

οι χοριακες ου ηταν

5/8-107,47

7/8-298,32

12/8-3.027,47

21//8-33.216,50 (6w+2d)

ειναι καλες γιατρε μου.. στην ουσια σιπλασιαζετε να 4 μερες, και καπου διαβασα οτι μετα τις 6.000 κανει πανω απο 4 μερες να διπλασιαστει...ισχυει αυτο???

 

επισης γιατρε μου.. τις δυο μερες που ετρεχα και κουραστηκα και δεν ειχα κοιμηθει καλα ειχα παρα πολλες ανγουλες, σε σημειο που δεν μορουσα να σταθω...

και ξαφνικα εχτες και σημερα δεν εχω απολυτος τιποτα.. το μονο που μου θυμιζει την εγκυμοσυνη ειναι οτι δεν μπορω να χωνεψω, οτι το στηθος μου ποναει φυσιολογικα(απο την αρχη ποναγε σε νορμαλ επιπεδα) και εχω καουρες και ρεψιματα και που και που, πονακια χαμηλα

ειναι φυσιολογικο αυτο..??? η παει να πει οτι κατι δεν παει καλα????

κανονικα δεν θα επρεπε να εχω συνεχεια αναγουλες...???

να σας πω βεβαια οτι τωρα δεν κουραζομαι καθλου.. απο τον καναμπε στο κρεβατι και παλι πισω και το μαγειρεμα που κανω..!!

 

ειναι στην ουσια η τριτη μου εγκυμοσυνη.. οι αλλες δυο κατελληξαν αδοξα η πρωτη στην 12η βδομαδα (αιφνισιος θανατος)

και η δευτερη απο χτυπημα στην 8η μερα καθηστερησης..

οποτε γιατρε μου εχω ενα μεγαλο φοβο.. !!!

 

απο την στιγμη που κανω τα ενεσακια μου, βαζω και την προγεστερονη, ακουσαμε και καρδουλα.. εχω ακομα πολλες πιθανοτητες να το χασω...???

 

αιμα δεν εχω, ουτε καν μπεζ χρωμα.. ουτε εχω οξυ πονο ουτε κατι αλλο.. σημερα ολη μερα δεν ενοιωσα τιποτα.. παρα μονο πριν απο λιγο που ηπια γαλα μια ελαφρια ανακατοσουρα..

 

Καλησπέρα,

 

Τους μήνες αυτούς που μοιράζεστε τις αγωνίες σας μαζί μου έχω καταλάβει πόσο πολύ θέλετε ένα παιδάκι και πόσο σας έχει αγχώσει το ζήτημα με τις αποβολές. Ειλικρινά σας εύχομαι να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά!

 

Αυτά που μου περιγράφετε δε με ανησυχούν. Η χοριακή πράγματι μετά τις 10 περίπου χιλιάδες δεν αυξάνει με τον ίδιο ρυθμό και το γεγονός ότι έχει φτάσει στις 33 χιλιάδες είναι από μόνο του πολύ θετικό. Το Innohep που αρχίσατε από νωρίς λογικά θα σας βοηθήσει και, παρόλο που χρειάζεται μια μικρή αύξηση στη δόση, ήδη σας ωφελεί. Τα συμπτώματα τέλος δεν είναι καθόλου αξιόπιστος τρόπος για να κρίνει κανείς το πώς πηγαίνουν τα πράγματα. Αλλαγές συμπτωμάτων μπορεί να συμβούν ακόμα και σε μια απολύτως φυσιολογικά εξελισσόμενη εγκυμοσύνη.

 

Νομίζω ότι το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε είναι να εξηγήσετε στο γυναικολόγο σας το άγχος σας και να του ζητήσετε να σας κάνει υπέρηχο κάθε εβδομάδα μέχρι την αυχενική διαφάνεια. Λογικά θα καταλάβει την αγωνία σας και θα σας διευκολύνει και στο οικονομικό. Το να βλέπετε το μωρό σας να μεγαλώνει κάθε λίγες μέρες θεωρώ ότι θα σας βοηθήσει πάρα πολύ να ξεπεράσετε το φόβο της αποβολής και να δείτε την εγκύμοσύνη με μεγαλύτερη ηρεμία και αισιοδοξία.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ,

βρέθηκα θετική σε ουρεόπλασμα τραχηλικού υγρού και ο γιατρός μου είπε να πάρω zonital. Έχω όμως αμφιβολίες καθώς η δραστική του ουσία δεν περιλαμβάνεται στα αντιβιωτικά για το ουρεόπλασμα. Επίσης μου ειπε πως δε χρειάζεται να πάρει ο συντροφος μου. Δεν είναι επικίνδυνο να μου το περάσει ξανά αν το έχει κι αυτός?

Ποιά είναι η γνώμη σας? Εσείς ποιό αντιβιωτικό θα συστήνατε?

 

 

Καλησπέρα,

 

Ομολογώ ότι το Zonital δεν το γνωρίζω, μήπως μπορείτε να μου πείτε ποια είναι η δραστική του ουσία;

Η συνήθης αντιβίωση για το ουρεόπλασμα είναι η Vibramycin ή η Klaricid - και τα δύο λαμβάνονται πρωί-βράδυ για 7-10 μέρες και είναι πρακτικά εξίσου αποτελεσματικές.

H θεραπεία του συντρόφου δεν είναι πάντοτε απαραίτητη γιατί η λοίμωξη από ουρεόπλασμα είναι μάλλον ευκαιριακή (δηλαδή η μετέπειτα επαφή μαζί του μπορεί να μην προκαλέσει και πάλι λοίμωξη) όμως τελικά συχνά δίνεται αγωγή και στους δυο για εξασφάλιση έναντι επαναλοίμωξης.

Link to comment
Share on other sites

γιατρε καλησπερα...δεν ειμαι ακομα μητερα αλλα προσπαθω να φτιαξω τον κυκλο μου για να γινω στο μελλον... αρχικα περιοδο για 1η φορα ειδα στα 13 και απο τοτε αρχισε τ μαρτυριο.. υπηρξε καθυστερηση μεχρι και 9 μηνες...ειμαι 20 χρονων και μ διαγνωστηκε συνδρομο πολυκυστικων και κανω θεραπεια με glucophage 850gr. την θεραπεια την κανω σχεδον 2 χρονια αλλα στην αρχη ειχα παρενεργειες και μ ειπε ο γιατρος να τ παιρνω μισο μισο μετα 1 τ βραδυ και στη συνεχεια 2{1 πρωι και ενα βραδυ}.. τ ειχα σταματησει για ενα μηνα σχεδον . τον νοεμβριο 2012 και τ αρχισα ξανα τ δεκεμβριο 1 καθε βραδυ μεχρι τωρα.. το θεμα ειναι πως μου ηρθε περιοδος μαρτιο ,απριλιο και μαιο και μετα τιποτα.ολο τ καλοκαιρι δεν ειδα περιοδο... εαν το αρχισω και το πρωινο χαπι θα ξανα εχω παρενεργειεσ εφοσον ο οργανισμοσ εχει συνηθισει τουλαχιστον 9 μηνες στο glcphage? και αν τ αρχισω τωρα με 2 χαπια την ημερα θα δω αποτελεμστα η να αρχισω ξανα να απογοητευομαι?? με εχει επηρεασει ψυχολογικα αυτο τ προβλημα και νιωθω πως ποτε δεν θα φτιαξω αυτο τ προβλημα...:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:( θα περιμενω με ανυπομονησια την απαντηση σας καθως και οποιων γυναικων εχουν παρομοιο προβλημα ...! ευχαριστω και συγνωμη για το εκτενες κειμενο !

 

Καλησπέρα,

 

Ο χειρισμός του συνδρόμου πολυκυστικών ωοθηκών είναι αρκετά σύνθετος και πρέπει να εξατομικεύεται. Πρέπει δηλαδή να ξεκαθαρίζουμε τι είναι το ζητούμενο σε κάθε γυναίκα [είναι η σύλληψη; η τακτική περίοδος; η αντιμετώπιση συμπτωμάτων όπως η υπερτρίχωση; κάτι άλλο;] και να εστιάζουμε την αγωγή αναλόγως. Εάν δεν έχετε για παράδειγμα άμεσα σχέδια για εγκυμοσύνη έχει νόημα να παίρνετε μόνο Glucophage; Μήπως θα ήταν προτιμότερη και η ταυτόχρονη χρήση αντισυλληπτικών; Τις απαντήσεις θα πρέπει να τις συζητήσετε με το γιατρό σας και να καθορίσετε κάποιο πλάνο που να επιτυγχάνει τους στόχους σας.

 

Η δόση του Glucophage για το σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών είναι πράγματι 850mg πρωί και βράδυ. Λογικά εφόσον το παίρνετε καιρό δε θα περίμενα έντονες παρενέργειες με αύξηση της δόσης. Το κατά πόσο όμως η αύξηση αυτή θα φέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα φοβάμαι ότι είναι δύσκολο να το προδικάσει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Τους μήνες αυτούς που μοιράζεστε τις αγωνίες σας μαζί μου έχω καταλάβει πόσο πολύ θέλετε ένα παιδάκι και πόσο σας έχει αγχώσει το ζήτημα με τις αποβολές. Ειλικρινά σας εύχομαι να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά!

 

Αυτά που μου περιγράφετε δε με ανησυχούν. Η χοριακή πράγματι μετά τις 10 περίπου χιλιάδες δεν αυξάνει με τον ίδιο ρυθμό και το γεγονός ότι έχει φτάσει στις 33 χιλιάδες είναι από μόνο του πολύ θετικό. Το Innohep που αρχίσατε από νωρίς λογικά θα σας βοηθήσει και, παρόλο που χρειάζεται μια μικρή αύξηση στη δόση, ήδη σας ωφελεί. Τα συμπτώματα τέλος δεν είναι καθόλου αξιόπιστος τρόπος για να κρίνει κανείς το πώς πηγαίνουν τα πράγματα. Αλλαγές συμπτωμάτων μπορεί να συμβούν ακόμα και σε μια απολύτως φυσιολογικά εξελισσόμενη εγκυμοσύνη.

 

Νομίζω ότι το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε είναι να εξηγήσετε στο γυναικολόγο σας το άγχος σας και να του ζητήσετε να σας κάνει υπέρηχο κάθε εβδομάδα μέχρι την αυχενική διαφάνεια. Λογικά θα καταλάβει την αγωνία σας και θα σας διευκολύνει και στο οικονομικό. Το να βλέπετε το μωρό σας να μεγαλώνει κάθε λίγες μέρες θεωρώ ότι θα σας βοηθήσει πάρα πολύ να ξεπεράσετε το φόβο της αποβολής και να δείτε την εγκύμοσύνη με μεγαλύτερη ηρεμία και αισιοδοξία.

 

 

γαιτρε μου.. ειλικρινα σας ευχαριστω...

Οντως τοσο καιροθ που σας ζαλιζω με εχετε ειλικρινα βοηθησει παρα πολυ.. και ναι αυτο το αγχος ειναι αστα να πανε..

αν και ειμαι λιγο ποιο ηρεμη τωρα.. πηγα στον γιατρο την τεταρτη και μου εκανε κοιλιακο υπερυχο.. βαση τον κοιλιακο το μωρο μου ηταν μια μερα μικροτερο, αλλα μου ειπε οτι ειναι φυσυιλογικο γιατι ειναι μικρο για να το πιασει ολο..και οτι παντα υπαρχει διαφορα απο τον κολπικο στον κοιλιακο υπερηχο οταν γινετε τοσο νωρις... βλεπετε ειμαι και πολυ αδυνατη και υπηρχε αυτη η πιθανοτητα να το ακουσουμε ετσι..

εκλεισα την αυχενικη στις 26/9

και κλεισαμε ενα ραντεβου με την γιατρο στις 19/9..

αλλα μου ειπε οτι οποτε νοιωσω πως αγχωνομαι.. να παω να κανουμε υπερυχο.. !!!

 

γιατρε μου σας ευχαριστω πολυ.. Ειλικρινα τοσους μηνες μου ειχατε δωσει πολυ βοηθεια..

το αγχος της αποβολης δεν φευγει τοσο ευκολα.. ομως τουλαχιστον καταλαγιαζει καποιες μερες... ευχομαι να πανε ολα τελεια...

βεβαια.. παλι οταν θα εχω τις αποριες μου.. σε εσας θα κατευθηνομαι..

 

ειλικρινα ειναι λειτουργημα αυτο που κανετε.. να μπαινετε σε ενα site και να απαντατε στους προβληματισμους μας.. να καταναλωνετε τοση ωρα για να δειτε τις εξετασεις μας.. και να μας ηρεμειτε ετσι...

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ, είμαι 11 εβδομάδων έγκυος στο 2ο παιδάκι.

Σήμερα βγήκαν τα αποτελέσματα των αιματολογικών εξετάσεων και η γιατρός με ενημέρωσε ότι εχω αντί-Ε αντισώματα και θα πρέπει να κάνουν εξέταση αιματοσ και στο σύζυγο.

Ηθελα να ρωτήσω,

Τι κίνδυνος υπάρχει για εμένα και το παιδάκι;

Είναι κάτι σχετικό με το ρέζους;

Είναι κάτι που θα μπορούσε με κάποιο τροπο να αποφευχθεί κατα τη διάρκεια της 1ης γεννας μου;

Τι μπορώ να κάνω; Φυσικά εχω κανονίσει ραντεβου με τη γιατρό μου, αλλα ως τότε θα σκάσω!

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ομολογώ ότι το Zonital δεν το γνωρίζω, μήπως μπορείτε να μου πείτε ποια είναι η δραστική του ουσία;

Η συνήθης αντιβίωση για το ουρεόπλασμα είναι η Vibramycin ή η Klaricid - και τα δύο λαμβάνονται πρωί-βράδυ για 7-10 μέρες και είναι πρακτικά εξίσου αποτελεσματικές.

H θεραπεία του συντρόφου δεν είναι πάντοτε απαραίτητη γιατί η λοίμωξη από ουρεόπλασμα είναι μάλλον ευκαιριακή (δηλαδή η μετέπειτα επαφή μαζί του μπορεί να μην προκαλέσει και πάλι λοίμωξη) όμως τελικά συχνά δίνεται αγωγή και στους δυο για εξασφάλιση έναντι επαναλοίμωξης.

 

Ευχαριστώ για την απαντηση! Πάνω στη βιασυνη μου έγραψα λάθος την αντιβιωση, zinadol μου είπε να παρω. Τελικά όμως μου έγραψε άλλος γιατρός rulid.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας θα ηθελα να ρωτησω κατι. γενικα ειχα 28-30 ημερες κυκλο, αλλα εδω και 3 μηνες ο κυκλος μου ηταν 35 μερες. τελευταια περιοδος στις 6 αυγουστου οποτε στην ουσια περιμενω ξανα στις 9 σεπτεμβριου συμφωνα με αυτα τα δεδομενα οι γονιμες μερες μου ηταν απο τις 26 αυγουστου, παρολα αυτα απο τις 16 αυγουστου ερχομασταν σε επαφη κανονικα μερα παρα μερα, με τελευταια επαφη στις 30 αυγουστου. το σαββατο ομως 31/8 ειδα πολυ ελαχιστα ροζ υγρα, ενω το στηθος μου ειχε πρηστεί πολυ σαν να περιμενα περιοδο και πονουσε και η κοιλιά μου πολυ, την επομενη μερα ειχα πιο εντονα ροζ υγρα και στη συνεχεια καφε.. σημερα απολυτως τιποτα, απλα καποια τσιμπιματακια και το στηθος πολυ πρησμενο.. τι μπορει να συμβαινει; αφου η περιοδος μου ειναι κανονικα σε μια εβδομαδα αλλα και πιο νωρις να ερχοτανε... το θεμα ειναι οτι δεν ηρθε, υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης; συγνωμη αν σας κουρασα, ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...