Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο


Recommended Posts

Καλησπερα, θα ηθελα την γνωμη σας σε κατι

η πρωτη μου καισαρικη εγινε 24w6d με βαρος της μικρης 820γρ

η δευτερη εγινε 37w με βαρος του μικρου 2830γρ

τωρα μπαινω στον μηνα μου για το τριτο μου παιδακι κ ο γιατρος λεει να την βγαλουμε 38w4d. 22 αυγουστου δηλαδη ενω η μπεπα 31w3d ηταν ηδη 2200γρ, εκτος οτι φοβαμαι και οτι νιωθω οτι το σωμα μου δεν αντεχει τοσο μου φαινεται υπερβολικο να την βγαλουμε την 39η ουσιαστικα εβδομαδα ενω ειναι η τριτη μου καισαρικη σε 3 χρονια κ το βαρος της ξεπερνα κατα πολυ τα προηγουμενα 2 παιδια μου. Βεβαια η 38η βδομαδα πεφτει 15αυγουστο και υποψιαζομαι οτι ο γιατρος θα λειπει ασχετα που δεν το λεει. Εσας σας φαινεται φυσιολογικο η καλου κακου να παω να ζητησω κ μια δευτερη γνωμη? [οι εξετασεις μου μεχρι τωρα ηταν ολες αψογες με εξαιρεση την καμπυλη η οποια ναι μεν δεν ηταν παθολογικη αλλα ηταν οριακη και βαρος εχω παρει μονο 2,5 κιλα σε ολη την εγκυμοσυνη]

 

Καλημέρα,

 

Τα ερευνητικά δεδομένα δείχνουν ξεκάθαρα ότι το έμβρυο ωφελείται από την παραμονή του στη μήτρα μέχρι να συμπληρωθούν τουλάχιστον 39 εβδομάδες. Ειδικά από άποψης αναπνευστικής δυσχέρειας υπάρχει μετρήσιμη βελτίωση των ποσοστών νεογνών που εισάγονται στη Μονάδα Νεογνών για κάθε εβδομάδα που συνεχίζεται η κύηση μέχρι τις 39.

 

Λόγω αυτού, σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει άλλη ιατρική ένδειξη, δύσκολα θα σας σύστηνα να γεννήσετε νωρίτερα από τις 38+4 που σας προτείνει ο γιατρός σας. Καταλαβαίνω βέβαια πως το βάρος του εμβρύου σας τρομάζει - και όντως η μικρή είναι βαρύτερη από τα μεγαλύτερα παιδιά σας - όμως το βάρος του εμβρύου δεν έχει απαραίτητα σχέση με την ωριμότητά του. Μπορεί δηλαδή ένα βαρύ νεογνό 37 εβδομάδων να αντιμετωπίσει δυσκολίες (συνήθως αναπνευστικές και ρύθμισης του σακχάρου του) όταν γεννηθεί, ενώ ένα ελαφρύτερο 39 εβδομάδων να μην έχει τέτοια προβλήματα. Αυτό για το οποίο πάντως μπορώ να σας διαβεβαιώσω είναι ότι η μήτρα σας είναι απίθανο να έχει πρόβλημα να φιλοξενήσει το μωρό σας για όσο κι αν χρειαστεί.

 

Θα σας συμβούλευα να συζητήσετε τους προβληματισμούς σας με τον ίδιο το γιατρό σας και να βρείτε μια συμβιβαστική λύση. Αμφιβάλλω ότι μια ακόμη γνώμη θα σας βοηθήσει να αποφασίσετε τι να κάνετε, το πιθανότερο να σας μπερδέψει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα Γιατρε.... Λοιπον πηρα και τις υπολοιπες...

προγεστερονη =7,51

Τ3= 1,2

Τ4=7,9

TSH=1,85

Τελικα αξιζει να κανω την ΑΜΗ...??

 

Επισης Γιατρε μου πηρα τηλεφωνο να δω αν ειναι ετοιμες οι εξετασεις θρομβοφιλιας.. Μου ειπαν οτι καποια αποτελεσματα βγηκαν αμφιβολα και θα πρεπει να τα επαναλλαβω... !!!

η γιατρος μου μου ειπε οτι το αμφιβολλο αποτελεσμα δικαιολογει την αποβολη μου την 12η βδομαδα.. Εσεις τι πιστευετε...?? ισχυει αυτο...???

 

Καλημέρα,

 

Οι εξετάσεις που παραθέτετε δεν δίνουν κάποια ένδειξη που να εξηγεί το ιστορικό αποβολής.

 

Η ΑΜΗ, δεδομένου του υψηλού κόστους της, θεωρώ ότι είναι μάλλον περιττή στην περίπτωσή σας πρωτίστως λόγω ηλικίας. Επιπλέον η βασική χρησιμότητά της είναι σε περιπτώσεις δυσκολίας σύλληψης, όχι σε αποβολές, επειδή στοχεύει στην αξιολόγηση του αναπαραγωγικού δυναμικού μιας γυναίκας (της "ποιότητας" δηλαδή των ωαρίων).

 

Για τις εξετάσεις θρομβοφιλίας θα σας συμβούλευα να περιμένετε τα επαναληπτικά αποτελέσματα. "Αμφίβολα" δε σημαίνει παθολογικά και σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται βεβαιότητα, η υποψία δεν αρκεί. Το ότι η θρομβοφιλία έχει συσχετιστεί με αποβολές είναι αδιαμφισβήτητο, πριν όμως θεωρήσουμε ότι ευθύνεται και για τη δική σας χρειάζεται να υπάρχει οριστική διάγνωση. Αναμένετε λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Οι εξετάσεις που παραθέτετε δεν δίνουν κάποια ένδειξη που να εξηγεί το ιστορικό αποβολής.

 

Η ΑΜΗ, δεδομένου του υψηλού κόστους της, θεωρώ ότι είναι μάλλον περιττή στην περίπτωσή σας πρωτίστως λόγω ηλικίας. Επιπλέον η βασική χρησιμότητά της είναι σε περιπτώσεις δυσκολίας σύλληψης, όχι σε αποβολές, επειδή στοχεύει στην αξιολόγηση του αναπαραγωγικού δυναμικού μιας γυναίκας (της "ποιότητας" δηλαδή των ωαρίων).

 

Για τις εξετάσεις θρομβοφιλίας θα σας συμβούλευα να περιμένετε τα επαναληπτικά αποτελέσματα. "Αμφίβολα" δε σημαίνει παθολογικά και σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται βεβαιότητα, η υποψία δεν αρκεί. Το ότι η θρομβοφιλία έχει συσχετιστεί με αποβολές είναι αδιαμφισβήτητο, πριν όμως θεωρήσουμε ότι ευθύνεται και για τη δική σας χρειάζεται να υπάρχει οριστική διάγνωση. Αναμένετε λοιπόν...

 

 

Καλημερα Γιατρε.. ωραια καταλαβα...!!

η γιατρος μου μου ειπε οτι επειδη το εχασα την 12η βδομαδα το μωρο, και συγκεκριμενα για να καταλαβετε... Πηγα 3 μερες πριν την αυχνικη διαφανεια για τον κλασικο ελεγχο, και την ωρα που καναμε υπερυχο σταματησε η καρδια του.. δηλαδη δεν ηταν οτι ειχε πεθανει μια δυο βδομαδες πριν.. ειχε πεθανει εκεινη την μερα.. λογο οτι ηταν μεγαλο.. και λογο οτι εγινε τοτε, η γιατρος μου ειπε οτι το ποιο πιθανο ειναι να φταιει αυτο...!!

εχω ομως αλλη μια απορια.. εδω που ειμαι επειδη τις εξετασεις τις κανω σε μεγαλο γενικο νοσοκομειο, κανουν ενα μηνα να βγουν.. εμεις θα παμε αυριο να ξανακανουμε επανελεγχο, Αν ωστοσο ομως ειμαι εγκυος.. τοτε τι γινετε..??? περιμενουμε να βγουν τα αποτελεσματα..?? η κανουμε κατι λογο αμφιβολλου αποτελλεσματος.. ???

Αυριο που θα παρω τα αποτελεσματα θα σας τα παραθεσω..!!!

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Τα αποτελέσματα που αναφέρετε είναι όντως συνολικά εντός φυσιολογικών ορίων αν και μάλλον οριακά. Με απλά λόγια, αν και θα μπορούσαν να είναι και καλύτερα εντούτοις δεν είναι τέτοια που να αποκλείουν τη φυσική σύλληψη. Προσωπικά θα θεωρούσα χρήσιμο να επαναληφθεί το σπερμοδιάγραμμα, όχι για να μετρηθεί ο χρόνος ζωής (η ζωτικότητα όπως λέγεται) αλλά για να επιβεβαιωθεί ότι το αποτέλεσμα ήταν αντιπροσωπευτικό της ποιότητας σπέρματος του συζύγου.

 

Η μέτρηση της ζωτικότητας δεν αποτελεί παράμετρο που συστήνεται από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας και πιθανώς γι'αυτό και δε μετρήθηκε. Δεν μετράται ο συνολικός αριθμός ωρών επιβίωσης αλλά το ποσοστό σπερματοζωαρίων που παραμένουν ζωντανά μετά από μία ώρα. Η αλήθεια είναι πως δεν είναι απολύτως απαραίτητο να γίνει αν και συμβάλλει και αυτή η παράμετρος στη συνολική αξιολόγηση του δείγματος.

Σας ευχαριστω! Κατα τη γνωμη σας χρειαζεται βελτιωση στην κινητικοτητα, στον αριθμο η καπου αλλου; Και με ποιον τροπο μπορει να βελτιωθει; Τι ακριβως συστηνετε για τη βελτιωση του; Μηπως να καναμε καλλιεργεια για τυχον μικροβιο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Κε Μιχαλοπουλε... Χρειαζομαι τα Φωτα σας... Εχτες πηρα τα αποτελεσματα Για την Θρομβοφιλια που εκανα...την γιατρο μου θα την δω σημερα.. ομως απο εκει που τις πηρα (το Βενιζελειο στο Ηρακλειο) η γιατρος μου ειπε οτι θα χρειαστω ενεσουλες.. και οτι εχω παθολογικη Θρομβοφιλια και μια ταση για αιμοραγια... Κατι το οποιο ομως ειναι σπανιο.. αλλα εγω το εχω... !!! Το ιδιο μου ειπε και μια αιματολογος εκει...

 

PT ασθενους=12,8 sec φ.τ 11-14

INR=1,1 φ.τ 1-1,3

APTT ασθενους=38,7 sec φ.τ 25-35

Ινωδογονο=264,1 φ.τ 180-400

D-DIMERS= 0,3 φ.τ 0-5

FVIII:c = 78,5% φ.τ 50-140

vWFAG = 78,5% φ.τ 50-160

Rcof=77,0% φ.τ 50-140

FIX = 64,0% φ.τ 60-140

FXI= 75,7% φ.τ 60-140

FXII=47,3% φ.τ 60-140

Πρωτεινη C:c= 101,9% φ.τ 75-140

AT III: C= 96% φ.τ 75-140

 

Πρωτεινη S:c =39,6% φ.τ 65-180

APC- resistance = 3,7 φ.τ >1,5

Ομοκυστεινη= 10,6 φ.τ <11,5

Αντιπυκτικα Λυκου = 0,96

FV Leiden= Φυσιολογικος

G20210A FII= Φυσιολογικος

ΜΤΗFR = Ετεροζυγος

 

 

Εναντι Καρδιολιπινης IgG= 3,5 φ.τ <15 αρνητικο

Εναντι Καρδιολιπινης IgM= 7,7 φ.τ <12,5 αρνητικο

Εναντι Φωσφατιδυλσερινης IgG = 6,0 φ.τ <25

Εναντι Φωσφατιδυλσερινης IgM = 8,8 φ.τ<25

 

Εναντι B2-GPI IgG = 6,4 φ.τ <20

 

Εναντι B2-GPI IgM = 3,9 φ.τ <20

 

 

Εσεις τι λετε για αυτο...?? τι πιστευετε...?? ειναι ετσι...??? Δηλαδη εχω θεμα με την Θρομβοφιλια...?? και αν ναι.. εσεις τι θα κανατε..??

Να σας υπενθυμισω οτι εχω και πολυ χαμηλη προγεστερονη.. και θα χρειαστω βοηθεια... εσεις τι θεραπεια θα δινατε....???

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν έχετε το αποτέλεσμα της βιοψίας μπορείτε να μου γράψετε τι ακριβώς λέει για να σας συμβουλέψω περαιτέρω.

ΓΙΑΤΡΕ καλησπερα και παλι.η βιοψια βγηκε και δεν εδειξε καποια κακοηθια απο οτι μου ειπε ο γιατρος και μου ειπε πως μολις γυρισω απο διακοπες να κανω loop λειζερ για να δουμε στο βαθος του τραχηλου επειδη υπαρχουν τα 31,51,66 που ειναι υψηλου κινδυνου.εγω απο οσες γνωστες μου ξερω που εχουν κονδυλωματα ουτε την εξεταση dna εχουν κανει και απλως το παρακολουθουν με τεστ παπ.του το ειπα και μου ειπε οτι ειναι επειφανειακο εμεισ θελουμε να δουμε μεσα στο τραχηλο.υπ οψιν στο τεστ παπ δεν φανηκε τιποτα εκτος απο τραχηλιτιδα.ειναι υπερβολικος?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γιατρέ, έχω δύο ερωτήσεις..

 

Στην χτεσινή μου επίσκεψη στο γυναικολόγο (39 εβδομάδων + 2 ημερών), με εξέτασε κολπικά. Είπε ότι ο τράχηλος έχει εξαλειφθεί αρκετά, έχω μία μικρή διαστολή, και το κεφαλάκι του μωρού είναι χαμηλά. Μάλιστα κατάλαβα ότι έκανε με το δάχτυλό του κύκλους γύρω από το κεφαλάκι του. Σαν να ήταν το δάχτυλό του ο δείκτης ενός ρολογιού και γύριζε γύρω-γύρω. Τον ρώτησα και μου είπε ότι ελέγχει την θέση του μωρού. Η όλη εξέταση ήταν παντελώς ανώδυνη και ούτε είχα καμία ενόχληση μετά.

 

Επεσήμανε το γεγονός ότι το περίνεο είναι πολύ σκληρό και θα πρέπει να κάνω μασάζ καθημερινά για να χαλαρώσει. Μάλιστα με ρώτησε για την γυμναστική που κάνω. Παρʼ όλα αυτά, στην τελευταία μου συνάντηση με την μαία, ενώ την ρώτησα για το μασάζ αυτό, μου είπε να μην με απασχολεί και ότι θα το κάνει εκείνη την ημέρα του τοκετού. Την πήρα τηλ πάλι χτες, μετά τον γιατρό, να της πω την οδηγία του για το μασάζ και με καθησύχασε πάλι να μην με απασχολεί ιδιαίτερα.

 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

Ποια είναι η σημασία αυτού του μασάζ στο περίνεο; Τι δυσκολία ενδέχεται να υπάρχει από το σκληρό περίνεο και τι κέρδος έχω από το μασάζ;

 

Επειδή μέσω αυτού εδώ του φόρουμ έχω «πονηρευτεί», υποψιάζομαι ότι ο γιατρός προσπάθησε να κάνει κάποια παρεμβασούλα χτες για να επισπεύσει την έναρξη του τοκετού, καθώς δεν έχω κανένα σοβαρό σύμπτωμα ως τώρα και το μωρό είναι ήδη μεγαλούτσικο. Όχι ότι παραπονιέμαι, απλώς σε δεύτερο χρόνο αναρωτιέμαι και έχω την περιέργεια.

 

Σας ευχαριστώ θερμά!

 

:)

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Βρίσκομαι στην 10η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου και όλα βαίνουν καλά έως τώρα. Ίσως είναι λίγο νωρίς να προβληματίζομαι, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε αυτό: Είμαι 39 ετών, 2η εγκυμοσύνη και όταν γεννήσω μόλις που θα έχω κλείσει τα 40.Ο γιατρός μου δεν μου προτείνει καν να κάνω την εξέταση της αυχενικής και τον αιματολογικό έλεγχο, αλλά θα με "πάει" κατευθείαν για την αμνιοπαρακέντηση στην 16η εβδομάδα. Ο λόγος είναι ότι ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα της αυχενικής ο κίνδυνος για τις ανωμαλίες υφίσταται. Το δέχομαι, αλλά ο κίνδυνος μιας τέτοιας επεμβατικής μεθόδου με κάνει να θέλω να το σκεφτώ ξανά. Θα ήταν πολύτιμη για μένα η άποψή σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Προσωπικά θεωρώ τη θερμομέτρηση αναξιόπιστο τρόπο πρόβλεψης της ωορρηξίας.

Τα καφέ είναι "μέρος" του προηγούμενου κύκλου και είναι φυσιολογικό να συμβαίνουν τις τελευταίες λίγες μέρες. Συνεπώς πρώτη μέρα του κύκλου είναι η ημέρα 4 στον πίνακά σας. Βάσει του LH test η ωορρηξία σας έγινε τη 18η ημέρα (21 στον πίνακα), οπότε η επόμενη περίοδος ήρθε περίπου 14 ημέρες αργότερα (ημερα 35 στον πίνακα).

Άρα βάσει του πίνακα ο κύκλος σας είναι περί τις 31-32 ημέρες και η ωορρηξία σας γίνεται περί την 18η ημέρα. Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να επιβεβαιώσετε αυτό τον υπολογισμό τον επόμενο μήνα με LH test και αν οι ημερομηνίες ταυτίζονται να προσπαθήσετε για εγκυμοσύνη με αυτά τα δεδομένα.

Και πετάξετε το θερμόμετρο...

 

Σας ευχαριστω πολύ για την απάντησή σας γιατρε. Θα ήθελα να σας ρωτησω κάτι ακόμα. Σε αυτό το κύκλο οι 3 μέρες εγιναν έξι και τελικά σημερα ήρθε αίμα. Λογω στρες υποθέτω καθυστερησε λίγο η ωορηξια μου η οποία μαλλον έγινε 23η μερα (22η μερα ειχα 20,5 χιλ ωοθηλάκιο, με υπερηχογράφημα και ενδομητριο 8,3 χιλ).την 30η ημερα μια βδομάδα μετα εκανα εξεταση προγεστρεόνης η οποία ήταν 17,95...

 

Ο γυναικολόγος μου επιμένει ότι απο τα καφε αρχιζει ο κύκλος και οτι στην τιμη προγεστερονης κλπ δεν δινει σημασία. Τον ρωτησα μηπως εχω ωχρινική ανεπερκεια και μου απαντησε ότι αμφισβητειται .Υπερηχογραφηκα βλέπει πολυκυστικές αλλα δεν του φαινεται για το συνδρομο για δεν εχω ακμη υπερτριχωση κλπ εξετασεις σακχαρου καμπυλης, εξετ ινσουλινης και καμπυλη ινσουλινης φυσιολογικες. Δόξα τω Θεω ο κύκλος μου ειναι συνηθως μεσα στις 35. Σπανια να ξεφυγει μεχρι 3 μερες απο τις 35. Επίσης, μου λεει ειμαι δυο μηνες μετα τον αποθηλασμο να περιμενω ενα εξαμηνο χωρις αγχος κλπ και αν δεν μεινω εγκυος να δουμε και οτι αφου εμεινα την πρωτη φορα Δόξα τω Θεώ αμεσως μετα απο τη διακοπη αντισυλληπτικων και ειμαι 29 ετων θα ξαναμεινω..Για εξετάσεις μου ειπε δεν εχει νοημα σε μια γυναικα που μολις βγηκε απο τη γαλουχια.Δωσε χρόνο.Ωορρηξία μου ειπε κανω και οτι να ανησυχώ μόνο αν δεν ερχεται ουτε καφε μεχρι τις 40 μερες και τοτε να τον παιρνω τηλ.

 

 

Πηρα ομως και μια δευτερη γνωμη .Βλέπει χαμηλη την προγεστερόνη και απο εκει εξηγειται το καφε πριν την περίοδο και οτι ειναι ανεπαρκεια ωχρου σωματιου αλλά συμφωνει οτι ειναι μονο δυο μηνες που αποθηλασα και να δωσω χρονο στον οργανισμό μου.Επίσης μου ειπε οτι μπορω και ετσι να μεινω εγγυος δεν μου προτεινε θεραπεια κλπ και οτι κανονικά η πρωτη μερα υπολογιζεται οταν ερθει το αιμα...

 

Εμένα τωρα σε αυτο το κυκλο καφε ειχα την 32η μερα εως την 38η μερα και αιμα την 39η....

 

Η τιμη της προγεστερόνης ειναι φυσιολογική?συμβαινει κατι τέτοιο δυο μηνες μετα τον αποθηλασμο?Αυτο το μηνα που οι μερες των καφε αυξηθηκαν ειναι φυσιολογικο?

 

Σας ευχαριστω πολύ για το χρόνο σας!

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Κε Μιχαλοπουλε... Χρειαζομαι τα Φωτα σας... Εχτες πηρα τα αποτελεσματα Για την Θρομβοφιλια που εκανα...την γιατρο μου θα την δω σημερα.. ομως απο εκει που τις πηρα (το Βενιζελειο στο Ηρακλειο) η γιατρος μου ειπε οτι θα χρειαστω ενεσουλες.. και οτι εχω παθολογικη Θρομβοφιλια και μια ταση για αιμοραγια... Κατι το οποιο ομως ειναι σπανιο.. αλλα εγω το εχω... !!! Το ιδιο μου ειπε και μια αιματολογος εκει...

 

PT ασθενους=12,8 sec φ.τ 11-14

INR=1,1 φ.τ 1-1,3

APTT ασθενους=38,7 sec φ.τ 25-35

Ινωδογονο=264,1 φ.τ 180-400

D-DIMERS= 0,3 φ.τ 0-5

FVIII:c = 78,5% φ.τ 50-140

vWFAG = 78,5% φ.τ 50-160

Rcof=77,0% φ.τ 50-140

FIX = 64,0% φ.τ 60-140

FXI= 75,7% φ.τ 60-140

FXII=47,3% φ.τ 60-140

Πρωτεινη C:c= 101,9% φ.τ 75-140

AT III: C= 96% φ.τ 75-140

 

Πρωτεινη S:c =39,6% φ.τ 65-180

APC- resistance = 3,7 φ.τ >1,5

Ομοκυστεινη= 10,6 φ.τ <11,5

Αντιπυκτικα Λυκου = 0,96

FV Leiden= Φυσιολογικος

G20210A FII= Φυσιολογικος

ΜΤΗFR = Ετεροζυγος

 

 

Εναντι Καρδιολιπινης IgG= 3,5 φ.τ <15 αρνητικο

Εναντι Καρδιολιπινης IgM= 7,7 φ.τ <12,5 αρνητικο

Εναντι Φωσφατιδυλσερινης IgG = 6,0 φ.τ <25

Εναντι Φωσφατιδυλσερινης IgM = 8,8 φ.τ<25

 

Εναντι B2-GPI IgG = 6,4 φ.τ <20

 

Εναντι B2-GPI IgM = 3,9 φ.τ <20

 

 

Εσεις τι λετε για αυτο...?? τι πιστευετε...?? ειναι ετσι...??? Δηλαδη εχω θεμα με την Θρομβοφιλια...?? και αν ναι.. εσεις τι θα κανατε..??

Να σας υπενθυμισω οτι εχω και πολυ χαμηλη προγεστερονη.. και θα χρειαστω βοηθεια... εσεις τι θεραπεια θα δινατε....???

 

 

Καλησπέρα,

 

Πράγματι οι εξετάσεις σας δείχνουν διαταραχή της πήξης του αίματος. Εν τάχει το αίμα σας φαίνεται να έχει αφενός την τάση να μην πήζει όσο γρήγορα θα έπρεπε, αφετέρου έχετε προδιάθεση να δημιουργούνται θρόμβοι.

Το αν χρειάζεστε ηπαρίνη ή όχι είναι απόφαση Αιματολόγου και όχι Γυναικολόγου και θα σας συμβούλευα να συζητήσετε το θέμα αναλυτικά με ειδικό ώστε να σας εξηγήσει την ακριβή σημασία των αποτελεσμάτων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα γιατρέ, έχω δύο ερωτήσεις..

 

Στην χτεσινή μου επίσκεψη στο γυναικολόγο (39 εβδομάδων + 2 ημερών), με εξέτασε κολπικά. Είπε ότι ο τράχηλος έχει εξαλειφθεί αρκετά, έχω μία μικρή διαστολή, και το κεφαλάκι του μωρού είναι χαμηλά. Μάλιστα κατάλαβα ότι έκανε με το δάχτυλό του κύκλους γύρω από το κεφαλάκι του. Σαν να ήταν το δάχτυλό του ο δείκτης ενός ρολογιού και γύριζε γύρω-γύρω. Τον ρώτησα και μου είπε ότι ελέγχει την θέση του μωρού. Η όλη εξέταση ήταν παντελώς ανώδυνη και ούτε είχα καμία ενόχληση μετά.

 

Επεσήμανε το γεγονός ότι το περίνεο είναι πολύ σκληρό και θα πρέπει να κάνω μασάζ καθημερινά για να χαλαρώσει. Μάλιστα με ρώτησε για την γυμναστική που κάνω. Παρʼ όλα αυτά, στην τελευταία μου συνάντηση με την μαία, ενώ την ρώτησα για το μασάζ αυτό, μου είπε να μην με απασχολεί και ότι θα το κάνει εκείνη την ημέρα του τοκετού. Την πήρα τηλ πάλι χτες, μετά τον γιατρό, να της πω την οδηγία του για το μασάζ και με καθησύχασε πάλι να μην με απασχολεί ιδιαίτερα.

 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

Ποια είναι η σημασία αυτού του μασάζ στο περίνεο; Τι δυσκολία ενδέχεται να υπάρχει από το σκληρό περίνεο και τι κέρδος έχω από το μασάζ;

 

Επειδή μέσω αυτού εδώ του φόρουμ έχω «πονηρευτεί», υποψιάζομαι ότι ο γιατρός προσπάθησε να κάνει κάποια παρεμβασούλα χτες για να επισπεύσει την έναρξη του τοκετού, καθώς δεν έχω κανένα σοβαρό σύμπτωμα ως τώρα και το μωρό είναι ήδη μεγαλούτσικο. Όχι ότι παραπονιέμαι, απλώς σε δεύτερο χρόνο αναρωτιέμαι και έχω την περιέργεια.

 

Σας ευχαριστώ θερμά!

 

:)

 

Καλησπέρα,

 

Αυτό που περιγράφετε κατά την εξέτασή σας κατά πάσα πιθανότητα ήταν δακτυλική αποκόλληση υμένων, δηλαδή μια προσπάθεια να "ξεκολλήσουμε" το σάκο από το τοίχωμα της μήτρας στην περιοχή γύρω από το έσω στόμιο του τραχήλου. Αυτό μπορεί να συμβάλει στο να ξεκινήσει ο τοκετός νωρίτερα γιατί με την αποκόλληση εκλύονται ορμόνες που θεωρητικά επισπεύδουν την ωρίμανση του τραχήλου. Αν και γενικά πρόκειται για ήπια παρέμβαση εξακολουθεί να είναι παρέμβαση - ως εκ τούτου κατά τη γνώμη μου σαφώς και θα έπρεπε να είχατε όχι απλώς ενημερωθεί σχετικά αλλά να είχε ζητηθεί προηγουμένως η άδειά σας. Ξέρω βέβαια ότι σε αυτή την τρελή χώρα ο καθένας κάνει ό,τι θέλει οπότε δεν επεκτείνομαι περαιτέρω...

 

Σχετικά με το μασάζ του περινέου η λογική πίσω του είναι η χαλάρωση των ιστών (ειδικά των μυών) ώστε κατά τον τοκετό να μπορούν να "τεντώσουν" ευκολότερα και να αποφευχθεί η ρήξη (το σκίσιμο). Δεν είναι κακό να το κάνετε από τώρα αλλά μη σας γίνεται και άγχος. Εφόσον θα σας βοηθήσει η μαία σας σχετικά κατά την ώρα του τοκετού πιθανότατα αυτό θα είναι αρκετό. Από κει και πέρα ό,τι παραπάνω κάνετε από πριν προς όφελός σας θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Βρίσκομαι στην 10η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου και όλα βαίνουν καλά έως τώρα. Ίσως είναι λίγο νωρίς να προβληματίζομαι, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε αυτό: Είμαι 39 ετών, 2η εγκυμοσύνη και όταν γεννήσω μόλις που θα έχω κλείσει τα 40.Ο γιατρός μου δεν μου προτείνει καν να κάνω την εξέταση της αυχενικής και τον αιματολογικό έλεγχο, αλλά θα με "πάει" κατευθείαν για την αμνιοπαρακέντηση στην 16η εβδομάδα. Ο λόγος είναι ότι ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα της αυχενικής ο κίνδυνος για τις ανωμαλίες υφίσταται. Το δέχομαι, αλλά ο κίνδυνος μιας τέτοιας επεμβατικής μεθόδου με κάνει να θέλω να το σκεφτώ ξανά. Θα ήταν πολύτιμη για μένα η άποψή σας.

 

Καλησπέρα,

 

Κίνδυνος ανωμαλιών υπάρχει σε κάθε εγκυμοσύνη. Αυτό που αυξάνει με την ηλικία της μητέρας είναι η συχνότητα των συνδρόμων (όπως το Down) και όχι όλες οι ανωμαλίες ανεξαιρέτως. Αυτή η αύξηση λαμβάνεται υπόψη όταν δίνεται η πιθανότητα ύπαρξης κάποιου συνδρόμου κατά τον έλεγχο πρώτου τριμήνου. Για να υπολογιστεί το ποσοστό κινδύνου συνυπολογίζονται τόσο τα υπερηχογραφικά ευρήματα όσο και η ηλικία της μητέρας και τα αποτελέσματα των αιματολογικών εξετάσεων.

 

Συνεπώς λέγοντας πως ό,τι κίνδυνο κι αν βγάλει ο έλεγχος πρώτου τριμήνου πρέπει να γίνει αμνιοπαρακέντηση γιατί η κύηση είναι υψηλού κινδύνου αγνοούμε ουσιαστικά πώς υπολογίζεται αυτός ο κίνδυνος. Προσωπικά θεωρώ ότι σαφώς και έχει νόημα να γίνει ο έλεγχος 1ου τριμήνου και αν αυτός δείξει υψηλό ποσοστό τότε μόνο να γίνει αμνιοπαρακέντηση - ακριβώς γιατί η αμνιοπαρακέντηση είναι μέθοδος επεμβατική και φέρει τον κίνδυνο αποβολής.

 

Η απόφαση φυσικά είναι προσωπική για το κάθε ζευγάρι. Το σημαντικό είναι να γνωρίζετε ότι η πορεία που θα ακολουθήσετε εξαρτάται από το τι θέλετε εσείς και μόνο - δεν υπάρχουν ούτε απολύτως σωστές ούτε απολύτως λάθος προσεγγίσεις.

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΤΡΕ καλησπερα και παλι.η βιοψια βγηκε και δεν εδειξε καποια κακοηθια απο οτι μου ειπε ο γιατρος και μου ειπε πως μολις γυρισω απο διακοπες να κανω loop λειζερ για να δουμε στο βαθος του τραχηλου επειδη υπαρχουν τα 31,51,66 που ειναι υψηλου κινδυνου.εγω απο οσες γνωστες μου ξερω που εχουν κονδυλωματα ουτε την εξεταση dna εχουν κανει και απλως το παρακολουθουν με τεστ παπ.του το ειπα και μου ειπε οτι ειναι επειφανειακο εμεισ θελουμε να δουμε μεσα στο τραχηλο.υπ οψιν στο τεστ παπ δεν φανηκε τιποτα εκτος απο τραχηλιτιδα.ειναι υπερβολικος?ευχαριστω

 

Καλησπέρα,

 

Λυπάμαι αλλά δεν καταλαβαίνω ούτε κι εγώ τη λογική του γιατρού σας. Η κολποσκόπηση χρειάζεται ειδική εκπαίδευση και από αυτά που μου περιγράφετε αρχίζω να αμφιβάλλω ότι ο γιατρός σας την έχει... Εκτός κι αν υπάρχει κάτι άλλο που δεν σας εξήγησε ή δεν καταλάβατε. Πάντως όπως έχει το πράγμα προσωπικά θα πρέπει να το σκεφτείτε πολύ πριν κάνετε μια τέτοια θεραπεία. Για να το πω κι αλλιώς, αν σας λέγαμε να σας κόψουμε το δάχτυλο από τώρα, αν και δεν έχει τίποτα, γιατί ίσως πάθει κάτι στο μέλλον θα δεχόσασταν;

 

Επειδή το loop τραχήλου είναι μια ακρωτηριαστική επέμβαση δεν πρέπει να γίνεται ποτέ ελαφρά την καρδία. Θα σας συμβούλευα λοιπόν πριν κάνετε ο,τιδήποτε να πάρετε τις εξετάσεις σας και να σας δει γυναικολόγος με εξειδίκευση στην κολποσκόπηση. Αν υπάρχει παθολογία φυσικά και να γίνει θεραπεία, όχι όμως στα τυφλά, ειδικά όταν ως τώρα απ'όσο καταλαβαίνω οι εξετάσεις σας δεν έδειξαν ουσιαστικά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Κίνδυνος ανωμαλιών υπάρχει σε κάθε εγκυμοσύνη. Αυτό που αυξάνει με την ηλικία της μητέρας είναι η συχνότητα των συνδρόμων (όπως το Down) και όχι όλες οι ανωμαλίες ανεξαιρέτως. Αυτή η αύξηση λαμβάνεται υπόψη όταν δίνεται η πιθανότητα ύπαρξης κάποιου συνδρόμου κατά τον έλεγχο πρώτου τριμήνου. Για να υπολογιστεί το ποσοστό κινδύνου συνυπολογίζονται τόσο τα υπερηχογραφικά ευρήματα όσο και η ηλικία της μητέρας και τα αποτελέσματα των αιματολογικών εξετάσεων.

 

Συνεπώς λέγοντας πως ό,τι κίνδυνο κι αν βγάλει ο έλεγχος πρώτου τριμήνου πρέπει να γίνει αμνιοπαρακέντηση γιατί η κύηση είναι υψηλού κινδύνου αγνοούμε ουσιαστικά πώς υπολογίζεται αυτός ο κίνδυνος. Προσωπικά θεωρώ ότι σαφώς και έχει νόημα να γίνει ο έλεγχος 1ου τριμήνου και αν αυτός δείξει υψηλό ποσοστό τότε μόνο να γίνει αμνιοπαρακέντηση - ακριβώς γιατί η αμνιοπαρακέντηση είναι μέθοδος επεμβατική και φέρει τον κίνδυνο αποβολής.

 

Η απόφαση φυσικά είναι προσωπική για το κάθε ζευγάρι. Το σημαντικό είναι να γνωρίζετε ότι η πορεία που θα ακολουθήσετε εξαρτάται από το τι θέλετε εσείς και μόνο - δεν υπάρχουν ούτε απολύτως σωστές ούτε απολύτως λάθος προσεγγίσεις.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εύλογα λοιπόν εγώ τώρα δεν θα πρέπει να αναρωτιέμαι γιατί δεν συγκλίνουν οι απόψεις των γιατρών σε ένα τέτοιο θέμα; Η αλήθεια είναι ότι ίσως ο γιατρός μου να είναι και ο μοναδικός που έχει μια τέτοια άποψη. Πάντως μου είπε πως και αν ακόμα έκανα από μόνη μου αυτόν τον έλεγχο 1ου τριμήνου, δεν θα το λάμβανε υπόψιν. Λέτε να απευθυνθώ αλλού; Ξέρω η απόφαση είναι προσωπική, αλλά από μόνη μου δεν μπορώ να υποστηρίξω καμία θέση, ακριβώς γιατί δεν γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω! Κατα τη γνωμη σας χρειαζεται βελτιωση στην κινητικοτητα, στον αριθμο η καπου αλλου; Και με ποιον τροπο μπορει να βελτιωθει; Τι ακριβως συστηνετε για τη βελτιωση του; Μηπως να καναμε καλλιεργεια για τυχον μικροβιο;

Σας ευχαριστω! Κατα τη γνωμη σας χρειαζεται βελτιωση στην κινητικοτητα, στον αριθμο η καπου αλλου; Και με ποιον τροπο μπορει να βελτιωθει; Τι ακριβως συστηνετε για τη βελτιωση του; Μηπως να καναμε καλλιεργεια για τυχον μικροβιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

 

Λυπάμαι αλλά δεν καταλαβαίνω ούτε κι εγώ τη λογική του γιατρού σας. Η κολποσκόπηση χρειάζεται ειδική εκπαίδευση και από αυτά που μου περιγράφετε αρχίζω να αμφιβάλλω ότι ο γιατρός σας την έχει... Εκτός κι αν υπάρχει κάτι άλλο που δεν σας εξήγησε ή δεν καταλάβατε. Πάντως όπως έχει το πράγμα προσωπικά θα πρέπει να το σκεφτείτε πολύ πριν κάνετε μια τέτοια θεραπεία. Για να το πω κι αλλιώς, αν σας λέγαμε να σας κόψουμε το δάχτυλο από τώρα, αν και δεν έχει τίποτα, γιατί ίσως πάθει κάτι στο μέλλον θα δεχόσασταν;

 

Επειδή το loop τραχήλου είναι μια ακρωτηριαστική επέμβαση δεν πρέπει να γίνεται ποτέ ελαφρά την καρδία. Θα σας συμβούλευα λοιπόν πριν κάνετε ο,τιδήποτε να πάρετε τις εξετάσεις σας και να σας δει γυναικολόγος με εξειδίκευση στην κολποσκόπηση. Αν υπάρχει παθολογία φυσικά και να γίνει θεραπεία, όχι όμως στα τυφλά, ειδικά όταν ως τώρα απ'όσο καταλαβαίνω οι εξετάσεις σας δεν έδειξαν ουσιαστικά τίποτα.

Σας ευχαριστω για την απαντηση.την κολποσκοπηση δεν την εκανε ο ιδιος με εστειλε σε νοσοκομειο και την εκανα.ο ιδιος δεν κανει καμμια εξεταση ουτε καν απλο υπερηχο.αυτος απλως τις διαβαζει και σου λεει τι να κανεις.εχω αποφασισει και γω να μην την κανω.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για την απαντηση.την κολποσκοπηση δεν την εκανε ο ιδιος με εστειλε σε νοσοκομειο και την εκανα.ο ιδιος δεν κανει καμμια εξεταση ουτε καν απλο υπερηχο.αυτος απλως τις διαβαζει και σου λεει τι να κανεις.εχω αποφασισει και γω να μην την κανω.ευχαριστω

 

Μου φαίνεται πως μάλλον ήρθε η ώρα να αλλάξετε γυναικολόγο...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω! Κατα τη γνωμη σας χρειαζεται βελτιωση στην κινητικοτητα, στον αριθμο η καπου αλλου; Και με ποιον τροπο μπορει να βελτιωθει; Τι ακριβως συστηνετε για τη βελτιωση του; Μηπως να καναμε καλλιεργεια για τυχον μικροβιο;

 

Καλημέρα,

 

Το θέμα με τα αποτελέσματα που παραθέσατε είναι ο αριθμός - 15 εκατ./ml είναι το κατώτατο αποδεκτό και 45 εκατ. συνολικά θεωρείται επίσης χαμηλό (αν και φυσιολογικό). Η κινητικότητα είναι φυσιολογική.

 

Επειδή τέτοια οριακά αποτελέσματα μπορεί να είναι τυχαία, γι'αυτό και καλό θα ήταν να γίνει μια επανάληψη. Καλλιέργεια δε χρειάζεται γιατί δεν υπάρχει ένδειξη.

 

Εάν και το νέο σπερμοδιάγραμμα είναι παρόμοιο τότε θα μπορούσε να γίνει προσπάθεια βελτίωσης του αριθμού σπερματοζωαρίων με αυστηρή διακοπή του καπνίσματος και του αλκοόλ και τη λήψη κάποιου βιταμινούχου σκευάσματος τύπου Wellman conception.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εύλογα λοιπόν εγώ τώρα δεν θα πρέπει να αναρωτιέμαι γιατί δεν συγκλίνουν οι απόψεις των γιατρών σε ένα τέτοιο θέμα; Η αλήθεια είναι ότι ίσως ο γιατρός μου να είναι και ο μοναδικός που έχει μια τέτοια άποψη. Πάντως μου είπε πως και αν ακόμα έκανα από μόνη μου αυτόν τον έλεγχο 1ου τριμήνου, δεν θα το λάμβανε υπόψιν. Λέτε να απευθυνθώ αλλού; Ξέρω η απόφαση είναι προσωπική, αλλά από μόνη μου δεν μπορώ να υποστηρίξω καμία θέση, ακριβώς γιατί δεν γνωρίζω

 

Καλημέρα,

 

Ο γιατρός σας δεν είναι ο μόνος με τέτοιες απόψεις. Αυτή η αντίληψη είναι μάλλον κυρίαρχη σε παλαιότερης γενιάς γυναικολόγους οι οποίοι δεν κατανοούν ή δεν εμπιστεύονται τις μεθόδους προγεννητικού ελέγχου. Ο λόγος είναι ότι η μη επεμβατική εκτίμηση της πιθανότητας γενετικής ανωμαλίας, με υπέρηχο και αιματολογικές εξετάσεις, ξεφεύγει από τα πλαίσια της λογικής άσπρο-μαύρο. Αυτό για κάποιους συναδέλφους που θέλουν να μιλούν για βεβαιότητες και όχι για πιθανότητες δεν είναι αποδεκτό, εξού και καταφεύγουν στην αμνιοπαρακέντηση.

 

Θα έλεγα ότι επειδή η εγκυμοσύνη είναι δική σας, όχι του γιατρού σας, καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε και κάποιον άλλο γυναικολόγο με πιο φρέσκες ιδέες και απόψεις. Σημασία έχει, ό,τι κι αν αποφασίσετε, να γνωρίζετε γιατί το κάνετε και να μην έχετε αμφιβολίες.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολύ για την απάντησή σας γιατρε. Θα ήθελα να σας ρωτησω κάτι ακόμα. Σε αυτό το κύκλο οι 3 μέρες εγιναν έξι και τελικά σημερα ήρθε αίμα. Λογω στρες υποθέτω καθυστερησε λίγο η ωορηξια μου η οποία μαλλον έγινε 23η μερα (22η μερα ειχα 20,5 χιλ ωοθηλάκιο, με υπερηχογράφημα και ενδομητριο 8,3 χιλ).την 30η ημερα μια βδομάδα μετα εκανα εξεταση προγεστρεόνης η οποία ήταν 17,95...

 

Ο γυναικολόγος μου επιμένει ότι απο τα καφε αρχιζει ο κύκλος και οτι στην τιμη προγεστερονης κλπ δεν δινει σημασία. Τον ρωτησα μηπως εχω ωχρινική ανεπερκεια και μου απαντησε ότι αμφισβητειται .Υπερηχογραφηκα βλέπει πολυκυστικές αλλα δεν του φαινεται για το συνδρομο για δεν εχω ακμη υπερτριχωση κλπ εξετασεις σακχαρου καμπυλης, εξετ ινσουλινης και καμπυλη ινσουλινης φυσιολογικες. Δόξα τω Θεω ο κύκλος μου ειναι συνηθως μεσα στις 35. Σπανια να ξεφυγει μεχρι 3 μερες απο τις 35. Επίσης, μου λεει ειμαι δυο μηνες μετα τον αποθηλασμο να περιμενω ενα εξαμηνο χωρις αγχος κλπ και αν δεν μεινω εγκυος να δουμε και οτι αφου εμεινα την πρωτη φορα Δόξα τω Θεώ αμεσως μετα απο τη διακοπη αντισυλληπτικων και ειμαι 29 ετων θα ξαναμεινω..Για εξετάσεις μου ειπε δεν εχει νοημα σε μια γυναικα που μολις βγηκε απο τη γαλουχια.Δωσε χρόνο.Ωορρηξία μου ειπε κανω και οτι να ανησυχώ μόνο αν δεν ερχεται ουτε καφε μεχρι τις 40 μερες και τοτε να τον παιρνω τηλ.

 

 

Πηρα ομως και μια δευτερη γνωμη .Βλέπει χαμηλη την προγεστερόνη και απο εκει εξηγειται το καφε πριν την περίοδο και οτι ειναι ανεπαρκεια ωχρου σωματιου αλλά συμφωνει οτι ειναι μονο δυο μηνες που αποθηλασα και να δωσω χρονο στον οργανισμό μου.Επίσης μου ειπε οτι μπορω και ετσι να μεινω εγγυος δεν μου προτεινε θεραπεια κλπ και οτι κανονικά η πρωτη μερα υπολογιζεται οταν ερθει το αιμα...

 

Εμένα τωρα σε αυτο το κυκλο καφε ειχα την 32η μερα εως την 38η μερα και αιμα την 39η....

 

Η τιμη της προγεστερόνης ειναι φυσιολογική?συμβαινει κατι τέτοιο δυο μηνες μετα τον αποθηλασμο?Αυτο το μηνα που οι μερες των καφε αυξηθηκαν ειναι φυσιολογικο?

 

Σας ευχαριστω πολύ για το χρόνο σας!

 

Καλημέρα,

 

Στη γνώμη των δυο συναδέλφων προσθέστε και τη δική μου - και οι τρεις μας συμφωνούμε!

 

Η τιμή της προγεστερόνης είναι οριακή - ιδανικά θέλουμε πάνω από 20 όμως αυτό έχει να κάνει και με την ημέρα της αιμοληψίας. Μια μέρα πριν, μια μέρα μετά μπορεί να προκαλέσει τέτοιες αποκλίσεις. Το σημαντικό είναι ότι επιβεβαιώσατε υπερηχογραφικά ότι ωορρηξία γίνεται κι αυτό έχει σημασία.

 

Η ανεπάρκεια ωχρινικής φάσης είναι μια μάλλον αμφιλεγόμενη κατάσταση και δεν είναι σαφές αν τελικά υφίσταται. Δε θα εστίαζα σε αυτή ούτε θα σας συνιστούσα να κάνετε κάτι σχετικά.

 

Σε τελική ανάλυση, όπως σας είπαν ήδη, χρειάζεται να δώσετε χρόνο στον εαυτό σας. Είναι πολύ νωρίς για να αγχώνεστε για τη γονιμότητά σας η οποία αν μη τι άλλο έχει ήδη αποδειχτεί στο παρελθόν! Ξεχάστε τους γιατρούς, κάνετε τις διακοπές σας και τα υπόλοιπα θα έρθουν από μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ο γιατρός σας δεν είναι ο μόνος με τέτοιες απόψεις. Αυτή η αντίληψη είναι μάλλον κυρίαρχη σε παλαιότερης γενιάς γυναικολόγους οι οποίοι δεν κατανοούν ή δεν εμπιστεύονται τις μεθόδους προγεννητικού ελέγχου. Ο λόγος είναι ότι η μη επεμβατική εκτίμηση της πιθανότητας γενετικής ανωμαλίας, με υπέρηχο και αιματολογικές εξετάσεις, ξεφεύγει από τα πλαίσια της λογικής άσπρο-μαύρο. Αυτό για κάποιους συναδέλφους που θέλουν να μιλούν για βεβαιότητες και όχι για πιθανότητες δεν είναι αποδεκτό, εξού και καταφεύγουν στην αμνιοπαρακέντηση.

 

Θα έλεγα ότι επειδή η εγκυμοσύνη είναι δική σας, όχι του γιατρού σας, καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε και κάποιον άλλο γυναικολόγο με πιο φρέσκες ιδέες και απόψεις. Σημασία έχει, ό,τι κι αν αποφασίσετε, να γνωρίζετε γιατί το κάνετε και να μην έχετε αμφιβολίες.

Ευχαριστώ πολύ για άλλη μια φορά για την απάντηση. Έχω όμως και μια άλλη ερώτηση: Ποια η γνώμη σας για το τεστ αίματος(η καινούρια μέθοδος) αντί της αμνιο; Ζω σε επαρχία, οι επιλογές γιατρών ελαχιστότατες, οπότε κοιτάζω τα εναλλακτικά. Είναι όμως όντως μια εναλλακτική λύση;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για άλλη μια φορά για την απάντηση. Έχω όμως και μια άλλη ερώτηση: Ποια η γνώμη σας για το τεστ αίματος(η καινούρια μέθοδος) αντί της αμνιο; Ζω σε επαρχία, οι επιλογές γιατρών ελαχιστότατες, οπότε κοιτάζω τα εναλλακτικά. Είναι όμως όντως μια εναλλακτική λύση;

 

Αυτή θα ήταν όντως μια εναλλακτική λύση αν είστε διατεθειμένη να αποδεχτείτε το διόλου ευκαταφρόνητο κόστος (800-900 ευρώ). Η μέθοδος έχει αρχίσει να εφαρμόζεται στην Αμερική από το 2012 και πριν από λίγο καιρό ξεκίνησε η χρήση της και στην Ελλάδα. Βασίζεται στο γεγονός ότι στην κυκλοφορία της μητέρας υπάρχουν και εμβρυϊκά κύτταρα, τα οποία χρησιμοποιούνται για τη διάγνωση των συχνότερων χρωμοσωμικών ανωμαλιών. Μπορεί να γίνει από τις 10 εβδομάδες και μετά και πραγματοποιείται με μια απλή λήψη αίματος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Πράγματι οι εξετάσεις σας δείχνουν διαταραχή της πήξης του αίματος. Εν τάχει το αίμα σας φαίνεται να έχει αφενός την τάση να μην πήζει όσο γρήγορα θα έπρεπε, αφετέρου έχετε προδιάθεση να δημιουργούνται θρόμβοι.

Το αν χρειάζεστε ηπαρίνη ή όχι είναι απόφαση Αιματολόγου και όχι Γυναικολόγου και θα σας συμβούλευα να συζητήσετε το θέμα αναλυτικά με ειδικό ώστε να σας εξηγήσει την ακριβή σημασία των αποτελεσμάτων.

 

 

Καλημερα σας Κε Γιωργο σας Ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σας... Αυτο που μου εξηγησαν ειναι οτι μπορει η αιμοραγικη ταση να σημαινει οτι ζπλα οι πληγες μου δεν κλεινουν γρηγορα...

 

Βεβαια.. να σας παω κιολας.. Το σαββατο εκανα ενα τεστ.. πριν την καθυστερηση γιατι κανονικα περιμενα να μου ερθει αυριο και ηταν ΘΕΤΙΚΟ...

σημεερα πηγα για χοριακη και Βγηκε 107,57... Ειμαι στην 32η μερα... με κυκλο 33ων ημερων... η γιατρος μου ειπε οτι ειναι μια χαρα.. και να την επαναλαβω την Τεταρτη... για να δουμε εαν διπλασιαζετε...

Ξεκινησα ενεσακια... innohep 0,45...

Μιλησα με την Αιματολογο που κανει στο Βενιζελειο τις εξετασεις θρομβοφιλιας.. Και μου ειπε να ξεκινησω αμεσως.. και να παω απο βδομαδα.. να με δει...!!!

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας γιατρέ και καλό μήνα...είμαι 26 χρονών και δεν έχω σεξουαλικές επαφές εδώ και μήνες...είχα κάνει το Μάρτιο τεστ παπ και τα αποτελέσματά του ήταν φυσιολογικά..παρόλα αυτά έβλεπα κάποια υγρά σε όλες τις μέρες του κύκλου που σαν να είχαν ένα πράσινο χρώμα κάπως..πήγα στο γιατρό μου και μου έκανε καλλιέργεια κολπικού υγρού..στην εξέταση στο ιατρείο μου είπε ότι είμαι καθαρή και το μόνο που είπε ήταν ότι δεν είναι πράσινα υγρά..τα χαρακτήρισε ως "μύξες"..το αποτέλεσμα της καλλιέργειας έδειξε ότι είχα κολοβακτηρίδιο..και μου είπε ο γιατρός να μην ανησυχώ, μου έδωσε αντιβίωση "DALACIN C", μια κολπική κρέμα δηλαδή που έβαζα κάθε βράδυ πριν το ύπνο για 7 μέρες..και μου είπε δεν χρειάζεται επανεξέταση, ότι θα περάσει..να σημειώσω ότι ούτε φαγούρες είχα ούτε άλλα συμπτώματα..τέλειωσα τη θεραπεία, για 5 μέρες δεν έβλεπα κάτι, μετά μου ρθε περίοδος και με το που τέλειωσε εντόπισα πάλι αυτά τα υγρά-μύξες..και αναστατώθηκα..εντομεταξύ ο γιατρός μου λείπει εκτός ελλάδας το διάστημα αυτό..τι πιστεύετε, ότι θα χρειαστώ άλλη θεραπεία?η τι άλλο να κάνω? Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον πολύτιμο χρόνο σας..μια γν'ωμη σας θα μου ήταν αρκετή για αρχή..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

με ιστορικό τριων βιοχημικων κυησεων μου συστησε γιατρος να ξεκινησω τα utrogestan 200 απο την πρωτη μερα εγκυμοσυνης 2 την ημερα κολπικα.επισης ταυτοχρονα ενω ολες μου οι εξετασεις ειναι καθαρες παιρνω κορτιζονη και σαλοσπιρ.υπαρχει λογος να παρω προγεστερονη ετσι?μηπως θα ηταν καλο πρωτα να κανω μια εξεταση μετρησης της?και αν ναι ποια ειναι τα φυσιολογικα επιπεδα μιας υγιεις εγκυμοσυνης που δεν χρειαζεται εξτρα υποστηριξη??

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...