Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θέλει πάλι γάλα μέσα στη νύχτα!!!


Recommended Posts

εγω παντως θεωρω φυσιολογικα τα παιδια που ξυπνανε κατα τη διαρκεια της νυχτας ειτε για γαλα ειτε για παρηγορια κ προβληματιζομαι οταν ακουω για μωρα που δεν ξυπνανε...

 

http://pediatros-thes.gr/άρθρα/βρέφη-που-μαθαίνουν-να-σιωπούν-κλεισ/

 

http://pediatros-thes.gr/for-parents/ύπνος/ελεγχόμενο-κλάμα-είναι-ασφαλές/

 

http://pediatros-thes.gr/for-parents/ύπνος/εκπαίδευση-των-βρεφών-στον-ύπνο/

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω παντως θεωρω φυσιολογικα τα παιδια που ξυπνανε κατα τη διαρκεια της νυχτας ειτε για γαλα ειτε για παρηγορια κ προβληματιζομαι οταν ακουω για μωρα που δεν ξυπνανε...

 

http://pediatros-thes.gr/άρθρα/βρέφη-που-μαθαίνουν-να-σιωπούν-κλεισ/

 

http://pediatros-thes.gr/for-parents/ύπνος/ελεγχόμενο-κλάμα-είναι-ασφαλές/

 

http://pediatros-thes.gr/for-parents/ύπνος/εκπαίδευση-των-βρεφών-στον-ύπνο/

 

 

ενδιαφεροντα πολυ αυτα που λεει....εστιαζει πιο πολυ στα νεογεννητα-βρεφη που εννοειται δεν τα αφηνεις να κλαινε για κανενα λογο ουτε 1 λεπτο.δεν μπορει ενα μωρακι 6-7-8 μηνων να κλαιει και να μην το παρηγορεις με καποιο τροπο...δεν νομιζω οτι χρειαζεται επιστημονικη μελετη γι αυτο...απλα μετα τον χρονο επειδη το παιδακι ακουει και καταλαβαινει πιο καλα (13-15-16 μηνων) που θεωρειται πλεον νηπιο για τους επιστημονες αλλα μωρακι για εμας τις μαμαδες οπως επισης δεν ηξερα οτι και η δικια μου που ειναι 2.5 χρονων θεωρειται παιδι προσχολικης ηλικιας...εγω νομιζα οτι ειναι νηπιο.τελος παντων ενα παιδακι σε αυτην την ηλικια μπορει να αρχισει να μαθαινει απο μονο του να μπορει να κανει καποια πραγματα χωρις αυτο και παλι να σημαινει οτι αμα κλαψει για ενα λογο δεν θα κατσεις εσυ σαν μαμα να διαπιστωσεις ποιος ειναι ο λογος που κλαιει!γιατι οπως και τα βρεφη ετσι και ολα τα παιδακια σε οποιαδηποτε ηλικια μπορει να πεινανε να πονανε να φοβουνται!!εγω ας πουμε εμαθα τελικα με αυτον τον ανορθοδοξο κατα τους επιστημονες τροπο (που αλλοι τον υποστηριζουνε συμφωνα με το αρθρο) να βαζω την μικρη απο την ηλικια των 13-14 μηνων να πηγαινει μονη της για υπνο...την ωρα που την βαζω στο κρεβατακι της και οχι να μην της δινω σημασια οταν θα ξυπνησει στην διαρκεια της νυχτας απο κατι και να την αφηνω να κλαιει..και τελικα το καταφερα μετα απο πολυ κλαμα οπως προανεφερα..η μικρη μου ειναι 2.5 τωρα και οπωσδηποτε εχει ξυπνησει καποια στιγμη στον υπνο της!! η μαμα ομως ειναι παντα εκει και πιστεψτε με το ξερει ...:lol::lol:ειναι ενα εντελως χαρουμενο παιδι χωρις αγχος πολυ ζωηρο και υγιεστατο!! αλλα για αλλη μια φορα ενα βρεφος δεν το αφηνουμε να κλαει ποτε και σε ενα παιδακι πλεον που εχει αρχισει να περπαταει και πιθανως να λεει και λιγες κουβεντουλες ας προσπαθησουμε και εμεις να κανουμε κανα μαγικο με γλυκο τροπο παντα στο παιδακι μας που αλλοτε πιανει και αλλοτε μπορει να μην πιανει αλλα καποια στιγμη ολα αυτα σταματανε!!:-Pπου ξερετε??αν ο θεος με αξιωσει να κανω και αλλο παιδακι μπορει να μην χαμπαριαζει ουτε απο λογια ουτε απο τιποτα και να μου βγαλει το λαδι!! οποτε ολα ειναι σχετικα κοριτσια και η καθε μαμα κανει οτι νομιζει αυτη καλυτερα(το λεγομενο μητρικο ενστικο) και ας αφησουμε τα πολυ επιστημονικα και τα συναφη!!! νομιζω το ψιλοεξαντλησαμε το θεμα:lol::lol:!!να χαιρεστε ολες τα μωρα σας!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια τελικά έχω αρχίσει να καταλήγω ότι μάλλον φταίνε τα δόντια για τα βραδυνά ξυπνήματα. Του έχω αυξήσει κάπως την τροφή (του δίνω και λίγο βραδυνό φαγητό) μπας και δεν πεινάσει το βράδυ αλλά παρόλα αυτά τα περισσότερα βράδια ξυπνάει οπωσδήποτε μια φορά. Μόνο χθες βράδυ ξύπνησε στις 5.30.

Έχω παρατηρήσει ότι εκτός από το 12ο δοντάκι που βγήκε πρόσφατα, έχουν φουσκώσει τα ούλα με τους κυνόδοντες, ειδικά τα πάνω. Αλλά είναι δυνατόν 14 μηνών να βγάζει κυνόδοντες;;; Δεν είναι μικρός ακόμα;;

Επίσης ένα άλλο πρόβλημα που αντιμετωπίζω τις νύχτες που πίνει πολύ γάλα είναι ότι το πρωί τα τσίσα του έχουν βγει από την πάνα και βρέχει τις πιτζάμες του!!!:shock:

Τι κάνουν οι μανούλες που τα μωρά τους πίνουν πολύ γάλα το βράδυ; Δεν βρέχονται; Πως το αντιμετωπίζετε;

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Gyaromil μου ναι, είναι δυνατόν 14 μηνών να βγάζει κυνόδοντες, αν σκεφτείς ότι ο μκρός μου 14 μηνών είχε 20 δοντάκια και τους κυνόδοντες!!!:shock:

Όσο για τη βρεγμένη πιτζάμα και το πολύ γάλα, έχεις δίκιο. Είναι κάτι που συμβαίνει. Εμείς το αντιμετωπίσαμε με μια συγκεκριμένη μάρκα σε λίγο πιο μεγάλο μέγεθος από αυτό που του φοράω τη μέρα. Άλλο δηλσδή τη μέρα άλλο το βράδυ.:wink:

Αντε με το καλό τα δοντάκια σας για να ηρεμήσει και το αντράκι σου....

Link to comment
Share on other sites

Gyaromil μου ναι, είναι δυνατόν 14 μηνών να βγάζει κυνόδοντες, αν σκεφτείς ότι ο μκρός μου 14 μηνών είχε 20 δοντάκια και τους κυνόδοντες!!!:shock:

Όσο για τη βρεγμένη πιτζάμα και το πολύ γάλα, έχεις δίκιο. Είναι κάτι που συμβαίνει. Εμείς το αντιμετωπίσαμε με μια συγκεκριμένη μάρκα σε λίγο πιο μεγάλο μέγεθος από αυτό που του φοράω τη μέρα. Άλλο δηλσδή τη μέρα άλλο το βράδυ.:wink:

Αντε με το καλό τα δοντάκια σας για να ηρεμήσει και το αντράκι σου....

 

Αυτή η συγκεκριμένη μάρκα που λες είναι πιο απορροφητική από τις άλλες ή μπορώ να του βάλω οποιαδήποτε αρκεί να είναι μεγαλύτερη; Αν έχεις εντοπίσει κάποια πιο απορροφητική μάρκα στείλε μου pm.

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Δλδ για να καταλάβω...που είναι το κακό εαν πιει γάλα;Δλδ είναι κακό να πιει λίγο γάλα να ηρεμήσει και να ξανακοιμηθει αλλά είναι σωστό να το σφηνοημε να κλαίει μέσα στη νύχτα για 2 ώρες κάνοντας του τα νευρα κροσια;

 

Οταν λες φοβάσαι μη κακομαθει τι εννοείς;θεωρείται δλδ κακομαθημένο ένα παιδακι ενός έτους γιατί θελει γάλα τη νυχτα;

εμάς μικρό μικρο το έκοψε, μεγάλο το άρχισε το βραδυνο γαλα!. Δηλ τι επρεπε να κανω να το αφηνω να κλαιει? Εχεις απολυτο δικιο! Τα παιδια αλλαζουν κι εμεις ακολουθουμε. Εμας εκοψε το πρωινο γαλα, ουσιαστικα εκανε το...πρωινο...βραδυνο! Ετσι γούσταρε έτσι έκανε, λογαριασμό θα μας δώσει? Το πρόγραμμα του παντως το υπολοιπο το κράτησε :lol:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνουν οι μανούλες που τα μωρά τους πίνουν πολύ γάλα το βράδυ; Δεν βρέχονται; Πως το αντιμετωπίζετε;

πριν το γαλα τον αλλαζουμε πανα.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

το τζελ ειναι αποτελεσματικο μονο για τα πρωτα του δοντακια πριν ακομα τα βγαλει (ουλα) αντε και λιγο παραπανω.απο την στιγμη που το παιδι εχει 11 δεν τιθεται θεμα δοντιων ή τουλαχιστον οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο ενοχλησης!!

Κι όμως ο δικός μου έχει 8 και τώρα με τους κυνόδοντες υποφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...