Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΙΤΡΙΝΑ ΥΓΡΑ ΣΤΟ ΕΣΩΡΟΥΧΟ


Recommended Posts

Καλημερα σας.Τον τελευταιο μηνα το εσωρουχο μου γινεται κιτρινο απο τα υγρα θεωρω πολυ γρηγορα.Αν για παραδειγμα κανω μπανιο σημερα το βραδυ μεχρι αυριο το μεσημερι θα εχει κιτρινισει(ειναι σαν να μην σκουπιζομαι).Επισης και το χαρτι γινεται κιτρινο οπως οταν εχουμε πολυ ωρα να παμε τουαλετα που κατι τετοιο σε μενα δεν ισχυει γιατι εχω συχνοουρια.Εχει τυχει σε καμια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάρε ένα τηλέφωνο το γιατρό σου. Ίσως χρειαστεί να κάνεις μια κολπική καλλιέργεια. Μπορεί να μην είναι και τίποτα, αλλά καλύτερα να ρωτήσεις για σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.Τον τελευταιο μηνα το εσωρουχο μου γινεται κιτρινο απο τα υγρα θεωρω πολυ γρηγορα.Αν για παραδειγμα κανω μπανιο σημερα το βραδυ μεχρι αυριο το μεσημερι θα εχει κιτρινισει(ειναι σαν να μην σκουπιζομαι).Επισης και το χαρτι γινεται κιτρινο οπως οταν εχουμε πολυ ωρα να παμε τουαλετα που κατι τετοιο σε μενα δεν ισχυει γιατι εχω συχνοουρια.Εχει τυχει σε καμια?

 

Σε μενα....παντα ειχα πολλα υγρα αλλα και τωρα αρκετα και συνηθως ακριβως ετσι οπως λες....οταν ειχα αναφερει στον γιατρο τα πολλα υγρα μου ειπε ειναι φυσιολογικο και απο τοτε δεν ασχοληθηκα...τωρα οταν θα ξαναπαω θα τον ξαναρωτησω και εγω....αλλα κανε μια ερωτηση το πιθανοτερο ειναι να σ πει πως δεν ειναι τιποτα

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω τέτοιου είδους υγρα από την αρχή της εγκυμοσύνης και δεν είναι τιποτα. Τώρα μάλιστα που είμαι στον όγδοο έχουν αυξηθεί κι άλλο. Φρόντισε να αλλάζεις συχνά ή χρησιμοποίησε σερβιετάκι.

CzyLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι εγώ έχω πάρα πολλά υγρά από όταν μπήκα στο 2ο τρίμηνο μέχρι και σήμερα διάφανα - λευκά και κάποιες φορές κίτρινα. Συνήθως αυτά τα υγρά είναι ύποπτα όταν μυρίζουν άσχημα ή προκαλούν φαγούρα ή πόνο. Φυσικά πάρε τον γιατρό σου να είσαι σίγουρη αλλά εμένα ο δικός μου μου είχε πει χαρακτηριστικά ... η απουσία υγρών να σε τρομάξει και όχι η παρουσία τους σημαίνει ότι η μήτρα σου αιματόνετε επαρκώς. Δες και αυτό το post αν θες

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=110205

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια.Ξεχασα να σας πω οτι το ανεφερα στο γιατρο μου την τελευταια φορα που πηγα και με ρωτησε αν μυριζουν ασχημα και του λεω δεν θα το ελεγα αλλα κατι εγινε εκεινη την ωρα (δεν θυμαμαι τι)και δεν πηρα απαντηση.Να σας πω την αληθεια δεν ειναι τελειως αοσμα απο οτι εχω παρατηρησει.Τελος του μηνα που θα ξαναπαω θα τον ρωτησω παλι.Οτι κι αν ειναι μπορω να περιμενω μεχρι τελος του μηνα ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια.Ξεχασα να σας πω οτι το ανεφερα στο γιατρο μου την τελευταια φορα που πηγα και με ρωτησε αν μυριζουν ασχημα και του λεω δεν θα το ελεγα αλλα κατι εγινε εκεινη την ωρα (δεν θυμαμαι τι)και δεν πηρα απαντηση.Να σας πω την αληθεια δεν ειναι τελειως αοσμα απο οτι εχω παρατηρησει.Τελος του μηνα που θα ξαναπαω θα τον ρωτησω παλι.Οτι κι αν ειναι μπορω να περιμενω μεχρι τελος του μηνα ετσι δεν ειναι?

Ετσι και αλλιως νομιζω τα υγρα μας και προ εγκυμοσυνης δεν ειναι αοσμα.....

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια.Ξεχασα να σας πω οτι το ανεφερα στο γιατρο μου την τελευταια φορα που πηγα και με ρωτησε αν μυριζουν ασχημα και του λεω δεν θα το ελεγα αλλα κατι εγινε εκεινη την ωρα (δεν θυμαμαι τι)και δεν πηρα απαντηση.Να σας πω την αληθεια δεν ειναι τελειως αοσμα απο οτι εχω παρατηρησει.Τελος του μηνα που θα ξαναπαω θα τον ρωτησω παλι.Οτι κι αν ειναι μπορω να περιμενω μεχρι τελος του μηνα ετσι δεν ειναι?

 

Άοσμα τελείως αποκλείεται να είναι. Το θέμα είναι να μην είναι δύσοσμα!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι χαζο αυτο που θα ρωτησω αλλα οταν λες δυσοσμα εννοεις μυρωδια που να μην αντεχετε?Συνηθως το ιδιο πραγμα μυριζα και οταν αδιαθετουσα αν για καποιο λογο αργουσα να αλλαξω σερβιετα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι χαζο αυτο που θα ρωτησω αλλα οταν λες δυσοσμα εννοεις μυρωδια που να μην αντεχετε?Συνηθως το ιδιο πραγμα μυριζα και οταν αδιαθετουσα αν για καποιο λογο αργουσα να αλλαξω σερβιετα.

 

 

Ίσως θα ήταν καλό να το αναφέρεις στον γιατρό σου ίσως να είναι κάποια κολπίτιδα κάποιο αθώο μικροβιάκι με μια αλοιφούλα όλα θα είναι οκ. Η μυρωδιά που αναφέρεις δεν είναι αυτή ακριβός που θα μου έρχονταν στο μυαλό όταν μιλάμε για τις κοινές οσμές των υγρών αλλά κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορει να ειναι χαζο αυτο που θα ρωτησω αλλα οταν λες δυσοσμα εννοεις μυρωδια που να μην αντεχετε?Συνηθως το ιδιο πραγμα μυριζα και οταν αδιαθετουσα αν για καποιο λογο αργουσα να αλλαξω σερβιετα.

 

Ε τότε μάλλον είναι δύσοσμα. Εγώ ξέρω πως όταν δούμε κάποια διαφορά στα υγρά, καλό είναι να το αναφέρουμε στο γιατρό μας. Εγώ είχα αυξημένα υγρά στο πρώτο τρίμηνο, η γιατρος μου είπε ότι είναι φυσιολογικό και μετά ξανά για πολύ λίγο στον 5ο. Και ήταν πάντα άχρωμα (διάφανα) και άοσμα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ιδιωτη γιατρο αλλα αυριο εχω ραντεβου με γιατρο του νοσοκομειου γιατι αποφασισα να γεννησω εκει.Θα του το αναφερω.Αν εκανα μια καλλιεργεια να σας πω την αληθεια θα ημουνα πιο ηρεμη.Να ρωτησω κατι γιατι δεν θυμαμαι με μια απλη εξεταση ουρων δεν φαινεται αν ειναι κατι?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ιδιωτη γιατρο αλλα αυριο εχω ραντεβου με γιατρο του νοσοκομειου γιατι αποφασισα να γεννησω εκει.Θα του το αναφερω.Αν εκανα μια καλλιεργεια να σας πω την αληθεια θα ημουνα πιο ηρεμη.Να ρωτησω κατι γιατι δεν θυμαμαι με μια απλη εξεταση ουρων δεν φαινεται αν ειναι κατι?

 

Όχι κοριτσάκι δεν νομίζω γι' αυτό και πριν την εξέταση ούρων πρέπει να πλενόμαστε καλά για να μην πάνε υγρά από τον κόλπο μας στα ούρα και είναι το αποτέλεσμα της εξέτασης ούρων αναξιόπιστο

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το ηξερα πρωτη φορα το ακουω.Το βραδυ κανω μπανιο και το πρωι γεμιζω τον ουροσυλλεκτη.Παντα ετσι το εκανα και πριν την εγκυμοσυνη και τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στον προγεννητικό τον οποίο έκανα στην επαρχία είχα δώσει αίμα και επειδή δεν είχα ουροσυλλέκτη και πίστευα ότι εκεί θα μου έδιναν μου είχε πει η κοπέλα ότι καλύτερα να τους πάω την επόμενη ημέρα και εφόσον όπως ξυπνήσω πλυθώ καλά από κάτω στην περιοχή και συλλέξω όχι τα πρώτα ούρα αλλά αφήσω τα πρώτα να τρέξουν και μετά να γεμίσω το κυπελάκι και ότι όλη αυτή η διαδικασία γινόταν για να μην μεταφερ8ουν μικρόβια από τον κόλπο η τον πρωκτό στα ούρα και το αποτέλεσμα δεν είναι έγκυρο. Μετά που το είχα πει αυτό στον γιατρό μου είχε πει να ακολουθώ την διαδικασία που η κοπέλα μου είχε πει κάθε φορά που δίνω ούρα κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης και μάλιστα μου είχε πει ότι σε εξαιρετικές περιπτώσεις όπου υπάρχει κολπίτιδα βάζουν την έγκυο να πλυθεί και να συλλέξει ούρα με χρήση ταμπόν για να αποκλείσουν με βεβαιότητα την μεταφορά του μικροβίου στα ούρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω ιδιωτη γιατρο αλλα αυριο εχω ραντεβου με γιατρο του νοσοκομειου γιατι αποφασισα να γεννησω εκει.Θα του το αναφερω.Αν εκανα μια καλλιεργεια να σας πω την αληθεια θα ημουνα πιο ηρεμη.Να ρωτησω κατι γιατι δεν θυμαμαι με μια απλη εξεταση ουρων δεν φαινεται αν ειναι κατι?

 

Μίλα καλυτερα με το γιατρό σου. Εγώ που είχα δυσοσμα ουρα και κάπως πράσινη χροια στο σερβιετακι (καμία σχέση με σένα) με εστειλε από το τηλέφωνο για καλλιεργεια ουρων και τελικά έχω κολλήσει το e-coli. Ειμαι με αντιβιωση τωρα για 15 μέρες, αλοιφές και πλύση με χαμομήλι.

Ειναι απλή η καλλιέργεια και με 15 ευρω γλιτώνεις από το άγχος. Ελπίζω να είναι απλά άγχος σε σένα :)

Link to comment
Share on other sites

Μίλα καλυτερα με το γιατρό σου. Εγώ που είχα δυσοσμα ουρα και κάπως πράσινη χροια στο σερβιετακι (καμία σχέση με σένα) με εστειλε από το τηλέφωνο για καλλιεργεια ουρων και τελικά έχω κολλήσει το e-coli. Ειμαι με αντιβιωση τωρα για 15 μέρες, αλοιφές και πλύση με χαμομήλι.

Ειναι απλή η καλλιέργεια και με 15 ευρω γλιτώνεις από το άγχος. Ελπίζω να είναι απλά άγχος σε σένα :)

Rakos καλημερα να ρωτησω κατι???εγω δεν εχω κανει μεχρι στιγμη καλλιεργεια ουρων δεν ξερω αν θα μου δωσει τωρα να κανω....αλλα εχω μια απορια ποναειιιιιι???πως σε παιρνουν υγρα??

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Rakos καλημερα να ρωτησω κατι???εγω δεν εχω κανει μεχρι στιγμη καλλιεργεια ουρων δεν ξερω αν θα μου δωσει τωρα να κανω....αλλα εχω μια απορια ποναειιιιιι???πως σε παιρνουν υγρα??

 

Η καλλιεργεια ουρων ειναι όπως και η εξεταση ουρων δηλαδή μαζευεις ουρα σε ουροσυλλέκτη με την διαδικασία που έχουν πει και τα κορίτσια παραπάνω. Απλά στο εργαστήριο που πας τα ούρα δεν λες εξέταση αλλά καλλιέργεια και αυτοί κάνουν παραπάνω ανάλυση. Σε περίπτωση που βρεθεί μικρόβιο όπως και στην περίπτωση μου με τα ούρα που ήδη έχεις δώσει το εργαστήριο κάνει αντιβιογραμμα και σου λέει σε ποια αντιβιωση ειναι ανθεκτικό το μικρόβιο και ποια το σκοτώνει. Αλλά ελπίζω να μην σου χρειαστεί.

 

Μήπως εσύ όμως αναφέρεσαι στα υγρά που σου παιρνουν με κολπική εξέταση? Μου ειχαν πάρει στον προγεννητικό στην αρχή και ειναι σαν να σου κάνουν τεστ παπ, ξέρεις αυτό με την μπατονέτα. Ουτε αυτο πονάει γιατί είναι βαμβάκι αυτο που ακουμπάει μέσα σου. Αλλά δεν την κάνουν συνέχεια νομίζω αυτήν την εξέταση...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια.Ξεχασα να σας πω οτι το ανεφερα στο γιατρο μου την τελευταια φορα που πηγα και με ρωτησε αν μυριζουν ασχημα και του λεω δεν θα το ελεγα αλλα κατι εγινε εκεινη την ωρα (δεν θυμαμαι τι)και δεν πηρα απαντηση.Να σας πω την αληθεια δεν ειναι τελειως αοσμα απο οτι εχω παρατηρησει.Τελος του μηνα που θα ξαναπαω θα τον ρωτησω παλι.Οτι κι αν ειναι μπορω να περιμενω μεχρι τελος του μηνα ετσι δεν ειναι?

Δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά έτσι ήταν και με εμένα και εμφάνισα clue cells ( γι'αυτό μύριζαν κάπως, όχι όμως υπερβολικά-και είχαν πρασινοκίτρινο χρώμα) και χλαμύδια . Ποτέ ξανά δεν είχα εμφανίσει κάτι από τα 2 , μόνο στην εγκυμοσύνη . Πήρα αντιβίωση για αρκετό καιρό και μία χαρούλα γέννησα χωρίς κανένα πρόβλημα . Και να είναι κάτι , συνεπώς , μην ανησυχείς:)

Link to comment
Share on other sites

Rakos καλημερα να ρωτησω κατι???εγω δεν εχω κανει μεχρι στιγμη καλλιεργεια ουρων δεν ξερω αν θα μου δωσει τωρα να κανω....αλλα εχω μια απορια ποναειιιιιι???πως σε παιρνουν υγρα??

 

Μάλλον δεν θα σου ζητήσει καλλιέργεια ούρων , αλλά καλλιέργεια κολπικού υγρού , το οποίο γίνεται όπως ακριβώς το παπ τεστ. Ασχέτως που εγώ τρομάζω και με αυτό γιατι είμαι και λιγο....( καταλαβαίνετε).... χαχαχχα

Link to comment
Share on other sites

Η καλλιεργεια ουρων ειναι όπως και η εξεταση ουρων δηλαδή μαζευεις ουρα σε ουροσυλλέκτη με την διαδικασία που έχουν πει και τα κορίτσια παραπάνω. Απλά στο εργαστήριο που πας τα ούρα δεν λες εξέταση αλλά καλλιέργεια και αυτοί κάνουν παραπάνω ανάλυση. Σε περίπτωση που βρεθεί μικρόβιο όπως και στην περίπτωση μου με τα ούρα που ήδη έχεις δώσει το εργαστήριο κάνει αντιβιογραμμα και σου λέει σε ποια αντιβιωση ειναι ανθεκτικό το μικρόβιο και ποια το σκοτώνει. Αλλά ελπίζω να μην σου χρειαστεί.

 

Μήπως εσύ όμως αναφέρεσαι στα υγρά που σου παιρνουν με κολπική εξέταση? Μου ειχαν πάρει στον προγεννητικό στην αρχή και ειναι σαν να σου κάνουν τεστ παπ, ξέρεις αυτό με την μπατονέτα. Ουτε αυτο πονάει γιατί είναι βαμβάκι αυτο που ακουμπάει μέσα σου. Αλλά δεν την κάνουν συνέχεια νομίζω αυτήν την εξέταση...

 

αααα σε ευχαριστω πολυ....δεν ηξερα πως γινεται το ακουγα και λεω θα σε βαζουν τιποτα μεσα σου...χαχα και δεν τα μπορω αυτα μακαρι να μην χρειαστω οντως !!Να σαι καλα μου ελυσες την απορια...:D:D

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν θα σου ζητήσει καλλιέργεια ούρων , αλλά καλλιέργεια κολπικού υγρού , το οποίο γίνεται όπως ακριβώς το παπ τεστ. Ασχέτως που εγώ τρομάζω και με αυτό γιατι είμαι και λιγο....( καταλαβαίνετε).... χαχαχχα

 

και εγω ειμαι φοβητσιαρα γ αυτο τ ρωτησα μεχρι στιγμης δεν μου εχει ζητησει κατι τετοιο....ευτυχωςςςςςςς χαχα:P

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

αααα σε ευχαριστω πολυ....δεν ηξερα πως γινεται το ακουγα και λεω θα σε βαζουν τιποτα μεσα σου...χαχα και δεν τα μπορω αυτα μακαρι να μην χρειαστω οντως !!Να σαι καλα μου ελυσες την απορια...:D:D

 

 

Χα χα χα! Και εγώ φοβαμαι σαν και σένα. Εκτός θέματος αλλά απο τώρα σκέφτομαι την καμπύλη που θα κάνω που μου εγραψε 30,60,90,120,150. Καταλαβαίνω ότι θα μου πάρουν αίμα 6 φορές! Ανατριχιάζω και μονο που το σκέφτομαι! Τι τραβάμε βρε κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

Χα χα χα! Και εγώ φοβαμαι σαν και σένα. Εκτός θέματος αλλά απο τώρα σκέφτομαι την καμπύλη που θα κάνω που μου εγραψε 30,60,90,120,150. Καταλαβαίνω ότι θα μου πάρουν αίμα 6 φορές! Ανατριχιάζω και μονο που το σκέφτομαι! Τι τραβάμε βρε κορίτσια..

 

ωχχχχχχχχχχχχ παναγια μουυυυυυυυυυυ....στην καμπυλη σου παιρνουν αιμα 6 φορεςςς???:shock::shock::shock: στην μια κοντευω να λιποθυμησω στις 6?ειμαι ηδη κατω...καλεεε βοηθεια καλε...καλε σηκωστε με...

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

ωχχχχχχχχχχχχ παναγια μουυυυυυυυυυυ....στην καμπυλη σου παιρνουν αιμα 6 φορεςςς???:shock::shock::shock: στην μια κοντευω να λιποθυμησω στις 6?ειμαι ηδη κατω...καλεεε βοηθεια καλε...καλε σηκωστε με...

 

Εξαρτάται τι θα σου γράψει. Σε άλλες κοπέλες έχω ακούσει ότι γράφουν 60 120 180, δηλαδη μόνο 4 φορές. Αυτό είναι λεπτά από ότι κατάλαβα. Εμένα με έχει γράψει να με τσιμπάνε δυστυχώς κάθε μισή ώρα :(

Και κάθε φορά ψάχνουν την φλέβα μου με τις ώρες :( Φουυυυυυυυυ.....σε 3 βδομάδες θα το κάνω αυτό το μαρτύριο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...