Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΕΣΜΕΝΟ...!!!


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια!εχω εναν μικρουλη 19 μηνων!το θεμα μου ειναι οτι δεν δοκιμαζει το φαγητο του αν δεν ειναι αλεσμενο!μπισκοτα,φρουτα,γλυκα κλπ.τα τρωει κανονικα!το φαγητο του ομως με τιποτα!με αποτελεσμα να του φτιαχνω καθε μερα κατι ιδιαιτερο!εχω προσπαθησει να τον αφησω και νηστικο αλλα παλι δεν εφαγε!τι αλλο να κανω....εχω απελπιστει!μονο πατατες τηγανιτες τρωει χωρις να ειναι λιωμενες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχεις δοκιμασει σουπιτσες; τραχανα ας πουμε; αφου θελει αλεσμενο και εσυ θελεις να το κοψεις χρειαζεται υπομονη. δοκιμαζει απο τα δικα σας; εχει δοντακια;

 

ισως να πνιγεται οπως σου λεει και η αλλη κοπελα. εγω θα σου ελεγα σιγα σιγα να ξεκινησεις με τραχανα ξυνο που χυλωνει και ψαρι τηγανιτο που εινια μαλακο, να το βλεπει σαν παιχνιδι και να δοκιμαζει.

 

θελει υπομονη. υπαρχει και τοπικ "περασμα πο την αλεσμενη στη στερεα τροφη". μπορεις να δεις και εκει ανα και ειναι αρκετες σελιδες αλλα εμεις μεταξυ μας βοηθηθηκαμε πολυ στο θεμα αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι μη στενοχωριέσαι! Ο γιός μου μέχρι τους 26 με 28 μήνες αλεσμένα έτρωγε! Εγώ του έδινα ανάμεσα στα γεύματα στο χεράκι ψωμάκι ή μπισκότα κλπ για να μάθει να δαγκώνει. Μετά του έδινα μέρα παρά μέρα αλεσμένα και κομματάκια εναλλάξ. Απλά για να τρώει και λίγο επειδή είναι και σχετικά αδύνατος. Προσπάθησε να του δίνεις αρχικά τις αγαπημένες του γεύσεις σε κομματάκια. Α να πω επίσης ότι κρέας (όχι κιμά και κοτόπουλα, αλλά κανονικό βραστό ή ψητό) τώρα τελεηταία άρχισε να τρώει, ενώ μέχρι και σήμερα του φτιάχνω φρουτόκρεμα!!

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο μικρος εχει ολα του τα δοντακια!και μασαει μια χαρα!αλλα οτι θελει αυτος!δεν πνιγεται καθολου!το τοστ το κραταει μονος του και το τρωει και την μπανανα και το μηλο!τα μπισκοτα πως τα κατεβαζει πεντε πεντε!τυροπιτες κλπ. και γενικα οτιδηποτε εκτος απο το φαγητο του το τρωει κανονικα!

Link to comment
Share on other sites

το μονο που κανει ειναι να με στεναχωρει!βλεπω πιο μικρα απο αυτον που τρωνε κανονικα!και σε ολα τα αλλα ειναι πολυ μπροστα για την ηλικια του!περπατησε απο 9 μηνων!καιο μιλαει!και εννοειται πως καταλαβαινει και τα παντα!οτι λεει ειναι συνειδητο!αχ ......!

Link to comment
Share on other sites

μην συγκρινεις τα παιδακια μεταξυ τους το καθενα θελει το χρονου του!στοιχημα σε 5 χρονια θα σκεφτεσαι αυτην την στεναχωρια που εχεις τωρα και θα γελας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εινια παρα πολυ δυσκολο να συγκρατεισαι και να μην συγκρινεις. και εμεις το καναμε και στο τελος που κοντευαμε να αρρωστησουμε με τον αντρα μου και νομιζαμε οτι κατι δεν κανουμε καλα ειπαμε "τελος, ως εδω. δεν τον ξανασυγκρινουμε με κανενα αλλο παιδακι".

 

αφου μασαει μια χαρα και δεν πνιγεται, ξεκινα μονο το απογευματινο το γευμα να το αντικαθιστας με σουπιτσα ή χοντροαλεσμενο το δικο του φαγητο. δηλαδη τραχανα, φιδε σουπιτσα η το δικο του πατημενο να γινει πουρες με ζουμακι ομως αρκετο, οχι πηχτο. ενα γευμα τη μερα, μη σου πω μερα παρα μερα. αμα εχετε φακες μπορεις να του δωσεις να δοκιμασει, γενικα ας φαει το δικο του και μετα δινε του για αρχη συμπληρωμα απο το δικο σου πιατο και στο απογευματινο κανε πειραματα. σιγα σιγα θα συνηθισει.

 

εμενα με βοηθησε και το εξω, ηταν ομως καλοκαιρι. μερικες φορες πηγαιναμε σε ενα ταβερνακι διπλα στο σπιτι το βραδυ και αυτος ζηλευε απο το καροτσι και ετρωγε πατατες τηγανιτες, κοτοπουλο ψητο σε πολυ πολυ μικρες μπουκιτσες, λιγη πιτουλα. τωρα ειναι χειμωνας. δεν βολευει για σενα αυτο. καθομασταν ωρα να φαμε και αυτοε μασουλουσε απ' ολα, και σαλατα και απ' ολα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...