Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πώς να επιλέξετε σχολή μπαλέτου


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 370
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δε έχω πρόβημα από την συγκεκριμένη δασκάλα ούτε από το ότι είναι στον παιδικό. Το κακό είναι ότι εγώ δεν έχω ιδέα απο μπαλέτο ούτως ώστε να μπορέσω να κρίνω το αποτέλεσμα. Προς το παρών θα συνεχίσω έκει αφού δεν έχω και πολλές επιλογές που να με βολεύουν παράλληλα. Οι περισσότερες σχολές παιρνουν παιδάκια μετά τα 4. Από κει και έπειτα είναι που με προβληματίζει.... Μάλλον θα πρέπει να αρχίσω να διαβάζω σχετικά με το μπαλέτο για να μπορέσω να έχω και άποψη!!!

Μένω στα νότια προάστια και εχω υπ' όψιν μου τις προτάσεις σου για την περιοχή. Σε ευχαριστώ και θα είμαι σε επαφή μαζί σου, γιατι όπως προείπα, είμαι άσχετη με το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δε έχω πρόβημα από την συγκεκριμένη δασκάλα ούτε από το ότι είναι στον παιδικό. Το κακό είναι ότι εγώ δεν έχω ιδέα απο μπαλέτο ούτως ώστε να μπορέσω να κρίνω το αποτέλεσμα. Προς το παρών θα συνεχίσω έκει αφού δεν έχω και πολλές επιλογές που να με βολεύουν παράλληλα. Οι περισσότερες σχολές παιρνουν παιδάκια μετά τα 4. Από κει και έπειτα είναι που με προβληματίζει.... Μάλλον θα πρέπει να αρχίσω να διαβάζω σχετικά με το μπαλέτο για να μπορέσω να έχω και άποψη!!!

Μένω στα νότια προάστια και εχω υπ' όψιν μου τις προτάσεις σου για την περιοχή. Σε ευχαριστώ και θα είμαι σε επαφή μαζί σου, γιατι όπως προείπα, είμαι άσχετη με το θέμα.

 

στη ΒΟΥΛΑ στη σχολή της Νινέττας Τρυφωνοπούλου Βασ. Παύλου 102-104 210-899.01.01

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

στη ΒΟΥΛΑ στη σχολή της Νινέττας Τρυφωνοπούλου Βασ. Παύλου 102-104 210-899.01.01

 

Δηλαδή ανάμεσα σε Κυριακίδου, Χατζημιχάλη, Γλύκα και Τρυφωνοπούλου, δίνεις έμφαση στην Τρυφονοπούλου;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ανάμεσα σε Κυριακίδου, Χατζημιχάλη, Γλύκα και Τρυφωνοπούλου, δίνεις έμφαση στην Τρυφονοπούλου;

 

τρυφωνοπούλου και κυριακίδου

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα Ισμήνη, το θέμα που έχεις ανοίξει είναι πολύ χρήσιμο για εμάς που δεν έχουμε και την καλύτερη σχέση με το μπαλέτο. Έχω μια τετράχρονη κόρη και μου έχει εκφράσει την επιθυμία να κάνει μπαλέτο. Είμαι κάτοικος Πετρούπολης και κοντά στο σπίτι μου βρίσκονται οι ακόλουθες σχολές:

1. ΚΥΠΡΙΩΤΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ: Χ. ΚΑΡΒΟΥΝΗ 4 - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΤΗΛ: 210.5012377

2. ΣΤΑΥΡΙΑΝΙΔΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ: ΠΕΥΚΩΝ 22 - ΑΓΙΟΣ ΙΕΡΟΘΕΟΣ ΤΗΛ: 210.5775775

3.ΜΠΟΛΟΒΙΝΗ ΙΩΑΝΝΑ: ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ 86 - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΤΗΛ: 210.5025597

Τις γνωρίζεις; Έχεις να μου προτείνεις κάποια άλλη;

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων γαι τη βοήθειά σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ισμήνη, το θέμα που έχεις ανοίξει είναι πολύ χρήσιμο για εμάς που δεν έχουμε και την καλύτερη σχέση με το μπαλέτο. Έχω μια τετράχρονη κόρη και μου έχει εκφράσει την επιθυμία να κάνει μπαλέτο. Είμαι κάτοικος Πετρούπολης και κοντά στο σπίτι μου βρίσκονται οι ακόλουθες σχολές:

1. ΚΥΠΡΙΩΤΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ: Χ. ΚΑΡΒΟΥΝΗ 4 - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΤΗΛ: 210.5012377

2. ΣΤΑΥΡΙΑΝΙΔΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ: ΠΕΥΚΩΝ 22 - ΑΓΙΟΣ ΙΕΡΟΘΕΟΣ ΤΗΛ: 210.5775775

3.ΜΠΟΛΟΒΙΝΗ ΙΩΑΝΝΑ: ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ 86 - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΤΗΛ: 210.5025597

Τις γνωρίζεις; Έχεις να μου προτείνεις κάποια άλλη;

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων γαι τη βοήθειά σου!

 

προσωπικά ξέρω μόνο την Κυπριώτη, αλλά δεν ξέρω τι δουλειά κάνει;

θα σου πρότεινα τη Μαρία Κρούσου στο Περιστέρι ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ 16 -ΤΗΛ: 210.5777667

και πες από εμένα

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
τρυφωνοπούλου και κυριακίδου

 

 

Καλημέρα ismeni, είμαι καινούργια στην παρέα του φόρουμ. Θα ήθελα κι εγώ τη γνώμη σου στο σχετικό θέμα. Πρόκειται του χρόνου το Σεπτέμβριο να πάω την κόρη μου σε μαθήματα μπαλέτου, όπως μου ζήτησε. Μένω Άνω Γλυφάδα και μάλιστα αρκετά κοντά στη σχολή της "Μάρης Χατζημιχάλη" με σύστημα vaganova. Όπως είδα όμως, αν είναι η ίδια, δεν την προτείνεις στην προηγούμενη κοπέλα των νοτίων προαστίων. Πιστεύεις ότι θα ήταν καλύτερα να προτιμήσω κι εγώ κάποια άλλη κι όχι αυτή που είναι πιο κοντά μου μόνο και μόνο επειδή μπορούμε να πηγαίνουμε με τα πόδια;

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ismeni, είμαι καινούργια στην παρέα του φόρουμ. Θα ήθελα κι εγώ τη γνώμη σου στο σχετικό θέμα. Πρόκειται του χρόνου το Σεπτέμβριο να πάω την κόρη μου σε μαθήματα μπαλέτου, όπως μου ζήτησε. Μένω Άνω Γλυφάδα και μάλιστα αρκετά κοντά στη σχολή της "Μάρης Χατζημιχάλη" με σύστημα vaganova. Όπως είδα όμως, αν είναι η ίδια, δεν την προτείνεις στην προηγούμενη κοπέλα των νοτίων προαστίων. Πιστεύεις ότι θα ήταν καλύτερα να προτιμήσω κι εγώ κάποια άλλη κι όχι αυτή που είναι πιο κοντά μου μόνο και μόνο επειδή μπορούμε να πηγαίνουμε με τα πόδια;

 

καλημέρα

να θα σου πρότεινα τις ίδιες σχολές. προσωπικά, δεν ξέρω τι δουλειά κανει η Μάρη, απλώς είμαι υπερ του αγγλικού συστήματος διδασκαλίας (RAD) για τα παιδιά.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και από εμένα!!!!

Η κόρη μου γίνεται 4 τον Νοέμβριο και θέλω από Σεπτεμβριο να την γράψω σε μια σχολή χορού. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει καμια καλή σχολή στα Βριλήσσια? Επίσης, θα ήθελα να σωτήσω εάν κάποιος ξέρει εάν όλα τα παιδάκια αρχιζουν με μπαλέτο υποχρεωτικά και μετα από κάποια χρόνια επιλέγουν κάποιο άλλο είδος χορού που επιθυμούν?

line_flow3_beg_16_time_1163826000_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα!!!!

Η κόρη μου γίνεται 4 τον Νοέμβριο και θέλω από Σεπτεμβριο να την γράψω σε μια σχολή χορού. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει καμια καλή σχολή στα Βριλήσσια? Επίσης, θα ήθελα να σωτήσω εάν κάποιος ξέρει εάν όλα τα παιδάκια αρχιζουν με μπαλέτο υποχρεωτικά και μετα από κάποια χρόνια επιλέγουν κάποιο άλλο είδος χορού που επιθυμούν?

 

1. Στελλα Περδίκη: Λ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ 73 ΜΕΛΙΣΣΙΑ 210.8047119

2. Μπίνη Χόνδρου: ΣΕΡΙΦΟΥ 10 ΜΕΛΙΣΣΙΑ

3. ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΟΥ ΗΒΗ "DANCERS": ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ 39 & ΚΑΝΑΡΗ - ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΤΗΛ: 210.6137304

4. ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ - ΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ: ΑΝΑΠΑΥΣΕΩΣ 44 - Α.ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ ΤΗΛ: 210.8105535

 

η γνώμη μου είναι μετα την τριτη δημοτικού μπορουν να ξεκινήσουν και μοντέρνο χορό, παράλληλα με το μπαλέτο όμως. αυτό δεν το αφήνουν ποτέ.

 

ρωτησε και πες μου. θα 'θελα να 'ξερα τι αποφάσισες...

 

σε οποια και να πας, πες από εμένα.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ισμήνη, να σε ρωτήσω κάτι? Η πείρα της ιδιοκτήτριας πρέπει να παίζει ρόλο στην επιλογή σχολής? Δηλαδή θέλω να πω ορισμένες σχολές με 'βαριά ονόματα' όπως για παράδειγμα Πέτροβα ή ακόμα και Κονταξάκη αυτόματα δημιουργούν και προυποθέσεις για καλύτερη ποιότητα στο χορό τους? Ή αυτό δεν έχει καμία σημασία ειδικά στα πρώτα στάδια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισμήνη, να σε ρωτήσω κάτι? Η πείρα της ιδιοκτήτριας πρέπει να παίζει ρόλο στην επιλογή σχολής? Δηλαδή θέλω να πω ορισμένες σχολές με 'βαριά ονόματα' όπως για παράδειγμα Πέτροβα ή ακόμα και Κονταξάκη αυτόματα δημιουργούν και προυποθέσεις για καλύτερη ποιότητα στο χορό τους? Ή αυτό δεν έχει καμία σημασία ειδικά στα πρώτα στάδια?

 

 

υπαρχουν περιπτώσεις που ισχύει, αλλα και περιπτώσεις που δεν ισχυει κατι τετοιο

καλύτερα τα πρώτα σταδια να γινονται σε ερασιτεχική σχολή που παντα είναι πιο οικογενειακή και φιλική στο παιδί αλλα και στην οικογένεια.

συγκειτικά θα ελεγα... πας ενα 2χρονο παιδί σε μεγάλο εκπαιδευτηριο; ή προτιμάς εναν μικρό οικογενειακό παιδικό σταθμό;

ετσι είναι και στο μπαλέτο

 

μην ψάχνεσαι....η κόρη σου είναι σε πολύ καλά χέρια

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα και εγω να στειλω την κορη μου μπαλετο απο Σεπτεμβριο (θα ειναι 4+) δεν διαβασα ομως για καποια σχολη στην Νεα Σμυρνη που να προτεινεις... Υπαρχει καποια? Περυσι ειχα επισκεφτει της Ρουλας Παπαδοπουλου (ειναι κοντα στο σπιτι μου)αλλα επειδη ηταν μικρη το αφησα για του χρονου. Σε παρακαλω Ισμηνη ενημερωσε με αν μπορεις (η καποια αλλη κοπελα αν γνωριζει σχετικα)

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα και εγω να στειλω την κορη μου μπαλετο απο Σεπτεμβριο (θα ειναι 4+) δεν διαβασα ομως για καποια σχολη στην Νεα Σμυρνη που να προτεινεις... Υπαρχει καποια? Περυσι ειχα επισκεφτει της Ρουλας Παπαδοπουλου (ειναι κοντα στο σπιτι μου)αλλα επειδη ηταν μικρη το αφησα για του χρονου. Σε παρακαλω Ισμηνη ενημερωσε με αν μπορεις (η καποια αλλη κοπελα αν γνωριζει σχετικα)

Ευχαριστω πολυ!

 

καλησπέρα

θα σου προτεινα στο νέο κόσμο, Λαγουμιτζή 68 στο ΙΚΑ δίπλα, τη σχολή της βάσιας μάνου (συστημα rad).

δεν είναι μακριά από τη νέα σμύρνη...

υπάρχουν ακόμη

 

ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ

ΚΑΡΤΑΣΗ - ΣΤΑΘΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΣΟΦΙΑ: ΑΓΙΑΣ ΣΟΦΙΑΣ 1 - ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ ΤΗΛ: 210.9334216

ΜΠΟΥΡΤΖΙΚΟΥ ΕΛΕΝΗ: ΚΥΔΩΝΙΩΝ 12 - ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ ΤΗΛ: 210.9356788

οι οποίες διδάσκουν σύστημα vaganova και

 

στην πλατεία της νέας σμύρνης η Μαρίνα Λαμπροπούλου Ατταλείας 1 και Ελ. Βενιζέλου που διδάσκει RAD

 

Προτείνω ανεπιφύλακτα το RAD.

 

Και οι 4 σχολες είναι αναγνωρισμένες από το Κράτος (γενικά αναγνωρισμένες σχολές στο http://www.sisxe.com)

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Οι σχολες μπαλετου για να λειτουργήσουν νόμιμα πρέπει να πληρούν κάποιες προϋποθέσεις. Κτηριακές και ουσιαστικές (προσόντα του σχολάρχη*).

 

Οι σχολές μπαλέτου παίρνουν άδεια λειτουργίας από την νομαρχία που ανήκει η περιοχή που θα ανοιχτεί η σχολή. Μηχανικοί έρχονται και ελέγχουν τον χώρο.

το ΦΕΚ γράφει ότι πρέπει να η αίθουσα διδασκαλίας να έχει ξύλινο πάτωμα, ύψος 3μ, μέγεθος 50 τετραγωνικά μέτρα, καθρεφτες ασφαλείας στους τοίχους, μπάρες στηριζόμενες με ασφάλεια στον τοίχο, 2 μπάνια, έξοδο κινδύνου κλπ κλπ. (χοντρικά)

Το πάτωμα είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ. Μπαλέτο σε μοκέτα, τσιμέντο ή πλακάκια δεν γίνεται.

ΤΟ ΜΠΑΛΕΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΕΙΔΙΚΑ ΜΑΛΑΚΑ ΔΕΡΜΑΤΙΝΑ Η ΥΦΑΣΜΑΤΙΝΑ, ΟΧΙ ΞΥΠΟΛΗΤΑ ΠΟΔΙΑ.

ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ POINTΕS (αυτά που χορέυουμε στα δάχτυλα των ποδιών μας) ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΦΟΡΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙΑ ΑΝΩ ΤΩΝ 12 ΧΡΟΝΩΝ. υπάρχουν εξεραίσεις παιδιών που τα φοράνε στα 10 ή στα 11. αυτά δεν είναι ο κανόνας. Είναι θέμα ορθοπεδικό!

 

Η δική μου γνώμη:

κοιτάξτε τα διπλώματα της δασκάλας. έχει δίπλωμα από ανώτερη επαγγελματική σχολή χορού της αθήνας ή της Θεσαλονίκης;

και επιπλέον έχει δίπλωμα teaching certificate ή diploma ή CBTS από τη Royal Academy of Dance;

δίπλωμα associate από την ISTD;

ΕΧΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΑ ΔΥΟ ΑΓΓΛΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ. δεν σημαίνει ότι δεν δέχομαι το σύστημα vaganova, όταν αυτό διδάσκεται σωστά.

 

κοίταξτε τον χώρο

ρωτήστε τις σπουδές της δασκάλας

τι θα μαθει το παιδί τον πρώτο χρόνο;

ζητήστε να δείτε ένα μάθημα. μπείτε στην τάξη.

 

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

οι σχολές λατιν και τα γυμναστήρια δεν επιτρεπεται να διδάσκουν μπαλέτο (όπως και οι σχολές μπαλέτου δεν επιτρεπεται να διδάσκουν λατιν, τανγκο κλπ). Το σίγουρο είναι ότι δεν παίρνουν άδεια λειτουργίας από τις Νομαρχίες.

 

*προϋπηρεσία 5 χρόνια σε άλλες σχολές. διπλωμα ανωτερης επαγγελματικής σχολής χορού από ελλάδα κλπ κλπ (πλέον νομίζω δεν δίνουν άδειες να ανοιξουν σχολές μπαλετου μόνο με τίτλο σπουδών από το εξωτερικό).

 

αναγνωρισμένες σχολές από το κρατος http://www.sisxe.com (σχολές που ακολουθούν σύστημα vaganova και rad και πληρούν τις προϋποθέσεις ). υπάρχουν πολλες νόμιμες σχολές που δεν ειναι γραμμένες στο σισχε.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
θα 'θελα να μου πεις το όνομα της σχολής; εγω εντωμεταξυ θα κοιταξω και με τη διεύθυνση...αλλά θα είανι δύσκολο.

πώς τη λενε τη δασκάλα στο σχολείο που τυς κάνει μπαλέτο; σε ποιον σταθμό πάει;

Γεια σου Ισμήνη,

η σχολή που είναι στη γειτονιά μου είναι των ΠΕΡΔΙΚΗ ΜΑΡΓΩ - ΑΡΧΟΝΤΑΚΗ NTEMH. Είναι καλή σχολή; Η τιμή με προβληματίζει γιατί είναι 65 ευρώ για 2 φορές την εβδομάδα. Επίσης μου είπαν ότι στα 5 κάνουν μουσικοκινητική, ισχύει; θα ήθελα να γυμνάζεται η μικρή γιατί έχει τάση για πάχος.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ισμήνη,

η σχολή που είναι στη γειτονιά μου είναι των ΠΕΡΔΙΚΗ ΜΑΡΓΩ - ΑΡΧΟΝΤΑΚΗ NTEMH. Είναι καλή σχολή; Η τιμή με προβληματίζει γιατί είναι 65 ευρώ για 2 φορές την εβδομάδα. Επίσης μου είπαν ότι στα 5 κάνουν μουσικοκινητική, ισχύει; θα ήθελα να γυμνάζεται η μικρή γιατί έχει τάση για πάχος.

 

η τιμή των διδάκτρων εξαρτάται από τα λειτουργικά έξοδα κάθε σχολής.

ειανι σιγουρο οτι εκει θα μάθει η μικρη σωστά μπαλέτο.

Επίσης υπαρχει και η σχολή της Μπίνη Χόνδρου στην οδό Σερίφου 10, μελίσσια και της Στέλλα Περδίκη, Λ. Δημοκρατίας 73, μΕΛΊΣΣΙΑ

στα πάντε χρόνια τα παιδιά παρακολουθούν την ταξη pre primary της RAD. Η ύλη περιλαμβάνει μπαλέτο και μουσικοκινητική. δεν θα έχει πρόβλημα, θα γυμνάζεται σίγουρα.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ισμηνη θα ηθελα να μου προτεινεις αν γνωριζεις καποια σχολη για τη μικρη μου, που θα ειναι 3 τον Αυγουστο,στον Κορυδαλλο ή σε γυρω δημο.Ξερεις τιποτα για τη σχολη της Πενυς Σκλαβουνου;Επισης αν γνωριζεις κατι για Σαλαμινα θα μου ηταν ιδιαιτερα χρησιμο...Ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

Ισμηνη θα ηθελα να μου προτεινεις αν γνωριζεις καποια σχολη για τη μικρη μου, που θα ειναι 3 τον Αυγουστο,στον Κορυδαλλο ή σε γυρω δημο.Ξερεις τιποτα για τη σχολη της Πενυς Σκλαβουνου;Επισης αν γνωριζεις κατι για Σαλαμινα θα μου ηταν ιδιαιτερα χρησιμο...Ευχαριστω εκ των προτερων...

 

ΝΑΙΙΙΙΙ

στην Πέννυ να πας τη μικρή. Πολύ καλή κοπέλα, πολύ καλή δασκάλα και πολύ σωστη δουλειά!

για σαλαμίνα... δεν ξέρω κάτι προς το παρον.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...