Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παρωτίτιδα


Recommended Posts

Δυο μήνες πριν κάνουμε το εμβόλιο ο γιος μου κόλλησε παρωτίτιδα. νομιζα οτι είχε πλέον εξαφανιστει η ασθένια. Σημερα το πρωί ξυπνησαμε και τον βλέπω να έιναι πρισμένος. Ακόμα δεν ανέβασε πυρετό, αλλά η παιδίατρος μου είπε οτι δεν εμφανίζεται πάντα πυρετός. Περαστικά μας :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


περαστικά σας!!!!!!!!!!!!!!!!!

δεν έχω να σχολιάσω κάτι σχετικά με το ότι κανονικά η ασθένεια είναι εξαφανισμένη...

είναι η "διαμάχη" μας στο άλλο θέμα περί εμβολίων ότι δεν κάνουν κάποια παιδάκια τα εμβόλια τους και να τώρα... ένα παιδάκι που δεν ήταν ακόμα η ώρα του για το εμβόλιο κόλλησε!

τι να πω... εύχομαι να την περάσετε ανώδυνα

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω καποιος να σου ειπε οτι η ασθαινεια εχει εξασθενησει και μην εμβολιασεις το παιδι σου ...ετσι δεν ειναι.....?

μεταξυ δοσεων νοσησε? ή αφου ολοκληρωσατε το προβλεπομενο σχημα?

ελπιζω να την περασει ελφρια , περαστικα σας ...

η ταπεινη μου γνωμη μου ειναι οτι καποιες ασθαινιες εχουν την ικανοτητα- αντοχη να διατηρουν την ικανοτητα τους στον χρονο και να ,μετασαλονται αναλογα....!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν νομιζω καποιος να σου ειπε οτι η ασθαινεια εχει εξασθενησει και μην εμβολιασεις το παιδι σου ...ετσι δεν ειναι.....?

μεταξυ δοσεων νοσησε? ή αφου ολοκληρωσατε το προβλεπομενο σχημα?

ελπιζω να την περασει ελφρια , περαστικα σας ...

η ταπεινη μου γνωμη μου ειναι οτι καποιες ασθαινιες εχουν την ικανοτητα- αντοχη να διατηρουν την ικανοτητα τους στον χρονο και να ,μετασαλονται αναλογα....!

 

δεν πρόλαβε να το εμβολιάσει :?

το παιδί είναι δύο μήνες μικρότερο απ ότι προβλέπεται για τον εμβολιασμό του και κόλλησε από κάπου αλλού

Link to comment
Share on other sites

Πριν από μία βδομάδα ειχε ανεβασει πυρετό και νομιζα οτι ειχε κρθώσει και σημερα πρίστηκε ολό του το προσωπο και πήγαμε στο νοσοκομειο όπου μας εκαναν τη διάγνωση. Περνάει την αρρώστια αρκετά ευκολα θα μπορουσα ναπω. Περσι όμως είχε αρρωστήσει από την ιδια αρρωστια ο αδερφός μου (ενήλικας) και είχε ανεβάσει 40,5 πυρετό, στο νοσοκομείο δεν μπορουσαν να του κανουν διαγνωση, υποπτεύονταν μηνιγγίτιδα, δεν μπορουσαν να του κανουν παρακέντηση λόγο σκωλίωσης και στο τέλος έμεινε 3 βδομαδες στο νοσοκομείο σε καραντίνα. Δεν ήξερα οτι στις μέρες μας η ασθένεια εμφανίζεται τόσο συχνά.

Οσον αφορα το γιο μου υποψιάζομαι οτι κόλλησε στα αυτοκινητάκια ή σε κάποιο παιχνίδι στην παιδική χαρά.

Link to comment
Share on other sites

και επαναλαμβανω.....

η ταπεινη μου γνωμη μου ειναι οτι καποιες ασθαινιες εχουν την ικανοτητα- αντοχη να διατηρουν την ικανοτητα τους στον χρονο και να ,μετασαλονται αναλογα....!

και συμπληρωνω...... να προσβαλουν καποια ατομα ητε εχουν εμβολιαστεί (αν στην περιπτωση που εχει εμβολιαστει ο αδερφος σου στο παρελθον ή γενικα μιλωντας...) ήτε δεν εχουν εμβολισατει ...οπως δυστηχως στην περιπτωση του παιδιου σου !....

ειλικρινως και μεσα απο την καρδια μου σου ευχομαι περαστηκα και οσο το δυνατον πιο ανεμακτα....

φιλικα

aria146

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περαστικά του... Παντως γι' αυτό λέγονται παιδικές ασθενειες γιατι ενα παιδακι τις περναει πολύ πιο ελαφριά... Άλλο να εισαι μωρο ή παιδακι και άλλο ενηλικας.. Κι εμενα με κόλλησε ο αδελφός μου ανεμοβλογιά όταν πήγαινα γυμνασιο και για 2 εβδομάδες ημουν ενα ζομπι.. Την περασα πολύ βαριά...

 

Ειλικρινά όμως δε νομίζω ότι ειναι και τόσο τραγικό να περάσει ενα παιδακι στις μερες μας μια τετοια αρρώστια... Εγώ όταν ημουν μικρή τις ειχα περάσει σχεδόν όλες (ιλαρα, κοκκύτη, ερυθρα) και δεν επαθα τίποτα, λίγο πυρετο, εξανθημα και τελος.... Μόνο παρωτιτιδα δεν περασα αλλα μονο για τους αντρες ειναι σχετικα επικίνδυνη αν την περσασουν σαν ενηλικες γιατι μπορει να εχει επιπλοκες (στειρωση)....

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...