Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

18 ΜΗΝΩΝ ΔΕΝ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ-ΔΕΝ ΕΚΤΕΛΕΙ ΕΝΤΟΛΕΣ


Recommended Posts

Apostolia, ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου.

Με τα μέχρι τώρα δεδομένα, νομίζω πως η υποτονία του μπέμπη δεν έχει εξήγηση!! Σήμερα επαναλάβαμε σε ιδιωτική κλινική την γενική αίματος και κάναμε και υπέρηχο εγκεφάλου (50 ευρώ, καθαρά πληροφοριακά). Λοιπόν, η κυρία που έκανε τον υπέρηχο μας είπε ότι επειδή η πηγή κοντεύει να κλείσει μπόρεσε να δει μόνο το κεντρικό μέρος του εγκεφάλου, που είναι και το πιο κρίσιμο. Δεν βρέθηκε κάτι. Συγκεκριμένα, έγραψε στην διάγνωση:

"Ο έλεγχος έγινε με μικρό εύρος της πρόσθιας πηγής. Παρά ταύτα: τα βασικά γάγγλια του εγκεφάλου και η παρεγκεφαλίδα δεν εμφανίζουν οργανικές, συγγενείς, αγγειακές, αιμορραγικές ή φλεγμονώδεις αλλοιώσεις. Το εύρος των κοιλιών, του υπαραχνοειδούς χώρου και η θέση της μέσης γραμμής είναι φυσιολογικά. Δεν παρατηρείται έλλειψη του μεσολοβίου".

Ελπίζω η μαγνητική να είναι εξίσου καθαρή.

 

Όντως, υπάρχουν περιπτώσεις που η υποτονία δεν εξηγείται και τότε, λέγεται καλοήθης υποτονία. Υπάρχουν, όμως, πολλές εξετάσεις για να γίνουν ακόμα... Καρυότυπος, μοριακός καρυότυπος, εξετάσεις για μεταβολικά σύνδρομα, ώστε να αποκλειστούν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Apostolia, ο παιδονευρολόγος στον οποίο πήγαμε δεν έχει αναφέρει τίποτα γι' αυτές τις εξετάσεις. Απομένει μόνο η μαγνητική και το ακοόγραμμα και τελειώσαμε με τις εξετάσεις που μας έγραψε. Ο παιδίατρος μάς έχει συστήσει και δικό του γνωστό, ιδιώτη παιδονευρολόγο. Νομίζω όμως ότι είναι προτιμότερο να πάμε για να ζητήσουμε δεύτερη και τρίτη γνώμη έχοντας τις εξετάσεις αυτές στα χέρια. Μια απορία: οι εξειδικευμένες εξετάσεις που αναφέρεις αλλάζουν κάτι στον τρόπο αντιμετώπισης της υποτονίας; Απαιτούν π.χ. φαρμακευτική αγωγή; Νόμιζα ότι το μεταβολικό σύνδρομο έχει σχέση με τον διαβήτη και την παχυσαρκία, δεν είχα ιδέα για την υποτονία.

Link to comment
Share on other sites

popi76 μου, για πληρη διερευνηση υποτονιας εμεις ειχαμε κανει εισαγωγη στο Παιδων πριν χρονια. Οντως και σ εμας ζητησαν μαγνητικη εγκεφαλου, εξετασεις αιματος (τους ενδιαφερει νομιζω θυρεοειδης και καποια σπανια μεταβολικα), βυθοσκοπηση στα ματακια και ακουογραμμα. Αργοτερα καρυοτυπος (πιο ακριβος καο τοτε δεν καλυπτοταν, δεν ξερω τωρα αν τα ταμεια τον καλυπτου ). Πρωτα ψαχνουν ολες τις πιθανες αιτιες κι αν δε βρουν λενε την υποτονια καλοηθη και παρακολουθουν το παιδι. Οι φυσιοθεραπειες βοηθουν πολυ! Αν χρειαστεις οτιδηποτε μη διστασειςμ ημουν στη θεση σου πριν λιγα χρονια. Να σου ζησει κι ολα να πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

kat05, ελπίζω να έχετε ξεπεράσει το θέμα οριστικά και το παιδάκι σου να είναι υγιέστατο!!! Σε εμάς ο γιατρός δεν πρότεινε εισαγωγή, αλλά κάνουμε τις εξετάσεις με ραντεβού, π.χ. το ακοόγραμμα θα γίνει στις 9.6. Βυθοσκόπηση ματιών δεν μας ζήτησε. Βλέπω μια διαφορετική αντιμετώπιση, οπότε είναι θέμα γιατρού τι εξετάσεις θα γράψει. Για σπάνια μεταβολικά ούτε λόγος δεν έγινε. Ελπίζω απλώς να κινούνται σταδιακά και αν οι πρώτες εξετάσεις είναι καθαρές να ακολουθήσουν κι άλλες, όπως ο καρυότυπος που λέτε. Όπως προανέφερα, θα ζητήσω κι άλλη γνώμη με τις εξετάσεις στα χέρια. Καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάπως έτσι πάει... Γίνονται οι εξετάσεις της πρώτης γραμμής και μετά αν δε βρεθεί τίποτα, πάμε παρακάτω. Ακολουθείται περίπου η διαδικασία που ανέφερε η kat.

 

Το μεταβολικό σύνδρομο συνδέεται με το διαβήτη. Σωστά. Όμως, υπάρχουν ένα σωρό άλλα μεταβολικά νοσήματα που δεν έχουν σχέση με το μεταβολικό σύνδρομο. Σε μπέρδεψε απλώς η ονομασία.

 

Εμείς σπεύσαμε να κάνουμε μοριακό καρυότυπο, γιατί σχεδιάζουμε δεύτερη εγκυμοσύνη. Στην ηλικία του δικού σου, εγώ δεν είχα υποψιαστεί καν ότι τίθεται θέμα υποτονίας... Κακώς, βέβαια, κάκιστα! Τέλος πάντων...

 

Γνώμη μου είναι να πας στον Ντινόπουλο! Εξαιρετικός επιστήμονας με διεισδυτική ματιά... Το επιβεβαιώνουν μαμάδες. Το επιβεβαίωσε και η ανατπυξιολόγος μας. Αν θέλεις, μπορείς να πας συστημένη από εμένα. Στείλε μου μήνυμα για να σου δώσω τα προσωπικά μου στοιχεία.

 

Ο μικρούλης πώς πάει; Να μου τον φιλήσεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kat05, ελπίζω να έχετε ξεπεράσει το θέμα οριστικά και το παιδάκι σου να είναι υγιέστατο!!! Σε εμάς ο γιατρός δεν πρότεινε εισαγωγή, αλλά κάνουμε τις εξετάσεις με ραντεβού, π.χ. το ακοόγραμμα θα γίνει στις 9.6. Βυθοσκόπηση ματιών δεν μας ζήτησε. Βλέπω μια διαφορετική αντιμετώπιση, οπότε είναι θέμα γιατρού τι εξετάσεις θα γράψει. Για σπάνια μεταβολικά ούτε λόγος δεν έγινε. Ελπίζω απλώς να κινούνται σταδιακά και αν οι πρώτες εξετάσεις είναι καθαρές να ακολουθήσουν κι άλλες, όπως ο καρυότυπος που λέτε. Όπως προανέφερα, θα ζητήσω κι άλλη γνώμη με τις εξετάσεις στα χέρια. Καλό βράδυ!

 

Θεωρω οτι ειμαστε πλεον δρομολογημενοι... Οσον αφορα στο θεμα του ακουογραμματος, νομιζω οτι στο Αττικο δεν αργουν πολυ τα ραντεβου. Αν χρειαστεις πληροφοριες σχετικες με το ολο θεμα του ελεγχου της ακοης ειμαι στη διαθεση σου. Αληθεια η ανταποκριση του μικρουλη σου στους ηχους πως ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, τι να πω, έχω συγκινηθεί από το ενδιαφέρον σας!!!

Σήμερα κάναμε μαγνητική στο Αγία Σοφία και ταλαιπωρήθηκε αρκετά, όπως και όλα τα παιδάκια άλλωστε. Είχε χαλάσει το ένα μηχάνημα και προσπαθούσαν με ένα μηχάνημα να εξυπηρετήσουν μωρά και μεγαλύτερα παιδάκια αλλά και παιδάκια με λευχαιμία. Το κακό είναι ότι άφησαν τα μωράκια τελευταία, ενώ έπρεπε να προηγηθούν. ΕΠίσης, μετά την μαγνητική μας έδωσαν τα μωρά στην αγκαλιά να τα κρατήσουμε. Εμείς δεν ξέραμε τίποτα, δεν είχαμε φέρει το καρότσι, πήγε ο σύζυγος κι έφερε το κάθισμα του αυτοκινήτου. Σε λιγότερο από μια ώρα φύγαμε, γιατί ο μπέμπης ήταν ξύπνιος. Τεσπα, ας μην μακρηγορώ με αυτό.

kat, νομίζουμε ότι ο μπέμπης ακούει πολύ καλά. Ακούει από τα διπλανά δωμάτια και "στήνει" αυτί όταν ακούει τον μπαμπά να έρχεται. Άραγε, γιατί ελέγχουν το θέμα "ακοή"; 9.6 θα κάνουμε και τα ακουστικά δυναμικά, πάλι νάρκωση, πάλι τα ίδια. Με συγχωρείς, αλλά όταν λες "είμαστε δρομολογημένοι" τι εννοείς; Πόσων ετών είναι το παιδάκι σου;

Αpostolia, o παιδίατρος που πάμε επιμένει να πάμε στον δικό του γνωστό παιδονευρολόγο, αλλά εγώ με τις εξετάσεις στα χέρια, όπως έχω ξαναπεί, θα επιλέξω πού θα πάω. Αν επιτρέπεται, πώς και δεν αντιλήφθηκες το θέμα νωρίτερα; Και εμένα δυστυχώς οι γιαγιάδες ήταν καθησυχαστικές, αλλά πάνω απ' όλα ο παιδίατρος! Και εκεί την πάτησα. Εγώ όμως εδώ και μήνες έλεγα στον σύζυγο ότι κάτι δεν πάει καλά. Έχετε ακούσει την φράση "η μάνα είναι ο καλύτερος παιδίατρος;" Κατανοώ με ποιο σκεπτικό λέγεται.

Καλό βράδυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, τι να πω, έχω συγκινηθεί από το ενδιαφέρον σας!!!

Σήμερα κάναμε μαγνητική στο Αγία Σοφία και ταλαιπωρήθηκε αρκετά, όπως και όλα τα παιδάκια άλλωστε. Είχε χαλάσει το ένα μηχάνημα και προσπαθούσαν με ένα μηχάνημα να εξυπηρετήσουν μωρά και μεγαλύτερα παιδάκια αλλά και παιδάκια με λευχαιμία. Το κακό είναι ότι άφησαν τα μωράκια τελευταία, ενώ έπρεπε να προηγηθούν. ΕΠίσης, μετά την μαγνητική μας έδωσαν τα μωρά στην αγκαλιά να τα κρατήσουμε. Εμείς δεν ξέραμε τίποτα, δεν είχαμε φέρει το καρότσι, πήγε ο σύζυγος κι έφερε το κάθισμα του αυτοκινήτου. Σε λιγότερο από μια ώρα φύγαμε, γιατί ο μπέμπης ήταν ξύπνιος. Τεσπα, ας μην μακρηγορώ με αυτό.

kat, νομίζουμε ότι ο μπέμπης ακούει πολύ καλά. Ακούει από τα διπλανά δωμάτια και "στήνει" αυτί όταν ακούει τον μπαμπά να έρχεται. Άραγε, γιατί ελέγχουν το θέμα "ακοή"; 9.6 θα κάνουμε και τα ακουστικά δυναμικά, πάλι νάρκωση, πάλι τα ίδια. Με συγχωρείς, αλλά όταν λες "είμαστε δρομολογημένοι" τι εννοείς; Πόσων ετών είναι το παιδάκι σου;

Αpostolia, o παιδίατρος που πάμε επιμένει να πάμε στον δικό του γνωστό παιδονευρολόγο, αλλά εγώ με τις εξετάσεις στα χέρια, όπως έχω ξαναπεί, θα επιλέξω πού θα πάω. Αν επιτρέπεται, πώς και δεν αντιλήφθηκες το θέμα νωρίτερα; Και εμένα δυστυχώς οι γιαγιάδες ήταν καθησυχαστικές, αλλά πάνω απ' όλα ο παιδίατρος! Και εκεί την πάτησα. Εγώ όμως εδώ και μήνες έλεγα στον σύζυγο ότι κάτι δεν πάει καλά. Έχετε ακούσει την φράση "η μάνα είναι ο καλύτερος παιδίατρος;" Κατανοώ με ποιο σκεπτικό λέγεται.

Καλό βράδυ!!!

 

Συμφωνω απολυτα με τη φραση αυτη, ετσι εγινε και με εμας! ο μικρος μου κοντευει τα 5. Θεμα υποτονιας δεν υπαρχει πλεον, εντοπιστηκε τοτε θεμα στην ακοη για το οποιο εχει χειρουργηθει, γιαυτο σου ειπα δρομολογημενοι... Πολλοι γιατροι αμφισβητουν τη συσχετιση αλλα ορισμενοι συνδεουν την υποτονια-καθυστερηση στα κινητικα οροσημα με προβληματα ακοης. Εφοσον ομως μου λες οτι ακουει απο διπλανο δωματιο... Μαλλον δεν προκειται για κατι τετοιο αρα δε σε απασχολω με αλλες λεπτομερειες. Ευχομαι καλα αποτελεσματα με την ελαχιστη ταλαιπωρια!

Link to comment
Share on other sites

.......... o παιδίατρος που πάμε επιμένει να πάμε στον δικό του γνωστό παιδονευρολόγο, αλλά εγώ με τις εξετάσεις στα χέρια, όπως έχω ξαναπεί, θα επιλέξω πού θα πάω....!

 

Ελπίζω να μην γίνομαι φορτική και κουραστική, αλλά πραγματικά αφού έχεις μπει στην διαδικασία και ψάχνεις το ζήτημα από όλες τις μεριές (και πολύ καλά κάνεις) αξίζει τον κόπο να πας στον καλύτερο (Γιουρούκος).

 

Αλήθεια η θεματοθέτρια τί απέγινε? Ήρθες Αθήνα κορίτσι? Κανένα νέο?

Link to comment
Share on other sites

Deena, δεν γίνεσαι φορτική, την άποψή σου λες. Είχα πάρει τηλέφωνο στον Γιουρούκο και μου είχε πει η γραμματέας ότι αυτή την εβδομάδα δεν έχει ιατρείο γιατί θα λείπει. Γι' αυτό δεν έκανα κάποια κίνηση. Ίσως η θεματοθέτριά μας έχει ραντεβού για την άλλη εβδομάδα.

Εγώ θέλω και την άποψή σας για τον παιδίατρο. Έπρεπε κατά τη γνώμη σας να έχει βρει την υποτονία, ή δεν είναι αρμοδιότητά του; Μας καθησύχαζε πριν ενάμιση μήνα ότι το παιδί δεν έχει τίποτα και θα καθίσει, αν όμως είχε εντοπιστεί πιο νωρίς δεν θα τρέχαμε τώρα καλοκαιριάτικα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αpostolia, o παιδίατρος που πάμε επιμένει να πάμε στον δικό του γνωστό παιδονευρολόγο, αλλά εγώ με τις εξετάσεις στα χέρια, όπως έχω ξαναπεί, θα επιλέξω πού θα πάω. Αν επιτρέπεται, πώς και δεν αντιλήφθηκες το θέμα νωρίτερα; Και εμένα δυστυχώς οι γιαγιάδες ήταν καθησυχαστικές, αλλά πάνω απ' όλα ο παιδίατρος! Και εκεί την πάτησα. Εγώ όμως εδώ και μήνες έλεγα στον σύζυγο ότι κάτι δεν πάει καλά. Έχετε ακούσει την φράση "η μάνα είναι ο καλύτερος παιδίατρος;" Κατανοώ με ποιο σκεπτικό λέγεται.

Καλό βράδυ!!!

 

Πόπη μου, εγώ δεν αντιλήφθηκα το θέμα της υποτονίας νωρίτερα, γιατί η μικρή στήριξε κεφάλι, κάθισε και πήρε θέση μπουσουλήματος μέσα σε φυσιολογικά πλαίσια. Μου χτύπησε το πρώτο καμπανάκι, όταν άργησε να γυρίσει από μπρούμυτα ανάσκελα και τούμπαλιν. Το μεγαλύτερο καμπανάκι μου χτύπησε, όταν τελικά κατάφερε να μπουσουλήσει προς τα μπροστά 12 μηνών. Επί 3 μήνες μπουσουλούσε προς τα πίσω! Επίσης, στήριξε το βάρος της στα πόδια νωρίς και άρχισε να σηκώνεται μόνη της πιανόμενη από το κάγκελο της κούνιας ή το τραπέζι ήδη από τους 10 μήνες. Άσε που τρελαινόταν να την κρατάμε και να περπατάει από τους 11 μήνες. Έλεγα, ε... πού θα πάει, όπου να 'ναι θα φύγει ανεξάρτητη! Αμ, δε! Η μικρή, εντωμεταξύ, φαινόταν να έχει αρκετή μυική δύναμη, όπως και έχει άλλωστε.

 

Έτσι, λοιπόν, μπερδεύτηκα! Εντωμεταξύ, ο πρώτος παιδίατρος ήταν και αυτός στον κόσμο του... Όταν άλλαξα παιδίατρο, με βοήθησε κι εκείνος να καταλάβω ότι κάτι δεν πάει καλά! Τέλος πάντων... Στερνή μου γνώση, να σ' είχα πρώτα!

Link to comment
Share on other sites

Apostolia, μία από τα ίδια κι εγώ, ο μικρός στήριξε 3 μηνών το κεφάλι, ήταν ιδιαίτερα δραστήριος, γύρισε στους 5 μήνες, όλα κανονικά, αλλά από κάποια στιγμή και μετά υπήρξε στάσιμος και βασικό πρόβλημα το ότι δεν κάθεται εκούσια! Βέβαια, βλέπω μια ψιλοβελτίωση σε αυτό το θέμα χωρίς καμιά θεραπεία ακόμα. Απορώ γιατί οι παιδίατροι αγνοούν το θέμα "κινητική εξέλιξη" και δεν το ελέγχουν. Το αποκορύφωμα ήταν (το είπα και το ξαναλέω γιατί δεν μπορώ να το χωνέψω) ήταν η στάση του παιδιάτρου όταν του είπα ότι το παιδί είναι 8 μηνών και δεν κάθεται. Μας λέει "Να του έκανα ένα τεστ;;;; και το παιδί κάθεται. Σε ένα μήνα το πολύ θα κάτσει". Τόση ανευθυνότητα; Αν μας είχε κινητοποιήσει νωρίτερα... αν ... γι' αυτό νιώθω εξαπατημένη τολμώ να πω. Αύριο τυχαίνει και έχουμε προγραμματισμένο ραντεβού και πραγματικά δεν θέλω να πάω, μήπως μου ξεφύγει καμιά κουβέντα...

Να σας πω ότι σήμερα πήραμε και την μαγνητική, την είδε ο κύριος Βούδρης και είπε πως είναι καθαρή, όπως και οι ορμονικές εξετάσεις. Θα τον δούμε και μετά το ακοόγραμμα. Να τονίσω ότι ο άνθρωπος είναι πολύ προσιτός και ανθρώπινος, ο σύζυγος που του μίλησε έμεινε πολύ ικανοποιημένος με το ενδιαφέρον που έδειξε. Η Scratee είχε δίκιο.

Δίκιο είχες κι εσύ Apostolia. Οι εξετάσεις γίνονται βήμα- βήμα.Είπε στον σύζυγο για γενετικό έλεγχο (προφανώς καρυότυπο) και μας έδωσε ένα τηλέφωνο για ραντεβού. Εϊπε και για έλεγχο μεταβολικών νοσημάτων. Ρώτησε αν έχουμε κάνει τον έλεγχο στο ιδιωτικό μαιευτήριο. Ο σύζυγος δεν ήξερε, σαφώς έχει γίνει ο έλεγχος, όπως φαίνεται στο βιβλιάριο, αλλά είναι μόνο για 4 περιπτώσεις. Με τα άλλα τι γίνεται; Πόσα πρέπει να ελεγχθούν; Δεν έχω ιδέα. Θα μάθω την Τρίτη.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι: για να χαρακτηριστεί μια υποτονία μη παθολογική πρέπει να είναι καθαρός και ο γενετικός έλεγχος και τα μεταβολικά; Ή αρκεί η μαγνητική; Και αν υπάρχει πρόβλημα με αυτά υπάρχει θεραπεία; Καλό βράδυ σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Πόπη μου,

 

καταλαβαίνω την αγωνία σου και το άγχος σου... Θα σου λύσει όλες τις απορίες ο παιδονευρολόγος. Ναι, για να χαρακτηριστεί η υποτονία ως καλοήθης πρέπει να εξαντληθούν όλες οι εξετάσεις (μεταβολικός και γενετικός έλεγχος...).

Επίσης, μη σκέφτεσαι τώρα το κομμάτι της πρόγνωσης και της θεραπείας... Είναι νωρίς. Εσύ ξεκίνα να κάνεις φυσικοθεραπείες στο μωρό και όλα θα έρθουν σιγά σιγά!

 

Ο μικρός παίρνει θέση μπουσουλήματος στα 4; Πόση ώρα κάθεται χωρίς στήριξη; Βάζει τα χεράκια του στο πλάι για να στηριχτεί, όταν κάθεται; Έχεις παρατηρήσει αν η υποτονία έχει επηρεάσει και άλλους τομείς, π.χ. την κατάποση, το θηλασμό;

 

Eπίσης, νομίζω ότι οι ήπιες υποτονίες έχουν καλή πρόγνωση...

Link to comment
Share on other sites

Το αποκορύφωμα ήταν (το είπα και το ξαναλέω γιατί δεν μπορώ να το χωνέψω) ήταν η στάση του παιδιάτρου όταν του είπα ότι το παιδί είναι 8 μηνών και δεν κάθεται. Μας λέει "Να του έκανα ένα τεστ;;;; και το παιδί κάθεται. Σε ένα μήνα το πολύ θα κάτσει". Τόση ανευθυνότητα;

 

Δε μπορώ να μιλήσω εκ μέρους του παιδιάτρου σας, φυσικά, αλλά όταν εγώ παρέπεμψα κοριτσάκι σχεδόν 7,5 μηνών στον Ντινόπουλο, επειδή δεν καθόταν χωρίς βοήθεια, εκείνος δεν αγχώθηκε καθόλου και πρότεινε παρακολούθηση, απλά.

 

Εϊπε και για έλεγχο μεταβολικών νοσημάτων. Ρώτησε αν έχουμε κάνει τον έλεγχο στο ιδιωτικό μαιευτήριο. Ο σύζυγος δεν ήξερε, σαφώς έχει γίνει ο έλεγχος, όπως φαίνεται στο βιβλιάριο, αλλά είναι μόνο για 4 περιπτώσεις. Με τα άλλα τι γίνεται; Πόσα πρέπει να ελεγχθούν; Δεν έχω ιδέα. Θα μάθω την Τρίτη.

 

Εννοούσε το πακέτο των μεταβολικών νοσημάτων που γίνεται μόνο στα ιδωτικά, με έξτρα χρέωση.

 

Απάντησα με κόκκινα.

Link to comment
Share on other sites

Scratee, τελικά δεν είχαμε κάνει το έξτρα πακέτο εξετάσεων. Μας είχαν φέρει ένα χαρτί, δεν μας εξήγησαν τίποτα, απλά είπαν πληρώστε γύρω στα 200 ευρώ. Αφού δεν μας εξήγησε κανένας την χρησιμότητα, δεν κάναμε τον έλεγχο!!! Θα την κάνουμε τώρα σε ιδιωτικό εργαστήριο.

Όσο για τον παιδίατρο, και σήμερα που είδε τον μπέμπη είπε πως δεν έχει την εικόνα υποτονικού παιδιού. Φαίνεται όμως ότι δεν θέλει να κάτσει!!! Η απάντησή μου είναι ότι δεν μπορεί να καθίσει, εγώ όμως έχω τελειώσει όχι την ιατρική αλλά την Φιλοσοφική!!!! και έλεγα εδώ και καιρό ότι το παιδί έχει πρόβλημα.

Apostolia, πρόβλημα με την κατάποση δεν υπάρχει. Ίσως τις πρώτες μέρες στο μαιευτήριο μετά κι εγώ δεν προσπάθησα και τελικά το παιδί άρχισε να θηλάζει στις 40 μέρες!!! Θέση μπουσουλήματος παίρνει σπάνια, κάθεται μόνο σε μαλακές επιφάνειες, όπως κρεβάτι, τα πόδια μας. Κυριως του αρέσει να κάθεται πάνω στα πόδια μας και να ακουμπάει τα χέρια στο τραπέζι. Το καρεκλάκι δεν το μπορεί. Ουσιαστικά δεν μπορεί να κάτσει σε αυτό. Όμως δεν έχω πού αλλού να τον βάλω να φάει και έτσι τον δένω εκεί αλλά δεν μπορεί να στηριχτεί μόνος.

Αυτό που δεν έχω ψάξει ακόμη είναι το θέμα "γενετικός έλεγχος". Μπορεί να δείξει κάτι μη ιάσιμο; Επίσης αυτό που λένε ότι η μητέρα μεταδίδει τέτοια νοσήματα στο αγόρι ισχύει ή είναι μύθος; Όσο για τα μεταβολικά, ο παιδίατρος μάς είπε σήμερα ότι μάλλον δεν θα βρούμε κάτι. Οψόμεθα.

Καλό σας βράδυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω πολύ χρόνο να σου γράψω τώρα πιο αναλυτικά...

 

Προς το παρόν... δοκίμασε αυτό για να τον βοηθήσεις να κάτσει, ώστε να μπορείς να τον ταϊσεις και να παίξετε σε καθιστή θέση: http://www.mothercare.com/Bumbo-Baby-Sitter-and-Play-Tray---Blue/232836,default,pd.html

 

Μου το είχε συστήσει και κάποια αναπτυξιολόγος, αλλά η δική μου καθόταν ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει που δεν κάνατε το πακέτο στο μαιευτήριο. Δεν προσφέρει και πάρα πολλά, αντιθέτως φορτώνει με άγχος τους γονείς (όπως και οποιαδήποτε εξέταση που δε γίνεται στοχευμένα, καθοδηγούμενη από κάποιο σύμπτωμα).

 

Αυτό για κάποια κληρονομικά νευρομυϊκά νοσήματα που μεταδίδονται από τη μητέρα στο γιο ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Πόπη, σκεφτόμουν επειδή ο πλήρης έλεγχος (καρυότυπος, μοριακός καρυότυπος, έλεγχος μεταβολικών νοσημάτων κτλ) θα σου πάρει το λιγότερο κανένα τρίμηνο... γιατί δεν προτείνεις στον παιδονευρολόγο να σου εγκρίνει φυσικοθεραπείες, για να δουλεύεται το παιδί εν τω μεταξύ και να βοηθηθεί στην ενδυνάμωση των μυών... Επίσης, βάζε τον, όσο μπορείς, μπρούμυτα για να δυναμώσει η μεσούλα του.

 

Σε ποια περιοχή μένεις; Ρωτάω γιατί αυτά που μου λες για τον παιδίατρο σου... μου θυμίζουν τον πρώην δικό μου!!! Λες να είναι ο ίδιος;

 

Scratee, τι ειδικότητα έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Apostolia, την Τρίτη μετά τα ακουστικά δυναμικά θα μας δει ο γιατρός και θα μας συστήσει και φυσικοθεραπευτές. Οπότε ξεκινάμε μες στην άλλη εβδομάδα, νομίζω. Αργήσαμε κιόλας. Ας όψεται ο καλός μας παιδίατρος...

Γιατί λες ότι ο γενετικός έλεγχος θα κρατήσει ένα τρίμηνο το λιγότερο; Θέμα ραντεβού ή τόσο αργούν τα αποτελέσματα;

Μπρούμυτα τον βάζω, αλλά δεν βλέπω αλλαγή, όλο βαρελάκια κάνει...

Όσο για την περιοχή, είμαστε στο Ίλιον (αλλά πολύ κοντά σε Πετρούπολη και Περιστέρι, για να μη "φωτογραφίσω" τον γιατρό.

 

Scratee, αν το πακέτο των εξετάσεων ήταν πλήρες, κρίμα που δεν το κάναμε...

Link to comment
Share on other sites

Πόπη, μην νιώθεις ενοχές. Όχι, το πακέτο που κάνουν στα μαιευτήρια δεν είναι πλήρες.

 

Ο παιδίατρος δεν είναι ο ίδιος... άρα υπάρχουν πολλοί σε αυτήν την κατηγορία.

 

Το ότι τον βάζεις μπρούμυτα και κάνει βαρελάκια είναι και αυτό πολύ καλή γυμναστική για τον κορμό του μπέμπη. Τι καρεκλάκι έχεις; Μήπως δεν του παρέχει την απαραίτητη στήριξη.

 

Τα αποτελέσματα του γενετικού παίρνουν λίγο χρόνο. Ο καρυότυπος παίρνει περίπου 1 μήνα για να βγει και ο μοριακός καρυότυπος 2-3 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Πόπη, μην νιώθεις ενοχές. Όχι, το πακέτο που κάνουν στα μαιευτήρια δεν είναι πλήρες.

 

Ο παιδίατρος δεν είναι ο ίδιος... άρα υπάρχουν πολλοί σε αυτήν την κατηγορία.

 

Το ότι τον βάζεις μπρούμυτα και κάνει βαρελάκια είναι και αυτό πολύ καλή γυμναστική για τον κορμό του μπέμπη. Τι καρεκλάκι έχεις; Μήπως δεν του παρέχει την απαραίτητη στήριξη.

 

Τα αποτελέσματα του γενετικού παίρνουν λίγο χρόνο. Ο καρυότυπος παίρνει περίπου 1 μήνα για να βγει και ο μοριακός καρυότυπος 2-3 μήνες.

 

Κοριτσια και στη δικη μας περιπτωση ο παιδιατρος ηταν καθησυχαστικος... και μενουμε σε νησι. Ελεγε οτι δε βλεπει παθολογικα αντανακλαστικα κι οτι ο μικρος τεμπελιαζει. Σε εμας ο καρυοτυπος βγηκε σε 2,5 μηνες (αποτελεσματα μονο αυτοπροσωπως, τιμη 800 ευρω αν θυμαμαι καλα, πανε και 4 χρονια). Οσο για τη φυσιοθεραπεια, πτοσπαθησε να βρεις φυσιοθεραπευτη που να εχει πιστοποιηση στη μεθοδο Bobath. Αυτη ειναι η ενδεδειγμενη μεθοδος για να δουλευτει ενα μωρο με τετοιο θεμα, οπως εμαθα.

Link to comment
Share on other sites

Apostolia, εσείς αλλάξατε παιδίατρο λόγω της εσφαλμένης διάγνωσής του; Εγώ φυσικά θέλω να αλλάξω, αλλά επειδή έτσι κι αλλιώς του χρόνου ίσως δεν είμαστε Αθήνα, δεν μπαίνω στην διαδικασία να ψάξω τώρα.

Το καρεκλάκι δεν μου αρέσει ούτε εμένα, είναι μάρκα Joie, αλλά δεν είναι καθόλου άνετο. Για να λέμε όμως το σωστό, οι οδηγίες γράφουν ότι αν το παιδί δεν κάθεται μόνο του, να μην το βάζουμε. Το είπα αυτό στον παιδίατρο και μου είπε να το βάζω!!! Πες μου τι να κάνω; Εϊναι καλύτερο το ρηλάξ; Ξέρεις κάποιο εγγυημένα άνετο; Όσο για το καθισματάκι που μου προτείνεις, ξέρεις αν πωλείται στην Ελλάδα; Δεν το έχω δει κάπου. Να το παραγγείλω από εξωτερικό;

Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες για τον καρυότυπο. Ελπίζω οι δικές σας εξετάσεις να είναι οk. Κάνατε κι εσείς και το μωρό, έτσι;

 

Kat, τελικά δεν έχει σημασία αν είσαι σε νησί, αλλά σε τι γιατρό θα πέσεις. Είμαι από επαρχία και τριάντα χρόνια πριν η πόλη μου είχε δύο εξαιρετικούς παιδιάτρους (αστέρια τους λέει η μάνα μου) που τώρα δεν τους βρίσκεις. Εμείς θα πάμε στο Αγία Σοφία για γενετικό έλεγχο, εννοείς ότι τόσο κοστίζει εκεί; Αυτό είναι τρελό ποσό για δημόσιο!!! Την μέθοδο αυτή δεν την εφαρμόζουν πολλοί, θέλει ψάξιμο. Θα ρωτήσω και τον παιδονευρολόγο. Εσείς κάνατε φυσιοθεραπείες;

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην ταΐζουμε τα μωράκια σε ρηλαξ, καθώς έχουν κλίση προς τα πίσω και το μωρό μπορεί να πνίγει. Η πλάτη του μωρού, όταν τρώει, πρέπει να είναι όρθια. Έχεις δοκιμάσει να το ταΐσεις στην αγκαλιά σου;

 

ΥΓ: Αποστολία, είμαι παιδίατρος.

Link to comment
Share on other sites

Scratee, οι οδηγίες που είχα από τον πρώτο παιδίατρο που τον αλλάξαμε κακήν κακώς ήταν να ταίσω το παιδί σε ριλάξ!!! Έτσι αρχίσαμε μόλις κλείσαμε τον 5ο μήνα ενώ θήλαζε (άλλο λάθος αυτό). Ο καινούριος είπε "βάλτο στο κάθισμα φαγητού και ας μην μπορεί να καθίσει". Τι συμπέρασμα να βγάλω;

Αν το καλύτερο είναι να τρώμε στην αγκαλιά, θα το εφαρμόσουμε από σήμερα!!!

 

Apostolia, τελικά το καθισματάκι πωλείται στην Ελλάδα. Με μια γρήγορη αναζήτηση όμως είδα ότι έχει ανακληθεί σε αρκετές χώρες (π.χ. Καναδάς) γιατί κάποια μωρά υπέστησαν κακώσεις στο κεφάλι (έχαναν την ισορροπία τους και έπεφταν). Υπάρχουν φυσικά οδηγίες να χρησιμοποιείται σε επίπεδη επιφάνεια. Δεν χάνω κάτι όμως να το πάρω (μόνο με επίβλεψη φυσικά θα τον βάζω).

Link to comment
Share on other sites

Πόπη, εμείς αλλάξαμε παιδίατρο, γιατί γενικά δε μου άρεσε η προσέγγισή του... πολύ χαλαρός, φανατικός υπέρ των εμβολίων, προγραμματισμένα ραντεβού. Γενικά, μου έδινε την εντύπωση του μη επαρκώς καταρτισμένου .

 

Πάντως, καλά σου είπε να τον βάζεις στο καρεκλάκι. Το ρηλάξ κρατάει το παιδί σε παθητική στάση. Εμείς δεν έχουμε χρησιμοποιήσει το bumbo chair, γιατί η μικρή καθόταν από νωρίς. Ήδη από τους 6 μήνες, κάναμε εισαγωγή στέρεων τροφών, την έβαλα να κάθεται σε καρεκλάκι. Εμείς είχαμε και έχουμε ακόμα το καρεκλάκι της STOKKE: http://www.trikiklo.com/blog/proud-for-our-product-range/. Τώρα που το σκέφτομαι, ίσως καλύτερα να συμβουλευτείς τον ή την φυσικοθεραπεύτρια που θα δουλέψει με το μωρό πριν επιλέξεις καθισματάκι. Σωστά σου πρότεινε η Kat... ο φυσικοθεραπευτής να είναι πιστοποιημένος στη BOBATH.

 

Τώρα... αναφορικά με τον καρυότυπο. Ο απλός καρυότυπος δε χρεώνεται, γιατί καλύπτεται από τα ταμεία και κάνει 1 μήνα να βγει. Ο μοριακός καρυότυπος κοστίζει 800 ευρώ και παίρνει περίπου 2-3 μήνες να βγει. Όλα αυτά στο Χωρέμειο, που ανήκει στο Αγία Σοφία. Το μωρό έκανε καρυότυπο και μοριακό καρυότυπο. Εμείς κάναμε μόνο για εύθραυστο Χ, γιατί εγώ έχω κάποιο ιατρικό θέμα που μπορεί να συνδέεται με το εύθραυστο Χ και όπως σου είπα, σχεδιάζουμε δεύτερη εγκυμοσύνη. Άρα, θα πρέπει να το γνωρίζουμε αν υπάρχει κάποιο θέμα.

 

Scratée, ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...