Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΟΡΙΑΚΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΟΞΕΣΗ


tsarli

Recommended Posts

Έχοντας ήδη την εμπειρία της απόξεσης στο ενεργητικό μου (21-10-2011) θα ήθελα να μάθω από σας που βιώσατε παρόμοια εμπειρία, με τί ρυθμό μειώνεται από το σώμα μας η χοριακή? Στο γιατρό θα πάω τέλη του μήνα (να χει περάσει δηλαδή 1 μήνας και από την ημέρα της απόξεσης) για ενημέρωση, εξέταση και αποτελέσματα ιστολογικής.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Εχω κι εγώ το ίδιο ερώτημα, αν κάποια κοπέλα γνωρίζει θα ήθελα να μάθω αν δικαιολογείται χοριακή 26,5 μετά από 17 μέρες από απόξεση λόγω παλινδρόμησης. Νομίζω ότι είμαι πάλι έγκυος, θα τρελαθώ από την αγωνία. Βοήθεια ....

Link to comment
Share on other sites

Tελικά νομίζω πέφτει μόνη της σιγά σιγά, ούτως ή άλλως θέλει ένα τρίμη νο-εξάμηνο (εμένα εξάμηνο μου είπε ο γιατρός) για να ξαναπροσπαθήσεις, οπότε έχει μηδενιστεί σίγουρα μέχρι τότε!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγώ το ίδιο ερώτημα, αν κάποια κοπέλα γνωρίζει θα ήθελα να μάθω αν δικαιολογείται χοριακή 26,5 μετά από 17 μέρες από απόξεση λόγω παλινδρόμησης. Νομίζω ότι είμαι πάλι έγκυος, θα τρελαθώ από την αγωνία. Βοήθεια ....

 

μην ανησυχείς, εγω 31 μέρες μετά την απόξεση είχα χοριακή 11 και την επόμενη ημέρα αδιαθέτησα.Είναι φυσιολογικό, πέφτει σιγά-σιγά.

19-02-2011 my first baby is gone...

25-06-2011 my second baby is gone...

12-05-2012 το θαύμα έγινε..καλωςήρθες μωρό μου!

 

tXbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 εβδομαδες μετα την αποξεση η χοριακη μου ηταν στα 200. 1εβδομαδα πρεπει να επεσε πολυ γιατι σταμασαν να μου βγαινουν θετικα τα τεστ εγκυμοσυνησ, 7 μερεσ μετα ειχα ωορηξια και 11 μερες αργοτερα ακομα ενα θετικο τεστ εγκυμοσυνης!!! :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 εβδομαδες μετα την αποξεση η χοριακη μου ηταν στα 200. 1εβδομαδα πρεπει να επεσε πολυ γιατι σταμασαν να μου βγαινουν θετικα τα τεστ εγκυμοσυνησ, 7 μερεσ μετα ειχα ωορηξια και 11 μερες αργοτερα ακομα ενα θετικο τεστ εγκυμοσυνης!!! :-)

Τόσο σύντομα? Ο γιατρός σου είπε ότι μπορείς άμεσα να προσπαθήσεις?

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Tsarli οχι μου ειπε να περιμενω 1-2 μηνες αλλα κ την πρωτη φορα που περιμενα 3 τι καταλαβα;τιποτα απεβαλα ξανα...οι αποψεις ειναι διαφορετικες κ οσο το εχω ψαξει δεν υπαρχει επιστημονικα διαπιστωμενος λογος να περιμενεις περα απο τον ψυχολογοκικο και για να μπορεις να προσδιορισεις την ηλικια του εμβρυου. Ακομα κ ο ιδιος γιατρος που με συμβουλεψε να περιμενω οταν τον ρωτησα τι θα γινει αν δεν περιμενω μου ειπε μπορει να μεινεις παλι αμεσος και να κανεις ενα υγειεστατο παιδακι, μπορει να περιμενεις 6 μηνες και να αποβαλεις ξανα, αυτη ειναι απλα η συμβουλη που δινουμε. Τελος παντων νομιζω οτι για μετα το να προσπαθησω ξανα ηταν το μονο πραγμα που θα μπορουσε να με βοηθησει να ξεπερασω την απωλεια μου ειναι ομως πολυ προσωπικη αποφαση και πιστευω οτι η καθε γυναικα θα πρεπει να αποφασιζει μονη της ποτε νιωθει το σωμα της και την ψυχολογια της ετοιμη να ξαναπροσπαθησει. Αυτο που ξερω ειναι οτι αν χτυπα ξυλο γινει ξανα το κακο δε θα κατηγορισω αυτην μου την αποφαση. Η οικογενεια μου ειναι εναντιον αλλα ειναι το δικο μου σωμα και ξερω οτι ολα θα πανε καλα. Και τελευταιο...δεν αδιαθετισα ποτε...δεν νομιζα οτι θα εμενα εγκυος τοσο γρηγορα για να ειμαι και ειλικρινης!!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τόσο θετική διάθεση που όλα θα πανε καλά, είμαι σίγουρη!

Εγώ πάλι μένω προσκολλημένη στη συμβουλή του γιατρού μου -όχι προσπάθεια για ένα 6μηνο- γιατί έτσι αισθάνομαι ασφάλεια και ίσως γιατί θέλω να πιστεύω κάπου ή σε κάποιον, και αυτός είναι ο γιατρός μου. Απ' ότι κατάλαβα είχες 2 παλίνδρομες? Η τρίτη ΄φορά, η τωρινή, εύχομαι να σου φέρει το πιο γλυκό μωράκι!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ τσαρλι μου, καθε μερα επαναλαμβανω στον εαυτο μου εκατο φορες οτι ΄ολα θα πανε καλά ΄ ετσι για να το ακουω εγω! Καλα κανεις και ακους το γιατρο σου,ερχονται φορες,ειδικα τωρα που περασα μια μεγαλη αιμορραγια και ειμαι κρεβατωμενη, που σκεφτομαι...και αν η μητρα μου δεν ειναι αρκετα γερη; τελος παντων προς το παρων ολα καλα, αυριο εχω παλι ραντεβου με το γιατρο και περιμενουμε να καθαρισει το αιμα ωστε να κανουμε την περιδεση. Δεν ηταν 2 παλιδρομες, η πρωτη ηταν παλινδρομη στις 12 εβδομαδες και η δευτερη ηταν αυτοματη αποβολη στις 7 εβδομαδες. Στην πρωτη δε βρεθηκε καποιο προβλημα στην ιστολογικη, στη δευτερη δεν εγινε γιατι ημασταν διακοπες και ο γιατρος που με ειδε θα μπορουσε να ειναι και υδραυλικος κ κτηνιατρος!σου ευχομαι με το καλο και οταν θα ειναι ο σωστος καιρος να μεινεις γρηγορα εγκυος και να ειναι μια ευκολη και τελεια εγκυμοσυνη!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ. Εγώ έχω μπει στο τριπάκι των εξετάσεων, τις πιο βασικές. Και βρέθηκα με υποθυρεοειδισμό (χασιμότο), που δεν το γνώριζα καν. Σκέφτομαι ότι όσο το ψάχνω, όλο και θα βρίσκω. Τώρα θα κάνω απλά 1 πλήρη προγεννητικό, για να χω το κεφάλι μου ήσυχο...και ο θεός βοηθός!! Σου εύχομαι τα καλύτερα και φυσικά να θυμάσαι πάντα το 2012 ως έτος γεννήσεως του παιδιού σου!!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειμαι σιγουρη οτι το μικρακι μας θα ειναι το θαυμα του 2012!!!! Ο γιατρος τι ειπε για το θεμα σου (ουτε να το γραψω δε μπορω);παιζει ρολο; Για θρομβοφιλια κλπ κοιταξεσ; Εμενα ο γιατροσ μου μου ειπε δεν κοιταμε πριν την τριτη αποβολη αλλα δεν υπηρχε περιπτωση, το εκανα ιδιοτικα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο!Αντε με το καλο α και να προσθεσω οτι εμενα μου ειχαν πει το φιλισιν μπορω να αρχισω να το περνω απο πριν μεινω εγκυος....βοηθαει στη συλληψη κ στο μωρο αργοτερα!!

Link to comment
Share on other sites

Nαι, για το φιλισίν το ξέρω, θα το ξεκινήσω κανά μήνα πριν τις "προσπάθειες". Ο υποθυρεοειδισμός γενικά δεν βοηθέει, ευθύνεται για παλίνδρομες και αποβολές, ή έστω λειτουργεί συνδυαστικά με κάτι άλλο και έχουμε έτσι τις αποβολές. Εμένα μου είπαν ότι μπορεί να ήταν καθαρά από τον υποθυρεοειδισμό η παλίνδρομη, μπορεί και όχι ή μπορεί απλά να συντέλεσε. Άντε να βγάλεις άκρη..γενίκά όμως είναι κάτι που πρέπει να ρυθμιστεί. Ήδη παίρνω χάπια. Τώρα για θρομβοφιλία δεν έκανα ακόμη, θα κάνω κατά Ιανουάριο με Φεβρουάριο που θα κάνω και πλήρη προγεννητικό. Περιμένω λίγο να αναρρώσει ο οργανισμός, να πάρει τα πάνω του και να κάνω μετά τις εξετάσεις. Μέχρι τώρα έκανα λίγες (θυρεοειδή, προγεστερόνη, ερυθρά και κανά 2 άλλες). Άντε να δούμε...

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αντε μακαρι να βγουνε ολες καθαρες η τελος παντων να σου δωσουν μια αιτια και μια λυση...δοξα το θεο αν το προβλημα ηταν μονο ο θυρεοειδης σου τοτε ρυθμιζεται και δεν εχεις τιποτα να αγχονεσαι την επομενη φορα!εγω ειχα φτασει να παρακαλαω να βρεθει προβλημα θρομβοφηλιας αλλα τιποτα...!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...