Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υψηλή FSH


mir

Recommended Posts

Υψηλή FSH και επίτευξη εγκυμοσύνης ! Γίνεται ? ... Καλησπέρα σε όλους. Είμαι 33 ετών και το πρόβλημά μου πέρα από μία βουλωμένη σάλπιγγα είναι η υψηλή FSH. Ξεκινάω εξωσωματική σε κάνα 2 βδομάδες και θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν και άλλες κοπέλες με το ίδιο πρόβλημα, αν το αντιμετώπισαν και πώς... ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα michel. Τους τελευταίους 5 μήνες που την μετρώ κυμαίνεται από 11.8 mUI/mL έως 23.3 mUI/mL .Οι τιμές αναφοράς του μικροβιολογικού εργαστηρίου που πηγαίνω είναι 3.51 - 12.5 mUI/mL .

Link to comment
Share on other sites

καλημερα mir...

εγω ειμαι 35 χρονων και εχω οριακα υψηλη fsh ...εχω κανει μια εξωσωματικη..και δυστυχως εχω την εντυπωση πως παιζει ρολο η υψηλη fsh γιατι εκανα 5 ωοθυλακια μονο...αλλα προσεξε ο γιατρος μου δεν ειχε μπει στον κοπο να δει τις εξετασεις μου οποτε μου χορηγησε πολυ μικρη δοση puregon (225)

εσυ συζητησε το μαζι του και με τις καταλληλες δοσεις θα εχεις σιγουρα καλυτερη ανταποκριση ..

καλη σου επιτυχια..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα mir...

εγω ειμαι 35 χρονων και εχω οριακα υψηλη fsh ...εχω κανει μια εξωσωματικη..και δυστυχως εχω την εντυπωση πως παιζει ρολο η υψηλη fsh γιατι εκανα 5 ωοθυλακια μονο...αλλα προσεξε ο γιατρος μου δεν ειχε μπει στον κοπο να δει τις εξετασεις μου οποτε μου χορηγησε πολυ μικρη δοση puregon (225)

εσυ συζητησε το μαζι του και με τις καταλληλες δοσεις θα εχεις σιγουρα καλυτερη ανταποκριση ..

καλη σου επιτυχια..

 

 

Ευχαριστώ SyniK . Η πληροφορία που μου έδωσες είναι άκρως σημαντική. Εκ των προτέρων να σου πω πως ο δικός μου ο γιατρός, μου έχει συνταγογραφήσει puregon 1200. Bέβαια στα χαρτιά θα μου πεις... Γιατί ακόμη δεν έχω ξεκινήσει την φαρμακευτική αγωγή. Θα το έχω όμως υπόψιν.:) Για 2η προσπάθεια το σκέφτεσαι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

....μμμ..μμ...ειναι λιγο υψηλη,εχεις δικιο....ακου-καπου εχω διαβασει για καποια φαρμακα ,που κατεβαζουν την ορμονη αυτη.Μην ανυσηχεις,διορθωνεται αυτο!και τα 1200 μλ,που σου εγραψε ο γατρος,ειναι στο συνολο,αρα θα κανεις μικρη δοση /ημερα.

...φυσικα και θα το συζητησεις μαζι του,ρωτησε τον(τωρα που τα εμαθες εδω)για ολα αυτα!!

 

........καλη επιτυχια,κουκλα μου!!!!............

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

..εμενα,να σου πω την αληθεια,καποιος γιατρος μου ειπε,πως,απο καποιο σημειο και μετα(δηλαδη μετα απο εστω και μια προσπαθεια),δεν εχει νοημα να αυξηθει η δοση των φαρμακων,γιατι η ωοθηκη θα δωσει παλι αυτα που ειναι να δωσει.....νομιζω ,δεν ειναι κακο,να συζητησεις μαζι του,για το θεμα "υπερδιεγερση",να δεις τι θα σου πει(ΚΑΙ φυσικα να δει οτι "γνωριζεις"πεντε πραγματα).

 

......εγω ειμαι σε φαση αναζητησης γιατρου,για την 3η προσπαθεια!επιλογες υπαρχουν,αλλα δεν μπορω να αποφασισω!εχω χασει την εμπιστοσυνη...γενικα....ειμαι μετα απο 3 μηνες διακοπη περιοδου,με ενεσεις καταστολης,προσφατα αδιαθετησα παλι,και τωρα......ψαχνω!και δεν ψαχνω μονο γιατρο,αλλα και συμπτωματα..καθε μερα...μπας και ..πετυχε,η συνταγη,αυτο το μηνα....!!!

 

.........ευχομαι να σου πανε ολα καλα!φιλια!

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειά σου mir έχουμε το ίδιο πρόβλημα..κι εγώ μια σάλπιγγα και υψηλή FSH. Προσπαθούμε περίπου 2 χρόνια αλλα τον 1,5 χρόνο δεν ήξερα το πρόβλημα.

Απο χθές ξεκίνησα πρώτη φορά ενέσεις menopur για 10 μέρες. Η προηγούμενη προσπάθεια ήταν με clomiphene αντέδρασα καλά αλλα αποτέλεσμα μηδέν. Τώρα περιμένω να δω τι θα γίνει με τις menopur (και άν κάνω ωορρηξία απο την αριστερή..).Εσύ έχεις εμπειρία με menopur?Επειδή μιλάς για εξωσωματική,ποσο καιρό προσπαθούσες φυσικά?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου mir έχουμε το ίδιο πρόβλημα..κι εγώ μια σάλπιγγα και υψηλή FSH. Προσπαθούμε περίπου 2 χρόνια αλλα τον 1,5 χρόνο δεν ήξερα το πρόβλημα.

Απο χθές ξεκίνησα πρώτη φορά ενέσεις menopur για 10 μέρες. Η προηγούμενη προσπάθεια ήταν με clomiphene αντέδρασα καλά αλλα αποτέλεσμα μηδέν. Τώρα περιμένω να δω τι θα γίνει με τις menopur (και άν κάνω ωορρηξία απο την αριστερή..).Εσύ έχεις εμπειρία με menopur?Επειδή μιλάς για εξωσωματική,ποσο καιρό προσπαθούσες φυσικά?

 

Καλημέρα και καλή επιτυχία εκ των προτέρων. Προσπαθούμε τα τελευταία 2 χρόνια περίπου. menopur δεν έχω πάρει παρά μόνο puregon κι΄αυτό στα πλαίσια της εξωσωματικής που έκανα τελικά τον Γενάρη αλλά διακόψαμε την προσπάθεια γιατί δεν ανέπτυξα ωοθηλάκια και έτσι δεν έφτασα ούτε καν στην ωοληψία (ουσιαστικά ανέπτυξα αλλά μόνο 4 τα οποία στο τέλος υποχώρησαν). Είχαμε πει με τον γιατρό να στραφούμε στον φυσικό κύκλο αλλά τελικά έχω δρομολογήσει να κάνω λαπαροσκόπηση (για λύση συμφήσεων στις σάλπιγγες) και έτσι προς το παρόν δεν κάνω κάποια άλλη θεραπεία. Για την κλομιφαίνη κτλ και τις ενέσεις που κάνεις τώρα δεν ξέρω πολλά πράγματα γιατί κανένας γιατρός δεν μου σύστησε τέτοιου είδους θεραπεία... μπορείς να μου πεις πάνω κάτω τί περιλαμβάνει αυτό που κάνεις?? αν υποθέτω σωστά μιλάμε για παρακολούθηση κύκλου - ωορηξίας και προγραμματισμένες επαφές έτσι δεν είναι??? σε ρωτάω γιατί πρόσφατα μου συνέβη κάτι πολύ κουλό που με έβαλε σε σκέψεις και σκέφτομαι κι΄εγώ να παρακολουθήσω τον κύκλο μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι το menopur ειναι για δημιουργία περισσότερων ωαρίων αλλα και καλύτερης ποιότητας και είναι πιο εξειδικευμένο απο τα clomiphene.Εντύπωση όμως μου κάνει πως δεν στο έχει προτείνει ο γιατρός σου αλλα προχωρήσατε αμέσως.Τώρα εγω θα κάνω για 10 μέρες τις ενέσεις και την πέμπτη θα πάω να με δει.Μου είπε επίσης ο γιατρός πως με αυτά συνήθως γίνετε ωορρηξία και απο τις 2 σάλπιγγες (πολυ καλό για εμάς..)και αν είμαι έτοιμη θα κάνω pregnyl(για να ''σκάσουν'')και μετά μέσα σε κάποιες ώρες πρέπει να έρθουμε σε επαφή.Ελπίζω να πάμε καλά..αν όχι με αυτό τον τρόπο θα συνεχίζουμε μάλλον.Ευτυχώς έχω πολυ καλό γιατρό και ξέρω οτι είμαι σε καλά χέρια.Είσαι απο Θεσ/νικη?Αν θέλεις σου τον προτείνω.

Link to comment
Share on other sites

ναι το menopur ειναι για δημιουργία περισσότερων ωαρίων αλλα και καλύτερης ποιότητας και είναι πιο εξειδικευμένο απο τα clomiphene.Εντύπωση όμως μου κάνει πως δεν στο έχει προτείνει ο γιατρός σου αλλα προχωρήσατε αμέσως.Τώρα εγω θα κάνω για 10 μέρες τις ενέσεις και την πέμπτη θα πάω να με δει.Μου είπε επίσης ο γιατρός πως με αυτά συνήθως γίνετε ωορρηξία και απο τις 2 σάλπιγγες (πολυ καλό για εμάς..)και αν είμαι έτοιμη θα κάνω pregnyl(για να ''σκάσουν'')και μετά μέσα σε κάποιες ώρες πρέπει να έρθουμε σε επαφή.Ελπίζω να πάμε καλά..αν όχι με αυτό τον τρόπο θα συνεχίζουμε μάλλον.Ευτυχώς έχω πολυ καλό γιατρό και ξέρω οτι είμαι σε καλά χέρια.Είσαι απο Θεσ/νικη?Αν θέλεις σου τον προτείνω.

 

 

Nαι καλή μου θα με ενδιέφερε να μάθω ποιός είναι.. όσον αφορά για το άλλο που αναρωτιέσαι (ότι γιατί κανένας γιατρός δεν πρότεινε αυτή τη θεραπεία) έχει να κάνει με την μία σάλπιγγα που ναι μεν είναι ανοικτή αλλά έχει περικωδωνικές συμφήσεις, πράγμα που στην περίπτωσή μου τουλάχιστον σημαίνει οτι οι κροσσοί (της σάλπιγγας) αδυνατούν να συλλάβουν το ωάριο (όποτε και εάν βγαίνει κάνα καλό δεδομένης και της fsh) από την ωοθήκη...είναι σαν να μην λειτουργεί σωστά τελικά από οτι έχω καταλάβει σήμερα τουλάχιστον γιατί πήγα και σε 3 γιατρούς γι΄αυτό το θέμα ...άλλωστε και ο γιατρός μου είχε πει: ή λαπαροσκόπηση ή εξωσωματική... μην κοιτάς που εγώ διάλεξα την εξωσωματική... έγινε για άλλους λόγους που δεν είναι επί του παρόντος...γι΄αυτό όμως τώρα όπως σου είπα παραπάνω την δρομολόγησα να την κάνω την ρημάδα την λαπαροσκόπηση μπας και ανοίξει λιγάκι και ίσως τότε μπορέσουν να μου εφαρμόσουν και εμένα ανάλογη θεραπεία ... αλήθεια ποιά μέρα του κύκλου ξεκίνησες τις ενεσούλες?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Θα ήθελα πολύ να μάθω αν κάποια κοπέλα έχει μείνει έγκυος με υψηλή FSH... Είτε με φυσιολογικό τρόπο, είτε με σπερματέγχυση, είτε με εξωσωματική... Έχω καταλάβει ότι η συγκεκριμένη ορμόνη είναι καθοριστική για τη γονιμότητα και προβληματίζομαι γιατί η δική μου είναι 19,9 και με άστατο κύκλο... Για πείτε κοριτσάκια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστω κοριτσια που μου απαντησατε.δεν εχω πολυκιστικες.δεν μου εχουν πει κατι τετοιο.staxi εσενα τι ακριβως σου εχουν πει; τι εξετασεις εχεις κανει με αυτην την fsh; εμενα θα τις δει ο γιατρος την τεταρτη.απλα απο αυτα που εχω διαβασει εχω καταλαβει οτι υπαρχει προβλημα και προετοιμαζομαι....

Link to comment
Share on other sites

μου ειπε να επαναλαβω τις εξετασεις και αλλες φορες. το εκανα. παντα ηταν αυτες οι τιμες. μου ειπε για κατι χαπακια από την αμερικη που κατεβαζουν τις τιμες αλλα ειναι λίγο επικινδυνα.......η μονη λυση μου ειπε ειναι τα δανεικα ωαρια....... το σκεφτηκαμε καλα.......πολυ καλα...... μα παρα πολύ καλα...... αποφασισαμε οτι δε θελουμε ξενα....... για παρα πολλους λόγους...........το ξερω ειναι δυσκολη απόφαση αλλα .......οι επιθυμιες μας δε θα γινουν το βασανο της ζωης μας...........οποιος εχει παιδια να τα χαιρεται και οποιος δεν εχει να χαιρεται λεω συνεχεια στον εαυτο μου......αν εχεις καποια αλλη λυση απο το γιατρό σου θα χαιρομουν να μου την ελεγες μηπως και με βοηθησει και μενα ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

μου ειπε να επαναλαβω τις εξετασεις και αλλες φορες. το εκανα. παντα ηταν αυτες οι τιμες. μου ειπε για κατι χαπακια από την αμερικη που κατεβαζουν τις τιμες αλλα ειναι λίγο επικινδυνα.......η μονη λυση μου ειπε ειναι τα δανεικα ωαρια....... το σκεφτηκαμε καλα.......πολυ καλα...... μα παρα πολύ καλα...... αποφασισαμε οτι δε θελουμε ξενα....... για παρα πολλους λόγους...........το ξερω ειναι δυσκολη απόφαση αλλα .......οι επιθυμιες μας δε θα γινουν το βασανο της ζωης μας...........οποιος εχει παιδια να τα χαιρεται και οποιος δεν εχει να χαιρεται λεω συνεχεια στον εαυτο μου......αν εχεις καποια αλλη λυση απο το γιατρό σου θα χαιρομουν να μου την ελεγες μηπως και με βοηθησει και μενα ευχαριστω

 

Καλησπέρα staxi μου! Εσένα ο γιατρός σου ποιος είναι??? Εγώ την Τετάρτη θα πάω στο δικό μου, Ηλίας Μεταξάς λέγεται... Σήμερα πήρα το αποτέλεσμα της ΑΜΗ και είναι 1,78 ng/ml (12,70 pmol/L). Μας είχαν πει κι εμάς την πιθανότητα για δανεικά ωάρια σε περίπτωση κακών αποτελεσμάτων και εγώ με τον άντρα μου ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ.... Με την καμία.... Συμφωνώ απόλυτα μ'αυτά που λες.... Έχεις πάρει δεύτερες και τρίτες γνώμες γιατρών??? Εμείς το ψάχνουμε.... Δεν μπορεί από μία "στραβή" τιμή οποιασδήποτε ορμόνης να σου λέει ο άλλος για υπογονιμότητα και δανεικά ωάρια.... Και τελος πάντων, δεν θα τρελαθούμε κιόλας... Αν είναι νά'ρθει, θά'ρθει....

Link to comment
Share on other sites

voula71, ok τα μεχρι στιγμής αποτελεσματα των ορμονών δεν είναι ενθαρρυντικά. Για να βγαλεις πιο ασφαλή συμπεράσματα θέλεις 3 μηνών εξετασεις. Για διέγερση με αυτά τα αποτελέσματα είναι απαγορευτικά τα πράγματα. Ομως υπάρχουν και οι φυσικού κύκλοι. Επειδή δεν έχεις κανει καμια ουσιαστικά προσπάθεια μπορείς να το παλέψεις με φυσικούς κύκλους με τους οποίους έχουν πετυχει πολλές. Συζήτα το με το γιατρό σου. Τα δανεικά είναι εκει και δεν χανονται. Οποτε θελεις τα έχεις.

 

Τώρα σε ό,τι αφορά τις ορμονικές ύπάρχουν τα DHEA τα οποία δεν ξερω τί αποτελεσματα δίνουν για υψηλές FSh αλλά υπαρχουν και οι εναλλακτικές λύσεις όπως ομοιοπαθητική. Επίσης βοτανα σε χαπια τύπου agnus castus. Παλεψε το με αυτά και με φυσικούς κύκλους και θα πανε όλα καλά.

 

Staxi, δεν ξερω την περιπτωση σου αλλά ίσως και συ μπορεις να βοηθηθεις εναλλακτικά

Link to comment
Share on other sites

MarianS καλημερα! σε ευχαριστω για αυτα που μου εγραψες.η ομοιοπαθητικη βοηθαει ψυχολογικα,η σου δινουν και φαρμακα για τις ορμονες; φανταζομαι και εγω οτι θα μου πει ο γιατρος να τις επαναλαβω τις εξετασεις, για να δει και στους αλλους κυκλους τι αποτελεσματα θα εχω. οσο για τους φυσικους κυκλους δεν εχω ιδεα.δεν ξερω την διαδικασια. μακαρι να μου προτεινει κατι τετοιο ο γιατρος( αν μας παιρνει δηλ.)φιλια και περημενω νεα σου.

Link to comment
Share on other sites

Voula71 η ΑΜΗ σου είναι καλη και δεν συνάδει με την fsh σου. Και αφού έχεις αστατο κύκλο πιστεύω ότι ημετρηση της είναι λανθασμένη. Επανέλαβε Fsh lh E2 δευτερης μέρας σε ένα αξιόπιστο μικροβιολογικο και θα δεις ότι πρόκειται για λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Voula71 η ΑΜΗ σου είναι καλη και δεν συνάγεται με την fsh σου. Και αφού έχεις αστατο κύκλο πιστεύω ότι ημετρηση της είναι λανθασμένη. Επανέλαβε Fsh lh E2 δευτερης μέρας σε ένα αξιόπιστο μικροβιολογικο και θα δεις ότι πρόκειται για λάθος.

 

Κι εγω υποψιαζομαι κατι τετοιο γιατι με FSH 19,9 που εχω, θα επρεπε η ΑΜΗ να ειναι πολυ χαμηλη.... Τις πρωτες εξετασεις τις εκανα στο ΡΕΑ και τις δευτερες στο ΛΗΤΩ, οποτε πιστευω να μην εχουν γινει λαθη στις μετρησεις... Εσυ που τις εχεις κανει??

Link to comment
Share on other sites

Voula71 πιστευω οτι το πιο αξιοπιστο μικροβιολογικο ειναι η βιοιατρικη.

 

Εχεις κανει δυο φορες μετρηση της fsh και βγηκε ψηλη? Οι αλλες ορμονες σου πως ειναι? Παντως αν η ΑΜΗ σου ειναι αυτη που γραφεις η fsh σου επρεπε να ειναι κατω απο 10....

 

Ή η AMH σου ειναι λαθος ή η fsh . Γιαυτο σου εγραψα και πριν οτι δεν μπορει να βγει συμπερασμα απο τις μετρησεις σου. Δηλ ενω απο την ΑΜΗ σου συναγεται οτι εχεις καλο αποθεμα ωαριων, απο την fsh σου συναγεται οτι εχεις μικρο αποθεμα. Βρες πιο ειναι λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Voula71 πιστευω οτι το πιο αξιοπιστο μικροβιολογικο ειναι η βιοιατρικη.

 

Εχεις κανει δυο φορες μετρηση της fsh και βγηκε ψηλη? Οι αλλες ορμονες σου πως ειναι? Παντως αν η ΑΜΗ σου ειναι αυτη που γραφεις η fsh σου επρεπε να ειναι κατω απο 10....

 

Στην πρώτη εξέταση στο ΡΕΑ η FSH μου βγήκε 3,6 αλλά είχα Ε2 256... Όταν έχεις υψηλή Ε2, σου "κρατάει" την FSH χαμηλά... Στη δεύτερη εξέταση στο ΛΗΤΩ, βγήκε η FSH 19,9 και η Ε2 κανονική... Κι εγώ έχω σκεφτεί αυτό που λες για την ΑΜΗ...

Πάντως τρεις γιατροί ως τώρα (συν ένας καρδιολόγος του άντρα μου) μας είπαν "μακρυά από Βιοιατρική"....

Link to comment
Share on other sites

γιατι σας το ειπαν αυτο? το αιτιολογησαν? Εγω εχω κανει εξετασεις σε διαφορα μικροβιολογικα και κατα την αποψη μου το χειροτερο ειναι ο βιοτυπος. Μου βγαλαν κατι εξετασεις ασχετες. Αφου καποια στιγμη σκεφτηκα να τους κανω μηνυση.

Δεν εχω ακουσει αλλη φορα αρνητικα σχολεια για την βιοιατρικη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...