Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανακοίνωση εγκυμοσύνης στον εργασιακό χώρο


Recommended Posts

πότε είναι καλύτερο να πεις τα νέα στους συναδέλφους και στον διευθυντή;

 

φαντάζομαι ακολουθεί και συζήτηση με τον διευθυντή, (που την καραβαριέμαι)

 

εσείς τι κάνατε; ή τι θα κάνετε;

 

Μαρία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγώ το είπα πρώτα στον διευθυντή μου και μετά στους συναδέλφους γύρω στον 3ο μήνα.βέβαια δουλεύω σε σχολείο και δεν θα δημιουργούσα πρόβλημα π.χ. να φύγω πριν την ώρα μου.καλό είναι να το ξέρουν οι γύρω σου γιατί σε προσέχουν.εμένα για παράδειγμα όποτε πηγαίναμε μακρινους περιπάτους με τα πόδια με μετέφερε αυτοκίνητο.επίσης κόψανε το κάπνισμα στο γραφείο.

Link to comment
Share on other sites

αν δουλευα στο δημοσιο θα το λεγα απο την πρωτη μέρα.Αν δουλευα σε ιδιωτικό με ασφαλειες και ηταν κυριλέ η δουλειά θα το ελεγα κατα τον 3ο μηνα,αν ήταν ιδιωτικο χωρις ασφάλεια θα εκανα την πάπια μέχρι να με παρουν χαμπαρι να με απολυσουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατ αρχας με το καλο να υποδεχθειτε το νεο μελος. :D

Οσον αφορα το ποτε το λες θα σου ελεγα οτι εξαρταται απο το τι βλεπεις σε αυτην την δουλεια. Πιστευεις θα υπαρξει προβλημα? Θα υπαρχουν καταστασεις που θα δημιουργησουν προβληματα στην κατασταση σου? (πχ νευρικες και αγχωτικες καταστασεις)

 

Απο την αλλη βεβαια αν το αργησεις πολυ ισως χτυπησει ασχημα (οτι και καλα το εκρυβες κλπ). Εγω θα πηγαινα με ενα κουτι γλυκα στην δουλεια και θα το ανακοινωνα με πανηγυρισμο (πλεον εμαθα να τους γραφω) . Μια καινουργια ζωη ερχεται. Η ξινιλα οσων δεν αντεχουν στο λαιμο τους :D:D

Και παλι με το καλο. :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν χρειστηκε να το πω,μαθευτηκε σιγα-σιγα :D το ειπα μονο μεσα στο γραφειο και συγκεκριμενα σε ενα ατομο μονο και μονο επειδη καπνιζε με τον εξης τροπο:

εχω ενα δυσαρεστο και ενα ευχαριστω νεο,για εννεα μηνες θα πρεπει να σταματησεις το καπνισμα :lol::lol::lol: και οχι μονο το σταματησε αλλα δεν εχει ξανακαπνισει μεσα εδω και 2 χρονια :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είπα αμέσως μόλις το έμαθα στο αφεντικό μου, κυρίως λόγο του ότι γινόντουσαν πολλές αλλαγές μέσα στην εταιρεία και ήθελα να ξέρω τι μου γίνεται και στον 3ο μήνα το ανακοίνωσα στους συναδέλφους μου. Πάντως κάθε φορά που είναι να κάνω τις απαραίτητες διαδικασίες-ερωτήσεις (πχ. χαρτιά, έγγραφα, άδεια) μέσα στην εταιρεία, όσον αφορά την εγκυμοσύνη, έχω έναν φόβο, μην τυχών μου πουν κάτι ή γίνει κάτι, γιατί όσο κι αν όλοι δείχνουν οτι χαίρονται, ξέρω ότι δεν είναι και το καλύτερο τους να εγκυμονείς μέσα στον χώρο εργασίας, όσων αφορά την απόδοση σου κυρίως (λες και είμαστε άρρωστες και δεν μπορούμε να δουλέψουμε), όπως και όσων αφορά τις άδειες και κυρίως την μεγάλη άδεια κυήσεως που δικαιούμαστε για 4 μήνες. Κατά τα άλλα όλοι αναρωτιόμαστε γιατί δεν κάνουν παιδιά τα νέα ζευγάρια!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ δουλέυω σε φροντιστήριο αγγλικών. Το 2ο μου γεννήθηκε Νοέμβριο και συνέπεσε περίπου με την μετακόμιση μη στα Ιωάννινα. Οπότε το Σεπτέμβρη του 2006 που αρχίζει η σχολική χρονιά δεν εργάστηκα. Ποιός θα μέ έπαιρνε αφού θα γεννούσα σε 2 μήνες μετά την αρχή της σχολικής χρονιάς; Αν και δύσκολο να βρεις δουλειά στη μέση της χρονιάς ήμουν τυχερή και βρήκα το Μάρτιο του 2007. Τον Ιούνιο μου είπαν οτι θα με ξαναπροσλάβουν το Σεπτέμβρη (είναι με συμβάσεις αυτή η δουλειά ). 25 Ιουλίου ανακάλυψα οτι είμαι έγκυος και 4 μέρες αργότερα το ανακοίνωσα. Το αποτέλεσμα ήταν φυσικά να μου πουν οτι θα αποφασίσουν το Σεπτέμβρη και τελικά ευτυχώς θα με ξαναπροσλάβουν αλλά με πάρα πολύ λίγες ώρες (οι καθηγητές είναι ωρομίσθιοι). Τουλάχιστον θα με προσλάβουν! Αλλά εννοείται οτι θα δουλεύω μέχρι τελευταία στιγμή χωρίς άδεια και οτι θα γυρίσω περίπου 10 μέρες μετά τη γέννα. Βέβαι την ιστορία την έχω ξαναζήσει γιατί έτσι ακριβώς έγινε και με το πρώτο μου. Είχα ΠΗΤ 9 Μαϊου και δούλευα μέχρι και 9 Μαϊου. Τελικά γέννησα στις 15 Μαϊου. Το θέμα είναι οτι ενώ σύμφωνα με το νόμο δεν κωλύεται η πρόσληψη εγκύου και δεν γίνεται και κάτι που να δίνει ένα κίνητρο στον εργοδότη να προσλάβει μια έγκυο. π.χ μερική απαλλαγή από ασφαλιστικές εισφορές, κάτι τέλος πάντων.

v67qp3.pngoKmPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ στον 3ο. Γενικά το έχω σαν τακτική να το λέω στον 3ο, όχι μόνο στη δουλεια αλλά και σε συγγενείς και φίλους.

Στην δουλειά μου δεν υπήρξε ποτέ κανένα πρόβλημα. Το πήραν πάρα πολύ καλά, με προσέχανε και με στηρίξανε.

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Eγω στη 1η το είπα μετά την αυχενική, και το πήραν βαρεως οπως εχω πει σε άλλο topic!!και να φανταστείς ότι δεν πηρα ούτε μια μέρα αδεια, ούτε ώρα!!!μέχρι τελευταια στιγμή δουλευα full!!!

Τωρα για τη 2η θα ακολουθήσω την ίδια τακτική...θα το πω μετα την αυχενική αλλά αν με ζορίσουν και πολύ θα τους αλλάξω τα φωτα στις αδειες!!!

Για πείτε καμιά ιδεα πως να το πω???

Link to comment
Share on other sites

Με πανηγυρισμο και αναισθησια. Παρε το αιμα σου πισω τωρα που εμαθες πια :lol::lol: . Κερασε ολο τον κοσμο και κανε γλεντακι .

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Με πανηγυρισμο και αναισθησια. Παρε το αιμα σου πισω τωρα που εμαθες πια :lol::lol: . Κερασε ολο τον κοσμο και κανε γλεντακι .

 

Συμφωνω!!Κι εγω στο επομενο ετσι θα κανω!

 

Εγω δουλευω σε τραπεζα,το ειπα πρωτα στην κοπελα που ειμαστε στο ιδιο γραφειο και σιγα-σιγα το ειπα στο διευθυντη και σε ολους μεσα σε λιγες μερες (πριν το δευτερο μηνα).Αλλα επρεπε να το κανω σε στυλ γλεντιου,μου αρεσε η ιδεα!! :wink:

 

Μια κοπελα δεν το ειχε πει σε κανεναν μας μεχρι που αρχισε να φαινεται η κοιλια καπου στο 4ο-5ο μηνα :shock: .Εκανε πολυ ασχημη εντυπωση πρεπει να πω.... :?

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ και εγώ να πας με ένα τεράστιο χαμόγελο και να κεράσεις όλο τον κόσμο λέγοντας πόσο χαρούμενη είσαι. Εγώ επειδή με ζόρισαν τους την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια μέχρι που γέννησα......... έκαναν να με δουν περίπου 8 μήνες :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως ο διευθυντής πρέπει να το μάθει αμέσως για να μας συμπεριφερθεί ανάλογα ή για να βρει αντικαταστάτη εγκαίρως, κλπ. . Οι υπόλοιποι συνάδελφοι να μην συμπεριφέρονται λες και θα "φορτωθούν" τη δουλειά μας αλλά να ξέρουν πως είτε πέρασαν είτε θα περάσουν από τη θέση μας. Είτε εργασία στο δημόσιο είτε στον ιδιωτικό τομέα το μόνο σίγουρο είναι πως το παιδί χρειάζεται όλες τις ώρες τη μητέρα του.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

MissMarple, αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα θα περάσεις πολύ ήρεμα την εγκυμοσύνη σου . θα ξεκουραστείς και θα για τελευταία πια φορά θα έχεις χρόνο για τον εαυτό σου...βόλτα ,διάβασμα, σινεμά.... γιατί μετά από λίγουσ μήνες.......όλα θα αλλάξουν....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που σταμάτησα όταν είχα μπεί στον όγδοο και βέβαια σε αυτό το μήνα έχεις βαρύνει πολύ και ήταν Ιούλιος είχα τρελαθεί στην ζέστη και ήμουν όλη την μέρα κλεισμένη μέσα και βαρέθηκα...ειχε τόση ζέστη που δεν τολμούσα να πάω κάπου...άσε τα νεύρα και την γκρίνια...βέβαια τώρα δεν κάνει ζέστη αλλά δεν προλαβαίνω... :wink::P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια χαrα,

 

ειμαι ενας υποψηφιος μπαμπας.

Μια ερωτηση. Ποσο καιρο εχει διορια μια εγκυμονουσα να ενημερωσει την δουλεια της οτι... ειναι εγκυος?

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και με το καλο το μωρακι σας.

Εγω και τις 2 φορες το ανακοινωσα στους αμεσους προισταμενους μου μολις το εμαθα για παν ενδεχομενο.Ειμαι της γνωμης οτι οι καλοι λογαριασμοι κανουν τους καλους φιλους.Βεβαια εγω δεν ειχα θεμα με εργοδοτη.

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και με το καλο το μωρακι σας.

Εγω και τις 2 φορες το ανακοινωσα στους αμεσους προισταμενους μου μολις το εμαθα για παν ενδεχομενο.Ειμαι της γνωμης οτι οι καλοι λογαριασμοι κανουν τους καλους φιλους.Βεβαια εγω δεν ειχα θεμα με εργοδοτη.

 

Σε ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση.

Κι εγω ειμαι της ιδιας αποψης. Απλα θελουμε να ειμαστε σιγουροι οτι ολα πανε καλα και μετα να το ανακοινωσουμε (αυτο ισχυει και για φιλους-γνωστους).

Εννοω αν υπαρχει καποιο χρονικο περιθωριο και ΠΟΙΟ ειναι αυτο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...