Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΑΠΟΛΥΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΟΥ 18ΜΗΝΟΥ;


Recommended Posts

Καλησπέρα και απο εμένα θα ήθελα να κάνω και εγω κάποιες ερωτήσεις σε πρίπτωση που μπορεί κάποιος να με ενημερώσει. Είμαι έγκυος στον τρίτο μήνα είμαι μοναδική υπάλληλος στην επιχείρηση. Έχω σκοπό να πάρω όλες τις νόμιμες άδειες που δικαιούμαι και σαν σκεπτικό υπήρχε επειδή δυστυχώς δεν έχουμε καμία βοηθεία σχετικά με το οταν γεννηθεί το μωράκι μας το καλύτερο για εμένα θα ήταν μετα το 6μηνο του ΟΑΕΔ και χωρίς να χρησιμοποιήσω το μειωμένο ωράριο να μου γίνει απόλυση ώστε να μπορέσω να κάτσω σπίτι να μεγαλώσω το παιδακι μου και παράλληλα να έχω και την χρηματική βοήθεια απο το ταμείο ανεργείας. Εδω να σημειωσω πως κατέληξα σε αυτή την σκέψη γιατι το ωράριο που δουλεύω ειναι πρωι και βράδυ και ο μισθός που παίρνω είναι πιο κάτω απο το επίδομα του οαεδ, ακόμα δλδ και να ήθελα να προσλάβω κάποια κοπέλα για βοήθεια τουλάχιστον τις πρωινες ώρες χρηματικά δεν με συμφέρει. Θα ήθελα όμως να ρωτήσω εαν τελικά μ πορεί να γίνει απόλυση ακόμα κ αν δεν εχει περασει το 18μηνο προστασίας, μια απόλυση ουσιαστικά συμφωνημένη μεταξύ εμου και του εργοδοτη ή γίνεται αυταπάγγελτα καταγγελία οπότε δεν μπορεί να υπάρξει απόλυση και ύστερα θα ήθελα να ρωτήσω εαν γίνει απόλυση μετά την άδεια λοχείας και το 6μηνο του ΟΑΕΔ θα έχω κάποιο πρόβλημα σχετικά με τα ένσημα και μπορεί να μην πάρω καν το επίδομα ανεργείας;;;

 

Ελπίζω να μην σας μπερδεψα ετσι οπως τα γραφω απλα είμαι κάπως αγχωμενη . Κάθε γνωμη θα ειναι πολύτιμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...