Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

οταν δεν πληρωνει ο εργοδοτης...


Recommended Posts

Νομίζω ότι είναι πολύ συχνό φαινόμενο τελευταία.....ξερει κανείς τι δικαιωματα έχουν οι εργαζόμενοι πάνω σαυτό κ πως μπορούν να διεκδικήσουν τα λςφτα τους; οταν κάποιος δουλεύει 5 κ 6 μήνες απληρωτος τι μπορεί να κάνει; κ αν παραιτηθεί θα πάρει τα λεφτά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τα δεδουλευμένα τα δικαιούσαι είτε παραιτηθείς είτε όχι. Το θέμα είναι ότι για να τα πάρεις πρέπει ο εργοδότης να έχει να στα δώσει. Αν δεν έχει (π.χ. η εταιρία πέσει έξω) τότε είτε τα δικαιούσαι είτε όχι, το ίδιο και το αυτό. Παρά του μη έχοντος...

 

Αν δεν πληρώνεσαι αλλά πιστεύεις πως η εταιρία έχει χρήματα, μπορείς να κάνεις εξώδικο στον εργοδότη. Συμβουλεύσου δικηγόρο για τα περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι πολύ συχνό φαινόμενο τελευταία.....ξερει κανείς τι δικαιωματα έχουν οι εργαζόμενοι πάνω σαυτό κ πως μπορούν να διεκδικήσουν τα λςφτα τους; οταν κάποιος δουλεύει 5 κ 6 μήνες απληρωτος τι μπορεί να κάνει; κ αν παραιτηθεί θα πάρει τα λεφτά;

 

Καλησπερα nanana!

Ομοιως,ζω την ιδια κατασταση!6 μηνες εγω!Μεσω δικηγορου κανεις επισχεση εργασιας!Το ποτε θα τα παρεις ομως ειναι στο θεμα του εργοδοτη σου!Επειδη και στην προηγουμεη δουλεια μου αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα,εχουν να πληρωθουν απο το 2010(:shock:!!!!!!!!!!!!!),εμαθα πως μια κοπελα εκανε επισχεση εργιασιας αφου παραιτηθηκε και τωρα περνει τα λεφτα της λιγα λιγα,μεσω φυσικα διξηγορου!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εσύ εχεις κάνει κατι; πρέπει να παραιτηθεί κάποιος για να υο κάνει αυτό; κ μήπως ξέρεις αν είναι χρονοβόρα διαδικασία κ αν κοστίζει πολύ;

Link to comment
Share on other sites

'Οχι βρε κοριτσια, δεν παραιτεισαι για να κανεις επισχεση!

 

nanana πρώτα θα πας να κανεις καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας της περιοχής σου. Εκεί θα σου δωσουν και εντυπα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για την επίσχεση. Δεν ειναι και τιποτα ιδιαίτερο η επισχεση, ενα χαρτί που λεει ότι η υπάλληλος ταδε που εργάζεται στον τάδε εργοδότη από την τάδε ημερομηνία, με ταδε μισθό, δεν εχει λαβει τον μισθό της για τόσους μήνες (το λιγοτερο 3 μήνες, για να μπορείς να κανεις επισχεση) δλδ οφειλονται συνολικά τόσα χρήματα και συνεπώς "εγω ο εργαζομενος, με επιφυλαξη όλων των νομιμων δικαιωμάτων μου, προχωρώ σε επίσχεση εργασίας, εως ότου λάβω τους δεδουλευμένους μισθούς μου" ή καπως ετσι. Μπορείς να το δώσεις η ίδια στον εργοδότη ή να το δώσεις σε εισαγγελικό επιμελητή να το παραδωσει (θα στο πρότεινα, 30 ευρώ κοστίζει) και να ζητησεις και αντίγραφα (επικυρωμενα) τουλαχιστον 2, το ενα θα το πας στην επιθεώρηση να το καταθεσεις και να παρεις και αριθμό πρωτοκόλλου. Ο εργοδότης κατα τη διαρκεια της επισχεσης δεν μπορεί να σε απολύσει, εσύ δεν χρειάζεται να πηγαίνεις στην εργασία σου, αλλά και επιπλεον μπορείς να βρεις άλλη δουλειά, χωρίς να χασεις τα δικαιώματά σου απ την πρωτη. Βεβαια αν ο πρωτος εργοδότης σε καλεσει και σε εξοφλήσει, εισαι υποχρεωμένη να γυρίσεις. Επίσης ο εργοδότης δεν εχει το δικαίωμα να σου ζητήσει να επιστρέψεις αν δεν σε εξοφλήσει (ακομα και αν σου δωσει ενα μερος μονο των οφειλων), αλλά αν σε εξοφλήσει εχει το δικαίωμα να σε απολύσει. Και κατι ακομα, μπορείς αν θες να καταθεσεις την επισχεση στον οαεδ και να παρεις επιδομα ανεργίας για ενα χρονικό διαστημα (το πόσο, το κρινει ο οαεδ, αναλογα την περίπτωση).

Για να μην θεωρηθεί η επίσχεση καταχρηστική, πρεπει να εισαι απλήρωτη τουλαχιστον 3 μήνες, να μην συντρέχει θεμα υγείας του εργοδότη (πχ ενας εργοδότης για 10 χρόνια καλοπληρωτης που του ετυχε κάτι και καθυστερησε 2 μισθούς, δε νοείται να κανεις επισχεση) και επιπλεον πρεπει να μπορεις να αποδειξεις ότι ενημερωσες τον εργοδότη για τις προθεσεις σου, οποτε πρεπει πας στην επιθεωρηση να κανεις καταγγελια και να γραψεις επανω στο χαρτί της καταγγελίας ότι αν δεν πληρωθείς πχ μεχρι τελος του μηνα, θα κανεις επισχεση εργασίας. Απλά ειναι.

Γογλαρισε λιγο, θα βρεις πολλές πληροφορίες για την επισχεση.

Καλά ξεμπερδέματα, been there! :-(:?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...