Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δώρο Χριστουγέννων


Recommended Posts

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα στο parents.gr

 

Θα ήθελα να με βοηθήσετε αν γνωρίζετε. Η γυναίκα μου γέννησε 9/10/2011. Είχε σταματήσει απο τον Αύγουστο και δεν έχει ξεκινήσει ακόμα το εξάμηνο του ΟΑΕΔ. Απο το ΙΚΑ πήρε όλα τα επιδόματα και το βοήθημα τοκετού κλπ...

 

Να επισημάνω ότι είναι στον ίδιο εργοδότη τα τελυταία 9 χρόνια.

 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

 

1. Φέτος λοιπόν τα Χριστούγεννα, θα πάρει δώρο απο τον εργοδότη της και αν ναι, δικαιούται ολόκληρο δώρο???

2. Εκτός απο το μισθό που θα παίρνει απο τον ΟΑΕΔ για 6 μήνες, δικαιούται και κάποιο επίδομα του ΟΑΕΔ???

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Γρηγόρης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


 

1. Φέτος λοιπόν τα Χριστούγεννα, θα πάρει δώρο απο τον εργοδότη της και αν ναι, δικαιούται ολόκληρο δώρο???

 

Το δωρο που θα πάρει η συζυγος απο τον εργοδοτη της θα υπολογιστει εως την ημερομηνια λήξης της αδεια λοχείας (δλδ ως 9/12 αν δεν κανω λάθος) Επειδη κι εγω γεννησα πάνω κατω την ιδια περιοδο, μετα την αδεια λοχείας πηρα και το υπολοιπο της κανονικης μου αδειας και ετσι το δωρο Χριστουγεννων ηταν ολοκληρο.Εκανα χρηση της αδειας του ΟΑΕΔ απο 1/1.

Αν ξεκινησει κατευθειαν η αδεια του ΟΑΕΔ το ΔΧ θα δοθει και απο τους φορείς αναλογικά, δλδ εως 9/12 απο τον εργοδοτη και απο 10/12 απο τον ΟΑΕΔ

 

 

2. Εκτός απο το μισθό που θα παίρνει απο τον ΟΑΕΔ για 6 μήνες, δικαιούται και κάποιο επίδομα του ΟΑΕΔ???

 

Δικαιουται δωρο Πασχα που θα το παρει αποκλειστικα απο τον ΟΑΕΔ και επιδομα αδείας

 

Να σας ζησει το μωρακι!!!

BagRp2.png Spetp2.png ...έρχεται και ο τρίτος της παρέας!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ να σας ζησει το μωρακι σας

αν ειχε παρει ανναρωτικη πριν την αδεια εγκυμοσυνης θα παρει απο το ικα τον καιρο που ητν σε αναρωτικη κ απο τον εργοδοτι.

Εγω ειμαι σε αναρωτικη απο 1/8 και θα παρω δωρο απο τον εργοδοτι μεχρι κ 1/8 τα υπολοιπα απο το ικα

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σας,

θα ηθελα να σας ρωτησω κι εγω με την σειρα μου σχετικα με το δωρο των Χριστουγεννων

πως μπορω να το υπολογισω.Δουλεψα απο 1/1/2011 εως 30/9/2011 ,τους 5 μηνες 8ωρο και τους 3 4 ωρο...Ποσο θα παρω περιπου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ να σας ζησει το μωρακι σας

αν ειχε παρει ανναρωτικη πριν την αδεια εγκυμοσυνης θα παρει απο το ικα τον καιρο που ητν σε αναρωτικη κ απο τον εργοδοτι.

Εγω ειμαι σε αναρωτικη απο 1/8 και θα παρω δωρο απο τον εργοδοτι μεχρι κ 1/8 τα υπολοιπα απο το ικα

΄

 

αστερούλα, ποιά είναι η διαδικασία για να πάρεις το δώρο που αντιστοιχεί στις αναρρωτικές από το ΙΚΑ? θέλει χαρτία?

Nj54p3.png

UMtGp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παλι νομιζω πως το δωρο χριστουγεννων κ πασχα δινεται ολοκληρο οπως και αν δεν υπηρχε εγκυμοσυνη στη μεση, γιατι η εγκυμοσυνη δε θεωρειται ασθενεια η οτ ι ελειψες ανευ αποδοχων η οτιδηποτε. αυτο το λαθος μου το χαν κανει με το δωρο του πασχα και μου το χαν δωσει σαν να ειχα παρει αναρρωτικη πολλων μηνων. ο λογιστης μου ομως με ενημερωσε πως αυτο ειναι λαθος και το δωρο το παιρνουμε κανονικα!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

΄

 

αστερούλα, ποιά είναι η διαδικασία για να πάρεις το δώρο που αντιστοιχεί στις αναρρωτικές από το ΙΚΑ? θέλει χαρτία?

 

τιποτα δεν χρειαζετε μονο το βιβλιαρριο του ικα πας στις παροχες κ λες οτι θελεις να σου βαλουν το δωρο.

εγω πηγα 16 του μηνα κ θα μου τα βαλουν 1/1

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι νομιζω πως το δωρο χριστουγεννων κ πασχα δινεται ολοκληρο οπως και αν δεν υπηρχε εγκυμοσυνη στη μεση, γιατι η εγκυμοσυνη δε θεωρειται ασθενεια η οτ ι ελειψες ανευ αποδοχων η οτιδηποτε. αυτο το λαθος μου το χαν κανει με το δωρο του πασχα και μου το χαν δωσει σαν να ειχα παρει αναρρωτικη πολλων μηνων. ο λογιστης μου ομως με ενημερωσε πως αυτο ειναι λαθος και το δωρο το παιρνουμε κανονικα!

 

οταν εισαι σε επαπειλουμενη αδεια παιρνεις αναλογικα ειτε απο το ικα ειτε απο εργοδοτη

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...