Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναζήτηση παιδικών σταθμών στην Κηφισιά


Recommended Posts

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο λόγος για τον οποίο γράφω αυτό το μήνυμα είναι για να μοιραστώ τις εμπειρίες 2 περίπου ετών με όσους ενδιαφέρεστε να στείλετε το παιδάκι σας σε κάποιο παιδικό σταθμό στην Κηφισιά. Αναφέρομαι στο Τρενάκι μας που βρίσκεται στην Μητροπολίτου Ιακώβου και είναι η δεύτερη χρονιά που στέλνω εκεί την κορούλα μας. Έχω τις καλύτερες εντυπώσεις έχοντας κάνει έναν συνειδητό συμβιβασμό στις εγκαταστάσεις του σταθμού. Όμως από την πρώτη στιγμή που πήγα κατάλαβα ότι πρόκειται για ένα ¨τίμιο¨σχολείο και αυτό είναι. Δεν σου παρουσιάζουν κάτι διαφορετικό από αυτό που είναι και αυτό από μόνο του είναι ικανό για να σε πείσει. Η κορούλα μου ξυπνάει κάθε πρωί και είναι πολλή χαρούμενη που θα πάει σχολείο και αν αρρωστήσει και την κρατήσουμε σπίτι της λείπει πολύ. Ο σταθμός είναι σαν μία μικρή οικογένεια. Αγαπούν τα παιδιά, τα φροντίζουν, τα προσέχουν, σε ενημερώνουν για τα πάντα, δεν μου την έφεραν ποτέ λερωμένη, βρεγμένη ή αφρόντιστη, δεν την πίεσαν ποτέ για την πάνα αντιθέτως την βοήθησαν για να την κόψει πολύ ομαλά και χωρίς ατυχήματα, μαθαίνουν πολλά πράγματα αλλά για μένα το πιο βασικό για αυτή την ηλικία είναι ότι νιώθουν τα παιδιά πολύ άνετα στο χώρο και το σχολείο είναι για αυτά η προέκταση του σπιτιού τους χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν τους μαθαίνουν ότι στο σχολείο υπάρχουν κανόνες που πρέπει να ακολουθούν. Έχουν καλό φαγητό και πολλές φορές η κόρη μου μου λέει ότι το φαγητό του σχολείου είναι πιο νόστιμο από του σπιτιού μας. Τα δίδακτρά του είναι πολύ λογικά και γενικά πιστεύω πως αξίζει αν του δώσετε μία ευκαιρία γιατί αυτά τα χρόνια για μένα είναι τα πιο σημαντικά για τα παιδάκια μας και είναι σημαντικό να τα διανύσουν σε έναν παιδικό σταθμό που θα είναι χαρούμενα, θα μάθουν και ταυτόχρονα θα παίρνουν αγάπη από τις δασκάλες τους και τους υπεύθυνους του σταθμού.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το μόνο που ξέρω είναι πίσω από το γηροκομείο στην Κηφισίας (περιοχή Ν.Φιλοθέη Αμπελοκήπων)

 

http://montessoriani.gr/

 

Καλημερα! Ενδιαφερομαι για το learning steps στην Κηφισια. Εχετε γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας.

 

έχω ενθουσιαστεί απο τη θεωρία του μοντεσσοριανού συστήματος και σκέφτομαι να γράψω την 2,5 χρονών κόρη μου σε κάποιο παιδικό σταθμό που να εφαρμόζει σωστά το σύστημα αυτό.

 

μήπως έχει κανείς εμπειρία απο τέτοιο σταθμό στην περιοχή μαρούσι, κηφισιά?

 

εχω διαβάσει για το learning steps αλλά δεν έχω ακούσει εντυπώσεις απο κανέναν.

 

θα εκτιμούσα πάρα πολύ οποιαδήποτε βοήθεια καθώς είμαι λίγο στο σκοτάδι.

 

στα μοντεσσοριανά της βαρυμπόμπης που πήγα δε μου φάνηκαν πολύ προετοιμασμένοι για τόσο μικρά παιδάκια.

 

σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά

 

Καλημερα! Μηπως εχετε αποψη για το learning steps στην Κηφισια?Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα την άποψή σας (κατά προτίμηση από προσωπική εμπειρία) για τους παρακάτω σταθμούς στην Κηφισιά:

Natassa's Babyland

Froelen

Learning Steps

 

Αν έχετε να προτίνετε και κάτι άλλο ευπρόσδεκτο. Θέλω να πάω το κοριτσάκι μου από Σεπτέμβριο που θα είναι 21 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας μανούλες!

Έχω ένα κοριτσάκι 2 ετών κι ένα αγοράκι 3 ετών και ψάχνω επειγόντως για βρεφονηπιακό σταθμό. Μένω Λυκόβρυση και με ενδιαφέρουν όλες οι γύρω περιοχές, Πεύκη, Ηράκλειο, Κηφισιά, Μεταμόρφωση κτλ.

Έχω δει το τσίλλερ, μήπως έχει πάει κάποια μαμά να μου περισσότερα; Το Λαμπετώ μου είπε ότι δεν έχουν θέσεις και έχω ακούσει καλά για το Χρώματα και μουσική. Σας παρακαλώ, βοηθήστε με!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες!

Έχω ένα κοριτσάκι 2 ετών κι ένα αγοράκι 3 ετών και ψάχνω επειγόντως για βρεφονηπιακό σταθμό. Μένω Λυκόβρυση και με ενδιαφέρουν όλες οι γύρω περιοχές, Πεύκη, Ηράκλειο, Κηφισιά, Μεταμόρφωση κτλ.

Έχω δει το τσίλλερ, μήπως έχει πάει κάποια μαμά να μου περισσότερα; Το Λαμπετώ μου είπε ότι δεν έχουν θέσεις και έχω ακούσει καλά για το Χρώματα και μουσική. Σας παρακαλώ, βοηθήστε με!

Hoop καλωσηρθες στην παρεα και να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!

Εαν σε ενδιαφερει και το Μαρούσι ως περιοχη, σου προτεινω εναν παιδικο σταθμο που πανε 2 γνωστοί μου τα παιδάκια τους, εχουν μεινει παρα πολύ ικανοποιημένοι ,και μου εχουν πει τα ιδια και οι δυο (δεν γνωριζονται μεταξυ τους, οποτε αυτο ειναι καλο σημαδι ως προς τις πληροφορίες τους ;)).

Λεγεται Elmina's Baby College και ειναι στο κεντρο, κοντα στο σταθμο του τρενου, κανουν πολλες ενδιαφερουσες δραστηριοτητες,και πρωτοτυπες, εχουν προγραμμα που βασίζεται στη θεατρικη αγωγή, ξενη γλωσσα , κα..

Απο τιμές ειναι πολύ λογικές , εαν καταλαβα καλά ξεκινούν από 200?/μήνα , αλλά θα γνωριζω περισσοτερα σε 2 βδομάδες, που εχω ραντεβού με την υπευθυνη (κοιτάω σταθμούς για του χρόνου, που θα στείλω τη δική μου..)

Το Τσιλλερ πως σου φανηκε; Εχω ακουσει θετικα σχολια αλλα δεν εχω προσωπικη αποψη.

Λαμπετώ πηγαινε μια συναδελφος τα διδυμακια της, καθόλου ευχαριστημένη, και εφυγαν για πολύ σοβαρό λόγο (σε pm εαν θες λεπτομερειες)

Ελπιζω να βοηθησα, καλό ψάξιμο εύχομαι!:D

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση mum-alicious!!!

Θα δω αυτό στο Μαρούσι, τώρα για το Τσίλλερ: Είδα μόνο το χώρο, χωρίς να μιλήσω με τον υπεύθυνο, θα πάω να μιλήσω μαζί του την Παρασκευή. Αυτά που μου άρεσαν:Έχουν μια πολύ έμπειρη δασκάλα που ξέρει καλά τη δουλειά, δίνουν έμφαση στις ατομικές ιδιαιτερότητες κάθε παιδιού πχ αν χρειάζεται κάποια ειδική κρέμα κτλ που δεν το είδα αλλού μέχρι τώρα, έχουν ως 8-10 παιδιά, οι αίθουσες επικοινωνούν, τα κρεβάτια είναι υπέροχα και οι χώροι και οι τουαλέτες είναι πολύ καθαροί. Αυτά που δεν μου άρεσαν: Οι χώροι είναι λίγο μικροί, το υπόγειο μυρίζει υγρασία και φοβάμαι ότι το υπόλοιπο προσωπικό αλλάζει συχνά, γιατί μια δασκάλα άλλη που είδα ήταν εντελώς καινούρια.

Link to comment
Share on other sites

μανούλες καλησπέρα. έχω μία κορούλα και λέμε να γραφτούμε παιδικό σταθμό! έχω δει αρκετούς αλλά δεν ενθουσιάστηκα με κανέναν. σήμερα έχω ραντεβού με τον Natasha's Babyland. μήπως έχετε προσωπική άποψη να με βοηθήσετε? ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα, θα ήθελα να παραθέσω την δίκη μου εμπειρία απο τον παιδικο σταθμο τσιλλερ για οποίες μανούλες ενδιαφέρονται, εμείς λοιπόν γράφτηκα με εκεί αλλα δεν συνεχίσαμε την επόμενη χρονια για τους εξής λόγους: οι παιδαγωγοι αλλάζουν συνέχεια εκτός απο μια, ο ίδιος ο ιδιοκτήτης μαγειρεύει και ειναι και οδηγός του σχολικού, θα μου πείτε ότι αυτο δεν ειναι κακό ναι αν στο έχει πει απο την αρχή απλά εμάς στην ερώτηση αν υπάρχει μαγείρισσα μας ειπε υπάρχει και όχι ότι μαγειρεύει ο ίδιος. Αυτο το έμαθα αργότερα απο άλλους γονείς. Το ότι δεν έχει μαγείρισσα επίσης σημαίνει ότι τα κάνουν ολα οι παιδαγωγοί , ετοιμάζουν τα πιάτα, ταΐζουν, πλένουν μαζεύουν κτλ.

Γενικά υπήρχε πρόβλημα ειλικρίνειας με τον συγκεκριμένο σταθμο για αυτο και αποφασίσαμε να πάρουμε το παιδι μας απο εκεί το οποίο εξάλλου δεν ήθελε να πηγαίνει με τίποτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Στέλνει κανείς το παιδί του στο Μπενακειο Παιδικό Ίδρυμα;

Μένω στο Μαρούσι και ενω εχω τις καλύτερες εντυπώσεις και ειναι αρκετά οικονομικός, με φοβίζει ότι θα κουραστώ να πηγαιμό φέρνω τη μικρη. Θα είναι και μόλις 21 μηνων.

Αλλα εχω κολλήσει με τους φοβερούς χώρους και το γεγονός οτι η μια απο τις νηπιαγωγούς που γνώρισα ειναι 15 χρονια εκει και επιπλέον πολυ συμπαθητική. Δημοσιεύουν τις δράσεις τους στο Ίντερνετ κλπ. Ενω στους ιδιωτικούς νιώθω ανασφάλεια τι θα γίνεται μόλις κλείνει η πόρτα, εκει δεν αισθάνομαι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Καλησπέρα και πάλι! Μήπως υπάρχει κάποιος γονιός που έχει στείλει το παιδάκι του στον παιδικό σταθμό Mini College; Θα ήθελα να ακούσω απόψεις ή σχετικές πληροφορίες.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...