Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ωρομίσθια καθηγήτρια και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Εργάζομαι σαν ωρομίσθια καθηγήτρια σε 4 διαφορετικά σχολεία 30 χλμ μακριά από το σπίτι μου για να συμπληρώσω ωράριο. Μέχρι στιγμής αυτό που έχω δει από συναδέλφους είναι πως προσπαθούν να κάνουν μωράκι που θα γεννηθεί τέλη Ιούλη. Πρόσφατα δε, μια συνάδελφος η οποία επέστρεψε από άδεια τον Γενάρη είχε το πρόβλημα πως ο καθηγητής που μπήκε για να την αντικαταστήσει ειχε προσαρμόσει το πρόγραμμα με τέτοιο τρόπο που ναι μεν βόλευε εκείνον αλλά δεν βόλευε καθόλου την συνάδελφο με το μωρό. Πχ είχε διαλέξει να κάνει μάθημα μόνο πρώτες και τελευταία ώρα γιατί στο ενδιάμεσο ο άλλος συνάδελφος εργαζόταν και σε φροντιστήριο με αποτέλεσμα η κοπέλα να παραιτηθεί και να χάσει όλα όσα δικαιούταν. Πως κατοχυρώνεις άδειες και πρόγραμμα όταν είσαι ωρομίσθιος.

Να σημειωθεί πως εργάζομαι με σύμβαση, απολύομαι τον Ιούνη και συνεχίζω με τρίμηνο επίδομα ανεργίας.

Μπήκα σε εκπαιδευτικά φόρουμ αλλά δυστυχώς αυτά που βρήκα δεν ισχύουν πια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Aγαπημένη δεν κατοχυρώνεις τ ι π ο τ α δυστυχως. Δεν θα σου περιγράψω το σοκ που υπέστην οταν γυρισα με το μωρό 2 μηνων στη δουλεια (αναπληρωτρια) και το κλάμα που έριξα..... είχα φροντίσει να γεννήσω στο τέλος της χρονιάς οπότε μου έμενε ένας μηνας στα καινούργια σχολεία που κυριολεκτικα με πετάξανε...οπότε τη γλίτωσα και εγω και το μωρόμου. Και τώρα που θα ξεκινησουμε για δευτερο πάλι το καλοκαιρι θα προσπαθήσω ωστε να γεννήσω προς το τέλος της χρονιάς....(θα μου πείς και πώς θα τη παλέψω μέσα στη χρονιά;;;;). Γενικα και εσυ και εγω δικαιούμαστε οτι οι εργαζομενοι στον ιδιωτικο τομέα και ακόμα λιγότερα υπο την έννοια οτι δεν δικαιούμαστε καν την 6 μηνη άδεια μητροτητας του οαεδ, δεν βγάνουν τα ένσημα για επιδομα ανεργίας γιατι δεν υπολογίζεται η άδεια κυησης και λοχείας ώς εργασιμες και δεν υπολογίζεται και η προηπηρεσία μας....αυτα....

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...