Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αιμαγγειωμα στο συκωτι


Recommended Posts

σε συγγενικο μου προσωπο 6 ετων βρηκαν αιμαγγειωμα στο ηπαρ περιπου 2 εκατοστα.ο μεν ακτινολογος ειπε οτι αρχικα πρεπει να παρακολουθειται καθε τριμηνο ο δε γαστρεντερολογος οτι δεν χρειαζεται κατι τετοιο οτι ειναι πολυ μικρο και ακινδυνο..και εγω γνωριζω αρκετους ενηλικες που εχουν κατι τετοιο στο συκωτι και δεν του δινουν και πολυ σημασια..εχετε αναλογο περιστατικο εσεις; να μπει το παιδι στην ταλαιπωρια να κανει καθε τριμηνο υπερηχους; υπερβολικο μου φαινεται...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα.με λενε λια κ εχω ενα αιμαγγειωμα στο σηκωτι μου.ειμαι 35 χρονων κ μαμα τριων παιδιων.το εμαθα οταν ημουν εγκυος στο πρωτο μου παιδακι,σε ενα υπερηχο,λεγοντας στον υπερηχογραφιστη οτι εχω αφαιρεσει την αριστερη μου ωοθηκη υστερα απο ογκο.μου ειχαν πει τοτε οτι ειναι κατι πολυ συχνο,κ μαλλον το εχω απο τη γεννηση.πρεπει να το παρακολουθω με υπερηχο μια φορα το χρονο,κ δεν ανησυχω.μονο αν αλλαξει μεγεθος θ ανησυχησουμε,προς το παρον ομως,τις 4 φορες που το κοιταξα,ηταν ακριβως το ιδιο.1,6 εκ ειναι η διαμετρος απο οτι μου λενε.παντως ολοι οι γιατροι που επισκευτηκα (πηρα πολλες γνωμες λογω ιστορικου καρκινου στην οικογενεια,κι ολοι μου λενε νε μην ανησυχω.στη διαθεση σου,αν θες παραπανω πληροφοριες.λια

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.με λενε λια κ εχω ενα αιμαγγειωμα στο σηκωτι μου.ειμαι 35 χρονων κ μαμα τριων παιδιων.το εμαθα οταν ημουν εγκυος στο πρωτο μου παιδακι,σε ενα υπερηχο,λεγοντας στον υπερηχογραφιστη οτι εχω αφαιρεσει την αριστερη μου ωοθηκη υστερα απο ογκο.μου ειχαν πει τοτε οτι ειναι κατι πολυ συχνο,κ μαλλον το εχω απο τη γεννηση.πρεπει να το παρακολουθω με υπερηχο μια φορα το χρονο,κ δεν ανησυχω.μονο αν αλλαξει μεγεθος θ ανησυχησουμε,προς το παρον ομως,τις 4 φορες που το κοιταξα,ηταν ακριβως το ιδιο.1,6 εκ ειναι η διαμετρος απο οτι μου λενε.παντως ολοι οι γιατροι που επισκευτηκα (πηρα πολλες γνωμες λογω ιστορικου καρκινου στην οικογενεια,κι ολοι μου λενε νε μην ανησυχω.στη διαθεση σου,αν θες παραπανω πληροφοριες.λια

 

εμας μας ειπαν οτι δεν υπαρχει περιπτωση κακοηθειας ουτε τωρα ουτε στο μελλον.οτι το αιμαγγειωμα ειναι παντοτε καλοηθες.απλα η μονη ανησυχια ειναι μηπως μεγαλωσει σε μεγεθος και καποια στιγμη σπασει οχι απο μονο του αλλα απο καποιο βιαιο κτυπημα κτλ...αλλα αυτο για να συμβει πρεπει να παει 5εκ+...τα ιδια ξερεις και εσυ;

Link to comment
Share on other sites

ναι.μονο εμενα επειδη κ οι δυο γονεις ειναι καρκινοπαθεις,μου ειπαν να το ελεγχω συχνα το μεγεθος(εχω κ η ιδια χειρουργικα αφαιρεσει καρκινικο ογκο στα 19 μου).γενικα δεν υπαρχει λογος ανησυχιας ουτε σ εμενα,παρολο το ιστορικο.απλα την αναφερουν για τη μια στο εκατομμυριο πιθανοτητα...να ησυχασετε λεω,κ να μη το σκεφτεστε.απλα ελεγχο...το υπερηχο δεν εχει ακτινοβολια εξ αλλου.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...