Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόγραμμα Δημοτικών παιδικών σταθμών


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν γονείς που στέλνουν τα παιδιά τους σε δημοτικούς παιδικούς σταθμούς τι πρόγραμμα ακολουθείται.

Ο λόγος είναι ότι τα δύο μου ανίψια (4 και 2,5 χρ.) πάνε σε παιδικό σταθμό του Δήμου της Αγ. Παρασκευής. Χθες συζήταγα με την αδερφή μου και ήταν πολύ εκνευρισμένη γιατί τα οι δραστηριότητες που κάνουν στα παιδιά αρχίζουν στις 9 το πρωί και διαρκούν μέχρι τις 12.30 (ουσιαστικά μέχρι τις 12 παρά γιατί μετά αρχίζει το φαγητό). Από κει και μετά ο σταθμός λειτουργεί ως "φύλαξη". Κι όχι μόνο αυτό αλλά επειδή καθαρίζουν τις αίθουσες συγκεντρώνουν π.χ. 3 τμήματα (ίδιων ηλικιών) σε μία αίθουσα!Από τις 12.30 λοιπόν και μετά επαφίεται στην καλή θέληση της κάθε παιδαγωγού (και της διευθύντριας προφανώς) το αν θα απασχολήσει τα παιδιά με κάποιο τρόπο ή θα τα αφήσει απλώς να περιφέρονται. Στο προνήπιο του ανηψιού μου επειδή η κοπέλα έχει όρεξη τους διαβάζει παραμύθια, τους μαθαίνει τραγουδάκια κλπ. Στα πιο μικρά που είναι η ανιψιά μου τα αφήνουν χωρίς καμία δραστηριότητα, να πηγαινοέρχονται και να κλαψουρίζουν, όντας μάλιστα στριμωγμένα σε μια πολύ μικρή αίθουσα!

Ρωτάω λοιπόν ποιο είναι το σύνηθες στους παιδικούς σταθμούς των Δήμων αφενός μεν για να διαμαρτυρηθούν οι γονείς μήπως και αλλάξει κάτι, αν δεν είναι αυτή η πρακτική που ακολουθείται παντού, αφετέρου γιατί σκεφτόμουν να στείλω κι εγώ εκεί τη μικρή από του χρόνου αλλά προβληματίστηκα πολύ!

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ετσι ειναι πιθανος ολοι εμενα ο μικρος παει δημοσιο εδω στοΗρακλειο οτι κανουν μεχρι 12 μετα φαι και μετα τηλεοραση :!::!::!: . Καθε πρωι που τον παω ολες σε ενα τραπεζι και πινουν καφε τα παιδια παιζουν μονα τους, αν κανουν κακα επανω τους δεν τα αλλαζουν σε περνουν τηλ και πας και το περνεις αυτο ομως που με εκανε εξαλη σημερα ειναι οτι ουτε καν τα σκουπιζουν τους δινουν χαρτι να πανε μονα τους μιλαμε για ενα παιδακι 3 ετων και οταν τους το ειπα μου ειπαν οτι η δασκαλα δεν προλαβαινει και να τον μαθω εγω : :x:x:x

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ !

ΓΙΑΝΝΗΣ 28/08/2004

ΧΡΙΣΤΙΝΑ 16/09/2006

Link to comment
Share on other sites

Αφου το μεσημερι κοιμουνται τα παιδακια.

Δλδ 13:00 με 13:30 φαγητο

13:30 με 15:00 υπνο

15:00 με 15:15 κουλουρακι κλπ

και μετα ελευθερο παιχνιδι μεχρι να ερθει η μαμα :lol:

Τι δραστηριοτητες να κανεις σε ενα παιδι που νυσταζει?

 

Παντως αυτο με το στριμωγμα μου ακουγεται ασχημο και θα διαμαρτυρωμουνα. Τι ειναι καλε αρνακια?

 

Ακομα βεβαια ειμαι φρεσκια στο σπορ. Οποτε μελλοντικα ισως σου πω κατι αλλο. :lol: Παντως ειτε σε ιδιωτικους ειτε σε Δημοσιους τα παντα ειναι θεμα παιδαγωγου.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στον δικο μας κοιμουνται. Και το ξερω πολυ καλα γιατι στην προσαρμογη τον επαιρνα ωρες συγκεκριμενες μετα απο καποιες δραστηριοτητες.

Ξερω πχ οτι 10:30 - 11:30 βγαινουν στην παιδικη χαρα (τα εβλεπα γιατι ημουν απ εξω 3 μερες).

Επισης 13:30 τελειωναν το φαγητο και πηγαιναν για υπνο (επιβεβαιωμενα απο το παιδι αυτα γιατι με του που εβγαινε μου ελεγε εφαγα και ηρθα). Επισης με το κουλουρακι και τον χυμο μετα το ξυπνημα το ιδιο.

Το οτι κοιμουνται το επιβεβαιωσα παλι απο το παιδι (γιατι μου ειπε την πρωτη μερα οτι ξαπλωσε μονο αλλα δεν κοιμηθηκε και την δευτερη του κολησαν και αυτοκολητο που κοιμηθηκε και μου το ειπε)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

είναι και θέμα παιδαγωγού δεν λέω, αλλα

εάν η διευθύντρια, είναι καλή, θα τρέχει απο πίσω και θα κανονίζει να γίνονται τα σωστά πράγματα.

εάν δεν είναι, τότε, όντως ούτε σε ιδιωτικό ούτε σε δημόσιο θα είναι άσχημα τα πράγματα.

 

σας παρακαλώ, σας ικετεύω, μιλήστε. μιλήστε στον δήμο,ρωτήστε που ανήκουν οι σταθμοί,

 

αν δεν κάνετε κάτι, φταίτε και εσείς, για το ότι δεν αλλάζει κάτι.

 

τετοιες καταστάσεις "στοίβαξης" των παιδιών θυμίζουν τριτοκοσμικές καταστάσεις.

 

αφήνετε να είναι τέτοια τριτοκοσμική κατασταση στο παιδί σας? για τόσες ώρες? εντάξει εάν είναι για ενα τέταρτο, .... αλλά για ώρες?

 

μην περιοριστείτε μόνο στο να εκτονώσετε εδώ την δυσαρέσκειά σας. θα πάρει χαμένη.

 

μην περιμένετε να υπάρχει νόμος, που να λέει πόσα παιδιά μπορούν να είναι για πόση ώρα σε πόσα τετραγωνικά.

εξηγήστε την κατάσταση και να είστε πειστικές, καταγράψτε καταστάσεις.

κατ ανάγκη υπερβάλλετε και λίγο - μόνο έτσι ταράζονται οι υπεύθυνοι.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

7.00-8.30 προσελευση. Αυτο σημαινει οτι δεν γινεται καμια δραστηριοτητα οργανωμενη απλα οι δασκαλες επιβλέπουν τα παιδια τα οποία μπορουν να παιξουν ελευθερα με τα παιχνιδια που υπαρχουν στο χωρο όπου βρισκονται.

 

8.30-9.00 πρωινο

 

9.00-12.00 παιδαγωγικο προγραμμα. Εδω μεσα περιλαμβανεται και η μιση ωρα διαλλειμα που βγαινουν τα παιδια στην αυλη

 

12.00-1.00 Μεσημεριανο και ατομικη υγιεινη πριν τον υπνο (σημαινει πλυσιμο, αλλαγμα για τα μωρα κλπ)

 

1.00-3.00 Μεσημεριανος υπνος

 

3.00-4.00 Ξυπνημα, απογευματινο και αποχωρηση.

 

Αυτο ειναι ενα τυπικο προγραμμα βρεφονηπιακου σταθμου για παιδια οποιαδηποτε ηλικιας. Ετσι το καθοριζει το υπουργειο με μικρες αλλαγες οσο αφορα την ηλικια των παιδιων. Δηλαδη για τα παιδακια μεχρι 2.5 χρ θα δωθει περισσοτερος χρονος στην ατομικη υγιεινη γιατι αν εχεις ενα τμημα με 12 παιδακια (ιδανικος αριθμος) που φορανε πανες θελεις περιπου στα 3 τεταρτα για να τελειωσεις το αλλαγμα.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
7.00-8.30 προσελευση. Αυτο σημαινει οτι δεν γινεται καμια δραστηριοτητα οργανωμενη απλα οι δασκαλες επιβλέπουν τα παιδια τα οποία μπορουν να παιξουν ελευθερα με τα παιχνιδια που υπαρχουν στο χωρο όπου βρισκονται.

 

8.30-9.00 πρωινο

 

9.00-12.00 παιδαγωγικο προγραμμα. Εδω μεσα περιλαμβανεται και η μιση ωρα διαλλειμα που βγαινουν τα παιδια στην αυλη

 

12.00-1.00 Μεσημεριανο και ατομικη υγιεινη πριν τον υπνο (σημαινει πλυσιμο, αλλαγμα για τα μωρα κλπ)

 

1.00-3.00 Μεσημεριανος υπνος

 

3.00-4.00 Ξυπνημα, απογευματινο και αποχωρηση.

 

Αυτο ειναι ενα τυπικο προγραμμα βρεφονηπιακου σταθμου για παιδια οποιαδηποτε ηλικιας. Ετσι το καθοριζει το υπουργειο με μικρες αλλαγες οσο αφορα την ηλικια των παιδιων. Δηλαδη για τα παιδακια μεχρι 2.5 χρ θα δωθει περισσοτερος χρονος στην ατομικη υγιεινη γιατι αν εχεις ενα τμημα με 12 παιδακια (ιδανικος αριθμος) που φορανε πανες θελεις περιπου στα 3 τεταρτα για να τελειωσεις το αλλαγμα.

 

Δυστυχώς δεν ισχύει αυτό, τουλάχιστον, στον δημοτικό που είμαστε εμείς. Και πίστεψε με μακάρι να ήταν το μόνο πρόβλημα που πιστεύω (όχι μόνο εγώ αλλά και μερικοί ακόμα γονείς) ότι υπάρχει... Το χειρότερο πάντως είναι ο εφησυχασμός (sic) ή αδιαφορία που έχουν πολλοί γονείς...

Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτο το προγραμμα ακολουθουσαμε σε ολους τους σταθμους που εχω δουψει μεχρι στιγμης..

Κ αναλογα με τις περιστασεις κανεις αλλαγες..

Πχ σε εναν σταθμο που δεν κοιμοντουσαν ολα τα παιδια κ καποια εφευγαν στις 2, απο την ωρα που πηγαιναν κα υπολοιπα για υπνο, αναγκαστικα τα παιδια πηγαιναν ανα δυο τμηματα σε μια ταξη..

Αλλωστε τα μισα η κοιμοντουσαν η ειχαν φυγει .. Δηλαδη πανω απο 10-15 παιδια δεν ηταν.. κ φυσικα δεν υπηρχαν τοσοι παιδαγωγοι ωστε να παραμεινει μια σε καθε ταξη κ αλλη μια να κοιμηζει.. κ συνηθως αυτη την ωρα τους λεγαμε καποιο παραμυθι ή τα βαζαμε να παιξουν με παζλ η εκπαιδευτικα παιχνιδια .. ειναι γενικα ωρα που ολοι κανουμε ησυχια εφοσον σε μια διπλανη αιθουσα καποια παιδια προσπαθουν να κοιμηθουν..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτο το προγραμμα ακολουθουσαμε σε ολους τους σταθμους που εχω δουψει μεχρι στιγμης..

Κ αναλογα με τις περιστασεις κανεις αλλαγες..

Πχ σε εναν σταθμο που δεν κοιμοντουσαν ολα τα παιδια κ καποια εφευγαν στις 2, απο την ωρα που πηγαιναν κα υπολοιπα για υπνο, αναγκαστικα τα παιδια πηγαιναν ανα δυο τμηματα σε μια ταξη..

Αλλωστε τα μισα η κοιμοντουσαν η ειχαν φυγει .. Δηλαδη πανω απο 10-15 παιδια δεν ηταν.. κ φυσικα δεν υπηρχαν τοσοι παιδαγωγοι ωστε να παραμεινει μια σε καθε ταξη κ αλλη μια να κοιμηζει.. κ συνηθως αυτη την ωρα τους λεγαμε καποιο παραμυθι ή τα βαζαμε να παιξουν με παζλ η εκπαιδευτικα παιχνιδια .. ειναι γενικα ωρα που ολοι κανουμε ησυχια εφοσον σε μια διπλανη αιθουσα καποια παιδια προσπαθουν να κοιμηθουν..

 

Δεν υπάρχει αρκετό προσωπικό, δεν υπάρχουν αρκετά στρώματα, δεν υπάρχει αρκετός χώρος για ύπνο για όλα τα παιδιά.

Για να μην φαίνονται τόσο τραγικά να πω ότι μία από τις βασικότερες προϋποθέσεις, για εμάς τουλάχιστον, που ικανοποιείτε είναι το ότι τα παιδιά πάνε στο σταθμό ευχάριστα, και μας λένε ότι περνάνε όμορφα εκεί. Δηλαδή, αν μη τι άλλο, το προσωπικό προσπαθεί με τα εφόδια και τις κατευθύνσεις που έχει για το καλύτερο για παιδιά μας... Χωρίς αυτό βέβαια να καλύπτει τις υπόλοιπες ελλείψεις που έχουμε ευθύνη και εμείς οι γονείς να αναζητάμε.

 

Επίσης μήπως ξέρεις να μου απαντήσεις σε αυτό; http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1382661&posted=1#post1382661

Link to comment
Share on other sites

  • 12 χρόνια μετά...

Επαναφέρω το θέμα μετά από χρόνια, εξεπλάγην ευχάριστα που βρήκα στην αναζήτηση ότι είχε ξανατεθει ακριβώς ο προβληματισμός μου!

 

Η μικρή μου είναι 3 παρά κάτι, κι επειδή βάσει του μήνα γέννησης θα πάει προνήπιο μεγάλη (4μισι σχεδόν) σκεφτόμασταν να πάει μια χρόνια πριν σταθμό (φέτος δηλαδή, στα 3μισι), άσχετα αν θα δουλεύουμε και οι δύο τότε ή θα μπορεί ο ένας μας να είναι μαζί της, ώστε να αλληλεπιδρά με παιδάκια,να κάνει δραστηριότητες κλπ. (Προς το παρόν πάει σε μια δραστηριότητα μουσικοκινητικής/μπαλέτου και την έχει βοηθήσει πολύ και κινητικά και στην ομιλία και στη φαντασία και στην κοινωνικότητα, οπότε υποθέτουμε ότι κι ο σταθμός θα κάνει καλό).

 

Όμως, σε συζήτηση με γνωστούς μας που το παιδάκι τους πάει σταθμό (ιδιωτικό) μας είπαν ότι το πρόγραμμα απασχόλησης είναι μονο κάνα τρίωρο. Πιο πριν τα παιδιά τρωνε πρωινο και μετά απλά τρώνε και κοιμούνται μεχρι το σχολασμα. Υποθέσαμε ότι είναι έτσι επειδή εκείνο το παιδάκι είναι μικρό, 1μισι, αλλά το ίδιο μας είπαν και κάποιοι που πιάσαμε κουβέντα στις κούνιες, που το παιδί είναι σχεδόν 4 (δημόσιο εκείνοι).

Υπό αυτές τις συνθήκες προβληματιστηκαμε λίγο για το αν αξίζει να το στείλεις για τόσες ώρες και τις μισές ώρες του ωραρίου απλά να τρώει και να κοιμάται, που μπορεί να τα κάνει και στο σπίτι αυτά. (Μιλάω για την περίπτωση που υπάρχει γονέας που δεν δουλεύει και απλά θες να το στείλεις για τα οφέλη του σταθμού, αλλιώς αν δουλευεις αναγκαστικά το στελνεις προφανώς). Εμας έχει σταματήσει και το μεσημεριανό ύπνο και δεν βλέπω το λόγο να τον ξαναρχισει. Δεν καταλαβα από τα λεγόμενά τους να μπορείς να πάρεις το παιδί μόλις τελειώσει το κυρίως πρόγραμμα, χωρίς να φάει κ κοιμηθεί εκεί ή αν μπορείς να το πας αφού τελειώσουν το πρωινό τους. Ποια είναι η εμπειρία σας από το θέμα;

 

Υπάρχει κάποιος άλλος χώρος καθημερινής απασχόλησης/δραστηριοτήτων αλλά χωρίς φαγητό/ύπνο; Ας είναι και λιγότερες ώρες.

 

(Επιπλέον μας είπαν ότι και στον δημόσιο σταθμό πληρώνεις, ισχύει; )

Link to comment
Share on other sites

εμένα είναι σχεδόν ένα χρόνο μικρότερη και το σκέφτομαι να τη στείλω από Σεπτέμβρη. Με προβληματίζουν οι ιώσεις αλλά πιο πολύ με προβληματίζει η έλλειψη επαφής με άλλα παιδιά. Η παιδίατρος είναι πάντως θετική για τον παιδικό σταθμό μετά τα 2, 5 με 3. Πριν από αυτή την ηλικία θεωρεί καλύτερη την εναλλακτική της παραμονής στο σπίτι με ενήλικα. @little lambνομιζω ότι υπάρχουν και ολοήμερα προγράμματα. Το έχεις ψάξει για ΕΣΠΑ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , little lamb είπε:

Επαναφέρω το θέμα μετά από χρόνια, εξεπλάγην ευχάριστα που βρήκα στην αναζήτηση ότι είχε ξανατεθει ακριβώς ο προβληματισμός μου!

 

Η μικρή μου είναι 3 παρά κάτι, κι επειδή βάσει του μήνα γέννησης θα πάει προνήπιο μεγάλη (4μισι σχεδόν) σκεφτόμασταν να πάει μια χρόνια πριν σταθμό (φέτος δηλαδή, στα 3μισι), άσχετα αν θα δουλεύουμε και οι δύο τότε ή θα μπορεί ο ένας μας να είναι μαζί της, ώστε να αλληλεπιδρά με παιδάκια,να κάνει δραστηριότητες κλπ. (Προς το παρόν πάει σε μια δραστηριότητα μουσικοκινητικής/μπαλέτου και την έχει βοηθήσει πολύ και κινητικά και στην ομιλία και στη φαντασία και στην κοινωνικότητα, οπότε υποθέτουμε ότι κι ο σταθμός θα κάνει καλό).

 

Όμως, σε συζήτηση με γνωστούς μας που το παιδάκι τους πάει σταθμό (ιδιωτικό) μας είπαν ότι το πρόγραμμα απασχόλησης είναι μονο κάνα τρίωρο. Πιο πριν τα παιδιά τρωνε πρωινο και μετά απλά τρώνε και κοιμούνται μεχρι το σχολασμα. Υποθέσαμε ότι είναι έτσι επειδή εκείνο το παιδάκι είναι μικρό, 1μισι, αλλά το ίδιο μας είπαν και κάποιοι που πιάσαμε κουβέντα στις κούνιες, που το παιδί είναι σχεδόν 4 (δημόσιο εκείνοι).

Υπό αυτές τις συνθήκες προβληματιστηκαμε λίγο για το αν αξίζει να το στείλεις για τόσες ώρες και τις μισές ώρες του ωραρίου απλά να τρώει και να κοιμάται, που μπορεί να τα κάνει και στο σπίτι αυτά. (Μιλάω για την περίπτωση που υπάρχει γονέας που δεν δουλεύει και απλά θες να το στείλεις για τα οφέλη του σταθμού, αλλιώς αν δουλευεις αναγκαστικά το στελνεις προφανώς). Εμας έχει σταματήσει και το μεσημεριανό ύπνο και δεν βλέπω το λόγο να τον ξαναρχισει. Δεν καταλαβα από τα λεγόμενά τους να μπορείς να πάρεις το παιδί μόλις τελειώσει το κυρίως πρόγραμμα, χωρίς να φάει κ κοιμηθεί εκεί ή αν μπορείς να το πας αφού τελειώσουν το πρωινό τους. Ποια είναι η εμπειρία σας από το θέμα;

 

Υπάρχει κάποιος άλλος χώρος καθημερινής απασχόλησης/δραστηριοτήτων αλλά χωρίς φαγητό/ύπνο; Ας είναι και λιγότερες ώρες.

 

(Επιπλέον μας είπαν ότι και στον δημόσιο σταθμό πληρώνεις, ισχύει; )

Απ'όσο ξέρω, τρώνε το πρωί πρωινό, μετά παίζουν-κάνουν δραστηριότητες κλπ, τρώνε μεσημεριανό και μετά όσα θέλουν κοιμούνται, τα υπόλοιπα παίζουν. Νομίζω όμως ότι μπορείς και να τα παραλάβεις αμέσως μετά από το φαγητό. 

Αλλά ακόμα και το φαγητό ή το παιχνίδι με άλλα παιδάκια μαζί, θεωρώ ότι έχει οφέλη. Μαθαίνει να συνυπάρχει με παιδιά, να συμμορφώνεται σε κανόνες, κοινωνικοποιείται κλπ κλπ. Υπάρχει κάτι πιο σημαντικό;

3.5 θα είναι..έμεινε στο σπίτι αρκετά, θα είναι και στο σπίτι από το μεσημέρι και μετά για να πάρει ό,τι άλλο έχει να πάρει από εσάς! Ο σταθμός θα της δώσει νέα ερεθίσματα! Μόνο καλό μπορεί να της κάνει!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τη στείλεις μόνο το πρωί και να την παίρνεις πριν τον ύπνο ή και πριν το φαγητό. Δεν είναι απαραίτητο να ακολουθήσει ολόκληρο το πρόγραμμα της ημέρας. 

Στους ιδιωτικούς σίγουρα ισχύει αυτό, αλλά και στον δικό μας βρεφονηπιακό που είναι δημόσιος υπάρχουν παιδιά που φεύγουν νωρίτερα και δεν μένουν ως το απόγευμα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , little lamb είπε:

Επαναφέρω το θέμα μετά από χρόνια, εξεπλάγην ευχάριστα που βρήκα στην αναζήτηση ότι είχε ξανατεθει ακριβώς ο προβληματισμός μου!

 

Η μικρή μου είναι 3 παρά κάτι, κι επειδή βάσει του μήνα γέννησης θα πάει προνήπιο μεγάλη (4μισι σχεδόν) σκεφτόμασταν να πάει μια χρόνια πριν σταθμό (φέτος δηλαδή, στα 3μισι), άσχετα αν θα δουλεύουμε και οι δύο τότε ή θα μπορεί ο ένας μας να είναι μαζί της, ώστε να αλληλεπιδρά με παιδάκια,να κάνει δραστηριότητες κλπ. (Προς το παρόν πάει σε μια δραστηριότητα μουσικοκινητικής/μπαλέτου και την έχει βοηθήσει πολύ και κινητικά και στην ομιλία και στη φαντασία και στην κοινωνικότητα, οπότε υποθέτουμε ότι κι ο σταθμός θα κάνει καλό).

 

Όμως, σε συζήτηση με γνωστούς μας που το παιδάκι τους πάει σταθμό (ιδιωτικό) μας είπαν ότι το πρόγραμμα απασχόλησης είναι μονο κάνα τρίωρο. Πιο πριν τα παιδιά τρωνε πρωινο και μετά απλά τρώνε και κοιμούνται μεχρι το σχολασμα. Υποθέσαμε ότι είναι έτσι επειδή εκείνο το παιδάκι είναι μικρό, 1μισι, αλλά το ίδιο μας είπαν και κάποιοι που πιάσαμε κουβέντα στις κούνιες, που το παιδί είναι σχεδόν 4 (δημόσιο εκείνοι).

Υπό αυτές τις συνθήκες προβληματιστηκαμε λίγο για το αν αξίζει να το στείλεις για τόσες ώρες και τις μισές ώρες του ωραρίου απλά να τρώει και να κοιμάται, που μπορεί να τα κάνει και στο σπίτι αυτά. (Μιλάω για την περίπτωση που υπάρχει γονέας που δεν δουλεύει και απλά θες να το στείλεις για τα οφέλη του σταθμού, αλλιώς αν δουλευεις αναγκαστικά το στελνεις προφανώς). Εμας έχει σταματήσει και το μεσημεριανό ύπνο και δεν βλέπω το λόγο να τον ξαναρχισει. Δεν καταλαβα από τα λεγόμενά τους να μπορείς να πάρεις το παιδί μόλις τελειώσει το κυρίως πρόγραμμα, χωρίς να φάει κ κοιμηθεί εκεί ή αν μπορείς να το πας αφού τελειώσουν το πρωινό τους. Ποια είναι η εμπειρία σας από το θέμα;

 

Υπάρχει κάποιος άλλος χώρος καθημερινής απασχόλησης/δραστηριοτήτων αλλά χωρίς φαγητό/ύπνο; Ας είναι και λιγότερες ώρες.

 

(Επιπλέον μας είπαν ότι και στον δημόσιο σταθμό πληρώνεις, ισχύει; )

Εγώ τη δική μου την πάω σε δημόσιο. Πηγαίνουμε 9 παρά (η ώρα προσέλευσης είναι 7:30 με 9).  Τρώει πρωινό εκεί κάνουνε το πρόγραμμα τους και 12 τρώνε μεσημεριανό. 1 την παίρνω ενώ η ώρα αναχώρησης αν δεν κοιμούνται εκεί είναι 1 με 2. Σύνολο δλδ την αφήνω 4 ώρες και θεωρώ ότι είναι το ιδανικό για εμάς σαν οικογένεια. Μετά όντως κοιμούνται δεν έχει τόσο νόημα αν δεν δουλεύεις ειδικά αν σου έχει κόψει τον ύπνο και δεν θέλεις να αλλάξει το πρόγραμμα της. 

Στον δημόσιο παιδικό μπαίνεις με δύο τρόπους. Είτε παίρνοντας ΕΣΠΑ κάνοντας αίτηση συνήθως Ιούνη με Ιούλη είτε κάνοντας αίτηση στον δήμο σου που συνήθως γίνεται Απρίλη με Μάη. Αν μπεις μέσω δήμου (με μόρια) ανάλογα την φορολογική σου πληρώνεις τροφεια τα οποία όμως είναι ανάλογα τον δήμο. Πχ στον δήμο Καλαμαριάς που είμαστε εμείς δεν ξεπερνούν τα 50€ το μήνα ενώ πχ στον δήμο Θέρμης έχω ακούσει μέχρι και 120€. Αν μπεις με ΕΣΠΑ δεν πληρώνεις τίποτα. Σε περίπτωση που κατοχυρώσεις θέση μέσω Δήμου μπορείς να την αλλάξεις με θέση ΕΣΠΑ. Για μένα το καλύτερο είναι να κάνεις στον δήμο αρχικά να πιάσεις θέση και μετά να κάνεις και αίτηση ΕΣΠΑ ώστε να γλιτώσεις τα τροφεία. Εγώ είμαι πολύ υπέρ του παιδικού ειδικά αν το παιδί είναι πάνω από τριών ετών. Είτε δημοσίου είτε ιδιωτικού. 

 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Annitamik είπε:

εμένα είναι σχεδόν ένα χρόνο μικρότερη και το σκέφτομαι να τη στείλω από Σεπτέμβρη. Με προβληματίζουν οι ιώσεις αλλά πιο πολύ με προβληματίζει η έλλειψη επαφής με άλλα παιδιά. Η παιδίατρος είναι πάντως θετική για τον παιδικό σταθμό μετά τα 2, 5 με 3. Πριν από αυτή την ηλικία θεωρεί καλύτερη την εναλλακτική της παραμονής στο σπίτι με ενήλικα. @little lambνομιζω ότι υπάρχουν και ολοήμερα προγράμματα. Το έχεις ψάξει για ΕΣΠΑ;

 

Ναι οι ιώσεις και ο covid είναι κι αυτό ένα θέμα, επειδή μάλιστα προσπαθούμε και για δεύτερο σύντομα. Αλλά κι εμείς είμαστε γενικά θετικοί στο να πάει για όλα τα πλεονεκτήματα. Το πρόγραμμα είναι το θέμα μου. Τι εννοείς ολοήμερα προγράμματα; 

Για το ΕΣΠΑ μας είπαν ότι στην περίπτωση δημοσίου καλύπτει όλο το κόστος του σταθμού. Κάτι είναι κι αυτό, με την έννοια ότι δεν πληρώνεις για να τρώει κ κοιμάται τόσες ώρες, αλλά θα με ενδιέφερε να μάθω αν απλά μπορείς να το πας (είτε δημόσιο είτε ιδιωτικό) μόνο τις ώρες απασχόλησης και όχι φαγητού κ ύπνου. Ακόμα και δωρεάν να είναι, κάτι δεν μας κολλάει στο να είναι τόσες ώρες εκεί και οι μισές να είναι "χαμένες" (στην περίπτωση που κάποιος μπορεί να είναι μαζί της, ξαναλέω, οπότε και δεν χρειάζεται να φάει/κοιμηθεί εκεί)

 

πρίν από 15 λεπτά , irin είπε:

Απ'όσο ξέρω, τρώνε το πρωί πρωινό, μετά παίζουν-κάνουν δραστηριότητες κλπ, τρώνε μεσημεριανό και μετά όσα θέλουν κοιμούνται, τα υπόλοιπα παίζουν. Νομίζω όμως ότι μπορείς και να τα παραλάβεις αμέσως μετά από το φαγητό. 

Αλλά ακόμα και το φαγητό ή το παιχνίδι με άλλα παιδάκια μαζί, θεωρώ ότι έχει οφέλη. Μαθαίνει να συνυπάρχει με παιδιά, να συμμορφώνεται σε κανόνες, κοινωνικοποιείται κλπ κλπ. Υπάρχει κάτι πιο σημαντικό;

3.5 θα είναι..έμεινε στο σπίτι αρκετά, θα είναι και στο σπίτι από το μεσημέρι και μετά για να πάρει ό,τι άλλο έχει να πάρει από εσάς! Ο σταθμός θα της δώσει νέα ερεθίσματα! Μόνο καλό μπορεί να της κάνει!

 

Ναι δεν κατάλαβες τι εννοούσα. Δεν είπα κάτι για το παιχνίδι, το παιχνίδι καλό είναι προφανώς, και είναι ο λόγος που θέλουμε να πάει. Κυρίως για τον ύπνο το σκεφτόμαστε. Το φαΐ με τα άλλα οκ, μπορεί να είναι καλό. Αν είναι παντού όπως τα λέει η @Ilaeira είναι καλό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , little lamb είπε:

Επαναφέρω το θέμα μετά από χρόνια, εξεπλάγην ευχάριστα που βρήκα στην αναζήτηση ότι είχε ξανατεθει ακριβώς ο προβληματισμός μου!

 

Η μικρή μου είναι 3 παρά κάτι, κι επειδή βάσει του μήνα γέννησης θα πάει προνήπιο μεγάλη (4μισι σχεδόν) σκεφτόμασταν να πάει μια χρόνια πριν σταθμό (φέτος δηλαδή, στα 3μισι), άσχετα αν θα δουλεύουμε και οι δύο τότε ή θα μπορεί ο ένας μας να είναι μαζί της, ώστε να αλληλεπιδρά με παιδάκια,να κάνει δραστηριότητες κλπ. (Προς το παρόν πάει σε μια δραστηριότητα μουσικοκινητικής/μπαλέτου και την έχει βοηθήσει πολύ και κινητικά και στην ομιλία και στη φαντασία και στην κοινωνικότητα, οπότε υποθέτουμε ότι κι ο σταθμός θα κάνει καλό).

 

Όμως, σε συζήτηση με γνωστούς μας που το παιδάκι τους πάει σταθμό (ιδιωτικό) μας είπαν ότι το πρόγραμμα απασχόλησης είναι μονο κάνα τρίωρο. Πιο πριν τα παιδιά τρωνε πρωινο και μετά απλά τρώνε και κοιμούνται μεχρι το σχολασμα. Υποθέσαμε ότι είναι έτσι επειδή εκείνο το παιδάκι είναι μικρό, 1μισι, αλλά το ίδιο μας είπαν και κάποιοι που πιάσαμε κουβέντα στις κούνιες, που το παιδί είναι σχεδόν 4 (δημόσιο εκείνοι).

Υπό αυτές τις συνθήκες προβληματιστηκαμε λίγο για το αν αξίζει να το στείλεις για τόσες ώρες και τις μισές ώρες του ωραρίου απλά να τρώει και να κοιμάται, που μπορεί να τα κάνει και στο σπίτι αυτά. (Μιλάω για την περίπτωση που υπάρχει γονέας που δεν δουλεύει και απλά θες να το στείλεις για τα οφέλη του σταθμού, αλλιώς αν δουλευεις αναγκαστικά το στελνεις προφανώς). Εμας έχει σταματήσει και το μεσημεριανό ύπνο και δεν βλέπω το λόγο να τον ξαναρχισει. Δεν καταλαβα από τα λεγόμενά τους να μπορείς να πάρεις το παιδί μόλις τελειώσει το κυρίως πρόγραμμα, χωρίς να φάει κ κοιμηθεί εκεί ή αν μπορείς να το πας αφού τελειώσουν το πρωινό τους. Ποια είναι η εμπειρία σας από το θέμα;

 

Υπάρχει κάποιος άλλος χώρος καθημερινής απασχόλησης/δραστηριοτήτων αλλά χωρίς φαγητό/ύπνο; Ας είναι και λιγότερες ώρες.

 

(Επιπλέον μας είπαν ότι και στον δημόσιο σταθμό πληρώνεις, ισχύει; )

φανταζομαι θα εχει καθε παιδικος το δικο του προγραμμα.μπορω να σου πω για του γιου μου που πηγε 2μ πριν κλεισει τα 3.δημοτικος παιδικος

το ωραριο ηταν 7-4.το υποχρεωτικο 9-1.εγω τον πηγαινα αφου αφηνα την μεγαλη στο νηπιο κ τον επαιρνα μετα την μεγαλη.οποτε εμενε περιπου 8:30-9παρα με 1:30.ειχε τυχει να τον αφησω κ 2γτ ειχα μια δουλεια

δ γινοταν να παει μετα τις 9 γτ τρωγανε πρωινο.ηταν καπως υποχρεωτικο ας πουμε να εχουν παει ολα τα παιδια

μεχρι την 1ειχανε φαει κ δεκατιανο κ μεσημεριανο.μεχρι εκεινη την ωρα σε αυτην την ηλικια δ ειχε ξεκουραση.

ακομη κ στο βασικο ωραριο που ειναι 4ωρο,κ τον αφηνα κ εγω περιπου τοσο,τα παιδια κανανε αρκετα πραγματα.σιγουρα βγαινανε στην αυλη,διαβαζανε βιβλια,καποια κατασκευη,τραγουδακια κ παιχνιδι

μονο θετικα εχω να πω για την εμπειρια με τον γιο μου

υπαρχει ενα κοστος,ειναι αναλογα τον δημο.μεσω εσπα αν δικαιουστε θα καλυπτεται λογικα.στην πολη μου για παραδειγμα ηταν αρκετα μικρο το κοστος,κ με βαση το εισοδημα των γονιων

λογικα θα μπορειτε να την παιρνετε μετα την 1οποτε δ θα χρειαζεται να κοιμαται εκει.κ συνηθως δ τα βαζουν πριν το μεσημεριανο,ειδικα σε αυτην την ηλικια.ο γιος μου ηταν σε τμημα με παιδακια 2,5-3,5χρ.υπηρχε τμημα με μεγαλυτερα,κ με τα μικρακια 1,5-2,5

ο δικος μου ειχε κοψει τον μεσημεριανο απο τα 2,μονο μια φορα τον πηρε ο υπνος στις μαξιλαρες σε ενα παραμυθι

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , little lamb είπε:

 

Ναι οι ιώσεις και ο covid είναι κι αυτό ένα θέμα, επειδή μάλιστα προσπαθούμε και για δεύτερο σύντομα. Αλλά κι εμείς είμαστε γενικά θετικοί στο να πάει για όλα τα πλεονεκτήματα. Το πρόγραμμα είναι το θέμα μου. Τι εννοείς ολοήμερα προγράμματα; 

Για το ΕΣΠΑ μας είπαν ότι στην περίπτωση δημοσίου καλύπτει όλο το κόστος του σταθμού. Κάτι είναι κι αυτό, με την έννοια ότι δεν πληρώνεις για να τρώει κ κοιμάται τόσες ώρες, αλλά θα με ενδιέφερε να μάθω αν απλά μπορείς να το πας (είτε δημόσιο είτε ιδιωτικό) μόνο τις ώρες απασχόλησης και όχι φαγητού κ ύπνου. Ακόμα και δωρεάν να είναι, κάτι δεν μας κολλάει στο να είναι τόσες ώρες εκεί και οι μισές να είναι "χαμένες" (στην περίπτωση που κάποιος μπορεί να είναι μαζί της, ξαναλέω, οπότε και δεν χρειάζεται να φάει/κοιμηθεί εκεί)

 

Από το πρόγραμμα των δημοσίων σταθμών δεν έχω εικόνα, αλλά όσον αφορά στους ιδιωτικούς, δεν υπάρχει ενιαίος "κανόνας" για όλους. Συνήθως, οι ώρες μετά το μεσημεριανό φαγητό είναι κάτι σαν "ευέλικτη ζώνη", δεν υπάρχει πάγιο και δομημένο πρόγραμμα. Ούτε κοιμουνται όλα τα παιδιά, ειδικα όσα είναι άνω από 3 ετών.

 

Στον σταθμό που πήγαιναν τα δικά μου, μετά το φαγητό άλλα κοιμόντουσαν (κυρίως τα μικρά και σίγουρα όχι για ώρες, το πολυ 1- 1,5 ώρα), άλλα έφευγαν, άλλα άκουγαν παραμύθι, άλλα έπαιζαν, ζωγράφιζαν, έφτιαχνάν παζλ κλπ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , little lamb είπε:

 

Ναι οι ιώσεις και ο covid είναι κι αυτό ένα θέμα, επειδή μάλιστα προσπαθούμε και για δεύτερο σύντομα. Αλλά κι εμείς είμαστε γενικά θετικοί στο να πάει για όλα τα πλεονεκτήματα. Το πρόγραμμα είναι το θέμα μου. Τι εννοείς ολοήμερα προγράμματα; 

Για το ΕΣΠΑ μας είπαν ότι στην περίπτωση δημοσίου καλύπτει όλο το κόστος του σταθμού. Κάτι είναι κι αυτό, με την έννοια ότι δεν πληρώνεις για να τρώει κ κοιμάται τόσες ώρες, αλλά θα με ενδιέφερε να μάθω αν απλά μπορείς να το πας (είτε δημόσιο είτε ιδιωτικό) μόνο τις ώρες απασχόλησης και όχι φαγητού κ ύπνου. Ακόμα και δωρεάν να είναι, κάτι δεν μας κολλάει στο να είναι τόσες ώρες εκεί και οι μισές να είναι "χαμένες" (στην περίπτωση που κάποιος μπορεί να είναι μαζί της, ξαναλέω, οπότε και δεν χρειάζεται να φάει/κοιμηθεί εκεί)

 

Ναι δεν κατάλαβες τι εννοούσα, κυρίως για τον ύπνο το σκεφτόμαστε. Το φαΐ με τα άλλα οκ, μπορεί να είναι καλό. Αν είναι παντού όπως τα λέει η @Ilaeira είναι καλό.

συμφωνω με την ιριν

εγω θα ελεγα να μην αποκλεισετε τις ωρες φαγητου

νομιζω αν την παιρνετε πριν τις 2δ θα εχουν ωρα υπνου

ετσι κ αλλιως σε μας,ακομη κ αυτα που εμεναν ως τις 4δ κοιμοντουσαν απαραιτητα.μεγαλα παιδακια 3χρ περιπου σπανιο να κοιμουνται.απλα χαλαρωνανε ολα μαζι,οποιο ηθελε κοιμοταν

οπως τα λεει η ντινα ειναι η εικονα που εχω κ εγω

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , vicky86 είπε:

δ γινοταν να παει μετα τις 9 γτ τρωγανε πρωινο.ηταν καπως υποχρεωτικο ας πουμε να εχουν παει ολα τα παιδια

μεχρι την 1ειχανε φαει κ δεκατιανο κ μεσημεριανο.μεχρι εκεινη την ωρα σε αυτην την ηλικια δ ειχε ξεκουραση.

ακομη κ στο βασικο ωραριο που ειναι 4ωρο,κ τον αφηνα κ εγω περιπου τοσο,τα παιδια κανανε αρκετα πραγματα.σιγουρα βγαινανε στην αυλη,διαβαζανε βιβλια,καποια κατασκευη,τραγουδακια κ παιχνιδι

μονο θετικα εχω να πω για την εμπειρια με τον γιο μου

 

Δεν αντιλέγω ότι τις ώρες της απασχόλησης κάνουν αρκετά, άλλωστε και το νηπιαγωγείο περίπου αυτές τις ώρες είναι. Απλά οι ώρες φαγητού και ύπνου μου φαίνονται πολλές, με την έννοια ότι στο σπίτι είναι ξύπνια, παίζει κλπ. Και με την έννοια ότι αν μπορείς να φτιάξεις φαγητό δικό σου στο σπίτι και να έρθει να φάει,γιατί να φάει εκεί;  (Η επαφή στο τραπέζι με αλλα παιδιά για τα οφέλη της ίσως θα μπορούσε να είναι μόνο κάποιες μέρες ας πούμε; ) Σε εσάς δηλαδή πρωινό και μεσημεριανό είναι υποχρεωτικό να φάνε εκεί ε;

 

Εντάξει προφανως οι σταθμοί είναι φτιαγμένοι για γονείς που δουλεύουν και λογικό είναι. Αλλά από την άλλη ξέρουμε όλοι πόσο καλό κάνει σε ένα παιδί από όλες τις πλευρές να πάει, ακόμα κι αν υπάρχει φροντιστής. Γι'αυτό αναρωτιέμαι καθαρά για το φαΐ και ύπνο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , little lamb είπε:

 

Δεν αντιλέγω ότι τις ώρες της απασχόλησης κάνουν αρκετά, άλλωστε και το νηπιαγωγείο περίπου αυτές τις ώρες είναι. Απλά οι ώρες φαγητού και ύπνου μου φαίνονται πολλές, με την έννοια ότι στο σπίτι είναι ξύπνια, παίζει κλπ. Και με την έννοια ότι αν μπορείς να φτιάξεις φαγητό στο σπίτι και να έρθει να φάει,γιατί να φάει εκεί; Σε εσάς δηλαδή πρωινό και μεσημεριανό είναι υποχρεωτικό να φάνε εκεί ε;

 

Εντάξει προφανως οι σταθμοί είναι φτιαγμένοι για γονείς που δουλεύουν και λογικό είναι. Αλλά από την άλλη ξέρουμε όλοι πόσο καλό κάνει σε ένα παιδί από όλες τις πλευρές να πάει, ακόμα κι αν υπάρχει φροντιστής. Γι'αυτό αναρωτιέμαι καθαρά για το φαΐ και ύπνο.

 

 

σου λεω εμας στις 4ωρες δ υπηρχε ωρα υπνου καθολου.εκτος πια αν καποιο παιδακι το επαιρνε ο υπνος εκει που επαιζε

οσο για το φαγητο δ πιστευω οτι ηταν τοσο πολυ.μαξ μιση ωρα το καθε γευμα;αντε λιγο παραπανω το μεσημεριανο

ε δ γινεται αν δ ετρωγε κ εκει τι ωρα θα τον πηγαινα;9:30-12:30?δ αξιζει.το δεκατιανο ξερω πχ οτι το πηγαιναν στην αιθουσα κανονικα.καποιο φρουτο κομμενο.ενω τα αλλα γευματα πηγαιναν τα παιδια στην τραπεζαρια

Link to comment
Share on other sites

Στο νηπιαγωγείο όμως (δημόσιο) δεν τρώνε μεσημεριανό ή πρωινο υποχρεωτικα, γι'αυτό σκέφτομαι αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για μικρότερα παιδιά. Ίσως το εξήγησα καλύτερα τώρα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...