Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ρήξη υμένων 23η εβδομάδα/


sof1

Recommended Posts

Καλησπέρα Nelly0089!!Στις 22 εβδομάδες γέννησα εγώ, στις 21 εσύ. Ποιες είναι αυτές οι εξετάσεις που μου λες πως πρέπει να κάνω? Καλλιέργεια με crp (crp είναι πιο ενδελεχείς έλεγχος από την απλή καλλιέργεια?). Εκτός αν υπάρχει ιατρικό λάθος στις υπόλοιπες περιπτώσεις πρέπει να δεχτούμε πως δυστυχώς ήταν να γίνει γιατί αλλιώς θα τρελαθούμε! Κ εγώ έχω ψάξει τόσο πολύ κ συνεχίζω να ψάχνω απαντήσεις

Geia spu sof1 !Egw lew gia kalliergeia me pcr...einai moriakh methodos....tha mazepseis aima periodou k tha to steileis...egw to ekana sto locus medicus pou einai k autoi pou vrhkan thn eksetash... Sou deixnei an exei molunthei to endomhtrio! Crp apla mas deixnei an yparxei flegmonh! Symfwnw mazi sou oti den apotrepetai, to thema einai na eimaste estw ligo pio hremes thn epomenh fora k na teleiwsoume oti themata exoume me mikrovia...epeidh diavazw diafores ereunes ta statistika lene oti einai kati sporadiko!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Sof1 den nomizw na allaze kati akomh kai an ekanes!!Egw ekana 4 fores kalliergeia kai oura sthn egkumosynh k vghkan kathares! O giatros mou mou ekane sunexeia logo tou oti eixa aima kafe sunexws k de vriskame to logo! Px mia apokollhsh! Egw fysiologika stis 21 evdomades! Arxisa na xanw ygra apo tis 17 ! Oso g tis kalliergeies na ksereis de deixnoun egw ekana moriakes k viopsia sto plakounta k me isto periodou k ekei vrhka mia apanthsh vevaia pote den ksereis ti akrivws htan auto pou prokalese th rhksh! kane opwsdote pcreriodou gt afou mas eipes oti prospathouses xronia isws o logos pou den emenes na htan k o logos ths apovolhs sou...yparxoun mikrovia k ioi mesa mas pou kanoun th mhtra toxikh! An den exeis psaxtei se epipedo molunsewn ( den ennow aples kalliergeoes)psaksou k ekei k an einai ola kala eimai sigourh pws tha meineis ksana grhgora! Epishs egw na pw oti pathainw eukola ouroloimwkseis... Ola ayta thelw na ta diwksw prin kanw kati ksana...oso k an anupomonw!;):ppantws ayto pou vlepw einai oti synhthws symvainei g mia mono fora k perissotero stis prwtotokes k sta arsenika emvrya.....

 

Ακριβώς αυτό! Οι καλλιέργειες που έκανα και εγώ κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης ήταν όλες καθαρές. Όταν μου βρήκαν στην 17η εβδομάδα τον τραχηλο στο 1 εκ μου ξανά έκαναν και δεν έβρισκαν τίποτα. Επίσης η crp στην εξέταση αίματος ήταν κανονική όσο ήμουν μέσα στο νοσοκομείο. Μετα απο μια βδομάδα που δυστυχώς γέννησα απο ρήξη υμενων μου έκαναν καλλιέργεια αμνιακου υγρού και βρήκαν εντεροκοκο. Ύστερα απο αίμα περιόδου βρήκαμε και ουρεοπλασμα. Η τα μικρόβια προκάλεσαν τον πρόωρο τοκετό ή η ανεπαρκεια τραχηλου βοήθησε τα μικρόβια να ανέβουν. Έκανα θεραπείες και είμαι καλά τώρα όμως σκέφτομαι τι θα γίνει την επόμενη φορά. Αν τα μικρόβια δεν φαίνονται απο τις εξετασεις υπάρχει λόγος να γίνονται ή όσες έχουν τέτοιο ιστορικό πρέπει να παίρνουν αντιβίωση προληπτικά για να μην ξανασυμβεί; Η αντιβίωση στην εγκυμοσυνη δεν ειναι ότι καλύτερο αλλά ποιος μπορεί να πάρει τέτοιο ρίσκο; Σίγουρα θα κάνω περιδεση αλλά αν ξαναμπεί κάτι μέσα πριν γίνει; Μόνο που σκέφτομαι το ενδεχόμενο μιας νέας εγκυμοσύνης και εννέα μήνες άγχους τρελενομαι...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Alfaki!!Τί να πω,έχεις δίκιο,όντως περίπλοκη κατάσταση.Εγώ βασανίζομαι που δεν έκανα καλλιέργειες με αποτέλεσμα να μην εντοπίσουμε το μικρόβιο από την άλλη βλέπω ότι κ οι καλλιέργειες δυστυχώς δεν δείχνουν πάντα...ήταν να μας τύχει:( Εμένα η καλλιέργεια εκείνης της ημέρας έδειξε κάποια μικρόβια μαζί κ ουρεόπλασμα αλλά το θέμα είναι υπήρχαν από πριν ή ανέβηκαν επειδή τρύπησε ο σάκος?Ελπίζω τώρα να είμαστε όντως καθαρές όπως έδειξαν οι εξετάσεις αλλά κ πάλι,υπάρχουν τόσες εξετάσεις κ τόσα μικρόβια,προφανώς μπορεί κάτι να μας διαφεύγει.Στον άντρα μου βρήκαν σταφυλόκοκκο κ μόλις τελείωσε θεραπεία.Ο ουρολόγος είπε δεν είναι κάτι κ δεν πρότεινε θεραπεία αλλά η γυναικολόγος είπε να κάνει.Έπαιρνε αντιβίωση 3 εβδομάδες, πολλές δεν είναι?Φοβάμαι μήπως τόση αντιβίωση κάνει κακό στο σπέρμα

z3gOp3.png

 

 

9nvIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό! Οι καλλιέργειες που έκανα και εγώ κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης ήταν όλες καθαρές. Όταν μου βρήκαν στην 17η εβδομάδα τον τραχηλο στο 1 εκ μου ξανά έκαναν και δεν έβρισκαν τίποτα. Επίσης η crp στην εξέταση αίματος ήταν κανονική όσο ήμουν μέσα στο νοσοκομείο. Μετα απο μια βδομάδα που δυστυχώς γέννησα απο ρήξη υμενων μου έκαναν καλλιέργεια αμνιακου υγρού και βρήκαν εντεροκοκο. Ύστερα απο αίμα περιόδου βρήκαμε και ουρεοπλασμα. Η τα μικρόβια προκάλεσαν τον πρόωρο τοκετό ή η ανεπαρκεια τραχηλου βοήθησε τα μικρόβια να ανέβουν. Έκανα θεραπείες και είμαι καλά τώρα όμως σκέφτομαι τι θα γίνει την επόμενη φορά. Αν τα μικρόβια δεν φαίνονται απο τις εξετασεις υπάρχει λόγος να γίνονται ή όσες έχουν τέτοιο ιστορικό πρέπει να παίρνουν αντιβίωση προληπτικά για να μην ξανασυμβεί; Η αντιβίωση στην εγκυμοσυνη δεν ειναι ότι καλύτερο αλλά ποιος μπορεί να πάρει τέτοιο ρίσκο; Σίγουρα θα κάνω περιδεση αλλά αν ξαναμπεί κάτι μέσα πριν γίνει; Μόνο που σκέφτομαι το ενδεχόμενο μιας νέας εγκυμοσύνης και εννέα μήνες άγχους τρελενομαι...

Yparxoun toses poy exoun tosa mikrovia ( k to kseroun) k gennan ugiestata mwra... Gnwsth mou filh me hpv se proxwrhmeno vathmo xwris sxedon traxhlo apo thn arxh eftase tis 37 evdomades.... To mwro de ugiestato! Einai ena musthrio ayto me th rhksh oute oi giatroi kseroun.... O dikos mou mazi me ton aimatologo eipan se epomenh kuhsh.... 1. Antiphktikes( ekana eksetaseis thromvofilias k vghkan apsoges ostoso eixa antistaseis stis mhtriaies oi opoies den epesan k as epairna salospir) 2 peridesh ( sthn apovolh o traxhlos htan 4 ek dld edeixne oti tha hmoun teleiomhnh) 3 progesteronh se eneseis apo thn 16 evdomada k tokolutika kai fusika se olh th diarkeia antiviwsh kai allh mia gia ton erph. Epishs proviotika k kremes gia na uparxei mia isoropia sto susthma....otan tous rwthsa gt ola ayta mou eipan gia na kalupsoume kathe endexomeno...opws katalavainete ta pragmata se epomenh kuhsh tha einai polu duskola...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ολα αυτά πρέπει να κάνω. Θα ειναι δύσκολα αλλά ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσουμε να ολοκληρώσουμε με ασφάλεια μια υγιή εγκυμοσυνη. Δυστυχώς δεν πιστεύω πια στον θεό αλλά στην δύναμη που κρύβουμε μέσα μας. Θα τα καταφέρουμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Exei kanei kamia eisetaseis gia ta nk cells...? (Foniaka kytara)O giatros mou leei ftanei, oti ta kaname ola alla egw sunexeia psaxnomai...logo oti exw k ton io eipa na rwthsw an se esas synesthsan tpt...? :P Epishs den ekana k kampulh sakxarou...:mad:

Καλημέρα!! Δεν την γνωρίζω αυτή την εξέταση,εκτός αν την έκανα κ δεν το ξέρω:?. Καμπύλη σακχαρου έκανα κ στον προγεννητικό έλεγχο κ στην αρχή της εγκυμοσύνης γιατί έχω παραπάνω κιλά και έπρεπε να το ελέγξουμε .Αλλά κ στις εξετάσεις που δίνει ο ενδοκρινολόγος κ ο γυναικολόγος κ αφορουν ισνουλίνη, σάκχαρο κ λοιπά φαίνεται αν υπάρχει κάποια ενδειξη θετική ώστε να σε στείλει μετά για καμπύλη.Δεν είναι κάτι μόνο που πίνεις ένα αηδιαστικό ρόφημα γεμάτο ζάχαρη:?. Όντως έχεις κάνει πολλές εξετάσεις.Σε καταλαβαίνω, τί να πω.Αλλά κ μένα η γιατρός μου ήταν αρνητική στο να κάνω κ άλλες.Πχ της είπα για θρομβοφιλία.Μου είπε πως υπάρχουν τόσες πολλές εξετάσεις ,πρέπει να υπάρχει κάποια ένδειξη για να μας απασχολήσει κάτι.Ούτε να παρακολουθήσουμε ξανά την ωορηξία μου ήθελε.Αυτό που κατάλαβα είναι πως θεωρεί ότι επιπλέον εξετάσεις κ παρακολούθηση θα με γεμίσουν άγχος.Τώρα μου λέει ξέρουμε πως μπορείς να μεινεις έγκυος κ δεν είναι καθόλου τυχαίο πως έμεινες όταν αποφασίσατε να πάτε για εξωσωματική

z3gOp3.png

 

 

9nvIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Exei kanei kamia eisetaseis gia ta nk cells...? (Foniaka kytara)O giatros mou leei ftanei, oti ta kaname ola alla egw sunexeia psaxnomai...logo oti exw k ton io eipa na rwthsw an se esas synesthsan tpt...? :P Epishs den ekana k kampulh sakxarou...:mad:

 

εγώ έκανα εξέταση για τα nk στο locus medicus. ευτυχώς ήταν αρνητική.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Δεν την γνωρίζω αυτή την εξέταση,εκτός αν την έκανα κ δεν το ξέρω:?. Καμπύλη σακχαρου έκανα κ στον προγεννητικό έλεγχο κ στην αρχή της εγκυμοσύνης γιατί έχω παραπάνω κιλά και έπρεπε να το ελέγξουμε .Αλλά κ στις εξετάσεις που δίνει ο ενδοκρινολόγος κ ο γυναικολόγος κ αφορουν ισνουλίνη, σάκχαρο κ λοιπά φαίνεται αν υπάρχει κάποια ενδειξη θετική ώστε να σε στείλει μετά για καμπύλη.Δεν είναι κάτι μόνο που πίνεις ένα αηδιαστικό ρόφημα γεμάτο ζάχαρη:?. Όντως έχεις κάνει πολλές εξετάσεις.Σε καταλαβαίνω, τί να πω.Αλλά κ μένα η γιατρός μου ήταν αρνητική στο να κάνω κ άλλες.Πχ της είπα για θρομβοφιλία.Μου είπε πως υπάρχουν τόσες πολλές εξετάσεις ,πρέπει να υπάρχει κάποια ένδειξη για να μας απασχολήσει κάτι.Ούτε να παρακολουθήσουμε ξανά την ωορηξία μου ήθελε.Αυτό που κατάλαβα είναι πως θεωρεί ότι επιπλέον εξετάσεις κ παρακολούθηση θα με γεμίσουν άγχος.Τώρα μου λέει ξέρουμε πως μπορείς να μεινεις έγκυος κ δεν είναι καθόλου τυχαίο πως έμεινες όταν αποφασίσατε να πάτε για εξωσωματική

Ετσι πιστευω και εγω...μια γνωστη μου μεχρι τα 47 εκανε την μια πισω απο την αλλη μετα απο 5 χρονια τα καταφερε....και για φαντασου μετα το πρωτο παιδι εμεινε στο δευτερο απο μονη της χωρις εκσωσωματικη αυτο πιστευω τα λεει ολα!!!! Οποτε χαλαρωσε και δες το θετικα κ ειμαι σιγουρη συντομα θα μας πεις κ εσυ τα ευχαριστα!!!

Link to comment
Share on other sites

Exei kanei kamia eisetaseis gia ta nk cells...? (Foniaka kytara)O giatros mou leei ftanei, oti ta kaname ola alla egw sunexeia psaxnomai...logo oti exw k ton io eipa na rwthsw an se esas synesthsan tpt...? :P Epishs den ekana k kampulh sakxarou...:mad:

 

Και εγώ έκανα αυτή την εξέταση. Βγήκε αρνητική. Βέβαια εγώ το παράκανα...επι δυο μήνες έκανα εξετασεις οπότε τα ψάξαμε ολα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Καλησπέρα κορίτσια!!Πώς είστε? Ελπίζω να έχετε όλες θετικές εξελίξεις!!Εδώ ξανά αλλά αυτή τη φορά για καλό...Πριν 15 μέρες έκανα την 2η σπερματέγχυση μιας κ μωράκι δεν ερχόταν.Σήμερα έκανα χοριακή όπως μου είχαν πει κ κορίτσια......ειμαι εγκυος!!!!!!!!!!!!!!!!Ξέρω είναι νωρίς ακόμη,νιώθω προετοιμασμένη για όλα,θετικά,αρνητικά αλλά το θέμα είναι το τώρα κ τώρα είμαι ευτυχισμένη!!!Ελπίζω να πάνε όλα καλά κ να κλείσω αυτό το θέμα που άνοιξα με πόνο πριν ένα χρόνο περίπου με δάκρυα χαράς!!!

z3gOp3.png

 

 

9nvIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα sof1,

Αν και δεν σε ξέρω, διάβασα την ιστορία σου και χάρηκα πααααααααρα πολύ με τα νέα σου!!! Είμαι και εγώ παθούσα, έχασα το πρώτο μου μωράκι στις 34 εμβομάδες, και μπορώ να καταλάβω απόλυτα τι πέρασες... Σου εύχομαι μέσα από τα βάθη της καρδίας μου να σου πάνε όλα τέλεια σε αυτή την εγκυμοσύνη και σε 9 μήνες να κρατάς το αγγελάκι σου στην αγκαλιά σου!!! Να μας ενημερώνεις για να πέρνουμε κουράγιο οι υπόλοιπες... ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Ιωάννα!!Αλλά τα πράγματα μάλλον δεν εξελίσσονται κ τόσο καλά.Έκανα όπως σας είπα χοριακή την Τετάρτη,15η μέρα από την σπερματέγχυση ,κ ηταν 42.Μικρό μου φάνηκε αλλά έλεγα αρκεί να διπλασιαστεί. Σήμερα,2 μέρες μετά, που την επανέλαβα είναι 70.Μίλησα με τον γιατρό κ μου είπε οτι κ κατά τα 2/3 να αναπτύσσεται μπορεί εν τέλλει να πάνε όλα καλά.Ξέρει καμιά σας κάτι σχετικό?? Λέω να πάω σε άλλο μικροβιολογικό το απόγευμα.Αν είναι λίγο παραπάνω δεν θα λέει κάτι αλλά ευελπιστώ μήπως δώσει μια πολύ μεγαλύτερη μέτρηση,αν κ κανονικά τί να φταίει το μικροβιολογικο εργαστήρι,όλα την ίδια δουλειά κάνουν.Όπως κ να χει θα σας ενημερώσω. Αν μπορείτε να με βοηθείσετε με τις τιμές τις χοριακής θα σας ήμουν ευγνώμων!!!!!!

z3gOp3.png

 

 

9nvIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Ιωάννα!!Αλλά τα πράγματα μάλλον δεν εξελίσσονται κ τόσο καλά.Έκανα όπως σας είπα χοριακή την Τετάρτη,15η μέρα από την σπερματέγχυση ,κ ηταν 42.Μικρό μου φάνηκε αλλά έλεγα αρκεί να διπλασιαστεί. Σήμερα,2 μέρες μετά, που την επανέλαβα είναι 70.Μίλησα με τον γιατρό κ μου είπε οτι κ κατά τα 2/3 να αναπτύσσεται μπορεί εν τέλλει να πάνε όλα καλά.Ξέρει καμιά σας κάτι σχετικό?? Λέω να πάω σε άλλο μικροβιολογικό το απόγευμα.Αν είναι λίγο παραπάνω δεν θα λέει κάτι αλλά ευελπιστώ μήπως δώσει μια πολύ μεγαλύτερη μέτρηση,αν κ κανονικά τί να φταίει το μικροβιολογικο εργαστήρι,όλα την ίδια δουλειά κάνουν.Όπως κ να χει θα σας ενημερώσω. Αν μπορείτε να με βοηθείσετε με τις τιμές τις χοριακής θα σας ήμουν ευγνώμων!!!!!!

Kalhspera sof xarhka pou eida post sou k malista me eyxarista nea! Kane ligh upomonh einai polu nwris akoma eisai molis 15 meres apo thn syllhpsh! Mhn allakseis mikroviologiko perimene k kane pali se 2 meres ! Exoun diaforetikes times k tha mperdeyteis po polu!! H egkumosynh meta apo apovolh einai polu dyskolh ypothesh! K gw eimai egkuos sthn 9 evdomada afou perasan 7 oloklhroi mhnes apo thn apwleia mou eprepe na proxwrhsw! Ola kala tha pane!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντησεις σας .Ήμουν πολύ φορτισμένη όταν σας έγραφα.Τώρα έχω ηρεμήσει.Έχουμε περάσει πολύ δυσκολότερα.... Ιωάννα σου εύχομαι γρήγορα έγκυος!!Πόσος καιρος πέρασε από τότε που έχασες το μωράκι σου?Nelly συγχαρητήρια!!Μια ήρεμη τελειόμηνη εγκυμοσύνη σου εύχομαι!!Το απόγευμα θα πάω στη γιατρό μου κ θα δω τί θα μου πει.Είναι η παλιά μου γιατρός,τώρα επειδή έκανα σπερματέγχυση είχα πάει στο νοσοκομείο αλλά καταλαβαίνετε..αυτοι οι γιατροί δεν είναι για πολλά πολλά!Όσον αφορά το μικροβιολογικο Nelly εχεις δίκιο,κ εγω διάβασα ότι πρέπει να είναι στο ίδιο αλλά αυτό που πήγα ούτως ή άλλως δε με βολεύει οπότε θα συνεχίσω στο άλλο που σκεφτομαι να πάω το απόγευμα.Έψαξα στο internet κ βρηκα ένα σωρό περιπτώσεις με χοριακές χαμηλές.Ο γενικός κανόνας είναι να διπλασιάζεται κάθε 48-72 ώρες οπότε ευελπιστώ να πάρει μπρος!!!

z3gOp3.png

 

 

9nvIp3.png

Link to comment
Share on other sites

sof1 για μένα είναι πολυ πρόσφατο ακόμα. Περασαν μόλις 3 μήνες... Το καλό είναι ότι πήρα ήδη το πράσινο φως από τη γιατρό. Το κακό είναι ότι με την δική μου τύχη, δεν περιμένω να συμβεί πολύ σύντομα το θαύμα... Σχετικά με τις χοριακές, μου φαίνονται μια χαρα! Όμως επειδή εγώ δεν μένω Ελλάδα και δεν είχα κάνει καθόλου χοριακές (εδώ κάνουμε κατευθείαν υπέρηχο βασικά) δεν ξέρω από τιμές γενικά. Πιστεύω χαλάρωσε και όλα θα πάνε καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πήγα στη γιατρό, δεν μου έκανε υπέρηχο, μου είπε είναι πάρα πολύ νωρίς, δεν θα δείξει τίποτα. Με καθησύχασε κάπως λέγοντάς μου ότι δεν είναι κ τόσο δυσοίωνες οι τιμές της χοριακής. Με απέτρεψε να κάνω χοριακή σήμερα, μου είπε δεν έχει νόημα. Πρέπει να γίνεται διπλές μέρες κ επειδή από σήμερα 2 μέρες είναι Κυριακή τώρα καλή Τρίτη στο ίδιο μικροβιολογικό. Λέω να χαλαρώσω κ να απολαύσω τις πρώτες εβδομάδες της εγκυμοσύνης μου. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί ,ας τα αντιμετωπίσουμε αν έρθουν....Ιωάννα θετική σκέψη ;)

z3gOp3.png

 

 

9nvIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Ιωάννα!!Αλλά τα πράγματα μάλλον δεν εξελίσσονται κ τόσο καλά.Έκανα όπως σας είπα χοριακή την Τετάρτη,15η μέρα από την σπερματέγχυση ,κ ηταν 42.Μικρό μου φάνηκε αλλά έλεγα αρκεί να διπλασιαστεί. Σήμερα,2 μέρες μετά, που την επανέλαβα είναι 70.Μίλησα με τον γιατρό κ μου είπε οτι κ κατά τα 2/3 να αναπτύσσεται μπορεί εν τέλλει να πάνε όλα καλά.Ξέρει καμιά σας κάτι σχετικό?? Λέω να πάω σε άλλο μικροβιολογικό το απόγευμα.Αν είναι λίγο παραπάνω δεν θα λέει κάτι αλλά ευελπιστώ μήπως δώσει μια πολύ μεγαλύτερη μέτρηση,αν κ κανονικά τί να φταίει το μικροβιολογικο εργαστήρι,όλα την ίδια δουλειά κάνουν.Όπως κ να χει θα σας ενημερώσω. Αν μπορείτε να με βοηθείσετε με τις τιμές τις χοριακής θα σας ήμουν ευγνώμων!!!!!!

 

Στο 1/3 των θετικών χοριακων δεν διπλασιάζονται στο 48ωρο παρόλα αυτα προχωρούν. λιγη υπομονη μέχρι την επόμενη μέτρηση. Μην αλλάζεις εργαστήριο θα μπερδευτείς.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πήγα στη γιατρό, δεν μου έκανε υπέρηχο, μου είπε είναι πάρα πολύ νωρίς, δεν θα δείξει τίποτα. Με καθησύχασε κάπως λέγοντάς μου ότι δεν είναι κ τόσο δυσοίωνες οι τιμές της χοριακής. Με απέτρεψε να κάνω χοριακή σήμερα, μου είπε δεν έχει νόημα. Πρέπει να γίνεται διπλές μέρες κ επειδή από σήμερα 2 μέρες είναι Κυριακή τώρα καλή Τρίτη στο ίδιο μικροβιολογικό. Λέω να χαλαρώσω κ να απολαύσω τις πρώτες εβδομάδες της εγκυμοσύνης μου. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί ,ας τα αντιμετωπίσουμε αν έρθουν....Ιωάννα θετική σκέψη ;)

 

Ολη τη θετικη ενεργεια κι απο μενα!!! Ευχομαι να πανε ολα καλα και να κρατησεις το παιδακι σου σε 9 μηνες, Εγω δεν ειχα ρηξη υμενων αλλα εχω περασει απο 2 αποβολες χωρις να εχω αλλο παιδι... Μετα ομως τα καταφερα! Ξερω ποσο αγχος εχεις αλλα αστο πισω σου.. Σκεψου θετικα και να δεις που ολα θα ειναι καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πήγα στη γιατρό, δεν μου έκανε υπέρηχο, μου είπε είναι πάρα πολύ νωρίς, δεν θα δείξει τίποτα. Με καθησύχασε κάπως λέγοντάς μου ότι δεν είναι κ τόσο δυσοίωνες οι τιμές της χοριακής. Με απέτρεψε να κάνω χοριακή σήμερα, μου είπε δεν έχει νόημα. Πρέπει να γίνεται διπλές μέρες κ επειδή από σήμερα 2 μέρες είναι Κυριακή τώρα καλή Τρίτη στο ίδιο μικροβιολογικό. Λέω να χαλαρώσω κ να απολαύσω τις πρώτες εβδομάδες της εγκυμοσύνης μου. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί ,ας τα αντιμετωπίσουμε αν έρθουν....Ιωάννα θετική σκέψη ;)

 

Καλησπέρα κι απο μένα. Σου γράφω για να πάρεις κουράγιο απο τη δική μου χοριακη. Δε διπλασιαζοταν απλά αυξανόταν περίπου κατα δυο τρίτα και όλα πήγαν μια χαρά. Τρελάθηκα κι εγώ απο το άγχος έκανα 5 χοριακες αυξανόταν με το ρυθμό που σου είπα μέχρι που είδε ο γιατρός το σάκο με την άσπρη τελιτσα μέσα και σταμάτησα τις χοριακες . Όλα πήγαν τέλεια και τώρα εχω ένα πανέμορφο μωρα κι στα χέρια μου. Δεν ειναι κανόνας να διπλασιάζεται η χοριακη απλά να αυξάνεται πάνω απο 50 τις εκατό. Εύχομαι καλή χοριακη την Τρίτη και όλα να πανε τέλεια. :P

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα νέα μου είναι άσχημα.....μόλις 136 η χοριακή....Ράκος όπως φαντάζεστε.. πήρα τους γιατρούς μου, περιμένω οδηγίες. Τώρα αρχίζω κ ψάχνω για το τι είναι παλίνδρομη κύηση, πώς γίνεται η απόξεση κ φυσικά τρέμω μην είναι κανένα εξωμήτριο. Νιώθω τόσο αδύναμη

z3gOp3.png

 

 

9nvIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου sof1, μην απελπιζεσαι... Έχω δει πολλές περιπτώσεις εδώ μέσα που ενώ δεν ανέβαινε η χωριακή τελικά πηγαν όλα τέλεια! Τι σου είπε ο γυναικολόγος σου?

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα μου δυστυχώς δεν υπάρχει ελπίδα....Μου το είπε κ η γιατρός μου κ από το νοσοκομείο. Κ οι 2 μίλησαν πιθανότατα για βιοχημικη εγκυμοσύνη. Αφού το κακό έγινε η καλύτερη έκβαση τώρα είναι να μου έρθει η περίοδος κ να καθαρίσω. Μου είπανε βέβαια να σταματήσω τα utrogestan κ να να ξανακάνω χοριακή αύριο. Αυτό που τώρα φοβάμαι είναι το εξωμήτριο. Η γιατρός μου μου είπε είναι δύσκολο να είναι ,απ' το νοσοκομείο μου είπανε το ίδιο αλλά ας είμαι προετοιμασμένη .Αν με πιάσουν πολύ δυνατοί πόνοι να πάω. Φοβάμαι. Απ'τη μια θέλω να βγω εξω να ξεχαστώ κ από την άλλη τρέμω μη μου συμβεί κάτι στο δρόμο.

z3gOp3.png

 

 

9nvIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι όντως σίγουρο, τότε δυστυχώς θα πρέπει να το πάρεις απόφαση και να περιμένεις να δεις την εξέλιξη... Λυπάμαι πολύ... Ειλικρινά... Ξέρω πολύ καλά τον πόθο σου και φαντάζομαι ότι η απογοητευση θα είναι και πάλι μεγάλη.. Τουλάχιστον το έμαθες νωρίς, οπότε δεν πρόλαβες να κάνεις πολλά όνειρα και να ταλαιπωρηθείς... Ελπίζω να τελιώσει γρήγορα αυτό το κεφάλαιο και να ξεκινήσει σύντομα άλλο, πιο χαρούμενο! Ελπίδα και αισιοδοξία! Δεν μπορεί, κάτι καλό θα μας περιμένει και μας στην συνέχεια!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...