Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΝΟΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ-ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ


ΤΑΛΙΑ

Recommended Posts

Καλησπέρα είμαι 28 χρονων και 7 μήνες παντρεμένη εχουμε βαλει με τον αντρα μου μπρος για παιδακι αλλα τιποτα εχω πολυκυστικές οωθηκες αλλα εχω σταθερη περιοδο 28-32 μερες πως μπορω να μάθω πότε έχω οωρηξία?αυτον τον μήνα καναμε 3 φορες σεξ,περιοδος μου ήρθε στις 6 Σεπτεμβρίου έχω τωρα 4 μέρες συνεχεια πόνους χαμηλά στην κοιλια εκτος το οτι πονάει η μεση μου εχω το βραδυ που ξαπλώνω στο κρεββάτι ανακατοσουρες για εμμετο μπορεί να είμαι έγκυος,μπορεί να εχω ορμονικο προβλημα ή ιδεα μου να έιναι ολα αυτά?Η αλήθεια ειναι ότι εχω λιγο αγχος και το σκεφτομαι συνεχως το μωρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το ότι έχεις σταθερό κύκλο σημαίνει γενικά ότι έχεις οωρρηξία. Είναι πολλές παρόμοιες περιπτώσεις εδώ στο forum και μπορείς να δεις αντίστοιχα θέματα. Κι εγώ ήμουν ίδια περίπτωση. Μετά από 10 μήνες προσπαθειών πήγα στη γιατρό και μου είπε ότι 10 μήνες δεν είναι τίποτα και ότι μετά από 18 μήνες θα πάμε σε άλλες μεθόδους. Μου είπε ότι στις πολυκυστικές τα ωάρια είναι ελαφρώς υποδεέστερα και η σύλληψη μπορεί να πάρει λίγο παραπάνω, αλλά γενικά δεν υπάρχει κανένα σοβαρό πρόβλημα. Μου έγραψε και έκανα σαλπιγγογραφία και ο σύζυγος σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια σπέρματος για να είμαστε σίγουροι ότι όλα είναι καλά. Και όλα ήταν καλά. Εγώ έμεινα έγκυος τον 13ο μήνα προσπαθειών εντελώς φυσιολογικά. Παίζει ρόλο βέβαια και η ηλικία, εγώ είμαι 32. Όσο πιο μικρή τόσο πιο καλά, αλλά πάντα κάθε ζευγάρι είναι και διαφορετικό. Άλλοι "πιάνουν" εύκολα άλλοι δύσκολα.

Για να μάθεις ποια μέρα έχεις οωρρηξία ο πιο εύκολος τρόπος κατά τη γνώμη μου είναι η θερμομέτρηση. Μετράς τη θερμοκρασία σου κάθε πρωί πριν σηκωθείς από το κρεβάτι και τη σημειώνεις και μετά κάνεις το θερμοδιάγραμμα, δηλαδή βάζεις τις θερμοκρασίες σε ένα διάγραμμα. Η χαμηλότερη θερμοκρασία πριν την άνοδο είναι γενικά η ημέρα οωρρηξίας.

Άλλος τρόπος είναι τα τεστ οωρρηξίας από τα φαρμοκεία, κοστίζουν όμως περίπου 50 ευρώ τα 7 τεμάχια. Υπάρχουν πιο φθηνά αν τα παραγγείλεις μέσω internet από το εξωτερικό.

Άλλος τρόπος είναι με υπέρηχο στο γυναικολόγο. Εγώ μετρούσα τη θερμοκρασία μου επί πολλούς μήνες και 2 φορές είχα επαληθεύσει την οωρρηξία στη γυναικολόγο. Η γιατρός δεν υποστήριζε τόσο πολύ τη θερμομέτρηση και συνιστούσε ... ηρεμία και τακτικότατο σεξ.

Αν δεν θέλεις να μετράς τίποτα απλά κάνεις σεξ μέρα παρά μέρα από την 8η έως την 24η μέρα από την περίοδο. Ταυτόχρονα προσπάθησε να τρως υγιεινά, να ασκείσαι και να χαλαρώνεις.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να δεις αντίστοιχα θέματα εδώ στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έχω μία ερώτηση για όλες σας.

Σήμερα με πιάσανε κάτι περίεργα πονάκια πολύ χαληλά-στη μήτρα να υποθέσω :? , και πρήξιμο.

Η τελευταία φορά που αδιαθέτησα ήταν 05/09.

Επιπλέον αυτόν τον καιρό δεν ακολουθώ κάποια αγωγή. Είχαμε πει με τον άντρα μου να χαλαρώσουμε για λίγο.

Δεν μπορώ να καταλάβω τί μου συμβαίνει.

Ωοριξία δεν πρέπει να είναι γιατί δεν μου πονάνε οι σάλπιγγες.

Περιμένω με αγωνία τα φώτα σας....

Κάθε μέρα ένα θαύμα μας περιμένει, αρκεί να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά για να το δούμε.

 

0DCdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα Ρενε! Τι κυκλο εχεις? Καποιο αλλα συμπτωμα εχεις? Θα μπορουσε να ειναι οτιδηποτε ακομα και ωορρηξια τα παντα παιζουν αφου ειναι η 20η μερα!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δυστυχώς ο κύκλος μου δεν είναι σταθερός λόγω πολυκυστικών. Τους τελευταίους όμως μήνες βρίσκεται μεταξύ 28 με 32!! :)

Νομίζω όμως πως είχα ωορηξία πριν καμία δεκαριά ημέρες γιατί με ψιλοπόναγε η δεξιά ωοθήκη και είχα λίγα υγρα.

Για αυτό παραξενεύομαι.

Τί λες και εσύ?

Κάθε μέρα ένα θαύμα μας περιμένει, αρκεί να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά για να το δούμε.

 

0DCdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χμμμμ πονακια χαμηλα πριν την περιοδο θα μπορουσε να ειναι και συμπτωμα εγκυμοσυνης. Εγω ειχα πονακια χαμηλα στο κεντρο της κοιλιας απο την ημερα της συλληψης μεχρι και 2 βδομαδες μετα. Τιποτα δεν ειναι σιγουρο μπορει να ειναι συμπτωμα οτι σε μια βδομαδα θα εχεις περιοδο. Ο γυναικειος οργανισμος ειναι χαος :shock: μπορει απο κυκλο σε κυκλο να εχεις και διαφορετικα συμπτωματα.

Παντως αποτι καταλαβα αργεις να αδιαθετησεις οποτε δεν εχει νοημα να κανεις τεστ περιμενε 5-6 μερες ακομα να δεις πως παει. Αν ειναι εγκυμοσυνη λογικα θα πρηστει και το στηθος σου!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πονάω πολύ χαμηλά (μάλλον στη μήτρα).

Τί να πω δεν ξέρω. Μακάρι να είναι εγκυμοσύνη, αλλά νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς για να έχω συμπτώματα.

Υπομονή καμιά δεκαριά μερούλες ακόμα.

Σε ευχαριστώ πολύ.

Φιλικά ΡΕΝΕ.

Κάθε μέρα ένα θαύμα μας περιμένει, αρκεί να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά για να το δούμε.

 

0DCdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω στη μητρα ειχα τα πονακια. Νωρις δεν ειναι για συμπτωματα εγω σου λεω αποτην ιδια τη μερα της συλληψης τα ειχα. Στο ευχομαι να ειναι εγκυμοσυνη. Χαλαρωσε και θα περασουν οι μερες

 

Φιλια!!! :wink:

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι, μακάρι, μακάρι.

Σε ευχαριστώ.

Μόνο να είσαστε εδώ άμα αδειαθετήσω για να μαζέψουμε τα κομματάκια μου, ΟΚ? :lol:

Κάθε μέρα ένα θαύμα μας περιμένει, αρκεί να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά για να το δούμε.

 

0DCdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 χρόνια μετά...

κοριτσια ειχα περιοδο στις 16 Φεβρουαριου. Ηρθαμε σε επαφες με το αγορι μου στις 24 -26 -28. Σημερα νιωθω πονους κατω χαμηλα στο περπατημα. Σημαινει κατι η ισως ειναι το εντερο? Σταθερο κυκλο δεν εχω ειμαι γυρω στις 25 με 30 ημερες ομως. Εχει τυχει σε καμια αυτο και να ειναι εγκυος??? Επισης αυτο το μηνα δεν παρατηρησα βλεννη μονο για 2 ημερες λιγο ασπρο υγρο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου γλυκά τα φώτα σας!!!! Θα σκασωωω! Λοιπόν Ξεκινάω..εχω κυκλο περιπου 30 με 32 μερες.1 Φεβρουαρίου περίοδος στης 9 Φεβρουαρίου ήρθαμε σε επαφή..!! Την κυριακη 26 του μηνός πήγαμε στο καρναβάλι της Ξάνθης..περπατήσαμε παρά πολύ..κ όλη μα ολη μερα είχα έντονους πόνους περιόδου..τόσο που όταν φεύγαμε ξεκουμπωσα το παντελόνι Μου. Χθες ήρθαμε σε επαφή κ μόλις σκουπιστηκα είδα στο χαρτί ροζ υγρα. Έβαλα σερβιετακι..Κ μέσα στα επομενα 5 λεπτά είχα μια ροζ καφέ κηλίδα. Από τότε μέχρι κ Σήμερα είμαι πεντακάθαρη. Δεν έχω ίχνος αίματος η ροζ η καφε...τι λέτε ρε κορίτσια ? Μίλησα με τον γιατρό κ με είπε η περιμένω μέχρι Δευτέρα....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου γλυκά τα φώτα σας!!!! Θα σκασωωω! Λοιπόν Ξεκινάω..εχω κυκλο περιπου 30 με 32 μερες.1 Φεβρουαρίου περίοδος στης 9 Φεβρουαρίου ήρθαμε σε επαφή..!! Την κυριακη 26 του μηνός πήγαμε στο καρναβάλι της Ξάνθης..περπατήσαμε παρά πολύ..κ όλη μα ολη μερα είχα έντονους πόνους περιόδου..τόσο που όταν φεύγαμε ξεκουμπωσα το παντελόνι Μου. Χθες ήρθαμε σε επαφή κ μόλις σκουπιστηκα είδα στο χαρτί ροζ υγρα. Έβαλα σερβιετακι..Κ μέσα στα επομενα 5 λεπτά είχα μια ροζ καφέ κηλίδα. Από τότε μέχρι κ Σήμερα είμαι πεντακάθαρη. Δεν έχω ίχνος αίματος η ροζ η καφε...τι λέτε ρε κορίτσια ? Μίλησα με τον γιατρό κ με είπε η περιμένω μέχρι Δευτέρα....

στέλλα, αν και η επαφή σου είναι λίγο νωρίς για κύκλο σταθερά 30 με 32 μέρες, αν μέχρι τώρα στη ζωή σου δεν είχες μεσοκυκλικές αιμοραγίες (έστω και ελάχιστη ποσότητα) νομίζω μπορείς να κάνεις ένα τεστ ή μια χοριακή, είσαι στο εύρος των ημερών για να δείξουν μια ανερχόμενη εγκυμοσύνη! αν σου έχει ξανασυμβεί περίμενε για καθυστέρηση από το σάββατο και μετά! καλή επιτυχία! :D

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

στέλλα, αν και η επαφή σου είναι λίγο νωρίς για κύκλο σταθερά 30 με 32 μέρες, αν μέχρι τώρα στη ζωή σου δεν είχες μεσοκυκλικές αιμοραγίες (έστω και ελάχιστη ποσότητα) νομίζω μπορείς να κάνεις ένα τεστ ή μια χοριακή, είσαι στο εύρος των ημερών για να δείξουν μια ανερχόμενη εγκυμοσύνη! αν σου έχει ξανασυμβεί περίμενε για καθυστέρηση από το σάββατο και μετά! καλή επιτυχία! :D
λουκουμαδακι σ ευχαριστώ για την απάντηση σου... δε μου εχει συμβει ποτε μα ποτε ξανα κάτι παρόμοιο.. γι αυτό είπα να σας ρωτήσω να μου πεις γιατί θα σκάσω μέχρι τη δευτερα.. τι μπορεί να είναι αυτά τα υγρά. Συμβαίνει κάτι τέτοιο σε εγκυμοσύνη?
Link to comment
Share on other sites

λουκουμαδακι σ ευχαριστώ για την απάντηση σου... δε μου εχει συμβει ποτε μα ποτε ξανα κάτι παρόμοιο.. γι αυτό είπα να σας ρωτήσω να μου πεις γιατί θα σκάσω μέχρι τη δευτερα.. τι μπορεί να είναι αυτά τα υγρά. Συμβαίνει κάτι τέτοιο σε εγκυμοσύνη?

ωραία! είδα έκανες και πρόσφατα παπ και υπέρηχο οπότε αν και ο τράχηλός σου είναι εντάξει και η μήτρα σου δεν είχε ποτέ ευρήματα που μπορεί να φέρουν αιμοραγία όπως κύστες πολυποδάκια κλπ τότε αυτό το ελάχιστο αίμα ίσως είναι για καλό! ένα 20% των γυναικών παρουσιάζουν τις ημέρες της εμφύτευσης του γονιμοποιημένου ωαρίου στο ενδομήτριο ελάχιστη αιμοραγία από αγγεία που σπάνε κατα την εμπέδωση ή για καθαρά ορμονικούς λόγους! οι μέρες σου ταιριάζουν. αν σε περίπτωση που δεν είσαι έγκυος σου ξανατύχει συζήτησέ το με τον γιατρό σου! αν δεν θες να προτρέξεις, παρασκευή πιστεύω θα έχεις ένα σίγουρο αποτέλεσμα με μια χοριακή για ναι ή όχι!

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ωραία! είδα έκανες και πρόσφατα παπ και υπέρηχο οπότε αν και ο τράχηλός σου είναι εντάξει και η μήτρα σου δεν είχε ποτέ ευρήματα που μπορεί να φέρουν αιμοραγία όπως κύστες πολυποδάκια κλπ τότε αυτό το ελάχιστο αίμα ίσως είναι για καλό! ένα 20% των γυναικών παρουσιάζουν τις ημέρες της εμφύτευσης του γονιμοποιημένου ωαρίου στο ενδομήτριο ελάχιστη αιμοραγία από αγγεία που σπάνε κατα την εμπέδωση ή για καθαρά ορμονικούς λόγους! οι μέρες σου ταιριάζουν. αν σε περίπτωση που δεν είσαι έγκυος σου ξανατύχει συζήτησέ το με τον γιατρό σου! αν δεν θες να προτρέξεις, παρασκευή πιστεύω θα έχεις ένα σίγουρο αποτέλεσμα με μια χοριακή για ναι ή όχι!

 

Ήσουν κατατοπιστικοτατη.. :) δε μου εχει συμβει ποτε ξανα γι αυτό κ αναρωτιέμαι. Πολυ πολύ αχνό ροζ ήταν..Κ εγώ Παρασκευή με βλέπω κ πηγαίνω αν και ο γιατρός μου είπε Δευτέρα αλλα θα σκασω μέχρι τότε... να συμπληρώσω πως οι πόνοι συνεχίζονται κανονικότατα από την κυριακη! Όχι τόσο έντονοι αλλά υπάρχουν..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...