Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΤΕΝΩΣΗ ΠΥΛΩΡΟΥ


Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


αν σε ενδιαφερει ακομα μπορω να μαθω.το ειχε το μωρο του κουνιαδου, και χειρουργηθηκε βρεφακι ακομα.αυτα,αλλα μπορω να ρωτησω λεπτομερειες.δεν ειναι ομως κατι τραγικο τωρα ειναι μια χαρα.

QOY1p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΑΜΕ (40 ΗΜΕΡΩΝ).Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΤΕΡΑΚΙ ΤΟΥ ΗΤΑΝΕ ΚΛΕΙΣΤΗ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΟΥ (ΡΟΥΚΕΤΟΕΙΔΗΣ ΕΜΕΤΟΥΣ). ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΕΛΕΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ.ΚΡΑΤΑΕΙ 1 ΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΕ ΚΡΑΤΑΝΕ 7 ΜΕ 10 ΜΕΡΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

καλησπερα χαιρομαι που το θεματακι αυτο υπαρχει ...

εμεις νοσηκευομαστε στο Παιδων μ αυτην την παθηση εχω μια φραουλιτσα 2 μηνων και σημερα καναμε την επεμβασουλα αυτη και ολα πηγαν καλα, τελειωσε το βασανιστηριο της μικρης μ που ταλαιπωριοταν 2 βδομαδες τωρα...

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές μητέρες

 

Μια αρκετά συχνή πάθηση της νεογνικής ηλικίας η οποία πρέπει να μπαίνει στη διαφορική διάγνωση των επαναλαμβανόμενων εμετών τροφής είναι η υπερτροφική πυλωρική στένωση. Τα πρώτα συμπτώματα παρατηρούνται μετά τη 2η-3η εβδομάδα της ζωής και τα χαρακτηρίζει η σταδιακή κλιμάκωση σε συχνότητα, ένταση και ποσότητα του εμετού. Η διάγνωση γίνεται εύκολα με υπερηχογραφική μέτρηση του πάχους και μήκους του πυλωρικού σωλήνα με οριακές μετρήσεις 4 χιλιοστά και 14 χιλιοστά αντίστοιχα. Η πάθηση διορθώνεται εύκολα με την καταξιωμένη στο χρόνο πυλωρομυοτομή Fredet-Ramsted η οποία πλέον γίνεται μέσω του ομφαλού κατά Bianchi με θαυμάσια αποτελέσματα λειτουργικά και κοσμητικά.Μπορείτε να ενημερωθείτε εάν θέλετε στο http://alldoctorsmess.blogspot.com/2007/11/blog-post.html

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορω να πω οτι η μπουμπου μου τωρα ειναι μια χαρα ... και η τομη της εχει γινει τοσο διακριτικη :P θα φορεσουμε το μπικινακι μας το καλοκαιρι :P:p:p

κ.Μαρινοπουλε να ρωτησω κατι αυτο δνε υπαρχει περιπτωση να ξαναεμφανιστει ε? ρωταω γιατι εκτος τον γιατρο που της εκανε την επεμβαση και δεν προλαβαινα να τον ρωτησω τιποτα ετσι οπως ερχοταν κι εφευγε εναν αλλον γιατρο που ρωταγα μου ειπε οτι πολλες ερωτησεις του κανω και εκνευριστηκα πολυ με την συμπεριφορα του και δεν ξαναρωτησα τιποτα

 

Link to comment
Share on other sites

[quote=FwTeiNi;179770

κ.Μαρινοπουλε να ρωτησω κατι αυτο δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναεμφανιστει ε?

 

Αγαπητή FwTeiNi

 

Η επέμβαση της πυλωρομυοτομής είναι απόλυτα επιτυχής και εάν γίνει σωστά το μωρό μπορεί να φάει πλέον φυσιολογικά από τις πρώτες ώρες μετεγχειρητικά.

 

Η πάθηση δεν εμφανίζεται ποτέ ξανά μην ανησυχείτε.

 

Περαστικά στη μπέμπα σας.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου....

Με τι τρόπο ακριβώς γίνεται αυτό το χειρουργείο??? Θέλει φαντάζομαι ολική νάρκωση το μωρό... έτσι? Είναι επικίνδυνο? Έχει ποσοστό αποτυχίας? Πόσες μέρες είναι η μετεγχειριτική περίοδος, πόσες μέρες καθόμαστε στο νοσοκομείο και αν πρέπει να πάμε για να κόψουμε τα ράμματα ή είναι αυτά που πέφτουν μόνα τους!!!

Αυτά είχα να ρωτήσω και φανταστείτε ότι ακόμα δεν έχει διαγνωστεί κάτι τέτοιο στον μπεμπούλη μου... απλά και μόνο στην ιδέα εγώ έχω πλαντάξει στο κλάμα και έχω κατα-αγχωθεί!!! :(

MMEcp3.pngNQasp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρια ο μικρος σου κανει εμετους?εγω χειρουργησα την κορη μου 39ημερων το βρηκαμε τελειως τυχαια γιατι εμενα δεν εκανε ποτε εμετους,αντιθετα μου εβγαζε λιγες γουλιες την ειχαν εξετασει 3γιατροι,κ δεν την εξετασαν απλα την ταιζα μπροστα τους κ μου ελεγαν κ οι τρεις μην ανησυχεις εχει απλα παλινδρομηση.

Σαν χειρουργειο ειναι απλο,τα ραμματα ειναι αυτοκολητο οποτε δεν κοβεις τιποτα,η ουλη εχει παραμεινει ειναι μια απλη γραμμη αλλα οσο μεγαλωνει το παιδι μου μεγαλωνει κ το σημαδι δυστυχως.Την χειρουργησε ενα ΑΝΘΡΩΠΟΣ κ καταπληκτικος γιατρος ο Νικας,που μονο καλα λογια μπορω να πω γι αυτον,το χειρουργειο υπαρχει μια περιπτωση να μην πετυχει (ειχα διαβασει για αποτυχημενες επεμβασεις)αλλα πρεπει να ειναι κουλος ο χειρουργος για να μην πετυχει.Οτιδηποτε κ να χρειαστεις στειλε μου πμ, α ο καλυτερος ακτινολογος για παιδια ειναι ενας ο Παπανικολαου,εγω οτι θελω για υπερηχο σ αυτον παω,ευχομαι το μωρακι σου να εχει απλη παλινδρομηση κ οχι στενωση

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα γενικά έκανε κάτι εμετουδάκια... κάτι ενδιάμεσο σε γουλιά και εμετό δηλαδή!!! Αλλά σήμερα το πρωί έκανε εναν κουβά έμετο!!! Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!! Ελπίζω να μην χρειαστεί να μου δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες!!! Όσο για την κορούλα σου... εύχομαι αυτό να ήταν το πρώτο και το τελευταίο που θα περάσει στην ζωή της!!!

MMEcp3.pngNQasp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορει το παιδι να εχει ευρεια παλινδρομηση δεν ειναι απαραιτητο οτι ειναι στενωση για να καταλαβεις εμενα τις πρωτες 20μερες ειχε παρει 800γρ βαρος,που συνηθως αυτα τα παιδια χανουν βαρος δεν κερδιζουν,ποσο ειναι το μωρο?παντως εαν το εχεις μεγαλο αγχος πηγαινε κανεις εναν υπερηχο,σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου

Link to comment
Share on other sites

Θα πάμε σήμερα στο γιατρό να του κάνει μια κλινική εξέταση και να κανονίσουμε να πάμε και για τον υπέρηχο... Είμαστε 30 ημερών σήμερα... Φύγαμε από το μαιευτήριο 3.400 και τώρα είμαστε 4.000!!! Ο Παπανικολάου για τον υπέρηχο που λες είναι αυτός στο Ηιλτον???

MMEcp3.pngNQasp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτος ειναι εαν παρεις να κλεισεις ραντεβου θα του πεις οτι ειναι επειγον διαφορετικα θα περιμενειες 1μηνα τουλαχιστον,ο παιδιατρος με την κλινικη εξεταση δεν προκειται να καταλαβει τιποτα,καλυτερα να κανει κατευθειαν υπερηχο,εγω οπως σου εγραψα κ πιο πανω σε 3παιδιατρους την ειχα παει κ κανεις δεν μπορεσε να το διαγνωση,γιατι αυτο γινεται μονο με υπερηχο,μετρανε τον πυλωρο να δουμε ποσο ειναι.Το μωρο ποτε αρχισε τους εμετους?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς την γλιτώσαμε!!! Κανονικό εμετό στην ουσία έκανε μόνο μία φορά!!! Έχουν περάσει πάνω από 24 ώρες που δεν έχει βγάλει ούτε γουλιά... Πήγαμε στον γιατρό... και μας το αποκλεισε... Όλη η ιστορία έγινε λόγω ξένου γάλακτος που δεν είχε ξαναπιεί και προφανώς είναι δυσανεκτικός στην λακτόζη!!! Μακάρι λοιπόν να είναι έτσι!!! Ευχαριστώ πάντως!!!

MMEcp3.pngNQasp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Η κόρη μου έκανε αυτή την επέμβαση όταν ήταν 38 ημερών. Όλα πήγαν καλά! Το χειρουργείο κράτησε μια ώρα και μείναμε στο Παίδων 4 ημέρες συνολικά.

Τώρα η κούκλα μου είναι 7 ετών μια χαρά. Το σημάδι της είναι σαν γραντσουνιά και όλα καλά!

Μια γνωστή μου είχε το ίδιο πρόβλημα με το κοριτσάκι της. Επέλεξε να μην κάνει την επέμβαση και να το αφήσει να διορθωθεί μόνο του. Μέγα λάθος...το μωρό ταλαιπωρήθηκε μέχρι τα 4 χρόνια του. Τώρα είναι 6 και ακόμη κάποιες φορές κάνει εμετούς, δε μπορεί να φάει όλες τις τροφές και είναι πολύ μικροκαμωμένο. Από όσο ξέρω την επέμβαση μπορείς να την κάνεις μόνο όταν είναι βρέφος το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα.

 

Θα ήθελα να μοιραστώ ένα θέμα που μας έχει προβληματίσει αρκετά το τελευταίο διάστημα.

Καταρχήν πρόκειται για αγοράκι 14 ημερών.

Τη Δευτέρα το μεσημέρι έκανε 3 φορές συνεχόμενες εμμετό. Όχι ρουκέτα αλλά σαν μεγάλη γουλιά. Σε επικοινωνία με τον παιδίατρο, είπε πως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πάσχει από πυλωρική στένωση και πως εάν συνεχιστούν οι εμμετοί πρέπει άμεσα να γίνει υπέρηχος ώστε να διαπιστωθεί. Η πιθανότητα είναι αυξημένη γιατί είχα υποβληθεί κι εγώ σε τέτοια επέμβαση όμως όταν ήμουν 1,5χρονών. Βέβαια δεν απέκλεισε το ενδεχόμενο να πρόκειται για μιά απλή παλινδρόμηση.

 

Έκτοτε, 5 μέρες μετά, το παιδί δεν έχει ξανακάνει εμμετό. Παρόλα αυτά ο παιδίατρος επιμένει να γίνει υπέρηχος για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο.

 

Να σημειώσω ότι τα γεύματά του γίνονται κατά μέσο όρο ανά 2,5-3ώρες και συνήθως πίνει 60-70ml εκ των οποίων το σχεδόν 30% είναι δικό μου γάλα (από θήλαστρο) ενώ το υπόλοιπο είναι frisolac. Επιπλέον, το μωρό τρώει πολύ λαίμαργα. Εάν μπορούσε θα έτρωγε και το μπιμπερό (που λέει ο λόγος) :P .

 

Τώρα, έχω τις εξής 2 απορίες:

 

1) Δεν θα ήταν πιό λογικό να αλλαχτεί πρώτα το γάλα με κάποιο πιό εύπεπτο (πχ frisolac comfort) ώστε να δούμε την πορεία του παιδιού και εάν δεν υπάρξει βελτίωση (που υπάρχει ούτως ή άλλως αφού δεν έχει ξανακάνει εμμετό) να πάμε για υπέρηχο?

 

2) Εάν τελικά πάμε για υπέρηχο, το αποτέλεσμα θα είναι 100% ξεκάθαρο για το εάν έχουμε ή όχι πυλωρική στένωση ή θα μπούμε σε μιά διαδικασία συνεχούς έντασης και αγωνίας που αν μη τι άλλο θα επηρεάσει και την ψυχολογία του μπέμπη? Τουλάχιστον, να γίνει αφού 40ρίσει το παιδί ώστε να είναι λιγότερο επιρρεπές στο να κολλήσει κάποια ασθένεια εκτός σπιτιού...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθειά σας ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...