Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΤΡΙΑΝΑ - ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ


irev

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

 

ΕΧΩ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΟΝΟΜΑ (ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΚΕΤΗ ΑΠΟΚΛΙΣΗ Α ΤΑ ΑΡΧΙΚΑ) ΣΥΝΔΥΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΑΝΤΡΙΑΝΑ ΜΕ ΤΟ ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ..............ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ :(

ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΗΡΘΑΝ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ...ΛΙΓΟ "ΚΟΥΦΑ" ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ

Άσπυ - Ανάσπυ - Λάντρι - Σπυράνα (καθόλου εύηχο)

ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?

aaK3p3.png FCDMp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πρόκειται για την ξαδέρφη μου, που δυστυχώς έχει χάσει τον πατέρα της νεότατο (54 χρονών) και τον έλεγαν Σπύρο :(

ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ δηλαδή είναι να βγει η μπέμπα.........απλά σκεφτόμασταν αν μπορούσαμε να το συνδυάσουμε και με της μητέρας της και να το ακούσει στην εκκλησία, σαν έκπληξη... :?

Το Αντριάνα δεν είναι άσχημο όνομα, αλλά το Σπυριδούλα...........και δυστυχώς σε αυτό δεν έχει επιλογή.

aaK3p3.png FCDMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση η γνώμη μου είναι πως εφόσον θέλει να βγάλει τον πατέρα της για να τιμήσει τη μνήμη του καλό είναι να κρατήσει ολόκληρο το όνομα ή έστω να ψάξει ένα υποκοριστικό με βάση το Σπυριδούλα. Δυστυχώς είναι δύσκολο να συνδυαστούν αρμονικά και τα δυο ονόματα ώστε να προκύψει ένα εύηχο υποκοριστικό.

Καταλαβαίνω πως μπορεί να θέλει να κάνει έκπληξη στη μαμά της αλλά νομίζω πως αφού δεν πρόκειται να φωνάξει το όνομα τότε δε θα κάνει και μεγάλη διαφορά...

Από την άλλη αν πρέπει να βρέθει ένα υποκορίστικό όχι και τόσο παρεμφερές στην ουσία θα εξαφανιστούν και τα δύο ονόματα...

Ξαναλέω όμως πως αυτή είναι η γνώμη μου και δεν είναι απαραίτητο να είναι και σωστή.

*

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση η γνώμη μου είναι πως εφόσον θέλει να βγάλει τον πατέρα της για να τιμήσει τη μνήμη του καλό είναι να κρατήσει ολόκληρο το όνομα ή έστω να ψάξει ένα υποκοριστικό με βάση το Σπυριδούλα. Δυστυχώς είναι δύσκολο να συνδυαστούν αρμονικά και τα δυο ονόματα ώστε να προκύψει ένα εύηχο υποκοριστικό.

Καταλαβαίνω πως μπορεί να θέλει να κάνει έκπληξη στη μαμά της αλλά νομίζω πως αφού δεν πρόκειται να φωνάξει το όνομα τότε δε θα κάνει και μεγάλη διαφορά...

Από την άλλη αν πρέπει να βρέθει ένα υποκορίστικό όχι και τόσο παρεμφερές στην ουσία θα εξαφανιστούν και τα δύο ονόματα...

Ξαναλέω όμως πως αυτή είναι η γνώμη μου και δεν είναι απαραίτητο να είναι και σωστή.

 

Συμφωνω απολυτως. Κι εγω εχασα τον μπαμπα μου πριν απο 4 χρονια (49 χρονων), αλλα αποφασισα να μην δωσω στην μικρη το ονομα του α) γιατι στο γυναικειο δεν μου αρεσει και τοσο και β) ειμαι της αποψης να μην αλλαζω γενος στο ονομα που θελω να τιμησω (αμα ειχαμε αγορι θα το εδινα) . Επισης πιστευω οτι αμα θελεις πραγματικα να τιμησεις καποιο, κρατας αυτουσιο το ονομα.

 

Ειναι πολυ δυσκολο πραγματικα να βρεις ενα ευηχο συνδυασμο για αυτα τα δυο. Ειναι πολυ ομορφα και τα 2 ονοματα,αλλα ξεχωριστα...Μπορουν να της τα δωσουν και τα 2 για να χαρει και η μαμα, αλλα να την φωναζουν Σπυριδουλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ όλες για το ενδιαφέρον

Diana Dee κ εγώ είμαι υπέρ του να κρατας αυτούσιο το ονομα ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΤΟ ΓΕΝΟΣ (αλλά δεν πρόκεται για το δικο μου μωρό) αλλά διαφωνώ με την ιδέα να πεις κάποιο δεύτερο απλά για να ακουστει στην εκκλησία

Όπως το βλέπω, θα το βγάλει απλά Σπυριδούλα, όπως είχε πει απ΄οτην αρχή

aaK3p3.png FCDMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όποιο συνδυαστικό όνομα και να σκεφτούμε (δεν μου έρχεται τίποτα στο μυαλό), θα είναι εντελώς άσχετο ή καθόλου εύηχο και τελικά δεν θα τιμά κανέναν. Εγώ θα έλεγα να τη βγάλουν πολύ απλά Σπυριδούλα-Αντριάνα και ας τη φωνάζουν με ένα από τα 2 ονόματα. Έτσι θα τιμήσει και τους 2 γονείς, το διπλό όνομα θα εμφανίζεται παντού σε όλα τα έγγραφα και θα περάσει και στις επόμενες γενιές.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...