Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΠΤΙΣΗ Κ ΜΠΟΥΦΕΣ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΧΩΡΟ!!


Recommended Posts

Για κοιτα και στην Αγια Κυριακη αττικου αλσους στα τουρκοβουνια , ειναι ενα απιστευτα γραφικο παρεκκλησι με καταπρασινο περιβαλλον , αφθονο παρκινγκ και δυνατοτητα να δωσεις catering στο πισω χωρο του ναου .Βρισκεται τερμα πανω στον οικισμο 200 με 300 μετρα πιο πανω απο την παλια καφετερια zeppelin .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


Κοριτσια , δεν ξερω τι εχετε πάθει και βρισκετε τον χώρο ωραίο !!

Μικρός, στριμωγμένα με ΚΑΚΗ έως ΚΑΚΙΣΤΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Το χουν δει κιριλε εκκλησία και ζητανε ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ και με υφακι

Οταν πηγα να επισκεφτω το χώρο , μου τον εδειξε μια με τοσο τουπε που πραγματικα ΑΗΔΙΑΣΑ

Link to comment
Share on other sites

Σημειώσατε ΔΥΟ !!

Η Αγία Κυριακή ΝΙΚΑΕΙ σε ΟΛΑ

Καταρχην η Αγια Σοφια Ακροπολεως ειναι σαν ΚΑΘΟΛΙΚΟΣ ΝΑΟΣ

ΚΑΤΑΨΥΧΡΟΣ και η συμπεριφορά των υπευθυνων ΑΠΑΙΣΙΑ

Η ΑΓΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ ειναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΣ ΝΑΟΣ

Και αν δειτε τον ΠΑΠΑ ΧΡΗΣΤΟ που ειναι στην ΑΓΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ τοτε με κλειστα ματια θα προτιμησετε την ΑΓΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια, πηρα τηλεφωνο την Αγια Κυριακη και ο Παπάς μου ειπε ότι ουτε αναψυκτικο δεν επιτρεπετε να σερβιρο στο προαυλιο ενω ειχα διαβασει απο μαμαδες οτι ειχαν κανει και κετεριγκ διπλα... Δεν καταλαβαινω...Αλλαξε τιποτα;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κοριτσια , δεν ξερω τι εχετε πάθει και βρισκετε τον χώρο ωραίο !!

Μικρός, στριμωγμένα με ΚΑΚΗ έως ΚΑΚΙΣΤΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Το χουν δει κιριλε εκκλησία και ζητανε ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ και με υφακι

Οταν πηγα να επισκεφτω το χώρο , μου τον εδειξε μια με τοσο τουπε που πραγματικα ΑΗΔΙΑΣΑ

Αυτό έλεγα κι εγω πριν στα κοριτσια

Ημουν κουμπάρα πέρισυ και ακόμη κλαίω τα 400 ευρώ που έδωσα για την βαπτιση

Τι να κανω για το χατηρι της κουμπάρας μου και της μπέμπας μου που βάπτισα τα έδωσα, αλλά ήταν κρίμα τα λεφτά. 560 ήταν ο μισθός μου και για ένα μισάωρο που πηρε η βαπτιση έδωσα 400. Ευτυχως μετά που είχαμε κλείσει αλλού για την δεξίωση επειδή χρεώνουν τον κήπο πίσω 600 ευρώ μόνο για το ενοίκιο και το catering δικό τους 35 ευρω το άτομο. Πάντως συμφωνω με σενα φίλεναδα, οτι είχαν όλοι υφάκι λές και κάνεις την βαπτιση στα Ανακτορα, και το μυστηριο το έκαναν πολυ γρηγορα, γενικα μειναμε όλες μας πολυ δυσαρεστημενες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια, πηρα τηλεφωνο την Αγια Κυριακη και ο Παπάς μου ειπε ότι ουτε αναψυκτικο δεν επιτρεπετε να σερβιρο στο προαυλιο ενω ειχα διαβασει απο μαμαδες οτι ειχαν κανει και κετεριγκ διπλα... Δεν καταλαβαινω...Αλλαξε τιποτα;;;

Πολλές φορές & από παπά σε παπά αλλάζει...ο καθένας ότι θέλει λεει. Είμασταν καλεσμένοι σε μιά βάφτιση τον Σεπτέμβριο στο Π.Φάληρο σε μία εκκλησία & ενώ η μαμά είχε συννενοηθεί να στολίσει την εκκλησία απ'έξω με μπαλόνια, την ώρα εκείνη ήταν άλλος παπάς & δεν το επέτρεψε....& έσκασε η κοπέλλα. Τα άφησε στο αυτοκίνητο & τα πήρε σπίτι...γιατί εννοείται ότι τα πλήρωσε.. :confused: :confused: :rolleyes::shock:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έλεγα κι εγω πριν στα κοριτσια

Ημουν κουμπάρα πέρισυ και ακόμη κλαίω τα 400 ευρώ που έδωσα για την βαπτιση

Τι να κανω για το χατηρι της κουμπάρας μου και της μπέμπας μου που βάπτισα τα έδωσα, αλλά ήταν κρίμα τα λεφτά. 560 ήταν ο μισθός μου και για ένα μισάωρο που πηρε η βαπτιση έδωσα 400. Ευτυχως μετά που είχαμε κλείσει αλλού για την δεξίωση επειδή χρεώνουν τον κήπο πίσω 600 ευρώ μόνο για το ενοίκιο και το catering δικό τους 35 ευρω το άτομο. Πάντως συμφωνω με σενα φίλεναδα, οτι είχαν όλοι υφάκι λές και κάνεις την βαπτιση στα Ανακτορα, και το μυστηριο το έκαναν πολυ γρηγορα, γενικα μειναμε όλες μας πολυ δυσαρεστημενες

Κατσε δεν κατάλαβα. Νοικιάζει ο Ναός τον κήπο του ??? Πρωτη φορά το ακούω αυτό

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, πηρα τηλεφωνο την Αγια Κυριακη και ο Παπάς μου ειπε ότι ουτε αναψυκτικο δεν επιτρεπετε να σερβιρο στο προαυλιο ενω ειχα διαβασει απο μαμαδες οτι ειχαν κανει και κετεριγκ διπλα... Δεν καταλαβαινω...Αλλαξε τιποτα;;;

Εγω ήμουν καλεσμενη το καλοκαιρι περισυ στην Αγια Κυριακη στα Τουρκοβουνια και μετα είχε και ποτό και αναψυκτικό και σνακ. Βεβαια ηταν η τελευταια βαπτιση της ημερας. Μηπως αν μετα την βαπτιση έχει πχ γάμο δεν αφηνουν να σερβιρεις ποτα ?

Link to comment
Share on other sites

Sotiria δεν κατάλαβες. Το να χρεωνουν 400 ευρω εναν μικρό κηπο είναι το λιγότερο. Εδώ χρεώνουν λέμε 400 ευρώ και το μυστήριο. Εικοσι λεπτά 400 ευρώ... δηλαδή την ώρα 1000 ( χα χα θυμηθηκα τον συγχωρεμενο τον Βεγγο στο Θα σε κάνω βασίλισσα !!!!! )

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια , δεν ξερω τι εχετε πάθει και βρισκετε τον χώρο ωραίο !!

Μικρός, στριμωγμένα με ΚΑΚΗ έως ΚΑΚΙΣΤΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Το χουν δει κιριλε εκκλησία και ζητανε ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ και με υφακι

Οταν πηγα να επισκεφτω το χώρο , μου τον εδειξε μια με τοσο τουπε που πραγματικα ΑΗΔΙΑΣΑ

Κοιτα... υπηρχε κοσμος που μπορουσε να τα δωσει. Τωρα δεν φανταζομαι να μπορουν να πετανε τοσα λεφτα. Εν παση περισπτωση , εσυ ποτε πηγες να δεις τον χωρο ?? Λενε ότι ο Ναος και το κτιριο διπλα εκλεισαν για να γινουν οικοδομικες εργασιες και δεν ξερουν ποτε θα ανοιξει για βαπτιση η γαμο. Γι αυτο και πάνε όλες στον Λουμπαδιάρη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την Αγια Σοφια της Ακροπολεως την γνωριζει κανεις??κ εκει εχω ακουσει οτι γινεται....βοηθειστε με παρακαλωωωωωω....!!!!

Αν την γνωριζει κανεις ρωτας mikrimama ???

Εδω βουίζει ο κόσμος για το θρασος τους σε εποχη που ο κοσμος πειναει να ζητάνε 400 ευρω για μια βαφτιση. Εδω ζητησανε από μανουλα που ήθελε να κάνει και το θρησκευτικο της γάμο πριν την βαπτιση άλλα 400. Δηλαδή 800 ευρώ !!!!!!

Δες και το link που είναι πριν μια πενταετία για να καταλάβεις τι παίζεται εκεί

http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=24&t=218148

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Αν την γνωριζει κανεις ρωτας mikrimama ???

Εδω βουίζει ο κόσμος για το θρασος τους σε εποχη που ο κοσμος πειναει να ζητάνε 400 ευρω για μια βαφτιση. Εδω ζητησανε από μανουλα που ήθελε να κάνει και το θρησκευτικο της γάμο πριν την βαπτιση άλλα 400. Δηλαδή 800 ευρώ !!!!!!

Δες και το link που είναι πριν μια πενταετία για να καταλάβεις τι παίζεται εκεί

http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=24&t=218148

Mikrimama,

Επειδή θέλαμε κι εμείς να κάνουμε την βάπτιση της κορης μας κάτω απο την Ακρόπολη ρωτήσαμε παντού, γνωστους και φίλους και για την Αγια Σοφια Ακροπολεως και τον Αγιο Δημητρη το Λουμπαρδιαρη και την Αγια Αικατερινη και την Αγια Μαρίνα.

Τι να πω ? Όπου και να ρώτησαμε δεν ακουσαμε κάτι καλο για την Αγια Σοφια Ακροπολης. Και να υποθεσουμε ότι έχει κανεις 400 ευρω να πληρωσει ΜΟΝΟ για το μυστηριο ( η ενοικίαση απ οτι λενε παιζει από 600 και πάνω, όπου βρουν..) ΟΛΟΙ όσους ρωτησαμε και ειχαν παρευρεθει ως καλεσμενοι δεν μας ειπαν τα καλυτερα

Καταρχην. Ο Ναός είναι στον πεζοδρομο της Διονυσιου Αρεοπαγιτου που ειναι περατζαδα και το καλοκαιρι γινεται χαμος απο θορυβο. Μαλιστα μπροστα από το ναο ειναι αλάνα και ενοσω γινοταν η βαπτιση τα παιδια έπαιζαν μπαλλα, σήκωναν σκόνη, φωναζαν, ένας χαμός. Αλλη παρατηρηση ήταν ότι τα μυστηρια τα ξεπετανε τσακ-μπαμ και δεν τους άρεσε γενικα η τελεση του μυστηριου σε σχεση με όσα είχαν παει. Αλλά τα χειρότερα τα άκουσα για το χώρο. Καταρχην είναι μικρός. Δεν βλέπει Ακροπολη που λενε αλλά δέντρα μπροστα στην Ακροπολη. Ακουγεται η οχλαγωγη από τον κόσμο επειδη είναι πισω από το Ιερό του Ναού οπότε ακους στη δεξιωση σου και τα άλλα μυστηρια που γινονται μετά και το χειρότερο. Αν πας να βάλεις μουσική πλακώνει το 100 επειδή κάνουν παράπονα από τους ακάλυπτους γυρω γυρω

Τέλος παραπονα ακουσα και για την συμπεριφορά του προσωπικου που γενικα είναι αγενες. Αντιθετως ακουσαμε τα καλυτερα για τον Αγιο Δημητριο τον Λουμπαρδιαρη που ΔΕΝ ζηταει ΤΙΠΟΤΑ για το μυστηριο, λένε ΟΛΑ τα λογια, είναι μέσα στο δασάκι και επικρατει απόλυτη γαλήνη και γενικά οπου και να ρωτησαμε όλοι μας αποτρεπουν απο την Αγια Σοφια Ακροπολης και μας προτεινουν Λουμπαρδιαρη

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να έχω ιδία άποψη για τον Ναό και τον χώρο και έκλεισα ραντεβού. Όντως έχουν πολύ τουπέ στην Αγία Σοφία. Και ολίγον αγενής η κυρία που μου έκανε τουρ. Καταρχήν δεν μιλάμε για εκκλησία. Μοιάζει με σαλόν δεκαετιας 60ι. Λίγες εικόνες. Καθολου αγιογραφιες. Κρεμ τοίχοι. Κανενας πολυελαιος. Κρύο πράμα. Για δεξιωση έχουν ένα μικρό κήπο. Πλαστικές γλαστρούλες γύρω γύρω. Κιτς. Πολυ μικρός. Σαν ακάλυπτος με τα γυρω σπίτια να σε βλέπου όταν γλεντας. Θέα Παρθενωνα γιοκ. Πλήρης απογοητευση. Και το καλυτερο. 400 η βάπτιση. 500 το ενοικιο του χώρου. Δεν δίνουν απόδειξη. Δεν το συζητάμε.Η Αγία Σοφια Ακροπολης και σαν εκκλησία και σαν χωρος απλά δεν κάνει για βαφτιση. Απορω που το συζητατε. Εφυγα τρεχοντας

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

παντως εγω δε βαφτισα το παιδι μου.. ολα αυτα μου φαινονται για τα ματι α του κοσδμου, ειδικα αν δεν εχεις καμια σοβαρη σχεση με το θεο! ειναι lifestyle! ασε που οταν μεγαλωσει λιγο η μικρη θα προτιμουσα να διλεξει εκεινη ενα ονομα που να της αρεσει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως εγω δε βαφτισα το παιδι μου.. ολα αυτα μου φαινονται για τα ματι α του κοσδμου, ειδικα αν δεν εχεις καμια σοβαρη σχεση με το θεο! ειναι lifestyle! ασε που οταν μεγαλωσει λιγο η μικρη θα προτιμουσα να διλεξει εκεινη ενα ονομα που να της αρεσει!

 

Ποιο είναι το lifestyle ακριβώς? το να θέλει να "τιμήσει" κάποιος που βαπτίζει το παιδί του με το να τους προσφέρει ένα γλυκό / φαγητό / ποτό?

αν κάποιος δεν έχεις καμία σοβαρή σχέση με το Θεό φαντάζομαι δεν βαπτίζει και το παιδί του και δεν έχει και άποψη για το μυστήριο της βάπτισης... επίσης η ονοματοδοσία είναι άσχετη με την βάπτιση....

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω δε βαφτισα το παιδι μου.. ολα αυτα μου φαινονται για τα ματι α του κοσδμου, ειδικα αν δεν εχεις καμια σοβαρη σχεση με το θεο! ειναι lifestyle! ασε που οταν μεγαλωσει λιγο η μικρη θα προτιμουσα να διλεξει εκεινη ενα ονομα που να της αρεσει!

 

Και μέχρι τότε πως τη φωνάζεις?ψίτ?και για να μη παρεξηγηθούμε,ούτε εγώ έκανα βάφτιση αλλά για να μην επιλέξω χρίσμα,γιατι

αυτό σημαίνει η βάφτιση,η ονοματοδοσία δίνει το όνομα....

Link to comment
Share on other sites

1. Βαπτιση ειναι ενα χριστιανικο μυστηριο, που το παιδι εξαγνιζεται και γινεται νομιμα πια χριστιανος. αρα φυσικα αν για καποιο λογο δεν εισαι χριστιανος η τελοσπαντων δεν συμφωνεις με αυτο η δεν θελεις να προαποφασισεις τη θρησκεια του παιδιου σου δεν κανεις βαπτιση!

 

2. φυσικα και ειναι lifestyle! τα μαγαζια και η εκκλησια εχουν εμπορευματοποιηει με καθε τροπο ενα χριστιανικο-παραδοσιακο μυστηριο για να βγαζουν του κοσμου τα λεφτα!!! αν θες να κερασεις τους φιλους σου κανε ενα παρτυ η μια μαζωξη!

 

3.φυσικα και φωναζω το παιδι με καποιο ονομα μεχρι να μπορει να αποφασισει εκεινο για το τι ονομα του αρεσει και να το αλλαξει ανα πασα στιγμη!

 

4. η βαπτιση και η ονοματοδοσια σχετιονται αμεσα, διοτι ο λογος να βαπτισεις εναν ανθρωπο, ειναι ο εξαγνισμος και το να γινει χριστιανος. για να γινει χριστιανος παιρνει ενα ονομα, χριστιανικο!!! αρα ναι εχουν σχεση!

Link to comment
Share on other sites

1. Βαπτιση ειναι ενα χριστιανικο μυστηριο, που το παιδι εξαγνιζεται και γινεται νομιμα πια χριστιανος. αρα φυσικα αν για καποιο λογο δεν εισαι χριστιανος η τελοσπαντων δεν συμφωνεις με αυτο η δεν θελεις να προαποφασισεις τη θρησκεια του παιδιου σου δεν κανεις βαπτιση!

 

2. φυσικα και ειναι lifestyle! τα μαγαζια και η εκκλησια εχουν εμπορευματοποιηει με καθε τροπο ενα χριστιανικο-παραδοσιακο μυστηριο για να βγαζουν του κοσμου τα λεφτα!!! αν θες να κερασεις τους φιλους σου κανε ενα παρτυ η μια μαζωξη!

 

3.φυσικα και φωναζω το παιδι με καποιο ονομα μεχρι να μπορει να αποφασισει εκεινο για το τι ονομα του αρεσει και να το αλλαξει ανα πασα στιγμη!

 

4. η βαπτιση και η ονοματοδοσια σχετιονται αμεσα, διοτι ο λογος να βαπτισεις εναν ανθρωπο, ειναι ο εξαγνισμος και το να γινει χριστιανος. για να γινει χριστιανος παιρνει ενα ονομα, χριστιανικο!!! αρα ναι εχουν σχεση![/QUOTE]

 

Πόσο είναι το παιδάκι σου;

Και τελικά έκανες βάπτιση ή όχι; Γιατί μας μπέρδεψες...

 

Lifestyle και εμπορευματοποίηση είναι η βάπτιση όταν γίνεται από ανθρώπους που δεν πιστεύουν. Εφόσον, όπως λες η ίδια, δεν πιστεύεις, πολύ κακά έπραξες που δεν υπέκυψες στη "μόδα" και στο "lifestyle".

Όσοι βέβαια πιστεύουν, έχουν άλλη οπτική και βέβαια μεριμνούν το μυστήριο να μην είναι μία "μάζωξη με φίλους"΄ή ένα "πάρτυ".

 

Ο αρ. 3 ισχύει για ΟΛΟΥΣ μας. Τα παιδιά, γύρω στα 5-6 χρόνια τους, έχουν άποψη για το όνομά τους. Αρκετά συστήνονται στο σχολείο με όνομα/υποκοριστικό διαφορετικό από αυτό με το οποίο τα "φωνάζουν" στο σπίτι.

Επίσης όνομα μπορούμε να αλλάξουμε ανά πάσα στιγμή όλοι μας. Και επώνυμο, επίσης. Υπάρχει διαδικασία σε δήμο και ληξιαρχείο.

 

Η βάπτιση και η ονοματοδοσία σχετίζονται αλλά δεν ταυτίζονται.

Η ονοματοδοσία είναι υποχρεωτική. Τα βιβλιάρια υγείας δεν ανέχονται πάνω από ένα όριο (νομίζω 3 έτη) να μην υπάρχει όνομα τέκνου.

Επίσης, είναι αυτονόητο ότι χωρίς όνομα παιδιού, δεν μπορείς να το εγγράψεις σε παιδικό σταθμό, να εκδώσεις διαβατήριο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο ποστ της γράφει οτι έκανε βάφτιση και είχε και ανιματέρ...οπότε δεν είναι να ασχολούμαστε σοβαρά..

 

πως εκνευρίζομαι όταν έχω χάσει χρόνο να απαντώ σε τέτοια!!!

Link to comment
Share on other sites

καταρχας δεν χρειαζεται να μου επιτιθεστε και να μου λετε οτι εκνευριζεστε η οτι δεν ειναι να με παιρνετε στα σοβαρα, οταν εδω ο καθενας λεει ελευθερα την αποψη του. δεν προσπαθησα να σας πεισω απλως ειπα τη δικη μου αποψη πανω σε ενα θεμα οπως τη λεει ο καθενας. επιπλεον το λογαριασμο τον χρησιμοποιει και η αδερφη μου, που πραγματι εχει βαφτισει το παιδι της. οποτε σας παρακαλω πολυ, το γεγονος οτι διαφωνειτε μαζι μου δε σημαινει ουτε οτι πρεπει να μου μιλατε με τετοιον τροπο, ουτε οτι πρεπει να επιβαλλουμε στον καθενα την αποψη που εχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...