Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τελικά ποιος είναι ο "καλός" παιδικός σταθμός ;


Recommended Posts

Καλημέρα ο μικρός μας θα ξεκινήσει παιδικό σταθμό τον Σεπτέμβρη , θα είναι 3 χρονών και 3 μηνών τότε.

 

Οι ανυσηχίες και οι αγωνιά μου μεγάλη βέβαια , αλλά θέλω πολύ και εκείνος το θέλει απο οτι δειχνει , να "ενταχθεί" σε μια κοινωνική ομάδα , συνομήλικων του , να "φύγει" απο την αγκαλιά της μαμάς & της γιαγιάς και να βρει τα δικά του "ρακόρ" συναισθημάτων μέσα απο δικούς του φίλους ...

 

Και εδω έρχετε η απορία μου : τελικά πως θεωρούμε ότι πρέπει να είναι ένας "καλός" παιδικός σταθμός ;

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καθαρό σχολείο

αγάπη από τις δασκάλες

να μαθαίνουν πράγματα

ασφάλεια

 

κι αλλα πολλά έξίσου σημαντικά!

 

 

ο καθένας γονιός έχει άλλες απαιτήσεις για το παιδί του

 

το σημαντικό είναι να περνάει καλά το παιδί και να είναι ευχαριστημένο! να θέλει να πάει σχολείο. αυτή είναι η επιτυχία της δασκάλας. ισχύει και για όλες τις εξωσχολικές δραστηριότητες που ακολουθούν.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη ξεκίνησα να γράφω αλλά μετά σκέφτηκα ότι τα έχουν ήδη πει η Μαρία και οι άλλες μαμάδες καλύτερα απ' ότι ίσως θα στα έλεγα εγώ:wink:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=49

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=6003&postdays=0&postorder=asc&start=15

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=6031&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

Κάποια που βρήκα στα γρήγορα.

 

Πάντως, εκ των υστέρων βέβαια μιλώντας, και πολύ επιγραμματικά να σου πω ότι θεωρώ πως ο σταθμός που πηγαίνει η κόρη μου είναι καλός γιατί εγώ δεν έχω κανένα απολύτως άγχος που την αφήνω εκεί. Αντίθετα είμαι σίγουρη ότι είναι ασφαλής, ότι την αγαπάνε κι ότι περνάει καλά. Κι αυτό το διαπίστωσα σε πρώτη φάση μένοντας εκεί αρκετές ώρες την πρώτη εβδομάδα της προσαρμογής, στη συνέχεια από την καθημερινή ενημέρωση που έχουμε από τις δασκάλες της (την αφήνουμε το πρωί στην τάξη και την παίρνουμε από εκεί, οπότε μας ένημερώνουν από το τι ακριβώς έφαγε μέχρι το πως ήταν η διάθεσή της, η συμπεριφορά της κοκ) και βέβαια από αυτά που μου λέει το ίδιο το παιδί.

Καλή αρχή!

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ismeni και Αντζελίνα μου σας ευχαριστώ πολυ , θα διαβάσω τα θέματα που δίνεις Αντζελίνα και θα επανέλθω σε ένα απο αυτα μιας και εχει ξεκινήσει εκει μεγάλη κουβέντα. :)

 

Πάντως και για εμένα απο τα πρώτα & πολύ συμαντικά είναι η σωματική & συναισθηματική ασφάλεια του παιδιου.

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...