Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

έλλειψη προγεστερονης


Recommended Posts

Κοριτσια μολις γυρισα απο το γιατρο οπου ακουσαμε την καρδουλα του!!!!!!!ειμαι τοσο ευτιχισμενη!ειμαι στην 7 εβδομαδα και οι πρωτες εξετασεις εδειξαν ελλειψη προγεστερονης και οιστραδιολης!!!βεβαια οιστραδιολη οχι τοσο πολυ ειμαι κοντα στο οριο! και ο γιατρος μου εδωσε χαπια!αυτο που θελω να ρωτησω αν γνωριζει καποια ειναι αν πρεπει να ανησυχω! και γιατι μπορει να συμβαινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Mε το καλο να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη.Ποια χαπια σου εδωσε?Κια εγω επαιρνα outrogestan γιατι ειχα κατι ποζ στην αρχη

3-08-09.Η ημερομηνια που αλλαξε τη ζωη μου.Εγινα και εγω μανουλα

16-3-12.Μανουλα ξανα!!!!!!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

με το καλο να ερθει το μωρακι σου στον κοσμο. να μην ανησυχεις καθολου!! εγω χαπακωνόμουν γιατι ειχα ελλειψη και οιστραδιολης κια προγεστερόνης. επινα πολλα χαπια μεχρι τον 3ο μηνα. ολα μια χαρα θα πανε, θα δεις. ετσι και εγω τοτε αγχωνόμουν, αλλα τελικά ολα πανε περιφημα :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανησυχεις καθολου και εγω με προγεστερονη πολυ χαμηλη ξεκινησα 16 αν θυμαμαι καλα μου εδωσε ο γιατρος και επαιρνα utrogestan επινα πολλα καθε μερα και ουτε με αυτα ανεβηκε ικανοποιητικα αλλα δεν ειχα κανεν α προβλημα σε ολη την εγκυμοσυνη και τωρα οπως βλεπεις εχω τον μικρο μου :D

Link to comment
Share on other sites

Ζoi_m καλημέρα,

 

υποθέτω ότι τα επιθέματα που λες είναι τα Dermestril (για την οιστραδιόλη). Μην ανησυχείς καθόλου, πήρα κι εγώ και Utrogestan και Dermestril και τα Utrogestan θα συνεχίσω να τα παίρνω μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης (τώρα τα βάζω κολπικά, 2 την ημέρα, το ίδιο στρογγυλό χαπάκι είτε το λαμβάνεις από το στόμα είτε το βάζεις κολπικά!).

 

Αν λαμβάνοντας τα από το στόμα σου κάνουν ζαλάδες (είναι συνήθης ανεπιθύμητη ενέργεια) τηλεφώνησε στο γιατρό σου και ρώτησε τον αν μπορείς να τα βάζεις κολπικά (κολπικά δεν κάνουν ζαλάδες).

 

Είναι ορμόνες που παράγει ο ίδιος ο οργανισμός μας αλλά εάν δεν τις παράγει σε ικανοποιητικά επίπεδα οι γιατροί δίνουν "συμπλήρωμα" σε χάπια. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ανησυχείς, δεν επηρεάζουν το μωράκι σου.

 

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Έχω αρχίσει να αμφιβάλλω για τη γιατρό μου. Είμαι στην 7η Εβδομάδα και απο εχθές βλέπω καφέ υγρά. Ωστόσο παίρνω 4 χάπια Utrogestan τη μέρα, αλλά χωρίς να κάνω καμμία εξέταση για να δω προγεστερόνη, κλπ. Εσάς, πότε, γιατί, τί εξετάσεις κάνατε;; Φοβάμαι ότι πάω για αποβολή! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Αναρίτα καλησπέρα εγώ είχα καφέ υγρά στις 2 πρώτες μου εγκυμοσύνες ακριβώς την ίδια περίοδο δηλ στις 7 με 8 εβδομάδες εγώ είχα μήτρα σε οπίσθια κάμψη και οφείλονταν σε αυτό.Έπαιρνα λοιπόν utrogestan kai trofocard και όλα μια χαρά!Έχεις μιλήσει με το γιατρό σου?Πάρτον και θα δεις ότι όλα θα πάνε μια χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να! Αυτό είναι που με ανησυχεί στη γιατρό μου. Ότι δε βρίσκει κανένα λόγο για να έχω καφέ υγρά και ούτε άλλο φάρμακο μου έδωσε. Μόνο που μου είπε ότι αν συνεχίσουν είναι κακό σημάδι. Ίσως πρέπει να συμβουλευτώ άλλον γιατρό...

Link to comment
Share on other sites

Άκου να σου πω νομίζω ότι είναι ανευθυνότητα από μέρους της να σου τα λέει αυτά,εώ σίγουρα θα έπαιρνα μια δεύτερη γνώμη,θα μπορούσε να σε βάλει να κάνεις μια Β χοριακή να δει που κυμαίνονται οι τιμές και όχι να λέει με ελαφριά την καρδία ότι δεν τα βλέπει καλά.Πολλές φορές τα βλέπουμε αυτά όταν προσκολλάται και το έμβρυο στη μήτρα.Αν έχεις υπ'όψιν σου πάρε κάποιον άλλο γιατρό αν είναι δυνατόν το συντομότερο!Μπράβο επιστήμονας!!!Μάλλον εμείς γνωρίζουμε περισσότερα από ότι εκείνη!!!

Link to comment
Share on other sites

Οφείλω να πω ότι με ηρέμησε αρκετά η απάντησή σου και τώρα ψάχνω στο κινητό μία γιατρό άλλη να συμβουλευτώ. Ωστόσο αν έχεις στην Αθήνα το γιατρό σου και είσαι ικανοποιημένη, θες να μου δώσεις τα στοιχεία του;

Πες όμως, πόσο σου κράτησαν τα υγρά;

Link to comment
Share on other sites

Μου κράτησαν 15 ημέρες!!Λέγεται Σωτήρης Παπαγεωργίου,το τηλ του ιατρείου του είναι 210 6431936 και το κινητό του είναι 6974441333.Ακόμα και τώρα μπορείς να τον πάρεις,πες του ότι παίρνεις εκ μέρους της κυρίας Σαρρή από τη Πάρο.Όλα θα πάνε καλά θα δεις!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω τρελαθεί!! Μόλις πήρα μία άλλη γιατρό που μου είπε ότι δεν είναι τίποτα το καφέ υγρό-ίσως παλιά αποκόλληση που τώρα περνάει- και να πάρω τα χάπια που είπες κι εσύ. Κατόπιν πήρα τη γιατρό μου και της είπα ότι αυξήθηκε το καφέ και μήπως πρέπει να πάρω κι άλλα χάπια. Μου είπε όχι γιατί είναι μικρή εγκυμοσύνη και να πάω τώρα να κάνω δύο ενέσεις γιατί είναι αποκόλληση!!

Λέω να πάω αύριο το πρωί να με δεί η νέα μου γιατρός :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς δεν είναι τίποτα!!!Εμενα μου είχε πει κιόλας ότι αυτές πιθανές ημέρες της σύλληψης.Άφησε την την ηλίθια τώρα θα κάνει διάγνωση τι είναι?Πήγαινε κοπέλα μου στη νέα σου γιοατρό και θα δεις ότι ότι είναι θα διορθωθεί!!Γιατι πέφτουμε σε μερικούς βλάκες που κάνουν πειράματα επάνω μας!!Και μην μου στενοχωριέσαι γιατί το άγχος είναι χειρότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ο νέος υπέρηχος δεν έδειξε αποκόλληση, παρόλα αυτά μου έκανε ένεση προγεστερόνης προληπτικά και με φόρτωσε με αρκετά φάρμακα η νέα μου γιατρός, διότι είμαι σε υψηλό κίνδυνο λόγω ιστορικού. Όμως ήταν πολύ σχολαστική, με ηρέμησε και μου εξήγησε ότι το καφέ που βλέπω μπορεί να είναι απο τα ultrogestan ή επειδή απορροφά ο οργανισμός το δεύτερο σάκο (ήταν δίδυμη κύηση αλλά με ένα έμβρυο). Πάντως δεν ανησυχώ πλέον γι'αυτό, εκτός άλλων απροόπτων που μπορεί να προκύψουν.

Εύχομαι καλή συνέχεια να έχουμε!

:)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο κορίτσι μου,τουλάχιστον ηρέμησες και είχα την αγωνία σου σήμερα τέλεια λοιπόν άντε και προχωράμε ακάθεκτες.Πότε θα ξαναπάς τώρα?Αν επιτρέπεται πόσο χρονών είσαι?Εγω είμαι 30!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το διάβασα ότι είσαι 30 και περιμένεις το 3ο! Εγώ είμαι.....41 κλεισμένα! Έχω να φάω εξετάσεις...!!! Καλά, αφού είσαι 30 πώς κι έκανες αμνιοπαρακέντηση; (κάπου διάβασα ότι το ανέφερες).

Link to comment
Share on other sites

Ενώ έκανα την αυχενική διαφάνεια και ήταν όλα τέλεια οι βιοχημικοί δείκτες μου έδειξαν πιθανότητες για σύνδρομο down 1/181,κι έτσι μπήκα σε αυτή την διαδικασία!Η γιατρός σου σε ποιο μαιευτήριο είναι?

Link to comment
Share on other sites

Είναι στο ΕΛΕΝΑ στον προγεννητικό έλεγχο (και υπάρχει και κάποια συγγένεια, οπότε μάλλον θα με προσέχει και περισσότερο). Μόνο που μου φαίνονται πολλά τα 6 χάπια Utrogestan που μου δωσε. Μήπως ανησυχώ υπερβολικά;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να ησυχάσεις αφού σε είδε σήμερα και αξιολόγησε την κατάσταση γιατί αγχώνεσαι?Εκτός αν δεν της έχεις εμπιστοσύνη!!Εγώ νομίζω οτι πρέπει να αρχίσεις να ηρεμείς και να βγάλεις από το μυαλό σου όλες τις κακές σκέψεις!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια ΑΝΑΡΙΤΑ εγω που λες εκανα κατι εξετασεις αιματοσ τισ γενικες που κανεισ στην αρχη και ειχα χαμηλη προγεστερονη στο 27 ημουν με κατωτατο οριο 40! ο γιατρος οταν τα ειδε μου ειπε με τετοια προγεστερονη σιγουρα θα δεισ αιμα καποια στιγμη!και μου εδωσε θεραπεια 3 την ημερα!και ανα 10 μερες να κανω τησ εξετασεις αιματος για τισ ορμονες.Ολα αυτα εκει στην 7 ή 8 εβδομαδα δεν θυμαμαι!λοιπον την επομενη κιολασ μερα ειδα αιμα!μου ειπε να ξαπλωσω και να μην κουνηθω για δυο μερες να δουμε πως παει!ετσι και εκανα και δεν ξανα ειδα τιποτα!οταν του ειπα μετα απο 3 μερες μηπως να δουμε παλι το μωρακι αν ειναι καλα με μαλωσε και μου ειπε γιατι τι να εχει το μωρακι?μια χαρα ειναι! οντως μετα απο 2 εβδομαδες εκανα την αυχενικη και ειναι υγιεστατο! οσο για την προγεστερονη συνεχιζω να την παιρνω κανονικα και αυτη ανεβαινει με πολυ δυσκολια!ειμαι μετα απο 20 ημερες στο 53!!!και συνεχιζω να παιρνω!γι αυτο μην ανησυχεις καθολου για την ποσοτητα που περνεις αφου ειδες το μωρακι και ειναι καλα τοτε σιγουρα ο γιατρος σου καποιο δικιο θα εχει!

Ελπιζω ολα να πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...