Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γίνεται αν σπάσει το θερμόμετρο και πόσο επικίνδυνο είναι


Recommended Posts

Γειά σας,

έχω τρομοκρατηθεί λιγάκι με αυτό το θέμα. Κατά λάθος μου έσπασε το θερμόμετρο στην κουζίνα και έπεσε στα πλακάκια ο υδράργυρος. Βέβαια ήταν η πρώτη και τελευταία φορά που χρησιμοποιώ αυτού του είδους τα θερμόμετρα ενώ έχω ηλεκτρονικό σπίτι. Απλά όλοι λένε ότι αυτά με τον υδράργυρο είναι πιο αξιόπιστα και θέλοντας να το χρησιμοποιήσω το πρωι και μες στην νύστα μου το έσπασα. Μάζεψα όσο μπορεσα με την ηλεκτρική σκούπα. Αλλά είναι πόλύ δυσκολο γιατί γίνεται χίλια κομμάτια και ξαφνικά ενώνεται.

Καμμιά ιδέα για να καθαρίσει το μέρος καλύτερα? Φοβάμαι την μικρή μην της πέσει κάτι στα πλακάκια και το βάλει στο στόμα της. Δυστυχώς στην κουζίνα όταν είμαι είναι διαρκώς στα πόδια μου και δεν με αφήνει δευτερόλεπτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λένα

Την πάτησα και εγώ πρόσφατα και τα έκανα όλα σκ@τ@!!!!

Καναπές, κοντρολ τηλεόρασης, κουβέρτα.... ΧΑΛΙΑ ΟΛΑ!

Μάζεψα ότι μπορούσα και πήρα τηλ την παιδίατρο να την ρωτήσω καθώς στο δίκτυο διάβαζα όλες τις απόψεις και είχα μπερδευτεί. Η δική μου τουλάχιστον παιδίατρος μου είπε ότι ο υδράργυρος στο θερμόμετρο ΔΕΝ είναι τοξικός και να μην αγχώνομαι... παρόλα αυτά έκανα την καλύτερη καθαριότητα που μπορούσα... δυστυχώς τα ατυχήματα δε μπορεί να τα αποφύγει κανείς... α! Πάλι υδραργυρικό αγόρασα... :?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κ εγω το ιδιο επαθα πανω στην νυστα μου αντι να το αφησω στο κομοδινο το πεταξα στο πατωμα, κ κοντεψε να με τρελανει μια συναδελφος οταν μου ειπε οτι εχει μολυνθει κ το σπιτι μου κ η ηλεκτρικη σκουπα μου κ οτι πρεπει να την πεταξω το συντομοτερο, κ να απομακρυνω το παιδι απο το δωματιο μεχρι να αεριστει καλα.

τι να πω δεν ξερω ισως καποιος ειδικος να μας απαντουσε γιατι οντως στο ιντερνετ αν διαβασεις τι λεει τρελαινεσαι.Βρε παιδια εμεις πως μεγαλωσαμε?εγω οταν ημουν παιδι απο το τριψε τριψε(για να ανεβει ο πυρετος κ να μην παω σχολειο)ειχα σπασει απειρα θερμομετρα.

Link to comment
Share on other sites

Η κορη μου προσφατα εκσφενδονισε το θερμομετρο στον τοιχο, φυσικα εσπασε, αλλα τον υδραργυρο οσο κι αν ψαξαμε δεν σταθηκε δυνατον να τον βρουμε! καναμε το σπιτι φυλλο και φτερο, που πηγε και τρυπωσε δεν ξερω...Εβγαλα τα χαλια, τα τιναξα, τραβηξαμε επιπλα τιποτα!! Ε, καποια στιγμη το ξεχασα...Γιατι μου το θυμισατε;;;;; :evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Α, και για ν' απαντησω δεν ξερω ποσο επικινδυνο ειναι. Ο αντρας μου βασικα επεμενε οτι ειναι επικινδυνος και με αγχωσε. Εγω οταν ημασταν μικρα σπαγαμε τα θερμομετρα και παιζαμε με τις μπιλιτσες τους υδραργυρου :shock::shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κορη μου προσφατα εκσφενδονισε το θερμομετρο στον τοιχο, φυσικα εσπασε, αλλα τον υδραργυρο οσο κι αν ψαξαμε δεν σταθηκε δυνατον να τον βρουμε! καναμε το σπιτι φυλλο και φτερο, που πηγε και τρυπωσε δεν ξερω...Εβγαλα τα χαλια, τα τιναξα, τραβηξαμε επιπλα τιποτα!! Ε, καποια στιγμη το ξεχασα...Γιατι μου το θυμισατε;;;;; :evil::evil:

 

Jean...

γίνεται πολύ πολύ μικρές μπιλίτσες... αν πέσει και κάπου με χρώμα γκρι... αντε βρες τον!!! :?

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου τουλάχιστον παιδίατρος μου είπε ότι ο υδράργυρος στο θερμόμετρο ΔΕΝ είναι τοξικός και να μην αγχώνομαι...

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΗ ΤΟΞΙΚΟΣ ΥΔΡΑΡΓΥΡΟΣ! Ο ΥΔΡΑΡΓΥΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ!

 

(μα καλά, πόσο ανεύθυνος μπορεί να είναι κάποιος; :shock::twisted::twisted::twisted: )

Link to comment
Share on other sites

Ο υδράργυρος εξατμίζεται γρήγορα, άρα μετά το σχολαστικό μάζεμα με την ηλεκτρική σκούπα, ο χώρος θέλει πολυ καλό εξαερισμό με ώρες ανοιχτά τα παραθυρα!!! :wink:

 

Ακριβώς και γι αυτό είναι πολύ τοξικός!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δική μου τουλάχιστον παιδίατρος μου είπε ότι ο υδράργυρος στο θερμόμετρο ΔΕΝ είναι τοξικός και να μην αγχώνομαι...

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΗ ΤΟΞΙΚΟΣ ΥΔΡΑΡΓΥΡΟΣ! Ο ΥΔΡΑΡΓΥΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ!

 

(μα καλά, πόσο ανεύθυνος μπορεί να είναι κάποιος; :shock::twisted::twisted::twisted: )

 

Αγλαϊα μου σε όλα της έχω εμπιστοσύνη... και για ανευθυνότητα ούτε λόγος... και το έχω πει παντού στο φόρουμ!! Σ' αυτό να μην της έχω λες; :?

 

Εκτός και το είπε για να μην με τρομάξει (είχα φρικάρει) τι να πω!!!

Το οτι εξατμίζεται και να αερίσω εκείνη μου τό είπε :?

Link to comment
Share on other sites

Εγω καπου διαβασα οτι αν σπασει το θερμομετρο πρεπει να φωναξουμε την πυροσβεστικη να μας απομακρυνει τον υδραργυρο..

 

Φανταστειτε να τους παρουμε τηλ. να ερθουν για το θερμομετρο....

 

:D:D:D . Θα μας περασουν για τρελες...

 

Και εγω φυσικα εχω σπασει θερμομετρο στο δωματιο της μικρης.

Σκουπισα οσο μπορουσα επλυνα και τα σεντονια στο κρεββατι της. Και για 2 βδομαδες κοιμοταν στο δικο μου δωματιο. Ε μετα το ξεχασα :D

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια το ειπα στον αντρα μου και ειπε οτι γενικα ο υδραγυρος ειναι αρκετα επικυνδυνος , ιδιαιτερα αμα ερθει σε επαφη με το σωμα μεσα απο τα αυτια , μου ειπε οτι μπορει να προκαλεσει εως και θανατο . Ειναι πολυ τοξικος , βεβαια μην ξεχναμε τα καλα του οτι ειναι απολυτα ακριβειας τα υδραργιρικα θερμομετρα . Απλως θελει πολυ πολυ προσοχη , για να ειμαι ειλικρινεις οτι ειναι επικυνδυνος ο υδραργυρος το ειχα ακουσει πριν καποια χρονια στις ειδησεις και απο τοτε ειχα φοβηθει και δεν χρησιμοποιουσα , στο μπεμπη εχω παρει ηλεκτρονικο γιατι φοβαμαι αρκετα .

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και ειναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΑΜΕΛΕΙΑ του/της παιδιατρου να πει οτι δεν ειναι τοξικος ο υδραργυρος. Ειναι απο τις περιπτωσεις που η ΑΓΝΟΙΑ ΔΕΝ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΑΙ.

 

Ο υδραργυρος ειναι το πιο τοξικο μεταλο μεταλλο που υπαρχει.

 

Προσβαλλει απευθειας τον εγκεφαλο τα νεφρα τα κοκκαλα και το συκωτι.

 

Στα θερμομετρα η ποσοτητα που περιεχεται ειναι κοντα στο 1 γραμμαριο.

 

Η μεγιστη επιτρεπομενη ποσοτητα υδραργυρου στο ποσιμο νερο που προδιαγραφει η Αμερικη ειναι 0.002 εκατομμυριοστα του γραμμαριου/λιτρου, ενω η Ευρωπη το απολυτο 0.

 

Δειτε εδω για το πως πρεπει να καθαριζετε τον υδραργυρο που χυνεται απο θερμομετρα η απο τις καινουριες λαμπες οικονομιας ρευματος.

 

http://www.epa.gov/mercury/spills/index.htm#thermometer

 

Δυστυχως το μονο τηλεφωνο που μπορειτε να παρετε για συμβουλες στην Ελλαδα ειναι το Κεντρο δηλητηριασεων 210-7793777.

 

 

Παντα στη διαθεση σας.

 

Σταματης Βαρδαξης

Χημικος MSc MBA

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

o υδραργυρος ειναι τοξικος,και φυσικα αυτος που ειναι στα θερμομετρα,ο εξαερισμος και η απομακρυνση απο το χωρο ειναι το καλυτερο.η ηλεκτρικη σκουπα δεν πρεπει διαβασα να χρησιμοποιειται γιατι μολυνεται μετα και αυτη και μολυνει συνεχεια τον αερα μετα,διαβασα μαλιστα οτι αν κανεις το λαθος και χρησιμοποιησεις ηλεκτρικη σκουπα μετα πρεπει να την πεταξεις.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν τώρα είναι που έχω πάθει σοκ!! madchemist είδα την σελίδα και λιποθυμάω αμέσως................... από την δευτέρα που την έπαθα και το μάζεψα με την ηλεκτρική την οποία και έχω ακόμα σπίτι χωρίς να πετάξω την σακούλα!!! δεν έχω κάνει τίποτα άλλο!!

Καλά ειλικρινά έχω σοκαριστεί!! άσε που η μικρή μου είναι άρρωστη και μου περνάνε διάφορα από το μυαλό μου.

Κανείς να με καθησυχάσει λίγο???

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το θερμομετρο εσπασε στο δωματιο του παιδιου και δεν τον βρηκα ποτε οσο κι αν το εψαξα κι ουτε εβαλα σκουπα αμεσως ουτε ανοιξα τα παραθυρα γιατι τιποτα απ' ολα αυτα δεν ηξερα. Αν το ηξερα εννοειται οτι θα εκανα τα απαραιτητα για την ασφαλεια του παιδιου αλλα τωρα εχουν περασει 15 μερες και ειναι πλεον αργα. Ειλικρινα ομως δεν εχω τις αντοχες να αγχωθω και γι' αυτο (εχω ενα βουνο προβληματα στο μυαλο μου) οποτε προσπαθω να μην το σκεφτομαι. Μονο να ελπιζω μπορω για το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ αγχώθηκα τώρα..

Βρήκα το θερμόμετρο σπασμένο πίσω από το κομοδίνο μου..Δεν ήξερα καν οτι ήταν εκεί,δεν ξέρω πότε έσπασε..Μάλλον ότι ήταν να γίνει έχει γίνει..Ο Θεός μαζί μας κι άλλη φορά θα προσέχω.

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε κι εμείς ένα τέτοιο ατυχές γεγονός και μάλιστα προκλήθηκε εξαιτίας μου :oops::oops::oops:Βέβαια πέρασε από τότε 1,5 χρόνος οπότε σταθήκαμε πολύ τυχεροί αφου δεν είχα τότε σωστή αντιμετώπιση του θέματος και φυσικά δεν έπαθε κανένας τίποτα.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

εμενα μικρη μου ειχε σπασει το θερμομετρο

και προσπαθουσα να το πιασω...

 

η ποιο προσφατη ομως εμπειρια ειναι , οταν περιμενα στο δωματιο στο νοσοκομειο να γεννησω , εκει οπου κανουν τα προκαταρτικα και μου ειχανε βαλει θερμομετρο το οποιο και ξεχασανε ναβγαλουν και οπως σηκωθηκα επεσε και εσπασε.. ευτυχως ειχα την ιδεα να το κανω στην ακρη με ενα χαρτι.. διοτι ημουν και ξυπολυτη εκει.. τωρα απο κει και περα οτι εγινε εγινε, και μου εσπασε και μια λαμπα οικονομιας μεσα στο δωματιο με τη μικρη, και δεν ηξερα για αερισμους του δωματιου και τα σχετικα.. αφηστε που μαζεψα τα γιαλια με τα χερια...

 

αντε να δουμε..

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου είχε σπάσει θερμόμετρο πριν τρία χρόνια περίπου (τα μικρά θερμόμετρα που για να δεις τη θερμοκρασία πρέπει να κάνεις ταχυδακτυλουργικά). Δεν βρήκα ποτέ τον υδράργυρο δυστυχώς. Δεν αέρισα το δωμάτιο γιατί δεν γνώριζα. Ευτυχώς δεν έγινε τίποτε.

Πάντως από τότε και μετά πήρα ψηφιακό. Το προτιμώ παρά να έχω το άγχος μη μου ξαναπέσει.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά και εγώ πέρα από τον αερισμό του δωματίου και το μάζεμα με την ηλεκτρική δεν έκανα κάτι άλλο... την ηλεκτρική ΔΕΝ την πέταξα (και ούτε πρόκειται για να πω και την αλήθεια, έχει περάσει καιρός από τότε) απλά άλλαξα σακούλα.

Και μάλλον πρέπει στον πανικό μου να έπιασα και λιγάκι από τον υδράργυρο... τα ρούχα τα έβαλα στο πληντύριο (να το πετούσα ίσως;;;)

Δεν έπαθε κανείς τίποτα.. όχι φανερά τουλάχιστον...

:?

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ρωτησω κατι ασχετο?

Τα ηλεκτρονικα θερμομετρα αυτιου γιατι δειχνουν οτι θελουν?

Ειναι δυνατον το παιδι να εχει 35,9 και μετα απο 10 δευτερα να δειχνει 39 και μετα παλι 36,6????

Τι στο καλο κανω λαθος????

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ σημειωσω οτι εχω αγορασει 1 κλασσικο υδραργυρου (το πιο αξιοπιστο), 2 πανακριβα ηλεκτρονικα και ενα αλλο που δεν θυμαμαι τι ειναι αλλα ειναι σαν ηλεκτρονικο κι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...